Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-05, 00:54
Stavros Ο χρήστης Stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Stavros Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Stavros
Thumbs up Τσιπούρες και λαβράκια!! Σκέψεις για Μεσογειακό.

Αγαπητοί φίλοι

πρίν από λίγες ώρες είχα μια συναντησούλα για καφέ με ένα φίλο υπεύθυνο σε ιχθυογεννητικό σταθμό.
Πέρα λοιπόν από τις δικά μας είπαμε και για τα ενυδρεία........

Έχω λοιπόν να σας πώ πολλά σχετικά με μεσογειακό που όλοι μας ψαχνόμαστε και δεν ξέρουμε τι ακριβώς ισχύει και τι όχι.

Τα αγαπητά μας λαβράκι και οι "αλανιάρες" τσιπούρες που τρώμε από τα ιχθυοτροφεία είναι λίγο έως πάρα πολύ, αναπαραγωγές υπό αιχμαλωσία σε ειδικές συνθήκες .

Αυτό σημαίνει πως και εμείς μπορούμε άνετα να στήσουμε ένα μεσογειακό με αυτά τα δυο είδη ψαριών "και όχι μόνο" και να παίξει πάρα μα πάρα πολύ καλά..
Η θερμοκρασία είναι το μόνο που πρέπει να ανυσηχεί όλους μας!!!!!!!!!!!!!
Τα ιχθυοτροφεία συντηρούνε και μεγαλώνουνε τα ψάρια τους σε θερμοκρασίες σχετικά κρύες 16 - 20 c.

Ας τα πάρουμε όμως με την σειρά.....

Α. Με το που θα πάρουνε τον γόννο από τους γεννήτορες (μάνες) τον κρατάνε σε θερμοκρασίες πολύ χαμηλές ίσως και 12 - 15 c.
β. Μετά σταδιακά αρχίζουνε και ανεβάζουνε την θερμοκρασία έως τους 20c
Γ. Στην συνέχεια όταν πλέον τα ψάρια έχουνε φτάσει στο μέγεθος των 2 - 3 cm τους αλλάζουνε χώρο και τα βάζουνε σε δεξαμενές (τσιμεντένιες) μεγέθους 25.000 έως 50.000 λίτρα και τα νερά πλέον είναι θαλλασινά με μια πολύ μικρή επεξεργασία (UV κα) και παίζουνε πλέον στην θερμοκρασία των 20c (+-1).
Δ. Όταν τα ψάριαφθάσουνε σε μέγεθος 5 cm όλα παραμένουν τα ίδια εκτός από την θερμοκρασία νερού η οποία πλέον παίζει όσο είναι σχρδόν και το θαλλασινό το οποίο αντλείται και στέλνεται στις δεξαμενές σε πραγματικό χρόνο (χωρίς να αποθηκεύεται πουθενα).

Ε. Μετά από ένα διάστημα λίγων ημερών τα ψάρια στέλνονται στα κλουβιά στην θάλλασα πλέον μαθημένα από τις αλλαγές θερμοκρασίας που πιθανόν να έχει η θάλλασα και ξεκινάει η "πάχυνσή" τους.


Το καλό με τα συγκεκριμένα δύο είδη ψαριών είναι πως είναι πολύ ανθεκτικά σε ιδιαίτερα "τρελές" αλλαγές συνθηκών νερού και θερμοκρασίας γιαυτό υπάρχει και τόσο μεγάλο ενδιαφέρον από τους ιχθυοτρόφους για τα συγκεκριμένα είδη.

Με λίγα λόγια μπορούνε να παίξουνε ανετότατα σε ενυδρεία μικρά ή μεγαλα με εντυπωσιακά αποτελέσματα και μεγάλο χρόνο ζωής έστω και αν εμείς δεν τους καλύπτουμε τις βασικές ανάγκες σε κλιματολογικές συνθήκες.


Σαν τρελλός ψαρο-maniac και εγώ του ζήτησα και πήρα μερικά "τσιπουράκια" και τα τοποθέτησε φίλος σε ενυδρείο το οποίο δούλευε μόλις 3-4 μέρες.
Αυτά όχι μόνο δεν πτοηθήκανε από την αλλαγή κλίματος και νερού αλλά φάγανε κιόλας μετα από ταλαιπωρία 4 ωρών μεταφοράς σε δοχείο 15 λίτρων τα 15 ψαράκια μεγέθους 4-5cm


Αυτή τη στιγμή είναι όλα μια χαρά και χαίρουν άκρας υγείας.


Εγώ προσωπικά ετοίμαζα ένα pico-reef και μετά από όλα αυτα που είδα και άκουσα το σταματάω και πάω πλέον για 85 λίτρα μεσογειακό με sump στα 40 περίπου λίτρα.

Σκέφτομαι να έρθω σε επαφή με γνωστό μου ο οποίος έχει δικό του ιχθυογεννητικό σταθμό και να πάρω εκτος από τσιπούρες λαβράκια και μυτάκια (ούγγενες) και τις αγαπημένες μου ΣΥΝΑΓΡΙΔΕΣ

Από 2 κομματάκια από το καθένα είδος πιστέυω πως θα είναι καλά για αρχή και βλέπουμε.
Επίσης παιζουνε και καβούρια μίνι (ελληνικότατα) και σκαλτσίνια(γλιτσίνια) και άλλα έιδη που μπορούμε όλοι μας να βρούμε στις Ελληνικές Θάλλασες.

Περιμένω εναγωνίως συμβουλές ή και προτάσεις από όλους σας

Είναι κρίμα να έχουμε τόσο ωραίες θάλλασες και βυθούς και να μην συντηρούμε μεσογειακά ενυδρεία...... δεν νομίζετε ??????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-05, 09:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν κρινω απο τις φρεσκες τσιπουρες που βλεπω στα σουπερμαρκετ μεγαλωνουν αρκετά και μάλλον γρήγορα. Μια ομαδα 4-5 τετοιων ψαριων δεν θα ηθελε και καμμια 500 λίτρα ετσι για αρχή..
Οπως λες και συ
Παράθεση:
Tα βάζουνε σε δεξαμενές (τσιμεντένιες) μεγέθους 25.000 έως 50.000 λίτρα
Και φυσικά αν εχεις τη δυνατοτητα να αντλεις συνεχώς θαλασσινό νερό απο εξασφαλισμενη πηγή όπως κάνουν τα ιχθυοτροφεια, τοτε ισως να μπορεις και με λιγοτερα λιτρα.
Δεν λεω οτι δεν γινεται μεσογειακό ενυδρείο, (εξαλλου αρκετοι το εχουν κανει με αρκετη επιτυχία... )απλα ανησυχω λίγο για το ποσο μπορουν να μείνουν τα συγκεκριμενα ψαρια.
Για την ανθεκτικότητά τους, προσφατα στο στρωσιμο πολλών θαλασσινών ενυδρείων σε μεγαλο μαγαζι του χώρου χρησιμοποιήθηκαν κατά κόρο..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-05, 10:02
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ψάχνομαι και εγώ τώρα τελευταία για το αν θα κάνω το άδειο μου 400 άρι μεσογειακό ή fishonly με τροπικά ψάρια.
Σε γενικές γραμμές θα χρειαστούμε παρόμοιο εξοπλισμό και για τα δυο είδη ενυδρείου. Πολύ καλή κυκλοφορία, σκίμερ, καλή φίλτρανση κλπ.
Το θέμα με το μεσογειακό δεν είναι να βάλεις απλά ένα δυο ψαράκια, και να τα χεις έτσι απλά. Υπάρχουν άλλωστε ψάρια πολύ πιο όμορφα και μικρότερα από τις τσιπούρες και τα λαβράκια. Το θέμα είναι να αναπαραστήσεις κάποιο συγκεκριμένο μέρος του βυθού.
Το πρόβλημα είναι ότι αν πας στην παράκτια ζώνη, μπορείς να ανέβεις λίγο στην θερμοκρασία αλλά θέλεις έντονο φωτισμό. Αντίθετα αν πας πιο βαθιά θες λιγότερο φωτισμό αλλά χαμηλότερη θερμοκρασία.
Σε μετρήσεις που έκανα το περασμένο καλοκαίρι, σχετικά με τη θερμοκρασία της θάλασσας, κάπου στο Σούνιο, βρήκα ότι κυμαινόταν μέχρι και σε βάθος 5 μέτρων γύρω στους 25 –25 C! Δεν το πίστευα με τίποτα.
Η θερμοκρασία είναι ένας κρίσιμος παράγοντας που πρέπει να λάβουμε υπόψη μας. Και εντάξει το Χειμώνα δεν έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά το καλοκαίρι η χρησιμοποίηση chiller κρίνεται αναγκαία.
Σε όλα αυτά θα πρέπει να σκεφτούμε και για το αν είμαστε πρόθυμοι και ικανοί, να βουτήξουμε στη θάλασσα και να «ψαρέψουμε» τους ενοίκους του ενυδρείου μας.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-05, 14:09
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Γιάννη, να σου πω ότι η θερμοκρασία που έχεις παρατηρήσει (ίσως και λίγο παραπάνω) υπάρχει και μέχρι τα -30μ σίγουρα. Παρακάτω δεν έχω πάει

Τώρα συναγρίδες σε 80 λίτρα δεν νομίζω ότι ενδείκνυται. Ξέρεις μέχρι πόσο βάρος γίνονται. Εδώ για τους δίσκους λέμε ο καθένας σε 50 λίτρα νερό, φαντάσου ένα ψάρι που στην φύση γίνεται μέχρι 12-15 κιλά. Εγώ αν έστηνα μεσογειακό ενυδρείο θα έβαζα είδη όπως πέρκες, γύλους, καλόγριες, χάνους, μελανούρια. Για επινέφελους πχ θες πολύ πιο μεγάλο ενυδρείο εκτός... αν κάποια στιγμή θα κάνεις το τραπέζι σε φίλους σου.

Θεόφιλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Theokyr : 06-12-05 στις 14:13
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-05, 15:39
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Α ρε Θεόφιλε βουτηχτή….. σκίζεις με τόσα μέτρα…… εγώ δυστυχώς (στα νιάτα μου) μέχρι 26 έφτασα….
Πάντως με αυτό που μου λες, μου αναπτερώνεις το ηθικό…..
Γιατί εάν έχει τόση θερμοκρασία το καλοκαίρι και σε τόσο βάθος (25 – 26) τότε (λέω τώρα), ίσως μπορούμε να την πάω και μέχρι τους 28 και να γλιτώσω το chiller!!!
¶ρα θα μπορώ να μαζέψω πράμα από 10 μέτρα βάθος, που δεν χρειάζονται τόσο φως και να διατηρηθούν στην παραπάνω θερμοκρασία. Τι λές?
Τώρα για τα ψάρια, υπάρχουν απίστευτα όμορφα ψάρια, που δεν τα ξέρουν όλοι (ιδίως αυτοί που δεν πέφτουν στη θάλασσα με μάσκες). Και μιλάω για τους γύλους, ιδίως τον αρσενικό (Thalassomapavo), που βάζει κάτω σε ομορφιά πολλά τροπικά ψάρια. Βέβαια για να πούμε και την αλήθεια έχει έρθει από εκεί……
Και φαντάζεσαι τι θα έχω αντί για γατόψαρα ε???? Μπαρμπουνάκια…..Πρώτα ε???
Λοιπόν σε υπολογίζω μέσα, αν το πάρω απόφαση έτσι? Έχεις να ρίξεις βουτιές…..
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-12-05, 00:00
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Για μένα ένα μεσογειακό είναι ένα Όνειρο.

Έχω περάσει αμέτρητες ώρες παρατηρώντας το βυθό, και είναι κάτι που δεν το βαριέμαι ποτέ.
Όταν ήμουν μικρός (είχα την τύχη να κάνω περίπου 3 μήνες διακοπές στην θάλασσα) γέμιζα βαρέλια με θαλασσινό όπου έριχνα διάφορα ψάρια που αιχμαλώτιζα. Κάποτε είχα συντηρήσει ένα γόνο (?) για λίγες μέρες σε παλιό ψυγείο από φενιζολ με καθημερινές αλλαγές νερού. Τελικά τα λυπήθηκα και τα άφησα…..

Υπάρχουν αμέτρητα είδη που μπορείς να βρεις και αρκετά μικρά ψάρια

Για σκεφτείτε και μερικά σαργουδάκια και σπαράκια να επιδεικνύουν το ασημένιο τους χρώμα. …..και ένα κοπάδι σάλπες να τρέφεται από τα αλγη…άσε οι ιππόκαμποι ….

Το δύσκολο στην υπόθεση είναι να αιχμαλωτίσεις τα ψάρια και να τα μεταφέρεις στο ενυδρείο σε λίγο χρόνο με το λιγότερο στρες και χωρίς τραυματισμούς..
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannis : 07-12-05 στις 01:21
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-05, 10:29
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παιδιά έχετε δίκιο για την ομορφιά του Μεσογειακού ενυδρείου...κι εγώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου κάθε καλοκαίρι βούταγα στα νερά της Μεσογείου (κοντά στη Ρόδο) και θαύμαζα την ζωή που έβλεπα στον βυθό...

Αυτό παλιά γιατί τώρα έχουν χειροτερέψει τα πράγματα...

Πάντως ένα ωραίο βιβλίο που έχω πάρει είναι το "Sea Fishes and Invertebrates of the Mediterranean" του Lawson Wood με ISBN:1843301040.
Με άφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις και σίγουρα είναι ένα καλό βοήθημα για την αναγνώριση των ειδών που βλέπουμε στο βυθό.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-12-05, 11:52
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Λοιπόν σε υπολογίζω μέσα, αν το πάρω απόφαση έτσι? Έχεις να ρίξεις βουτιές…..
Μέσα, μέσα... Θα είναι και καλή προπόνηση. Ζωντανά τα θές εεεε???

Θ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-12-05, 13:23
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
Ζωντανά τα θές εεεε???
Χα,χα,χα αν είναι από τα "άλλα" τότε να έρθω και εγώ.
Έγραψες πάλι Θεόφιλε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-12-05, 13:31
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ζωντανότατα…… και να ΄ρθεις χορτάτος, μη θελήσεις να κάνουμε κακαβιά μετά ε???
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-12-05, 14:33
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Γιάννη δεν τρώω ψάρια... Πότε το στήνεις το μεσογειακό? Εγώ πάλι Σάββατο στο νερό θα είμαι. Πες μου τι ψάρια θες. Από την άλλη, το νερό έχει αρχίσει και κρυώνει πολύ...

Γιώργο (halva ) είδα ότι είχες κατέβει στην Αθήνα. Όταν ξανακατέβεις στείλε μου μήνυμα για να τα πούμε...

Και για μην είναι άσχετο το ποστ, νομίζω ωραία σε ενυδρείο θα ήταν και τα μικρότερα είδη των σπαριδών (σπάροι, κακαρέλοι, κλπ).

Την ποσειδωνία πόσο εύκολο είναι την διατηρήσει κανείς σε ενυδρείο???

Θ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-12-05, 14:44
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
Την ποσειδωνία πόσο εύκολο είναι την διατηρήσει κανείς σε ενυδρείο???
Θα δείξει.... θα βάλω ωποσδήποτε. Θα είναι τέλεια στο βάθος του ενυδρείου..

Το ενυδρείο αυτή τη στιγμή το τεστάρω....(υπερχειλήσεις, φωτα κλπ.) και η πρώτη εξόρμηση θα είναι να βρώ καλό βράχο, να βάλω πάνω από τον ψόφιο που έχω από το aquaristic. Μάλλον το επόμενο Σ/Κ.
Τώρα για άμμο το σκέφτομαι σοβαρά αν βάλω από τη θάλασσα ή να πάρω ζωντανό αραγωνίτη. Φοβάμαι οτι η "δικιά" μας άμμος θα πετρώσει, ενώ ο αραγωνίτης όχι. Επίσης ο αραγωνίτης έχει και πιο ωραίο χρώμα (άσπρο), που ταιριάζει με τα γούστα μου και θα "μπουστάρει" το νερό. Σκέφτομαι το κόστος όμως.....
Παράλληλα θα βάλω αρκετά σαλιγκάρια και ερημίτες, να βόσκουν την άλγη και να φτιάχνουν τη βιολογία. Για πρώτο ψάρι σκέφτομαι μια σαλιάρα, ενώ τα υπόλοιπα θα αργήσουν να έρθουν.
Τώρα σχετικά με το φωτισμό έχω ήδη λάμπες φθορίου μαρίν και ακτινικές, αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετές ή αν είναι προτιμότερο να πάω σε Τ5.
Αυτά για τώρα....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-12-05, 14:56
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Για ποσειδωνιες και κατα ποσο μπορείτε να τις βαλετε στο ενυδρειο δειτε αυτο....
http://home.comcast.net/~slardizabal/marine.html

απο έκει και περα εγω θα παω στον αραγωνιτη και καλο sump!
Επισης θα κοιταξω να δημιουργήσω πολλές κρυψώνες καθότι τα περισσότερα ψάρια βλέπουν τους ερημίτες και τις γαρίδες ώς φαγητο.

Εννοείται ότι το ενυδρείο θα έχει ποσιδωνείες!
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-12-05, 08:33
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ακόμα ένας υποψήφιος...
Έχω την εντύπωση οτι το Μεσογειακό θα γίνει η νέα μόδα........
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-12-05, 14:15
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Ακόμα ένας υποψήφιος...
Έχω την εντύπωση οτι το Μεσογειακό θα γίνει η νέα μόδα........
Οχι και υποψήφιος... εδω και δυο μηνες παιζει....
και στο 140αρι παιζουν τα τσιπουρακια
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-12-05, 16:14
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ε κάνε μας τότε μια αναλυτική παρουσίαση.... Αφού μας βλέπεις οτι ταλαιπωρούμαστε με σκέψεις και ιδέες, για κάτι (σχεδόν) άγνωστο μέχρι τώρα.....
Πάντως καλύτερα να έβαζες μπακαλιαράκια. Σε μια δύσκολη στιγμή είναι πιο νόστιμα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-12-05, 11:19
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

¶σχετο αλλά... χθεσινή ημερομηνία θαλάσσης 13.6 C - για να έχουμε μία αίσθηση της προσαρμοστικότητας των μεσογειακών ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-12-05, 14:30
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ωραίος ο Θεόφιλος…….
Και είχα πάει στο χωριό μου και ξέχασα να πάρω τα κόλπα (θερμόμετρο, πεχάμετρο, κλπ) για να κάνω καμιά μέτρηση.
Αλήθεια Θεόφιλε σε τι βάθος μέτρησες?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-12-05, 14:37
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Μέχρι -20μ. Δυστυχώς ήτανε και μία τράτα εκεί και οι "φίλοι" μας ήταν εξαφανισμένοι. Τουλάχιστον βραχήκαμε.

Θα είχε ενδιαφέρον σε ένα μεσογειακό ενυδρείο να ακολουθείς τις θερμοκρασιακές διακυμάνσεις της θάλασσας σε πραγματικό χρόνο (περίπου...)

Θ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-12-05, 08:33
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ναι όντως αλλά δυστυχώς σχεδόν αδύνατο. Εκτός και αν τα «χώσεις» γερά….
Όντως έχεις δίκιο σχετικά με την προσαρμοστικότητα των μεσογειακών ψαριών. Εκτός από την θερμοκρασία, παίζει και η αλατότητα. Πού?
Στις βλυχάδες! Για όσους δεν ξέρουν είναι πηγές που «εκβάλουν» μέσα στην θάλασσα. Εκεί το νερό γίνεται υφάλμυρο. Έχω δει από μεγάλους ροφούς να ζουν εκεί γύρω ως και αθερίνα…..
Γενικά νομίζω ότι είναι καλό να αναφέρουμε εδώ διάφορες πληροφορίες, σχετικά με το Μεσογειακό πληθυσμό, από εμπειρίες μας, έτσι ώστε να καταλάβουμε τις συνθήκες που πρέπει να έχουμε για να διατηρήσουμε ένα Μεσογειακό ενυδρείο…..
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-04-06, 20:04
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Τελικά, επειδή με ενδιαφέρει, έχουμε καμιά εξέλιξη στο θέμα του μεσογειακού?
Έκανε κανείς κάτι για να μας δώσει πληροφορίες;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-04-06, 07:02
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εγώ μέχρι στιγμής τπτ.
Αλλά το καλοκαιράκι έρχεται οι βουτιές θα ξεκινήσουν (ακούς Θεόφιλε? Εσύ βέβαια δεν σταματάς…) οπότε οτιδήποτε αξιοσημείωτο πέσει στην αντίληψή μου, το οποίο θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε περισσότερα πράγματα γύρω από το Μεσογειακό σύστημα, θα κατατεθεί εδώ.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-04-06, 10:03
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι οταν θα ξεκινησει η αποπειρα του μεσογειακου, αν θα εχουμε τιποτα πληροφοριες για τα επιμερους. Μιλαω για πρακτικα πραγματα που θα βοηθησουν για να αποφυγουμε προβληματα...
Αντε να δουμε γιατι πολλοι εχουν ξεκινησει για μεσογειακο, αλλα μαλλον στο τελος κανενας δεν εμεινε εκει.
Πατε ολοι στα κοραλια, reef, και αλλα τετοια αδιαφορα...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-04-06, 07:30
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Πατε ολοι στα κοραλια, reef, και αλλα τετοια αδιαφορα...
Είναι θέμα γούστου και δυστυχώς επιλογής. Και εννοώ ότι αν μπορούσα να έχω και δεύτερο ενυδρείο, αυτό θα ήταν σίγουρα Μεσογειακό. Βέβαια παίζει για ένα 200 λιτρο, αλλά περιμένουμε να «καταλαγιάσουν τα πνεύματα» (γυναικεία)…. Ο νοών (και παθών) νοήτω!
Πάντως πέραν της πλάκας ήδη γνωρίζουμε αρκετά πράγματα έτσι ώστε ένα τέτοιο ενυδρείο να πάει καλά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-04-06, 12:29
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Αντε γιατι σκεφτομαι να το ξεκινησω και θα χρειαστω σε καθε περιπτωση βοηθεια και πληροφοριες απο πρωτο χερι.
Δυστυχως πολλες φορες, πληροφοριες απο τριτους δειχνουν πιο αισιοδοξες και δεν ειναι παντα λογικο να τις ακολουθουμε κατα γραμμα στο μεσογειακο.
Οσο για τις γυναικες Γιαννη, καθε πραγμα θελει τον τροπο του...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-12-06, 20:35
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδια κι από μενα.

Ήθελα να ρωτήσω(μάλλον κάπως αργά) για το τι εχετε καταφέρει μέχρι τώρα.
Θέλω να σας πληροφορίσω πως λόγο του επαγγέλματος μου (Ιχθυολόγος)μπόρώ να σας βοηθήσω ως ένα σημείο για το στήσιμο ενός μεσογιακού ενυδρείου μιας και όλη την ημέρα πάνω σε κλουβιά πάχυνσης την περνάω.
Ακόμα Θέλω να διευκρινίσω πως το νερό στις θάλασσές μας κατα την διάρκεια του έτους σε βάθος από 5 εως 30 μέτρα κυμένεται από 27oC (πολυ σπάνια) τον Αύγουστο έως τους 13oC τον Μάρτιο.
Το ρΗ κυμένεται γύρω στο 7.5 και η αλατότητα από 31ppm εως 37ppm(πολυ σπάνια και κυρίως κοντά στην ακτή).
Οσο για την διατήρηση της ποσειδωνίας ειναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο (ιδιαιτερα με την παρουσια γαρίδων και αχινών και αλλών ασπονδύλων)
Συγκεκριμένα από δική μου πείρα σαν φοιτητής , ο βράχος που ειχα σε ένα 60λιτρο ενυδρείο παρουσία 2 γαρίδων απογυμνόθηκε σε λιγότερο από 3 μέρες.

Ξέρω πως ότι εχω αναφέρει σε αυτό το ποστ είναι ίσως γνωστα αλλά επειδή με ενδιαφέρει το θέμα παρα μα πάρα πολύ παρακαλώ τους υποστηριχτές του αθλήματος να επανέλθουν.

Ευχαριστώ Σπύρος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-12-06, 21:40
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Γειά σου Σπύρο!

Χαίρομαι για το ενδιαφέρον σου σχετικά με το Μεσογειακό ενυδρείο.
Βρίσκομαι και εγώ τώρα στην φάση του στησίματος ενός τέτοιου ενυδρείου 250 λίτρων.
Μάλιστα το Σ/κ σκέφτομαι να επιχειρήσω μια πρώτη βουτιά για εξεύρεση καλού βράχου και άμμου.

Αυτό που λες για την θερμοκρασία 27Cμέχρι και τα 30 μέτρα μου κάνει εντύπωση. Όταν κάνω καταδύσεις (ελεύθερη) χωρίς στολή, με το που «περνάω» περίπου τα 8-12 μέτρα η θερμοκρασία πέφτει απότομα. Το νοιώθω σε όλο μου το σώμα.
Στο ενυδρείο τώρα η θερμοκρασία το καλοκαίρι θα κυμαίνεται εκεί γύρω στους 27 με 28 C, ενώ το χειμώνα υπολογίζω ότι χωρίς θερμοστάτες και με όλα τα μηχανήματα να δουλεύουν να κυμαίνεται γύρω στους 17-20 C.

Τώρα για τον βράχο που αναφέρεις ίσως θα πρέπει να εξαφανίστηκαν οι άλγες από πάνω του λόγω ακατάλληλου φωτισμού. Είχα κάνει και εγώ ένα τέτοιο πείραμα παλαιότερα και όντως δεν έμεινε τπτ. Βέβαια είχα και κάτι καβουράκια που τα έτρωγαν.

Οποιαδήποτε συμβουλή σου καλοδεχούμενη!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-12-06, 00:21
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν κάνω καταδύσεις (ελεύθερη) χωρίς στολή, με το που «περνάω» περίπου τα 8-12 μέτρα η θερμοκρασία πέφτει απότομα.
οι τιμες που ειπα για την θερμοκρασια προέρχοναι απο δεδομένα που κρατα η μονάδα μου εδω και 3 χρόνια που βρίσκεται στο Σοφικό Κορινθίας (Σαρωνικός Κολπος) και ειναι οι τιμές που δίνουν καθημερινά οι δύτες από τις βουτιές που κάνουν για ελεγχο της μονάδας υποβρυχίος σε αυτά τα μέτρα (15-25 μετρα).Και τονίζω πως πρόκειται για ακρές περιπτώσεις.
Από επιστημονικής πλευράς η απότομη μεταβολή της θερμοκρασίας συμβένει από την επιφανεια μεχρι τα 30 μέτρα συνεχως μέχρι να φτάσει μια συγκεκριμένη θερμοκρασία που για το καλοκαιρι δεν ξεπερνά τους 25οC.Αυτή η μεταβολή παρατηρέιται μόνο το καλοκαιρι.Το χειμώνα αυτή η μεταβολή ειναι της τάξεως των 3 με 4 βαθμών για αυτά τα μέτρα.Κοινός οι υδρόβιοι οργανισμοί της Ελλάδας ζουν σε ένα περιβάλλον σχετικά ψυχρό (16-22οC).
Οπότε πολύ πιθανον να χρειάζεσαι ενα σύστημα ψύξης για το καλοκαίρι. Το αναφέρω αυτό γιατι μου φένεται πως διάβασα σε ένα άλλο ποστ πως δεν θες να χρησιμοποιήσεις τσιλερ στο ενυδρείο σου.

Οσο για την πέτρα που ανέφερα.Στο ενυδρείο υπήρχε και ένας αχινος.Κοινως την αλγη.Οσο για τα φυτα που ήταν προσκολυμένα πιστεύω πως εφτεγαι η ποιότητα του νερού(θρεπτικά συστατικά) και ο φωτισμός.
Με σιγουριά ξερω πως δεν αντέχουν με τίποτα οι αστερίες.Είναι πολύ ευαίσθητα ζώα (γιατί προκειται για ζώα).


Ασχετο:μένω και εγώ Καλαμάκι και επειδή βλέπω πως απο όλους εσύ accnt ενδιαφερεσαι περισσότερο θα ήθελα να συναντηθουμε κάποια στιγμή να τα πουμε πιο καλά για να ρωτίσω και γώ κάποια τεχνικά πράγματα πάνω στο ενυδρείο μιας και όπως λέει το προφιλ μου ΑΠΕΙΡΟΣ αλλά γνώστης (λέμε τωρα).

Ελπίζω να μην σας ζαλισα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-12-06, 00:26
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Και ξέχασα να αναφέρω.Τα καβουρια είναι σαρκοφάγα ενώ οι γαρίδες πανφαγα...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-12-06, 09:32
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τι να μας ζαλίσεις, εδώ ψάχνουμε με το ντουφέκι έναν άνθρωπο α ανταλλάξουμε γνώμες και απόψεις. Εδώ είμαστε 3-4 άτομα που το ψάχνουμε, απλά εγώ τώρα το ξεκινάω.

Το θέμα της θερμοκρασίας είναι μεγάλο. Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω chiller το καλοκαίρι (λειτουργεί ήδη ένα στο reef), αλλά θα προσανατολιστώ στην λύση με τα ανεμιστηράκια και με την αυτόματη αναπλήρωση R.O. νερού λόγω της μεγάλης εξάτμισης. Βέβαια είναι μάλλον αδύνατο να αναπαραστήσουμε στο ενυδρείο, ακριβώς τις συνθήκες που ζουν τα Μεσογειακά ψάρια, τα οποία έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ ανθεκτικά. Αυτό το λέω γιατί παρατηρώ ότι οι θάλασσές μας δεν έχουν όλες σταθερές παραμέτρους, είτε στην θερμοκρασία είτε στην αλατότητα. Εφόσον τα ψάρια δεν μένουν σταθερά σε ένα μέρος, τότε πρέπει να είναι ανθεκτικά.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα τους αλλάξουμε τα φώτα…. Απλά ίσως δεν χρειάζονται να τηρήσουμε το απόλυτο της θάλασσας.

Επίσης έχω δει καβουράκια που είναι αλγοφάγα.

Και βέβαια να συναντηθούμε και στο σπίτι, αλλά και στον Σύλλογο να δεις και τα υπόλοιπα παιδιά και να γνωριστούμε. Θα το κανονίσουμε.

Εσύ σκέφτεσαι να κάνεις ή έχεις ενυδρείο?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για αλλαγές νερού σε Μεσογειακό 525 Μεσογειακό 16 29-03-15 13:22
τι εξοπλισμός για μεσογειακό? Strahos Μεσογειακό 28 29-12-06 23:55
σκέψεις drakoulis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 2 22-11-05 14:07
Μεσογειακό?? theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 24-11-04 22:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11232 seconds with 13 queries