Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-17, 17:38
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή Πρωτεινικο Φιλμ ?

Καλησπερα σε ολα τα παιδια , εδω και αρκετο καιρο οταν κλεινω το φιλτρο για να κανω την αλλαγη μου οποτε στην επιφανεια επικρατει ηρεμια , σκυβω και κοιταω την επιφανεια στην ιδια ευθεια με αποτελεσμα να πορτοκαλιζει..να το το πω ? να ειναι σαν ουρανιο τοξο να το πω ? σαν λαδιλα ..κατι τετοιο , προφανως πρεπει να ναι πρωτεινικο φιλμ ..

απο αυτα που εχω διαβασει δεν ειναι ιδιαιτερα ανησυχητικο απλα θα ηθελα να ρωτησω πως θα μπορουσα να το περιορισω , αναταραξη εχω καλη στην επιφανεια , το προβλημα φενεται μονο οταν ειναι σε ηρεμια το φιλτρο ..

ισως παιζει ρολο και η τροφη , χρησιμοποιω jbl Novo malawi και της ocean nutrition σπιρουλινα ( 2 φορες την εβδομαδα ) ?

δεν ειναι προβλημα και το αφηνω ως εχει και συνεχιζω ?να την αφαιρω με χαρτι οπως εχω διαβασει σε αλλο post ?

Τελος την λαδιλα αυτη την παρατηρω κυριως στο μισο ενυδρειο και οχι σε ολο ..(εκτος και δεν μπορω να την διακρινω στο αλλο μισο ..)

Ευχαριστω πολυ .
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-17, 18:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.382
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό.
Διατήρησε την καλή ανατάραξη στην επιφάνεια και βέβαια τις σταθερές αλλαγές νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-11-17, 18:46
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Απο την περιγραφη για πρωτεινικο φιλμ δειχνει. Πλην πολυ extreme περιπτωσεων σε φυτεμενα με τουμπανισμενο το διοξειδιο, ειναι εντελως ακινδυνο. Εσυ δεν εχεις τετοιο θεμα.
Αν φταιγανε οι τροφες αυτες καθ αυτες θα το ειχες παρατηρησει απο καιρο, δεν θα το εβλεπες τωρα. Εκτος κι αν για καποιο λογο ταιζεις τελευταια περισσοτερο....
Καλη αναταραξη στην επιφανεια θελει. Κανε και τις επομενες 2-3 αλλαγες νερου λιγο μεγαλυτερες ωστε να αδειασουν πιθανα οργανικα που μαζευτηκαν...
Αν συνεχισει να εμφανιζεται μετα απο αυτα τοτε θελει λιγο περισσοτερο ψαξιμο. Αλλα δεν ειναι και κατι που πρεπει να σε ανησυχει....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-11-17, 22:48
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ....

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις , οποτε το παρατηρω και βλεπουμε , το ταισμα μου ειναι 3-4 φορες την μερα καθως τα saulosi ειναι μικρα ακομα (2.5 cm) οποτε οτι δημιουργειται ειναι απο την τροφη προφανως που δεν καταναλωνεται ?

καμια10 αρια φυλλαρακια ..για 16 μικρα saulosi τα οποια τα κανω κομματακια ειναι καλα ?
ισως να μην τα κανω τοσο μικρα κομματακια και να αφηνω μεγαλυτερα κομματια καθως οταν ηταν πολυ μωρα χρειαζοταν να την τριψω , τωρα εχω παρατηρησει οτι και ενα μεσο φυλλαρακι το τρωνε ..
ισως να περιορισω το ταισμα στις 2 φορες ..?

οσον αφορα τα οργανικα ..επειδη πρεπει να χω καθως και η αλγη μου εχει εξαρση ..αιτια τους ειναι η περισια τροφη ? ρωταω καθως ψαχνω αρθρα και δεν εχω βρει κατι πανω στο κομματι αυτο ! ειναι η ποιοτητα νερου ? (το νερο μου ειναι απο προφιλτρα [ 3 σταδιων ( 1 προφιλτρο στερεων και 2 προφιλτα ανθρακα )
πως μπορω να τα περιορισω ..?
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-17, 12:58
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δώσε μας λίγο περισσότερα στοιχεία για το ενυδρείο....

Το πρωτεινικό φιλμ δημιουργείται από περίσσευμα οργανικών. Οι αιτίες που οδηγούν σε περίσσευμα είναι πολλές. Οι τροφές (είτε λόγω ποσότητας είτε μη μη καλής ποιότητας) είναι συχνή αιτία. Αν είχες φυτεμένο θα κοιτούσαμε και τα λιπάσματα. Για τα οργανικά μπορεί να ευθύνεται επίσης το ακαθάριστο υπόστρωμα, μια κακή λειτουργία του φίλτρου κ.α. Η κακή ποιότητα νερού συνήθως από αυτά δημιουργείται, σπάνια φταίει η "πηγή".

Δεν μπορεί να σου πει κανείς με βεβαιότητα τι φταίει στην περίπτωσή σου, δεν ξέρουμε το ενυδρείο σου. Εικασίες κάνουμε με βάση τις πιθανότητες.

Επίσης προσωπικά δεν μπορώ να σου πω αύξησε ή μείωσε το φαγητό την ώρα που έχεις μικρά ψάρια. Δεν ξέρω αν και πόσο τρώνε. Ο κανόνας λέει ότι πως ότι δεν τρώγεται πρέπει να το απομακρύνουμε εκτός αν στον πληθυσμό μας έχουμε ζωντανά που θα το εκμεταλλευτούν (βυθόψαρα, γαρίδες, σαλιγκάρια κλπ).

Το φιλμ δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, αν το ταίσμα δεν σου ανεβάζει άλλες τιμές (νιτρικά κλπ) δεν βλέπω λόγο σε αυτή τη φάση να κόψεις φαγητό...

Ξεκίνα με αυτά που είπαμε, καλύτερη ανατάραξη στην επιφάνεια και μεγάλωσε λίγο τις αλλαγές νερού για 2-3 βδομάδες. Κάνε κι έναν προσεκτικό καθαρισμό του βυθού σου. Αν δεν υποχωρήσει τότε τα ξαναλέμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-17, 10:42
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

G AQUA ευχαριστω παρα πολυ για την αναλυση !!θα κοιταξω οτι μου πες ...το θεμα το εντοπιζω στην τροφη ..κανουν σαν τρελα οταν ριχνω την τροφη απλα επειδη την σπαω γιατι ειναι μωρα ..αρκετη παει στον βροντο ..δεν προλαβαινουν να την φανε ..θα τους την δινω οπως ειναι το φυλλαρακι στο αρχικο μεγεθος αντε λιγο πιο μικρο κομματι ..ωστε να βλεπω τι τρωνε και τι οχι ..αν συνεχιστει να βλεπω τα ιδια .θα επανελθω με λεπτομερειες ενυδρειου κλπ

Και παλι σας ευχαριστω για τις πληροφοριες .
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρωτεινικο "φιλμ" pavlos1988 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 16-08-18 14:11
προβλημα με πρωτεινικο φιλμ/αλγη Ανδρεας1975 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 23-02-17 21:05
Προσθεση υποστρωματος σε ενεργο ενυδρειο και πρωτεινικο φιλμ επιφανειας j.p. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 17-10-10 12:27
πρωτεινικο φιλμ Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 8 01-02-10 14:26
ΦΙΛΜ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ Βιβή Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 29 11-04-09 15:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03996 seconds with 13 queries