Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-07, 15:53
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή Απόψεις για τον φωτισμό

Χρειάζομαι την γνώμη σας σε κάτι που σκέφτηκα να κάνω... Θα ξεκινήσω λέγοντας την τωρινή κατάσταση και πως σκέφτομαι να κινηθω και να μου πείτε αν θα είναι σωστή κίνηση. Το ενυδρείο είναι 120lt από ψάρια έχει 4 colisa chuna, 3 caridina japonica, 5 danio pearl, 5 danio zebra. Απο φυτά: 1Cryptocoryne undulata "broad leaves", 1Anubias barteri var. angustifolia ("afzelii"), 2Anubias barteri var. nana, 1Microsorum pteropus 'Windelov", 1Cabomba Aquatica, 1Elodea Densa, 1Echinodorus Orisis, 1Tapis De Lilaeopsis 10*20, 1Hygrophila Augustifolia. Απο φωτισμό έχει μια λάμπα daylight και μια aquarelle της Philips T8 18W η κάθε μια. Αυτο που σκέφτομαι είναι το εξής. Να πάρω 2 daylight και 2 για φυτά Τ8 18W η κάθε μια. Οι 2 (1 daylight και 1 για φυτά) θα είναι για να αντικαταστήσω αυτές που ήδη έχω και οι άλλες 2 θα είναι πρόσθετες. Επίσης λέω να πάρω cathode blue light για moonlight. Οι λάμπες θα λειτουργούν τα εξής ωράρια. Η μια για τα φυτά θα ανάβει απο τις 12,00-22,00, μετά στις 13,00-21,00 θα ανάβουν η άλλη για τα φυτά και η μια daylight, στις 15,00-17,30 θα ανάβει η δεύτερη daylight και τέλος το moonlight θα ανάβει από τις 09,30-12,30 και από τις 21,30-02,30. Στην ουσία και οι 4 λάμπες θα ανάβουν για 2,30 ώρες, οι τρεις θα είναι αναμένες για 8 ώρες και θα 2 ώρες θα είναι μόνο η μια για τα φυτά. Πιστεύω θα είναι και ωραίο το αποτέλεσμα και δεν θα στρεσάρονται και τόσο τα ψάρια άμα ανάβουν οι λάμπες σιγα σιγά και σιγά σιγά να σβήνουν. Ποια είναι η γνώμη σας. Ρωτάω γιατί την παρασκευή θα ανέβω Αθήνα για να ξέρω τι να αγοράσω. Επίσης τι λάμπες προτείνεται για daylight και τι για τα φυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-07, 08:21
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Ταπεινή μου άποψη να ξεκίναγες χωρίς ωράρια με τις λάμπες, να τις έβαζες να ανάβουν 10-12 ώρες την ημέρα, απλά προσέχωντας το στρεσσάρισμα πρωί και βράδυ.
Ίσως και να έβαζες μόνο 1 πρόσθετη λάμπα για αρχή+να τις έκανες 3...
Για μάρκες, προσωπικά μου αρέσει η Osram fluora για φυτά και η sylvania daylightstar.
Τώρα για moonlight μπλε+κόκκινα led θα ήταν το καλύτερο!
Θα βρεις πολλά ποστ σχετικά μέσα στην ιστοσελίδα, διάβασε τα+όταν πας να αγοράσεις+δεις από κοντά αποφασίζεις!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πιθανή λύση για προβλημα σαλιγκαριων! Απόψεις παρακαλω. georgesa Σαλιγκάρια 15 03-04-07 20:59
Πείραμα με τον φωτισμό accnt Φωτισμός 18 14-03-07 09:28
Ερώτηση για φωτισμό nikolas87 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 12-03-07 11:45
Ποιό σύστημα είναι κατάλληλο για τον φωτισμό. KIRKMAN Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 03-05-06 00:42
Γνώμες για φωτισμό Τ5 Αλεξης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 29-03-06 00:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03099 seconds with 13 queries