Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Υφάλμυρο νερό > Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος

Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος Παράμετροι, κοινά είδη

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-09, 23:38
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Στησιμο υφαλμυρου

Μιας και δεν υπαρχει κατηγορια υφαλμυρου, γραφω εδω.
Ειμαι στη διαδικασια στησιματος ενος μικρου (24 λιτρα) υφαλμυρου.
Εχω ενα αλατι της seachem,λεει cichlid lake salt. Κανει η πρεπει να παρω αλατι για θαλασσινο;
Επισης εχω 2 ειδη ελληνικων φυτων απο υφαλμυρο βιοτοπο με αλατοτητα 1005. Την μετρηση μου την εκαναν σημερα στο pet shop που πηγα δειγμα νερου. Πως θα πετυχω αυτη την αλατοτητα ομως δεδομενου οτι δεν εχω οργανο μετρησης;
Σε αυτη την αλατοτητα θα βαλω μερικα bumblebee goby. Διακοσμηση αμμο, πετρες και φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-09, 23:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αλεξανδρε οταν το εψαχνα για αλατι ειχα βρει το mineral salt της σερα...που συστεινεται για κιχλιδες αφρικανικων λιμνων οπως και το δικο σου...οποτε λογικα θα κανουν την ιδια δουλεια....δηλαδη αυξανουν τις σκληροτητες...δεν ειναι ομως στην ουσια αλατι..ειναι αλατα...
οποτε θελεις θαλασσινο αλατι.....
το ρεφρακτομετρο για να μετρας αλατοτητα εχει τσιμπημενη τιμη....το "πυκνομετρο" απο την αλλη ειναι πολυ φτηνοτερο...αλλα εχει αποκλιση...αυτο που εκανα και ισως μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ενα πυκνομετρο (θα βρεις της σερα με λιγοτερο απο δεκα ευρω)...να βρεις ενα φιλο με ρεφρακτομετρο και να κανεις την αλατοτητα σου 1005 συμφωνα με τη μετρηση του ρεφρακτομετρου που ειναι η σωστη....σε εκεινο το νερο βαζεις το πυκνομετρο...αν μετραει το ιδιο εισαι τυχερος ...αν οχι...βαλε ενα σημαδι στο πυκνομετρο σε εκεινο το σημειο και θα ξερεις οτι παντα εκει μετραει την αλατοτητα 1005 που θες...
ετσι δε χρειαζεσαι ρεφρακτομετρο και θα εχεις μετρησεις σωστες...δε θα μπορεις ομως να μετρησεις διαφορετικες αλατοτητες.....
συμπληρωνοντας την εξατμιση με ΑΟ και μετρωντας το αλατι που χρειαστηκες για τον ογκο του νερου σου...μπορεις να κανες πανευκολα τις αλλαγες χωρις να μπλεκεις με μετρησεις και πολυπλοκα μαθηματικα και να εχεις σταθερη την αλατοτητα σου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-09, 00:22
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καταλαβα... ετσι κι αλλιως τα goby μου δεν εχουν απαιτησεις για καποια ακριβης αλατοτητα αφου κανουν απο γλυκο εως θαλασσινο νερο.Πιο πολυ για τα φυτα προσπαθω να ειμαι κοντα στην αλατοτητα του βιοτοπου απ οπου τα πηρα. Bonus με τα φυτα ηρθαν και σαλιγκαρακια καποιου ειδους Theodoxus
Αυριο θα ανεβασω και φωτο απο τα φυτα μην τυχον και τα αναγνωρισει κανεις. Εχω φαει το internet αλλα δεν μπορω να βρω τι ειναι και μου την εχει δωσει στα νευρα.
----------------------------------
Πανο να σε ρωτησω κατι αλλο...E.tenellus δοκιμασες στο υφαλμυρο; διαβαζω οτι αναπτυσσεται κανονικα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-09, 00:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οχι δε δοκιμασα αλεξανδρε....για την ωρα επειδη δεν εχω φυτα δεν εχω ουτε φωτισμο...η ανουμπια εδω και λιγο καιρο δε λεει να χαλασει αλλα και δεν αναπτυσσεται...κανω πειραμα...
αποοσο διαβασα λενε πως η τζαβα μος και το μικροσορουμ πτεροπους πανε καλα....
δε βρηκα χρονο ομως να ασχοληθω με το θεμα υφαλμυρο και φυτα ιδιαιτερα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-09, 07:28
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Αλεξ μεσα στην μέρα θα σου βάλω λινκ για φτηνό ρεφρακτομετρο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-09, 09:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ακριβο το ρεφρακτομετρο? Απο ποτε? Εκλεισε το ebay?
Οσο για τα mineral salts... Αυτα δεν περιεχουν χλωριουχο νατριο οποτε δεν δημιουργουν αλμυρα... Αναρωτιεμαι τι μετρησε το petshop....
Μπορει κανεις να παιξει με θαλλασινο αλατι, αλλα και με χονδρο τυροκομικο να το κανει, δεν νομιζω οτι υπαρχει ιδιαιτερο θεμα. Οι εκβολες του ποταμου, στο σημειο που ανακατεβεται το γλυκο μερο με το θαλασσινο οι συνθηκες μονο σταθερες δεν ειναι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-09, 10:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε σχεση με το πυκνομετρο ειναι τσιμπημενο...αλλο να δωσεις 8 ευρω στο πετ της γειτονιας σου και να το εχεις σε μια στιγμη και αλλο να δωσεις 25 ευρω +μεταφορικα και να περιμενεις μια βδομαδα για ενα οργανο που αν δε κανεις θαλασσινο δε το χρειαζεσαι ουσιαστικα....με αυτη τη σκεψη το ειπα...
δεδομενου οτι χρειαζεσαι μια φορα ενα ρεφρακτομετρο για σωστη μετρηση και "σημανση" του πυκνομετρου προσωπικα δε μπηκα στη διαδικασια για ρεφρακτομετρο...
τωρα αν ο αλεξης κανει και περαιτερω ονειρα.......σιγουρα δεν ειναι πολυ ακριβο το ρεφρακτομετρο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-09, 12:06
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οσο για τα mineral salts... Αυτα δεν περιεχουν χλωριουχο νατριο οποτε δεν δημιουργουν αλμυρα... Αναρωτιεμαι τι μετρησε το petshop...
Οχι παρεξηγηση..H μετρηση εγινε σε νερο απο τον βιοτοπο που εφερα μαζι με τα φυτα απ το νησι.
Θα χρειαστω λοιπον αλατι για θαλασσινο ή τυροκομικο, κι ενα φτηνο ρεφρακτομετρο.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-09, 15:49
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Και φωτογραφιες απο τα 2 ειδη φυτων που μαζεψα.
Μακαρι καποιος να τα αναγνωρισει. Εγω ψαχνω μηνες τωρα και δεν μπορω να βρω τιποτα. Δεδομενου οτι ο βιοτοπος τους ειναι πολυ κοντα στην Μ.Ασια θα μπορουσε να ειναι και ασιατικα φυτα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0377.jpg
Εμφανίσεις:  435
Μέγεθος:  105,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0008.jpg
Εμφανίσεις:  441
Μέγεθος:  72,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στησιμο απο την αρχη 400αρι rio Dekanat Γλυκό νερό - Γενικά 19 17-12-08 17:26
Στησιμο ενυδρειου με δισκους KARGIO Δίσκοι 20 03-11-08 15:25
Νεο ενυδρειο -στησιμο & διακοσμηση Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 28 30-09-08 18:41
στησιμο ενυδρειου μελινακι Αρχάριοι γλυκού νερού 3 21-09-07 12:39
Στησιμο πετρας. Andros Malawi 20 24-05-07 15:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04672 seconds with 16 queries