Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-05-13, 23:52   #1
Χρυσόψαρο και αρχάριος
arion-p
Member
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος 12-05-13, 23:52
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν μερικές μέρες έφεραν στην κόρη μου ένα χρυσόψαρο σε μια άθλια μικρή γυάλα (πλαστική ~3lt). Αφού διάβασα αρκετά στο φόρουμ, αποφάσισα να του στήσω ένα ενυδρείο (σκέφτηκα να το αφήσω σε κάποια λίμνη στο πάρκο Τριτση αλλά μου φαίνεται αμφίβολο να επιβιώσει).
Το ψαράκι είνα 4cm μαλλον common και όταν το έφεραν είχε μαύρα στίγματα στα πτερύγια, την ουρά και δίπλα στα βράγχια (ευγκάυματα αμωνίας. Προς το παρόν του κάνω καθημερινές αλλαγές νερού 50-60% με Seachem Prime (2πλη δοση) αλλά δεν νομίζω οτι αυτό είναι αρκετό ουτε προσωρινα.

1. Τι άλλο μπορώ να κάνω μέχρι να στήσω και να στρώσω το ενυδρείο;
2. Σκέφτομαι για κάτι τέτοιο: http://www.petsupermarket.gr/4009/%C...5cm-126lt.html θα είναι αρκετό; (σκέφτομαι να προσθέσω μερικά φυτά χαμηλών απαιτήσεων και ίσως αργότερα άλλο ένα χρυσόψαρο για παρέα)
3. Αν βρω μπόλι πόσο γρήγορα μπορεί να στρωθεί το ενυδρείο;
4. Επειδή αυτή τη στιγμή το ενυδρείο δεν μπορεί να τοποθετηθεί στην οριστική του θέση (πρέπει να φτιάξω κάποιο έπιπλο παραγγελία για να αντικαταστήσει ένα υπάρχον που δεν χωράει το ενυδρείο), είναι εφικτή η μεταφορά του αφού στρωθεί και το ψάρι είναι μεσα; (υποθέτω ακόμα και αν αφαιρεθεί 50% του νερού θα ζυγίζει τουλαχιστον 80 κιλά)
5. Τα φυτά μπορούν να φυτευτούν αργότερα (ώστε να κερδίσω κάποιο χρόνο);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Παναγιώτης
Εμφανίσεις: 4837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-13, 00:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους.

Πριν μερικές μέρες έφεραν στην κόρη μου ένα χρυσόψαρο σε μια άθλια μικρή γυάλα (πλαστική ~3lt).
πολυ κακως κανουν δωρα ζωντανα χωρις να ρωτησουν τον αλλο αν ειναι σε θεση να τα συντηρησει

Παράθεση:
(σκέφτηκα να το αφήσω σε κάποια λίμνη στο πάρκο Τριτση αλλά μου φαίνεται αμφίβολο να επιβιώσει).
οι τεχνητη λιμνη του παρκου Τριτση ειναι λιμνη με χρρυσοψαρα, γιατι να μην επιβιωσει? (εδω καταφερνει και επιβιωνει -ακομα- στη γυαλα)

Παράθεση:


1. Τι άλλο μπορώ να κάνω μέχρι να στήσω και να στρώσω το ενυδρείο;
δοχειο, κουβα, γλαστρα.... κατι τεσπα με αρκετα λιτρα νερου

Παράθεση:
2. Σκέφτομαι για κάτι τέτοιο: http://www.petsupermarket.gr/4009/%C...5cm-126lt.html θα είναι αρκετό; (σκέφτομαι να προσθέσω μερικά φυτά χαμηλών απαιτήσεων και ίσως αργότερα άλλο ένα χρυσόψαρο για παρέα)
κατα τη γνωμη μου τα common ειναι για λιμνες κι οχι για τοσο μικροσκοπικα ενυδρεια.
Να σου ελεγα να φτιαξεις ενα χιλιαρι? ...η γνωμη μου ειναι αστο σε λιμνη καλυτερα κι αν θες μπορεις να αγορασεις το ενυδρειο που λες (αν και καλυτερα να πας στο αμεσως μεγαλυτερο) και να βαλεις μερικα fancy χρυσψαρα.

Παράθεση:
3. Αν βρω μπόλι πόσο γρήγορα μπορεί να στρωθεί το ενυδρείο;
Αμεσα
Παράθεση:
4. Επειδή αυτή τη στιγμή το ενυδρείο δεν μπορεί να τοποθετηθεί στην οριστική του θέση (πρέπει να φτιάξω κάποιο έπιπλο παραγγελία για να αντικαταστήσει ένα υπάρχον που δεν χωράει το ενυδρείο), είναι εφικτή η μεταφορά του αφού στρωθεί και το ψάρι είναι μεσα; (υποθέτω ακόμα και αν αφαιρεθεί 50% του νερού θα ζυγίζει τουλαχιστον 80 κιλά)
ουτε για πλακα, θα φυγει ο πατος αν δεν αδειασει τουλαχιστο 80-90% (και παλι ειναι επικινδυνο)
μιλαμε για σιλικονες...

Παράθεση:
5. Τα φυτά μπορούν να φυτευτούν αργότερα (ώστε να κερδίσω κάποιο χρόνο);
κανενα προβλημα
Παράθεση:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Παναγιώτης
καλως ηρθες Παναγιωτη (σου εκανα την καρδια περιβολι βεβαια με το καλημερα αλλα καποια πραγματα πρεπει να λεγονται ως εχουν)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-13, 00:41
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλώς ήρθες!!!
να χαίρεσαι την κορούλα σου και το ψαράκι σας.
προσωπικά είμαι αντίθετη με την λύση της οποιασδήποτε λίμνης, γιατί παρά το ότι τα χρυσόψαρα είναι ανθεκτικά ψάρια, ωστόσο είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα στις αλλαγές παραμέτρων. όσο ιδανικό και αν είναι το νέο περιβάλλον, χρειάζεται προηγούμενως κατάλληλη προσαρμογή που είναι αδύνατη όταν μιλάμε για δημόσιους χώρους και για ένα ψάρι ταλαιπωρημένο.
θα σου πω ένα μεγάλο μπράβο που παρά τον αιφνιδιασμό του δώρου, ασχολήθηκες με υπευθυνότητα απέναντι στην ζωή.
δεν είδα πουθενά αναφορά σε φίλτρο.
όπως κατάλαβα σας το έφεραν σε δοχείο μεταφοράς.
κατ αρχήν θα μπορούσες να πάρεις ενυδρείο με δική του βάση
αν για κάποιο λόγο δεν θέλεις και θες να περιμένεις το έπιπλο, η λύση είναι
όπως είπε ο Nick74, πλαστικό δοχείο που να μην έχει χρησιμοποιηθεί με απορρυπαντικά και φίλτρο, μπόλι και άμεσα το ψαράκι μέσα.
καλό θα ήταν το ενυδρείο να έχει τουλάχιστον 1μ.μήκος. αν είναι δυνατόν χωροταξικά και οικονομικά.
θα έχεις γύρω στα 180 - 200λ και θα μπορούσες στην συνέχεια να βάλεις ακόμα 3 φάνσυ κατά προτίμηση χρυσόψαρα.
το δικό σου αν είναι common goldfish θα είναι σαν το παρακάτω
αν η ουρά είναι πιο μακρυά θα είναι comet. βάλτο μας μια φωτογραφία.
φίλτρο και μεγαλύτερος χώρος υπερεπείγον.
καλή αρχή και καλή επιτυχία
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  commongoldfish2.jpg
Εμφανίσεις:  2054
Μέγεθος:  10,5 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-13, 00:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
καλό θα ήταν το ενυδρείο να έχει τουλάχιστον 1μ.μήκος. αν είναι δυνατόν χωροταξικά και οικονομικά.
θα έχεις γύρω στα 180 - 200λ και θα μπορούσες στην συνέχεια να βάλεις ακόμα 3 φάνσυ κατά προτίμηση χρυσόψαρα.
το δικό σου αν είναι common goldfish θα είναι σαν το παρακάτω
αν η ουρά είναι πιο μακρυά θα είναι comet. βάλτο μας μια φωτογραφία.
φίλτρο και μεγαλύτερος χώρος υπερεπείγον.


Μαρια μιλαμε για ψαρι 30+ cm, που μαλιστα ζει σε μεγαλες λιμνες, κοπαδιαζει και κινειται με αρκετη ταχυτητα, θεωρεις αρκετο ενα κελι που εχει το μεγεθος του ψαριου επι 3?
Αν μιλαγαμε για φανσυ φυσικα και δε θα υπηρχε προβλημα, ομως common και comet ειναι κριμα να ταλαιπωρουνται σε τοσο μικρα ενυδρεια, γι αυτο και προτεινα εξ αρχης τη λιμνη, και η φυση θα κανει τη δουλεια της. Αν εχει θεληση για ζωη και δεν ειναι ατυχο θα επιβιωσει και θα κοπαδιασει με τα υπολοιπα του ειδους του μεσα σε ενα ομορφο χωρο αρκετων χιλιαδων τετραγωνικων.
Πιστευω -προσωπικα παντα- πως εχει πολυ περισσοτερες πιθανοτητες εκει παρα σε μια γυαλα η σε ενα κουβα, καθως και εχει περισσοτερες πιθανοτητες να αναρωσει -αν μπορει βεβαια να αναρρωσει - απο τα οποια καψιματα εχει παθει.
Η εποχη ειναι καλη οποτε δε θα εχει να αντιμετωπισει τιποτα απισευτες αλλαγες θερμοκρασιας, και μια σχετικη προσαρμογη (οχι ιδανικη βεβαια) ειναι εφικτη στη συγκεκριμενη λιμνη (εχει μερη πολυ ευκολα προσβασιμα ωστε να δουλεψει τουλαχιστον η μεθοδος της σακουλας. δεν ειναι η καλυτερη αλλα επι χροια εχει δουλεψει χωρις πολλα προβληματα πριν μαθουμε τη μεθοδο της σταγονας)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-13, 01:22
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

έχω 5 χρόνια ένα κόμον και ένα κόμετ σε ενυδρείο μήκους 1,20μ. ίσως θα μπορούσαν να ζουν καλύτερα αλλά είμαι σίγουρη πως ζουν καλά. η κίνησή τους έχει σβελτάδα και δείχνουν πολύ χαρούμενα.
η φύση κάνει την δουλειά της αλλά είναι άγρια.
κι άλλα ζουν στην φύση αλλά επειδή έχουμε την δυνατότητα να έχουμε στοιχεία μετρήσιμα, γνωρίζουμε οτι η διάρκεια της ζωής τους δεν υπερβαίνει τα 2-3 έτη (και μιλάμε για ζώα που ζουν περίπου 20χρόνια)
ποτέ ένα ενυδρείο, το άριστο ενυδρείο, δεν θα προσφέρει στα ψάρια του τις ίδιες εμπειρίες του φυσικού τους περιβάλλοντος.
οπότε?
ιδανικά, ένα κόμον σε πλήρη ανάπτυξη, θέλει γύρω στα 250-300λ ενυδρείο όχι μόνο του φυσικά.
έχω την εντύπωση πάντως ότι όσο πιο αυστηρές γίνονται οι προτάσεις διατήρησης, τόσο περισσότερα ψάρια καταλήγουν στα σκουπίδια.
χωρίς να σημαίνει αυτό πως υποστηρίζω να υποφέρουν τα ζώα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-13, 01:53
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Ανέβασα φωτο για αναγνώριση (αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία).

Όσο αφορά το μέγεθος του ενυδρείου, δυστυχώς 80 cm είναι το μέγιστο που χωράει (και αυτό τραβηγμένο από τα μαλλιά). Στη θέση που θα τοποθετηθεί υπάρχει ήδη ένα έπιπλο 50x50x190 (ΠxΒxΥ) με χώρο άλλα 40 cm στο πλάι. Η σκέψη είναι να μπει στη θέση του ένα άλλο πιο φαρδύ αλλά χαμηλότερο ώστε να μπεί επάνω το ενυδρείο. Φυσικά το υπάρχον έπιπλο είναι γεμάτο πράγματα που θα πρέπει να χωρέσουν στο νέο.

Σίγουρα στη λίμνη θα είναι πιο ευτυχισμένο αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα ζήσει. Πηγαίνω τακτικά στο συγκεκριμένο πάρκο και ξέρω ότι οι συνθήκες σίγουρα δεν είναι ιδανικές. Και δεν μιλάω για την ποιότητα του νερού που δεν μπορούμε να ξέρουμε χωρίς μετρήσεις (αλλά υποθέτω ότι είναι σχετικά τουλάχιστον καλή). Μιλάω για τις υπόλοιπες συνθήκες όπως διαθεσιμότητα και ποιότητα τροφής (μεγάλο μέρος της τροφής τους είναι ψωμί, και ποπ-κορν), φυσικούς εχθρούς, μόλυνση από κάθε λογής σκουπίδια κλπ. Οπωδήποτε στη φύση οι απώλειες είναι δεδομένες και αναμενόμενες.

Πάντως σίγουρα πρέπει να ενεργήσω άμεσα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2445-Edit.jpg
Εμφανίσεις:  249
Μέγεθος:  40,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-13, 02:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
έχω την εντύπωση πάντως ότι όσο πιο αυστηρές γίνονται οι προτάσεις διατήρησης, τόσο περισσότερα ψάρια καταλήγουν στα σκουπίδια.
χωρίς να σημαίνει αυτό πως υποστηρίζω να υποφέρουν τα ζώα
Προσωπικα εχω διαφορετικη αποψη.
Απο τη στιγμη που καποιος θελει να υιοθετησει ενα ζωο ειναι υποχρεωμενος να του παρεχει οτι μπορει κοντα στο ιδανικο (οκ, δε γινεται βεβαια να εξομοιωσουμε τη φυση, αλλα τουλαχιστο να προσπαθησουμε οσο μας επιτρεπουν οι δυνατοτητες μας).
ΑΝ λοιπον αυτος που θελει να μπει σε αυτη τη διαδικασια ειναι σε θεση να το κανει, τοτε καλως και να τα υιοθετησει.
Μια τετοια προταση διατηρησης δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να συμβαλει στο να καταληγουν ψαρια στα σκουπιδια...
Εννωεις μηπως τα απουλητα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως σίγουρα πρέπει να ενεργήσω άμεσα.

οκ, μικρουλι ειναι ακομα, μπορεις να ξεκινησεις με το 80ποντο και ισως με τον καιρο να μπορεσεις να του παρεις κατι καλυτερο.
Απο τη γυαλα με το πλαστικο βαμμενο χαλικι καλυτερα θα ειναι ετσι κι αλλιως
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 13-05-13 στις 02:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-13, 11:13
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλημέρα κι από μένα!
Επέτρεψέ μου μια μικρή παρέμβαση, καθώς βρισκόμαστε κι οι δύο σε παρεμφερή θέση!
Αν έχεις τη δυνατότητα, εγώ δεν την έχω εδώ που μένω, να αφήσεις τα ψάρια σε λίμνη, θα σε συμβούλευα να το κάνεις. Κι αν πάλι θες να ασχοληθείς με το χόμπυ ξεκίνα αργά, χωρίς βιασύνες και χωρίς ψάρια να ταλαιπωρούνται το κυριότερο! Εγώ έχω βάλει, προς το παρόν, τα δύο χρυσόψαρα σε κουτί 60 lt κι ενώ σκεφτόμουν για ενυδρείο 120lt τώρα αντιλαμβάνομαι οτι χρειάζονται >200 και προσπαθώ να βρω άκρη! Επίσης έχε υπόψη σου πως για να φτιάξεις ένα αξιοπρεπές ενυδρείο χρειάζεσαι αρκετά χρήματα. Αν όμως ξεκινήσεις τη διαδικασία αργά και χωρίς βιασύνες το οικονομικό παύει να είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα!
Αυτά από μένα και σου εύχομαι το καλύτερο για σένα και τα ψάρια σου!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-13, 14:14
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια τετοια προταση διατηρησης δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να συμβαλει στο να καταληγουν ψαρια στα σκουπιδια...
Εννωεις μηπως τα απουλητα?
όχι δεν εννούσα τα απούλητα. δυστυχώς δεν βλέπω να πάψουν να πουλάνε ψάρια σε γυάλες ή σε δοχεία μεταφοράς που μάλιστα τα ονομάζουν ενυδρεία, να τα κάνουν μπουμπουνιέρες σε βαφτίσια κτλ.
ήθελα να πω, πως αυτός που την "πατάει" και βρίσκεται με ένα τέτοιο ψαράκι και το βλέπει μέρα με την ημέρα να πνέει τα λοίσθια, αν είναι αναίσθητος θα το αφήσει στην μοίρα του. αν είναι ευσυνείδητος και ψάξει για την σωτηρία του και εμείς του προτείνουμε την απόλυτα ιδανική λύση 1,5 -2μέτρα ενυδρείο, θα απογοητευθεί και θα αναγκασθεί κι αυτός να το αφήσει στην τύχη του.
δεν διαφωνώ μαζί σου ως προς το ιδανικό, γενικά δεν διαφωνώ μαζί σου, απλά θεωρώ πρωταρχικής σημασίας την διαχείρηση μιας πραγματικότητας ώστε να διασφαλιστεί πρώτ' απ' όλα η ζωή.
γι αυτό οπουδήποτε έχω διαβάσει προτείνονται μιν. λίτρα για κόμον και κόμετ τα 50λ ανά άτομο και για τα φάνσυ τα 30λ. ανά άτομο επίσης, εννοουμένου οτι δεν θα είναι 50λ ενυδρείο.
Υπάρχει και ο γενικός μπούσουλας, 10λ ανά 2,5π. ψαριού , ενώ το ψαράκι μεγαλώνει περίπου 2-2,5 πόντους ανά έτος , συνεχίζοντας να αναπτύσσεται ακόμα και σε μεγάλη ηλικία.
με αυτά τα δεδομένα, η φιλοξενεία του στο ενυδρείο που έχει υπ' όψιν του ο φίλος μας, διασφαλίζει την ζωή του ψαριού, διασφαλίζει την σωστή του ανάπτυξη για αρκετά χρόνια, δεν στερεί την χαρά από το παιδάκι και τον βάζει σε μιά πολύ ενδιαφέρουσα ενασχόλιση.
αν με την πάροδο των ετών αλλάξουν τα δεδομένα, έχουμε κάθε ένδειξη να πιστεύουμε οτι και πάλι θα πράξει το σωστό.
-------------------------
εν τω μεταξύ, μπορείς να πάρεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τα χρυσόψαρα στις παρακάτω σελίδες
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm
http://www.goldfish-emergency.com/vi...php?page_id=28
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 13-05-13 στις 14:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-13, 10:56
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Δυστυχώς έχω άσημα νέα.
Ο Pascal πέθανε κάποια στιγμή σήμερα τα ξημερώματα.

Το είχα μεταφέρει εδω και μερικές μέρες στο ενυδρείο που προανεφερα (100 λτ ωφέλιμο) με φιλτρο Elite Crystal Flo 60. Φυσικά άστρωτο αλλά πολύ καλύτερο από οτιδήποτε άλλο είχα διαθέσιμο. Στο φίλτρο είχα αφήσει το ammonia remover και χρησιμοποιούσα Prime για το σύνολο των λίτρων μέχρι να βρώ μπόλι. Οι μετρήσεις ήταν μάλλον ικανοποιητικές για άστρωτο ενυδρείο: NH4: <0.5 (~0.3), και φυσικά NO2: 0, NO3: 0

Γενικά φαινόταν να παέι καλύτερα και δεν είχα παρατηρήσει κάποιο προβλημα μέχρι χθές το πρωί που έφυγα για τη δουλειά. Το βράδυ είδα την ουρά του σχισμένη, και τα περιττώματα σαν κορδόνι να κρέμονται. Είχε χάσει βάρος και καθόταν στον πάτο, σε σημεία που είχε μειωμένο ρεύμα. Ολα αυτά σε 10 ωρες

Η ειρωνεία είναι ότι χθες το βράδυ επικοινώνησε μαζί μου συμφορουμίτης για να μου δώσει μπόλι και κανόνιζα να συναντηθούμε σήμερα το απόγευμα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-05-13, 11:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι χρωμα ηταν τα περιττωματα? διαφανη?
Τι μεγεθος?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-05-13, 11:55
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Το μισό περίπου μέρος που ήταν κολημένο στο σώμα του ήταν το συνήθες γκρι-μαύρο και σχετικά πιο παχύ και άκαμπτο. Το υπόλοιπο άσπρο και πιο λεπτό (έμοιαζε λίγο με βλέννα). Συνολικό μήκος περίπου 2-2.5 εκ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-05-13, 12:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ
Δεν ηταν και πολυ μεγαλο.
Αυτο δειχνει οτι παραταιστηκε. Μηπως καποιος εριξε (κρυφα?) πολυ τροφη μαζεμενη και ανεβασε αμμωνια?

ΥΓ αν ηταν διαφανη θα ηταν ενδειξη ασθενειας και οχι δηλητηριασης
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-05-13, 12:36
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις που έγραψα ήταν από χθες το βράδυ. Μάλιστα την πρώτη φορά σχεδόν δεν άλλαξε χρώμα και επανέλαβα τη μέτρηση με νέο δείγμα νερού κοντά στον πάτο μήπως έκανα λάθος ή υπήρχε κάποιο πρόβλημα με το δείγμα.

Υπάρχει περίπτωση να στρεσσαρίστηκε από την αυξημένη ροή του φίλτρου;
Σε κάποιες φάσεις μου φάνηκε ότι εκάνε μεγάλη προσπάθεια να παραμείνει στη θέση που ήταν και γι' αυτό μείωσα λίγο τη ροή (η βάνα στο 75% περίπου)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-05-13, 12:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπα δεν πιστευω να ειχε θεμα με τη ροη (ιδιως στο να φτασει να πεθανει απο αυτο αποκλειεται)

Μπορει να "την ειχε ακουσει" ηδη απο πριν και "εφυγε" τωρα.
Δεν ξερω επισης κι αν εγινε και σωστα η μετακομιση.
Τα χρυσοψαρα οσο γαιδουρια ειναι σε αντοχες, τοσο ευαισθητα ειναι στις αποτομες αλλαγες συνθηκων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-05-13, 13:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κρίμα....
κι έκανες τόση προσπάθεια. μπόλιασέ το παρ όλ αυτά και πάρε κάποιο φάνσυ αυτή τη φορά και καλού - κακού αφού υπάρχει μικρό παιδάκι, φύλα την τροφή σε απροσπέλαστο σημείο.
δεν ξέρω αν χρειάζεται απολύμανση μα δεν μοιάζει για ασθένεια το συμβάν. περίμενε να σου πει κάποιος πιο έμπειρος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-05-13, 17:55
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω επισης κι αν εγινε και σωστα η μετακομιση.
Τα χρυσοψαρα οσο γαιδουρια ειναι σε αντοχες, τοσο ευαισθητα ειναι στις αποτομες αλλαγες συνθηκων.
Η θερμοκρασία ήταν ίδια αλλά κατά τα άλλα δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο. Πριν τη μετακόμιση μέτρησα αμμωνία μεταξύ 5 και 10 ppm στο νερό της γυάλας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-05-13, 20:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θερμοκρασία ήταν ίδια αλλά κατά τα άλλα δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο. Πριν τη μετακόμιση μέτρησα αμμωνία μεταξύ 5 και 10 ppm στο νερό της γυάλας.
Ενταξει μην ψαχνεις αλλο.
Ειχε καει ηδη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-05-13, 20:59
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

και παλι φιλε μου και χθες να σου εχα δωσει το μπολι δεν θα εκανε και τιποτα ιδιετερο...την ιδια τυχη θα ειχε
ολοι εχουμε χασει ψαρια στην αρχη!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-05-13, 21:16
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Για να πω την αλήθεια το φαντάστηκα, αλλά όπως το είδα τις επόμενες μερες να δείχνει καλύτερα και να είναι πολύ δραστήριο έλπιζα ότι θα σωθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-05-13, 21:18
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

σημασια εχει απο εδω και περα!
ελπιζω να αρχισεις σωστα το στρωσιμο με την αμμωνια
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-05-13, 21:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να πω την αλήθεια το φαντάστηκα, αλλά όπως το είδα τις επόμενες μερες να δείχνει καλύτερα και να είναι πολύ δραστήριο έλπιζα ότι θα σωθεί.
Φυσικα θα επαιρνε λιγο τα πανω του σε καθαρο νερο, αλλα αν εχουν ηδη καταστραφει ή μισοκαταστραφει ζωτικα οργανα (νεφρα συκωτι), καποια στιγμη θα παραδωσει πνευμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-05-13, 23:55
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Μετά από μια καθυστέρηση λόγω δουλειας και άλλων υποχρεώσεων αποφάσισα τελικά να να ξαναστήσω το ενυδρείο. Οι απορίες πολλές αλλά θα ξεκινήσω με τα βασικά:

1. Το ενυδρείο έχω καθαρίσει με ξύδι και καλό ξέπλυμα με πολύ νερό. Το ίδιο και τα υπόλοιπα εξαρτήματα/υλικά. Πιστεύετε ότι χρειάζεται να τα απολυμάνω (με χλωρίνη);

2. Το φίλτρο από τη μάνα του είχε σε 3 καλάθια (από κάτω προς τα πάνω):
  • Σφουγγάρι (αραιό προς μέτριο) -> καλ. 1
  • Ενεργό ανθρακα -> καλ. 1
  • Ammonia remover (ζεόλιθο -> καλ. 2
  • Υαλοβάμβακα (μοιάζει με τα φίλτρα στους απορροφητήρες) -> καλ. 3
  • Μπάλλες Biomedia (αυτές) -> καλ. 3
Προφανώς θα αφαιρέσω τον άνθρακα και το ammonia remover. Από αυτά που διαβάζω θα πρέπει να συμπληρώσω κάποιο άλλο βιολογικό υλικό, siporax ή κάτι άλλο; Τα biomedia τα κρατάω;
Τι ποσότητα θα χρειαστώ (το φίλτρο έχει χωρητικότητα 7.5 lt οπότε υπολογίζω ~2lt / καλάθι)
3. Είχα βάλει φυσικό χαλίκι ψιλό (1-2mm) αυτό εδώ αλλά δεν μου άρεσε πολύ (ήταν κάπως πολύχρωμο και είχε και ποσότητα χοντρής άμμου τελικά). Σκέφτομαι τώρα να βάλω μαύρο (αυτό εδώ). Υπάρχει περίπτωση να στρεσσάρει τα χρυσόψαρα ή γενικά να δημιουργεί κάποιο άλλο πρόβλημα;

4. Τα φυτά τα βάζω πρίν ή μετά το στρώσιμο; Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν αντέχουν την αμμωνία.

5. Έχει νόημα να πάρω και θερμαντήρα (για να ανεβάσω τη θερμοκρασία κατά το στρώσιμο αλλά και για τις πολύ κρύες μέρες του χειμώνα; )
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-05-13, 00:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Για 100% safe χρειαζεται, αλλα αστο.
2. Η ροη του νερου ειναι κι αυτη απο κατω προς τα πανω?
3. Βαλε το σκουρο.
4. Βαλτα μετα αν στρωσεις με αμμωνια. Οχι μονο γιατι δεν αντεχουν αλλα και γιατι ειναι "ανταγωνιστες" των βακτηριων στην καταναλωση αζωτουχων. Στο στρωσιμο δεν θελουμε ανταγωνιστες για πιο γρηγορη αναπτυξη της βιολογιας.
5. Μπα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-05-13, 01:06
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Η ροη του νερου ειναι κι αυτη απο κατω προς τα πανω?
Ναί. Στο πάνω καλάθι πρέπει να είναι μειωμένη η ροή γιατί ο κυκλοφορητής μπορεί να τραβήξει νερό και απευθείας από το μεσσαίο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
4. Βαλτα μετα αν στρωσεις με αμμωνια. Οχι μονο γιατι δεν αντεχουν αλλα και γιατι ειναι "ανταγωνιστες" των βακτηριων στην καταναλωση αζωτουχων. Στο στρωσιμο δεν θελουμε ανταγωνιστες για πιο γρηγορη αναπτυξη της βιολογιας.
Με αμμωνία θα στρώσω οπότε θα μπουν μετά.

Και εδώ έχω άλλη απορία: πως υπολογίζεις την αμμωνία που πρέπει να συμπληρώσεις κάθε φορά;
Στην αρχή είναι εύκολο γιατί ξέρεις τη συγκέντρωση της αμμωνίας που έχεις πάρει και τα συνολικά λίτρα του νερού στο ενυδρείο. Όμως όταν συμπληρώνεις δεν υπάρχει ακριβής μέτρηση. Τα περισσότερα test που έχω δεί (περιλαμβανομένου και της API που πολλοί προτιμούν) έχουν κλίμακα 0-0.5-1-5-10. Επομένως δεν ξέρεις αν έχεις 0.1, 0.15 ή 0.2 για να υπολογίσεις πόσο να συμπληρώσεις. Ακόμα και με trial and error πάλι δεν μπορείς να μετρήσεις 0.3 με ακρίβεια :
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-05-13, 08:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κατα το στρωσιμο,δεν εχει σημασια να εχεις τοση ακριβεια στη μετρηση της αμμωνιας.θα κανεις μετρησεις βεβαια,απλα δεν χρειαζεσαι τοση ακριβεια.θα προσθετεις αμμωνια,θα μετρας,και αν τη βλεπεις να μειωνεται θα ξαναπροσθετεις.σημασια δεν εχει τοσο η ποσοτητα της αμμωνιας(φυσικα δεν εννοω να ριξεις ολο το μπουκαλι μεσα),αυτο που σε νοιαζει ειναι να μη μεινει χωρις αμμωνια το ενυδρειο,γιατι καθυστερει το στρωσιμο.

αλλα πιο πολυ σημασια εχει να προσεξεις και τα υπολοιπα σταδια του στρωσιματος.καποια στιγμη θα τη δεις να μειωνεται και θα μετρας ΝΟ2.και αργοτερα,κοντα στο 20ημερο(αναλογα ποση αμμωνια προσθετεις,τι θερμοκρασια εχει το νερο κλπ)θα αρχισεις να βλεπεις και νιτρικα ΝΟ3.οταν μηδενισουν η αμμωνια και τα νιτρωδη(ΝΟ2) και μετρας μονο νιτρικα (ΝΟ3) τοτε θα κανεις αλλαγη νερου και θασαι ετοιμος για ψαρι.

την ακριβεια στη μετρηση τη θες μετα που θα εχει στρωθει,θα εχεις 0 αμμωνια και ΝΟ2 και θα πρεπει να τα κρατας στο 0.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-05-13, 09:08
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

ΟΚ, μάλλον θα πρεπεί να το δώ στην πράξη.

Μια ιδέα που είχα, για να έχω και κάποιο μπούσουλα, ήταν να φωτογραφίσω την πρώτη μέτρηση (δοκιμαστικό σωλήνα πάνω στην κλιμακα) αμέσως μετά από την αρχική συμπλήρωση αμμωνίας (οπότε η συγκεντρωση θα είναι γνωστή 0.3 ppm +/- κάποιο ποσοστό σφάλματος ανάλογα με την ακρίβεια του αρχικού διαλύματος), με συγκεκριμένες manual ρυθμίσεις στη μηχανή και συγκεκριμένο φωτισμό. Στη συνέχεια κάθε φορά που κάνω μέτρηση, φωτογρφίζοντας πάλι με τις ίδιες συνθήκες θα μπορώ να ξέρω αν βρίσκομαι πανω ή κάτω από τον στόχο των 0.3 ppm. Στην ουσία θα έχω αυξήσει την ακρίβεια της κλίμακας σε 0-0.3-0.5-...

Τώρα που το σκέφτομαι αυτός είναι ένα καλός τρόπος να φτιάξουμε μία κλίμακα μεγαλύτερης ακρίβειας από αυτή που περιέχεται στα test μετρώντας διαλύματα γνωστών συγκεντρώσεων (πχ. ανά 0.1 ppm). Φυσικά για τα διαλύματα αναφοράς θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί απεσταγμένο νερό και διάλυμα αμμωνίας με γνωστή και ακριβή συγκέντρωση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πορτραίτο:Το χρυσόψαρο μου SOCRATIS Ενυδρεία με χρυσόψαρα 0 06-03-13 12:50
Χρυσόψαρο και Amano magman Χρυσόψαρα 10 09-12-10 10:49
Νωθρό χρυσόψαρο. agapanthos Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 8 10-11-10 14:23
Ο αρχάριος και το χρυσόψαρο baz Χρυσόψαρα 15 11-10-10 11:43
Έχω ένα χρυσόψαρο σε μια λίμνη nendosstelios Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 13-09-06 22:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10334 seconds with 14 queries