Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φωτογραφία > Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 16-04-11, 16:11
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Ότι σου έχουν πει σωστό είναι !!! (τα δικά μου δεν ξέρω ας τα κρίνουν άλλοι) Εσύ ξέρεις τι χρήση θέλεις να κάνεις. Αν η προτεραιότητά σου είναι η macro φωτογράφηση και πορτέτα τότε από την αρχή παίρνεις macro φακό. Αν την θέλεις για γενική χρήση βλέπεις τι και πως . Έχω 4 φακούς ( sigma 105mm 2.8 macro - Nikon 50mm 1.4G - Tamron 28-70mm 2.8 -Sigma 18-200mm 3.5-6.3 HSM ) και ο φακός που χρησιμοποιώ για τα πιτσιρίκια μου έξω και οτιδήποτε σε εκδρομές κλπ είναι ο 18-200(όλα τα κουβαλάω αλλά μένουν στο αμάξι ή στην τσάντα γιατί δεν έχεις την πολυτέλεια να αλλάζεις φακούς ανά πάσα στιγμή ή να πεις περιμένετε να βάλω τον άλλο φακό ) . Σίγουρα θα ήθελα κάτι πιο φωτεινό και γρήγορο - θέλω πολύ έναν 70-200 2.8 - αλλά ξεφεύγουμε πολύ (και σε τιμή και σε μέγεθος) ειδικά για αρχή. Οπότε με αυτή τη λογική σου πρότεινα έναν γενικό φακό αρχικά. Εμένα με καλύπτει και θέλω να έχω το εύρος του, από ευρυγώνιο μέχρι το όπου φτάνει .Όταν θέλω κάτι πιο ειδικό και έχω το χρόνο μου αλλάζω.
Για ενυδρεία, έχω δει διαμάντια φωτογραφίες με φτηνά σώματα ,σχετικά καλούς φακούς αλλά σωστό στήσιμο και φωτισμό (φλας κλπ) .Αν δεν κάνω λάθος οι καλύτερες φώτο ενυδρείου που έχω δει είναι από d60 αλλά ο τύπος ήξερε να στήνει τα φλας του και να δημιουργεί απίστευτη ατμόσφαιρα (το ίδιο και γνωστός μου Έλληνας με σχετικά παλιά μηχανή.) Αυτό για να μην νομίζεις πως πέρνωντας έναν macro τέλειωσες .Έχε υπόψη σου πως ο macro δεν συγχωρεί εύκολα λαθάκια (το θέλει το τρίποδό του-για 1:1 macro συζητάμε ).Όπως και τα 35mm είναι λίγα για ενυδρεία
Η εταιρία τώρα που θα επιλέξεις σώμα είναι σχετικό .Δεν έχω ακούσει κανέναν να μην είναι ευχαριστημένος με αυτή που έχει είτε είναι canon,nikon,olympus,sony, pentax κλπ.Όλων είναι οι καλύτερες και δεν τις αλλάζουν (ειδικά αν έχουν σκάσει και καμμιά 1000 επιπλέον σε αξεσουάρ) .Πέρα από τα τεχνικά είναι και τι σου κάνει κλικ ,παίζει και το συναίσθημα .Εσύ δες τι θέλεις πάνω κάτω και αν μπορείς να κρίνεις και τη σχέση απόδοσης τιμής (γι αυτό που το θέλεις και σε βάθος χρόνου-αξεσουάρ, ανταλλακτικά ,σέρβις ,μεταχειρισμένα) και βουρ !!!
Εγώ προτείνω να πάρεις ότι καλύτερο μπορείς (δική σου είναι η τσέπη) από την αρχή ειδικά σε φακό (τον συγκεκριμένο 18-200 που λες δεν ξέρω για τον 18-270 είπα της Tamron αλλά είναι αρκετά πιο ακριβός,ειδικά το νέο μοντέλο). Για να μην εκπλαγείς ,ευχάριστα ή δυσάρεστα, πάντως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις στην πράξη από κάποιον γνωστό σου ή αν σου δίνει τη δυνατότητα το κατάστημα.Θα δεις και τις δυνατότητες του φακού (τουλάχιστον στο ζουμάρισμα μιας και δεν είχες επαφή με dslr).Αν μου είχε δωθεί η ευκαιρία και μένα θα είχα πάρει καλύτερες αποφάσεις .
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 16-04-11, 16:29
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Νομιζω οτι παραστρατησαμε πολυ και φλομωσαμε ολοι (και γω μαζι) τον Γιωργο με πολλα.
Θα πω κατι τελευταιο και μετα σωπαινω
ΠΑΡΕ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΦΑΚΟ ΕΙΤΕ PRIME ΕΙΤΕ ZOOM (εχει και zoom αριστους). ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ.
Τι θα πει ποιοτικος? Μην ακους ουτε εμενα ουτε κανεναν αλλο γιατι με τοσο διαφορετικες γνωμες μαλλον μπερδευεσαι.
Δες μονος σου εδω:
http://www.slrgear.com/reviews/index.php
Τεσταρει τους περισσοτερους φακους ολους των εταιριων. Δες τιμες (ενδεικτικες), δες οξυτητες στα διαφορα διαφραγματα, δες χρωματικες εκτροπες, δες παραμορφωσεις και κρινε.
Σωμα παρε οτι καταλαβαινεις .....
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 17-04-11, 00:59
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ασχετο: Τώρα καθομαι και διαβάζω διαφορα, και μιλάω και με εναν φίλο, μου είπε οτι παει σε μια σχολή. (αυτος εχει SLR με φιλμ) Αξίζει μια σχολή, ή οτι μου πουν εκεί, μπορώ να το μαθω και απο το net πιο ευκολα? Νομίζω πως η αμεση επαφή ειναι καλύτερη...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, ο prime ουσιαστικά έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα ενώ δεν μπορεί να ζουμαρει σε ενα θεμα. Σωστά; Τι ευρος φωτογραφίας μπορεί να καλύψει;

Ο zoom καλύπτει μεγαλύτερος ευρος (μπορείς να βγαλεις, κατι που είναι πιο μακρυα και να βγάλεις μια πιο ευρυγωνια φωτογραφία, αλλα χανει σε αποδοση χρωματών και φωτεινότητα. Σωστα;
__________________
Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoum : 17-04-11 στις 00:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 17-04-11, 01:10
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

αμα γουσταρεις πολυ την φωτογραφια να πας, αν οχι σχολη, μπορεις να κανεις καποια courses - σεμιναρια. Αν οχι θα σου προτεινω ενα καλο βιβλιο απο εναν πολυ καλο Ελληνα φωτογραφο απο Θεσσαλονικη. Παρτο διαβασε το και βλεπεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 17-04-11, 01:18
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Απλα νομίζω πως θα βοηθήσει, δινοντας ενα γρήγορο ξεκίνημα σε βασικές εννοιες και τεχνικές, (ολα αυτά που λέμε για τα κλειστρα, και τις ταχυτητες, κτλπ) εξηγημενα απο καποιον που έχεις μπροστα σου και μπορείς να ρωτήσεις.

Με το τσιγκελι πρεπει να στα βγάζουμε;! Ποιο βιβλιο είναι;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 17-04-11, 01:26
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

ειναι του Τασου Σχιζα, και μπορεις να το κανεις και dl σε pdf for free!!!

http://www.photoeidolo.gr/N/7%20BOOK/index.html

Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 17-04-11, 23:49
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Σημερα είδα στον Γερμανό την D3100 με τον 18-55 με τσαντα και τριποδο στα 480¤ Καλή τιμή, έ; Δεν θα με αφήσουν να διαλέξω με την ησυχία μου!

Ακυρο. Ο φακός ειναι οχι vr. (http://www.e-germanos.gr/e-germanos/...&450=on&451=on)
-------------------------
Ποια είναι η πιθανότητα μια μηχανή να βγεί προβληματική; Ρωτάω διοτι βγαίνει περίπου ενα εκατοστάρικο λιγότερο (http://www.amazon.com/Canon-T2i-Digi...3076579&sr=8-1), αλλα δεν ξέρω μετα με εγγυηση και τετοια τι παιζει.

Μαλλον θα γίνει καποιο ταξιδάκι στην αλλη πλευρα του Ατλαντικού, αλλα όχι απο εμένα οπότε δεν θα υπάρχει η δυνατότητα ελέγχου... Κανενα κομματι εξοπλισμου όμως!
__________________
Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoum : 17-04-11 στις 23:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 27-04-11, 03:42
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Επανερχομαι. Στην περιπτωση αγοράς της 500D μονο το σωμα, ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη ενος all round φακου, με εναν προσανατολισμο στην outdoor/landscape φωτογραφία;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 27-04-11, 09:51
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Ποιο ειναι το budget σου;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 27-04-11, 11:11
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν αλλαξε, αλλα αυξηθηκε εικονικα! Δηλαδή: Θα πανε οι δικοί μου στην Αμερική το καλοκαίρι, οπότε π.χ. τα 550¤ ειναι 810$.

Το σωμα εδω εχει 408¤ ενω στην Ελλάδα...

Επειδή το εχω ήδη ψαξει, και προτείνουν είτε υπερευρυγωνιους στα πολυ μικρα mm είτε τους τηλεφακους. Κατι τέτοιο δεν νομίζω πως μπορω να σκεφτομαι (α) λογω του κοστους και (β) ποσο ευχρηστοι θα είναι οταν πας π.χ. εκδρομη σε καποια πολη, και θες να βγαλεις ενα ωραιο κτηριο, μετά τους φιλους σου, και μετά μια λεπτομερεια;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 27-04-11, 12:00
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Οχι τηλεφακο για τοπια! Ευρυγωνιο/Υπερευρυγωνιο θες αλλα σε αυτα τα χρηματα οντως δεν εχεις πολλες επιλογες :/. Θα επανελθω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 27-04-11, 17:04
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

OK φιλε μου! Αναμένω! Απλα οπως είπα, τον θέλω ωστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ευρος τυπου φωτογραφιων...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 01-06-11, 20:19
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Δεν μπορεσα να βρω τιποτα περα απο τον 50mm f/1.8 ο οποιος ομως ειναι πολυ περιοριστικος γιατι στο σωμα που εχεις επιλεξει γινεται 80mm. Θα σου προτεινα να πας σε κατι τετοιο http://www.katerelos.gr/product_info...ducts_id=16892
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 02-06-11, 10:49
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Καλα, τόσο καιρό έψαχνες;

Τι εννοείς στην συγκεκριμενη κάμερα γίνεται 80mm; Επίσης, πως γινεται ενας σταθερος φακος να είναι καλύτερος για all round απο εναν zoom; περιεργο μου φαίνεται.

Το συγκεκριμένο πακέτο τι έχει και το προτείνεις;

Σορρυ για το πρηξιμο!

--
Τωρα μιλησα με τους αντιπρωσοπους Nikon και Canon για την εγγυηση αν γίνει η αγορά εκτος Ευρώπης, και οι μεν μου είπαν οτι έχεις για 1 απο τα 2 χρονια, οι δε οτι δεν εχεις καθόλου εγγυηση, αντιστοιχα. Περιεργο μου ακούγεται να μην έχεις καθόλου εγγυηση.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 02-06-11, 12:59
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Ενταξει ενα μηνα εψαχνα κι αν βαλεις πως ο χρονος μου ηταν πολυ περιορισμενος λογω εξετασεων δεν εψαχνα τοσο πολυ! Γενικα οι 50αρηδες φακοι θεωρουνται πολυ καλοι σαν all around! Ενας σταθερος φακος εχει το πλεονεκτημα οτι ειναι πολυ φωτεινος ενω οι "all around" φακοι εχουν πολυ κλειστο διαφραγμα κι ετσι ειναι πιο δυσκολο να βγαλεις καλες φωτογραφιες σε συνθηκες χαμηλου φωτεισμου. Αν κι εγω δεν πιστευω στους all around φακους! Δε γινεται να εχεις ενα φακο που να σου δινει καλη ποιοτητα εικονας σε ολες της περιπτωσεις! Πρεπει να εχεις περισσοτερους φακους! Αυτος ειναι αλλωστε και ο κυριος λογος αγορας μιας dSLR, οτι μπορεις να εχες περισσοτερους φακους που σου δινουννκαλη ποιοτητα εικονας σε ολες τις περιπτωσεις! Αν σκευτεσαι να αγορασεις μια dSLR και να κολλησεις επανω εναν 18-200 τοτε καλυτερα να παρεις compact! Τωρα για τα 80mm. Υπαρχουν διαφορων μεγεθων αισθητηρες. Οι full frame που τους βρισκεις στα πολυ ακριβα σωματα και οι cropped που συνηθως τους βρισκεις στα φθηνοτερα σωματα (οσο περιεργο κι αν ακουγεται το δευτερο καλυτερο σωμα της canon δηλαδη η 5D mkII εχει full frame αισθητηρα ενω το καλυτερο σωμα της δηλαδη η 1D mkIV εχει αισθητηρα μικροτερο με crop factor 1.3x). Τα canon σωματα μεχρι τη 7D εχουν crop factor 1.6x που σημαινει πως πολλαπλασιαζεις το εστιακο μηκος του φακου (mm) με το 1.6 για να δεις το εστιακο μηκος που θα σου εδινε σε full frame σωμα δηλαδη το ουσιαστικο εστιακο μηκος που σου δινει. Τα nikon σωματα μεχρι τη D300s εχουν crop factor 1.5x. Αρα πολλαπλασιαζεις τα mm με το 1.5 για να δεις το αποτελεσμα του φακου στο σωμα σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 02-06-11, 14:03
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν ήξερα οτι ήσουν 15! ΚΑλα, που τα ξες ολα αυτά?!

Για δευτερο φακό μεταξυ:
Nikon 55-200VR
Nikon 55-300VR
Nikon 70-300VR

Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή; (Ο πρωτος ειναι ο 18-55.) Η καμερα d3100
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 02-06-11, 17:14
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Ενταξει δεν ξερω και τοσα πολλα! Ο πιο ευκολος τροπος να μαθεις ειναι να ξεκινησεις να βλεπεις καθημερινα στο youtube JaredPolin, gregorycazillo, DigitalRevCom, artoftheimage nikon help hotline. Αυτα για αρχη! Απο τους φακους που εγραψες ο πιο καλος θεωρειται ο 70-300 αλλα ολοι τους θ σε περιοριζουν! Για εμενα η καλυτερη επιλογη ειναι να συγκεντρωσεις λιγα παραπανω χρηματα και να πας για τον sigma 70-200 f/2.8 χωρις το OS η αν μπορεις με το OS. Με κινδυνο να γινω βαρετος θα προτεινω για αλλη μια φορα τον 35mm f/1.8G. Θα παραθεσω παραδειγματα το συντομοτερο δυνατο αλλα λογω εξετασεων εχω πολυ περιορισμενο χρονο. Μπορεις να δεις μια φωτογραφια στο blog μου (το link ειναι στην υπογραφη μου)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 03-06-11, 00:35
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Απ'οτι κατάλαβα εισαι φαν των σταθερων φακων!

Απλα ρωτω για αυτους τους συγκεκριμένους διοτι υπάρχουν ως πακετο. Μου φαίνεται θα παρω την d3100 με τον 18-55 VR με 450¤ και μετα βλεπω... Μπερδευομαι διοτι υπαρχουν καλα πακετα...

------
Ισως κατι δεν καταλαβα, αλλα μονο μια φωτογραφία βρηκα.

Υ.Γ. οχι και mac ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε...:sm t075

...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 03-06-11, 12:42
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Δεν το εχω ολοκληρωσει το blog αλλα αφου σου ειπα μια φωτογραφια. Σημερα κατα τις 11:00 θα βαλω εδω 3 φωτογραφιες. Δε σου λεω τι ειναι ομως. Γενικα οι σταθεροι φακοι βοηθουν στις περισσοτερες καταστασεις. Αν θες κατι πιο ευελικτο θα παρεις ζουμ αλλα πρεπει να παρεις κατι ποιοτικο και φωτεινο! Οι καλυτεροι που μπορεις να παρεις σε dx ειναι οι tokina 11-16 f/2.8, nikkor 17-55 f/2.8 η sigma 17-50 f/2.8 και nikkor η sigma (με η χωρις os) 70-200 f/2.8. Mac εννοειται! Για πολλους λογους! Οχι τωρα βεβαια γιατι τα λευτα ειναι πολλα!
-------------------------
Δες τις 3 τελευταιες
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prospathw : 03-06-11 στις 12:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 04-06-11, 14:07
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Πως το έκανες αυτο; Εβγαλες καθρεφτη, ή ρυθμισες την φωτογραφική να εχει ανοιχτο το κλειστρο για πολλή ώρα και το εβγαλες με αλλη καμερα;

Αυτο το πακέτο, με ~670¤ πως σου φαίνεται; Καλή περιπτωση; Τους εστειλα mail οτι η αρχικη τιμη του πακετου ($1286) είναι πιο ακριβή απ'οτι αν τα αγορασεις ξεχωριστα, και μου είπε θα μου κάνει επιπλεον εκπτωση αμα το αγοράσω!

Διαβαζω καλα σχολια γενικώς, αλλα δεν ξέρω αν θα μου είναι τοσο χρησιμος. Απο τις "ερευνές" μου, οι περισσότεροι ευρυγωνιοι είναι αρκετα ακριβοι...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 04-06-11, 14:55
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Κοιτα καλους φακους χωρις λευτα δεν προκειται να βρεις! Περα απο καποιους σταθερους οι περισσοτεροι καλοι οπτικα φακοι ξεκινουν απο περιπου $700. Για εμενα ο 70-300 ειναι αποτυχια . Σου εδειξα μολις εναν απο τους λογους. Δεν ειναι μονο αυτος! Δεν θυμαμαι αν ηταν σε αυτο το φορουμ η σε καποιο αλλο αλλα ειχα δει αγγελια στην οποιαπολλουνταν 70-300 tamron μιας εβδομαδας και δεν τον αγοραζε κανεις! Δες αυτο*http://www.youtube.com/watch?v=81qoq...e_gdata_player Μην προσπαθεις να αγορασεις ολυς τους φακους απο την αρχη. Αν ψαξεις παλιοτερα ειχα ανοιξει ενα θεμα που ρωτουσα ποιο φακο να παρω αναμεσα στους 55-200 και 70-300. Ειναι κλασικοι φακοι που αγοραζουν οι αρχαριοι. Συντομα καταλαβα οτι απο ποιοτητα ειναι και οι δυο χαλια. Καλυτερα να αγορασεις αρχικα ενα κιτ με τον 18-55 και να ξεκινησεις απο εκει. Θα καταλαβεις και μονος σου αργοτερα πως αυτοι οι φακοι απλα δεν αξιζουν. Καλυτερα να αγορασεις απλο κιτ και μετα απο 1 χρονο που θα εχεις μαζεψει παλι λευτα αγοραζεις οτι εχεις ανακαλυψει πως σου χρειαζεται ειτε αυτο ειναι τηλεφακος (πχ 70-200 f/2. η υπερευρυγωνιος (tokina 11-16 f/2. ειτε απλα καλυτερος κανονικος φακος (πχ. sigma 17-50 η nikkor 17-55). Οι φακοι θα σου μεινουν οποτε καλυτερα να παρεις απο την αρχη κατι καλο παρα να παρεις κατι αθλιο αρχικα και μετα να αγοραζεις καποιον καλυτερο Οσο για το πως εβγαλα τη φωτογραφια απλα εβαλα ταχυτητα κλειστρου 5" και τις εβγαλα με αλλη μηχανη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 13-06-11, 12:49
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αυτες οι δύο γιατι εχουν 80 γιουρο διαφορά;

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=3680
http://www.multirama.gr/products/pro...4&catid=060400

Ξερω οτι για διαφοραα εξαρτηματα υπολογιστών συνηθως οι μεγάλες αλυσίδες δεν παιρνουν τα ΑΑ κομματια. Παιζει να ισχυει κατι τετοιο και με τις μηχανες;

Επίσης, στις Nikon ο 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR ειναι καλύτερος απο τον 18-55 κιτ; Αξιζουν τα 120 παραπανω ή να τα κρατήσω για καποιον αλλον;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 13-06-11, 13:58
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Αγορασε την απο multirama δε θα εχεις προβλημα. Ο 18-105 ειναι καλυτερος απο τον 18-55 αλλα εγω θα κρατουσα τα λευτα για καποιον αλλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτογραφιση ενυδρειου με compact και DSLR Raven Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 7 25-11-10 16:44
Εχεις κινητο; εχεις και dslr Raven Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 7 05-11-10 00:49
Αγορα DSLR On_Klik Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 4 13-07-10 09:47
Επιλογή υποστρώματος! gregoryn Αρχάριοι γλυκού νερού 1 08-11-08 03:09
Επιλογή Α.Ο vouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 31-03-07 10:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08091 seconds with 13 queries