Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-05, 18:51
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή Ανακλαστηρες λαμπων

Θα χρειαστω τη βοηθεια σας/φαντασια σας στο προβλημα μου.Χρειαζεται να προσθεσω στο ενυδρειο μου αλλη μια σειρα λαμπων που θα ειναι παραλληλη στις υπαρχουσες.Λογω κατασκευης του ξυλινου καπακιου του ενυδρειου δεν υπαρχει χωρος για δυο παραλληλους ανακλαστηρες φωτος,πρεπει να ειναι ενας που να χωραει δυο λαμπες παραλληλες.Στα διαφορα site δεν βρηκα ανακλαστηρες που να ειναι για δυο λαμπες,μηπως μπορω να κανω κατι μονος μου?
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-05, 19:52
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

αγοραζεις πλαστικο ανακλαστηρα pilux βγαζεις τα χωρισματα και με σφικτηρακια πιανεις τις δυο λαμπες επανω του. Τετοιους ανακλαστηρες εχει σε ολα τα καταστηματα ηλεκτρολογικου υλικου με 4-5¤
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-05, 20:08
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Μιας και μιλάμε για ανακλαστήρες, ας πω τι γνώμη μου και ας ζητήσω και λίγη βοήθεια καθότι ...

Λοιπόν θα πρότεινα στον Σπύρο και σα λύση τον καθρέπτη αν και είναι μάλλον πιο ακριβή, απλά ο πλαστικός ανακλαστήρας μετά από κάποια χρήση θαμπώνει και μειώνεται η απόδοση του. Αυτό στην περίπτωση που δεν μπορεί να μπει νίκελ που είναι σχετικά αθάνατο.

Το πρόβλημα που έχω εγώ είναι με μια λάμπα Metal Halide 150W όπου συμβαίνει το εξής: τον καθρέπτη τον σπάει συνήθως λόγω απότομης και γρήγορης μεταβολής στη θερμοκρασία, τους μεταλλικούς λόγω της πυράκτωσης καίει την ανακλαστική επίστρωση και για πλαστικό δεν το συζητάμε. (Το πρόβλημα είναι ότι κιτρινίζει το φως όταν "καίγεται" ο ανακλαστήρας) Η αρχική ιδεα ήταν για ανακλαστήρα από προβολέα που έχει απλή λάμπα πυράκτωσης αλλά δεν πουλάνε σκέτο. Βρήκα μόνο για λάμπα φθορίου αλλά δεν πειραματίζομαι γιατί φαντάζομαι πάλι θα τον κάψει. Κάποια άλλη ιδέα ή ανακλαστήρα κατάλληλο έχει κανείς φίλος υπόψιν του πού μπορώ να βρω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 26-08-05 στις 20:10
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-05, 21:40
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

george hmmy μπορει να ακουστεί κουτό, αλλά παίζει να κατεβάσεις τη λάμπα λίγο πιο μακριά από τον ανακλαστήρα? Γίνεται τεχνικά? Και αν γίνει, θα έχει αποτέλεσμα ή δε θα έχεις καλή ανάκλαση?
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-05, 23:03
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε DimmyF όχι δυστυχώς δε γίνεται γιατί θα πλησιάσει επικίνδυνα στο plexiglass του καπακιού. Ήδη το παραμορφώνει η θερμοκρασία, έτσι και την κατεβάσω και παρακάτω θα το λιώσει τελείως, και επιπλέον έχω αμφιβολίες αν θα έχει νόημα τελικά ο ανακλαστήρας ο οποίος πρέπει να "αγκαλιάζει" το λαμπτήρα, όπως κι εσύ παρατήρησες άλλωστε. Είναι μπερδεway κατάσταση...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-05, 09:03
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Lightbulb

Pritanis καλημερα,πλαστικους ανακλαστηρες pilux στη Κω οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα,μερικα καταστηματα ουτε καν ακουστα δεν τις ειχαν!!!!
Υπαρχει καμια αλλη ιδεα για ανακλαστηρες (για διπλες λαμπες-παραλληλες) ισως κατι σε DIY?!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-05, 11:51
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Αυτό στην περίπτωση που δεν μπορεί να μπει νίκελ που είναι σχετικά αθάνατο.
το νικελ δεν ειναι αθανατο εκτος αν ειναι αριστης ποιοτητας.
εγω ειχα για καιρο diy ανακλαστηρες απο στραντζαριστη λαμαρινα επινικελωμενη και υστερα απο ενα διαστημα αρχισανε να βγαζουν κιλιδες σκουριας.

μια φτηνη λυση που ψαχνει ο σπυρος ειναι (τωρα μου ηρθε προχειρα η ιδεα) η εξης:

παιρνουμε μπουκαλια του νερου 1,5 λιτρου και τα κοβουμε στην μεση ωστε να παρουμε 2 ημικυλινδρικα λουκια.Αυτα θα ειναι οι ανακλαστηρες μας.η ανακλαστικη επιφανεια θα ειναι ενα κομματι αλουμινοχαρτο το οποιο καλο ειναι να μην τσαλακωθει πολυ,και το οποιο μπορει να κοληθει με σιλικονη στην εσωτερικη πλευρα των μπουκαλιων.
επειδη το ωφελιμο μηκος ενος μπουκαλιου θα ειναι περιπου 30 ποντους κοβουμε και ενωνουμε οσα μπουκαλια χρειαστουμε.

τωρα μπορει να μου πειτε οτι παραπαει αυτη η διαδικασια αλλα με δεδομενο οτι ειναι στην Κω, και δεν προκειται να βρει ανακλαστηρες πιλουξ, ουτε λαμαρινα επινικελωμενη,και ισως ουτε μηχανουργειιο να του τις στραντζαρει, εαν βρει, ειναι μια καλη φτηνη λυση,κατα την γνωμη μου!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-05, 11:59
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
παιρνουμε μπουκαλια του νερου 1,5 λιτρου και τα κοβουμε στην μεση ωστε να παρουμε 2 ημικυλινδρικα λουκια.
Μήπως θα υπάρξει πρόβλημα με την θερμοκρασία?
Θα αντέξει το υλικό των μπουκαλιών?
Δεν λέω ότι θα αρπάξει φωτιά αλλά μην παραμορφωθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-05, 12:19
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
εγω ειχα για καιρο diy ανακλαστηρες απο στραντζαριστη λαμαρινα επινικελωμενη και υστερα απο ενα διαστημα αρχισανε να βγαζουν κιλιδες σκουριας.
Εσύ δεν είχες νίκελ ανακλαστήρες, είχες λαμαρίνα με επικάλυψη νίκελ. Είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό που είπα. Εγώ έχω στο ενυδρείο 4 ανακλαστήρες (της juwel) που βρέχονται σε αλλαγές νερού και γενικά από το νερό του ενυδρείου πάντα έχουν υγρασία και δεν έχουν πάθει τίποτα. Ο ένας είναι πάνω από 4 χρόνια. Τέσπα, κι εγώ έχω τις ενστάσεις μου για τα μπουκάλια και τα αλουμινόχαρτα, ειδικά ως προς το πώς θα καταφέρει να μην τσαλακώσει το αλουμινόχαρτο και να το κολλήσει με σιλικόνη. Αφού είναι ξύλινο το καπάκι του Σπύρου, στη θέση του θα κολλούσα καθρέφτη στπ ενυδρείο και θα ησύχαζα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-05, 12:25
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Μαλλον θα παω στη λυση,θα μου φτιαξει καποιος φιλος/γνωστος κατι απο αλουμινιο και θα κολλησω πανω του (μαλλον με σιλικονη ή με βενζινοκολλα) καθρεφτη.Αν αυτος ο γνωστος εχει και νικελ ακομη καλυτερο.Αλλα οπως καταλαβατε δυστυχως η επαρχια πασχει λιγο απο πλευρας εναλλακτηκων λυσεων.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-08-05, 12:29
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

George hmmy,εχω ανακλαστηρες νικελ της Tetra,αλλα δεν εχω τον απαιτουμενο χωρο για να τους βαλω παραλληλα,ειναι περιπου 10cm ο χωρος που εχω για να βαλω δυο λαμπες παραλληλα,και δεν πρεπει να προεξεχει τιποτα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-05, 16:40
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

εαν κολλησει το αλουμινοχαρτο ακουμπωντας το ρολλο και ξετυλιγωντας σιγα σιγα θα εχει ελαχιστο τσαλακωμα εως καθολου.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-08-05, 09:38
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Αλουμινοταινια
Praktiker
Δοκιμασμενη λυση
Καπου θα υπαρχει και στο νησι
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-08-05, 09:18
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Καλημερα sot-zoe,μπορεις να γινεις λιγο πιο περιγραφικος σχετικα με την αλουμινοταινια μηπως και βρω τιποτα τετοιο,καθοτι "Praktiker" δεν υπαρχει δυστυχως!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04791 seconds with 12 queries