Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-03-13, 20:45
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Νεροχελώνες και θολό νερο

Καλησπέρα παιδιά..

Ονομάζομαι Μιχάλης και είμαι κάτοικος Κύπρου καθώς επίσης και νέος στο φόρουμ.

Προχθές αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να αγοράσουμε νεροχελώνες. Για ενυδρείο είχα ένα από παλιά όταν ασχολούμουν με τα χρυσόψαρα. Είναι των 120lt.

Για να μην τα πολυλογώ έστησα το ενυδρείο όμως δεν το άφησα να στρώσει. Αγοράσαμε 4 red ear slider turtles και τις τοποθετήσαμε στο ενυδρείο. Τους έχω βάθρο για να λιάζονται καθώς το ενυδρείο είναι κοντά στο παράθυρο και το πρωί έχει ήλιο. Αυτές όμως δεν λένε να βγούνε στο βάθρο. Το μόνο που κάνουν είναι παρα μόνο να βγάζουν το κεφαλάκι τους στην επιφάνεια και να κουρνιάζουν στην θερμάστρα που τους έχω βάλει για να διατηρώ σταθερή την θερμοκρασία του νερού στους 25 βαθμούς κελσίου.

Θα στρώσουνε με τον καιρό τουλάχιστον και να απολαμβάνουν τον ήλιο ή θα έχω πρόβλημα?

Επίσης λόγω του ότι έχω τοποθετήσει νερό της βρύσης τώρα αυτό θόλωσε, αν και λειτουργεί και το φίλτρο.
Πήγα σήμερα στον πετσοπά και τον ρώτησα και μου έδωσε ένα μπουκαλάκι για καταπολέμηση του χλωρίου και ένα μπουκαλάκι με βακτήρια.

Στο ενυδρείο τώρα υπάρχουν 40 λιτρα νερό και έβαλα 2 ml από το αντιχλώριο σε αναλογία (brightwell aquatics - erase-cl) και περιμένω να δώ αποτελέσματα ξεθολόματος του νερού και 2 ml από τα βακτήρια πάλι σε αναλογία (brightwell aquatics - microbacter 7). Τα βακτήρια μου είπε να βάζω για 10 μέρες 1 φορά την μέρα και μετά 1 φορά κάθε βδομάδα για την δημιουργία της σωστής βιολογίας.

Περιμένω να με ενημερώσετε κι εσείς αν αυτά που μου είπε να κάνω θα έχουν αποτέλεσμα ή αν πρέπει να προσέξω κάτι άλλο.

Συγνώμη αν σας κούρασα με τα τόσα πολλά λόγια που έγραψα αλλά δυστυχώς είμαι ενθουσιασμένος με αυτή την ενέργεια που έκανα να αγοράσω χελωνίτσες και θέλω όπως και οποιοσδήποτε άλλος βρισκόταν στην θέση μου να ανταποκρίνεται ικανοποιητικά στις ανάγκες του ενδρείου και των αμφίβιων αυτών ερπετών.

Ευχαριστώ περιμένω τις απαντήσεις σας.
Φιλικά μιχάλης.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-03-13, 21:08
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλησπέρα, καλώς ήρθατε και να χαίρεστε τις χελωνίτσες σας!
φαντάζομαι οτι αφού αγοράσατε τώρα τις χελώνες, θα είναι πολύ μικρές. γιατί στο σύντομο μέλλον, κι επειδή μεγαλώνουν πάρα πολύ, δυστυχώς το ενυδρείο που έχετε δεν θα επαρκεί για τις ανάγκες τους.
προς το παρόν εντάξει.
το φίλτρο είναι απαραίτητο και πρέπει να τηρείτε την βιολογία του αλλά δεν είναι απαραίτητη προϋποθεση το στρώσιμό του όπως στα ψάρια.
το αντιχλώριο είναι πολύ αναγκαίο γιατί το χλώριο τους δημιουργεί πρόβλημα στα μάτια.
τώρα θα το χρησιμοποιείτε κατά τις αλλαγές του νερού, μόνο στο νερό που αλλάζετε.
τα βακτήρια που σας έδωσε δεν βλάπτουν αλλά δεν σας βοηθούν σε κάτι.
το φίλτρο σας είναι εξωτερικο? γιατί οι χελώνες χρειάζονται καλή φίλτρανση.
το θόλωμα του νερού μπορεί να προέρχεται από τον ήλιο που λέτε οτι βλέπει τον ενυδρείο.
για την στεγνή περιοχή, κοιτάξτε μήπως δυσκολεύονται αφού είναι μικρές ν ανέβουν.
επίσης χρειάζεται να πάρετε μία λάμπα uv ειδική για ερπετά ( υπάρχουν και σποτάκια βιδωτά που μπαίνουν σε πορτατίφ γραφείου). για το ασβέστιο μην πάρετε αυτά τα άσπρα χελωνάκι που πουλάνε, ζητείστε από ένα ψαρά σουπιοκόκκαλο (αυτό που δίνουμε και στα πουλιά) , βράστε το και αφήστε το στον ήλιο να ξεραθεί και δώστε το τους.
συχνές αλλαγές νερού, και τροφή κυρίως πρωτείνες τώρα που είναι μικρά. μάθετέ τα να τρώνε και λίγο λαχανικά γιατί θα πρέπει να τρέφονται περισσότερο μ αυτά όταν μεγαλώσουν.
το φύλο θα το καταλάβετε όταν μεγαλώσουν, τ αρσενικά έχουν μεγάλα νύχια.
αν χρειαστείτε κάτι άλλο ρωτήστε, να τις χαίρεστε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-03-13, 21:38
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Βασικά για ασβέστιο μου έχει δώσει αυτό το διαλυόμενο. τον ρώτησα για κόκκαλο σουπιάς αλλά δεν μου το σύστησε. Όπως είπες κι εσύ για UV λάμπα έχω τοποθετήσει πάνω από το ενυδρείο μια λάμπα γραφείου με UV λαμπτήρα και νομίζω πως αυτός είναι ικανοποιητικός.
Η φλωρέντζα που είχε το ενυδρείο έχει καεί και δυστυχώς δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω.
Όσον αφορά το αντιχλώριο το πήρα για καθαρισμό του νερού κυρίως.
Λόγω του ότι εχω πάρει και 2 μικρούς γλύφτες για να καθαρίζουν τα λερωμένα προμηθεύτηκα και τα βακτήρια.
Το φίλτρο είναι εξωτερικό. Έχω μια αντλία που τραβάει το νερό περνάει μέσα από κάρβουνο χωμένο σε βαμβάκι ενυδρείου και κεραμικό και το νερό μετά πέφτει στο βάθρο που το έχω τοποθετήσει σαν στεριά.
Ίσως έχεις δίκιο για το ύψος της στεριάς. Μάλλον πρέπει να το φτιάξω λίγο ακόμα γιατί οι χελωνίτσες έχουν μήκος καβουκιού κάπου στα 5 εκατοστά.
Σίγουρα όταν θα μεγαλώσουν θα προμηθευτώ μεγαλύτερο ενυδρείο. (είναι αναγκαίο). Επίσης κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι η ποσότητα και η συχνότητα τροφής. χτες τα τάισα 1 φορά στις 4 το απόγευμα και σήμερα η ώρα 7 το πρωί και πάλι στις 4 το απόγευμα. Η τροφη που έχω είναι η omega one με συστατικά:
37% crude protein
9% crude fat
2% crude fiber
9% Moisture
7% ash
1% phosphorus
2% calcium
1% omega 3
-5% omega 6
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-03-13, 22:05
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δεν είχα καταλάβει οτι έχεις και ψάρια μέσα. αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία των πλέκος να δούμε ποια είναι, γιατί κ αυτά μεγαλώνουν πολύ.
όμως αφού έχεις ψάρια, έπρεπε να έχει προηγηθεί στρώσιμο του φίλτρου σου και πρέπει τώρα να πάρεις τεστς να κάνεις μετρήσεις να δούμε σε τι φάση είναι το φίλτρο και αν έχεις ανεβασμένα επίπεδα αμμωνίας, γιατί θα υπάρξει πρόβλημα υγείας ίσως και επιβίωσης των ψαριών.
αν το φίλτρο είναι άστρωτο, πρέπει να φροντίσεις να πάρεις "μπόλι" από κάποιο άτομο από Κύπρο για να βοηθήσεις την βιολογία του φίλτρου σου.
το αντιχλώριο δεν καθαρίζει την θολούρα του νερού. το αντιχλώριο απαλάσσει το νερό από το χλώριο που είναι επιβλαβές για τα ψάρια και τις χελώνες.
για το σουπιοκόκκαλο, εγώ πάντα προτιμώ τα φυσικά προϊόντα από τα διάφορα σκευάσματα, γιατί το ζώο τρώει όσο νοιώθει οτι χρειάζεται αλλά εντάξει.
επίσης για τα πλέκος πρέπει επίσης να προμηθευτείς τροφή, τα περισσότερα είναι φυτοφάγα δεν γίνεται να τρώνε τα κόπρανα των χελωνών που τρέφονται με πρωτείνες (άσε που δεν τα τρώνε πιστεύω).
η τροφή είναι καλή, αν μπορείς πάρε και γαριδάκια για εναλλαγή και γιατί επίσης είναι καλή πηγή ασβεστίου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-03-13, 22:25
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Βασικά οι πλέκοι είναι για καθάρισμα. Από την εμπειρία μου στα ψάρια πιστεύω πως θα αντέξουν. είναι σκληροτράχηλοι αυτοί.

Τι μου προτείνεις να κάνω για την θολούρα? Σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο και το χλώριο αφού το νερό είναι από την βρύση αλλά μάλλον θα παίζουν ρόλο τα άλατα και η αμμωνία.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01010.jpg
Εμφανίσεις:  3516
Μέγεθος:  52,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-03-13, 22:51
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

όχι οι πλέκο δεν είναι για το καθάρισμα, είναι ψάρια. αυτό το λένε στα πετ σοπς για να τους πουλάνε μ αυτό το πρόσχημα. μην περιμένουμε να καθαρίσει το ενυδρείο μας από το πλέκο.
στην φωτογραφία που βλέπω, το νερό δεν είναι θολό, λίγο κίτρινο σαν να θέλει αλλαγή μου φαίνεται. κάθε πότε αλλάζεις και πόσο νερό?
επίσης δεν μπορώ να διακρίνω το σημείο ηλιοθεραπείας είναι πίσω?
θα πουν και άλλα άτομα αλλά εγώ θα έλεγα, μέχρι να πάρεις τα τεστάκια να ελέγξεις αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη, να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού, γύρω στο 50%. το φρέσκο νερό θα έχεις φροντίσει να είναι στην ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου και θα του έχεις προσθέσει αντιχλώριο, τόσο όσο αντιστοιχεί σ αυτό (το φρέσκο). και μετά να αλλάζεις 40% του νερού κάθε 5 μέρες μέχρι να στρώσει το φίλτρο (αυτό θα το δούμε από τα τεστς), οπότε θα πας σε εβδομαδιαίες αλλαγές του 40% του νερού.
αν το αφήσεις το ενυδρείο κοντά στο παράθυρο, θα έχεις μόνιμα πράσινο νερό αν δεν σε πειράζει. ίσως η θολούρα να προήλθε και απο τα βακτήρια που έβαλες. αν είναι από αυτό, θα φύγει με το πέρασμα των ημερών.
επίσης κάποιες παρεμβάσεις στην διακόσμηση θα σου έλεγα αλλά δεν είναι του παρόντος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-03-13, 23:02
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Βασικά το νερό το έβαλα από προχθές και χθές έβαλα τις χελώνες. Δεν είναι κίτρινο το νερό απλά οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες πριν καμιά ώρα και λόγω του μη φυσικού φωτισμού να φαίνεται κίτρινο. Ίσως και από την διακόσμηση που του έχω κάνει. Τα βακτήρια σήμερα τα έβαλα και ελπίζω να αρχίσουν να δρούνε άμεσα. Αύριο θα ρίξω άλλα 2 ml.

Βασικά τα πλακό που λες εσύ εγώ ξέρω πως τρώνε άλγη και καθαρίζουν τα τοιχώματα. Όταν παλαιότερα είχα χρυσόψαρα και τέτοια κάνανε αρκετή δουλειά με το καθάρισμα.

Πιστεύω πως το νερό με τον καιρό θα ξεθολώσει. Αν και όλα αυτά που μου λέτε μου φαίνονται γολγοθάς θέλω να τα εφαρμόσω για να έχω ευχαριστημένες τις χελωνίτσες μου.

Βασικά έχω βάλει μέσα το αντιχλώριο για να καθαρίσει το νερό και τα βακτήρια κυρίως για να εξαλείψουν την αμμωνία και να στρώσουν κάπως το νερό. Σε 2-3 μέρες σκέφτομαι να αφαιρέσω 50% από νερό και να προσθέσω άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-03-13, 23:23
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δεν είναι γολγοθάς, θα βοηθήσουμε όλοι μαζί και θα γίνει απλό.
σε πρώτη φάση, ξεκίνα λίγο διάβασμα απο δω και εδώ.
κάνε τις αλλαγές νερού όπως είπαμε συχνά.
πάρε υγρά τεστς για αμμωνία και ΝΟ2, ΝΟ3 και κάνε τις μετρήσεις σου.
μετά γράψε να τις δούμε και τα ξαναλέμε. μην αγχώνεσαι το να διατηρείται το νερό καθαρό είναι το βασικότερο. και προσοχή όχι νερό από θερμοσίφωνα, όχι νερό κρύο, εφ όσον διατηρείς 25βαθμούς στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-03-13, 23:27
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Φωτογραφίες από την 'στεριά' και τα πλεκό
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01061.jpg
Εμφανίσεις:  7168
Μέγεθος:  71,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01039.jpg
Εμφανίσεις:  1863
Μέγεθος:  56,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-03-13, 23:41
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

η στεριά εντάξει φαίνεται, δεν ξέρω γιατί δεν ανεβαίνουν, μπορείς να την γείρεις λίγο μέσα στο νερό? να είναι πιο κεκλιμένη.
βέβαια μια μέρα τα έχεις. εκεί στο πετ σοπ τα είχε σε πολύ νερό? ή ημίστεγνα οπως τα έχουν εδώ?
τα πλέκο αν τύχει και είναι το ίδιο φύλο, ενδέχεται να τσακώνονται αργότερα τώρα πως τα πάνε?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-03-13, 00:03
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Λοιπόν καλωσήλθες, ή τα pleco θα κρατήσεις ή τις χελώνες. Έχεις διαβάσει για το είδος κάποιο care seet;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-03-13, 01:09
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μαλλον δεν γνωριζετε το τελικο τους μεγεθος αλλιως δε θα παιρνατε 4! Οι χελωνες ζουν πολλα χρονια αν εχουν σωστες συνθηκες και αποτελουν δεσμευση.

__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-03-13, 10:35
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Για το φύλο των πλεκό δεν γνωρίζω. Είναι πολύ μικροί ακόμα. Η στεριά είναι κεκλειμένη πιστεύω πως μπορούν να ανέβουν. Αυτό νομίζω είναι θέμα προσαρμοστικότητας αφού ακόμα επεξεργάζονται διάφορα αντικείμενα που υπάρχουν στο ενυδρείο. Ήδη τώρα παρατηρώ ότι η μια κάνει προσπάθεια να εγκηλαμιστεί στην στεριά αλλά πάντα πηγαίνει από την λάθος μεριά που είναι πιο δύσκολη η ανάβαση αλλά βλέπω πως είναι διατεθειμένη να το κάνει.

Όσον αφορά το μέγεθος δεν με πειράζει. Σίγουρα όταν μεγαλώσουν θα μεγαλώσει και το ενυδρείο.

Τώρα ήθελα να ρωτήσω για το πότε να τα ταίζω. Πριν από λίγο τα τάισα. Θα πρέπει να τα ταίσω ξανά απόψε?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-03-13, 10:41
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Οι χελωνες θα ζητανε φαγητο συνεχεια. Απο το πολυ φαγητο δε θα παθουν τιποτα αλλα καλο ειναι να τρωνε μια φορα τη μερα και μαλιστα να ταιζονται σε χωριστο δοχειακι γιατι λερωνουν αμεσως μετα το φαγητο. Προσοχη στη διατροφη. Να περιεχει και λαχανικα εκτος απο πρωτεινη γιατι αν τρωνε πολυ πρωτεινη μεγαλωνει το σωμα δυσαναλογα με το καβουκι και εχουν προβλημα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-03-13, 10:53
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slight Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν καλωσήλθες, ή τα pleco θα κρατήσεις ή τις χελώνες. Έχεις διαβάσει για το είδος κάποιο care seet;
Όχι φίλε δεν έχω διαβάσει για care seet. Θα το ψάξω όμως.
-------------------------
Με το θέμα των λαχανικών το γνωρίζω. Προτιμώ όμως να τους ταίζω λίγο καιρό με την συσκευασμένη τροφή και μετά να αρχίσουμε τα λαχανικά.

Κυρίως αρακά ψιλοκομμένο νομίζω.

Αν έχω λάθος διορθώστε με.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venetsianos3 : 17-03-13 στις 10:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-03-13, 10:59
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ήδη η μια κάνει σοβαρές απόπειρες να ανέβει στην στεριά και μόλις κοιτάξω προς τα πάνω της αυτή φοβάτε και ξαναμπένει στον βυθό. (μέχρι να με συνηθίσει πιστεύω).

Μέχρι στιγμής πιστεύω πως πάμε καλά. Το νερό άρχισε να ξεθολώνει σιγά σιγά. Πιστεύω πως θα καθαρίσει τελείως σε 3-4 μέρες.

Νά 2 φωτογραφίες από την στεριά και την χελωνίτσα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01079.jpg
Εμφανίσεις:  951
Μέγεθος:  45,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01064.jpg
Εμφανίσεις:  966
Μέγεθος:  53,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-03-13, 11:25
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι χελωνες θα ζητανε φαγητο συνεχεια. Απο το πολυ φαγητο δε θα παθουν τιποτα αλλα καλο ειναι να τρωνε μια φορα τη μερα και μαλιστα να ταιζονται σε χωριστο δοχειακι γιατι λερωνουν αμεσως μετα το φαγητο. Προσοχη στη διατροφη. Να περιεχει και λαχανικα εκτος απο πρωτεινη γιατι αν τρωνε πολυ πρωτεινη μεγαλωνει το σωμα δυσαναλογα με το καβουκι και εχουν προβλημα.
το χω διαβάσει κι εγώ για τάισμα σε ξεχωριστό δοχείο. το θέμα είναι οτι δεν τρώνε ποτέ εκτός νερού, οπότε είναι δύσκολο να διατηρείς δεύτερο δοχείο με ίδιο νερό για το φαγητό. κάνουν πολλά κακά αλλά γι αυτό πρέπει να έχουμε καλό φίλτρο.
την δική μου όλα τα χρόνια την ταίζω στο ενυδρείο της.
-------------------------
για τους πλέκο.
ο slight σωστά επεσήμανε το πρόβλημα στην συγκατοίκηση. εγώ δεν στο επεσήμανα γιατί, είδα τους πλέκο, είναι αυτοί που γίνονται περίπου 30εκ. μεγαλώνουν μαζί και θα φτάσουν σ αυτό το μέγεθος πριν τις χελώνες και τέλος έχω διαβάσει στο αμερικάνικο, ειδικό για τις χελώνες αυτές φόρουμ πολλές φορές πολυετή συγκατοίκηση πλέκο με χελώνες.
επειδή όμως αυτές οι χελώνες είναι σαρκοφάγες όταν με το καλό πάρεις το μεγάλο ενυδρείο, αν αποφασίσεις να τους κρατήσεις, πρέπει να τους εξασφαλίσεις κρυψώνες και πάντα τις χελώνες χορτάτες.
επίσης πρέπει να ταίζεις τους πλέκο, στο ξαναέγραψα, με ειδικές ταμπλέττες.
οι πλέκο αν τρώνε κάτι είναι άλγη, όχι υπολείματα.
τις χελώνες τις ταίζω 2 φορές την ημέρα, φροντίζοντας να καταναλώνουν όλη την τροφή να μην μένει στο ενυδρείο και γίνεται βρωμιά. καλύτερα λίγη δύο φορές παρά να μπουκώνονται 1φορά την ημέρα. αν κάθεσαι αρκετή ώρα μαζί τους την ώρα του φαγητού αυτό θα συμβάλλει στην καλύτερη επικοινωνία σας και να γίνουν πιο ήμερες.
όταν ανέβει η πρώτη στην στεγνή περιοχή, σιγά σιγά θα ξεθαρρέψουν και οι υπόλοιπες. έτσι γίνεται με όλα τα πλάσματα. είναι νωρίς ακόμα.
για τα λαχανικά, λίγο και με προσοχή. τώρα που είναι μικρές απλά να τις μάθεις να τα τρώνε (ποτέ σπανάκι) κυρίως μαρούλι δίνε τους. στην ηλικία τους το 90% πρέπει να είναι πρωτείνες. μετά τα 6-8χρόνια τους, μειώνεις τις πρωτείνες και προσθέτεις λαχανικά. θα ψάξω για την διατροφή κυρίως τα απαγορευμένα να σου πω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 17-03-13 στις 11:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-03-13, 19:43
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Εντομεταξύ ας επανέλθουμε στην θολούρα. Το συγκεκριμένο σκεύασμα που έχω στην κατοχή μου (το αντιχλώριο) βασικά γράφει πάνω 'removes chlorine chloramine & ammonia from all freshwater marine fish and reef aquaria' άρα με αυτό μπορώ να εξαλείψω τυχόν προβλήματα με αμμωνία.

¶ρα θα καθαρίσει σύντομα το νερό και συν τα πρόσθετα βακτήρια που προσθέτω θα δημιουργηθεί η κατάλληλη βιολογία για ένα υγιές ενυδρείο. Από άποψης τροφής τώρα θα προμηθευτώ γαριδάκια και να συνδυάζω την τροφή με πρωινά sticks και απογευματινά γαρίδες και κάπου ενδιάμεσα λίγο μαρούλι και καθαρισμένο αρακά.

Όσον αφορά τις πρωτεΐνες και τα άλλα ιχνοστοιχεία που χρειάζονται μου έχει συστήσει ο πετσοπάς ένα σκεύασμα με το οποίο βρέχω την ξηρή τροφή και μετά την ρίχνω για να την φάνε. Είναι σαν να εμποτίζω την τροφή τους με έξτρα πρωτεΐνες. Τί μου συστήνεται για αυτό? Εγώ μάλλον θα το χρησιμοποιήσω αργότερα ως ενυσχιτικό αν δω ότι έχω πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-03-13, 20:55
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αν έχεις αμμωνία, χρειάζονται συχνές αλλαγές και μετρήσεις.
τα γαριδάκια να τα δίνεις ένα ένα με το χέρι, μην τα ρίχνεις με το κουτάκι γιατί έχουν πολλά τρίμματα που αν τα ρίξεις λερώνεται το νερό.
τις βιταμίνες τις χρησιμοποιείς όπως είπες, για 2-3μέρες κάθε μήνα, εκτός αν παρατηρήσεις κάποιο πρόβλημα στο καβούκι, οπότε βλέπεις αναλόγως.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-03-13, 21:04
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Σε 10-15 μέρες θα πάρω τις βιταμίνες. Τώρα όσον αφορά τις γαρίδες, δεν νομίζω να μπορώ να τις ταίσω στο χέρι καθώς δεν έχουν συνηθίσει την παρουσία μου ακόμα. Να φανταστείς βγάζουν το κεφαλάκι τους πάνω ή βρίσκονται οι 2 τουλάχιστον από τις 4 πάνω στην στεριά και μόλις με δούνε βουτάνε στο νερό και τρέχουν να κρυφτούν.

Θα πάρει πολύ χρόνο μέχρι να με συνηθίσουν αν και στο τέλος πιστεύω πως θα κοινωνικοποιηθούν και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-03-13, 21:38
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

για τις γαρίδες ίσως δεν το έγραψα σωστά. δεν εννοώ να τις ταίζεις στο στόμα αλλά να τις πιάνεις και να τις ρίχνεις μια μια και όχι να τις ρίχνεις χτυπώντας το κουτάκι γιατί πέφτουν και τρίμματα στο νερό που το κάνουν χάλια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νερο silia Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 5 04-09-11 20:09
SOS θολό νερο alovitos Γλυκό νερό - Γενικά 4 07-03-11 00:36
Νεο σπιτι για τις νεροχελώνες μου. Σπύρος Μ ¶λλα ζώα 26 22-10-08 14:37
ΝΕΡΟ ΜΗΤΣΑΡΑΣ Γλυκό νερό - Γενικά 14 02-07-08 20:54
**** Νερο **** caverman Ιστοσελίδες στο Internet 1 10-05-06 09:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08254 seconds with 14 queries