Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 14-06-10, 15:15
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το λαινερ εχει αντιμυκητιακες - αντιαλγικες στρωσεις στην επιφανεια του δεν νομιζω αυτες να φευγουν τοσο ευκολα μ ενα ξεπλυμα νερου - ειναι φτιαγμενο για να κραταει καιρο. Δεν ξερεις την κατασκευαστρια εταιρεια για να πληροφορηθεις?

Θα ρωτησω συντομα για την εταιρια να τσεκάρω αν ειναι fish safe .

Παντως δεν μιλαω για ενα απλο ξέπλυμα που προτεινουν στα ξενα φορουμ .Το λαινερ αυτο λειτούργησε ως πισίνα για ένα χρονικο διάστημα εστω και μικρο .. Αυτό είναι που κανει τη διαφορα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 14-06-10, 15:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν, (λεμε παντα ΑΝ), εχει αντιμυκητιακα-αντιαλγικα, δεν τα εχει για μια φορα που θα γεμισει η πισινα - κι αν αδειασει και ξαναγεμισει θα πιανει μυκητες και αλγες? Αυτα ειναι εμποτισμενα και εχουν διαρκεια - το καλυτερο ειναι να μιλησεις με την εταιρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 14-06-10, 16:41
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν, (λεμε παντα ΑΝ), εχει αντιμυκητιακα-αντιαλγικα, δεν τα εχει για μια φορα που θα γεμισει η πισινα - κι αν αδειασει και ξαναγεμισει θα πιανει μυκητες και αλγες? .

Εαν συνεβαινε αυτο Τολη δεν θα μπορουσε να γεμιζε αλγη αφου δεν θα το επετρεπε σε καμια περιπτωση η χλορινη και η δυνατη uv της πισινας να συμβει .


Ομως επικοινωνησα πραγματι με τον φιλο που μ το εδωσε και μου ειπε πως στις λιμνες που εκανε αυτος εριχνε μεσα χωμα ,ξυλα και πετρες κλπ για να καλυψει το υλικο απο πανω και να μην εχει προβλημα .Μου προτεινε αν δεν θελω να το ρισκαρω να το βαλω αναποδα και θα ειναι οκ .

Ακομα το σκεφτομαι ...Αν το βαλω αναποδα δεν θα υπαρχουν χημικα αλλα θα ειναι οκ λετε?1,5 χιλιοστο νομιζω οτι ειναι πολυ καλο και θα κρατησει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 14-06-10, 16:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω σκεφτομαι τωρα να ανακατασκευασω σε ενα σημειο τη λιμνη ωστε να φτιαξω ένα τετοιο μινι παρτεράκι για εντομοφάγα φυτα... Θα το συναντήσεις και σαν bog garden.
Καλό το bog garden! καλή και η σκέψη εφαρμογής. Ακόμα καλύτερη η προοπτική διατήρησης σαρκοφάγων φυτών. Για ποιά είδη μιλάμε? Θα γνωρίζεις άλλωστε ότι τα περισσότερα είναι τροπικά, απαιτούν υγρασία ατμοσφαιρική και όχι απαραίτητα στη ρίζα. Με το χειμώνα τί θα κάνεις?

Αλήθεια Μιχάλη, εσύ έχεις σκεφτεί αυτό το θέμα? Μακριά ο καταρράκτης από τη λίμνη, να ακολουθεί ένα ρυάκι με φυτά και να καταλήγει στη λίμνη σου?

Μιχάλη, ο Τόλης πολύ εύστοχα σου έχει πει αυτό που έπρεπε να λέγαμε από την αρχή. Προς την εταιρεία! Αυτό που φαντάζομαι τώρα ότι θα ακούσεις, είναι ότι είναι ακατάλληλο για τον σκοπό που το θέλεις. Όλα τα λάινερς για πισίνες έχουν κάποια επιπρόσθετη ουσία. Δε νομίζω να σου απαντήσει διαφορετικά μια σοβαρή εταιρεία. Οπότε να είσαι έτοιμος για όλα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 14-06-10, 18:47
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό το bog garden! καλή και η σκέψη εφαρμογής. Ακόμα καλύτερη η προοπτική διατήρησης σαρκοφάγων φυτών. Για ποιά είδη μιλάμε? Θα γνωρίζεις άλλωστε ότι τα περισσότερα είναι τροπικά, απαιτούν υγρασία ατμοσφαιρική και όχι απαραίτητα στη ρίζα. Με το χειμώνα τί θα κάνεις?


Μονο με λιμνη θερμοκηπειο μπορει να πετυχει με τα εντομοφαγα φυτα .Δυσκολο εγχείρημα αλλα μακαρι να τα καταφερει ο japetusγια να κανουμε και εμεις μετα !



Αλήθεια Μιχάλη, εσύ έχεις σκεφτεί αυτό το θέμα? Μακριά ο καταρράκτης από τη λίμνη, να ακολουθεί ένα ρυάκι με φυτά και να καταλήγει στη λίμνη σου?


Μακαρι να χα χωρο και θα το κανα αλλα δεν υπαρχει ....

Μιχάλη, ο Τόλης πολύ εύστοχα σου έχει πει αυτό που έπρεπε να λέγαμε από την αρχή. Προς την εταιρεία! Αυτό που φαντάζομαι τώρα ότι θα ακούσεις, είναι ότι είναι ακατάλληλο για τον σκοπό που το θέλεις. Όλα τα λάινερς για πισίνες έχουν κάποια επιπρόσθετη ουσία. Δε νομίζω να σου απαντήσει διαφορετικά μια σοβαρή εταιρεία. Οπότε να είσαι έτοιμος για όλα...

Εχω δει την ωρα που εψαχνα Βασιλη εταιριες που πουλανε pool liner και δηλωνουν οτι ειναι ασφαλη και για ψαρια .

Μιλησα με το ατομο που τα φερνει και τα φτιαχνει ..Επρεπε να του πω να μου δωσει το ονομα της εταιριας να το ψαξω απο την πηγη την ιδια .Τελοσπαντων την επομενη φορα που θα μιλησω μαζι του θα το κανω ..Παντως ο ανθρωπος με διαβεβαιωσε οτι αν το βαλω αναποδα θα ειναι μια χαρα.
-------------------------
Παιδια ακολουθοντας τη συμβουλη του Τολη τηλεφωνησα σε 5-6 εταιριες που εχουν λαινερ πισινες και ολοι μου ειπαν πως δεν θα εχουν προβλημα τα χρυσοψαρα με το υλικο τους. Η αληθεια ειναι πως δεν τους ακουσα και πολυ σιγουρους .

Τελοσπαντων αφηνουμε αυτο το θεμα ..Αποφασησα να μπει αναποδα το λαινερ εκτος απροοπτου .

Να και μια φωτο απο το νεπενσις μου


Ειναι απο τα πιο ανθεκτικα εντομοφαγα φυτα και αν μου διαβεβαιωσει καποιος οτι κανει περιμετρικα της λιμνης θα το βαλω . Λογικα μπορει να ζησει μονο απο την υγρασια του νερου της λιμνης και μπορω να του κανω σκια για να μην ειναι απευθειας στον ηλιο . Τωρα με το κρυο δεν ξερω τι γινετε αν μεινει εξωτερικα..

Παντως ειναι εντυπωσιακο φυτο !
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 14-06-10 στις 18:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 14-06-10, 19:05
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Για νηπενθή εγώ ούτε θα το συζητούσα να τοποθετήσω σε λίμνη. Είναι τροπικά φυτα, θέλουν ζέστη, υγρασία και όχι άμεσο ηλιακό φως και πολύ φοβάμαι οτι απο Οκτωβριο και μετα, ακομα και σε σας δε θα μπορεσει να επιβιώσει. Ελπίζω το δικό σου να δείχνει έτσι επειδή οι παγίδες έχουν νερό μέσα και ειναι βαριές, αλλιως έχει ήδη υποφέρει απο έλλειψη υγρασίας...
Για λίμνες εγω θα έβαζα (και ετοιμάζομαι να βάλω) τα κλασικα εύκολα εντομοφάγα, όπως δροσερες, σαρακηνίες και διοναίες. Αντέχουν, ακόμα και αν σκεπαστούν απο χιόνι... Δεν εχουν προβλημα με τον απευθείας ήλιο, και ευδοκιμουν αρκει να εχουν παντα υγρο το χωμα τους.. Ενα σημειο που χρειαζεται προσοχη μονο ειναι το νερο, χρειαζονται τα περισσοτερο πολύ μαλακό νερό με κάτω απο 200 ppm TDS, και ορισμενα είδη κατω απο 50... Αν υπαρχουν αρκετα φυτα στη λιμνη ωστε να απορροφουν οσα δημιουργουνται απο τα ψαρια, κατι μπορει να γινει.. Αλλιώς, χρειάζονται ποτισμα με βροχινο, αποσταγμενο ή νερο απο Α/Ο

Δες για παραδειγμα στο παρακατω λινκ, μια πολυ ομορφη λιμνη με σαρακηνίες..
http://carnivorousplants.homestead.com/
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 14-06-10, 20:27
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Διοναια εχω και μαλιστα περιμενω απο μερα σε μερα να ανθισει .Αυριο θα βαλω φωτο .Το θεμα ειναι οτι με αυτο το φυτο οπως και με τα υπολοιπα που αναφερες θα τα χαιρομαστε μονο για λιγους μηνες και μετα θα περιμενουμε την ανοιξη να ξαναφανουν .Μαλιστα ο πιο πολυς κοσμος στο πρωτο κρυο νομιζει πως μαρανθηκαν ενω στην ουσια πεφτει σε χειμερια ναρκη .Βασιλη νομιζω το επαθες και εσυ αυτο με την διοναια σου .

Φιλε japetusγια το νεπενθη εσυ πως το ποτιζεις? Εγω το ραντιζω κυριως το βραδυ..

Στις σακουλες που δεν εχουν πολυ υγρο κανει να βαλω νερο ? Toν χειμωνα το βαζεις μεσα ε?

Ειδα και σε φορουμ για φυτα πως εχεις συλλογες απο εντομοφαγα και εισαι γνωστης!!

Τα φυτα αυτα οντως θελουν μαλακο νερο και κυριως οχι χλωρινη μεσα .
Αρα αντιχλωριο παντα και το καλυτερο ειναι οπως λες μαλακο νερο .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 14-06-10, 20:34
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων

Να και μια φωτο απο το νεπενσις μου


Ειναι απο τα πιο ανθεκτικα εντομοφαγα φυτα και αν μου διαβεβαιωσει καποιος οτι κανει περιμετρικα της λιμνης θα το βαλω . Λογικα μπορει να ζησει μονο απο την υγρασια του νερου της λιμνης και μπορω να του κανω σκια για να μην ειναι απευθειας στον ηλιο . Τωρα με το κρυο δεν ξερω τι γινετε αν μεινει εξωτερικα..

Παντως ειναι εντυπωσιακο φυτο !
Το έχω από πέρση.
Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να αντέξει το κρύο. Όπως είπε και ο japetus χρειάζεται νερό βροχής η αποσταγμένο η αντίστροφη όσμωση. Προσωπικά το έχω μέσα στο σπίτι κρεμασμένο στο παράθυρο της κουζίνας για να το βλέπει το φως. Παρόλο που ήτανε μέσα στο σπίτι μόλις και κατάφερε να επιβιώσει. Το ποτίζω με αντίστροφη όσμωση.
Πριν 20 μέρες περίπου άρχισε να δημιουργεί τα καινούρια καλαθάκια στα φύλλα του.
Από ότι είχα διαβάσει το νερό στα καλαθάκια του μαζεύεται από μόνο του και δεν συνιστάτε να του βάζεις. Το είδα με τα μάτια μου για να το πιστέψω.
Είναι πραγματικά εντυπωσιακό φυτό.

Ένα άλλο σαρκοφάγο που έχω που επίσης μου άντεξε μέσα στο σπίτι είναι το Venus.
http://www.mooseyscountrygarden.com/...rap-plants.jpg

Κάθομαι κάποτε και το χαζεύω!!! Το έχω (πιάσει) να αρπάζει μυρμήγκια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 14-06-10, 21:28
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω από πέρση.
Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να αντέξει το κρύο. Όπως είπε και ο japetus χρειάζεται νερό βροχής η αποσταγμένο η αντίστροφη όσμωση. Προσωπικά το έχω μέσα στο σπίτι κρεμασμένο στο παράθυρο της κουζίνας για να το βλέπει το φως. Παρόλο που ήτανε μέσα στο σπίτι μόλις και κατάφερε να επιβιώσει. Το ποτίζω με αντίστροφη όσμωση.
Πριν 20 μέρες περίπου άρχισε να δημιουργεί τα καινούρια καλαθάκια στα φύλλα του.
Από ότι είχα διαβάσει το νερό στα καλαθάκια του μαζεύεται από μόνο του και δεν συνιστάτε να του βάζεις. Το είδα με τα μάτια μου για να το πιστέψω.
Είναι πραγματικά εντυπωσιακό φυτό.

Ναι απο σενα το ειδα και ζηλεψα .Εφαγα τον κοσμο να βρω κ εγω !



Ένα άλλο σαρκοφάγο που έχω που επίσης μου άντεξε μέσα στο σπίτι είναι το Venus.
http://www.mooseyscountrygarden.com/...rap-plants.jpg

Κάθομαι κάποτε και το χαζεύω!!! Το έχω (πιάσει) να αρπάζει μυρμήγκια!!!
Αυτη ειναι η dionaea venus που λεει ο japetus για τη λιμνη . Εμενα οταν ανθησει θα προσπαθησω να βγαλω σπορους αν και θα χασει το φυτο πολλη ενεργεια.Θελω να κανω παραγωγη και απο αυτα αφου με επεισε τελικα ο φιλος japetus να το βαλω κοντα στη λιμνη !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 15-06-10, 01:35
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Και καπου εδω, συγκλινουν οι λιμνες με τα Vivarium
Τα εντομοφαγα φυτα θεωρουνται απο πολλους κυριως φυτα για κλειστα συστηματα τυπου Terrarium, Vivarium, Pludarium. Eναι παντως απαιτητικα και δυσκολα φυτα μα και ιδιαιτερα.
Σωστα ολα οσα ακουστηκαν μεχρι στιγμης, οποτε βλεπω οτι η πλειοψηφια ειναι ενημερωμενη !
Εχω κι εγω μια Διωναια στο βιβαριουμ και με εχει ενθουσιασει. Λεγεται μαλιστα οτι ειναι το πιο ευκολο απο τα υπολοιπα.
Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να τα δοκιμασετε στις λιμνες σας και να δουμε τα αποτελεσματα
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 15-06-10, 07:30
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Η μόνη ίσως ένσταση που θα είχα εγω για τις διοναίες σε σχέση με τα άλλα -ας τα πούμε παθητικά εντομοφάγα, που δεν κάνουν τίποτα, απλά περιμένουν να πέσει το εντομο μέσα χωρίς να καταναλώσουν ενέργεια για να το παγιδέψουν- είναι το πλήθος των εντόμων που βρίσκονται στη λίμνη, και ειδικά φοβάμαι τα μυρμήγκια. Θα μπει ενα και θα κλείσει η παγίδα, τα υπόλοιπα όμως θα συνεχίσουν να προσελκύονται και να ανεβαινουν στο φυτο χωρις να μπορει αυτο να τα σκοτωσει.. Τελος παντων, μια δοκιμή δε θα πειράξει. Αν αντιληφθείς ότι δημιουργείται προβλημα, τις μαζεύεις απο τη λίμνη..
Επειδή εχω δοκμασει σαρακηνίες, που είναι σαν χωνί στο εσωτερικο των οποίων υπάρχει μια γλυκιά ουσία, εχω εντυπωσιαστεί με το πλήθος των νεκρων εντομων που είχαν μαζευτεί μεσα σε κάθε φύλλο, ακομα και αραχνες βρηκα που πηγαιναν για τα εντομα που ηταν ηδη μεσα....
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 15-06-10, 08:11
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Να και τα δικά μου.



Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 15-06-10, 12:20
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Να και τα δικά μου.




Γιαννο εχεις μεγαλα και ανεπτυγμένα φυτα .Μπορείς ανετα να κοψεις κομμάτια των φυτων(κατα προτίμηση απο το νεπενθη να εχουν ριζες πανω )και να τα φυτέψεις ξεχωριστά .Θα μεγαλώσουν οι ρίζες και θα σου δώσουν νεα φυτά .
Ειδικα από την venus μπορεις να παρεις αρκετά μοσχεύματα και μπορεις να εισαι ο πρωτος που θα το τεστάρει στη λιμνη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 15-06-10, 12:28
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Έχω πάρει μεγαλύτερη κρεμαστή γλάστρα για να το μεταφυτέψω. Έχω και κάποιο σημείο που είναι σκιά στην λίμνη. Θα το βάλω εκεί, τουλάχιστον για αυτή την περίοδο για να δούμε πως θα εξελιχτεί. Το venus μου είχε κάνει λουλουδάκια πέρση αλλά δεν φύτεψα τους σπόρους μετά που άκουσα ότι θέλουν 2 χρόνια να γίνουν φυτά!
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 15-06-10, 12:49
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πάρει μεγαλύτερη κρεμαστή γλάστρα για να το μεταφυτέψω. Έχω και κάποιο σημείο που είναι σκιά στην λίμνη. Θα το βάλω εκεί, τουλάχιστον για αυτή την περίοδο για να δούμε πως θα εξελιχτεί. Το venus μου είχε κάνει λουλουδάκια πέρση αλλά δεν φύτεψα τους σπόρους μετά που άκουσα ότι θέλουν 2 χρόνια να γίνουν φυτά!

Το διασταυρωσα τωρα .. Μπορει να κανει οντως 2 χρονια να φυτρωσει ..Τοτε αφου δεν θα παρεις τους σπορους κοβε το λουλουδι επειδη σπαταλα πολλη ενεργεια το φυτο

Παντως πιστεψε με αν χωρισεις καλα τη venus σου θα εχεις πολλα φυτα ευκολα και γρηγορα .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 15-06-10, 12:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

To nepenthes το είχα ένα χρόνο κάτω από το κιόσκι μου, χωρίς βασικά καθόλου άμεσο ηλιακό φως. Έγινε τεράστιο πραγματικά και ξεκίνησε να "πιάνει" πάνω στο κιόσκι, όπως ακριβώς τα αναρρυχητικά φυτά. Υπήρχαν βλαστοί πέραν των 60εκ. Παρατήρησα όμως ότι στη σκιά κάνει πολύ λιγότερα ασκιά και μεγαλύτερα φύλλα χωρίς να αναπτύξουν το ασκί.

Προσωπικά, δεν προτείθεμαι τώρα να αγοράσω τέτοια φυτά και προορίζομαι στην εύρεση και αγορά πιο δύσκολων στην εύρεση φυτών για λίμνη. Βρήκα ήδη κάποια από αυτά και ήδη βρίσκονται σε ανάπτυξη στη μικρή λίμνη που διαθέτω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 15-06-10, 12:53
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
To nepenthes το είχα ένα χρόνο κάτω από το κιόσκι μου, χωρίς βασικά καθόλου άμεσο ηλιακό φως. Έγινε τεράστιο πραγματικά και ξεκίνησε να "πιάνει" πάνω στο κιόσκι, όπως ακριβώς τα αναρρυχητικά φυτά. Υπήρχαν βλαστοί πέραν των 60εκ. Παρατήρησα όμως ότι στη σκιά κάνει πολύ λιγότερα ασκιά και μεγαλύτερα φύλλα χωρίς να αναπτύξουν το ασκί.

Βασιλη τον χειμωνα τι εγινε με το φυτο?Επεσε σε χειμερια ναρκη?

Τελικα ολοι οσοι ασχολουντε με λιμνες εχουν και μια ταση προς τα εντομοφαγα φυτα για καποιο περιεργο λογο !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 15-06-10, 13:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη τον χειμωνα τι εγινε με το φυτο?Επεσε σε χειμερια ναρκη?

Τελικα ολοι οσοι ασχολουντε με λιμνες εχουν και μια ταση προς τα εντομοφαγα φυτα για καποιο περιεργο λογο !
Μιχάλη, λόγω κάποιων δυσκολιών προσωπικών που είχα τότε, το έχασα και αυτό, μαζί με κάποια άλλα φυτά που ακόμα τα κλαίω. Μιλάω για σπάνιες φτέρες που δε νομίζω να έχω την ευκαιρία να ξανααποκτήσω.

Ναι όντως, τα σαρκοφάγα φυτά είναι αλλόκωτα, έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ταιριάζουν υπέροχα με το περιβάλλον της λίμνης και το τρεχούμενο νερό. Η εικόνα σε μεταφέρει σε ένα τροπικό όνειρο. Δεν είναι έτσι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 15-06-10, 13:21
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη, λόγω κάποιων δυσκολιών προσωπικών που είχα τότε, το έχασα και αυτό, μαζί με κάποια άλλα φυτά που ακόμα τα κλαίω. Μιλάω για σπάνιες φτέρες που δε νομίζω να έχω την ευκαιρία να ξανααποκτήσω.

Κριμα!Μην χανεις το πνευμα σου ! Πιστευω θα τα καταφερεις ανετα εσυ .Μολις τελειωσει η λιμνη σου θα εχεις χρονο να ασχοληθεις ξανα!


Ναι όντως, τα σαρκοφάγα φυτά είναι αλλόκωτα, έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ταιριάζουν υπέροχα με το περιβάλλον της λίμνης και το τρεχούμενο νερό. Η εικόνα σε μεταφέρει σε ένα τροπικό όνειρο. Δεν είναι έτσι?
Ειναι μοναδικα εξωτικα φυτα και ειναι εντυπωσιακος ο τροπος που το καθε ενα χρησιμοποιει για να προσελκυσει τα εντομα ! Οντως σε συνδιασμο με το νερο φανταζομαι θα ειναι μαγεια !

Εντωμεταξυ εψαξα και για τις Sarracenia που λεει και ο japetus .Αυτα τα φυτα μπορουν να αντεξουν και στο χιονι με λιγη φροντιδα . Για αυτο εβγαλαν το χειμωνα και σε εσενα Γιαννο!


Ενταξει μετα απο αυτη την πληροφορια οπωσδήποτε θα μπει κατι τέτοιο καπου περιμετρικά της λιμνης αφου μενει ζωντανο ολο το χρονο !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 15-06-10, 13:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι μοναδικα εξωτικα φυτα και ειναι εντυπωσιακος ο τροπος που το καθε ενα χρησιμοποιει για να προσελκυσει τα εντομα ! Οντως σε συνδιασμο με το νερο φανταζομαι θα ειναι μαγεια !

Εντωμεταξυ εψαξα και για τις Sarracenia που λεει και ο japetus .Αυτα τα φυτα μπορουν να αντεξουν και στο χιονι με λιγη φροντιδα . Για αυτο εβγαλαν το χειμωνα και σε εσενα Γιαννο!

Ενταξει μετα απο αυτη την πληροφορια οπωσδήποτε θα μπει κατι τέτοιο καπου περιμετρικά της λιμνης αφου μενει ζωντανο ολο το χρονο !
Μιχάλη, Σαρασσένιες υπάρχουν και πολλές που είναι υβρίδια, όπως ακριβώς πετυγχαίνουν στις ίριδες και τις νυμφαίες..γι' αυτό μάλλον θα αντέχουν περισσότερο τον χειμώνα, όπως και τα λοιπά πιο πάνω φυτά που ανάφερα.

Ψιτ Μιχάλη, δες εδώ...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 15-06-10, 13:40
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά, δεν προτείθεμαι τώρα να αγοράσω τέτοια φυτά και προορίζομαι στην εύρεση και αγορά πιο δύσκολων στην εύρεση φυτών για λίμνη. Βρήκα ήδη κάποια από αυτά και ήδη βρίσκονται σε ανάπτυξη στη μικρή λίμνη που διαθέτω.

Βασιλη μιλας για το εκπληκτικο Black Princess που μ ειχες ξαναπει? Τι γινετε σου ηρθε ? ?? Ρωτησα δεν υπαρχει αλλου στην Κυπρο .

Εχεις κανενα αλλο σπανιο φυτο στα υποψιν????????
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Ψιτ Μιχάλη, δες εδώ...

Αυτα ειναι!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 15-06-10 στις 13:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 15-06-10, 13:56
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη μιλας για το εκπληκτικο Black Princess που μ ειχες ξαναπει? Τι γινετε σου ηρθε ? ?? Ρωτησα δεν υπαρχει αλλου στην Κυπρο .

Εχεις κανενα αλλο σπανιο φυτο στα υποψιν????????
Ηρθε μια χαρά και μάλιστα βρίσκεται στο τρίτο φυλλαράκι τώρα. Μικρούλι βέβαια, αλλά δυνατό φυτό!!! Το εκπληκτικό του συγκεκριμένου είναι ότι τα νεαρά φύλλα είναι κόκκινα εντελώς!!! Το δε λουλούδι τους άσε καλύτερα. Να ευχόμαστε μόνο να μου ανθίσει φέτος. Στη λίμνη μου τελικά θα βάλω μόνο δύο γλάστρες νυμφαίες, το συγκεκριμένο και το μπλε. Κάτι χρωματέλλες κλπ θα τις αφήσω στη μικρή λιμνούλα, μάλον με τα χρυσόψαρα. Θα δω αργότερα.

Μιχάλη πήρα επίσης τα: Orontium aquaticum, Iris versicolor Rosea, το Equisetum hyemale, το Houttuynia cordata, το Marsilea mutica. Το τελευταίο είναι όλα τα λεφτά στο σημείο όπου θα πέφτει το νερό σε μια λιμνούλα κάτω από τον καταρράκτη. Τα πήρα από τώρα ώστε τον Ιούλιο που θα τα χρειαστώ να είναι έτοιμα μεγάλα φυτά. Μέχρι τότε ίσως να μοιράσω και κάποια κλαδέματα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 15-06-10, 14:26
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηρθε μια χαρά και μάλιστα βρίσκεται στο τρίτο φυλλαράκι τώρα. Μικρούλι βέβαια, αλλά δυνατό φυτό!!! Το εκπληκτικό του συγκεκριμένου είναι ότι τα νεαρά φύλλα είναι κόκκινα εντελώς!!! Το δε λουλούδι τους άσε καλύτερα. Να ευχόμαστε μόνο να μου ανθίσει φέτος. Στη λίμνη μου τελικά θα βάλω μόνο δύο γλάστρες νυμφαίες, το συγκεκριμένο και το μπλε. Κάτι χρωματέλλες κλπ θα τις αφήσω στη μικρή λιμνούλα, μάλον με τα χρυσόψαρα. Θα δω αργότερα.

Ομολογουμενως ειναι απο τα πιο ομορφα νουφαρα !

http://www.google.com/images?um=1&hl...l=&oq=&gs_rfai=

Μιχάλη πήρα επίσης τα: Orontium aquaticum, Iris versicolor Rosea, το Equisetum hyemale, το Houttuynia cordata, το Marsilea mutica. Το τελευταίο είναι όλα τα λεφτά στο σημείο όπου θα πέφτει το νερό σε μια λιμνούλα κάτω από τον καταρράκτη. Τα πήρα από τώρα ώστε τον Ιούλιο που θα τα χρειαστώ να είναι έτοιμα μεγάλα φυτά. Μέχρι τότε ίσως να μοιράσω και κάποια κλαδέματα.
Καλα τα ειδα ολα ... δεν παιζοντε!!Το Marsilea mutica δεν θα το πειραζει που θα εχει νερο στα φυλλα (που εχουν και ωραιο σχημα) απο τον καταρακτη ? Παντως θα εχεις διαμαντια ! Ξερεις πιο απο αυτα θα αντεχει και τον χειμωνα της Κυπρου?

Θα μας παλαβωσεις παντως οταν τελειωσεις !Εχεις φοβερο γουστο !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 15-06-10, 14:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων


Καλα τα ειδα ολα ... δεν παιζοντε!!Το Marsilea mutica δεν θα το πειραζει που θα εχει νερο στα φυλλα (που εχουν και ωραιο σχημα) απο τον καταρακτη ? Παντως θα εχεις διαμαντια ! Ξερεις πιο απο αυτα θα αντεχει και τον χειμωνα της Κυπρου?

Θα μας παλαβωσεις παντως οταν τελειωσεις !Εχεις φοβερο γουστο !
Όχι, ίσα-ίσα που είναι υπέροχο το συγκεκριμένο φυτό (Marsilea mutica) όταν κάποιες σταγόνες βρίσκονται στα φύλλα του. Η ροή του καταρράκτη μου άλλωστε θα είναι πολύ χαμηλή, γιατί πολύ απλά θα διοχετεύω μόνο κάποια ελεγχόμενη ποσότητα νερού από την γενική μου αντλία.

Mιχάλη ναι, όλα αυτά θα αντέξουν στον καιρο της Κύπρου.

Σε λιγάκι κάποια από αυτά θα τα έχετε και εσείς. Τα μόνα που θα καθηστερίσουν είναι η νυμφαία και το Equisetum hyemale (ιππουρίδα που με το τελικό της ύψος παραπέμπει στο παμπού).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 15-06-10, 14:52
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, ίσα-ίσα που είναι υπέροχο το συγκεκριμένο φυτό (Marsilea mutica) όταν κάποιες σταγόνες βρίσκονται στα φύλλα του. Η ροή του καταρράκτη μου άλλωστε θα είναι πολύ χαμηλή, γιατί πολύ απλά θα διοχετεύω μόνο κάποια ελεγχόμενη ποσότητα νερού από την γενική μου αντλία.

Ομορφα !

Mιχάλη ναι, όλα αυτά θα αντέξουν στον καιρο της Κύπρου.

Ομορφα !

Σε λιγάκι κάποια από αυτά θα τα έχετε και εσείς. .

Πολυυυυ ομορφα ! !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 15-06-10, 16:08
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Γιάννο πολύ εύρωστα και όμορφα τα φυτά σου. Τους σπορους της διοναιας, αν δεν ειχες χωρο, επρεπε να τους βαλεις γυρω γυρω στη γλαστρα και σιγα-σιγα θα μεγαλωναν οποτε και τους μεταφυτευες. Δυστυχως τωρα ειναι αργα, η φυτροτικότητά τους χανεται μετα απο εναν χρονο..
Τα νηπενθη πολλαπλασιαζονται ευκολα με μοσχευματα κορυφης.. Θα κανουν κανα δίμηνο να αρχισουν να αναπτυσσονται, αλλά είναι καλό και για το μητρικό φυτο.
In the pond, το βαθυκοκκινο νουφαρο ειναι πραγματι εκπληκτικο, θελω να δω αν μπορεσω να παρω ενα μοσχευματάκι, έχω βρει κάπου... Αλήθεια, πόσο κοστίζουν τα νούφαρα σε φυτώρια εκεί; Προχθές ρώτησα απο ενδιαφέρον σε ένα που είχα σταματήσει και τα χάζευα και μου είπε 25 ευρω
Για το μπλε που γραφεις, ποιό εννοείς; Μπλε "λωτό" μήπως; Μπλε χρωμα εχουν μονο τα τροπικα, και εχοω βαλει καποιους σπορους να φυτρωσουν, αλλα ακομα τίποτα...
Να σας γραψω και τις δικές μου growlists από υδρόβια και απο εντομοφάγα.

Eichhornia crassipes
Pistia stratiotes
Equisetum hyemale
Pontederia cordata
Iris pseudacorus
Allium stellatum
Nymphaea tuberosa (κόκκινο μωβ)
Nymphaea alba (ασπρο)
Nymphaea spp. (κιτρινο με πρασινομωβ φυλλα)
Egeria densa
Ceratophyllum demersum
Cyperus alternifolius
Cyperus papyrus
Bacopa monnieri
Houttuynia cordata
Potamogeton gramineus
Myriophyllum aquaticum
Scirpus zebrinus
Chara spp.
Saururus cernuus
Menyanthes trifoliata
Nelumbo nucifera
Nuphar luteum
Iris pseudacorus
Oryza sativa (καφέ)
Oryza sativa (Black Madras - με μαυρα φυλλα)
Oryza sativa (άσπρο)
Utricularia vulgaris
Lysimachia nummularia
Hydrocotyle vulgaris
Typha minima

Εντομοφαγα
--------------------
Cephalotus follicularis
Darlingtonia californica
Dionaea muscipula
Drosera capensis
Heliamphora nutans
Nepenthes sanguinea
Nepenthes x vendrata
Pinguicula moranensis
Sarracenia minor
Sarracenia x leucophylla
Sphagnum spp.
Utricularia alpina
Utricularia longifolia
Dionaea 'Akaï ryu'
Dionaea muscipula
Dionaea muscipula μακρόφυλλη
Drosera binata
Drosera capensis pubescent (κοκκινη)
Drosera communis
Drosera nidiformis
Drosera paradoxa
Nepenthes x Hookeriana
Sarracenia flava 'red lid'
Sarracenia maroon
Sarracenia psitacina
Sarracenia purpurea ssp purpurea
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 15-06-10, 17:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Όντως, πολύ αξιόλογος ο κατάλογος των φυτών σου. Μακάρι να πάνε όλα καλά και κάποια θα μπορέσω να σας προμηθεύσω. Τώρα θα έχω αρκετό χώρο για να τα καλλιεργήσω.
Πες μου όμως ένα ονοματάκι ώστε να είναι οι συζητήσεις μας πιο οικίες.

Το μπλε νούφαρο που έχω δεν είναι τροπικό, αλλά υβρίδιο. Δες εδώ (nymphaea empress). Η διαφορά της συγκεκριμένης νυμφαίας είναι ότι τα φύλλα της είναι υπέροχα, σε σχέση πάντα με την αυθεντική αιγυπτιακή Nymphaea Caerulea. Μη με ρωτήσεις περισσότερα, δεν είμαι ειδικός.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 15-06-10, 17:43
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο Βασιλη, ίδια φύλλα έχει το δικό μου κίτρινο.. Ειναι μικρο ακομα και το εχω σε ενα δοχειο στο μπαλκονι, γιατι στη λιμη θα χαθει.. Η γλαστρα που φαινεται κατω, δεν ειναι γλαστρα, πλαστικο ποτηράκι ειναι για να φανταστεις το μεγεθος...
Νίκος

Απο οτι εχω δει, αυτα τα φυλλα τα έχουν αρκετα υβρίδια, σε διαφορα χρωματα ανθους.

Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 15-06-10, 17:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ωρέ τι όμορφες συζητήσεις αναπτύχθηκαν σήμερα. Σχεδόν καλύψαμε ολόκληρο το φάσμα των φυτών μιας λίμνης. Όσα δεν είπαμε για ένα χρόνο, τα είπαμε όλα σήμερα. Χαίρομαι γι' αυτό παιδιά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 15-06-10, 23:32
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Πολύ ωραία η συλλογη σου japetus . Αφου μιλαμε για σπάνια φυτα να σας δειξω και εγω το πιο ξεχωριστό μου φυτο ! Δεν νομίζω να βρείτε αναφορά στο νετ από Κύπριο η Ελλαδιτη που να είναι κάτοχος του συγκεκριμένου .

Κάνει τον πανέμορφο μοβ καρπό dragon fruit και λέγετε pitaya .Τα φύτεψα από σπορους μετα που εφαγα τους καρπους που εχουν αυτή την τροπική μορφη και δικαιολογεί το ονομα του http://www.google.gr/images?hl=el&q=...og&sa=N&tab=wi

Είναι είδος κάκτου αναρριχόμενου μοιάζει και σαν δέντρο .

Ως τωρα εχουν αυτό το υψος τα φυτα αλλα μεγαλωνουν γρηγορα .

Βασιλη δες τι θα μπει στην κακτοσυλλογη σου συντομα !

Το δικο μου θα εχει ξεχωριστή θέση στη λιμνη οταν μεγαλωσει!





Θα γινει καπως ετσι στο κοντινο μελλον http://www.google.gr/images?um=1&hl=...l=&oq=&gs_rfai=
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
κουνουποψαρα και λιμνη..... Pritanis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 10-07-08 12:25
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11454 seconds with 14 queries