Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-15, 00:04
vasilismf Ο χρήστης vasilismf δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2015
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Ερωτησεις για καινουρια λιμνουλα

Έφτιαξα νέα ανεξάρτητη δημοσίευση μιας που είχα το παρακάτω μήνυμα σε άλλου την δημοσίευση και δεν το είδαν πολλοί!

Γεια σας παιδιά,

πρώτο μου σχόλιο σε αυτό το site και επειδη είμαι καινούριος στο χόμπι και θέλω να κάνω μια γενική αναδιοργάνωση του κήπου με προσθήκη λίμνης με κοι θέλω να σας ρωτήσω κάποια πράγματα τα οποία δεν εντόπισα σε κάποιο θέμα να αναλύονται!

Αρχικά ήθελα να ρωτήσω, βλέπω ότι όταν πέφτει η στάθμη του νερού από τις φωτο που βάζετε, προσθέτετε κατευθείαν νερό από το λάστιχο. Το νερό αυτό στις λίμνες δεν χρειάζεται αποχλωριοποίηση και απομάκρυνση βαρέων μετάλλων?

Αν ναι, ρίχνουμε το νερό στην λίμνη και μετά ρίχνουμε μέσα και το αποχλωριαντικο, η κάνουμε πχ σε ένα βαρέλι την μίξη και μετά το ρίχνουμε στην λίμνη;

Κάτι άλλο, προσπαθώ να υπολογίσω το μηνιαίο κόστος αλλά δεν βρίσκω πουθενά πόση τροφή καταναλώνει ένα κοι πχ 30cm την ήμερα, ξέρω από τις σπουδές μου ότι ένα ψάρι δεν τρώει συνέχεια ίδια ποσότητα αφού έχει μεταβολισμό που αλλάζει, αλλά πχ ανά εποχή κάποιος μέσος όρος θα υπάρχει!

Αν μπει αυτόματη ταΐστρα για να μην μένει και έξτρα τροφή μέσα στην λίμνη, τι ποσότητα την βάζετε να ρίχνει για τα κοι σας (ανάλογα μεγέθους κοι και εποχή)?

Με τις γατούλες τι κάνουμε, θα επιτεθεί σε μικρο κοι; ,σε ένα μεγάλο κοι <30cm θα του επιτεθεί;

Τέλος έχει κάποιος να προτείνει ένα αξιόπιστο μαγαζί (καλές τιμές, υγιή ψάρια) για αγορά κοι?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων παιδιά!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-15, 02:28
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilismf Εμφάνιση μηνυμάτων
Έφτιαξα νέα ανεξάρτητη δημοσίευση μιας που είχα το παρακάτω μήνυμα σε άλλου την δημοσίευση και δεν το είδαν πολλοί!

Γεια σας παιδιά,

πρώτο μου σχόλιο σε αυτό το site και επειδη είμαι καινούριος στο χόμπι και θέλω να κάνω μια γενική αναδιοργάνωση του κήπου με προσθήκη λίμνης με κοι θέλω να σας ρωτήσω κάποια πράγματα τα οποία δεν εντόπισα σε κάποιο θέμα να αναλύονται!

Αρχικά ήθελα να ρωτήσω, βλέπω ότι όταν πέφτει η στάθμη του νερού από τις φωτο που βάζετε, προσθέτετε κατευθείαν νερό από το λάστιχο. Το νερό αυτό στις λίμνες δεν χρειάζεται αποχλωριοποίηση και απομάκρυνση βαρέων μετάλλων? Χριαζεται ακριβως οπως στα ενυδρεια.Εκτος αν δεν εχει χλωριο το νερο της περιοχης.

Αν ναι, ρίχνουμε το νερό στην λίμνη και μετά ρίχνουμε μέσα και το αποχλωριαντικο, η κάνουμε πχ σε ένα βαρέλι την μίξη και μετά το ρίχνουμε στην λίμνη; οπως θες, εγω στη δικια μ λογω μεγεθους(15000 λιτρα) ποτε εδω και 6 χρονια δεν εβαλα αντιχλωριο βεβαια ειναι σε χωριο μ πολυ λιγο χλωριο στο νερο ΟΤΑΝ βαζουν και δεν επιρεαζει.

Κάτι άλλο, προσπαθώ να υπολογίσω το μηνιαίο κόστος αλλά δεν βρίσκω πουθενά πόση τροφή καταναλώνει ένα κοι πχ 30cm την ήμερα, ξέρω από τις σπουδές μου ότι ένα ψάρι δεν τρώει συνέχεια ίδια ποσότητα αφού έχει μεταβολισμό που αλλάζει, αλλά πχ ανά εποχή κάποιος μέσος όρος θα υπάρχει! Εχω μεσα στη δικια μ καμια 100 ψαρια κοι και χρυσοψαρα ξεκινησα με 25 και γενισαν πολλες φορες.Τροφη παιρνω ενα τσουβαλι 40λιτρα jbl sticks και ενα κουβα 5lt flakes κοστος 40-0 ευρω και μ παει κανα χρονο + βεβαια ταιζω σπανια ανα 5-10 μερες

Αν μπει αυτόματη ταΐστρα για να μην μένει και έξτρα τροφή μέσα στην λίμνη, τι ποσότητα την βάζετε να ρίχνει για τα κοι σας (ανάλογα μεγέθους κοι και εποχή)? Ριχνω 4-5 χουφτες τροφη αναμικτη οταν ταιζω και καμια φορα μενει λιγη

Με τις γατούλες τι κάνουμε, θα επιτεθεί σε μικρο κοι; ,σε ένα μεγάλο κοι <30cm θα του επιτεθεί; Δεν εχω λιμνη με οχθη ειναι με τοιχακι και ποτε δεν ειχα προβλημα με γατες

Τέλος έχει κάποιος να προτείνει ένα αξιόπιστο μαγαζί (καλές τιμές, υγιή ψάρια) για αγορά κοι? Κοι απλα εχουν ολοι σχεδον,ρατσες καλες σχεδον κανεις στην Ελλαδα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων παιδιά!!
Οτι αλλο χριαστεις ειμαστε εδω να βοηθεισουμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-15, 11:57
vasilismf Ο χρήστης vasilismf δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2015
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι αλλο χριαστεις ειμαστε εδω να βοηθεισουμε

Ευχαριστώ πολύ !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-15, 15:50
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Όταν κάνω μια αλλαγή 300 λίτρα νερό, δεν έχω κάποιο πρόχειρο βαρέλι για να βάλω προσωπικά το νερό μαζί με αντιχλώρια κτλ. Κάποιοι άλλοι κάνουν αλλαγές νερού με κάποια κυβικά νερού. Οπότε αναγκαστικά βάζεις το λάστιχο στην λίμνη και την γεμίζεις. Παλιότερα έβαζα αντιχλώριο. Τώρα μου έχει τελειώσει. Μιας που το ανάφερες, μου το θύμισες και πρέπει να πάω να αγοράσω πάλι.... Μονό καλό κάνει το αντιχλώριο. Το νερό που αλλάζω το χρησιμοποιώ πρώτα για να καθαρίσω τα φίλτρα μου και μετά ποτίζω τα φυτά του κήπου.

Το τάισμα είναι πολύ σχετικό και δεν με έχει απασχολήσει. Κάθε φορά / χρονιά αλλάζουν και οι απαιτήσεις των ψαριών και δεν έχω ιδέα τι παίζει. Ιδικά τώρα τον χειμώνα τρώνε ελάχιστα. Το θέμα είναι να έχεις μια καλή φίλτρανση.

Χρησιμοποιούμε διαφορετική τροφή το καλοκαίρι και διαφορετική τον χειμώνα. Έχω αυτόματη ταΐστρα αλλά δυστυχώς ταΐζει 1 φορά την μέρα. Τα ταΐζω αναγκαστικά και μόνος μου. Μόνο όταν τα ταΐζεις μόνο σου μπορείς να καταλάβεις τις απαιτήσεις τους, οι οποίες αλλάζουν αναλόγως την εποχή και θερμοκρασία νερού. Η ταΐστρα δεν είναι ότι το καλύτερο.

Οι γάτες δυστυχώς θα επιτεθούν και σε μεγάλο ΚΟΙ. Την πάτησε γνωστός μου. Αναγκάστηκε και έβαλε ένα ηλεκτρικό φράκτη για λίμνες. Η τάση είναι πολύ μικρή και ενοχλητική αν την ακουμπήσεις. Προσωπικά δεν έχω ακόμα θέμα.

Ελληνικό μαγαζί με Ιαπωνικά ΚΟΙ νομίζω πως δεν υπάρχει. Όλα δυστυχώς έχουν ισραηλιτικα ΚΟΙ. Αν θες καλή ράτσα μπορώ να σε φέρω σε επαφή με κάποιον χομπίστα που έχει πετύχει γέννες με ιαπωνικά ψάρια.

Πόσα κυβικά λίμνη σκέφτεσαι να κάνεις? Φίλτρανση, αεραντλίες τα έχεις σκεφτεί ?

Ότι άλλο θες, εδώ είμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-15, 20:56
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

παιδια αυτο με τις γατες με προβληματιζει και εμενα τις βλεπω συνεχεια και γυριζουν και οι δυο γυρω απο τι λίμνη και με προβληματιζει πολυ... Δυστυχως δεν μπορω να τις απομακρινω απο το σπιτι γτ ειναι η αδυναμια της μητερας μου και τις αγαπαει πολυ.... ελπιζω βεβαια να χορταινουν με το φαγητο που τις ταιζει και να μην πηγαινουν να συνεχιζουν στην λιμνούλα μου το τσιμπουσι τους....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10859798_10152944719191926_1008061358_n.jpg
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  31,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1258.jpg
Εμφανίσεις:  277
Μέγεθος:  50,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-15, 03:24
vasilismf Ο χρήστης vasilismf δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2015
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Όταν κάνω μια αλλαγή 300 λίτρα νερό, δεν έχω κάποιο πρόχειρο βαρέλι για να βάλω προσωπικά το νερό μαζί με αντιχλώρια κτλ. Κάποιοι άλλοι κάνουν αλλαγές νερού με κάποια κυβικά νερού. Οπότε αναγκαστικά βάζεις το λάστιχο στην λίμνη και την γεμίζεις. Παλιότερα έβαζα αντιχλώριο. Τώρα μου έχει τελειώσει. Μιας που το ανάφερες, μου το θύμισες και πρέπει να πάω να αγοράσω πάλι.... Μονό καλό κάνει το αντιχλώριο. Το νερό που αλλάζω το χρησιμοποιώ πρώτα για να καθαρίσω τα φίλτρα μου και μετά ποτίζω τα φυτά του κήπου.

Το τάισμα είναι πολύ σχετικό και δεν με έχει απασχολήσει. Κάθε φορά / χρονιά αλλάζουν και οι απαιτήσεις των ψαριών και δεν έχω ιδέα τι παίζει. Ιδικά τώρα τον χειμώνα τρώνε ελάχιστα. Το θέμα είναι να έχεις μια καλή φίλτρανση.

Χρησιμοποιούμε διαφορετική τροφή το καλοκαίρι και διαφορετική τον χειμώνα. Έχω αυτόματη ταΐστρα αλλά δυστυχώς ταΐζει 1 φορά την μέρα. Τα ταΐζω αναγκαστικά και μόνος μου. Μόνο όταν τα ταΐζεις μόνο σου μπορείς να καταλάβεις τις απαιτήσεις τους, οι οποίες αλλάζουν αναλόγως την εποχή και θερμοκρασία νερού. Η ταΐστρα δεν είναι ότι το καλύτερο.

Οι γάτες δυστυχώς θα επιτεθούν και σε μεγάλο ΚΟΙ. Την πάτησε γνωστός μου. Αναγκάστηκε και έβαλε ένα ηλεκτρικό φράκτη για λίμνες. Η τάση είναι πολύ μικρή και ενοχλητική αν την ακουμπήσεις. Προσωπικά δεν έχω ακόμα θέμα.

Ελληνικό μαγαζί με Ιαπωνικά ΚΟΙ νομίζω πως δεν υπάρχει. Όλα δυστυχώς έχουν ισραηλιτικα ΚΟΙ. Αν θες καλή ράτσα μπορώ να σε φέρω σε επαφή με κάποιον χομπίστα που έχει πετύχει γέννες με ιαπωνικά ψάρια.

Πόσα κυβικά λίμνη σκέφτεσαι να κάνεις? Φίλτρανση, αεραντλίες τα έχεις σκεφτεί ?

Ότι άλλο θες, εδώ είμαστε.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Σκέφτομαι να κάνω την λιμνούλα στην βεράντα (είναι ισόγειο) να χρησιμοποιήσω έναν τοίχο του σπιτιού και μετά το υπόλοιπο να το χτίσω με άλφα μπλοκ να πετάξω μέσα και ενα liner και έτοιμο. Μιας και δεν εχω πολύ χώρο για μεγάλα βαρέλια για φίλτρο λέω να παρω ένα έτοιμο για λίμνες, καταρράκτη για αερισμό, έτσι και αλλιώς η λίμνη θα είναι μικρή, την υπολογίζω στα 3,2 κυβικά! Και γω με το χέρι θα ταΐζω απλά αν φύγω για διακοπές κάπως πρέπει να τρώνε τα ψάρια γι αυτό ρωτάω για την ταΐστρα! Το θέμα είναι ότι βολταρουν πολλές γάτες εδώ γύρο!! Αν δεν είναι ιαπωνικό κοι "ράτσας" και είναι ισραηλιτικο που λες, εκτος από θέμα καταγωγής υπάρχει άλλο πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-15, 10:24
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Για τις γάτες υπάρχει αυτό. Δεν χρειάζεται να είναι τόσο ψηλό. Ένα ποιο κοντό και ευδιάκριτο την κάνει την δουλεία του.

BORKED

Υπολόγισε ότι το κάθε ΚΟΙ χρειάζεται 800 λίτρα χώρο. Οπότε μην βάλεις πάνω από 4. Τα ΚΟΙ έχουν μεγάλες ανάγκες από αέρα. Ο καταρράκτης δεν αρκεί. Θα χρειαστείς μια αεραντλία γύρο στα 50 λίτρα το λεπτό (3000 λίτρα την ώρα).

Φίλτρο μπορείς να πάρεις έτοιμο, αλλά να ξέρεις ότι θα σου έρθει ποιο ακριβά.

Τα Ισραηλιτικα δεν έχουν πολύ ωραία και δυνατά χρώματα, δεν φτάνουν στο ίδιο μέγεθος με τα άλλα και έχουν διάφορα θέματα με τις αρρώστιες. Βέβαια γούστα είναι αυτά... Και μένα τα 3 πρώτα είναι Ισραηλιτικα ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-03-15, 17:47
vasilismf Ο χρήστης vasilismf δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2015
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καταρράκτης δεν αρκεί. Θα χρειαστείς μια αεραντλία γύρο στα 50 λίτρα το λεπτό (3000 λίτρα την ώρα).
3000 Λίτρα την ώρα αεραντλία? σαν πολλά μου φαίνονται! Θα γεμίσει μπουρμπουλιθρες όλη η λιμνη!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilismf : 10-03-15 στις 17:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-03-15, 23:47
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή λιμνη με κοι

Καλως ηρθες στο χομπι.
Τα κοι δεν εχουνε κανενα θεμα με το φρεσκο νερο .Δε χρειαζεται η χρηση αντιχλωριου.Το φρεσκο νερακι απο τη βρυση τα αναζωογονει.
Αυτα τα αυτοκρατορηκα ψαρια θα βαλουνε χρωμα στη ζωη σου. θα τα λατρεψεις !Το κοστος ειναι σχετικο.Παντως αξιζει το κοπο...............
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-15, 17:41
vasilismf Ο χρήστης vasilismf δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2015
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Τώρα κάτι άλλο για όποιον κατέχει από κατασκευές!

Όπως ανάφερα πριν στην βεράντα του σπιτιού θα χρησιμοποιήσω έναν τοίχο του σπιτιού και μετά θα χτίσω ένα Π με ytong (πορομπετον, αλφα μπλοκ κ.τ.λ.π.) έτσι ώστε να σχηματιστεί μια παραλληλογραμμη λίμνη! Ξέρει κανείς το πάχος του ytong που θα πρέπει να βάλω έτσι ώστε να αντέξει την πίεση του νερού και να μην σπάσει η σύνδεση των ytong πιο πολύ αλλά και τα ίδια? Μιλάμε για περίπου 3.5 κυβικα! Μήκος: 3 μέτρα, πλάτος: 1,5 μέτρα και ύψος: 0.80 μέτρα!

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-03-15, 21:23
goldjohnny Ο χρήστης goldjohnny δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2012
Περιοχή: Athina, Sepolia
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Ρωτα και καποιον μηχανικο γιατι το συνολικο βαρος θα ειναι 4 τονους περιπου, για βεραντα δεν ξεερω ποσο εφικτο ειναι ....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-03-15, 22:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilismf Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Τώρα κάτι άλλο για όποιον κατέχει από κατασκευές!

Όπως ανάφερα πριν στην βεράντα του σπιτιού θα χρησιμοποιήσω έναν τοίχο του σπιτιού και μετά θα χτίσω ένα Π με ytong (πορομπετον, αλφα μπλοκ κ.τ.λ.π.) έτσι ώστε να σχηματιστεί μια παραλληλογραμμη λίμνη! Ξέρει κανείς το πάχος του ytong που θα πρέπει να βάλω έτσι ώστε να αντέξει την πίεση του νερού και να μην σπάσει η σύνδεση των ytong πιο πολύ αλλά και τα ίδια? Μιλάμε για περίπου 3.5 κυβικα! Μήκος: 3 μέτρα, πλάτος: 1,5 μέτρα και ύψος: 0.80 μέτρα!

Ευχαριστώ!
Δεν θα στο πρότεινα χωρίς δεσίματα με σίδερα, και ένα μικρό σεισμό να κάνει , θα ραγίσει το άλφα μπλογκ και θα κάνεις μπάνιο με τα ψάρια .
Αλλά πρώτα ασχολήσου με το αν η βεράντα αντέχει το βαρος, είναι αρκετα πιο σημαντικό αυτό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-15, 00:56
vasilismf Ο χρήστης vasilismf δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2015
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

είμαστε ισόγειο, είναι βεράντα όχι μπαλκόνι και είναι συνέχεια του κήπου, δεν έχει θέμα! Το αλφα μπλοκ με καιει μην διαλύσει!

έχω δει στο internet και κατασκευές με ξύλα, αλλά πάει ο κούκος αηδόνι! από την άλλη δεν μπορώ να σπάσω τα πλακάκια και να σκάψω γιατί είμαστε με ενοίκιο και δεν μπορώ να διαλύσω το σπίτι! Σε ενδεχόμενη μετακόμιση το αλφα μπλοκ το κάνω θρύψαλα και το σπίτι είναι όπως πριν!

Τι άλλες εναλλακτικές έχω εκτός από ξύλο ή αλφα μπλοκ; δηλαδή μιλάμε πάντα για μια κατασκευή πάνω στο έδαφος και όχι μέσα!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-15, 12:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αφού είναι σε ισόγειο , αυτό είναι καλό.
Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές επιλογές.
Πολύ λογικό αυτό που λες πως δεν θες να τρυπήσεις ή να καταστρέψεις τα πλακάκια, ακόμα και δικό σου να ήταν το σπίτι δεν θα στο πρότεινα, αύριο μπορεί να το μετάνιωνες και θα ήθελες να επανέλθει στη παλιά του κατάσταση.
Για αυτό λοιπόν πρέπει να βρεθεί μία λύση που να μη καταστρέψει τα πλακάκια, να αντέχει και να είναι και οικονομική.
Χωρίς να είναι πολιτικός μηχανικός , έχω την άποψη πως το άλφα μπλοκ , τούβλα , τσιμεντόλιθοι κλπ χωρίς οπλισμό, δέσιμο με σίδερα δηλαδή , δεν θα αντέξει. Για αυτό ότι κάνεις , θα πρέπει με κάποιο τρόπο να είναι δεμένο. Αν η κατασκευή είναι στρογγυλή, τότε τα υλικά δεν είναι απαραίτητο να είναι άκαμπτα αλλά να αντέχουν σε έλξη, ακόμα δηλαδή ο συνδυασμός ύφασμα ή νάιλον με συρματόσχοινα ή σχοινιά μπορούν να λειτουργήσουν σαν οπλισμός, αντίθετα όμως , σε κατασκευές με ευθείες , τετράγωνα , παραλληλόγραμμα κλπ, θα πρέπει τα υλικά στήριξης και η κατασκευή να είναι άκαμπτα.
Σαν πρώτη λύση, ίσως και η πιο γρήγορη και οικονομική , είναι να βρεις μία έτοιμη πλαστική δεξαμενή στις διαστάσεις που θες.
Αν νομίζεις πως δεν είναι και τόσο οικονομική ή καλή λύση και θες να φτιάξεις κάτι μόνος σου πας σε DIY κατασκευή, να ξέρεις πως σε αυτές τις κατασκευές θα πρέπει να υπολογίσεις πως θα χρειαστείς και υγρομόνωση που θα γίνει με μονωτικά υλικά μη τοξικά ή με λίνερ.
Για να προστατέψεις τα πλακάκια μπορείς να στρώσεις το σημείο εκείνο με DOW και επάνω σε αυτό να φτιάξεις αυτό που θες.
Μπορείς να καλουπώσεις και να σιδερώσεις , και να φτιάξεις μια τσιμεντένια κατασκευή, αλλά μετ θα θες κομπρεσέρ για να το διαλύσεις, και δεν νομίζω πως θα είναι και τόσο οικονομικό.
Μπορείς να φτιάξεις ένα τελάρο , σενάζι , πολύ καλά ενισχυμένο και δεμένο , και πάνω σε αυτό με τσιμεντόλιθους και με σίδερα να φτιάξεις τη δεξαμενή, επειδή ο πάτος θα είναι το μπαλκόνι θα πρέπει αυτό να αντέξει όλη τη πίεση.
Κάτι σαν και αυτό που έχει φτιάξει ο Θανάσης δηλαδή, αλλά θα πρότεινα να μπουν σίδερα και οριζόντια



Και με τους 2 παραπάνω τρόπους , μπορείς να κάνεις υγρομόνωση με λινερ.
Μετά πας σε ξύλινη κατασκευή, αυτή νομίζω πως θα είναι η πιο εύκολη , ίσως από τις πιο οικονομικές, και εύκολα θα μπορεί να διαλυθεί, και σε αυτή βάζεις λίνερ και ησυχάζεις.
Χτίσιμο όμως χωρίς οπλισμό δεν θα το συνιστούσα, πολύ εύκολα μπορεί να ανοίξει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-15, 17:04
vasilismf Ο χρήστης vasilismf δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2015
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού είναι σε ισόγειο , αυτό είναι καλό.
Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές επιλογές.
Πολύ λογικό αυτό που λες πως δεν θες να τρυπήσεις ή να καταστρέψεις τα πλακάκια, ακόμα και δικό σου να ήταν το σπίτι δεν θα στο πρότεινα, αύριο μπορεί να το μετάνιωνες και θα ήθελες να επανέλθει στη παλιά του κατάσταση.
Για αυτό λοιπόν πρέπει να βρεθεί μία λύση που να μη καταστρέψει τα πλακάκια, να αντέχει και να είναι και οικονομική.
Χωρίς να είναι πολιτικός μηχανικός , έχω την άποψη πως το άλφα μπλοκ , τούβλα , τσιμεντόλιθοι κλπ χωρίς οπλισμό, δέσιμο με σίδερα δηλαδή , δεν θα αντέξει. Για αυτό ότι κάνεις , θα πρέπει με κάποιο τρόπο να είναι δεμένο. Αν η κατασκευή είναι στρογγυλή, τότε τα υλικά δεν είναι απαραίτητο να είναι άκαμπτα αλλά να αντέχουν σε έλξη, ακόμα δηλαδή ο συνδυασμός ύφασμα ή νάιλον με συρματόσχοινα ή σχοινιά μπορούν να λειτουργήσουν σαν οπλισμός, αντίθετα όμως , σε κατασκευές με ευθείες , τετράγωνα , παραλληλόγραμμα κλπ, θα πρέπει τα υλικά στήριξης και η κατασκευή να είναι άκαμπτα.
Σαν πρώτη λύση, ίσως και η πιο γρήγορη και οικονομική , είναι να βρεις μία έτοιμη πλαστική δεξαμενή στις διαστάσεις που θες.
Αν νομίζεις πως δεν είναι και τόσο οικονομική ή καλή λύση και θες να φτιάξεις κάτι μόνος σου πας σε DIY κατασκευή, να ξέρεις πως σε αυτές τις κατασκευές θα πρέπει να υπολογίσεις πως θα χρειαστείς και υγρομόνωση που θα γίνει με μονωτικά υλικά μη τοξικά ή με λίνερ.
Για να προστατέψεις τα πλακάκια μπορείς να στρώσεις το σημείο εκείνο με DOW και επάνω σε αυτό να φτιάξεις αυτό που θες.
Μπορείς να καλουπώσεις και να σιδερώσεις , και να φτιάξεις μια τσιμεντένια κατασκευή, αλλά μετ θα θες κομπρεσέρ για να το διαλύσεις, και δεν νομίζω πως θα είναι και τόσο οικονομικό.
Μπορείς να φτιάξεις ένα τελάρο , σενάζι , πολύ καλά ενισχυμένο και δεμένο , και πάνω σε αυτό με τσιμεντόλιθους και με σίδερα να φτιάξεις τη δεξαμενή, επειδή ο πάτος θα είναι το μπαλκόνι θα πρέπει αυτό να αντέξει όλη τη πίεση.
Κάτι σαν και αυτό που έχει φτιάξει ο Θανάσης δηλαδή, αλλά θα πρότεινα να μπουν σίδερα και οριζόντια



Και με τους 2 παραπάνω τρόπους , μπορείς να κάνεις υγρομόνωση με λινερ.
Μετά πας σε ξύλινη κατασκευή, αυτή νομίζω πως θα είναι η πιο εύκολη , ίσως από τις πιο οικονομικές, και εύκολα θα μπορεί να διαλυθεί, και σε αυτή βάζεις λίνερ και ησυχάζεις.
Χτίσιμο όμως χωρίς οπλισμό δεν θα το συνιστούσα, πολύ εύκολα μπορεί να ανοίξει
ευχαριστώ πολύ, και γω μετά απο ψάξιμο νομιζω έχω καταλήξει στο ξύλο διότι θα έχει αντοχή αφού ολο θα είναι βιδωτό με κάθετα και διαγώνια ξύλα όποτε θα είναι δύσκολο να διαλύσει, ριχνεις μεσα και ενα Liner και είσαι άρχοντας, ξεμπερδεύεις με τσιμέντα και τα λοιπά και μπορείς να το διαλύσεις μπαμ μπαμ! το dow φίλε μου είναι κάτι σαν αφρολέξ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-03-15, 17:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σαν φελιζολ, και δεν ρουφάει νερό, είναι το μπλε
Λέγεται και εξηλασμένη πολυστερίνη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-03-15, 18:25
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αφού είσαι σε ενοίκιο θα φέρεις και μηχανικό -που μπορεί να σου κάνει και ένα πρόχειρο σκαρίφημα με υπολογισμούς- αλλά κυρίως συνεννοήσου και με τον ιδιοκτήτη πρώτα πρώτα και δείξτου το σκαρίφημα μην έχεις ιστορίες...
Δεν είναι μόνο η στατικότητα, θα ακουμπάει σε τοίχο είναι και θέματα υγρασίας, μόνωσης κλπ που πρέπει να δεις...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-03-15, 19:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν μπει λινερ δεν υπάρχει θέμα υγρασίας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-15, 00:57
vasilismf Ο χρήστης vasilismf δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2015
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπει λινερ δεν υπάρχει θέμα υγρασίας
ακριβώς και αν το κάνω ξύλινο δεν θα γίνει Π θα το φτιάξω γύρο γύρο να είναι σταθερό, άρα δεν θα ακουμπάει και σε τοίχο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτησεις για τη δικη μου λιμνουλα Karajohnidio Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 7 09-05-14 13:17
ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΡΧΗ bloskas Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 10 23-03-12 17:22
λιμνουλα johnb Γλυκό νερό - Γενικά 2 02-12-11 21:47
2 απο τα καινουρια μου ζωα NIKOL ¶λλα ζώα 33 20-05-08 16:39
Καινουρια Αρχη CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 56 09-10-05 19:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08299 seconds with 14 queries