Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-14, 08:29
Το avatar του χρήστη artsi28
artsi28 Ο χρήστης artsi28 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 241
Προεπιλογή λιγη βοηθεια στην επιλογη...

αταχωρήθηκε*Σήμερα, 06:27

καλημερα σε ολους...
θα ηθελα μια βοηθεια!!
εχω ενα 300αρι γλυκο το οποιο για ασχετους λογους θα ξεστησω (οπως εχετε δει κ σε αγγελια μου)!!
μολις τελειωσω τις εργασιες που θελω να κανω φυσικα κ θα ξαναστησω ενυδρειο!!
απλα (αν κ ειναι πολυ νωρις ακομα αλλα καλυτερα τωρα για να ριξω κ λιγο διαβασμα) θελω να ρωτησω τις γνωμες σας...:
να κρατησω το 300αρι μου κ να το ξανακανω γλυκο νερο φυτεμενο οπως το ειχα (κ ομολογω οτι παντα τετοιο ειχα κ μ'αρεσει πολυ)!!
να το δωσω κ να παρω ενα αρκετα μικροτερο κ να το κανω θαλασσινο;;περιπου τι κοστος ανα λιτρο εχουν τα θαλασσινα;;εχω διαβασει καποια αρθρα αλλα θελω τις αποψεις σας!!
η να κρατησω το 300αρι κ...να το κανω αυτο θαλασσινο;;το πιο πιθανο ειναι να δηλωσω πτωχευση βεβαια αλλα αλλο αυτο!!
περιμενω τις απαντησεις γνωμες σας...
ευχαριστω...*
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-14, 08:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

300άρι και Fish only. Μάλλον θα σου βγαίνει φθηνότερα από το φυτεμένο
Άντε καλό διάβασμα!

(φεύγω...τι θέλω εγώ στη σαλαμούρα? )
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-14, 09:49
Το avatar του χρήστη artsi28
artsi28 Ο χρήστης artsi28 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 241
Προεπιλογή

πιο φθηνο απο φυτεμενο;;σαν συντηρηση τι λεει σε σχεση με το γλυκο;;
τι εννοεις φευγεις με.τη σαλαμουρα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-14, 10:08
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Εγω σου προτηνω να κανεις αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.
Το μεγεθος δικια σου επιλογη που θα εχει να κανει με το οικονομικο.

Ενυδρειο ρεεφ με χαμηλες απαιτησης δεν εχει μεγαλη συντηρηση απλα στην αρχη θα χρειαστης ενα ποσο γιανα παρεις τα πραγματα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-14, 10:20
Το avatar του χρήστη artsi28
artsi28 Ο χρήστης artsi28 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 241
Προεπιλογή

δ ειχα ποτε θαλασσινο...
παντα φυτεμενο ειχα κ μου αρεσε!!!
οταν λες ποσο;;ποσο δηλαδη;;μου εχουν πει περιπου για 20-30 ευρω ανα λιτρο στο θαλασσινο ισχυει;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-14, 10:50
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από artsi28 Εμφάνιση μηνυμάτων
δ ειχα ποτε θαλασσινο...
παντα φυτεμενο ειχα κ μου αρεσε!!!
οταν λες ποσο;;ποσο δηλαδη;;μου εχουν πει περιπου για 20-30 ευρω ανα λιτρο στο θαλασσινο ισχυει;;
Δεν ξερω να σου πω ακριβως γιατι ειναι αναλογο! το μονο που περνω πλεον τα τεστ μια φορα τον χρονο KH MG CA τα υπολοιπα δεν το κανω 30ευρω και πηρα μαγνησιο ασβεστιο και καλκ γινα να συμπηρωνω αυτα πανω πανω απο 2χρονια και κανουν λιγοτερο απο 40!
Τωρα της αλλαγες την κανω με νερο θαλασσας!
Απο τροφες ριχνω φυτο-ζωοπλακτον και αμινοξεα.
Κανενα 30αρι το χρονο.
Ο ανθρακας ειναι στα 4.5ευρω το λιτρο και σου παει απο 2εως 4μηνες!
Αυτα ειναι για 300λιτρα ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-14, 10:54
Το avatar του χρήστη artsi28
artsi28 Ο χρήστης artsi28 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 241
Προεπιλογή

μιλαμε για fish only η κ με ζωντανους βραχους;;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-14, 11:25
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από artsi28 Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλαμε για fish only η κ με ζωντανους βραχους;;;
Αυτο που σου ειπα ειναι για ρεεφ κοραλια!
Στο θαλασσινο χορις κοραλια αυτα δεν το θελεις!
Στο θαλασσινο μονο με ψαρια δεν ειναι τοσο απαραιτητα.
Μονο Kh Sg Ph
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-14, 11:41
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από artsi28 Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλαμε για fish only η κ με ζωντανους βραχους;;;
Καλημέρα φίλε μου,από τα λίγα που ξέρω θα σου πω ότι ’’fish only’’ λέγεται όταν το ενυδρείο έχει ζωντανό βράχο - ο οποίος κοστίζει 3-4€/κιλό - και ψάρια. Οι λάμπες που έχουμε στο γλυκό ενυδρείο κάνουν και στο ’’fish only’’ που σου πρότεινε ο Κλεόβουλος. Το μεγαλύτερο έξοδο του θαλασσινού είναι τα φωτιστικά του - που είναι αναγκαία για τα κορράλια,τα φραγκάκια και τις ανεμώνες - και η κατανάλωση τους. Στα υλικά για την ρουτίνα της συντήρησης του στοιχίζει περισσότερο απ’ ότι το γλυκό αλλά δεν είναι απαγορευτικό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-14, 11:52
Το avatar του χρήστη artsi28
artsi28 Ο χρήστης artsi28 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 241
Προεπιλογή

καταλαβα....
μοκο 3-4 ευρω το κιλο;;νομιζω λες πολυ λιγα!!
τα ψαρια ενταξει ειναι μεν πιο ακριβα αλλα ζουν κ 20 χρονια σε καλες συνθηκες (απ'οτι διαβασα)!!!
α κανουν οι λαμπες;;δ θελει μπλε;;
δηλ το μηνιαιο κοστος περιπου;;;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-14, 12:19
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από artsi28 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταλαβα....
μοκο 3-4 ευρω το κιλο;;νομιζω λες πολυ λιγα!!
τα ψαρια ενταξει ειναι μεν πιο ακριβα αλλα ζουν κ 20 χρονια σε καλες συνθηκες (απ'οτι διαβασα)!!!
α κανουν οι λαμπες;;δ θελει μπλε;;
δηλ το μηνιαιο κοστος περιπου;;;
Όσα σου ανέφερα τα ξέρω γιατί μ’ αρέσει και μένα το θαλασσινό αλλά δεν μπορώ να φανταστώ το ενυδρείο μου χωρίς κορράλια κι έτσι δεν το έκανα. Η τιμή του ζωντανού βράχου είναι σίγουρη,κάνε κι εσύ μια έρευνα αγοράς κι αν τον βρεις πολύ ακριβότερα από 4€/κιλό πες μου. Ο ζωντανός βράχος είναι όλη η βιολογία σ’ ένα ’’fish only’’ όταν στήνεται. Αν το τρέξεις με sump μπορείς να βάλεις στο sump το ζωντανό βράχο,σφουγγάρι και άνθρακα. Μελέτησε λίγο και στο σύνδεσμο που σου παραθέτω για να μην κάνουμε αοριστολογίες.

http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=32
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-14, 12:42
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Αν σου αρέσει η πρασινάδα(όπως κ εμένα)δύσκολα θα μείνεις ικανοποιημέμος με κάτι άλλο!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-14, 12:44
Το avatar του χρήστη artsi28
artsi28 Ο χρήστης artsi28 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 241
Προεπιλογή

εχω κανει μια μικρη ερευνα αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα...
φαντασου τωρα το ξεστηνω κ υπολογιζω να ξεκινησω παλι σε κανα 3μηνο στην καλυτερη!!!
ακριβως το ιδιο με τα κοραλια φιλε....ειναι το κατι αλλο!!!θα δω ομως κ παρουσιασεις αλλων...!!!
sump θελω οπως δηποτε;;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-14, 12:50
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες (και ήρθαμε στα αλάτια!)

Το δικό μου nano reef τρέχει εδώ και έναν μήνα και για το θέμα των υλικών & κυρίως των βράχων έχω προσωπική άποψη

Στα πετ σοπ θα βρεις τον ζωντανό βράχο από 11 εως 13 ευρώ το κιλό και τον νεκρό περίπου στη μισή τιμή (6.5 ευρώ ο μέσος ορος)

Από αγγελία, θα βρεις τον ζωντανό βράχο περίπου στα 7 ευρώ και τον νεκρό αρκετά πιο κάτω

Το θέμα ειναι πως αν αγοράσεις βράχο από συγχομπίστα, δεν ξέρεις τι βάζεις στο ενυδρείο σου - γι αυτό απαιτείται προσοχή

Για το μηνιαίο κόστος δεν έχω ακόμη άποψη> Νομίζω πως όλα εξαρτώνται απ τις επιλογές σου. Απ τα ψάρια και τα κοράλια που θα επιλέξεις. Αν δεν εχουν απαιτήσεις, τότε μειώνεις και τις ρουτίνες και τις παρεμβάσεις που πρέπει να κάνεις, αρα μειώνεις το κόστος

Καλή αρχή εύχομαι
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-14, 12:58
Το avatar του χρήστη artsi28
artsi28 Ο χρήστης artsi28 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 241
Προεπιλογή

δηλαδη αν παω σε ζωντανο βραχο (κοραλια εννοουμε λογικα) πρεπει να βαλω αρκετα κιλα αν μεινω με το 300αρι!!
αλλιως περιπου ποια η αναλογια με τα λιτρα για να ειναι κ ωραιο αλλα κ καλο για τα ψαρια;;τι εννοεις απαιτησεις των κοραλιων;;δ εχουν ολα το ιδιο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-11-14, 13:04
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από artsi28 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη αν παω σε ζωντανο βραχο (κοραλια εννοουμε λογικα) πρεπει να βαλω αρκετα κιλα αν μεινω με το 300αρι!!
αλλιως περιπου ποια η αναλογια με τα λιτρα για να ειναι κ ωραιο αλλα κ καλο για τα ψαρια;;τι εννοεις απαιτησεις των κοραλιων;;δ εχουν ολα το ιδιο;;;
1ον δεν ξέρω πόσα κιλά θα χρειαστείς για το 300λιτρο
Αν πάει αναλογικά, εγώ έβαλα 6 κιλά στα 60 λιτρα - θα μπορούσα να ειχα βάλει εως 4. Αρα υπολόγισε πόσο περίπου θα χρειαστείς

2. Δεν ειναι ανάγκη να βάλεις μονο ΖΒ. Μπορείς να πάρεις μόνο νεκρό - ο οποίος θα ειναι καθαρός - απλά θα πρεπει να κανεις υπομονη μεχρι να στρωσει το ενυδρειο

3. Εννοώ πως τα δύσκολα κοράλια που έχουν απαιτήσεις στα πρόσθετα, σε φωτισμό κλπ, αυξάνουν το κόστος του ενυδρείου. Πχ μιλούσα με φίλο προχθες και μου είπε πως στο δικό του ενυδρείο με λίγα ψάρια και με ευκολα κοράλια, κάνει σπανια αλλαγές νερού και γενικά όλα πηγαίνουν στον αυτόματο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-11-14, 13:28
Το avatar του χρήστη artsi28
artsi28 Ο χρήστης artsi28 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 241
Προεπιλογή

ε σε θαλασσινο πας σε λιγα ψαρακια κ καλα νομιζω!!!
τωρα απο βραχο...μαγεια το ζωντανο...κ σου προσφερει αυτο το...αυτοματο που λες!!!
νεκρος βραχος δ νομιζω να προσφερει καπου...ισως για ογκο στο ενυδρειο!!!
νομιζω οτι ειναι παααρα πολλα για μενα τα 300 λιτρα...ειδικα για θαλασσινο!!κυριως σαν χωρο κ ογκο!!
το πιο πιθανο ειναι να το πουλησω κ να παρω μικροτερο κ βλεποντας κ κανοντας....η ανταλλαγη κ να εξισωθει λιγο το κοστος...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-11-14, 13:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από artsi28 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε σε θαλασσινο πας σε λιγα ψαρακια κ καλα νομιζω!!!
τωρα απο βραχο...μαγεια το ζωντανο...κ σου προσφερει αυτο το...αυτοματο που λες!!!
νεκρος βραχος δ νομιζω να προσφερει καπου...ισως για ογκο στο ενυδρειο!!!
νομιζω οτι ειναι παααρα πολλα για μενα τα 300 λιτρα...ειδικα για θαλασσινο!!κυριως σαν χωρο κ ογκο!!
το πιο πιθανο ειναι να το πουλησω κ να παρω μικροτερο κ βλεποντας κ κανοντας....η ανταλλαγη κ να εξισωθει λιγο το κοστος...
Βρε συ, δεν ισχυουν αυτά που λες

Ο νέκρος βράχος, με την πάροδο του χρόνου - κι αν τον βοηθήσεις προσθέτοντας βακτήρια, ζωντανεύει - απλά αργεί!

Δεν τον βάζεις απλά για να πιανει χώρο, αλλα για να γίνει μελλοντικά ζωντανός

Απλά αν βάλει απευθείας ζωντανό, κερδίζεις αυτόν τον "χαμενο" χρόνο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-11-14, 14:13
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από artsi28 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη αν παω σε ζωντανο βραχο (κοραλια εννοουμε λογικα) πρεπει να βαλω αρκετα κιλα αν μεινω με το 300αρι!!
αλλιως περιπου ποια η αναλογια με τα λιτρα για να ειναι κ ωραιο αλλα κ καλο για τα ψαρια;;τι εννοεις απαιτησεις των κοραλιων;;δ εχουν ολα το ιδιο;;;
Ο ζωντανός βράχος δεν είναι τα κοράλια... είναι βράχος σαν τον νεκρό αλλά με ετοιμη βιολογία.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-11-14, 14:51
Το avatar του χρήστη artsi28
artsi28 Ο χρήστης artsi28 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 241
Προεπιλογή

α ναι;;δ το ηξερα!!!νομιζα οτι λεγαμε τα κοραλια!!!
ειναι πιο ακριβα αυτα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-11-14, 15:13
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Φιλε μην ανχονεσαι πολυ καλο ειναι να εχεις ολο ζωντανο λογο βιολογιας.
Αλλα ολοι σχεδον βαζουν ενα μεριδιο ζωντανου γιανα μπολιασουν τον νεκρο!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-11-14, 15:16
Το avatar του χρήστη artsi28
artsi28 Ο χρήστης artsi28 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 241
Προεπιλογή

καταλαβα....
sump χρειαζομαι ουτως η αλλος;;
ενταξει εχω τουλαχιστον 3μηνο για να δω τι θα κανω....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-11-14, 15:32
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από artsi28 Εμφάνιση μηνυμάτων
α ναι;;δ το ηξερα!!!νομιζα οτι λεγαμε τα κοραλια!!!
ειναι πιο ακριβα αυτα;;;
Όσα θαλασσινά ενυδρεία έχω δει λειτουργούν με sump κι όχι με φίλτρο γιατί την μεγάλη ποσότητα ζωντανού βράχου λόγω της βιολογίας του,την βάζουν μέσα σ’ αυτά. Προσθέτουν βέβαια σφουγγάρι (0,50 x 0,50 περίπου 2εκ. πλάτος λεπτότρυπο 25€ ενώ οι ίδιες διαστάσεις ~ 4εκ. πλάτος 35€ ) και άνθρακα που δεν είναι ακριβά υλικά. Στο sump εφαρμόζουν το skimmer που είναι απαραίτητο όργανο του θαλασσινού και τους θερμοστάτες ή το chiller για να μην φορτώνουν το ενυδρείο και χαλάνε την εικόνα του. Δεν θέλω να σου κόψω τα φτερά αλλά συμπέρανα ότι θα μου στοίχιζε πολύ η απόκτηση του και δεν θα σταματούσε το κόστος εκεί αλλά θα συνέχιζε στη συντήρηση του και στην κατανάλωση ενέργειας. Μακάρι ένας καλός γνώστης του θαλασσινού να σταθεί δίπλα σου και να σου δείξει φθηνούς κι εύκολους δρόμους για να ξεπεράσες κάθε εμπόδιο και ν’ αποκτήσεις γρήγορα το πρώτο σου reef.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-11-14, 15:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS
0,50 x 0,50 περίπου 2εκ. πλάτος λεπτότρυπο 25€ ενώ οι ίδιες διαστάσεις ~ 4εκ. πλάτος 35€
Απο που ψωνιζεις και ειναι τοσο ακριβα βρε Πετρο?

http://www.aquavivere.gr/shop-produc...m-30ppi-blue-f

http://www.aquavivere.gr/shop-produc...m-10ppi-blue-c
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-11-14, 22:02
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Καλή αρχή με το θαλασσινό!!Θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να διαβάσεις πολύ τι παίζει με αυτά τα ενυδρεία και αφού καταλήξεις στα λίτρα που θέλεις (ανάλογα ψάρια που σου αρέσουν) να δείς τον εξοπλισμό. Ανάλογα το κόστος και το budget αποφασίζεις!Θεωρώ ότι σαν μηνιαίο κόστος δεν είναι μεγάλο (αν έχεις απαιτητικά κοράλια μέσα αλλάζει..) αλλά το κόστος εγκατάστασης είναι!Αν γίνουν και λάθη ανεβαίνει και άλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-11-14, 02:45
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσα θαλασσινά ενυδρεία έχω δει λειτουργούν με sump κι όχι με φίλτρο γιατί την μεγάλη ποσότητα ζωντανού βράχου λόγω της βιολογίας του,την βάζουν μέσα σ’ αυτά. Προσθέτουν βέβαια σφουγγάρι (0,50 x 0,50 περίπου 2εκ. πλάτος λεπτότρυπο 25€ ενώ οι ίδιες διαστάσεις ~ 4εκ. πλάτος 35€ ) και άνθρακα που δεν είναι ακριβά υλικά. Στο sump εφαρμόζουν το skimmer που είναι απαραίτητο όργανο του θαλασσινού και τους θερμοστάτες ή το chiller για να μην φορτώνουν το ενυδρείο και χαλάνε την εικόνα του. Δεν θέλω να σου κόψω τα φτερά αλλά συμπέρανα ότι θα μου στοίχιζε πολύ η απόκτηση του και δεν θα σταματούσε το κόστος εκεί αλλά θα συνέχιζε στη συντήρηση του και στην κατανάλωση ενέργειας. Μακάρι ένας καλός γνώστης του θαλασσινού να σταθεί δίπλα σου και να σου δείξει φθηνούς κι εύκολους δρόμους για να ξεπεράσες κάθε εμπόδιο και ν’ αποκτήσεις γρήγορα το πρώτο σου reef.
Φιλε πετρο καλισπερα!
Εισαι λαθος στο θεμα με το σφουγκαρι και το σκιμμερ
Το 1ανεβαζει νιτρικα και θελει πολυ συχνο καθαρισμα!
Και εμποδιζει τα κοπιποδα και αλλους οργανισμους να πανε παντου.
Και το 2 δευτερο δεν ειναι απαραιτητο.δουλευω 8μηνες χορις σκιμερ μονο ανθρακα και αλγες αντι για αντιφοσφορο.
Τα κοραλια εχουν καλυτερη αναπτυψη και οικονομια γιατι ριχνω και λιγοτερα ζουμια για κοραλια!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-11-14, 14:06
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από artsi28 Εμφάνιση μηνυμάτων
αταχωρήθηκε*Σήμερα, 06:27

καλημερα σε ολους...
θα ηθελα μια βοηθεια!!
εχω ενα 300αρι γλυκο το οποιο για ασχετους λογους θα ξεστησω (οπως εχετε δει κ σε αγγελια μου)!!
μολις τελειωσω τις εργασιες που θελω να κανω φυσικα κ θα ξαναστησω ενυδρειο!!
απλα (αν κ ειναι πολυ νωρις ακομα αλλα καλυτερα τωρα για να ριξω κ λιγο διαβασμα) θελω να ρωτησω τις γνωμες σας...:
να κρατησω το 300αρι μου κ να το ξανακανω γλυκο νερο φυτεμενο οπως το ειχα (κ ομολογω οτι παντα τετοιο ειχα κ μ'αρεσει πολυ)!!
να το δωσω κ να παρω ενα αρκετα μικροτερο κ να το κανω θαλασσινο;;περιπου τι κοστος ανα λιτρο εχουν τα θαλασσινα;;εχω διαβασει καποια αρθρα αλλα θελω τις αποψεις σας!!
η να κρατησω το 300αρι κ...να το κανω αυτο θαλασσινο;;το πιο πιθανο ειναι να δηλωσω πτωχευση βεβαια αλλα αλλο αυτο!!
περιμενω τις απαντησεις γνωμες σας...
ευχαριστω...*
Καλή αρχή στα αλάτια και καλό διάβασμα αν τελικά το αποφασίσεις , μπορείς να κρατήσεις το 300αρι και να ξεκινήσεις από εκεί , αλλά ιδανικά είναι να πας σε ένα που προορίζεται για θαλασσινό του οποίου οι διαστάσεις θα είναι ιδανικότερες (θέλουμε πιο φαρδιά ενυδρεία πιο τετράγωνα για την σωστή επιλογη φωτισμού και την καλύτερη κυκλοφορία , καθώς προβλέπουμε και την τοποθέτηση σαμπ το οποίο χρειάζεται μία υπερχείλιση για να κατεβαίνει το νερό κάτω ή στο πλάι για να φιλτράρεται ) . Εναλλακτικά μπορείς να ξεκινήσεις και από το 300αρι .Το θέμα του κόστους είναι πάρα πολύ σχετικό όπως και στο φυτεμένο αναλογικά με το πόσο δύσκολά φυτά θες να κρατήσεις έτσι και στο θαλασσινό όσο ανεβαίνουν οι απαιτήσεις σου τόσο ξοδεύεις οπότε πρώτα πρέπει να αποφασίσεις εσύ τι ζωντανά θες και μετά αναλόγως κάνουμε κουβέντα επάνω σε κάποια βάση . τσέκαρε και αυτά να πάρεις μια ιδέα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73203
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14192
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14508
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14995

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τιμή του ζωντανού βράχου είναι σίγουρη,κάνε κι εσύ μια έρευνα αγοράς κι αν τον βρεις πολύ ακριβότερα από 4€/κιλό πες μου.
Πέτρο αν θες βάλε ένα λινκ από το μαγαζί που βρήκες τόσο φτηνά γιατί ενδιαφέρει πολύ κόσμο


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσα θαλασσινά ενυδρεία έχω δει λειτουργούν με sump κι όχι με φίλτρο γιατί την μεγάλη ποσότητα ζωντανού βράχου λόγω της βιολογίας του,την βάζουν μέσα σ’ αυτά. η τάση είναι πλέον πιο λίγος βράχος καλύτερη ροή αναμεσά του , τα φορτωμένα και μπουκωμένα σαμπ με ένα σωρο βράχο , αραγωνίτη τείνουν να ξεπεραστούν και την θέση τους δείνουν σε φίλτρα άλγης (ats,chaeto) zeoriactor,biopellet reactor , κ.α.
Προσθέτουν βέβαια σφουγγάρι (0,50 x 0,50 περίπου 2εκ. πλάτος λεπτότρυπο 25€ ενώ οι ίδιες διαστάσεις ~ 4εκ. πλάτος 35€ ) και άνθρακα που δεν είναι ακριβά υλικά. Τα σφουγγάρια όπως και οι διάφορες κάλτσες συγκράτισης οργανικών καλύτερα να αποφεύγονται γιατί μπουκώνουν πολύ γρήγορα και ανεβάζουν τα νιτρικά
Στο sump εφαρμόζουν το skimmer που είναι απαραίτητο όργανο του θαλασσινού και τους θερμοστάτες ή το chiller για να μην φορτώνουν το ενυδρείο και χαλάνε την εικόνα του.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-11-14, 14:33
Το avatar του χρήστη artsi28
artsi28 Ο χρήστης artsi28 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 241
Προεπιλογή

ειχα μια κουβεντα χθες με ενα φιλο κ συμφορουμιτη...
το ενυδρειο μου δ πολυ κανει για θαλασσινο για το λογο οτι (οπως ειπατε κ εσεις) δ εχει πολυ πλατος!!κ για το βραχο αλλα κ για τον φωτισμο!!
το πιο πιθανο ειναι να γυρισω στο γνωριμο γλυκο με πολυ περισσοτερη προσοχη αυτη τη φορα (καποιοι θυμαστε σιγουρα οτι ειχα προβληματα στο νερο)!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-11-14, 16:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τιμή του ζωντανού βράχου είναι σίγουρη,κάνε κι εσύ μια έρευνα αγοράς κι αν τον βρεις πολύ ακριβότερα από 4€/κιλό πες μου.
Πέτρο αν και το έγραψε ήδη ο Κώστας, θα επιμείνω κι εγώ να μας πεις που βρηκες ζωντανό βράχο στα 4 ευρω...

Εφόσον μιλάς για έρευνα αγοράς, υποθέτω πως αναφέρεσαι σε πολλές περιπτώσεις που ο βράχος κοστίζει 4 ευρώ...οπότε θα μας έκανε καλό να μάθουμε το "ΑΠΟ ΠΟΥ"?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια στην επιλογη λαμπων antonis1988 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 16-03-11 19:40
βοηθεια στην επιλογη φιλτρου prospathw Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 05-01-11 15:32
Μια βοηθεια στην επιλογη.. ειναι πολλα... achisael Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 69 05-01-11 14:37
την βοηθεια σας στην επιλογη ενυδρειου panoscorfu Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 21-04-08 21:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09195 seconds with 13 queries