Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-11-22, 01:24   #1
Ενυδρείο 120 λίτρων
nickoss
Junior Member
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος 16-11-22, 01:24
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ενυδρείο 120 λίτρων το οποίο έχει παραμείνει παρατημένο 7- 8 μήνες. Ασχολούμαι κάποια χρόνια με αυτό αλλά κρίνοντας από τις πολλές και διαφορετικές αποτυχημένες προσπάθειες μάλλον όσα γνωρίζω είναι λάθος. Θα ήθελα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Το φίλτρο είναι κλειστό όλο το διάστημα αλλά το νερό είναι μέσα. Πρέπει να κάνω ολική αλλαγή νερού και στρώσιμο από την αρχή; Εάν φυτέψω χρειάζεται να κάνω κάτι με το υπόστρωμα των φυτών που έχει τοποθετηθεί εδώ και 4 χρόνια αλλά τα τελευταία 2 δεν υπήρχε φυτό η όχι; Σκέφτομαι για ψάρια Αφρικής. Έχουμε προτάσεις συγκεκριμένες γιατί δεν αντέχω να κάνω άλλες δοκιμές; Ποια από τις παρακάτω είναι η καλύτερη επιλογή για τα ψάρια; άμμος με πέτρες ή χαλίκι άσπρο με πέτρες; Τέλος θα ήθελα να μου προτείνετε είδος φωτός (ψυχρό, ουδέτερο ή θερμό). Ζητάω τις γνώσεις σας γιατί είναι η τελευταία ευκαιρία που δίνω στο ενυδρείο.Σας ευχαριστώ πολύ.
Εμφανίσεις: 7326
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-22, 18:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες! Αρχικά θα πρότεινα να ξεσκαλίσεις 'όλα τα άρθρα αυτής της ενότητας και θα βρεις πολλές απαντήσεις σε τυχόν απορίες σου. Οι αποτυχημένες προσπάθειες είναι εμπειρία των περισσότερων από εμάς πριν ανακαλύψουμε το φόρουμ Φρόντισε η νέα αρχή να γίνει μεθοδικά και πριν κάνεις κάτι να ρωτάς εδώ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ενυδρείο 120 λίτρων το οποίο έχει παραμείνει παρατημένο 7- 8 μήνες. Ασχολούμαι κάποια χρόνια με αυτό αλλά κρίνοντας από τις πολλές και διαφορετικές αποτυχημένες προσπάθειες μάλλον όσα γνωρίζω είναι λάθος. Θα ήθελα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Το φίλτρο είναι κλειστό όλο το διάστημα αλλά το νερό είναι μέσα. Πρέπει να κάνω ολική αλλαγή νερού και στρώσιμο από την αρχή; Τι φίλτρο έχεις? Βγάλε όλα τα πορώδη υλικά και πλύνε τα καλά όπως και τα τυχόν σφουγγάρια, αντικατέστησε το ενυδρειακό βαμβάκι. Φυσικά χρειάζεται στρώσιμο απ' την αρχή αφού οποιαδήποτε βιολογία υπήρχε θα έχει τώρα πεθάνει. Εάν φυτέψω χρειάζεται να κάνω κάτι με το υπόστρωμα των φυτών που έχει τοποθετηθεί εδώ και 4 χρόνια αλλά τα τελευταία 2 δεν υπήρχε φυτό η όχι; Πλύσιμο καλό για να φύγει ότι βρωμιά υπάρχει συσσωρευμένη. Αν είναι κατάλληλο να ξαναχρησιμοποιηθεί εξαρτάται από την επιλογή των ψαριών που θα φιλοξενήσεις (κάποια είδη θέλουν άμμο στο βυθό). Σκέφτομαι για ψάρια Αφρικής. Έχουμε προτάσεις συγκεκριμένες γιατί δεν αντέχω να κάνω άλλες δοκιμές; Ποια από τις παρακάτω είναι η καλύτερη επιλογή για τα ψάρια; άμμος με πέτρες ή χαλίκι άσπρο με πέτρες; Διάλεξε πρώτα συγκεκριμένο είδος ψαριών (στην Αφρική υπάρχουν χιλιάδες είδη με διαφορετικές απαιτήσεις), δες κι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 Τέλος θα ήθελα να μου προτείνετε είδος φωτός (ψυχρό, ουδέτερο ή θερμό). Για τον φωτισμό πρέπει να αποφασίσεις πρώτα αν θα ασχοληθείς με απαιτητικά ή όχι φυτά. Τα πρώτα θέλουν καλό φωτισμό και ίσως και διοξείδιο. Υπάρχουν όμως και είδη που ακόμα και με μια απλή λάμπα αναπτύσσονται μια χαρά. Ζητάω τις γνώσεις σας γιατί είναι η τελευταία ευκαιρία που δίνω στο ενυδρείο.Σας ευχαριστώ πολύ.
Η γνώση που υπάρχει στο φόρουμ είναι τεράστια, Αξιοποίησε την και θα έχεις σίγουρα ένα καλό αποτέλεσμα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-22, 23:55
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το φίλτρο είναι eheim classic 350 εξωτερικό. Πλένω όλα τα υλικά του καλά και τα ξανατοποθετώ λογικά. Αλλάζω απλά το βαμβάκι και το κάρβουνο σωστά; Είχα πάρει άμμο σαν υπόστρωμα για τα φυτά και από πάνω χαλίκι το οποίο όμως θα αλλάξω. ¶ρα πλένω καλά και την άμμο και ξαναβάζω φυτά. Θα βάλω πολύ εύκολα φυτά όπως και πριν πχ βαλισνερια απλά έχω μπερδευτεί και με τον φωτισμό. Όπως και να έχει επειδή έχω πελαγωσει έχω δουλειά μέχρι εκεί. Πλένω το ενυδρείο, το φίλτρο, υπόστρωμα και κάνω μετρήσεις στο νερό της βρύσης για να δω τι με παίρνει. Μετρήσεις όχι με χαρτάκια που έχω ήδη αλλά με υγρό. Έχεις να προτείνεις κάποια συγκεκριμένα; Εφόσον βάλω νερό και μη θέλοντας να μπλέξω με στρώσιμο με αμμωνία τι βακτήρια να βάλω στο νερό για να το στρώσω ( γιατί δεν νομίζω να βρω μπολι).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-11-22, 00:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το φίλτρο είναι eheim classic 350 εξωτερικό πολύ καλό!. Πλένω όλα τα υλικά του καλά και τα ξανατοποθετώ λογικά. σωστά Αλλάζω απλά το βαμβάκι και το κάρβουνο σωστά;σωστά απλά το κάρβουνο το κρατάς για λίγες μέρες και μετά πέταμα Είχα πάρει άμμο σαν υπόστρωμα για τα φυτά και από πάνω χαλίκι το οποίο όμως θα αλλάξω. ¶ρα πλένω καλά και την άμμο και ξαναβάζω φυτά. Θα βάλω πολύ εύκολα φυτά όπως και πριν πχ βαλισνερια απλά έχω μπερδευτεί και με τον φωτισμό.για εύκολα φυτά όπως είπα μια απλή λάμπα αρκεί (δες και τα άρθρα για τον φωτισμό) Όπως και να έχει επειδή έχω πελαγωσει έχω δουλειά μέχρι εκεί. Πλένω το ενυδρείο, το φίλτρο, υπόστρωμα και κάνω μετρήσεις στο νερό της βρύσης για να δω τι με παίρνει. Μετρήσεις όχι με χαρτάκια που έχω ήδη αλλά με υγρό. Έχεις να προτείνεις κάποια συγκεκριμένα; της Api θεωρούνται αξιόπιστα.https://www.skroutz.gr/s/25673734/AP...-Test-Kit.html Λογικά πάντως το νερό της βρύσης σου είναι μέτρια σκληρό οπότε αν δεν θέλεις να μπεις στη διαδικασία να το επεξεργάζεσαι διάλεξε τα αντίστοιχα είδη ψαριών.Εφόσον βάλω νερό και μη θέλοντας να μπλέξω με στρώσιμο με αμμωνία τι βακτήρια να βάλω στο νερό για να το στρώσω ( γιατί δεν νομίζω να βρω μπολι).
Προσωπικά δεν πιστεύω σε μπουκαλοβακτήρια και δεν τα συνιστώ. Μπορείς να ακολουθήσεις τη μέθοδο με την τροφή αν δεν βρίσκεις μπόλι.
*.....και μην πελαγώνεις Χαλαρά και με υπομονή όλα θα γίνουν μια χαρά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-22, 00:30
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Πρέπει να αλλάξω το βιολογικό υλικό που είχε από την αρχή το φίλτρο ή όχι... Αυτά τα τεστ που μου προτείνεις για πόσο διάστημα περίπου κρατάνε;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-22, 00:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να αλλάξω το βιολογικό υλικό που είχε από την αρχή το φίλτρο ή όχι...'Οχι βέβαια. Έγραψα πιο πάνω, πλένεις καλά τα πορώδη υλικά και τα σφουγγάρια και αλλάζεις μόνο το ενυδρειακό βαμβάκι/βάτα Αυτά τα τεστ που μου προτείνεις για πόσο διάστημα περίπου κρατάνε;
....αρκετό καιρό αλλά εξαρτάται και από το πόσο συχνά κάνεις τεστ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-23, 15:38
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Βρήκα λίγο χρόνο και άδειασα το ενυδρείο και παρήγγειλα τεστ νερού. Έχοντας διαβάσει πολλά άρθρα θα ήθελα την βοήθειά σας λίγο γιατί έχω μπερδευτεί.

Στο φίλτρο να βάλω μόνο βιολογικό υλικό (τύπου eheim substrat) και τα 3 σφουγγάρια με ενυδρειακο βαμβάκι ή να βάλω και eheim mech μακαρόνι;

¶μμο λευκή μπορώ να πάρω από υλικά οικοδομών; Αν ναι να ζητήσω χαλαζιακή;

Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή κόλλα για τις πέτρες μήπως την βρω στην περιοχή μου;

Το ενυδρείο στην εξωτερική πλευρά του κάτω έχει γύρω γύρω μια γωνιά 4 cm ύψος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βάζω αρκετό υπόστρωμα με συνέπεια να αυξάνεται πολύ το βάρος. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να βάλουμε μέσα στον πάτο του ενυδρείου daw οικοδομής. Ισχύει;

Το φελιζολ που έχω ανάμεσα στο ενυδρείο και το έπιπλο είναι απαραίτητο ή μπορώ να το αφαιρέσω;

Για να ξεκινήσω το στρώσιμο τι τροφή πρέπει να βάζω σε τούλι; (έχω goldfish flakes κάνουν

Να βάλω μόνο νερό και sera aquatan χωρίς καθόλου βακτήρια;

Τέλος υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο σφουγγάρι για να καθαρίσω τα τζάμια;

Σας ευχαριστώ πολύ και με συγχωρείτε για το τεράστιο post
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-23, 16:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Βρήκα λίγο χρόνο και άδειασα το ενυδρείο και παρήγγειλα τεστ νερού. Έχοντας διαβάσει πολλά άρθρα θα ήθελα την βοήθειά σας λίγο γιατί έχω μπερδευτεί.

Στο φίλτρο να βάλω μόνο βιολογικό υλικό (τύπου eheim substrat) και τα 3 σφουγγάρια με ενυδρειακο βαμβάκι ή να βάλω και eheim mech μακαρόνι;
κατω κατω βάζεις σφουγγλαρι μετά σαμπστρατ μετά ένα σφουγγάρι και τελος το βαμβάκι
¶μμο λευκή μπορώ να πάρω από υλικά οικοδομών; Αν ναι να ζητήσω χαλαζιακή;μπορεις, η χαλαζιακή δεν επηρεάζει τις σκληροτητες

Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή κόλλα για τις πέτρες μήπως την βρω στην περιοχή μου; σιλικόνη για ενυδρειακή χρήση

Το ενυδρείο στην εξωτερική πλευρά του κάτω έχει γύρω γύρω μια γωνιά 4 cm ύψος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βάζω αρκετό υπόστρωμα με συνέπεια να αυξάνεται πολύ το βάρος. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να βάλουμε μέσα στον πάτο του ενυδρείου daw οικοδομής. Ισχύει;ισχυει

Το φελιζολ που έχω ανάμεσα στο ενυδρείο και το έπιπλο είναι απαραίτητο ή μπορώ να το αφαιρέσω; να το αφήσεις

Για να ξεκινήσω το στρώσιμο τι τροφή πρέπει να βάζω σε τούλι; (έχω goldfish flakes κάνουν κανουν

Να βάλω μόνο νερό και sera aquatan χωρίς καθόλου βακτήρια; ναι

Τέλος υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο σφουγγάρι για να καθαρίσω τα τζάμια;ενα απλό σφουγγάρι καθαρό και αχρησιμοποίητο

Σας ευχαριστώ πολύ και με συγχωρείτε για το τεράστιο post
.....μη μπερδεύεσαι απλά είναι αλλά θέλει μεθοδικότητα και υπομονή
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-23, 16:49
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ολα σου έχουν απαντηθεί. Γράφεις όμως ότι σκέφτεσαι για ψάρια Αφρικής.

Αν εννοείς Κιχλίδες Αφρικής, τότε άσε τα υποστρώματα φυτών κλπ στην άκρη. Θα πρέπει να βάλεις στον πυθμένα άμμο ή πάρα πολύ λεπτό χαλίκι. Ιδανικά, άμμο βέβαια. Και ξέχνας και τα φυτά. Εκτός απο καμία βαλισνέρια, άντε και καμία ανούμπια. Σε αυτή την περίπτωση δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα και ο φωτισμός. Ψυχρός, θερμός, θέμα γούστου είναι το χρώμα που θα βάλεις. Ο καθένας έχει τα συν και τα πλην του αλλά εκτός απο λάμπες για θαλασσινά, όλες οι άλλες θα σου κάνουν μια χαρά την δουλειά. Οπότε είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολήσει σήμερα.

σσ: Στο ενυδρείο δεν δίνεις ή παίρνεις ευκαιρίες. Απο μόνο του το ενυδρείο δεν κάνει τίποτα σωστό ή τίποτα λάθος. Στον εαυτό σου δίνεις ή δεν δίνεις ευκαιρία να πετύχεις κάτι που θα σου αρέσει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-23, 17:40
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Αν εννοείς Κιχλίδες Αφρικής, τότε άσε τα υποστρώματα φυτών κλπ στην άκρη.
Ναι δεν θα βάλω το υπόστρωμα.

Θα πρέπει να βάλεις στον πυθμένα άμμο ή πάρα πολύ λεπτό χαλίκι. Ιδανικά, άμμο βέβαια.
Για άμμο έλεγα απλά με προβληματίζει ο καθαρισμός της.

Και ξέχνας και τα φυτά. Εκτός απο καμία βαλισνέρια, άντε και καμία ανούμπια.
Ναι μόνο τέτοια θα βάλω ούτως ή άλλως.

σσ: Στο ενυδρείο δεν δίνεις ή παίρνεις ευκαιρίες. Απο μόνο του το ενυδρείο δεν κάνει τίποτα σωστό ή τίποτα λάθος. Στον εαυτό σου δίνεις ή δεν δίνεις ευκαιρία να πετύχεις κάτι που θα σου αρέσει [/QUOTE
Έχεις απόλυτο δίκιο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-01-23, 18:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Οι κιχλίδες Αφρικής είναι πάρα πολλές και με διαφορετικές απαιτήσεις. Πριν πάρεις ψάρια συζήτησε το εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-01-23, 01:26
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει εάν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο φελιζολ για το ενυδρείο (πχ daw υπάρχει και μπλε και μαύρο αλλά μήπως κάνει και το απλό φελιζολ Να τοποθετηθεί μόνο στα σημεία που πατάνε οι πέτρες; Να καλύψω ολόκληρη την επιφάνεια πρώτα με άμμο ή να βάλω πρώτα τις πέτρες και μετά την άμμο; Προτιμότερο άμμο θαλάσσης ή λευκή;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-01-23, 09:36
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει εάν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο φελιζολ για το ενυδρείο (πχ daw υπάρχει και μπλε και μαύρο αλλά μήπως κάνει και το απλό φελιζολ Να τοποθετηθεί μόνο στα σημεία που πατάνε οι πέτρες; Να καλύψω ολόκληρη την επιφάνεια πρώτα με άμμο ή να βάλω πρώτα τις πέτρες και μετά την άμμο; Προτιμότερο άμμο θαλάσσης ή λευκή;
Το πιο κατάλληλο είναι το μπλε καθώς είναι αρκετά σκληρό. Εγώ θα σου πρότεινα να μην βάλεις φελιζόλ στον πάτο αλλά κάτι τέτοιο. Δεν είναι πολύ ακριβό, δεν έχεις να φοβάσαι θέματα άνωσης, και χάνεις ελάχιστο όγκο νερού. Το βάζεις στον πάτο, γεμίζεις τα κενά με άμμο, βάζεις μια στρώση πέτρες να πατάνε πάνω στο πλαστικό, συμπληρώνεις άμμο και συνεχίζεις με τις υπόλοιπες πέτρες.
Το βρίσκεις ως egg crate, στεγνωτήριο/βάση για στέγνωμα ποτηριών, κλπ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot 2023-01-13 092501.jpg
Εμφανίσεις:  156
Μέγεθος:  60,0 KB  
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-01-23, 06:03
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Το γραφιτουχο μαύρο θα έχει πρόβλημα στο νερό; Εάν ναι να προτιμήσω dow μπλε ή απλό άσπρο φελιζολ;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-01-23, 14:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Προτίμησε egg grate που δεν σηκώνεται από την άνωση αλλά αν δεν βρεις τότε μπλε dow.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-01-23, 14:59
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ. Πήρα τελικά μπλε φελιζολ styrofoam. Εάν βάλω περίπου 4 cm ( καλά είναι; ) άμμο θα έχει πρόβλημα με την άνωση;
Και κάτι άλλο οι πέτρες που θα στήσω πειράζει εάν ακουμπάνε στο τζάμι;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-01-23, 15:54
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Εξαρτάτε από το πάχος του dow. Αν δεν έχεις πέτρες σε όλο το μήκος του ενυδρείου μπορεί να έχεις θέμα μόνο με την άμμο. Με τις πέτρες από πάνω λογικά θα είσαι εντάξει. Οι πέτρες θα πρέπει να πατάνε στο dow. Οι πέτρες μπορούν να ακουμπάνε στο τζάμι, αλλά θα πρέπει να αποφύγεις να στηρίζονται στο τζάμι.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-01-23, 16:24
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ. Το dow είναι 2 cm. Οι πέτρες θα πατάνε πάνω αλλά δεν θα είναι σε τόσο μεγάλο μήκος. Μήπως να το κολλήσω;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-01-23, 19:44
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Το να το κολλήσεις είναι η σίγουρη λύση. Εγώ στην θέση σου θα έκανα μια δοκιμή πριν το κολλήσω.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-01-23, 08:46
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθειά σας. Τελικά πήρα λευκή άμμο (ελπίζω να φτάσουν 12 κιλά), πήρα φελιζολ μπλε, πήρα γραφιτουχο φελιζολ για ανάμεσα στο ενυδρείο και το έπιπλο, βιολογικό υλικό και τεστ νερού, καθάρισα και το φίλτρο. Σήμερα να πάω να βράζω τις ηφαιστειακές πέτρες και να καθαριστεί η άμμος ( θέλει και βράσιμο ή απλά 3,4 ξεβγάλματα; ). Επόμενη δουλειά να δω τι θα κάνω με τον φωτισμό. Background λέω να βάλω μαύρο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-01-23, 10:45
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Αν βάλεις Αφρικάνες, καλύτερα - για πολλούς λόγους- να πας σε ασβεστολιθικές πέτρες και όχι σε πέτρες λάβα...
Αν δεν έχεις, υπάρχουν στην φύση . Θάλασσα, ποτάμια, ρυάκια...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-01-23, 14:49
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ήθελα να σας ρωτήσω για σιλικόνη για να κολληθεί το φελιζολ. Κάποια σαν αυτή κάνει. Μπορώ να κολλήσω και τις πέτρες με αυτή ή με κόλλα;



Screenshot_2023-01-17-14-46-57-223_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-01-23, 16:28
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Δεν φαίνεται η φωτογραφία, θέλεις σιλικόνη κατάλληλη για ενυδρεία, υπάρχει διάφανη και μαύρη. Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για τις πέτρες, για αυτή την δουλεία είναι προτιμότερη η διάφανη.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-01-23, 18:49
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Η σιλικόνη κάνει για ενυδρείο απλά γράφει στεγανωτικη για αυτό ρωτάω εάν κολλάει κιόλας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot_2023-01-17-14-46-57-223_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg
Εμφανίσεις:  157
Μέγεθος:  21,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-01-23, 20:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι αυτή
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-01-23, 15:53
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Η άμμος αγοράστηκε και καθαρίστηκε, οι πέτρες βράστηκαν, το ενυδρείο και το φίλτρο καθαρίστηκαν, φελιζολ αγοράστηκε, βιολογικό υλικό και τεστ νερού αγοράστηκαν. Επόμενα στάδια είναι κόλληση του φελιζολ μέσα, στήσιμο πετρών και άμμου και ΦΩΤΙΣΜΟΣ.

Εάν αφού κολληθεί το φελιζολ στο τζάμι κολλησω πάνω του με σιλικόνη άμμο και παω σε αυτήν πατήσουν οι πέτρες θα υπάρξει πρόβλημα; Σκέφτομαι μήπως με το σκάψιμο των κιχλίδων αρχίσει να φθείρεται το φελιζολ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-01-23, 16:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickoss Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Σκέφτομαι μήπως με το σκάψιμο των κιχλίδων αρχίσει να φθείρεται το φελιζολ.
το dow δεν έχει ανάγκη
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-01-23, 21:59
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Σχεδόν έτοιμο! Με 2 vallisneria americana gigantea και ίσως 1 ή 2 anubias. Εάν βάλω chinese algea eater και apple snail χρειάζεται να πάρω κάποια τροφή;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-01-23, 11:56
nickoss Ο χρήστης nickoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2022
Περιοχή: Κιάτο Κορινθίας
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καλημέρα. Ήθελα να σας ρωτήσω εάν πάρω τα υλικά του νέου μου φίλτρου και τα βάλω να δουλέψουν σε ένα ήδη στρωμένο ενυδρείο για λίγο (πχ μια εβδομάδα) θα επιτύχω στρώσιμο;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-01-23, 14:29
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Μπορείς να το κάνεις βγάζοντας ένα τμήμα των υλικών του στρωμένου φίλτρου και βάζοντας στην θέση τους τα καινούρια υλικά αλλά θα χρειαστούν 2-3 εβδομάδες τουλάχιστον για να είσαι σίγουρος ότι τα καινούρια υλικά είναι βιολογικά έτοιμα. Μπορείς να κάνεις πιο εύκολα το ανάποδο: να πάρεις λίγα έτοιμα υλικά από το παλιό φίλτρο και να τα βάλεις - να μπολιάσεις - το καινούριο. Σε οποιαδήποτε περίπτωση από τις δύο οι μετρήσεις θα σου δείξουν ότι το εγχείρημα πέτυχε.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο <<ενυδρείο>> 20 λίτρων Paparebas Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-02-20 19:00
Νέο ενυδρείο 55 Λίτρων Konstantinos Z Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 9 03-09-16 16:39
ενυδρείο 240 λίτρων Nikos_alex Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 20-05-11 21:18
Νέο Ενυδρείο 350 Λίτρων glazar Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 43 16-12-07 00:50
Ενυδρείο 15 λίτρων hotgates Χρυσόψαρα 9 03-08-07 19:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09288 seconds with 16 queries