Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-11-18, 15:49   #1
Νέο 60λιτρο φυτεμένο ενυδρείο - Ερωτήσεις
elf
Member
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 43

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
elf Ο χρήστης elf δεν είναι συνδεδεμένος 02-11-18, 15:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους!


Ετοιμάζομαι να φτιάξω το δεύτερο μου ενυδρείο μετά από μια διακοπή 15 χρόνων από το χόμπυ. Η προηγούμενη προσπάθεια δεν πήγε πολύ καλά, ελπίζω αυτή να πάει καλύτερα.


Τώρα είμαι στη φάση που αγοράζω τα βασικά, άλλα μεταχειρισμένα και άλλα καινούργια. Το μόνο που προς το παρόν είναι βέβαιο είναι το ενυδρείο που θα είναι 60 λίτρα (Juwel 60 x 30).


Όσον αφορά τα ψάρια που θα μπουν έχω καταλήξει ότι μου αρέσουν τα εξής:Endlers, white cloud mountain minnows, cherry barbs, odessa barbs, neon tetra, cardinal tetra. Μου αρέσουν και οι γαρίδες, red cherry, red rilli και amano, όπως και τα σαλιγκάρια (ramshorn, malaysian trumpet).


Κάνω μία έρευνα σχετικά με τις κατάλληλες συνθήκες για αυτά τα είδη. Δυσκολεύομαι να διαλέξω... Υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις για το ποιά από αυτά και πόσα ακριβώς να βάλω? Είναι παρόμοιας δυσκολίας? Έχουν κάποια ασυμβατότητα τα παραπάνω είδη μεταξύ τους αν είναι για να μην τα βάλω μαζί?

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screen Shot 2018-11-02 at 14.51.29.jpg
Εμφανίσεις:  325
Μέγεθος:  50,6 KB  

Εμφανίσεις: 4490
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-18, 16:31
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα!!
Διαβασε εδω μερικες επιλογες που εχεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Επισης να εχεις υποψη σου οτι τα ψαρια "σκληρου" νερου με τα ψαρια "μαλακου" νερου εχουν αλλες απαιτησεις ... Διαβασε και εδω τις διαφορες!! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101525
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-18, 17:23
elf Ο χρήστης elf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ για την απάντηση!


Αν και είχα δει ήδη το άρθρο σου, θα το ξαναμελετήσω. Αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι τα τέτρα (neon και cardinal) δεν πάνε μαζί με όλα τα άλλα? Οπότε αν θέλω τέτρα ξεχνάω τα υπόλοιπα?



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα!!
Διαβασε εδω μερικες επιλογες που εχεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Επισης να εχεις υποψη σου οτι τα ψαρια "σκληρου" νερου με τα ψαρια "μαλακου" νερου εχουν αλλες απαιτησεις ... Διαβασε και εδω τις διαφορες!! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101525
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-18, 11:12
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

για να βαλεις τοσα ειδη μαζι (ακομα κι αν ταιριαζαν) θελεις 300 + λιτρα, οχι 60, γιατι πρεπει να μπουν και στους καταλληλους αριθμους.

στα 60 λιτρα συνηθως επιλεγουμε ενα ειδος ωστε να μπουν και τα αναλογα ατομα , μια ομαδα ψαριων 8-10 , ωστε να ειναι και σωστος ο αριθμος της ομαδας.
απ οτι καταλαβαινω δεν θα μπλεξεις με μαλακο νερο , α/ο κλπ , επομενως αφηνεις απ εξω νεον και καρδιναλιους.
τα αλλα θα πανε καλα και στο νερο βρυσης ,επομενως επελεξε ενα ειδος απο εκεινα.
εγω θα προτεινα μια ομαδα απο white cloud mountain minnows , γλυτωνεις και θερμαντηρα, μιας και ειναι ψαρια κρυου νερου.
τα σαλιγκαρακια μπορεις να τα βαλεις , οπως και επισης οταν φυτευτει καλα, μπορεις να βαλεις και γαριδες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-11-18, 10:18
elf Ο χρήστης elf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν είχα καταλάβει ότι οι καρδινάλιοι και τα neon tetra χρειάζονται έξτρα εξοπλισμό α/ο. ¶ρα περιορίζονται οι επιλογές...


Επίσης, από το πινακάκι μου βλέπω οτι τα white cloud mountain minnows θέλουν 20-25C, όπως και τα neon tetra. Δηλαδή για τους 20-25C δεν χρειάζεται θερμοστάτης? Ρωτάω να καταλάβω κυρίως, μιας και έχω πάρει ήδη.



Το ενυδρείο έγινε τελικά 125 λίτρα (juwel rio μεταχειρισμένο από τις αγγελίες εδώ).



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
για να βαλεις τοσα ειδη μαζι (ακομα κι αν ταιριαζαν) θελεις 300 + λιτρα, οχι 60, γιατι πρεπει να μπουν και στους καταλληλους αριθμους.

στα 60 λιτρα συνηθως επιλεγουμε ενα ειδος ωστε να μπουν και τα αναλογα ατομα , μια ομαδα ψαριων 8-10 , ωστε να ειναι και σωστος ο αριθμος της ομαδας.
απ οτι καταλαβαινω δεν θα μπλεξεις με μαλακο νερο , α/ο κλπ , επομενως αφηνεις απ εξω νεον και καρδιναλιους.
τα αλλα θα πανε καλα και στο νερο βρυσης ,επομενως επελεξε ενα ειδος απο εκεινα.
εγω θα προτεινα μια ομαδα απο white cloud mountain minnows , γλυτωνεις και θερμαντηρα, μιας και ειναι ψαρια κρυου νερου.
τα σαλιγκαρακια μπορεις να τα βαλεις , οπως και επισης οταν φυτευτει καλα, μπορεις να βαλεις και γαριδες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-11-18, 10:37
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

αν δεις εδω , θα δεις πως ειναι ψαρια κρυου νερου με θερμοκρασια εως 22, το καλοκαιρι θελουν ανεμιστρηρακια...
max να τα εχεις εως 25.
θερμανση δεν χρειαζεται , εαν ειναι μονα τους στο ενυδρειο.

τα min ορια των νεον , αρχιζουν εκει που τελειωνουν τα max ορια των minnows.
τοσο σε θερμοκρασια , οσο και σε σκληροτητες.

ζουν σε τελειως διαφορετικες συνθηκες στο φυσικο τους περιβαλλον, ειναι εντελως ασυμβατα ψαρια μεταξυ τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι ψάρια να βάλω σε ένα 60λιτρο ενυδρείο; fairy_georgia Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 27-02-16 20:29
60λιτρο - φυτεμένο με ζωοτόκα Ηλίας Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής 12 07-11-08 13:46
Μερικές ερωτήσεις για το φυτεμένο ενυδρείο που φτιάχνω! GhostShip Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-01-07 16:26
Μερικές ερωτήσεις για φυτεμένο... filoxenos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 01-06-06 08:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04369 seconds with 14 queries