Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-14, 19:24
αντρεας125 Ο χρήστης αντρεας125 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 10
Smile αναπαραγωγη γκαπυ

Καλησπερα.καταρχην δεν ξερω αν ειμαι στη σωστη μερια και ζηταω συγνωμη απο τους υπευθηνους αν δεν ειμαι.εχω 300 λιτρα με γκαπυ και κανω αναπαραγωγη για πρωτη φορα.εχω περιπου 80 μικρα και θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο κανουν να μεγαλωσουν; τα ταιζω καθε μερα περιπου 4 την μερα με αρτεμια και μια αλλη τροφη που ειναι καφε μικρα μπαλακια.εχω φτιαξει αυτοσχεδιες γεννηστρες απο 10 κιλα μπετονια διαφανα για να εχουν μπολικο χωρο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-14, 19:54
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες, μια χαρά είσαι εδώ

Μπορούμε να πούμε γενικά ότι σε 6 μήνες θα έχουν μεγαλώσει αν και κάποια ίσως αρχίσουν τις γέννες από τον 4 μήνα.

Τα αρσενικά θα είναι πιο μικρόσωμα και αν όλα είναι σωστά θα φτάσουν στα 2,5cm συν την ουρά μετά τους 3 μήνες. Τελικό μέγεθος, κάπου 3,5cm συν την ουρά, θα τα δεις όπως έγραψα μετά τον 6 μήνα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αντρεας125 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω φτιαξει αυτοσχεδιες γεννηστρες απο 10 κιλα μπετονια διαφανα για να εχουν μπολικο χωρο.
Για πες μας περισσότερα για τις γεννήστρες.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-14, 20:08
αντρεας125 Ο χρήστης αντρεας125 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες, μια χαρά είσαι εδώ

Μπορούμε να πούμε γενικά ότι σε 6 μήνες θα έχουν μεγαλώσει αν και κάποια ίσως αρχίσουν τις γέννες από τον 4 μήνα.

Τα αρσενικά θα είναι πιο μικρόσωμα και αν όλα είναι σωστά θα φτάσουν στα 2,5cm συν την ουρά μετά τους 3 μήνες. Τελικό μέγεθος, κάπου 3,5cm συν την ουρά, θα τα δεις όπως έγραψα μετά τον 6 μήνα.



Για πες μας περισσότερα για τις γεννήστρες.
Ειναι οπως ειπα και πιο πανω πλαστικα διαφανα μπετονια σαν αυτα που βρισκουμε στο σουπερ μαρκετ που εχουν τα σπορελαια.τα εχω ανοιξει γυρω γυρω και τα εχω κλεισει με τουλι την μια και καλσον την αλλη.εννοειται οτι το επανω μεροσ το εχω αφοισει ανοιχτο για ταισμα.σημειωση τα μπετονια ειναι γυρισμενα στο πλαι και οχι ορθια.επισησ εχω βαλει φελλουσ γυρω γυρω για να επιπλεουν.θα σας τις βγαλω φωτογραφια και θα τις ανεβασω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-14, 23:14
αντρεας125 Ο χρήστης αντρεας125 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή γεννηστρες

αυτες ειναι.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140127_201059.jpg
Εμφανίσεις:  2026
Μέγεθος:  55,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140127_201116.jpg
Εμφανίσεις:  1173
Μέγεθος:  69,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140127_201121.jpg
Εμφανίσεις:  1362
Μέγεθος:  51,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140127_201139.jpg
Εμφανίσεις:  1623
Μέγεθος:  62,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140127_201158.jpg
Εμφανίσεις:  1138
Μέγεθος:  46,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140127_201300.jpg
Εμφανίσεις:  1406
Μέγεθος:  48,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-14, 13:45
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Γεια σου και καλώς ηρθες και από εμένα. Φαίνεται πως έχεις όρεξη και ενδιαφέρον για το χόμπι. Ήθελα να σε ρωτήσω για ποιο λόγο μπήκες στη διαδικασία να κατασκευασεις αυτές τις γεννηστρες και να ασχοληθείς με τις αναπαραγωγες; Μπορείς, επίσης να ριξεις μια ματιά και σε αυτό το αρθροhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-14, 00:45
αντρεας125 Ο χρήστης αντρεας125 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 10
Thumbs up γεννηστρες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias ts Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου και καλώς ηρθες και από εμένα. Φαίνεται πως έχεις όρεξη και ενδιαφέρον για το χόμπι. Ήθελα να σε ρωτήσω για ποιο λόγο μπήκες στη διαδικασία να κατασκευασεις αυτές τις γεννηστρες και να ασχοληθείς με τις αναπαραγωγες; Μπορείς, επίσης να ριξεις μια ματιά και σε αυτό το αρθροhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360
Γεια σου και εσενα.ρωτησα διαβασα εψαξα και υστερα εφτιαξα.αυτεσ που βλεπεις ποιο πανω τις εχω φτιαξει ετσι ωστε να ειναι κοντα στην εξαγωγη του φιλτρου και εχουν πολυ καλη κυκλοφορια νερου.επισης τεσταρω το νερο μεσα στις γεννηστρες και δεν εχω ιχνος απο νιτρικα και αμωνια.τελευταιο επειδη θελω να εχω υγιες ενυδρειο καθε 4 μηνες αλλαζω υλικα στο φιλτρο,το ενα τριτο του νερου και καθε τριτη μερα ριχνω και 20 λιγκραμ βακτηρια.μεχρι σημερα δεν εχω αντιμετωπησει προβλημα.τα μικρα ειναι κιολας 2 μηνων και δεν εχω χασει ουτε ενα!!!!! Καλο εεεεεεε.........χαχαχαχα.παντως τα ειχα ακουσει ολα αυτα στο αρθρο που με εδειξες και σε ευχαριστω.οταν πηρα την αποφαση να τις φτιαξω τα μελετησα ολα πολυ καλα και ετσι τις εφτιαξα.αααααα τις εφτιαξα γιατι οπωσ ειπα και στην αρχη ειναι γυρω στα 80 μικρα και δεν ειχα που να τα βαλω και τα αρσενικα μαζι με τα θυληκα τα κυνηγαγανε και επειδη δεν εχω βαλει φυτα ακομα.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 30-01-14 στις 09:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-14, 08:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αντρεας125 Εμφάνιση μηνυμάτων

Γεια σου και εσενα.ρωτησα διαβασα εψαξα και υστερα εφτιαξα.αυτεσ που βλεπεις ποιο πανω τις εχω φτιαξει ετσι ωστε να ειναι κοντα στην εξαγωγη του φιλτρου και εχουν πολυ καλη κυκλοφορια νερου.επισης τεσταρω το νερο μεσα στις γεννηστρες και δεν εχω ιχνος απο νιτρικα και αμωνια.τελευταιο επειδη θελω να εχω υγιες ενυδρειο καθε 4 μηνες αλλαζω υλικα στο φιλτρο,το ενα τριτο του νερου και καθε τριτη μερα ριχνω και 20 λιγκραμ βακτηρια.μεχρι σημερα δεν εχω αντιμετωπησει προβλημα.τα μικρα ειναι κιολας 2 μηνων και δεν εχω χασει ουτε ενα!!!!! Καλο εεεεεεε.........χαχαχαχα.παντως τα ειχα ακουσει ολα αυτα στο αρθρο που με εδειξες και σε ευχαριστω.οταν πηρα την αποφαση να τις φτιαξω τα μελετησα ολα πολυ καλα και ετσι τις εφτιαξα.αααααα τις εφτιαξα γιατι οπωσ ειπα και στην αρχη ειναι γυρω στα 80 μικρα και δεν ειχα που να τα βαλω και τα αρσενικα μαζι με τα θυληκα τα κυνηγαγανε και επειδη δεν εχω βαλει φυτα ακομα.

Γεια σου και από εμένα και καλώς ήρθες, φαίνεται πως έχεις όρεξη για το χόμπι. Νομίζω όμως πως κάτι δεν κάνεις σωστά, είπες πως κάνεις μετρήσεις μέσα στις γεννήστρες και πως δεν υπάρχει ίχνος αμμωνία και νιτρικών, αυτό δεν μου ακούγεται και τόσο σωστό, ή έχεις άστρωτο φίλτρο ή κατάφερες και πέτυχες πλήρη απονιτροποίηση (λίγο δύσκολο), επίσης δεν κατάλαβα κάθε πότε αλλάζεις το ένα τρίτου του νερού, κάθε 4 μήνες ή κάθε 3η ημέρα, βακτήρια γιατί ρίχνεις ; όταν στρώσει το φίλτρο είναι πεταμένα λεφτά, τα υλικά γιατί τα αλλάζεις κάθε 4 μήνες ; πάνω που πάνε να ωριμάσουν εσύ το ξεκινάς από την αρχή, δεν χρειάζεται αυτό, ένα απαλό ξέβγαλμα με νερό ενυδρείου είναι αρκετό και αυτό μετά από 6 μήνες και πάνω. Τώρα με τις γεννήστρες, μπορεί να έχεις μεγάλο ποσοστό "επιβίωσης" αλλά στο θέμα "διαβίωσης" δεν είναι ότι καλύτερα. Μου φαίνεται πιο πολύ πως είναι κάτι σαν "μαζική παραγωγή" ψαριών παρά σαν φυσιολογική διατήρηση ζωντανών οργανισμών, αν βάλεις κάποια φυτά για να κρύβονται τα μικρά αλλά και για να γεννάνε τα θηλυκά θα είναι πολύ καλύτερα, ίσως να έχεις μικρότερο ποσοστό "επιβίωσης" αλλά καλύτερες συνθήκες "διαβίωσης" με πιο δυνατά ψάρια και πιο ανθεκτικά, είναι δηλαδή θέμα ποιότητας και όχι ποσότητας, επίσης όταν έχεις ποσότητα θα πρέπει να δίνεις τακτικά γιατί θα καταλήξεις σε υπερπληθυσμό πολύ γρήγορα. Θα σου πρότεινα να βάλεις εύκολα φυτά και ειδικά κερατόφυλλο και να βγάλεις τις γεννήστρες, θα έχεις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης αλλά και καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα. Πάντως φαίνεται πως έχεις όρεξη και πάθος για το χόμπι και αυτό θα σε αποζημιώσει κάποια στιγμή, προσπάθησε να διορθώσεις κάποια θεματάκια για να μη ταλαιπωρείς τα ψάρια σου αλλά να μη ταλαιπωρείσαι και εσύ και τότε θα δεις το μεγαλείο της φύσης.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-14, 10:27
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Οι συμβουλές του takis_gt νομίζω θα σε πάνε πολύ μπροστά στο χόμπι. Για αρχή καλα είναι να βρεις κερατόφυλλο και καποια άλλα ευκολα φυτά, όλο και κάποιος θα έχει εκεί στην Πάτρα να σου δώσει.

Tα μικρά τώρα που είναι 2 μηνών γιατί δεν τα βγάζεις από την γεννήστρα;
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 01-02-14 στις 15:31
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-14, 20:54
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αντρεας125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.καταρχην δεν ξερω αν ειμαι στη σωστη μερια και ζηταω συγνωμη απο τους υπευθηνους αν δεν ειμαι.εχω 300 λιτρα με γκαπυ και κανω αναπαραγωγη για πρωτη φορα.εχω περιπου 80 μικρα και θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο κανουν να μεγαλωσουν; τα ταιζω καθε μερα περιπου 4 την μερα με αρτεμια και μια αλλη τροφη που ειναι καφε μικρα μπαλακια.εχω φτιαξει αυτοσχεδιες γεννηστρες απο 10 κιλα μπετονια διαφανα για να εχουν μπολικο χωρο.

Αντρεα σε 300 λιτρα ενυδρειο, με αρκετά φυτά και ακόμη περισσότερα φυτά επιφάνειας, δεν χρειάζεσαι ούτε γεννήστες, ούτε πατέντες...

Το θεμα ειναι τι θα τα κάνεις τόσα μικρά όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν?
Να τα πουλήσεις το βλέπω χλωμό, γιατί η "αγορα" ειναι φουλ?
Να τα χαρίσεις? Κάποια στιγμή δεν θα μπορείς να βρεις ενδιαφερόμενους

Μια χαρά ψάρια είναι, με όμορφες ουρές, συνεχη κίνηση...αλλα αναπαραγωγη εγώ προσωπικά θα την απέφευγα

Ασε τη φύση να κάνει τη δουλειά της (όσο κι ακούγεται κάπως!)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-01-14, 01:45
αντρεας125 Ο χρήστης αντρεας125 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή αναπαραγωγη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντρεα σε 300 λιτρα ενυδρειο, με αρκετά φυτά και ακόμη περισσότερα φυτά επιφάνειας, δεν χρειάζεσαι ούτε γεννήστες, ούτε πατέντες...

Το θεμα ειναι τι θα τα κάνεις τόσα μικρά όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν?
Να τα πουλήσεις το βλέπω χλωμό, γιατί η "αγορα" ειναι φουλ?
Να τα χαρίσεις? Κάποια στιγμή δεν θα μπορείς να βρεις ενδιαφερόμενους

Μια χαρά ψάρια είναι, με όμορφες ουρές, συνεχη κίνηση...αλλα αναπαραγωγη εγώ προσωπικά θα την απέφευγα

Ασε τη φύση να κάνει τη δουλειά της (όσο κι ακούγεται κάπως!)

Εχω βρει ηδη μαγαζι εδω πατρα που μου τα παιρνει προς 1.50 το ενα και με συμφερον δικο του 100 τα 100 απο οτι τα παιρνει απο τον κανονικο εισαγωγεα. Εκτος αυτου για να δειξει το δικο μου και για να φανουν ψαρια μεσα στο ενυδρειο θα πρεπει τουλαχιστον να εχω εγω καμια 200 αρια και μετα να αρχισω να δινω.
-------------------------
Τακη αργησα λιγο αλλα θα σου απαντησω.αυτο το συστημα το κανω εδω και 10 χρονια και ειναι οπως τα ειπα πιο πανω.ετσι το δουλεψα και με αλλα ψαρια οπως γκαλαχερ,παγκασιους,παπαγαλλο,κοσμηματα,δολλαρια,α γγελοψαρα,σιλβερ, κοι και οσκαρ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αντρεας125 : 31-01-14 στις 01:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-01-14, 08:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αντρεας125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω βρει ηδη μαγαζι εδω πατρα που μου τα παιρνει προς 1.50 το ενα και με συμφερον δικο του 100 τα 100 απο οτι τα παιρνει απο τον κανονικο εισαγωγεα. Εκτος αυτου για να δειξει το δικο μου και για να φανουν ψαρια μεσα στο ενυδρειο θα πρεπει τουλαχιστον να εχω εγω καμια 200 αρια και μετα να αρχισω να δινω.
-------------------------
Τακη αργησα λιγο αλλα θα σου απαντησω.αυτο το συστημα το κανω εδω και 10 χρονια και ειναι οπως τα ειπα πιο πανω.ετσι το δουλεψα και με αλλα ψαρια οπως γκαλαχερ,παγκασιους,παπαγαλλο,κοσμηματα,δολλαρια,α γγελοψαρα,σιλβερ, κοι και οσκαρ.
Δηλαδή φίλε μου θες να μας πεις πως είσαι εκτροφέας και όχι ενυδρειόφιλος, κάτι σαν "fish mills" δηλαδή, και το έχεις σαν επάγγελμα και όχι σαν χόμπι, προσωπικά δεν συμφωνώ με τις μεθόδους σου. Αφου θες να είσαι εκτροφέας γιατί δεν βάζεις ένα άλλο ενυδρείο να έχεις τα μωρά και τα έχεις σε αυτούς τους πλαστικούς κουβάδες ; Εχεις δηλαδή 200 μωρά μέσα σε αυτά τα πλαστικά ; Αλλη μία ερώτηση, εκεί στη Πάτρα έχετε τόσες λίμνες και τόσο μεγάλα ποτάμια που έκτρεφες pangasius



ή τα έκτρεφες για το φιλέτο τους ;

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-01-14, 12:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αντρεας125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη αργησα λιγο αλλα θα σου απαντησω.αυτο το συστημα το κανω εδω και 10 χρονια και ειναι οπως τα ειπα πιο πανω.ετσι το δουλεψα και με αλλα ψαρια οπως γκαλαχερ,παγκασιους,παπαγαλλο,κοσμηματα,δολλαρια,α γγελοψαρα,σιλβερ, κοι και οσκαρ.
πρεπει λοιπον να εχεις ολοκληρες λιμνες σπιτι σου, αφου ολα αυτα τα ψαρια ζουν ετσι κι αλλιως πολυ πανω απο 10 χρονια...

...η μηπως δε ζουν?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-01-14, 16:11
αντρεας125 Ο χρήστης αντρεας125 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή αναπαραγωγη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή φίλε μου θες να μας πεις πως είσαι εκτροφέας και όχι ενυδρειόφιλος, κάτι σαν "fish mills" δηλαδή, και το έχεις σαν επάγγελμα και όχι σαν χόμπι, προσωπικά δεν συμφωνώ με τις μεθόδους σου. Αφου θες να είσαι εκτροφέας γιατί δεν βάζεις ένα άλλο ενυδρείο να έχεις τα μωρά και τα έχεις σε αυτούς τους πλαστικούς κουβάδες ; Εχεις δηλαδή 200 μωρά μέσα σε αυτά τα πλαστικά ; Αλλη μία ερώτηση, εκεί στη Πάτρα έχετε τόσες λίμνες και τόσο μεγάλα ποτάμια που έκτρεφες pangasius



ή τα έκτρεφες για το φιλέτο τους ;

Τακι δεν σου ειπα οτι εχω 200 μικρα!!!!!! Ειπα οτι θα χρειαστω γυρω δτα 200 ψαρια μεσα στο ενυδρειο για να δειξει το ενυδρειο επειδη ειναι μεγαλο επισης δεν ειπα οτι εκτρεφα τα παραπανω ψαρια που αναφερω.ειπα πως λειτουργουσα το ενυδρειο με διαφορα ειδη ψαριων.να διαβαζεται καλυτερα και υστερα να σχολιαζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-01-14, 19:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αντρεας125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακι δεν σου ειπα οτι εχω 200 μικρα!!!!!! Ειπα οτι θα χρειαστω γυρω δτα 200 ψαρια μεσα στο ενυδρειο για να δειξει το ενυδρειο επειδη ειναι μεγαλο επισης δεν ειπα οτι εκτρεφα τα παραπανω ψαρια που αναφερω.ειπα πως λειτουργουσα το ενυδρειο με διαφορα ειδη ψαριων.να διαβαζεται καλυτερα και υστερα να σχολιαζεται.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αντρεας125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη αργησα λιγο αλλα θα σου απαντησω.αυτο το συστημα το κανω εδω και 10 χρονια και ειναι οπως τα ειπα πιο πανω.ετσι το δουλεψα και με αλλα ψαρια οπως γκαλαχερ,παγκασιους,παπαγαλλο,κοσμηματα,δολλαρια,α γγελοψαρα,σιλβερ, κοι και οσκαρ.
σύμφωνα με το παραπάνω εγώ κατάλαβα πως κάνεις εδώ και 10 χρόνια αυτό που κάνεις με τα γκάπυ και το "δούλεψες" και με άλλα ψάρια. Προσωπικά δεν μου αρέσει ο τρόπος που κάνεις έστω και τώρα τις αναπαραγωγές και οφείλω να το πω. Εδώ σχολιάζουμε και λέμε τη γνώμη μας και στα όμορφα (προς μίμηση) αλλά και αυτά που δεν μας αρέσουν (προς αποφυγή) , και όλα αυτά με στόχο τη βελτίωση του χόμπι. Και υπό όψην, λάθη έχουμε κάνει ή κάνουμε όλοι αλλά προσπαθούμαι να βελτιωνόμαστε, και μαθαίνουμε από τα λάθη μας. Καλή συνέχεια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-01-14, 21:14
αντρεας125 Ο χρήστης αντρεας125 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή αναπαραγωγη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
σύμφωνα με το παραπάνω εγώ κατάλαβα πως κάνεις εδώ και 10 χρόνια αυτό που κάνεις με τα γκάπυ και το "δούλεψες" και με άλλα ψάρια. Προσωπικά δεν μου αρέσει ο τρόπος που κάνεις έστω και τώρα τις αναπαραγωγές και οφείλω να το πω. Εδώ σχολιάζουμε και λέμε τη γνώμη μας και στα όμορφα (προς μίμηση) αλλά και αυτά που δεν μας αρέσουν (προς αποφυγή) , και όλα αυτά με στόχο τη βελτίωση του χόμπι. Και υπό όψην, λάθη έχουμε κάνει ή κάνουμε όλοι αλλά προσπαθούμαι να βελτιωνόμαστε, και μαθαίνουμε από τα λάθη μας. Καλή συνέχεια
Τακη μου μην φορτονεσαι αδικα.αν ειχες διαβασει το θεμα απο την αρχη που ανοιξε θα εβλεπες οτι αναπαραγωγη γκαπυ κανω για πρωτη φορα.ενυδρειο γενικα εχω δεκα χρονια και εξηγουσα πιο πανω πως το δουλευω το ενυδρειο σε σχεση με το νερο και τα υλικα του φιλτρου και οχι με αναπαραγωγες οπως επιμενεις να λες.θα το πω για αλλη μια φορα: αναπαραγωγη κανω για πρωτη φορα και μονο γκαπυ.αν καταλαβες καταλαβες απο κει και περα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-01-14, 21:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Αντρεα κι εγω έτσι το καταλαβα, όπως ο Τακης. Εφόσον το διευκρίνησες, νομιζω πως το θεμα λυθηκε

Δυστυχως ειμαστε πισω απο ενα πληκτρολόγιο, μπορεί να εχουμε την πιο πλουσια γλωσσα στον κοσμο...αλλα καμια φορα άλλα θελουμε να πουμε, αλλιως τα γραφουμε
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-01-14, 22:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αντρεας125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη μου μην φορτονεσαι αδικα.αν ειχες διαβασει το θεμα απο την αρχη που ανοιξε θα εβλεπες οτι αναπαραγωγη γκαπυ κανω για πρωτη φορα.ενυδρειο γενικα εχω δεκα χρονια και εξηγουσα πιο πανω πως το δουλευω το ενυδρειο σε σχεση με το νερο και τα υλικα του φιλτρου και οχι με αναπαραγωγες οπως επιμενεις να λες.θα το πω για αλλη μια φορα: αναπαραγωγη κανω για πρωτη φορα και μονο γκαπυ.αν καταλαβες καταλαβες απο κει και περα.
Αν είναι έτσι Αντρέα αλλάζουν τα πράγματα, δυστυχώς κατάλαβα πως κάνεις με αυτό το τρόπο αναπαραγωγή εδώ και 10 χρόνια, ίσως είναι καλύτερα όταν γράφουμε να είμαστε πιο αναλυτικοί και πιο σαφείς γιατί μπορεί κάποιος άλλος να μη μπορεί να καταλάβει αυτό που σκεφτόμαστε ή εννοούμε.
Θα μου επιτρέψεις όμως και πάλι να διαφωνήσω με το τρόπο αναπαραγωγής, οι λόγοι είναι αυτοί που σου είπα στην αρχή, άλλο "ποιότητα" και άλλο "ποσότητα", άσχετα αν κάνεις τη αναπαραγωγή επειδή σου αρέσει και είναι μέσα στο χόμπι ή γιατί θες να τα πουλάς.

Για να ασχολείσαι 10 χρόνια με ενυδρεία λογικά έχεις μια καλή εμπειρία, και ίσως μεγαλύτερη από πολλούς εδώ μέσα, και θα ήθελα και εγώ αλλά και πολλοί άλλοι εδώ να μοιραστείς μαζί μας τις γνώσεις σου και την εμπειρία σου για το χόμπι.
Και να ξέρεις ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος σου φορτώνεται, προσπαθούμε στους νέους στο φόρουμ αλλά και στο χόμπι να τους πλησιάσουμε και να μπουν στη παρέα μας και όχι να τους πουλάμε εξυπνάδες ή να τους "φορτώνουμε", και πιστεύω να το κατάλαβες από τη 1η φορά που σου μίλησα, είμαστε εδώ για να ανταλλάσουμε απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον, το μόνο που ζητάμε είναι σεβασμός στη φύση και στα ζωντανά αυτού πλανήτη. Πιστεύω να καταλάβεις κάποια στιγμή γιατί εγώ προσωπικά δεν συμφωνώ, και ίσως και άλλοι, με το τρόπο αναπαραγωγής που ακολουθείς.
Φτιάξε ένα όσο πιο σωστό περιβάλλον μπορείς και άσε τη φύση μόνη της, ξέρει το δρόμο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-01-14, 22:37
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

γνωμη μου να βαλεις κερατοφυλλο ......... και να το αφησεις να επιπλεει στην επιφανεια και δεν 8α χρειαστεις καθολου γεννιστρες........!!!!!! το θεμα ειναι το θα κανεις τα νεογεννητα??????
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-01-14, 22:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το λεει λιγο πιο πανω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αντρεας125
Εχω βρει ηδη μαγαζι εδω πατρα που μου τα παιρνει προς 1.50 το ενα και με συμφερον δικο του 100 τα 100 απο οτι τα παιρνει απο τον κανονικο εισαγωγεα. Εκτος αυτου για να δειξει το δικο μου και για να φανουν ψαρια μεσα στο ενυδρειο θα πρεπει τουλαχιστον να εχω εγω καμια 200 αρια και μετα να αρχισω να δινω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-02-14, 14:52
αντρεας125 Ο χρήστης αντρεας125 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή αναπαραγωγη

Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους αλλα μαλλον θα αλλαξω τροπο οπως λετε γιατι εχτες και προχτες μαζεψα αλλα 60 μικρα.εχουν τρελαθει και γεννανε ασταματητα.μαλλον θα φτιαξω ενα 40 λιτρο που εχω μονο με φιλτρο για να μεγαλωσουν και για να μην μου τα φανε τα μεγαλα.θα χρησιμοποιησω νερο απο το μεγαλο το ενυδρειο που ειναι στρομενο.ειναι πρωτη φορα που μου γεννανε τα ψαρακια μεσα στο ενυδρειο και ειμαι πολυ χαρουμενος.θα βαλω και φυτα σε λιγες μερες.εχω υψος εξηντα ποντους τι μου προτεινεται απο φυτα???????????

Περιμενω γνωμες επειγοντως.
Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωω
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-02-14, 15:35
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Καποια φυτά από αυτά εδώ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-02-14, 16:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους αλλα μαλλον θα αλλαξω τροπο οπως λετε γιατι εχτες και προχτες μαζεψα αλλα 60 μικρα.εχουν τρελαθει και γεννανε ασταματητα.μαλλον θα φτιαξω ενα 40 λιτρο που εχω μονο με φιλτρο για να μεγαλωσουν και για να μην μου τα φανε τα μεγαλα.θα χρησιμοποιησω νερο απο το μεγαλο το ενυδρειο που ειναι στρομενο.ειναι πρωτη φορα που μου γεννανε τα ψαρακια μεσα στο ενυδρειο και ειμαι πολυ χαρουμενος.θα βαλω και φυτα σε λιγες μερες.εχω υψος εξηντα ποντους τι μου προτεινεται απο φυτα???????????
Φυσικα θα μπολιασεις και το νεο φιλτρο με υλικα απο το στρωμενο για να πιασει το μπολι. Το νερο μονο του δε μεταφερει ικανη ποσοτητα βακτηριδιων. Αλλα ετσι κι αλλιως μετεφερε νερο απο το παλιο ενυδρειο, για να εχεις κοντινες παραμετρους νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-02-14, 17:21
αντρεας125 Ο χρήστης αντρεας125 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή φυτα

Ευχαριστω πολυ τον συντονιστη.εδω λιγο που εψαξα στην πατρα δεν εχουν πολλα απο αυτα.αν τα παραγγειλω και μου τα στειλουν με το κτελ η με κουριερ θα εχω καποιο προβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-02-14, 18:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κανενα προβλημα δεν θα εχουν. Ριξε μια ματια και στις αγγελιες του φορουμ, βγαινουν συχνα ωραια και φθηνα πακετακια με ευκολα φυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-02-14, 09:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπράβο Αντρέα, σωστή η απόφαση σου,
από εύκολα φυτά μπορείς να βάλεις
ceratophyllum (κερατόφυλλο)
που επιπλέει και είναι ιδανικό για να κρύβονται τα μικρά


leucocephala (λευκοκεφάλα) επιπλέει ή την φυτέυεις

-------------------------
egeria densa




hygrophila polysperma


__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 02-02-14 στις 09:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-02-14, 09:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Limnophila sessiliflora




__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-02-14, 09:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

vallisneria



-------------------------
anubia που θα το δέσεις σε ξύλο ή σε πέτρα


java fern που θα το δέσεις σε ξύλο ή σε πέτρα




αυτά είναι αρκετά εύκολα φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις
ειδικά το κερατόφυλλο πολλοί το πετάνε γιατί μεγαλώνει πολύ γρήγορα, βάλε μια αγγελία αν έχει κάποιος κοντά σου να σου χαρίσει,
βάλε αγγελία και για τα υπόλοιπα μήπως βρεις σε καλύτερη τιμή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 02-02-14 στις 09:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-02-14, 18:37
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

αφου βρηκες να τα δινεις και μαλιστα σε καλη τιμη ολα οκ!!!!!!! εχω και γω καμια 80 που κλεινουν σε λιγο 3 μηνες ζωης να στα στειλω μολις μεγαλωσουν!!!!!!!?????
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-02-14, 15:00
αντρεας125 Ο χρήστης αντρεας125 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2014
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή αναπαραγωγη

Douran_p δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να ειρωνευσαι και να κοροιδευεις. Θα σε παρακαλεσω να μην ξανα ασχοληθεις με δικο μου θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-02-14, 18:06
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

α καλα !!!!! ναρκωτικα παιρνετε..............!!!!!! που την ειδεσ την ειρωνια δικε μου????????? επειδη στην ειπαν καποιοι στα προηγουμενα ποστ , παει να πει οτι οποιος σχολιαζει κατι ακολουθει την γραμμη των αλλων....... για διαβασε τι σου εγραψα στα πρωτα μου σχολεια και βγαλε συμπερασμα αν υπαρχει λογικη στο να σε ειρωνευομαι
-------------------------
και παραθετω το σχολιο μου....


γνωμη μου να βαλεις κερατοφυλλο ......... και να το αφησεις να επιπλεει στην επιφανεια και δεν 8α χρειαστεις καθολου γεννιστρες........!!!!!! το θεμα ειναι το θα κανεις τα νεογεννητα??????


που την βλεπεις την ειρωνεια????????

το προβλημα με εμας που εχουμε ζωοτοκα ειναι τι να κανουμε τα νεογεννητα.... ξερω περιπτωσεις που τα κανουν τροφη και τα ταιζουν σε αλλα ψαρια (αν ειναι δυνατον για χομπιστες)..... εγω εχω βαρεθει να χαριζω....... εσυ αφου βρηκες να τα δινεις και μαλιστα να τα πουλας (οχι οτι 8α βγαλεις και μεροκαμματο) εισαι μια χαρα...... εγω παω στην πετσοπου και την λεω να στα δωσω τζαμπα και δεν τα θελει........!!!!! το οτι στην ειπαν οτι κανεις αναπαραγωγες και δεν εισαι χομπιστας ειναι αλλο θεμα και κανε εκει τα παραπονα σου.
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη douran_p : 08-02-14 στις 18:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναπαραγωγη sos Timekeeper Αναπαραγωγή 5 02-03-13 03:41
Η αναπαραγωγη. alexsia1600 Malawi 6 12-03-12 12:38
αναπαραγωγη κοι.πως;;; asteris_veroia Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 22-05-08 13:40
Αναπαραγωγη LDA 25? netblues Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 25-06-07 10:08
αναπαραγωγη deMetrIs Bettas 15 10-10-05 23:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,52091 seconds with 16 queries