Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-07-06, 08:44
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή Απογοήτευση...

Τον τελευταίο καιρό δεν μου πάει καλά η όλη ιστορία...
Πρίν απο 2 εβδομάδες (περίπου) αγόρασα 2 θυληκες Colisa Lalia για να κάνουν παρέα στον αρσενικό μου και τις έχασα και τις 2 τις τελευταίες 4 μέρες με διαφορά 2 ημερών την μία απο την άλλη απο dropsy... Ok... απο ότι έχω διαβάσει με τα Colisa γίνεται πανικός και γενικώς θερίζονται απο την συγκεκριμένη ασθένεια οπότε το προσπερνώ... Το πρόβλημα βασικά εστιάζεται αλλού... Εδώ και 1 μήνα πέριπου στο ενυδρείο έχω 10 neon tetra. 5 ημέρες πρίν διαπίστωσα οτι το ένα απο αυτά φέρει και στις 2 πλευρές του μεγάλα άσπρα στιγματα (σαν σπυράκια) και μετα απο ψάξιμο βρήκα ότι πρόκειται για neon desease. Mόλις το διαπίστωσα (προφανώς δεν πρόλαβα την ασθένεια στην αρχή της) ξεκίνησα θεραπεία με esha2000 & esha exit. Mετα απο 4ρεις μέρες θεραπείας δεν είδα καμμία βελτίωση και απομάκρυνα το ψάρι απο το ενυδρείο. Διαβάζοντας για την συγκεκριμένη ασθένεια, ψιλοτρομοκρατήθηκα, γιατί όλοι την θεωρούν παλύ δύσκολη και γενικά χομπίστες ανα τον κόσμο όταν τους τυχαίνει κάτι τετοιο σε setups με neon αδειάζουν το ενυδρείο και το απολυμαίνουν...

Δώστε μου τα φώτα σας γιατι ειλικρινα έχω ψιλοπελαγώσει.

ΥΣ1. Τα υπόλοιπα neon δείχνουν υγιέστατα...
ΥΣ2. Μετρήσεις:
Αμμωνία:0
Νο2:0
Νο3:5
ΥΣ3. Αλλαγές νερού 1φορά/εβδομάδα περίπου 40~50% και παράλληλα σκούπα στον βυθό
ΥΣ4: Την φίλτρανση του ενυδρείου την έχει αναλάβει το EHEIM 2234 ecco (γεμάτο με substrat) και το νερό του ενυδρείου είναι κρύσταλλο...
ΥΣ5. Δυστηχώς δεν διαθέτω ενυδρείο καραντίνα...

Τι κάνω λαθος ρε παιδιά?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-07-06, 09:14
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή Υσ.5

το τελευταιο που αναφερεις ειναι συνηθως και ενα απο τα πιο σοβαρα λαθη που κανουμε...η καραντινα ειναι απαραιτητη για καθε καινουργιο κατοικο,αλλα και για να απομονωνουμε καποιο αρρωστο ψαρι εκει.εκτος απο ολα τα παραπανω +,κανουμε και οικονομια γιατι χρησιμοποιουμε λιγοτερη ποσοτητα φαρμακου απο οτι στο κανονικο μας ενυδρειο,και δεν πειραζουμε τη βιολογια μας........
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-07-06, 09:37
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Φίλε Κlaz, το ξέρω και έχεις απόλυτο δίκιο, αλλα δυστηχώς δέν έχω την δυνατότητα αυτη την εποχή για αγορά 2ου ενυδρείου...
Το θέμα είναι τώρα τι κάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-07-06, 09:39
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisg
Φίλε Κlaz, το ξέρω και έχεις απόλυτο δίκιο, αλλα δυστηχώς δέν έχω την δυνατότητα αυτη την εποχή για αγορά 2ου ενυδρείου...
Το θέμα είναι τώρα τι κάνω...
δεν νομιζω οτι το ποσο πχ των 20 ευρω για ενα 30λιτρο με σκετο τζαμι,και κανα παλιο εσωτερικο φιλτρακι,ειναι καποιο ιδιαιτερο κοστος.......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-07-06, 12:16
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

με 11 ¤ αγοραζεις τριανταλιτρο πλαστικο δοχειο αποθηκευσης με καπακι και το χρησιμοποιεις για καραντινα...... Απο προσωπικη μου οδυνηρα τραγικη εμπειρια θα σε συμβουλευα ΠΟΤΕ να μην βαλεις φαρμακο σε ολο το ενυδρειο.....Οποιοδηποτε φαρμακο ο,τι και αν γραφει..... Απομονωνε τα αρρωστα ή υποπτα ψαρια και κει κανε οτι θες.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-07-06, 12:20
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Ok βρε παιδιά...μ*****α μου που δεν έχω καραντίνα έστω και ένα πλαστικο δοχείο. Το θέμα είναι τώρα τι κάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-07-06, 13:09
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μου εχει τυχει και μενα η συγκεκριμενη ασθενεια με τα νεον.....Αλλα δεν ειχα τα τρομερα αποτελεσματα που διαβαζεις στα ξενα φορουμ.... Το αρρωστο ψαρι το εχασα τελικα αλλα τα υπολοιπα δεν ειχαν προβλημα..... Απο τη στιγμη που το ενυδρειο σου ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση ( μιλαω για το νερο) θα σου προτεινα
1. να ΚΟΨΕΙΣ τα φαρμακα..... (το εσχα 2000 εχει χαλκο και ειναι αρκετα επικινδυνο..... κανε μεγαλες αλλαγες νερου και βαλε ανθρακα για να το εξουδετερωσεις)
2. απομακρυνε το αρρωστο ψαρι απο το ενυδρειο
3. διατηρησε τις πολυ καλες συνθηκες που εχεις στο ενυδρειο σου και κανε 2 φορες την εβδομαδα απο 30-40% αλλαγες νερου για 2 με 3 εβδομαδες
4. Προσθεσε προληπτικα 30 γρ αλατι ( διαβασε σχετικα ποστ ) ανα 40 λιτρα νερου κανει καλο σε βακτηριδιακες μολυνσεις......(αναπληρωνε το αλατι και στις αλλαγες νερου)

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι λαθος για να εχεις απωλειες, ειδικα με τα νεον δεν βγαζεις ακρη...... Ειναι αρκετα ευασιθητα και παιζει ρολο και η προελευση τους..... Τα στοιχεια παντως που δινεις για το ενυδρειο σου ειναι πολυ καλα..... Τι θερμοκρασια εχεις;;;;; Καλο ειναι να εισαι κοντα στους 25-26 βαθμους.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-07-06, 13:54
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

"1. να ΚΟΨΕΙΣ τα φαρμακα..... (το εσχα 2000 εχει χαλκο και ειναι αρκετα επικινδυνο..... κανε μεγαλες αλλαγες νερου και βαλε ανθρακα για να το εξουδετερωσεις)"

Το έχω κάνει ήδη...

"2. απομακρυνε το αρρωστο ψαρι απο το ενυδρειο"
Το έχω κάνει και αυτό...

"3. διατηρησε τις πολυ καλες συνθηκες που εχεις στο ενυδρειο σου και κανε 2 φορες την εβδομαδα απο 30-40% αλλαγες νερου για 2 με 3 εβδομαδες"
Έχω ξεκινήσει τις αλλαγές νερού ,όπως τις αναφέρεις, απο τις αρχές της εβδομάδας μου διανύουμε...

4. Αλάτι δεν έχω προσθέσει ακόμα αλλα μάλλον θα το κάνω.

Θερμοκρασία: Σταθερά 26-27 βαθμούς
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-07-06, 23:51
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Ε...λοιπόν θα σκάσω... Σήμερα παρατήρησα τα ίδια σημάδια (σε πιο ήπια μορφή) και σε άλλο neon tetra. Προφανώς η θεραπεία με esha2000 και esha exit δεν έκανε τίποτα απολύτως.
Να υποθέσω οτι έχει μολυνθεί όλο το τανκ; Οτι η ασθένεια με τον καιρό θα εξαπλωθεί και στα υπόλοιπα neon; Nα τα απομονώσω όλα;

Τα φώτα σας παρακαλώ γιατι πελάγωσα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-07-06, 21:27
Το avatar του χρήστη didymos
didymos Ο χρήστης didymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Φιλαράκι μου είναι το δεύτερο κρούσμα της ασθένειας, πράγμα πολύ κακό!
Βγάλε άμεσα το ψάρι που ασθένησε, κάνε τα προβλεπόμενα που γράφουν και τα παλικάρια παραπάνω και απλά περίμενε...
Αν υπάρξει και τρίτο κρούσμα, τότε το κακό είναι γενικευμένο και η μόνη σου επιλογή είναι να βάλεις τα υπόλοιπα νέον σε μια μεγάλη λεκάνη με νερό από το δικό μου ενυδρείο (με τη λογική ότι δεν έχεις ακόμα καραντίνα) και το νερό του ενυδρείου να αλλαχτεί 100%. Πώς μπορείς να κάνεις απολύμανση σε ένα ενυδρείο βέβαια δεν ξέρω, οπότε περίμενε απάντηση από τους ειδήμονες του forum.
Πάντως chill out. Τη λογική μου την ξέρεις...
__________________
La vita e bella...άμα υπάρχει το χρήμα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-07-06, 21:51
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Αλατακι;;;;; Βαλε μπας και δεις γιατρεια.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-07-06, 08:05
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν εξυπηρετει σε κατι η αλλαγη του νερού κατά 100%. Αν προκειται για μικροβιο τοτε θα συνεχισει να ζει ειτε στο υποστρωμα, ειτε στο φιλτρο ειτε στα τζαμια. Γενικότερα, απολυμανση σε ζωντανους οργανισμους δεν ειναι δυνατον να γίνει.
Αν προκειται για neon tetra disease, (που ειναι πρωτοζωο) η απομονωση των αρρωστων ψαριων ειναι η μονη "θεραπεία"
Υπάρχει παντα περίπτωση να ειναι κατι άλλο που να μοιαζει με neon tetra disease..
Αντιθετα απο το ονομα, η αρρωστια μπορει να προσβαλει οποιοδηποτε τετρα...(και οχι μονον)
Απομονωνεις τα αρρωστα ψαρια, ριχνεις και αλατι ενυδρειου για την περιπτωση να ειναι κατι αλλο, διατηρεις αψογες συνθηκες, και το προβλημα θα ξεπεραστει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 29-07-06 στις 11:28
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-07-06, 23:44
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την υπομονή σας. Έχω απομονώσει τα παθόντα ψάρια και ξεκίνησα προληπτική θεραπεία με αλάτι. Είδωμεν...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-07-06, 20:38
Το avatar του χρήστη iliasf
iliasf Ο χρήστης iliasf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2005
Περιοχή: ΠΑΓΚΡΑΤΙ
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisg
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την υπομονή σας. Έχω απομονώσει τα παθόντα ψάρια και ξεκίνησα προληπτική θεραπεία με αλάτι. Είδωμεν...
Γιαννη πως παει ?Ειδες καμια βελτιωση?Εχω 1 μικρο ενυδρειο χωρις φιλτρο αν το θες πες μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06417 seconds with 14 queries