Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-13, 16:04
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή LED καταλληλο για φυτα??

Εχει εντοπισει 'η και χρησιμοποιησει κανεις spot lights LED που να ειναι καταλληλα ομως για φυτα? Τι εννοω.. Το προβλημα με τον φωτισμο LED ειναι οτι το φασμα ειναι πολυ "στενο" και αυτο δεν αρεσει στα φυτα.. Ειδα ομως να χρησιμοποιει η EHEIM σε ενα υπεροχο μικρο φωτιστικο ( ακριβουτσικο ομως) λαμπες LED με φασμα 400-500 nm.
https://www.eheim.com/en_GB/products/aquariums/lighting

Που θα βρουμε αραγε τετοιες λαμπες??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-13, 16:10
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το χρωματικό φάσμα όλων των λεντ είναι λίγο πολύ το ίδιο αρκεί να είναι τα ίδια kelvin. Τα λεντ από τη φύση τους παράγουν περισσότερο φως στο φάσμα 400-500 nm από τις άλλες λάμπες. Για αυτό αν κοιτάξεις μία λάμπα λεντ σου φαίνεται λίγο μπλε.
Έτσι, μπορείς να βρεις σποτάκια στα 6500κ, και να είσαι εντάξει, αρκεί η ένταση του φωτός να είναι αρκετή ώστε να φωτοσυνθέτουν τα φυτά. Τι ενυδρείο έχεις, να σου προτείνω κάποια λύση με λεντ.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-11-13, 16:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο φωτιστικό είναι για μικρό ενυδρείο και τα 7W στα 6500 Κ είναι από τα πιο εύκολα, μια DIY κατασκευή ή ένα φωτιστικό γραφείου με τέτοια λάμπα αν έχεις ένα τετοιο μικρό ενυδρείο θα είναι το ίδιο http://www.ebay.com/itm/271001622659...84.m1438.l2649
ή με κάτι τέτοιο ακόμα καλύτερα, είναι 10W και είναι και αδιάβροχο (έτσι λέει) http://www.ebay.com/itm/230985705661...84.m1438.l2649 και είναι και 10W αλλά θέλει τροφοδοτικό γιατι είναι 12V. Το θέμα σε τέτοιου είδους φωτισμό είναι πως θα φτιάξεις κάτι όμορφο και πρακτικό, τέτοιου είδους λάμπες υπάρχει πληθώρα, αλλιώς πας σε κάτι πιο συγκεκριμένο και πιο εξειδικευμένο.
Αλλο ένα που βρήκα αλλά για 9w που λέει μου φαίνονται λίγα τα lumen και είναι 220V, υπάρχουν και mr16 που είναι με 12V AC
http://www.ebay.com/itm/9W-MR16-GU10...item232dcb2aac
Διαλέγεις και παίρνεις, για τη βάση πρέπει να δεις πως θα το κάνεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-13, 16:42
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

ωραίος!!! Τα στερεώνεις κάπου, π.χ. ένα πλεξιγκλασ χονδρό, και τα συνδές!!! και είσαι οκ!!!
Μην επιλέγετε λάμπες λεντ στα 9w γιατί τις δουλεύουν στα 5 με 7 λόγω ανεπάρκειας χώρου για ψύξη!!! έτσι όταν λένε 9w, σημαίνει ότι μπορούν υπό προϋποθέσεις να λειτουργήσουν στα 9w.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-13, 16:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραίος!!! Τα στερεώνεις κάπου, π.χ. ένα πλεξιγκλασ χονδρό, και τα συνδές!!! και είσαι οκ!!!
Μην επιλέγετε λάμπες λεντ στα 9w γιατί τις δουλεύουν στα 5 με 7 λόγω ανεπάρκειας χώρου για ψύξη!!! έτσι όταν λένε 9w, σημαίνει ότι μπορούν υπό προϋποθέσεις να λειτουργήσουν στα 9w.
Κάτι τέτοιο σκέφτηκα και εγώ γιατί είχα πάρει παλιότερα 9W gu10 και ήταν γκουμούτσα και όχι σαν και αυτή, σε αυτές τις διαστάσεις έπαιρνα τις 3W
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-13, 18:56
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

άμα το ψάξεις θα δεις ότι είναι κάποιοι που σου το λένε στην ψύχρα... "είναι 9 βατ γιατί έχει 3 χ 3 w λεντ, αλλά η κατανάλωσή του είναι 6w" θα το ψάξω και σου το στείλω!!!
να δες στην περιγραφή
http://www.ebay.com/itm/110V-E27-LED...item27d1ceb77f
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-13, 21:14
Το avatar του χρήστη piranha friend
piranha friend Ο χρήστης piranha friend δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Φλώρινα
Μηνύματα: 563
Προεπιλογή

Εχω και εγώ λεντ στο ενυδρείο παιδιά!!! Τα φυτά πάνε σφαίρα!! Είναι 2 σειρές με άσπρα λεντ στερεωμένα με αδιάβροχη σιλικόνη για 30 λίτρα ενυδρείο!! Λέτε να προσπαθήσω να βάλω και πιο δύσκολα φυτά??
Θα τα"σηκώσει"???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-11-13, 21:15
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χρωματικό φάσμα όλων των λεντ είναι λίγο πολύ το ίδιο αρκεί να είναι τα ίδια kelvin. Τα λεντ από τη φύση τους παράγουν περισσότερο φως στο φάσμα 400-500 nm από τις άλλες λάμπες. Για αυτό αν κοιτάξεις μία λάμπα λεντ σου φαίνεται λίγο μπλε.
Έτσι, μπορείς να βρεις σποτάκια στα 6500κ, και να είσαι εντάξει, αρκεί η ένταση του φωτός να είναι αρκετή ώστε να φωτοσυνθέτουν τα φυτά. Τι ενυδρείο έχεις, να σου προτείνω κάποια λύση με λεντ.
Ειναι ενα μικρο κυβακι.. μολις 20 Λιτρα..παει για γαριδαδικο..με χειροποιητο επιπλο και κορνιζα γυρω-γυρω που εχω στο παταρι και λεω να ξαναβαλω μπρος..με καινουρια τζαμια..ειχε φωτισμο δυο σποτακια αλογονου..οι υποδοχες υπαρχουν.. αρα τα led πρεπει να ειναι τυπου με pins και οχι βιδωτα..θα κανω την αλλαγη για οικονομια στην καταναλωση..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-13, 21:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι ενα μικρο κυβακι.. μολις 20 Λιτρα..παει για γαριδαδικο..με χειροποιητο επιπλο και κορνιζα γυρω-γυρω που εχω στο παταρι και λεω να ξαναβαλω μπρος..με καινουρια τζαμια..ειχε φωτισμο δυο σποτακια αλογονου..οι υποδοχες υπαρχουν.. αρα τα led πρεπει να ειναι τυπου με pins και οχι βιδωτα..θα κανω την αλλαγη για οικονομια στην καταναλωση..
Αρα τα led ειναι MR16 12v
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-13, 22:59
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα τα led ειναι MR16 12v
Σωστα τα λες..το καταλληλο φασμα ψαχνουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-11-13, 23:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα τα λες..το καταλληλο φασμα ψαχνουμε..
http://www.ebay.com/itm/9W-MR16-GU10...item232dcb2aac

σε cool white mr16
Colour: Warm White(2800- 3500K); Cool White (5500-6500K)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-11-13, 00:19
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Τα φυτά είναι ιδιαίτερα προσαρμοστικοί οργανισμοί. Φως δώσε τους και θα βρουν τον τρόπο να ευδοκιμήσουν. Το ίδιο και οι άλγες
Τα φυτά χρειάζονται (ανάλογα με τον τύπο της χλωροφύλλης) συγκεκριμένα μήκη κύματος στα άκρα του ορατού φάσματος. Για περισσότερα δείτε εδώ.

Τα λευκά led εκπέμπουν λίγο και στα άκρα του φάσματος, δεν γίνεται διαφορετικά. Οπότε τα φυτά θα εκμεταλλευτούν αυτό το λίγο που εκπέμπεται. ¶λλα δεν μπορείς να τα πεις κατάλληλα για φυτά, όπως λέει ο τίτλος του νήματος.
Τα λευκά led (όπως και οι λαμπτήρες φθορισμού) δεν εκπέμπουν σε ευρύ φάσμα γιατί δεν είναι 'μελανά σώματα' που ακτινοβολούν από την θερμότητα. Κατά συνέπεια, δεν έχουν κανονική θερμοκρασία χρώματος (σε αυτά δεν έχει νόημα καν ο όρος) αλλά αντίστοιχη. Για περισσότερα δείτε εδώ.
Τί σημαίνει αυτό; Ότι δυο λευκά led της ίδιας θερμοκρασίας χρώματος μπορεί να έχουν εντελώς διαφορετικό φάσμα εκπομπής! Το ίδιο συμβαίνει και με τις φθορισμού. ¶ρα, το να επιλέγουμε με βάση τη θερμοκρασία χρώματος δεν είναι και πολύ χρήσιμο. Μόνο αν δούμε και το διάγραμμα εκπομπής φάσματος μπορούμε να κρίνουμε. Αλλά ελάχιστοι κατασκευαστές το δίνουν.
Υπάρχουν λάμπες led ειδικές για την ανάπτυξη των φυτών, όπως αυτές. Αυτές οι ειδικές λάμπες αφενός εκπέμπουν εκεί ακριβώς που χρειάζονται τα φυτά και αφετέρου, επειδή δεν εκπέμπουν στα φάσματα που εκμεταλλεύονται κάποιες άλγες όπως το κυανοβακτηρίδιο ή τα διάτομα, τις καταπνίγουν. Τα χρώματα που παράγουν, όμως, θα είναι εντελώς παραμορφωμένα...
Κατά τη γνώμη μου, το ιδανικό είναι ένας συνδυασμός των λευκών led με λάμπες ειδικές για την ανάπτυξη των φυτών.
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα με την πολυλογία μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-13, 01:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτά είναι ιδιαίτερα προσαρμοστικοί οργανισμοί. Φως δώσε τους και θα βρουν τον τρόπο να ευδοκιμήσουν. Το ίδιο και οι άλγες
Τα φυτά χρειάζονται (ανάλογα με τον τύπο της χλωροφύλλης) συγκεκριμένα μήκη κύματος στα άκρα του ορατού φάσματος. Για περισσότερα δείτε εδώ.

Τα λευκά led εκπέμπουν λίγο και στα άκρα του φάσματος, δεν γίνεται διαφορετικά. Οπότε τα φυτά θα εκμεταλλευτούν αυτό το λίγο που εκπέμπεται. ¶λλα δεν μπορείς να τα πεις κατάλληλα για φυτά, όπως λέει ο τίτλος του νήματος.
Τα λευκά led (όπως και οι λαμπτήρες φθορισμού) δεν εκπέμπουν σε ευρύ φάσμα γιατί δεν είναι 'μελανά σώματα' που ακτινοβολούν από την θερμότητα. Κατά συνέπεια, δεν έχουν κανονική θερμοκρασία χρώματος (σε αυτά δεν έχει νόημα καν ο όρος) αλλά αντίστοιχη. Για περισσότερα δείτε εδώ.
Τί σημαίνει αυτό; Ότι δυο λευκά led της ίδιας θερμοκρασίας χρώματος μπορεί να έχουν εντελώς διαφορετικό φάσμα εκπομπής! Το ίδιο συμβαίνει και με τις φθορισμού. ¶ρα, το να επιλέγουμε με βάση τη θερμοκρασία χρώματος δεν είναι και πολύ χρήσιμο. Μόνο αν δούμε και το διάγραμμα εκπομπής φάσματος μπορούμε να κρίνουμε. Αλλά ελάχιστοι κατασκευαστές το δίνουν.
Υπάρχουν λάμπες led ειδικές για την ανάπτυξη των φυτών, όπως αυτές. Αυτές οι ειδικές λάμπες αφενός εκπέμπουν εκεί ακριβώς που χρειάζονται τα φυτά και αφετέρου, επειδή δεν εκπέμπουν στα φάσματα που εκμεταλλεύονται κάποιες άλγες όπως το κυανοβακτηρίδιο ή τα διάτομα, τις καταπνίγουν. Τα χρώματα που παράγουν, όμως, θα είναι εντελώς παραμορφωμένα...
Κατά τη γνώμη μου, το ιδανικό είναι ένας συνδυασμός των λευκών led με λάμπες ειδικές για την ανάπτυξη των φυτών.
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα με την πολυλογία μου
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και δεν μας ζαλίζεις, ισα ισα θα έλεγα πως η ανταλλαγή απόψεων θα βοηθήσει όλους μας. Τις λάμπες που πρότεινα σαν αντίστοιχες με αυτή που είδε ο φίλος Yiannis https://www.eheim.com/en_GB/products/aquariums/lighting
Εγώ έχω δει στο eBayαυτές http://www.ebay.com/sch/i.html?_saca...roponic&_rdc=1 που από ότι καταλαβαίνω κάνουν παρόμοια δουλειά με αυτές που μας είπες
Εγώ στο δικό μου ενυδρείο προσπαθώντας να αντιγράψω αυτές που είδα στο eBayέβαλα αυτές
http://www.ebay.com/itm/231071685497...84.m1439.l2649
http://www.ebay.com/itm/220831800877...84.m1439.l2649
http://www.ebay.com/itm/320743863963...84.m1439.l2649
δεν το προορίζω για highφυτεμένο αλλά όπως φαίνεται με εύκολα φυτά που έχω πάει αρκετά καλά.
Πιστεύω εγώ τώρα να μη σας μπέρδεψα ή σας ζάλισα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-13, 08:19
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Δυστυχώς, επειδή το έχω ψάξει σε θεωρητικό επίπεδο πάντα,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περισσότερα μπλε και κόκκινα led δεν έχουν το κατάλληλο φάσμα εκπομπής. Από την άλλη, τα λευκά led, αν και έχουν ευρύ φάσμα, δεν εκπέμπουν σε εκείνες τις περιοχές αλλά και ευνοούν κάποιες άλγες. Οπότε, εκτός αν βρεις κάτι καλύτερο από τις συνηθισμένες ταινίες RGB (που δεν κάνουν γνωστά τα χαρακτηριστικά φασματικής εκπομπής), αναγκαστικά θα επιλέξεις αυτές. Τα φυτά θα μεγαλώσουν και πάλι, απλά το φάσμα που θα δέχονται θα το αξιοποιούν μόνο κατά ένα ποσοστό. Επίσης, θα μπορείς να επιλέξεις τη χρωματική απόχρωση που επιθυμείς (κάτι που με τα λευκά δεν μπορείς) και - το σημαντικότερο ίσως - να κόψεις εντελώς το πράσινο αν σου τύχει καποιο κυανοβακτηρίδιο.

Στο ebay υπάρχουν πολλά 'grow lights'. Δεν είναι, βέβαια, RGB και πολλά δεν έχουν το κατάλληλο φάσμα - είναι, δηλ. 'μαϊμού'. Το πιο ενδιαφέρον που βρήκα είναι αυτό, με το option 660nm κόκκινου led, αλλά είναι πανάκριβο

Συνοπτικά, τα φυτά χρειάζονται το παρακάτω φάσμα:

410 & 430 (violet) & 660nm (Deep Red)
για την χλωροφύλλη τύπου Α, που είναι η βασικότερη.

450nm (Blue) & 640nm (red)
για την χλωροφύλλη τύπου B.


440 & 470 nm (royal blue & blue)
για την καροτίνη (?)

Το ξαναλέω ότι τα φυτά θα μεγαλώσουν και με 'λάθος' φάσμα, είναι εξαιρετικά προσαρμοστικοί οργανισμοί και όλα τα led εκπέμπουν σε ευρύτερη περιοχή - αλλά με πολύ χαμηλότερη ισχύ.
Χωρίς, δηλαδή, να ξέρουμε το μήκος κύματος εκπομπής δεν μπορούμε να ξέρουμε ότι ένα κόκκινο ή ένα μπλε led κάνει για τα φυτά, γιατί, τα χρωματιστά led εκπέμπουν σε πολύ στενό φάσμα.
Όλα τα παραπάνω είναι τροφή για σκέψη και πρόταση για αναζήτηση των κατάλληλων led σε άλλη βάση
Συνοπτικά:
1. Η θερμοκρασία χρώματος των λευκών led (όπως και των λαμπτήρων φθορισμού) ΔΕΝ αντιστοιχεί στο εκπεμπόμενο φάσμα, παρά μόνο στην αίσθηση που δίνουν στον άνθρωπο, οπότε δυο λευκά led με την ίδια θερμοκρασία χρώματος δεν εκπέμπουν απαραίτητα το ίδιο φάσμα.
2. Τα μονοχρωματικά led εκπέμπουν πολύ στενό εύρος (σχεδόν μονοκυματικό) οπότε από το χρώμα και μόνο, χωρίς να γνωρίζουμε μήκη κύματος, δεν μπορούμε να κρίνουμε αν είναι κατάλληλα για ανάπτυξη φυτών.
3. Αν κάποιος επιλέξει led ανάπτυξης φυτών θα πρέπει να έχει υπόψη του να διαλέξει πολύ χαμηλότερης ισχύος από τα άλλα led για την ίδια ανάπτυξη φυτών, για να μην 'κάψει' τα φυτά. Αν κάποιος θέλει να φτιάξει ένα high tech φυτεμένο, ίσως του αρκεί και 0.1 - 0.2 w/lt με led προσεκτικά επιλεγμένα!
4. Αν κάποιος επιλέξει led ανάπτυξης φυτών θα πρέπει να έχει προσθέσει και μερικά πράσινα ή και κίτρινα led για να εξομαλύνει την τεράστια παραμόρφωση χρώματος που θα προκύψει. Αυτά τα πράσινα ή και κίτρινα led θα ήταν σκόπιμο να τα ελέγχει ξεχωριστά από τα άλλα, ώστε να μπορεί εύκολα να επιλέγει την χρωματική απόχρωση του φωτός αλλά και να καταπνίγει κάποιες άλγες.

Καταλήγοντας, και επειδή σας έχω ζαλίσει πράγματι, ίσως το ιδανικό θα ήταν να βάλει κάποιος grow light led (προσεκτικά επιλεγμένα, για να μην είναι 'μαϊμού') και να τα συμπληρώσει με μερικά πράσινα και λίγα κίτρινα led, τα οποία να τα ελέγχει ξεχωριστά.
Προσωπικά, απογοητευμένος από το ψάξιμο που είχα κάνει πριν από ένα χρόνο περίπου, δεν επέλεξα led αλλά τις παλιές και δοκιμασμένες sylvania gro-lux. Με 0.3w/lt έχω φωτισμό ανάπτυξης φυτών αντίστοιχο με 0.5w/lt.
Σας εύχομαι πραγματικά καλές κατασκευές !
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-11-13, 09:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου Plin όλα αυτά που λες είναι πολύ χρήσιμα και τα έχω διαβάσει και αλλού και επειδή προσωπικά με ενδιαφέρουν θα τα φυλάξω.
Η αλήθεια είναι πως ο φωτισμός ledγια ενυδρεία έχει πολύ δρόμο μπροστά και επειδή είναι και σαν μία νέα μόδα οι εταιρείες το κοπανάνε με αποτέλεσμα να φτάνει σε εμάς πανάκριβο έως απαγορευτικό. Η αγορά έχει ακόμα δρόμο για να ωριμάσει σε αυτό και όπως έπεσαν οι τιμές γενικότερα στο φωτισμό ledθα πέσουν και για ειδικευμένες χρήσεις. Τα ledπου αγοράζω τώρα είναι κατά 2/3 φθηνότερα από ότι αγόραζα πριν 4 χρόνια. Και ότι υπάρχει είναι χωρίς τεκμηρίωση. Τα led που χρησιμοποίησα ήταν καθαρά με κριτήριο την ευκολία (δεν θέλουν ειδικό τροφοδοτικό, δεν θέλουν ψύκτρες , είναι αρκετά μικρά για καπάκι 7 cm, είναι ανθεκτικά και δεν έχουν παρουσιάσει μείωση της φωτεινότητας μετά από καιρό) και την οικονομία (είναι αρκετά φτηνά και καίνε και πολύ λίγο), για όλα υπόλοιπα πάω ψάχνοντας, δοκιμή και λάθος, ευτυχώς έως ώρα δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα (δεν πάω για high tech φυτεμένο) εκτός από τις λεντοτανίες που τις πέταγα στο μήνα γιατί έπεφταν τελείως.
Για να μη τρελάνουμε τώρα το φίλο Yiannis πιστεύω πως τα ledπου του έδειξα στην αρχή θα έχει ένα αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα από αισθητικής άποψης και με εύκολα φυτά δεν θα έχει πρόβλημα.

ΥΓ Μια τέτοια μελέτη και έρευνα για το φωτισμό ledθα πρότεινα να γίνει υπόμνημα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-11-13, 09:59
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Πολύ σωστά παιδιά, συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Το θέμα με τα λεντ είναι μεγάλο, και αυτή τη στιγμή νομίζω ότι αξίζει μόνο αν φτιάξεις κάτι μόνος σου. Σε έτοιμες λύσεις θα σου φύγει όλος ο παράς που έχεις στην άκρη και δεν αξίζει τον κόπο!!! Στο μεγάλο μου ενυδρείο έχω φωτισμό led που μου κόστισε περίπου 12¤(!!!) και είναι 60βατ. Αλλά δεν χρειάζεται τόσο αν επιλέξεις πιο σωστά τα χρώματα των λεντ όπως είπαν και τα παιδιά από πάνω!!! Καλή τύχη, και κράτα μας ενήμερους για ότι αποφασίσεις!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-11-13, 20:37
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Eυχαριστω ολους οσους μπηκαν στον κοπο να ασχοληθουν με την ερωτηση μου..και χαιρομαι ιδαιτερα που ηταν η αφορμη για να γινει τοσο σοβαρη κουβεντα για τα Led.
Εγω προβληματιστηκα για πρωτη φορα οσο αφορα την καταλληλοτητα των Led για τα φυτα του ενυδρειου, οταν ετυχε να δω σε φασματοσκοπιο την ευρυτητα του φασματος μιας απλης λαμπας φθοριου σε σχεση με την..στενη και μοναδικη γραμμουλα που εδειχνε για τα Led.
Παντως, σε ενα βαθυ ενυδρειο που εχω με λαμπες φθορισμου Compact και ενα σποτακι 7 W Led 2.700 Κ που στοχευει ενα συγκεκριμενο φυτο (Eriocaulon Cireneum) εχω πολυ καλα αποτελεσματα. Ομως ..δεν ξερω αν ειχα φωτισμο μονο Led, θα ειχα και το ιδιο αποτελεσμα
Παντως θα δοκιμασω στο κυβακι τo ιδιο Led ..Philips 2700 K MR16 3S3A και θα σας πω τι ..θα παιξει.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-11-13, 20:50
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Γιαννη στηνουμε και αλλο ενυδρειάκι?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-11-13, 21:18
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
.Philips 2700 K MR16 3S3A και θα σας πω τι ..θα παιξει.
Αναμένουμε με ενδιαφέρον, γιατί πέρα από τις θεωρίες, η πράξη μετράει!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω προβληματιστηκα για πρωτη φορα οσο αφορα την καταλληλοτητα των Led για τα φυτα του ενυδρειου, οταν ετυχε να δω σε φασματοσκοπιο την ευρυτητα του φασματος μιας απλης λαμπας φθοριου σε σχεση με την..στενη και μοναδικη γραμμουλα που εδειχνε για τα Led.
Ήταν χρωματιστό led (όχι λευκό);

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 02-11-13 στις 21:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-11-13, 10:24
Το avatar του χρήστη baroutas
baroutas Ο χρήστης baroutas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2013
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή λέντ

Για ρίξτε μια ματια εδω:http://www.ledgroupbuy.com/how-to-builds/
Εγω έστισα δικο μου φωτιστικο με λέντ, σε ενυδρείο 525 λίτρα. Θα π΄ρεπει κατα το στισημο να προσεξεις τη θερμοκρασία που ανεβάζουν, γιατι μπωρει να λίωσει τα πλαστικα, ακομα και το καλάι που τα κολάς (παθων)!! Επομένος θα π΄ρεπει να επινοησεις- βρεις μια ψυκτρα. Εγω για ψυκτρα βρίκα μια αλουμινιένα μπάρα, την έκοψα στα μέτρα απο το σκαφακι του φωτιστικού, μετα πήρα εποξική κόλα που αντέχει σε θερμοκρασίες 80-90 βαθμών και κόλισα τα λεντάκια (συμφωνα με το σχεδιαγραμα που ειχα ετιμασει) επάνω. Μετα συνδεσα τα λεντάκια μεταξι τους με καλάι κκαι το φωτισκο ήταν έτιμο!!
Τα driver που χρισημοποιησα ήταν της MEANWELL το LPF-60! Τα ειχα συνδέσει με το κοντρόλερ Reef Angel και προσωμιόνα ανατωλή δυση, καταιγηδα, κυκλο σελίνης το βράδυ κ.α!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-11-13, 13:59
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη στηνουμε και αλλο ενυδρειάκι?
To σκεφτομαι σοβαρα.. Εχω το μικρο στα αριστερα στο παταρι.. και λεω να το ξαναστησω.. επειδη απλα εχει πεσει πολυ δουλεια για την ξυλινη επενδυση του..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναμένουμε με ενδιαφέρον, γιατί πέρα από τις θεωρίες, η πράξη μετράει!
-------------------------


Ήταν χρωματιστό led (όχι λευκό);
Λευκο αν θυμαμαι καλα..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-11-13, 20:38
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Για ποιο είδος προορίζεται?
Αν χρειασθεις βοηθεια πές το μου...

Βρε Γιαννη μιας που λές να το στησεις δεν κολλάς ενα ενυδρείακι στο ίδο μέγεθος με εκείνο που εχεις στι yellow shrimps...\
Σαν πολυ μικράκι μου φαινεται..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-11-13, 11:46
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιο είδος προορίζεται?
Αν χρειασθεις βοηθεια πές το μου...
Βρε Γιαννη μιας που λές να το στησεις δεν κολλάς ενα ενυδρείακι στο ίδο μέγεθος με εκείνο που εχεις στι yellow shrimps...\
Σαν πολυ μικράκι μου φαινεται..
Εκει θα πανε οι Blue Velvet και θα δωσουν το ενυδρειο τους που ειναι μεγαλουτσικο και στρωμενο στις Royal Blue που τωρα ειναι μαζι με τις Black Tigers.

Το θεμα δεν ειναι τα τζαμια.. οπως εγραψα παραπανω θελω να χρησιμοποιησω την ιδια κορνιζα που μου αρεσει ιδιαιτερα Ας ειναι μικρο.. Το concept εξ'αρχης ηταν miniature tank.. Ουτε οι ενοικοι θα εχουν προβλημα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καταλληλο υποστρωμα για φυτεμενο imichal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 02-02-14 22:13
καταλληλο υποστρωμα takis07 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 3 10-03-11 00:56
καταλληλο φιλτρο για 40 λιτρα aris73 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 37 01-01-11 21:46
ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ Nisam Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 36 24-09-08 23:34
καταλληλο υποστρωμα και διαδικαστικα Dimi Γλυκό νερό - Γενικά 11 24-08-07 16:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10331 seconds with 15 queries