Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-11, 16:08
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή Άρρωστο Αγγελόψαρο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 180 litres
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:1 μήνας και μία εβδομάδα στρώσιμο με μπόλι
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 1 μήνας
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 3 μεσαία σκαλάρια, 3 μικρά, 12 νέον
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): κανένα ( σήμερα βρήκα ένα πολύ μικρό σαλιγκάρι και το αφαίρεσα )
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1/5 μία φορά την εβδομάδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 2 μέρες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 4 φορές τη μέρα, διαφορετική τροφή κάθε φορά. Τριών ειδών flakes ( chips ) της tetra, σπιρουλίνα, 1 μέρα νηστεία, 1 μέρα αρακά βρασμένο, 2 φορές σκόρδο ( d'alio ). Tελευταία έδωσα κόκκινα κατεψυγμένα και δαφνίδες, αλλά δεν έδειξαν ενδιαφέρον και δεν ξαναέριξα.
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: φυτεμένο ( elodea, anubia, echinodorus )

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7,5
KH: 7 - 10 ( χρησιμοποιείται 1/2 νερό βρύσης σε ζεστή θερμοκρασία ( ώστε να επιτευχθούν οι βαθμοί του ενυδρείου ) και 1/2 νερό αντίστροφης όσμωσης
GH: 8
ΝΗ3 (αμμωνια): μηδέν
ΝΟ2(νιτρώδη): μηδέν
ΝΟ3(νιτρικά): 60 - 80
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι, αμμωνία και πρόσφατα και τα νιτρώδη και νιτρικά με σταγόνες
ΣΤΙΚΣ: ναι, τα υπόλοιπα
Ηλεκτρονική: όχι
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: ένα
2. ΔΕΡΜΑ: σκούρο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: ακανόνιστη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): πολύ λίγα, άσπρα κυρίως
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): εναλλάσσεται, κυρίως λαχάνιασμα
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : έχει μειωθεί αισθητά η όρεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν τρεις μέρες, την πρώτη έτρωγε κανονικά, τη δεύτερη καθόλου, την τρίτη έφαγε λίγο ( μετά το Melafix )
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: μία κόκκινη γραμμή στη βάση των πλαινών πτερυγίων. Το ψάρι ενίοτε κολλάει τα πτερύγια στο σώμα και δεν τα κουνάει καθόλου. Υποψιάζομαι Bacterial HEmorrhagic Septicemia. Tα συμπτώματα εμφανίσθηκαν μία μέρα μετά την παροχή αρακά

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: Melafix ( xθες πρώτη φορά )
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 23 ml
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: λιγότερο από 24 ώρες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: δεν ξέρω ακόμη, έφαγε λίγο, μάλλον θετικά
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : ΟΧΙ, εφαρμογή στο κυρίως ενυδρείο
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: μπήκε σε καραντίνα το δεύτερο ενήλικο που ήταν επιθετικό με το άρρωστο ψάρι
__________________________________________________
-------------------------
Kανείς σήμερα??
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 06-03-11 στις 16:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-11, 16:49
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

μακάρι να παν όλα καλά και μακάρι να ήξερα περισσότερα για ασθένειες σε σκαλάρια, μπας και βοήθαγα....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-11, 17:02
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Να είσαι καλά Κώστα, έκανες ό,τι μπορούσες και σε ευχαριστώ. Αν δεν μου έλεγες για το μαγαζί ούτε Melafix δεν θα είχα τώρα
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-11, 17:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Mε ΝΟ3 60-80 δεν κινδυνευει μονο αυτο αλλα και τα υπολοιπα!!

Παράθεση:
μπήκε σε καραντίνα το δεύτερο ενήλικο που ήταν επιθετικό με το άρρωστο ψάρι
Γιατι το εβαλες σε καραντινα αν δεν ειχε προβλημα (το δευτερο ενηλικο?)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-11, 17:07
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Γιατί εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που αρρώστησε το άλλο και δεν το άφηνε σε ησυχία. Και όταν λέω "καραντίνα" σε αυτήν την περίπτωση εννοώ απλά μεταφορά και απομόνωση σε άλλο ενυδρείο. Καμία πρόταση?
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-11, 17:14
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Όλγα, αν μπορείς ανέβασε καμμια φωτο του ψαριού...

δεν ξέρω κατά πόσον αύξηση θερμοκρασίας βοηθήσει ή όχι, αν είναι όντως βακτηριακής φύσης πάθηση

η πλάκα είναι ότι αλλά σε όσα άρθρα βρέθηκαν είχε γραφεί ότι από τη στιγμή που κάνεις θεραπεία δεν ενδείκνυται αλλαγή νερού..... οπότε μάλλον αυτός είναι ο λόγος για τις μη αλλαγές νερού για την μείωση των νιτρικών...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-11, 17:20
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο, αν και - όπως ξέρεις - η φωτ. μηχανή μου έχει πρόβλημα από το νερό που "έφαγε" προχθές κατά τη μεταφορά της στο πετσοπ για τη διάγνωση του προβλήματος του ψαριού. Επίπλέον, τώρα που άναψαν και τα φώτα του ενυδρείου και πέρασαν και κάποιες ώρες, μου φαίνεται ότι μειώθηκαν οι κόκκινες ρίγες στα πτερύγια και δεν ξέρω αν υπάρχουν επαρκή εξωτερικά σημάδια για να φανεί τι έχει. Κάνω μια προσπάθεια σε κάθε περίπτωση για φώτο
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-03-11, 17:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Διαγνωση κανεις δε μπορει να κανει μονο με το να το κοιταξει το ψαρι ... Μονο αν παρεις δειγμα απο το ψαρι και το εξετασεις σε μικροσκοπιο (για τα εξωτερικα-εσωτερικα παρασιτα) και στειλεις δειγμα για βακτηριακη καλλιεργεια (για βακτηρια κλ) μπορεις να πεις με σιγουρια τι εχει!! Τα συμπτωματα πανω κατω ειναι τα ιδια και δε μπορεις να κανεις διαγνωση απο αυτα!!

Ειναι σαν να με ποναει το κεφαλι μου να μπω στο φορουμ και να ο ενας να λεει οτι εχω ανευρισμα ο αλλος οτι δεν εχω τιποτα σημαντικο κοκ ο αλλος οτι εχω ελονοσια κτλ!!

Πρωτα απο ολα βαλε το ψαρι που εβγαλες απο το ενυδρειο ... τα σκαλαρια ειναι στο "φυσικο" τους να εχουν καποια επιθετικοτητα μεταξυ τους (για αυτο πρεπει να ειναι σε κοπαδι οσο πιο μεγαλο τοσο καλυτερα) και δε προκειται να αλλαξει κατι με τη "τιμωρια" που επεβαλες ... απλα το ταλαιπωρεις αδικα!

Σε βακτηριακες μολυνσεις δεν ανεβασεις θερμοκρασιες γιατι αυξανεις το μεταβολισμο των βακτηριων και πολλαπλασιαζονται πιο γρηγορα! Αλλα και παλι ποιος μπορει να πει με σιγουρια ποιο ειναι το προβλημα?

Πριν κυνηγησεις βακτηρια, ιους η παρασιτα κανε συχνες αλλαγες καθημερινα να πεσουν τα ΝΟ3 ... Μη τα αφηνεις να ξεπερνουν τα 20!!!
Παράθεση:
η πλάκα είναι ότι αλλά σε όσα άρθρα βρέθηκαν είχε γραφεί ότι από τη στιγμή που κάνεις θεραπεία δεν ενδείκνυται αλλαγή νερού..... οπότε μάλλον αυτός είναι ο λόγος για τις μη αλλαγές νερού για την μείωση των νιτρικών...
Μπορεις να κανεις αλλαγες νερου κατα τη θεραπεια αρκει να ξαναβαζεις το φαρμακο που αντιστοιχει στην αλλαγη που εκανες (πριν ξαναγεμισεις το ενυδρειο με νερο δηλ πρωτα βαζεις το φαρμακο και μετα βαζεις το νερο)

Αν και στη περιπτωση σου το μελαφιξ δε θεωρειται φαρμακο! Επισης η αυξηση αμμωνιας, ΝΟ2, ΝΟ3 εχει σαν αποτελεσμα το ξεσπασμα ασθενειων ... πως θα διορθωσεις τη κατασταση αν στοχευεις μονο στις συνεπειες και οχι στις αιτιες?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-03-11, 18:43
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Γνωρίζω για την επιθετικότητα των σκαλαριών, αλλά αυτά τα δύο εναλλάσσονται στην κυριαρχία με βασικό κυρίαρχο το άρρωστο, το οποίο υφίσταται ανελέητη επίθεση από το άλλο. Δεν επιβραδύνει αυτό την ανάρρωσή του? Πώς να πάρω δείγμα από το ψάρι και που να το πάω μέσα στο τρίήμερο??? Δεν μπορώ να βλέπω το ζωντανό να υποφέρει και να κάθομαι, γι' αυτό έκανα αυτού του τύπου τη διάγνωση ( με βάση πίνακα συμπτωμάτων της ΑPI και προτεινόμενη θεραπεία ). Το melafix δεν είναι αντιβιοτικό βέβαια, αλλά εάν είναι βακτηριαδιακό το πρόβλημα όπως υποψιάζομαι ελπίζω να βοηθήσει. Καλύτερα θα ήταν να το άφηνα έτσι?
Επίσης, αναρωτιέμαι. Κάθε φορά που κάποιος αρρωσταίνει το ψάρι του παίρνει δείγμα και το πάει για ανάλυση? Τότε τι νόημα έχει τόση συζήτηση στο φόρουμ. Αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία και το επισφαλές της διάγνωσης με αυτές τις συνθήκες, αλλά όποια βοήθεια μπορώ να έχω έστω και έτσι είναι πολύτιμη
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-03-11, 13:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Στην Ελλαδα δεν υπαρχει δυνατοτητα για εργαστηριακη αναλυση! Τα γραφω ολα αυτα γιατι με το να "κυνηγας" μια αρρωστια και να κανεις θεραπειες κανεις περισσοτερο κακο απο οτι καλο (τα φαρμακα ταλαιπωρουν τα ψαρια!!). Απο οτι καταλαβαινεις αν προκειται για βακτηριακη μολυνση χρειαζεται αλλη θεραπεια αν προκειτε πχ για εσωτερικα παρασιτα! Κανεις ομως δε μπορει να ειναι σιγουρος (ξαναλεω πολλα συμπτωματα ειναι ιδια) για το τι εχει και η αποφαση αλλα και ευθυνη ειναι δικη σου!

Το αλλο το σκαλαρι να το βαλεις πισω στο ενυδρειο ... δε προκειται να "συμμορφωθει" με τιμωρια .... οταν το ξαναβαλεις πισω παλι τα ιδια θα κανει! Εκτος αν ασθενησει και αυτο με αφορμη τη ταλαιπωρια που περναει!!!

Τα ΝΟ3 τα μειωσες κατω απο 20? Αυτα ηταν η "αφορμη" που ξεκινησαν ολα αυτα (ισως και προβληματα αμμωνιας στο παρελθον) ... και αν δε τα διορθωσεις θα εξαπλωθουν και σε αλλα ψαρια τα προβληματα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-03-11, 14:03
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Το έβαλα πίσω από χθες και φαίνεται να έχει ηρεμήσει προς το παρόν. Με έχει κουράσει απίστευτα αυτή η "παραφιλολογία" για τα ψάρια. Τι εννοώ. Για όλα τα κατοικίδια αρμόδιος είναι πάντα κάποιος κτηνίατρος, ο οποίος τα εξετάζει και σου λέει ποιος είναι ο τρόπος να τα κρατήσεις υγιή και καλά. Με τα ψάρια δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που συμβαίνει. Όλοι, σχετικοί και άσχετοι, έχουν απόψεις οι οποίες είναι και αντιφατικές μεταξύ τους. Δεν υπάρχει κάποιος επιστήμονας που υπεύθυνα μπορεί να έρθει, να εξετάσει το ενυδρείο και τα ψάρια και να σου πει τι πρέπει να κάνεις? Ένας Θεός ξέρει πόσο έχω διαβάσει και μέσα σε ένα δίμηνο πόσες πληροφορίες έχω πάρει. Ε, όπως και να το κάνουμε, δεν είναι δυνατόν ποτέ να αποκτήσω τη δυνατότητα να κάνω σωστή διάγνωση στις ασθένειες που έχουν τα ψάρια μου. Τι σημαίνει αυτό, ότι μέχρι να μάθω ( έστω τα στοιχειώδη, γιατί σωστή γνώση αποκλείεται από το ίντερνετ και τα φόρουμ μόνο ) θα πρέπει να έχω "σκοτώσει" μερικές δεκάδες? Ή να δεχτώ το γεγονός π.χ. ότι κάθε ένα εξάμηνο θα ξοδεύω 10 -20 ευρώ για να ανανεώνω τα ψάρια στο ενυδρείο μου? Δεν είναι λογικό αυτό ούτε υπεύθυνο. Σκοπός είναι να ξέρει κανείς πώς να παράσχει στα ζωντανά που έχει ήδη τις σωστές συνθήκες και αυτό είναι αδύνατο αν δεν έχει υπεύθυνη βοήθεια από κάποιον που έχει σπουδάσει σχετικά. Επομένως, εάν έχει κανείς υπόψη του το τηλέφωνο κανενός κτηνίατρου στη Θεσσαλονίκη με εξειδίκευση στα ενυδρεία, θα με εξυπηρετήσει πολύ να μου το στείλει, έστω με π.μ. Ευχαριστώ

Υ.Σ. Με τα τέστ που κάνω σπίτι μου, τα Νο3 βγαίνουν μια χαρά ( 10 - 20 ). Την Παρασκευή πήγα σε ένα petshop, στο οποίο από ό,τι ανακάλυψα τυχαία πηγαίνουν πολλά μέλη του GAP, γεγονός που συνηγορεί υπέρ της "ακεραιότητας" του μαγαζιού και κάναμε εξειδικευμένα τεστ για αμμωνία, No2 kai No3. Η αμμωνία και τα νιτρώδη βγήκαν μηδέν, αλλά τα νιτρικά βγήκαν ένα "υποπτο" χρώμα, του οποίου όμως η διάγνωση ήταν επισφαλής γιατί το τεστ έγινε βράδυ και ο έλεγχος του χρώματος έγινε υπό ακατάλληλο φωτισμό. Αυτό ως απάντηση στό εάν έριξα τα νιτρικά μου - η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω, γιατί με τα δικά μου τεστ βγαίνουν μια χαρά.
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-03-11, 14:11
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έβαλα πίσω από χθες και φαίνεται να έχει ηρεμήσει προς το παρόν. Με έχει κουράσει απίστευτα αυτή η "παραφιλολογία" για τα ψάρια. Τι εννοώ. Για όλα τα κατοικίδια αρμόδιος είναι πάντα κάποιος κτηνίατρος, ο οποίος τα εξετάζει και σου λέει ποιος είναι ο τρόπος να τα κρατήσεις υγιή και καλά. Με τα ψάρια δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που συμβαίνει. Όλοι, σχετικοί και άσχετοι, έχουν απόψεις οι οποίες είναι και αντιφατικές μεταξύ τους. Δεν υπάρχει κάποιος επιστήμονας που υπεύθυνα μπορεί να έρθει, να εξετάσει το ενυδρείο και τα ψάρια και να σου πει τι πρέπει να κάνεις? Ένας Θεός ξέρει πόσο έχω διαβάσει και μέσα σε ένα δίμηνο πόσες πληροφορίες έχω πάρει. Ε, όπως και να το κάνουμε, δεν είναι δυνατόν ποτέ να αποκτήσω τη δυνατότητα να κάνω σωστή διάγνωση στις ασθένειες που έχουν τα ψάρια μου. Τι σημαίνει αυτό, ότι μέχρι να μάθω θα πρέπει να έχω "σκοτώσει" μερικές δεκάδες? Ή να δεχτώ το γεγονός π.χ. ότι κάθε ένα εξάμηνο θα ξοδεύω 10 -20 ευρώ για να ανανεώνω τα ψάρια στο ενυδρείο μου? Δεν είναι λογικό αυτό ούτε υπεύθυνο. Σκοπός είναι να ξέρει κανείς πώς να παράσχει στα ζωντανά που έχει ήδη τις σωστές συνθήκες και αυτό είναι αδύνατο αν δεν έχει υπεύθυνη βοήθεια από κάποιον που έχει σπουδάσει σχετικά. Επομένως, εάν έχει κανείς υπόψη του το τηλέφωνο κανενός κτηνίατρου στη Θεσσαλονίκη με εξειδίκευση στα ενυδρεία, θα με εξυπηρετήσει πολύ να μου το στείλει, έστω με π.μ. Ευχαριστώ
Εχεις δικιο ... δεν υπαρχει κατι τετοιο στην Ελλαδα και απο φορουμ - πετσοπ κτλ θα δεις οτι ολοι το παιζουν "εμπειροι" σε θεματα ασθενειων και οτι ολα μπορουν να τα λυσουν μεσα απο ενα πληκτρολογιο εχοντας μια περιγραφη της συμπεριφορας του ψαριου και μια φωτο!

Οι αντιφατικες αποψεις που λες (και εχεις δικιο) πιο πολυ προερχονται απο προσωπικες διαμαχες και θεματα που απτονται στον εγωισμο του καθενα (αφου ποτε ο ιδιος δεν ειναι λαθος!! )

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50033 .. τουλαχιστον ο Σωχ εχει μικροσκοπια και κανει ιστολογικες και βακτηριακες αναλυσεις ... προσεξε τι λεει για τις ιντερνετικες συμβουλες αντιμετωπισης ασθενειων!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-03-11, 14:16
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Το έχω διαβάσει ήδη από χθες!!! Άποδείχθηκε ότι χωρίς να ξέρω τουλάχιστον δεν έκανα το λάθος να βάλω το άρρωστο ψάρι σε καραντίνα. ΄Οντως, είναι ενάντια σε κάθε λογική αυτό. Απομακρύνεις το ψάρι από το "άρρωστο" περιβάλλον, το γιατρεύεις και το ξαναεπιστρέφεις στο "άρρωστο" περιβάλλον. Το θέμα είναι ότι δεν μου λύνει το πρόβλημα, χρειάζομαι έναν ειδικό να έρθει και να εξετάσει τα ψάρια μου και να τα κάνει καλά!!! Σε ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για το χρόνο σου
-------------------------
[QUOTE=Γιώργος Κ;563000]Εχεις δικιο ... δεν υπαρχει κατι τετοιο στην Ελλαδα και απο φορουμ - πετσοπ κτλ θα δεις οτι ολοι το παιζουν "εμπειροι" σε θεματα ασθενειων και οτι ολα μπορουν να τα λυσουν μεσα απο ενα πληκτρολογιο εχοντας μια περιγραφη της συμπεριφορας του ψαριου και μια φωτο!

Οι αντιφατικες αποψεις που λες (και εχεις δικιο) πιο πολυ προερχονται απο προσωπικες διαμαχες και θεματα που απτονται στον εγωισμο του καθενα (αφου ποτε ο ιδιος δεν ειναι λαθος!! )
Να προσθέσω, ότι έχω την υποψία ότι πολλοί καλύπτουν την "ανεπάρκειά" τους σε άλλους σημαντικούς τομείς της ζωής τους με το να πουλάνε ακαταμάχητη γνώση από την εμπειρία τους με τα ενυδρεία...Δηλαδή με αυτήν τη λογική και οι ψαράδες επιστήμονες είναι ( χωρίς να υποτιμώ καθόλου αυτό το δύσκολο και παραδοσιακό στην Ελλάδα επάγγελμα, αλλά να ξέρει και ο καθένας τι είναι και τι κάνει )
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 07-03-11 στις 14:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-03-11, 14:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Και μετα απο ολα αυτα βαλε μια φωτογραφια να δουμε το ψαρι σε τι κατασταση ειναι ...

Τα κ@κακια του ηταν λευκα ... λες ... ηταν σαν νηματα? Απο τροφες τι ταιζεις (γενικα)??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-03-11, 14:44
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

χαχαχαχα, Γιώργο, τα δύο μεγάλα έχουν, ναι, λευκά σαν νήματα ( φοβάμαι ότι και το δεύτερο έχει μολυνθεί ). Ταίζω flakes της σέρα, d' alio σκόρδο και ΟΛΑ τα προβλήματα άρχισαν από τότε που έριξα τον αρακά, ανάθεμα την ώρα. Πάω να βγάλω φώτο
-------------------------
Σε ποιο link να τις ανεβάσω? Ή μπορώ απλά να τις κάνω copy εδώ?
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 07-03-11 στις 14:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-03-11, 14:48
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

απλά τις επισυνάπτεις, είναι το εικονιδιάκι διπλα στη φατσούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-03-11, 14:53
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Ψιλοάσχετο με το θέμα αλλα προσοχή στα μη συσκευασμένα φαγητά. Είχα ένα κάρο προβλήματα πριν καιρό όταν μου ψόφησαν τα δύο μηλοσαλίγγαρα μου χωρίς να ξέρω γιατί. Αγχος επειδή έκαναν μέρες να ψοφήσουν, βρώμησε το νερό κλπ...
Τελικά πρέπει να έπαθαν δηλητηρίαση από αγγούρι που έβαλα για "ποικιλία". Ποιος ξέρει τι φτάνει στο τραπέζι μας με όλα τα ραντίσματα που κάνουν. Από τότε μόνο συσκευασμένες τροφές κ καμιά απώλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-03-11, 14:57
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ο αρακας δε φταιει ... μαλλον εχουν εσωτερικα παρασιτα που τρωνε τη τροφη που τρωει το ψαρι!! Αν μπορεις βαλε φωτο (θα φαινεται αν ειναι αδυνατα και γενικα η κατασταση τους!)

Τα παρασιτα αυτα μεταδιδονται απο το ενα ψαρι στο αλλο οταν (εχουν τη κακη συνηθεια) δοκιμαζουν τα κ@κακια του "μολυσμενου" ψαριου!

Βρες σπιρουλινα και ταιζε με σκορδοζουμο - αυτος ο συνδιασμος προκαλει ας το πω απλα "διαρροια" στα ψαρια με αποτελεσμα πολλα απο αυτα να αποβαλλονται με τα περιττωματα τους και για αυτο κανε συχνες αλλαγες με σκουπα βυθου! Αν το προβλημα επιμεινει παραπανω απο εβδομαδα τα ξαναλεμε για πιο δραστικες λυσεις!

Κατι που δεν ειναι απολυτα κατανοητο:
Τα ψαρια παντα φερουν καθε λογης παρασιτα ... Τα πιο πολλα δεν ειναι ικανα να σκοτωσουν το ψαρι και τα "ανεχεται" αλλα και καταπολεμαει αν οι συνθηκες το βοηθουν! Οταν ξεσπαει η ασθενεια συνηθως το ψαρι εχει στρεσαριστει πολυ και εχουν "πεσει" οι αμυνες του ... και τοτε κανουν την επιθεση τους τα παθογονα! Μπορει να ειναι συνδιασμος επιθεσεων που δημιουργουν λοιμωξεις οι οποιες δινουν την ευκαιρια σε αλλα παθογονα να παρουν τη σκυταλη και να ερθει το τελος του ψαριου!
Σημασια εχει σε ποιο σταδιο ειναι το ψαρι γιατι ακομα και να κανεις σωστη θεραπεια για καποιο παθογονο ... μπορει να υπαρχει και αλλο που δεν επηρεαζεται απο αυτη! Ετσι τα προβληματα συνεχιζουν με αλλη μορφη και μενεις να αναρωτιεσαι τι εγινε και δεν πετυχε!

Αυτο που σκεφτομαι και θεωρω σημαντικο σε θεματα ασθενειων ειναι να κρατας τη ποιοτητα του νερου σε τελειες παραμετρους ωστε να δωσεις ενα οπλο στο ψαρι για να πολεμησει με το παθογονο που το ταλαιπωρει! Τα φαρμακα θεωρω πρεπει να τα χρησιμοποιουμε αν δουμε οτι δεν ανακαμπτουν ακομα και ετσι!

Εεεεεπισης το ph σου ειναι υψηλο για τα σκαλαρια ... μειωσε τη βρυση και αστο να πεσει κατω απο το 6,5 ... και ειδικα οταν υπαρχουν προβληματα ακομα πιο κατω!

Ψαρια που η φυση εχει "κατασκευαστει" να ζουν σε οξινα νερα (παλι προσωπικη αποψη) οταν τα βαζουμε να ζουν σε διαφορετικες συνθηκες ειναι μονιμα στρεσσαρισμενα ... Και στρες σημαινει προβληματα ... αρρωστιες κοκ!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-03-11, 15:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν εμφανιζει καμια εικονα!! Λεει:

Information The image has been deleted.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-03-11, 15:16
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

The image with the given identifier could not be located.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-03-11, 15:17
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Σπιρουλίνα τα ταϊζω, σκορδόζουμο τι εννοείς? έχω το d'alio φυλλαράκια σκόρδου. Το ph πώς να το ρίξω? ( έχω αντίστροφη όσμωση )
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-03-11, 15:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
σκορδόζουμο τι εννοείς?
Ζουμι απο σκορδο!! Η φτιαχνεις εσυ η αγοραζεις ενα ετοιμο πχ:

Μουλιαζεις τη τροφη μεσα του και μετα ταιζεις!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ph πώς να το ρίξω? ( έχω αντίστροφη όσμωση
Οπως λενε οι εκαστοτε εκπροσωποι τυπου της κυβερνησης:
Εχω απαντησει ηδη σε αυτη την ερωτηση!
Παράθεση:
Εεεεεπισης το ph σου ειναι υψηλο για τα σκαλαρια ... μειωσε τη βρυση και αστο να πεσει ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-03-11, 15:25
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ακόμη με τις photo παιδεύομαι, μισό
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζουμι απο σκορδο!! Η φτιαχνεις εσυ η αγοραζεις ενα ετοιμο πχ:

Μουλιαζεις τη τροφη μεσα του και μετα ταιζεις!!


Οπως λενε οι εκαστοτε εκπροσωποι τυπου της κυβερνησης:7
Εχω απαντησει ηδη σε αυτη την ερωτηση!
Τι θα πει "μείωσε τη βρύση"???? Να βάλω πιο πολύ όσμωσης???
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 07-03-11 στις 15:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-03-11, 15:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα πει "μείωσε τη βρύση"???? Να βάλω πιο πολύ όσμωσης???
Ναι ... μειωσε το ποσοστο της βρυσης!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-03-11, 15:28
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Και πώς φτιάχνω σκορδόζουμο???!!!
-------------------------
http://img696.imageshack.us/i/img3075y.jpg/
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 07-03-11 στις 15:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-03-11, 15:31
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πώς φτιάχνω σκορδόζουμο???!!!
Νομιζω οτι μου κανεις πλακα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-03-11, 15:39
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

http://img696.imageshack.us/img696/8083/img3069d.jpg
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι μου κανεις πλακα!!!

Γιατί να σου κάνω πλάκα. Τόσο αυτονόητο είναι ότι ξέρω τη σωστή ποσότητα σκόρδου και νερού για να κάνω σκορδόζουμο??!! Δεν θα σε απασχολούσε με βλακείες, ήδη σε ευχαριστώ που ξοδεύεις από το χρόνο σου. Φυσικά και δεν κάνω πλάκα

Τι εννοείς????!!
-------------------------
http://img824.imageshack.us/i/img3065b.jpg/
-------------------------
Εδώ καιγόμαστε, για πλάκες είμαστε???!!!
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 07-03-11 στις 15:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-03-11, 15:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει καποια αναλογια που θα πρεπει να εχει!!

Εξωτερικα δεν φαινονται να εχουν προβλημα! Που ειναι το κοκκινο στιγμα που λες??

Αυτος http://img696.imageshack.us/img696/8083/img3069d.jpg εχει το προβλημα?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-03-11, 15:45
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Στη γραμμή που ενώνεται το πτερύγιο με το σώμα ( στο "άγριου τύπου" ). Και στο κίτρινο, το ένα το πτερύγιο είναι σαν φαγωμένο. Να και το κίτρινο, το οποίο έχει και κάτι άσπρο πάνω στο χείλος. http://img849.imageshack.us/img849/6593/img3073.jpg
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει καποια αναλογια που θα πρεπει να εχει!!

Εξωτερικα δεν φαινονται να εχουν προβλημα! Που ειναι το κοκκινο στιγμα που λες??

Αυτος http://img696.imageshack.us/img696/8083/img3069d.jpg εχει το προβλημα?
Ναι αυτός. Δεν τρώει όπως έτρωγε και κάνει κάτι περίεργα τινάγματα. και μου φαίνεται και λίγο ζαρωμένος.
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 07-03-11 στις 15:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άρρωστο αγγελόψαρο giannisaek Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 03-10-10 16:24
Αγγελόψαρο δεν τρώει... panvel Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 7 18-06-09 12:50
παρέα για αγγελόψαρο smartcdi Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 5 07-05-09 15:07
Αγγελόψαρο SOS poliko_selas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 20-01-08 21:58
αρρώστο αγγελόψαρο... ΧΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 27-11-07 06:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12716 seconds with 13 queries