Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-06-11, 19:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δυσκολο να διατηρησεις οποιοδηποτε ζωντανο μακροπροθεσμα σε 15 λιτρα!

Αν ειχα ενα τετοιο "ενυδρειο" θα το εκανα ενα ομορφο βιβαριουμ χωρις ζωντανα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #32  
Παλιά 21-06-11, 20:19
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυσκολο να διατηρησεις οποιοδηποτε ζωντανο μακροπροθεσμα σε 15 λιτρα!

Αν ειχα ενα τετοιο "ενυδρειο" θα το εκανα ενα ομορφο βιβαριουμ χωρις ζωντανα!
γιωργο αν αραιωνει συχνα τον πλυθυσμο παλι θα εχει προβλημα?

ρωταω επειδη ετοιμαζω και εγω ενα γαριδαδικο 17 λιτρα
  #33  
Παλιά 21-06-11, 20:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το κακο με τα λιγα λιτρα ειναι οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να κρατας τις παραμετρους σταθερες!! Ευκολα μεταβαλλονται ολα ακομα και μια μικρη αλλαγη!
Οι red cherry εχουν πολλες αντοχες και θα ζησουν -ισως να μη γεννουν οπως θα γεννουσαν σε πολλα λιτρα- αλλα καλο ειναι να μην εκμεταλλευομαστε τις αντοχες των ζωντανων μας και να προσπαθουμε να δωσουμε οτι καλυτερο μπορουμε!

redman88 στη θεση σου θα τις εβαζα σε 50 λιτρο και πανω για τους παραπανω λογους ...!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #34  
Παλιά 21-06-11, 20:31
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κακο με τα λιγα λιτρα ειναι οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να κρατας τις παραμετρους σταθερες!! Ευκολα μεταβαλλονται ολα ακομα και μια μικρη αλλαγη!
Οι red cherry εχουν πολλες αντοχες και θα ζησουν -ισως να μη γεννουν οπως θα γεννουσαν σε πολλα λιτρα- αλλα καλο ειναι να μην εκμεταλλευομαστε τις αντοχες των ζωντανων μας και να προσπαθουμε να δωσουμε οτι καλυτερο μπορουμε!

redman88 στη θεση σου θα τις εβαζα σε 50 λιτρο και πανω για τους παραπανω λογους ...!!
βασικα θα μπουν στο μικρο αρχικα επειδη θα ειναι αρκετα μικρες μεχρι να μεγαλωσουν για να μην γινουν μεζες απο τα εντλερ
μετα θα μπουν στο "μεγαλο" μου ενυδρειο μαζι με τα εντλερακια
  #35  
Παλιά 04-09-12, 20:18
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή Γαριδάδικο 25 λίτρων!

Καλησπέρα...! Έχω ένα ενυδρειάκι 25 λίτρων (40x25x25) και λέω να το κανω γαριδάδικο με Red Cherry ...! Είναι καλή ιδέα λετε??

Και δώστε μου οσο το δυνατο περισοτερες πληροφοριες για αυτες τις γαριδες (πως ζουν, πως αναπαραγωνται, πως να "διακοσμισω" [φυτα, ριζες κτλ.] το ενυδρειακι κτλ.), γιατι, δυστυχως, δεν εχω ιδεα γι' αυτες...
  #36  
Παλιά 04-09-12, 21:32
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28439
και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28279
__________________
Το αλλο μου χομπι....
  #37  
Παλιά 04-09-12, 21:43
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη! Πάω για μελέτη !!
  #38  
Παλιά 07-09-12, 16:50
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Φιλε μου σου προτεινω να κρατησεις τις γαριδες μονες τους,χωρις αλλους συγκατοικους.
Οι ριζες ξυλου 'επιβαλωντε' σε ενα τετοιο ενυδρειο,καθως προσφερουν την κυταρρινη που χρειαζωντε οι γαριδες στο διαιτολογιο τους.
Ξερα φυλλα στα προτεινω ανεπιφυλακτα,καθως μολις ωριμασουν θα αποικηθουν απο ενα ειδος βιοφιλμ που αποτελει πρωτης ταξης φυσικη τροφη για τις γαριδες.
Απο φυτα τα βρυοφυτα ( java moss ) ειναι ιδανικα ,καθως ειναι μη απαιτητηκα σε λιπασματα και φως και προσφερουν παραλληλα στις γαριδες τροφη και καταφυγιο.
Δημιουργησε αρκετες κρυψωνες για να μπορουν οι γαριδες να αισθανονται ασφαλεια.
Ενα αεροφιλτο ειναι οτι πρεπει.Ειναι οικονομικο,δεν δημουργει δυνατο ρευμα που να δυσκολευει τις γαριδες,ειναι ασφαλες για τα γαριδακια και προσφερει αρκετη επιφανεια 'βοσκης' για τα ασπονδυλα.Θα βλεπεις αρκετα συχνα τις γαριδες σου να ψαχνουν για τροφη πανω στο σφουγαρι.
Αυτα σαν μια πρωτη ιδεα για το πως θα πρεπει να προσανατολησθεις στο στησιμο ενος γαριδοενυδρειου.
Το βασικοτερο ομως θα πρεπει το ενυδρειο να ειναι ωριμο.Δηλαδη να'τρεχει' για κανενα διμηνο μεχρι να μπορεσεις να βαλεις τις γαριδες με ασφαλεια.Επισης φροντισε η δεξαμενη να εχει καπακι,για να μην βρεθεις στην θεση να τις μαζεψεις ενα πρωι απο το πατωμα.
  #39  
Παλιά 07-09-12, 16:54
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

οκ! Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες Σωτηρη!
  #40  
Παλιά 09-10-12, 23:25
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Πρόταση αγοράς & συμβουλές για Red Cherry Srimps

μετά απο μια γενική έρευνα εχω αποφασίσει να προχωρήσει μετά το στρώσιμο του ενυδρείου σε αγορά Red Cherry Srimps. το ενυδρείο δεν θα έχει άλλου είδος ψάρια μέσα παρά μόνο αυτές/

το ενυδρείο έχει χωρητικοτητα 120 λίτρα. οπότε γύρω στις 20-30 είναι αρκετές? πόσες προτείνετε να είναι οι αρσενικές και πόσες οι θυληκές?

επίσης καλό θα είναι να έχω αληθινά φυτά ή συνθετικά για αρχή? ευχαριστώ
  #41  
Παλιά 09-10-12, 23:33
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

γαρίδες να ξέρεις πως θα πρεπει να εισάγεις στο ενυδρείο σου αυστηρα μετα απο 1.5 μηνα ετσι ωστε οχι μονο το φίλτρο να εχει στρώσει αλλα και ο ΒΥΘΟΣ....με 20για αρχη θα εισια εντάξει αφου θα αρχίσουν πολυ συντομα τις αναπαραγωγές...φυτα αληθινα,(μπορείς να βρείς δωρεαν κλαδέμματα βαζοντας μια αγγελία εδω στο φορουμ)...

το φιλτρο σου καλο θα ειναι να το τυλίξεις με ενα τουλι για να μην σου ρουφάει τα μωρα-γαριδακια

διαβασε και στην ανάλογη κατηγορια(ασπόνδυλα γλυκου νερου) θα βρείς πολλα ενδιαφέροντα πραματα....!!!

αργότερα μπορείς να προσθέσεις και καποιο κοπαδόψαρο που δεν θα τις πειράζει για να δώσεις κια λιγη κίνηση-χρωμα
__________________



Tάσος
  #42  
Παλιά 09-10-12, 23:39
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

το φίλτρο μου είναι ένα fluval 3plus.

αλλά έτσι θα κάνω απο την στιγμή που λές ότι η αναπαραγωγές θα αρχίσουν σύντομα. ευχαριστώ
  #43  
Παλιά 10-10-12, 00:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν βιαζεσαι μπορεις να μπολιασεις.το σκετο νερο δεν θα κανει πολλα πραγματα.θα βοηθησει,αλλα οχι τοσο γρηγορα.

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να μπολιασεις το φιλτρο σου με στρωμενα υλικα και "λασπη" απο στρωμενο υγιες ενυδρειο ωστε να στρωσει το φιλτρο σου αμεσα.

αποκει και περα απτη στιγμη που θα μπολιασεις θα πρεπει να συντηρεις και τη βιολογια με τους αναλογους ρυπους.αυτο γινεται ειτε με ψαρια(εφοσον πιασει το μπολι και μηδενιζει η αμμωνια)ειτε με τροφη,ειτε με καθαρη αμμωνια απτο φαρμακειο(εφοσον δεν μπουνε ψαρια)

οπως καταλαβαινεις παλι θα χρειαστει αναμονη ωστε να στρωσει και ο βυθος που αργει.και αφου δεν θες τα ψαρια θα πρεπει κ να τα επιστρεψεις η να τα δωσεις,οποτε κριμα ειναι να ταλαιπωρηθουνε,εστω κιαν μπουνε σε ενυδρειο με μπολιασμενο φιλτρο.

αν τωρα βιαζεσαι ακομα περισσοτερο,μπορεις να μπολιασεις και το βυθο σου παιρνωντας μια μικρη λεπτη στρωση αμμου(απο πανω πανω) απο ενυδρειο που εχει στρωμενο βυθο και να τη βαλεις πανω στη δικια σου.αυτο θα μειωσει πολυ το χρονο στρωσσιματος του βυθου σου και βασικα μπορεις να βαλεις και γαριδες αμμεσα.ισως οχι σε τελικο αριθμο,αλλα μπορεις να ξεκινησεις.
  #44  
Παλιά 10-10-12, 13:04
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

εγώ δεν βιάζομαι τόσο αν και στο σπίτι υπάρχουν ανιψάκια τα οποία ανυπομονούν μάλλον θα πάω στο μπόλιασμα αλλά έστω και αυτό με αναμονή-υπομονή για λίγο καιρό
-------------------------
ξεκίνησε το μπόλιασμα του βυθού. αυτό δε σημαίνει ότι θα μπούν και άμεσα οι γαρίδες.

προς το παρόν όπως μου είπε παραπάνω και μέλος του φόρουμ το φίλτρο θα τυλιχτεί αργότερα για να μην ρουφάει το φιλτρό τα μωρά-γαρι(δάκια).

προς το παρόν το φίλτρο είναι μέσα στο νερό FLUVAL 3PLUS και μου κάνει μικρή ανατάραξη νερού? υπάρχει κάποια λύση να το αποφύγω αυτό χωρίς να χαλάσω το φίλτρο?

πρέπει να βάλω μήπως το φίλτρο κάτω κάτω στο βυθό - οριζόντια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη danny : 10-10-12 στις 13:04 Αιτία: Automerged Doublepost
  #45  
Παλιά 10-10-12, 14:52
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

την χρειάζεσαι την ανατάραξη...οξυγωνόνει το νερό..αστο οπως ειναι....με τι μπόλιασες το βυθΌ?
__________________



Tάσος
  #46  
Παλιά 10-10-12, 17:47
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Με νερό και λίγο χαλίκια απο άλλο ενυδρειο το οποίο βρισκταν και βρίσκεται σε καλή κατάσταση χωρίς ασθένειες απο ψάρια η νερό.
  #47  
Παλιά 10-10-12, 17:50
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

σωστος
__________________



Tάσος
  #48  
Παλιά 22-12-12, 01:56
markosv Ο χρήστης markosv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Γαριδαδικο 25 lt

Καλησπέρα ,
Αγόρασα ένα ενυδρείο 25 lt για να το κάνω γαριδάδικο.
υπόστρωμα αγόρασα της dennerle το nano deponitmix και Dennerle Nano shrimp gravel, Sulawesi black και ένα ξύλο mopani.φυτά δεν έχω βάλει ακόμη αλλά τα έχω παραγγείλει.
έβαλα ανάμεσα από το υπόστρωμα 3 κουταλιές υπόστρωμα από το άλλο ενυδρείο μου και είχα το φίλτρο και δούλευε μέσα στο μεγάλο ενυδρείο για 3 μέρες,τώρα συνεχίζω το στρώσιμο με αμμωνία.
Οι απορίες μου:
1.Πόσο καιρό θα πάρει για να είναι έτοιμο το ενυδρείο για να βάλω τις γαρίδες ?
2.Πως θα καταλάβω ότι ο βυθός είναι στρωμένος?
3.Πόσες red cherry μου προτείνετε να βάλω όταν είναι έτοιμο ?
  #49  
Παλιά 22-12-12, 09:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλημερα!

Υπαρχει και η λυση του μπολιασματος του βυθου, τουλαχιστον για τις πιο ανθεκτικες red cherries που θελεις να βαλεις. Δηλαδη, να παρεις ενα στρωμα απο το χαλικι (1-2 χιλιοστα) ενυδρειου που τρεχει μηνες και να διασκορπισεις λιγο στο νεο ενυδρειο. Το εχω κανει με επιτυχια, οπως και παρα πολυ χομπιστες, αλλα το ρισκο υπαρχει παντα. Αλλιως, ο βυθος στρωνει κανονικα σε 2-3 μηνες για να εισαι σιγουρος.

Μια ομαδουλα απο 10 red cherries πιστευω ειναι καλα, αλλα να εισαι ετοιμος για μεγαλυτερο ενυδρειο. Σε μερικους μηνες δεν θα ξερεις που να τις βαλεις.

Στα υπονηματα θα βρεις αρκετες πληροφοριες που θα λυσουν τις αποριες σου:
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=104
__________________
  #50  
Παλιά 11-06-14, 18:38
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή νεο ξεκινημα με red cherry...

καλησπερα στην παρεα...εδω και καιρο ειχα στο νου να κανω το 60λτρο μου γαριδαδικο...και ειπα να το κανω τωρα μιας και σε λιγες μερες θα εχω περισσοτερο χρονο...ηθελα να με βοηθησετε οι πιο εμειροι....απο που να ξεκινησω και τι να προσεξω...να πω λιγο οτι θα το δουλεψω με ενα 2213...και το ενυδρειακι εχει ηδη ανεμιστηρακια(που ειχαμε βαλει με τον φιλο delta)σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!
  #52  
Παλιά 14-06-14, 14:34
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ δημητρη....πολυ χρησιμες οι σελιδες!!!
  #53  
Παλιά 14-06-14, 23:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα το στησεις, θα το στρωσεις και μετα θα βαλεις τις πρωτες γαριδες

Ευκολα φυτα, ξυλα, πετρες για διακοσμηση.
Βυθο οτι θελεις αλλα οχι ασβεστολιθικο.
Μαυρο αμμοχαλικο 1mm περιπου διαμετρημα, καλο θα ηταν.

Στην εισοδο του φιλτρου θα βαλεις καλτσον να μη ρουφαει γαριδες μεσα.
Καλυτερα μαυρο κι οχι ασπρο οπως εγω στη φωτο.
Το μαυρο που πιανει το καλσον στο σωληνα, ειναι δεματικο (σκρατς)
κλικ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #54  
Παλιά 30-06-14, 18:35
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

...σε ευχαριστω πολυ δασκαλε...να ρωτησω...στην τελευταια φωτο τι ακριβως ειναι αυτα τα σπιραλ???
  #55  
Παλιά 30-06-14, 23:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η αντισταση του jager

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #56  
Παλιά 01-07-14, 00:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τουλαχιστον εγω ετσι κανω και δεν εχω προβλημα
(στρωνω με τροφη και εβαλα γαριδες απο την 15-20η μερα και μαλιστα μωρα - περασαν κατα λαθος με τα φυτα)
Αντιθετα εχασα παλιοτερα λιγες γαριδες οταν μπολιασα (και το φιλτρο στρωθηκε αυτοματα) και εβαλα απευθειας γαριδες (λογω αναγκης για αμεση φιλοξενια τους).
Αν υπαρχει ιδιο υλικο βυθου απο ωριμο ενυδρειο, μπορει να μεταφερει λιγο απο την επιφανεια του ωριμου βυθου στο νεο βυθο. Ετσι για περισσοτερη ασφαλεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 25-03-16 στις 00:59
  #57  
Παλιά 01-07-14, 01:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το σωστο και ασφαλες για μενα ειναι ακομα κι οταν μπολιαζω, να εχω αφησει πρωτα 10-15 μερες το ενυδρειο να τρεξει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #58  
Παλιά 30-11-14, 10:54
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή ποτε ειναι ετοιμο για γαριδες???

καλημερα εχω ενα μικρο ενυδρειο περιπου 20λιτρα το οποιο εγινε με μπολι απο το μεγαλο μου ενυδρειο και ταυτοχρονα ειχα βαλει μεσα χαλικακι απο φιλο εδω περα με τη βιολογια του.αυτο ισχυει???ακομα εχω και φυτα μεσα τα οποια ηταν με λαθρεπιβατες παρεα σαλιγκαρια και τα βλεπω και αναπτυσωνται φυσιολογικα.και τελος ειναι η δευτερη βδομαδα που εχω μεσα και εναν μονομαχο ο οποιος προοριζεται για αλλου.η ερωτηση ειναι ποτε μπορω να βαλω γαριδες???
  #59  
Παλιά 30-11-14, 11:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μπολιασες το βυθο περα απο το φιλτρο αν καταλαβα καλα, ετσι?

Τι γαριδες σκεφτεσαι να βαλεις?
__________________
  #60  
Παλιά 30-11-14, 11:15
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

ναι....πηρα δηλαδη ετοιμο βυθο απο καποιον αλλον...δεν ξερω μαλλον αμανο αν τις λεω σωστα.αυτες που ειναι κοκκινες.δεν με νοιαζει δηλαδη ποιες θα ειναι φτανει να ειναι κοκκινες και να φαινονται κιολας απο θεμα μεγεθους
-------------------------
Red cherry μαλλον....λεγονται

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntakias22 : 30-11-14 στις 11:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με τα διάφορα χρώματα στις red cherry noe Γαρίδες του γένους Neocaridina 122 06-01-16 17:35
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry Dimi Γαρίδες του γένους Neocaridina 222 11-01-15 19:41
Θέματα σχετικά με τροφές για γαρίδες lucy Γαρίδες του γένους Neocaridina 72 26-10-12 08:01
H εξέλιξη του γαριδάδικου ace Ενυδρεία με ασπόνδυλα 9 20-10-11 11:23
Απορία σχετικά με το στήσιμο του ενυδρείου GreGorY-7 Αρχάριοι γλυκού νερού 28 29-10-10 20:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08657 seconds with 14 queries