Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-10, 02:08
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Πρόβλημα με σαλιγκάρια

Έχω πάρει άμμο την οποία χρησιμοποιούσε ένας φίλος μου σε δικό του ενυδρείο και έχω το εξής πρόβλημα.Η άμμος είναι γεμάτη σαλιγκαράκια, πολύ μικρά αλλά πολλά και συνεχώς ανεβαίνουν στα τζάμια.Υπάρχει κάποια λύση για να τα ξεφορτωθώ ή έστω να μειωθεί αρκετά ο πληθυσμός τους;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-10, 02:47
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Υπάρχουν λύσεις:
1. Σαλιγκαράκια-θηρευτές anentome clea helena. Η καλύτερη λύση, αρκεί να μην έχεις και σαλιγκάρια που θέλεις να σώσεις.
2. Κλόουν (3-4 αν έχεις τα λίτρα και τις συνθήκες νερού), αρκεί να μην είναι τεμπέληδες σαν τους δικούς μου.
3. Σαλιγκαροπαγίδα (από πετσόπ), ή 2 πιατάκια του καφέ, το ένα κανονικά και το άλλο αναποδογυρισμένο πάνω του.
4. Φάρμακο που τα σκοτώνει (gastropex λεγόταν κάποτε, πριν πολλά χρόνια, δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμη).
5. Ταΐζεις ελάχιστα ώστε να μην πέφτει τίποτε στον βυθό (η πιο αργή και αναποτελεσματική λύση).
6. Τα μαζεύεις με το χέρι, κυνηγώντας τα μεγαλύτερα - για να μη γεννήσουν. -ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-10, 02:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loki21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πάρει άμμο την οποία χρησιμοποιούσε ένας φίλος μου σε δικό του ενυδρείο και έχω το εξής πρόβλημα.Η άμμος είναι γεμάτη σαλιγκαράκια, πολύ μικρά αλλά πολλά και συνεχώς ανεβαίνουν στα τζάμια.Υπάρχει κάποια λύση για να τα ξεφορτωθώ ή έστω να μειωθεί αρκετά ο πληθυσμός τους;
- Μηχανικα με αποχη σουρωνοντας την αμμο.
- Εισαγωγη μερικων Anentome helena.
- Αν εχεις καταλληλο μεγεθος ενυδρειου δεν εχεις τελειωσει την ιχθυοφορτωση και ειναι συμβατο γενικα, κοιτας και για καποια Loach (ειναι και κοπαδοψαρα τα ατιμα και μερικα γινονται πολυ μεγαλα πχ clown loach)
- Παγιδα σαλιγγαριων.

Αν ειναι Melanoides tuberculata τα σαλιγγαρια σου, να ξερεις οτι ειναι χρησιμα (ως ενα αριθμο) και εκτος οτι "καθαριζουν" απο υπολειματα, κανουν και αερισμο του βυθου που ειναι χρησιμος για αποφυγη πολλων αναεροβιων περιοχων.
Συνηθως βγαινουν με κλειστα τα φωτα και δεν γινονται ενοχλητικα την ημερα, εκτος κι αν υπαρχει υπερπληθυσμος.

edit Bo με προλαβες

ΥΓ φαρμακα οχι γιατι εκτος οτι θα πειραξει ολα τα σαλιγγαρια, εχω την υποψια (αναλογα και το φαρμακο) οτι δεν θα μπορεσει να σηκωσει ποτε το ενυδρειο σαλιγγαρι στην πορεια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-10, 03:11
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι στο στρώσιμο άρα δεν υπάρχουν προς το παρόν άλλα ψάρια μέσα.Αργότερα σκεφτόμουν να το έκανα αφρικάνικο.

Τα Loach είναι κρίμα να τα βάλλω μόνο για μου καθαρίσουν τα σαλιγκάρια και μετά να τα διώξω.
Θα αρχίσω να μαζεύω ότι μπορώ με απόχη αλλά τόσα που είναι σίγουρα θα μείνουν πολλά στην άμμο.
Από τα Anentome helena πόσα πρέπει να βάλλω;Θα δω σίγουρα αποτέλεσμα ή μετά θα προσπαθώ να απαλλαγώ από αυτά;
Μπορείτε να μου προτείνεται μια σαλιγγαροπαγίδα;Bokostas αυτό με τα πιατάκια δεν το έπιασα, πως δουλεύει;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-10, 03:28
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loki21 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Από τα Anentome helena πόσα πρέπει να βάλλω;Θα δω σίγουρα αποτέλεσμα ή μετά θα προσπαθώ να απαλλαγώ από αυτά;
4-5 θα σου μειώσουν αισθητά τον πληθυσμό των σαλιγκαριών σε 1-2 μήνες.

Μπορείτε να μου προτείνεται μια σαλιγγαροπαγίδα;
Έχω μια της JBL, αλλά πιάνει περισσότερα ψάρια, παρά σαλιγκάρια.

Bokostas αυτό με τα πιατάκια δεν το έπιασα, πως δουλεύει;
Αφήνεις αποβραδύς στον βυθό ένα πιατάκι του Ελληνικού καφέ με μια ταμπλέτα τροφής μέσα και το καπακώνεις με ένα 2ο ανάποδα,
αφήνοντας ένα μικρό άνοιγμα, όσο να χωράνε να μπουν μέσα οι σαλίγκαροι και το πρωί βγάζεις όσους μαζεύτηκαν και τους πετάς.
Επαναλαμβάνεις την διαδικασία αρκετά βράδυα, μέχρι να μειωθεί ο αριθμός τους, είναι αυτοσχέδια παγίδα που επινόησε η Lucy.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-10, 03:36
loki21 Ο χρήστης loki21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφήνεις αποβραδύς στον βυθό ένα πιατάκι του Ελληνικού καφέ με μια ταμπλέτα τροφής μέσα και το καπακώνεις με ένα 2ο ανάποδα,
αφήνοντας ένα μικρό άνοιγμα, όσο να χωράνε να μπουν μέσα οι σαλίγκαροι και το πρωί βγάζεις όσους μαζεύτηκαν και τους πετάς.
Επαναλαμβάνεις την διαδικασία αρκετά βράδυα, μέχρι να μειωθεί ο αριθμός τους, είναι αυτοσχέδια παγίδα που επινόησε η Lucy.
Ευχαριστώ.

Θα αρχίσω να τα μαζεύω με την απόχη και τα πιατάκια του καφέ.
Αν δεν τα καταφέρνω θα επιστρατεύσω και τα Anentome helena.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-10, 05:29
Το avatar του χρήστη wheelsdeal
wheelsdeal Ο χρήστης wheelsdeal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Αθηνα,Κυψελη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Για ψαρακια υπαρχουν και τα dwarf puffer που τρωνε σαλιγκαρια και ειναι πολυ μικρα σε σχεση με τα clown.Προσωπικα παλευω μηνες με τα σαλιγκαρια και δεν μπορω να τα ξεφορτωθω εχω ριξει 3 φορες φαρμακο,εχω βαλει μεσα helena,παγιδες,μαζευω με την αποχη τιποτα.Εγω στη θεση σου ειλικρινα μιας που δεν εχεις ψαρια θα καθαριζα τα παντα μεσα στο ενυδρειο και καινουργια αμμο.Αν φυσικα δεν εχουν περασει μεσα στα φιλτρα σου οπου και το εχασες το παιχνιδι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-10, 07:27
peterv Ο χρήστης peterv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2009
Περιοχή: Αθήνα Περιστέρι
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

εμένα μου καθάρισαν και τα δύο ενυδρεία με τα helena (έβαλα 10 πρίν 1,5 χρόνο) τώρα πια που έγιναν πολλά και αυτά , μπορώ να δώσω καμμιά δεκαριά σε όποιον ενδιαφέρεται (με πμ).

Τα helena αυξάνονται πιο αργά από τα υπόλοιπα και δεν αφήνουν κανένα άλλο σαλιγκάρι να επιζήσει στο ίδιο ενυδρείο πλήν των zebra .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-10, 11:32
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αφου στρωνεις το ενυδρειο ριξε μια μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας και θα στρωσεις το ενυδρειο και θα τα στειλεις στο θεο

απλα μετα καλο καθαρισμα αμμου και φιλτρων
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-10, 14:04
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου στρωνεις το ενυδρειο ριξε μια μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας και θα στρωσεις το ενυδρειο και θα τα στειλεις στο θεο

απλα μετα καλο καθαρισμα αμμου και φιλτρων

Τόση ώρα την πιο καλή λύση απο τον Χάρη την άκουσα!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-10, 14:21
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Σχετικα με τα Melanoides tuberculata, ειχα παρακολουθησει μια εκτενη συζητηση παρομοια με αυτη εδω σε καποιο μεγαλο διεθνες φορουμ.

Ολοι συμφωνησαν οτι ειναι αδυνατον να απαλλαγεις εντελως απο αυτα χωρις την χρηση τοξικων ( που αποκλειεται ως επιλογη).
Η μονη αποτελεσματικη μεθοδος , αν δεν υπαρχουν αλλα ζωντανα μεσα , ειναι η παροχη υπερβολικου ποσοστου CO2 που τα κανει να ασφυκτιουν και να βγαινουν στα τοιχωματα του ενυδρειου και εξω απο την επιφανεια για να αναπνευσουν. Τοτε ευκολα μπορει κανεις να τα μαζεψει και να τα απομακρυνει ΟΛΑ.

Υπερβολικο παντως κατα την αποψη μου, μιας και αυτα τα σαλιγκαρια ειναι ιδιαιτερως χρησιμα σε καθε συστημα και το μονο που μπορει να ενοχλησει ειναι ο υπερπληθυσμος τους. Σε αυτη την περιπτωση αρκει να τα ελεγχουμε με παγιδες συχνα-πυκνα ή να βγαζουμε με το χερι/αποχη οσα μπορουμε καθε φορα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-10, 14:28
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

η αμμωνια δεν ειναι τοξικη ?
εγω πιστευω οτι με μια καλη δοσολογια θα τα στειλει στο θεο και οσα δε πεθανουν συγουρα θα την κοπανισουν
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-09-10, 14:32
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
η αμμωνια δεν ειναι τοξικη ?
εγω πιστευω οτι με μια καλη δοσολογια θα τα στειλει στο θεο και οσα δε πεθανουν συγουρα θα την κοπανισουν
Θα την κοπανησουν για καλύτερα ενυδρεία?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-10, 15:16
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Αυτο με την αμμωνια ειναι πολυ προχωρημενο,λες να το δοκιμασω κι εγω οταν αδειασω?

Raven εχεις δικαιο για ενυδρεια 100 λιτρα και ανω ,κι εγω πιστευω οτι ειναι μερος της βιολογιας του ενυδρειου,απλα σε μικρα ενυδρεια ο υπερπλυθησμος λαθρεπιβατων ειναι προβλημα,ειδικα για φυτα,γαριδες και ψαρια κατω στρωματος,δεν αφηνουν τιποτα απο τροφη και προσωπικα εχω ειλικρινα εκκατομυρια σαλιγκαρια τα οποια δεν ειχα ασχοληθει να βγαλω γιατι πιστευα στη χρησιμοτητα τους αλλα οταν εξαφανιζουν ταμπλετα πριν καν περασει 5 λεπτο...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-09-10, 15:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Xωρις να γνωριζω τις συνεπειες απο την τοξικη δοση αμμωνιας στην εξελιξη του συστηματος, δεν ξερω αλλα δεν μου στεκει καλα και θα το απεφευγα. Στο κατω κατω αν το καλοσκεφτεις και η παρασκευασμενη αμμωνια χημικο ειναι

Το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω σε γαριδοενυδρειο και καθε φορα που μαζευονταν σωρος τα σαλιγκαρια πανω στο φαγητο, εκανα μια με την αποχη και μαζευα καμια 30αρια τα οποια αφαιρουσα. Την τελικη λυση εδωσε το νεο σητσιμο του ενυδρειου, οπου αλλαχτηκε και ο βυθος και εφυγαν και ολα τα σαλιγκαρια αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-09-10, 15:44
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Με τις αγορες διαφορων φυτων ειχα γεμισει planorbis κ limnaea.
Τα περισσοτερα-ως νυκτοβια, ειτε ηταν μεσα στο χαλικι-δεν τα εβλεπα και δεν ηξερα γιατι η Lotus ειχε τρυπες στα φυλλα. 2 Clown αποδειχτηκαν αχρηστοι.
Η λυση οριστικη με Anentome. Tο αποτελεσμα αμεσο, καθαρισαν ολα τα αλλα και αποτι βλεπω τρωνε υπολειμματα τροφης, καθαριζοντας και το βυθο.
Αρχισαν και να δινουν και απογονους!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ANE.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  51,0 KB  
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-09-10, 16:15
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Xωρις να γνωριζω τις συνεπειες απο την τοξικη δοση αμμωνιας στην εξελιξη του συστηματος, δεν ξερω αλλα δεν μου στεκει καλα και θα το απεφευγα. Στο κατω κατω αν το καλοσκεφτεις και η παρασκευασμενη αμμωνια χημικο ειναι
Ας βάλει φυσική αμμωνία τότε!. καρεκλιτσα για να φτάνει και κατουρημα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-09-10, 16:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι η παροχη υπερβολικου ποσοστου CO2 που τα κανει να ασφυκτιουν και να βγαινουν στα τοιχωματα του ενυδρειου και εξω απο την επιφανεια για να αναπνευσουν. Τοτε ευκολα μπορει κανεις να τα μαζεψει και να τα απομακρυνει ΟΛΑ.
Θα βγουν και τα αυγα τους για να αναπνευσουν?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wheelsdeal Εμφάνιση μηνυμάτων
.Αν φυσικα δεν εχουν περασει μεσα στα φιλτρα σου οπου και το εχασες το παιχνιδι.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει περασει τουλαχιστον αυγο.
Μπολιασα νεο φιλτρο με μπολι απο φιλτρο ενυδρειου με σαλιγγαρια.
Περασα το ιζημα (μπολι) απο σιτα πολυ ψιλη και το καθαρισα λεπτομερως απο οτιδηποτε ορατο με μεγεθυτικο φακο (καψιμο).
Μετα απο ενα μηνα ειδα το πρωτο σαλιγκαρι στο τζαμι
Ευτυχως περασε μονο το ενα ειδος, τα οχι τοσο ενοχλητικα Gyraulus acronicus και οχι τα σπαστικα Physa acuta.
Εξοικονομισα ομως απο το πουθενα (ή δεν τα ειχα παρατηρησει στο παλιο ενυδρειο) τις μικροσκοπικες πεταλιδες γλυκου νερου Acroloxus lacustris (μ'αρεσουνε) που στην αρχη τα περασα για αυγα απο zebra nerite.

Παιδια οταν λεμε οτι στρωνει ο βυθος και το εσωτερικο του ενυδρειου σημαινει οτι ζωντανευει.
Και δεν ζωντανευει μονο με βακτηρια νιτροποιησης, αλλα και με σαλιγγαρακια, σκουληκακια και λοιπους μικροοργανισμους.
Ολα σχεδον αυτα τα ζωντανα ειναι χρησιμα στο συστημα και το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να ελεγχουμε τον πλυθησμο του καθε ειδους (ακομα και των ψαριων) για να κραταμε αυτο το συστημα σε οσο πιο καλη ισορροπια γινεται.
Να κανουμε δηλαδη αλλη μια προσπαθεια προσομοιωσης του φυσικου περιβαλλοντος αν θελουμε να πετυχει αυτο το συστημα

Καλη προσπαθεια εξισορροπισης γινεται με οχι πολυ περιττο ταισμα, με θηρευτες σαλιγγαριων και χειροκινητα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-09-10, 00:37
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα βγουν και τα αυγα τους για να αναπνευσουν?
Τα συγκεκριμενα σαλιγκαρια (Μ.tuberculata) ειναι ζωοτοκα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-10-10, 13:33
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Εμένα το apple snail που μου έδωσε ο alex μας άφησε κάποιες μέρες πριν, αλλά τουλάχιστον άφησε και 2 απογόνους που μεγάλωσαν αρκετά γρήγορα. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτησεις.

Επειδή έχω κι εγώ πρόβλημα με τα μικρά σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες, και όσα κιαν μαζεύω με απόχη και πιατάκια αν μια βδομάδα δεν ασχοληθώ με αυτά ξαναγεμίζουν, σκεφτόμουν τα Anentome helena. Πόσα χρειάζονται περίπου και τι απαιτήσεις έχουν? Με τα apple θα έχω πρόβλημα? Από ψάρια guppies έχω σε 160 λίτρα.

Κι αν ας πούμε τελειώσουν τα μικρά τι τρώνε μετά τα Anentome helena?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-10-10, 16:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχω κι εγώ πρόβλημα με τα μικρά σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες, και όσα κιαν μαζεύω με απόχη και πιατάκια αν μια βδομάδα δεν ασχοληθώ με αυτά ξαναγεμίζουν, σκεφτόμουν τα Anentome helena. Πόσα χρειάζονται περίπου και τι απαιτήσεις έχουν? Με τα apple θα έχω πρόβλημα? Από ψάρια guppies έχω σε 160 λίτρα.

Κι αν ας πούμε τελειώσουν τα μικρά τι τρώνε μετά τα Anentome helena?
Για το μεγεθος του ενυδρειου σου θα αρκουσαν 5-10.
Τα μωρα applesnail οπως και ολα τα σαλιγγαρια μεχρι 1 - 1.5 cm κινδυνευουν. (ισως και μεγαλυτερα, εγω παντως δεν εχω δει να τα πειραζουν τα μεγαλα)

Να ξερεις οτι τα helena σκοτωνουν αν πεινασουν. οποτε δεν παιζει ρολο τοσο ο πλυθησμος τους στο ενυδρειο οσο η ευκολια ευρεσης τροφης.
Προτιμουν να τρωνε οτι και τα αλλα σαλιγγαρια, υπολειματα τροφων, νεκρα ψαρια κλπ και την περισσοτερη ωρα της ημερας κρυβονται μεσα στο βυθο τον οποιον οξυγονώνουν κιολας με αυτην τους τη συνηθεια.

Μην αφηνεις νηστικα τα ζωντανα σου ομως, για να σκοτωνουν τα helena τους λαθρεπιβατες ολους. Κρατα μια ισορροπια. Ταιζε κανονικα και αν δεν μειωνονται οι λαθρεπιβατες αυξησε τα helena.
Αν εξαφανιστουν τελειως, δωσε 1-2 helena.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σαλιγκάρια yllop Σαλιγκάρια 7 03-01-11 21:50
Σαλιγκάρια 10-10!!! Τηλέμαχος Σαλιγκάρια 17 29-08-10 19:23
Σαλιγκάρια panagiotis265 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 13-01-09 12:55
Σαλιγκάρια panagiotis265 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 21-04-08 12:31
Πρόβλημα με σαλιγκάρια wertyu5555 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 15-07-07 17:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07278 seconds with 14 queries