Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-07-11, 18:41
laios Ο χρήστης laios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2011
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Γλαστρολίμνη "φυτευτή"

Γεια σας
Εδώ και χρόνια είχα καημό μια μικρή λιμνούλα αλλα λόγω σχετικής έλλειψης χώρου αυτό ήταν αδύνατο.
Κατα περιόδους ειχα μικρές λεκάνες με υδρόβια φυτά όπως Ludwigia, νούφαρα, νερουάκυνθους και αλλα.
Τελικά κατάφερα νά βρω λιγο χώρο σε ένα άδειο παρτέρι του κήπου και την κατάλληλη λεκανίτσα που να χωράει σε αυτό.
Η λεκάνη έχει διάμετρο 98cm και βάθος 46cm χωρητικότητα γύρω στα 250l.
Βρήκα απο φίλο μία βυθιζόμενη αντλία με αναγραφόμενη ισχύ 50w 2500l/h.
(Ξέρω ακούγεται υπερβολικό αλλα δουλεύει άψογα στην λιμνούλα)
Για φίλτρο χρησιμοποιησα το κλασσικό βαρελάκι με μηχανικό φιλτράρισμα στόν
πυθμένα ( νάυλον νήμα , σφουγκαράκια απολέπισης ) και ψηλότερα βιολογικό φιλτράρισμα με άφθονη ελαφρόπετρα.
Η "λίμνη" είναι σε σημείο με αρκετή σκιά στην ρίζα μιάς κουφοξυλιάς μέ ευκαμπτα κλαριά έτσι μέχρι ενός βαθμού μπορώ να ρυθμίσω το φώς που θέλω να περάσει.
Εδω να σημειώσω ότι είχα στο επίκεντρο της κατασκευής τά φυτά και όχι τα ψάρια, για τα οποία ούτως η αλλως είναι μικρό το σύστημα.
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες

Η αρχική τρύπα

Μόλις μια εβδομάδα μετά


Τό φίλτρο της λίμνης


Ορισμένα φυτά στην λίμνη βρίσκονται προσωρινά και θα μεταφερθούν
σε μια ενδιάμεση κατασκευή περίπου 150l που θα περιλαμβάνει και minimal καταρακτάκι

Μια λίστα με τα φυτά που έχω μεχρι τώρα βάλει

Nympaea pygmaea "rosea"
Potenderia cordata "rosea"
Nuphar japonicum
Nuphar pumila minima
Nymphoides peltata
Sagitaria latifolia
Ludwigia grandiflora
Marsilea quadrifolia
Alisma plantago aquatica
Myriophyllum aquaticum
Ceratophyllum demersum
Egeria densa

Σε άλλα δοχεία έχω Caltha palustris και Menyanthes trifoliata για την ενδιάμεση κατασκευή που προανέφερα

Σάν φυτά όχθης έχω βάλει Houttuynia cordata , Valeriania officinalis ,Cyperus alternifolius

Οπως είπα δέν ειχα σκοπό να βάλω ψαράκια αλλα απο την μία το κουνουπι που γέμισε την λιμνουλα , και απο την άλλη η ζωντάνια που πέρνει το νερό με μερικά ψαράκια με οδήγησαν να προσθέσω μερικά white cloud ελλειψη κουνουπόψαρων που δεν μπόρεσα να βρω. Η συμπεριφορά τους μέσα στην λίμνη είναι καταπληκτική , κάνουν μικρό σμήνος , αλλα η αποτελεσματικότητα τους στα κουνούπια μέτρια.
Οπότε συνεχίζω αναζήτηση για κουνουπόψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-11, 19:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Eυκολα η σκέψη σου μπορεί να γίνει όνειρο, κτίζοντας πλάκες πέτρας περιμετρικά μέχρι και το άνω σημείο της γλάστρας, όπως ανάλογα μπορείς επίσης να καλύψεις και το χείλος της γλάστρας, με πλάκες. Κάτι σαν πηγαδάκι δηλαδή. Δεν είναι κόπος, ούτε καμιά ιδιαίτερη τεχνική να δοκιμάσεις το χέρι σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-11, 20:13
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Μου άρεσε πολύ η ιδέα σου και μπράβο για την προσπάθειά σου.
Αν ακολουθήσει και την συμβουλή του In the pond έστω και σαν κτιστό καταράκτη...θα φτιάξεις ένα μικρό σημείο χαλάρωσης στην αυλή σου....
Τα νούφαρα μου φαίνονται πολλά για το εμβαδό της επιφανεία σου. Ρίξε και κάνα χρυσοψαράκι και απολαυσέ το.
Καμιά φωτό παραπάνω από το φίλτρο με το εσωτερικό του, δεν μας ρίχνεις να ξελιγουρευτούμε και εμείς λίγο ;;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-11, 21:13
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

μπραβο και παλυ μπραβο!!!!!! αυτες οι λιμνες ειναι και αυτες που αγαπω περισσοτερο!!!! ειμαι λατρης της μινιατουρας και αυτο γιατι παιζεις με υλικα που εχεις διπλα σου!!!! προσθετεις και αφαιρεις οποτε και οταν θες!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-07-11, 02:20
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Το ξυλο περιμετρικα γιατι τοσο ψηλο?
Μην πεσει κανενας και πνιγει?
Vlack Humor

Εσυ λες δεν εχεις χωρο και εγω βλεπω ενα παρτερι τουλαχιστον 5χ2...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-07-11, 06:26
laios Ο χρήστης laios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2011
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το ξυλο περιμετρικα γιατι τοσο ψηλο?
Μην πεσει κανενας και πνιγει?
Vlack Humor

Εσυ λες δεν εχεις χωρο και εγω βλεπω ενα παρτερι τουλαχιστον 5χ2...
λολ βασικά ναι έχω πιτσιρίκα 2 ετών και ολο εκεί τριγύρω γυροφέρνουν

Δέν αποκλείω την επέκταση της λιμνούλας αλλα μάλλον θά πρέπει να ξεριζώσω
κάτι βοκαμβίλιες με κίνδυνο της σωματικής μου υγείας (Η μαμά βλέπετε)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-07-11, 12:48
xploder Ο χρήστης xploder δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2011
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ωραια η γλαστρολιμνη σου!! μου εδωσες ιδεες τωρα ομως...Το περιμετρικο φρακτακι ποσο κοστισε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-07-11, 20:38
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δέν αποκλείω την επέκταση της λιμνούλας αλλα μάλλον θά πρέπει να ξεριζώσω
κάτι βοκαμβίλιες με κίνδυνο της σωματικής μου υγείας (Η μαμά βλέπετε)

Μπορεις να τις αφήσεις, και να κανεις λίμνη γύρω γυρω. Να βγαίνουν μεσα απο την λίμνη ουσιαστικα!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-07-11, 22:10
laios Ο χρήστης laios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2011
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ωραια η γλαστρολιμνη σου!! μου εδωσες ιδεες τωρα ομως...Το περιμετρικο φρακτακι ποσο κοστισε?
Δεν ειναι πολυ ακριβο , αν θυμαμαι καλα απο Leroy Merlin γυρω στα 8 euro το
30cm 2m
Σημερα μαλιστα ειδα σε διαφημηστικο ALEX PACK ακομη φθηνότερο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-07-11, 08:53
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τι όμορφο θέαμα!!! Και μέσα στο παρτέρι κάτω από βουκαμβίλιες είναι όνειρο!
Κι εγώ πρέπει να ντύσω τις γλάστρες μου με ξύλο γιατί τις ψήνει κι ήλιος!

...και ...δε με λες, δε με λες ... από που πήρες Caltha palustris, Menyanthes trifoliata και Houttuynia cordata;;;

Και μια ερώτηση ακόμα, την βαλεριάνα την ξέρω ως φυτό ... στεριανό, και μάλιστα την βλέπω στα βουνά και σε ξερότοπους ακόμα, αλλά κοντά σε νερό δεν έτυχε να την δω ποτέ! Είναι υδρόβια ή αντέχει και στο νερό;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-07-11, 17:54
laios Ο χρήστης laios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2011
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τι όμορφο θέαμα!!! Και μέσα στο παρτέρι κάτω από βουκαμβίλιες είναι όνειρο!
Κι εγώ πρέπει να ντύσω τις γλάστρες μου με ξύλο γιατί τις ψήνει κι ήλιος!

...και ...δε με λες, δε με λες ... από που πήρες Caltha palustris, Menyanthes trifoliata και Houttuynia cordata;;;
Και μια ερώτηση ακόμα, την βαλεριάνα την ξέρω ως φυτό ... στεριανό, και μάλιστα την βλέπω στα βουνά και σε ξερότοπους ακόμα, αλλά κοντά σε νερό δεν έτυχε να την δω ποτέ! Είναι υδρόβια ή αντέχει και στο νερό;


Καταρχην Lucy να δηλώσω μεγάλος fan σε όλα τα post σου απο τα οποία εχω πάρει πολές ιδέες.

Hottuynnia cordata και Caltha palustris πήρα απο φυτώριο στο Κορωπί απο όπου πήρα και την γλαστολίμνη.

Εδω να πω οτι ενω η Ηοttuynia πάει πολύ καλα η Caltha εχει ξεραθει εντελως και να φανταστεις οτι ήταν παραγγελια και περίμενα 3 εβδομάδες για την πάρω.
Απο την αρχη ηταν χάλια αλλα περίμενα ότι θα στρώσει.Εβγαζε φυλλα και τα έκαιγε αμέσως.Δοκίμασα την γλάστρα σε πολύ νερο σε λίγο νερό σε απλά υγρή ,τά ίδια , στο τέλος έβγαλα τη ρίζα την ξέπλυνα και άλλαξα το χώμα και τοτε ξεράθηκε εντελως.Η ρίζα φαίνεται υγιής ακόμη αν υπαρχει καμιά ιδέα..

Menyanthes trifoliata πήρα απο το ebay απο Αγγλία , ήρθε πολύ γρήγορα ,
3 μοσχεύματα , έπεσε πάνω σε μερες καυσωνα , αλλα φαίνεται τα 2 μοσχευματα να επιβιωσουν.Απο τον ίδιο πήρα και μια ριζούλα Caltha που φένεται να πάει καλα.

Επήσης έχω πάρει και πολλούς σπόρους απο υδρόβια φυτα και σύντομα θα αρχίσω δοκιμές σε ρηχό νερό.

Η Valeriana δέν είναι υδρόβιο ούτε υδροχαρες αλλα αρέσκεται πολυ σε υγρο και δροσερό χώμα , μιλάμε για την Valeriana officinalis και όχι για Centranthus ruber που πράγματι ειναι φυτό ξερότοπων και ονομάζεται και κόκκινη βαλεριάνα

Πολύ ευχαρίστως να δώσω link απο όποιον προμηθευτή θέλετε αν επιτρέπεται στο φορουμ αλιώς στέλνω pm
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-07-11, 09:47
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Με τιμάς πολύ μ αυτό που λες!!! Σ' ευχαριστώ!!! Χαίρομαι που έδωσα κι εγώ κάτι έστω κι αν ήταν απλές ιδέες!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laios Εμφάνιση μηνυμάτων
... η Caltha εχει ξεραθει εντελως ... Η ρίζα φαίνεται υγιής ακόμη αν υπαρχει καμιά ιδέα...
Η δική μου εμπειρία είναι ότι πολλές φορές, φυτά που είχα ξεγραμμένα και έμειναν μόνο οι ρίζες τους την επόμενη χρονιά ξαναδώσανε. Όχι όλα βέβαια, αλλά μου έτυχε πολλές φορές κι ήταν μια ευχάριστη έκπληξη! Φέτος μια τέτοια περίπτωση είναι ένα φυτό το οποίο έχει δυο μικρά μικρούλια φυλλαράκια και ίσως να είναι το Houttuynia cordata. Κάνε λίγο υπομονή και άσε την ρίζα να "ησυχάσει". Ίσως έτσι τα καταφέρει!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laios Εμφάνιση μηνυμάτων
... μιλάμε για την Valeriana officinalis και όχι για Centranthus ruber ...
Γι αυτήν την βαλεριάνα λέω κι εγώ, την οποία φωτογράφισα σε βουνό στην άκρη του δρόμου μέσα σε πέτρες και χαλίκια, χωρίς -φαινομενικά- να φαίνεται πουθενά υγρασία ή να είναι υγρότοπος!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laios Εμφάνιση μηνυμάτων
... Πολύ ευχαρίστως να δώσω link απο όποιον προμηθευτή θέλετε αν επιτρέπεται στο φορουμ αλιώς στέλνω pm
Να είσαι καλά. Eίναι μεγάλος ο αριθμός των υδρόβιων - υδρόφιλων και δεν μπορώ να έχω τόσα. Έχω περιοριστεί μόνο στα ελληνικά φυτά που μπορώ να βρω μόνη μου. Κάποτε μου είχε έρθει μια "γερή" αποστολή από τέτοια φυτά αλλά δυστυχώς τα περισσότερα τα έχασα!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-07-11, 23:23
xploder Ο χρήστης xploder δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2011
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Θελω απελπισμενα οδηγιες για το φιλτρο διοτι ειμαι τελειως νουβιος στις λιμνες...και θελω να κανω μια γλαστρολιμνη σαν αυτη περιπου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-07-11, 10:20
laios Ο χρήστης laios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2011
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θελω απελπισμενα οδηγιες για το φιλτρο διοτι ειμαι τελειως νουβιος στις λιμνες...και θελω να κανω μια γλαστρολιμνη σαν αυτη περιπου
Φίλε μου είναι πολύ εύκολο .
Πάνω στην βιασύνη μου να τελειώσω δεν τραβηξα φωτο απο το εσωτερικό αλλά
νομίζω ότι αυτό το βιντεάκι θα σε κατατοπίσει πλήρως, πανω σε αυτο βασιστηκα και εγω.


http://www.youtube.com/watch?v=OtMgg...eature=related

Εγω δεν χρησιμοποιησα κολλα ουτε σιλικονη με 2 τσιμουχες λαστιχενιες στεγανωνουν οι μουφες μια χαρα. Σαν υλικό φιλτραρίσματος χρησιμοποιησα απο κατω προς τα πανω
1. ενα πράσινο χοντρο ναυλοβαμβακα της SERA που ειχα , αλλα και πετονια να πάρεις και να την κάνεις μαλιοκουβαρο ιδια δουλεια θα κάνει , να κρατησει κάτω τα χοντρα υπολείμματα.
2. μια στρώση σφουγγαράκια μπάνιου αυτά τα διχτυωτά με την θηλιά που είναι για απολέπιση.
3. όλο το υπόλοιπο ελαφρόπετρα μέσα σε διχτυωτά τσουβαλάκια για πατάτες , θα βρεις μικρά του 1 κιλού στα κηπευτικά.

Μια σημείωση μόνο, εγώ έβαλα είσοδο στο βαρέλι 1/2 ιντσα και έξοδο 3/4 ιντσα και έτσι πέτυχα και ελάττωση πίεσης.
Για ότι απορία έχεις ρωτησέ με.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-07-11, 13:46
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

πολυ ομορφο αποτελεσμα ....... !!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-07-11, 17:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ομολογουμένως πολύ καλή εφαρμογή για ένα DIY φίλτρο. Περιστροφική είσοδος του νερού από κάτω και έξοδος από πάνω. Όλα τα στεραιά παραμένουν κάτω, χαμηλά, με προοπτική μιας βάνας στο κάτω ακριβώς μέρος του φίλτρου για να τα αποδεσμεύουμε κάθε τόσο. Η χρήση μιας αεραντλίας μπορεί επίσης να βοηθήσει στο έργο της καθαριότητας του βιολογικού υλικού...Λύσεις για DIY υπάρχουν πάρα πολλές.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,26261 seconds with 15 queries