Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-20, 19:53
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή Πρόβλημα σε νέο Black Moor (Finrot; )

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ





1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ: μόλις πριν 1 εβδομάδα

2. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΑΠΛΟ,ΦΥΤΕΜΕΝΟ,ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ): Φυτεμένο με ξύλα mopani και λεπτόκοκο χαλίκι

3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
80x50x30 125l

4. ΧΡΟΝΟΣ ΣΥΝΕΧΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 12 χρόνια

5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 23

6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): 1 fantail

7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ):
2 nerite snails

8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 20

9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 40l κάθε Παρασκευή

10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 26/03/20

11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορές τη μέρα με flakes, βυθιζόμενα pellets, spirulina tablets και συχνά βράσιμο λαχανικών και αρακά 1 φορά την εβδομάδα





ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1.PH: 7.5

2.KH: 7

3.GH: 7

4.ΝΗ3 (αμμωνια): 0

5.ΝΟ2(νιτρώδη): 0

6.ΝΟ3(νιτρικά): 6

ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ

ΣΤΑΓΟΝΕΣ: Της Sera

ΣΤΙΚΣ: της Pennerle

Ηλεκτρονική: όχι



ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): μόλις προστέθηκε από την καραντίνα στο ενυδρείο όπου και διαπιστώθηκε το σημάδι

2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: μόνο το Black moor

3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: σήμερα

4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) : 4cm

5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: Κανονική εκτός του ανησυχητικού σημαδιού

6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ: κανονική έως και πολύ ζωηρή

7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): κανονικά

8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική

9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ:

10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): με ιδιαίτερη βουλιμία

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: καμία

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ:

2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:

3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:

5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ :

6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:



ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: το ψαράκι μπήκε σήμερα στο ενυδρείο αφού αγοράστηκε την προηγούμενη εβδομάδα. Έμεινε στην καραντίνα για λίγες μέρες αλλά λόγω ανωτέρας βίας το έβαλα σήμερα στο ενυδρείο που τρεχει εδώ και πολλά χρόνια με fantail χρυσόψαρα.

Μετά την είσοδό του στο ενυδρείο όλα πήγαν καλά με τον παλιότερο κάτοικο, ακόμα και τώρα ο ένας βρίσκεται δίπλα στον άλλο λες και γνωρίζονται χρόνια.

Νωρίτερα άναψαν τα φώτα στο ενυδρείο και παρατήρησα το παρακάτω σημάδι. Δυστυχως στην καραντίνα δεν είχα τη δυνατότητα να το δω αφού το φως ήταν ελλιπέστατο. Παρατηρώ λοιπόν ένα λευκό σημάδι στο εσωτερικό μέρος της ουράς (σαν να εχει λιγο χνούδι απ'έξω ) και παρατηρώντας το από την εσωτερική μεριά της ουράς δείχνει κόκκινο. Προσπάθησα πολύ για τις παρακάτω εικόνες.

Να είναι επίθεση από τον παλιό κάτοικο το βλέπω λίγο απίθανο, συμπεριφέρονται πολυ καλά μεταξύ τους. Να έκανε κάποια άτσαλη κίνηση και να χτύπησε σε κάποιο σημείο του ενυδρείου όταν δεν είχα την προσοχή μου πάνω του; Από το πρωί που τον έβαλα στο ενυδρείο είμαι σε συνεχή παρατήρηση, δεν είδα κάτι περίεργο..
Να τον πλήγωσα ο ίδιος με την απόχη; Φυσικά πρόσεξα πολύ με αυτήν, την έβρεξα νωρίτερα με νερό από το ενυδρείο να μαλακώσει και τον είχα μέσα της μόλις 2 δευτερόλεπτα, όλα έγιναν με ιδιαίτερα ευαίσθητες κινήσεις εννοείται.

Τη βοήθειά σας να τον σώσουμε όσο είναι ακόμα νωρίς παιδιά, αν πρόκειται για finrot ποια θεραπεία να ακολουθήσω; Αλάτι; Θα χρειαστώ λεπτομέρειες..
Melafix;
Σε κάθε περίπτωση μου είναι από πολύ δύσκολη έως ακατόρθωτη η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω εκ νέου καραντίνα..
Αν πάλι δεν γίνεται διαφορετικά θα το παλέψω.

Ας μην είναι κάτι ανησυχητικό..



---------------------------

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:



Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-04-20, 04:12
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Εγω θα εκανα θεραπεια με αλατι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221,καλη επιτυχια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-04-20, 04:51
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Μπορείς να προτείνεις αναλογία αλατιού σε νερό για κάτι τέτοιο;

Το σκέφτηκα να ξεκινήσω έτσι αλλά λόγω της δυσκολίας που έχω με την καραντίνα αλλά και του φυτεμένου ενυδρείου, είπα μήπως ξεκινήσω εβδομαδιαία θεραπεία με Melafix και αναλόγως αποτελέσματος..

Δεύτερο option το αλάτι φυσικά. Απλά δεν γνωρίζω με τι αναλογία θα το παλέψω ώστε να μη δημιουργήσω μεγαλύτερο πρόβλημα στο ψαράκι.
Και αναγκαστικά στη δεύτερη λύση θα υπαρξει καραντίνα σε κουβά μιας και το παλιό 40άρι που είχα δεν υπάρχει πια.

Κι ανάλογα το πόσο αλάτι θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω, υπάρχει ένας μπούσουλας για το πόσο θα πρέπει να μείνει το ψαράκι μέσα;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια, ελπίζω να φτιάξουν όλα με το Melafix..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-04-20, 06:54
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

3γραμ/λιτρο,το διαλυεις σε νερο του ενυδρειου και το ριχνεις σταδιακα.
Το αφηνεις μια εβδομαδα στο ενυδρειο και το αφαιρεις κανοντας αλλαγες
νερου περιπου 10% την ημερα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-04-20, 11:40
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Το κρατάω για την ερχόμενη εβδομάδα σε περίπτωση που δεν φτιάξει η κατάσταση με το melafix που θα ξεκινήσω σήμερα το μεσημερι μόλις επιστρέψω από τη δουλεια. Λόγω φυτεμένου ενυδρείου πρεπει να το μεταφέρω αναγκαστικά σε καραντίνα για να το ρίξω στο αλάτι σωστά;

Θα παρατηρω την πορεία του καθ'όλη τη διάρκεια της θεραπείας κι αν δεν δω φως μέχρι το ΣΚ τότε προετοιμάζομαι για νέο ενυδρείο - καραντίνα ώστε να μην το αγχώσω περισσότερο με κουβάδες κλπ κλπ.

Το πρωί που τον παρατηρούσα πιο προσεκτικά μου φαίνεται σαν απλή πληγή και όχι κάτι πιο επικίνδυνο για την υγεία του ίδιου και όλου του ενυδρείου τελικά, μακάρι να βγω σωστός και να τελειώσει όσο πιο αναίμακτα όλο αυτό.

Θα ενημερώσω εννοείται.

Ευχαριστώ για την καθοδήγηση.!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-20, 13:13
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

βαλε το αλατι στο κυριως ενυδρειο..
η πληγη ειναι στην ουρα σιγουρα ?
το λευκο σημαδακι στην ουρα ειναι συχνο φαινομενο στα black moor να ξερεις..
συνηθως εμφανιζεται σε χαμηλες θερμοκρασιες..
και σε μενα το εμφανιζουν κατα καιρους.. δεν ειναι κατι το ανησυχητικο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-20, 13:50
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Οπως φαίνεται και στις φωτό στην ουρά εξακολουθώ να το βλέπω, φαίνεται εξάλλου πιο κοκκινωπό αν κοιτάξεις την ουρά από την εσωτερική της πλευρά.

Λες ότι είναι τόσο συχνό στα black moor ε; Είναι κάτι που φεύγει τόσο εύκολα όσο εμφανίστηκε; Εν τω μεταξύ μεγάλωσε και απότομα, θέμα μιας νύχτας ήταν. Αποκλείεται να μην το είχα δει όσο το είχα στην καραντίνα του. Εδώ τα φωτα δεν έχουν ανάψει ακόμα στο ενυδρειο και τώρα το διακρίνω ξεκάθαρα. Θα το είχα δει και θα είχα ανησυχήσει πριν το βάλω στο νέο του σπίτι.

Πριν προλάβω να δω το μήνυμα σου έριξα ήδη την πρώτη δόση Melafix, day 1 λοιπόν. Λες να το γυρίσω σε αλάτι; Τα φυτά που έχω είναι Κρυπτοκορινες, Εχινόδοροι και μερικές Ανούμπιες, Ξέρω ότι είναι ανθεκτικά φυτά, δεν θα τα πειράξει όμως καθόλου το αλάτι σε ποσοστό 3%;
Είναι κι άλλος ένας ψαρούλης μέσα (ο μεγάλος που ανοίξαμε κουβέντα λίγες μέρες πριν ) και δύο Nerite Snails.

Αν ειναι σίγουρο βρε παιδιά να το τολμήσω, μην έχω άλλα με τους υπόλοιπους κατοίκους φοβάμαι.

Στην τελική αν απαιτείται το αλάτι και είναι βέβαιο ότι το Melafix δεν θα κάνει δουλειά, ας πάω να πάρω μια καινούργια καραντίνα να τελειώνω. Θα χρειαστεί και μελλοντικα λογικά. Αν ο βιότοπος αντέχει όμως αυτήν την "αλμύρα" τότε ας το σώσουμε όσο πιο βολικά και για το ίδιο το ψαράκι γίνεται..



Edit: άκυρο, από μια γρήγορη ματιά στο ίντερνετ είδα ότι snails και αλάτι δεν πάνε μαζί. Οπότε παραμένω στο melafix (εκτος κι αν μου πείτε ότι δεν υπάρχει λόγος να το κάνω αφού δεν είναι ικανό να φτιάξει την "βλάβη".. ) και έχω στον νου μου ότι μάλλον πρέπει να προετοιμάζομαι για καινούργια καραντίνα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-04-20, 14:57
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Δεν έχεις πρόβλημα με τα συγκεκριμένα φυτά και σαλιγκάρια στο αλάτι..βάλε 2% αν θέλεις..
Κάποια σαλιγκάρια έχουν θέμα με το αλάτι, όχι όμως τα συγκεκριμένα..μην ξεχνάμε ότι γεννάνε σε υφάλμυρο νερό τα αυγά τους.
Φυσικά τα χρυσόψαρα δεν έχουν πρόβλημα στο αλάτι.
Ναι, μπορεί να μεγαλώσει και να μικρύνει σε μια νύχτα.
Συνέχισε το μελαφιξ παράλληλα με το αλάτι για μια βδομάδα (χώρις αλλαγή) και βλέπουμε..
Δεν υπάρχει νόημα καραντίνας , γιατί:
-το ψάρι που πάσχει , είναι ήδη στο κυρίως ενυδρείο.
-η θεραπεία δεν βλάπτει βιολογία, ψάρια, σαλιγκάρια, φυτά
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-04-20, 18:20
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Αύριο θα πάρω και το αλάτι να το ξεκινήσω και αυτό παράλληλα λοιπόν, θα το πάω στο 2% και βλέπουμε. Τωρα που παρατηρώ με αναμμένα τα φώτα το ψαράκι βλέπω το λευκό σημάδι στην ουρά του να μοιάζει με "μπιλίτσα", φούσκωσε από χτες που εντόπισα την κατάσταση του..

Ο λόγος που ήθελα να το βάλω σε καραντίνα ήταν περισσότερο για να μην επιβαρύνω και τους υπόλοιπους κατοίκους με τη θεραπεία αυτή, αν είναι όμως να στρεσάρω περισσότερο και τον ίδιο τον ασθενή το αφήνω ως έχει.

Υπάρχει μια εικόνα για το πόσα γραμμάρια αλάτι να βάλω σε ενυδρείο γύρω στα 130 λίτρα νερό; 125 το Juwel με βγαλμένο το αρχικό του εσωτερικό φίλτρο συν τα 4 περίπου λίτρα του Eheim 2213..
Για να βγει στο 2% πάντα.

Επίσης τον τρόπο που θα το ρίξω μέσα και συγχωρέστε με που ρωτάω εδώ ρε παιδιά. Ξέρω ότι θα βγάλω το νερό από το ενυδρείο και θα ανακατεψω καλά το αλάτι μέσα του πριν το επιστρέψω στο ενυδρείο. Αυτό πρέπει να επιστραφεί σε δόσεις μέσα στο ενυδρείο ώστε να μην σοκαριστουν οι οργανισμοί από την αλλαγή η μια κι έξω;

Ευχαριστώ για την βοήθεια που προσφέρετε.!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-04-20, 19:44
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Κανονικά κάνεις την αναλογία στα καθαρά λίτρα, όχι τα μεικτά.
Ας πούμε περίπου 110-120 λίτρα καθαρά.. άρα θέλεις 220-240 γραμ.
Για υπολογισμό, αν δεν έχεις ζυγαριά ακριβείας, σκέψου πως ένα κουτάλι της σούπας είναι περίπου 15γρ.

Το διαλύεις σε νερό ενυδρείου πολύ καλά και το ρίχνεις.
Σταδιακά η με την μια δεν είναι θέμα, μιας και η απότομη αύξηση της αλατότητας δεν είναι πρόβλημα.
Αντιθέτως η απότομη μείωση της αλατότητας, μπορεί να προκαλέσει προβλήματα..
¶ρα όταν αποφασίσεις να το βγάλεις , θα ξεκινήσεις καθημερινές μικρές αλλαγές περίπου 10% , να βγεί σταδιακά
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-04-20, 20:14
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ευτυχώς διαθέτω ζυγαριά ακριβείας οπότε δεν θα κάνω λάθος σε αυτό ( πάντα φοβόμουν μετρήσεις με τα κουταλάκια ), ένα παραπάνω και η σιγουριά που μου εμπνέει ο τρόπος που γράφεις, τέλος. Αύριο μεσημέρι μετά τη δουλεια το προσθέτω και ο Θεός να βάλει το χέρι του να προλάβουμε τα χειρότερα με τον μικρό. Γενικά πάντως είναι ιδιαίτερα δραστήριος μέσα στο ενυδρείο και φαίνεται να απολαμβάνει το νέο του σπιτικό στο έπακρο. Ας προλάβουμε τουλάχιστον το όποιο κακό.

Θα προσθέσω το αλάτι και θα αρχίσω να το αφαιρώ σταδιακά μετά που θα τελειώσει και η χρήση του Melafix, ελπίζω μέχρι τότε να έχουν πάει όλα κατ' ευχήν.

Κάτι που δεν ρώτησα αλλά μιας και φαίνεται ότι το έχεις ζήσει αρκετά με τα Black Moor, όντως εμφανίζονται τόσο συχνά αυτά τα σημάδια; Βακτηρίδιο είναι; Κάποια χαρακτηριστική ασθένεια;

Ειλικρινα πάντως ευχαριστώ από καρδιάς για τη "γαλήνη" που προσφέρεις με την εμπειρια σου στα χρυσοψαράκια.!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-04-20, 20:42
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Πιστεύω πως λόγω χρώματος , ίσως να συμβαίνει..μιας και δεν το έχω συναντήσει σε άλλα χρυσόψαρα.
Οπως προείπα , συνηθως εμφανίζεται και παραμένει σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Αν έχεις θέρμανση , δοκίμασε σταδιακά να ανεβάσεις 3-4 βαθμούς την θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-04-20, 20:50
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Έχω θέρμανση ναι, το νερό βρίσκεται για όλη τη διάρκεια του χειμώνα στους 23 βαθμούς. Ξέχασα να αναφερθώ σε αυτό νωρίτερα αλλά είναι επειδή θεωρώ ότι είναι καλά. Εκτος κι αν χρεαζεται να ανεβασω παραπανω, θα το κάνω άμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-04-20, 00:14
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Όχι ένταξει, δεν χρειάζεται να ανεβάσεις..
Αν έχεις μόνο χρυσόψαρα πάντως μέσα ,δεν χρειάζεται να έχεις θέρμανση, μόνο ανεμιστήρες το καλοκαίρι, που είναι και πιο σημαντικό.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-04-20, 13:57
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Μόλις προστέθηκαν 220gr ενυδρειακό αλάτι της Api αφού το διέλυσα πολυ καλα σε μπουκαλια με νερό από μέσα, σαν το ψάρι τρέμω τώρα..

Συνεχίζω με το ίδιο νερό καθ'ολη τη βδομάδα που ξεκίνησα χτες με το melafix και μετά το πέρας αυτής, αρχίζω μικρές καθημερινές αλλαγές του νερού (της τάξης του 10-20% ) μέχρι να φύγει το αλάτι από μέσα.

Χρειάζεται να προσέξω κάτι περισσότερο στο ενδιάμεσο εκτος από την όλη κατάσταση του ενυδρείου και των κατοίκων του;

Να προσθέσω ότι έχω σχετικα καλή αναταραξη της επιφάνειας του νερού, μήπως απαιτείται να βαλω και την αεραντλια σε λειτουργια;
Έχω και τα φυτά μέσα γι αυτό ρωτάω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-04-20, 17:36
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παρακολουθείς κυρίως το πάσχον ψάρι και έπειτα τους λοιπούς κατοίκους.
Μην αγχώνεσαι, δεν παθαίνουν τίποτα..
Εγώ κάνω Μπάνια σε 8% αλατόνερο , σκέψου ότι τα περισσότερα ψάρια μπορεί να γυρίσουν ανάποδα, χρυσόψαρο δεν μου γύρισε ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-04-20, 17:50
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Νομίζω ότι το μπανιο θα είναι το επόμενο βήμα αν δεν δω αποτέλεσμα μετά την τελευταία προσθήκη του Melafix (μέχρι την ερχόμενη Τρίτη δηλαδή ). Σε κουβά εννοείται με αεραντλία.

Το ίδιο μου προτάθηκε κι από το μαγαζί που πήρα σήμερα το αλάτι, μόνο στην αναλογία του αλατιού δεν ήταν συγκεκριμένος.

Αγχώθηκα πολύ στην αρχή (πρώτη φορά που μπαίνει αλάτι στο ενυδρείο που τρέχει από το 2008 ) αλλά τώρα που άναψαν τα φωτα και έφυγε η ελαφριά θολούρα απ το νερό τα πράγματα δείχνουν πολύ φυσιολογικα και τα ψαράκια είναι ιδιαιτέρως δραστήρια. Πλέον έχω πολύ καλο προαίσθημα και το μόνο που εύχομαι είναι να μη χρειαστεί να του δώσω αυτό το έξτρα στρεσάρισμα που θα του κάνει το μπάνιο.

Κάθε αρχή και δύσκολη όπως φαίνεται
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-04-20, 20:58
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ναι ρε , δεν παθαινουν τπτ , μην αγχώνεσαι..
Δεν χρειάζεται μπάνιο , εφόσον μπορείς να κάνεις θεραπεία στο κυρίως...
Η λογική του μπάνιου είναι , εφόσον το ψάρι είναι νέο και δεν έχει μπει ακόμα στο ενυδρείο ή αν κάποιος από τους κατοίκους του ενυδρείου ενοχλείται από το αλάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-04-20, 12:48
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Εύχομαι το ψαράκι να πάει καλά
Γιάννη εγώ πληροφοριακά ήθελα να ρωτήσω, το αλάτι σε αυτές τις περιπτώσεις βοηθάει μόνο στην επούλωση της πληγής/ερεθισμού ή και στην καταπολέμηση της αρρώστιας, δηλαδή σε εξάληψη του ιου/παράσιτου/βακτηρίου;
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-04-20, 15:54
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Κυρίως βοηθά στην επούλωση των τραυμάτων και αποτρέπει την εξάπλωση..
Τα περισσότερα εξωπαράσιτα ενοχλούνται από το αλάτι, για αυτό το προσθέτουμε και σε περιπτωσεις οπου ξυνονται τα ψάρια.

Δεν ξέρουμε βέβαια αν υπάρχει κάποιο παράσιτο ή κάτι άλλο.. πχ μπορεί να είναι πληγή (γενικα όχι για το συγκεκριμένο) από τσακωμό, από αμμωνία, από γδαρσίματα σε διακοσμητικά, πολλά μπορεί ..
Αν ξέραμε τι είναι , θα μπορούσε να συνδυαστεί το αλάτι με το ανάλογο σκεύασμα..
Αν δεν ξέρουμε , συνήθως αναμένουμε να δούμε αν υπάρξει καλυτέρευση ή τυχόν εξάπλωση σε άλλα ψάρια και τότε χρησιμοποιείται κάποιο φάρμακο ευρέως φάσματος.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-04-20, 17:16
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Εγώ να πω ότι άρχισαν να μου μπαίνουν υποψίες ότι πρόκειται γι' αυτά τα "Anchor worms", σήμερα το ανακάλυψα τυχαία στο YouTube και έφτασα να βλέπω βιντεάκια που εκτός της θεραπείας του ψαριού, το αφαιρούσαν κι απ'το σώμα τους με τσιμπιδάκι σαν αυτά των φρυδιών.

Να πω την αμαρτία μου δεν αντιστάθηκα, είπα να τον πιασω τον μικρό να δω αν αφαιρείται αυτό το πράγμα. Εξωτερικα της ουράς λοιπόν το λευκό "μπιμπίκι" βγήκε μόλις το ακούμπησα, εκείνο το σημείο στην ουρά φαίνεται πλέον πεντακάθαρο και δεν έχει καν κάποια ορατή πληγή από κάτω!
Αυτά στο εξωτερικό σημείο της ουράς που είχε το λευκό χρώμα.

Αν δείτε στις φωτό παραπάνω και εστιάσετε στο εσωτερικό μέρος της ουράς, θα διαπιστώσετε ότι υπάρχει ένα κόκκινο σημάδι στο ίδιο σημείο (αλλα από την εσωτερική πλευρά της ουράς ) που μοιάζει με σκουλικάκι, περισσότερο όμως φαίνεται σαν πληγή. Γρατζουνιά, κάτι τέτοιο..

Θέλω να κάνω την απόπειρα να εδώ αν αφαιρείται και αυτό το πράγμα αλλά είναι δύσκολο να επέμβω στο σημείο, δεν θέλω να ταλαιπωρήσω πολύ το ψαράκι και να το αγχωσω στη φάση θεραπείας που βρίσκεται.

Εξωτερικά πάντως δείχνει σαν να μην είχε καν πληγή, σαν να του δημιουργούσε μια φλεγμονή η πληγή από τη μέσα πλευρά της ουράς.

Ο μικρός είναι πολύ δραστήριος και δείχνει να μην καταλαβαίνει το παραμικρό, σαν να μην υπάρχει τίποτα που τον ταλαιπωρεί (πόνος από την πληγή ας πούμε ). Γυρνάει χαρούμενος το ενυδρείο, τρώει φυσιολογικά - έως λαίμαργα, βρίσκεται πολύ κοντά στον μεγάλο ψαρή μου και κάνουν ωραία παρέα..

Θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερες φωτό, να δείτε πως είναι πλέον το εξωτερικό μέρος της ουράς και κατόπιν θα δοκιμάσω να κάνω ότι καλύτερο γίνεται με τη φωτογραφία της εσωτερικής πλευράς. Μπας καταλάβει καλύτερα δηλαδή κάποιος αν πρόκειται για βακτήριο, αρρώστια η απλά πληγή που φτιάχνει μόνη της εν καιρώ..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-04-20, 17:38
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυρίως βοηθά στην επούλωση των τραυμάτων και αποτρέπει την εξάπλωση..
Τα περισσότερα εξωπαράσιτα ενοχλούνται από το αλάτι, για αυτό το προσθέτουμε και σε περιπτωσεις οπου ξυνονται τα ψάρια.

Δεν ξέρουμε βέβαια αν υπάρχει κάποιο παράσιτο ή κάτι άλλο.. πχ μπορεί να είναι πληγή (γενικα όχι για το συγκεκριμένο) από τσακωμό, από αμμωνία, από γδαρσίματα σε διακοσμητικά, πολλά μπορεί ..
Αν ξέραμε τι είναι , θα μπορούσε να συνδυαστεί το αλάτι με το ανάλογο σκεύασμα..
Αν δεν ξέρουμε , συνήθως αναμένουμε να δούμε αν υπάρξει καλυτέρευση ή τυχόν εξάπλωση σε άλλα ψάρια και τότε χρησιμοποιείται κάποιο φάρμακο ευρέως φάσματος.
Κατάλαβα ευχαριστώ!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-04-20, 17:38
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Μετακινείται συνεχως κι ειναι αδυνατον να βγαλω καλυτερη φωτο απο την εσωτερικη πλευρά της ουράς..

Δείτε τις εικόνες μήπως μπορει να καταλάβει κάποιος κάτι περισσότερο.

Εξωτερικα φαίνεται πλέον λίγο λευκο στο σημειο, το πρωι υπήρχε στη θέση του ένα λευκό μπιμπίκι που έφυγε μόλις το ακουμπησα. Πλέον δείχνει δεν να μην έχει καν πληγη εκει, απλως ειναι πιο λευκο το σημειο.

Εσωτερικα ειναι το δυσκολο να αποτυπωσω στον φακο. Αν δειτε προσεκτικα φαινεται παντως. Ενα κοκκινακι στο αριστερο μερος της ουρας ειναι. Σαν γραμμη, σαν γρατζουνια.
Και που προφανως για εμενα, αυτο δημιουργησε και το λευκο μπιμπικι στο εξωτερικο μερος της.

Συνεχιζουμε τη θεραπεια και βλεπουμε πως θα παει. Απλα σκεφτομαι μηπως προσπαθησω να το τσεκαρω κι απο μεσα με το τσιμπιδακι..



Edit: άκυρο, τον έπιασα με τη βοήθεια της γυναίκας μου αυτή την φορά κι αφού εκείνη του ανασήκωνε την ουρά καθώς εγω τον κρατούσα, είδαμε ότι όντως πρόκειται για σημαδάκι σαν πληγή. Σαν μικρό σπυράκι δείχνει στο εσωτερικό μέρος της ουράς και ενώ προσπαθήσαμε με υγρή μπατονέτα να το αφαιρέσουμε, αυτό παρέμεινε εκεί. Είναι μικρή πληγή, απλώς δεν μπορώ να αντιληφθώ αν είναι από χτυπημα (το βρίσκω εξαιρετικα δύσκολο να χτυπησε καπου στο συγκεκριμενο σημειο ) η από κάποιο βακτήριο.

Δεν τον ταλαιπωρώ άλλο, θα περιμένω το αλατι, το melafix και τον χρονο να κανουν τη δουλεια τους.

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-04-20, 18:09
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

¶στο στο αλάτι.. λογικά σιγά σιγά θα φύγει..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-04-20, 07:53
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Με μεγάλη μου χαρά διαπίστωσα χτες το βράδυ ότι και το κόκκινο σημάδι στο εσωτερικό της ουράς υποχώρησε κατά πολύ, μέσα σε μια μέρα έγινε σχεδόν ανύπαρκτο. Σε σημείο να μην μπορώ να το δω καθώς κολυμπάει το ψαράκι μέσα στο νερό του!

Κάτι νέο εμφανίστηκε όμως που δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς, σαν μικρό λευκό χνουδάκι στο μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας ακριβώς πάνω από το ένα του ματάκι. Δεν με τρομάζει ότι θα είναι κάτι, δεν ειναι πληγή και εμφανίστηκε εντελώς ξαφνικά. Υποθέτω ότι είναι κάτι που θα περάσει άμεσα και αυτό, αν δεν είναι κάτι "ξένο" που κόλλησε πάνω του από κάποιο σημείο του ενυδρείου δηλαδή.

Ίσως είναι κι από αυτά που λέει ο Γιάννης πως βγάζουν συχνά τα Black moor.
Κάποιο σημάδι της βλέννας που δημιουργείται στο σώμα τους από το αλατόνερο ίσως; Ελπίζω όχι fungus, θα δείξει.

Πάντως γιατρεύουμε εντελώς την ουρίτσα του παιδιά, χωρίς εσάς δεν θα το κατάφερνα αυτό! Θα συνεχίσω να ενημερώνω μέχρι να τελειώσει αυτή η θεραπεία. Και μετά να κάνουμε και μια παρουσίαση του ενυδρείου μας μετά από πολλά πολλά χρόνια ξανά - σαν "χρυσοψαράδικο" πια.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-04-20, 16:01
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ωραια! μην ανυσηχεις για τα λευκα σημαδια.. ισως τα βλεπεις και συχνα στην πορεια της ζωης του ... ισως να φευγουν και να ξαναερχονται.. συμβαινει σε πολλα black moor.. αφησε το αλατι μερικες μερες ακομα και μετα σταδιακα βγαζε.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-04-20, 19:49
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Σήμερα ξεκίνησα με την πρώτη 15λιτρη αλλαγή νερού ώστε να αρχίσω να απομακρυνω σταδιακά το αλάτι από το 125λιτρο ενυδρείο.

Φυσικά θα το κάνω σε καθημερινή βάση αυτό, θα μπορούσατε να μου πείτε σε πόσες περίπου μέρες να κάνω τη μεγάλη αλλαγή νερου ώστε να μπω ξανά στη ρουτίνα του βιότοπου;

Και τα ευχάριστα φυσικά. Ο Moor-άκος καθάρισε παντελώς! Κανένα σημάδι πάνω του, η ουρά του είναι 100% καθαρή (και το κόκκινο σημάδι εσωτερικά εννοείται ) και το λευκό σημάδι που εκανε την εμφάνισή του πάνω από το ένα μάτι του στην πορεια της θεραπειας του ίσα που διακρίνεται πια. Τολμω να πω ότι τον σωσατε κύριοι!

Κι άλλο ευχάριστο, είδα ένα μωρό Nerite Snail να σουλατσάρει στον βυθό. Υποθέτω ότι αυτό επετεύχθει λόγω της αλατότητας του νερού σωστά;

Παιδιά σας ευχαριστώ για όλα γι ακόμα μια φορά, μόλις καθαρίσει εντελώς το ενυδρείο από το αλάτι θα κάνω και την επίσημη παρουσίασή του.!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-04-20, 20:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Μπράβο για την θεραπεία!
Για το μωρό nerite snail έχω μια αμφιβολία. Είναι αλήθεια ότι θέλουν υφάλμυρο νερό για να εκκολαφθούν (μετά πρέπει να μεταφερθούν σε θαλασσινό για κάνα μήνα πριν επιστρέψουν σε γλυκό) αλλά αν το πέτυχες είναι μοναδικό για τα ελληνικά δεδομένα απ' όσο γνωρίζω. Για προσπάθησε να βγάλεις καμμιά φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-04-20, 21:00
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Κι αν σου πω οτι τωρα που εψαξα να το βρω (ειναι πολύ μικρό ακόμα ) εντόπισα δύο από αυτά;

Δεν είμαι 100% σίγουρος βέβαια ότι είναι Nerite Snails, όμως δεν έχω άλλα είδη σαλιγκαριών μέσα στο ενυδρείο εκτός από τα δύο που πρόσθεσα λίγες μέρες πριν αρχίσω τη θεραπεία με το αλάτι (έχουν γεμίσει τον τόπο με αυγά μόλις μπήκε το αλάτι ), συν τα κλασικά τα μικρά που έρχονται με τα φυτά και όσο καλά κι αν καθαρίσεις όλο και κάποιο θα σου ξεφύγει και θα αρχίσει να γενοβολά παντού. Τα δεύτερα τα γνωρίζω πολύ καλά όμως, χρόνια ζω με αυτά.

Τα δυο μωράκια που εντόπισα σήμερα και δείχνω παρακάτω (το δευτερο δεν φαίνεται πολύ καλά επειδή βρίσκεται σε ξύλο μέσα μέσα ) δεν τα έχω δει ποτέ ξανά όμως!
Δεν πρόσθεσα κάποιο φυτό προσφάτως..

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι πρόκειται για Nerite πάντως, φαντάσου ότι το καβούκι τους είναι ήδη αρκετά μεγαλύτερο από των κλασικών σαλιγκαριών των φυτών σε πλήρη ανάπτυξη!

Θα τα παρακολουθώ καθως αναπτύσσονται και θα ενημερώνω σε διαφορετικό νήμα.
Αν έχει δει κάποιος μωρά Nerite Snails και μπορεί να επιβεβαιώσει αν βλέπει τέτοια ή όχι..


(Στην πρώτη φωτό απαιτείται zoom μιας και βρίσκεται κάτω από ξύλο ο μικρός, οι κεραίες του φαίνονται νομίζω )
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-04-20, 21:40
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ξεφεύγω απ'το θέμα του νήματος αλλά μιας και αναφέρθηκε.. τελικά μάλλον μωράκια Nerite Snails έχουμε μετά την προσθήκη του αλατιού στο νερό, σωστά;

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
black moor S.O.S pavos Χρυσόψαρα 15 08-09-16 12:03
black moor Ηφαιστος Χρυσόψαρα 2 30-04-16 13:47
Black moor eleniko Χρυσόψαρα 9 22-11-12 12:45
Black moor ? aldus Χρυσόψαρα 7 21-11-09 00:32
Black Moor Marios-cy Χρυσόψαρα 17 24-11-07 00:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10848 seconds with 15 queries