Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-11-21, 01:47   #1
Βοήθεια με καινούριο ενυδρειο
Jonani
Junior Member
Εγγραφή: 16-11-2021
Περιοχή: Λευκαδα
Μηνύματα: 1

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Jonani Ο χρήστης Jonani δεν είναι συνδεδεμένος 16-11-21, 01:47
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα,
Έχω ενυδρειο 6 μήνες τώρα και είμαι σίγουρος ότι τα κάνω όλα λάθος και επειδή με το per shop δεν βρίσκω βοήθεια ή άκρη ζήτω την δικη σας βοήθεια παρακαλώ.Έχω ένα black mur (χρυσόψαρο) - αν γράφεται έτσι.. έχω ένα ενυδρειο 50l.Θα ήθελα να ρωτήσω γτ από την αρχή που το πήρα μάζευε άλγη και μάλλον έκανα το λάθος να αλλάζω όλο το νερό και να πλένω σχολαστικά όλα τα πράγματα που έχει μέσα (βότσαλα , αμφορέας,πέτρα και 2 φυτά 20 εκατοστών),επίσης άνοιγα και το φίλτρο και έπλενα μέσα σχολαστικά και όλα αυτά με νερό βρύσης .Επίσης σε κάθε αλλαγή νερού έριχνα 15ml αντί χλώριο και 10ml βακτήρια.Το ψαράκι μετά από κάθε αλλαγή νερού δν είχε κανένα πρόβλημα και ήταν μια χαρά ορεξάτο.Τις τελευταίες 2 ημέρες (1 μέρα πριν την αλλαγή νερού και 1 μέρα μετά την αλλαγή νερού δεν είναι ορεξατο και κάθεται στο βυθό πίσω από τα αντικείμενα για να μην φαίνεται.Σας παρακαλώ διαφωτίστε με όσο πιο απλά γίνεται τι να κάνω για να υπάρχει ένα υγιές ενυδρειο και ένα υγιές ψάρι εκεί μέσα.Διάβασα παρά πολλά από τα άρθρα αλλά δεν έχω μετρητές και τέτοια που λέει. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για την ταλαιπωρία..
Εμφανίσεις: 1859
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-21, 10:10
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Καλημέρα...

Το λίτρα σου είναι μάλλον οριακά για ένα χρυσόψαρο...

Ναι, έκανες λάθος που άλλαζες όλο το νερό και ακόμα μεγαλύτερο λάθος που έπλενες τα πάντα με νερό βρύσης. Με αυτό τον τρόπο σκότωνες ότι βιολογία είχε προλάβει να αναπτυχθεί στο ενυδρείο σου. Επίσης φαντάζομαι ότι για να αλλάζεις όλο το νερό έκανες και το ψάρι βόλτα από το ενυδρείο σε κάποιο άλλο δοχείο, οπότε το στρεσάριζες. Αλλαγή νερού θέλεις κάθε εβδομάδα, το 30-40% των λίτρων σου.

Το ενυδρείο σου χρειάζεται στρώσιμο, ψάξε λίγο στο φόρουμ για τον κύκλο του αζώτου. Υπάρχουν κάποια βίντεο αρκετά κατατοπιστικά. Ψάξε στην περιοχή σου για μπόλι (έτοιμο βιολογικό υλικό από στρωμένο ενυδρείο) από κάποιον άλλο ενυδρειόφιλο. Μια άλλη επιλογή είναι να ζητήσεις ή να αγοράσεις μπόλι και από κάποιο πετσοπ αλλά εδώ έχεις λίγο ρίσκο. Το μπόλι θα σε βοηθήσει να επιταχύνεις την διαδικασία στρωσίματος. Το στρώσιμο το κάνουμε χωρίς ψάρια οπότε αν έχεις κάποιο γνωστό να φιλοξενήσει προσωρινά το ψαράκι σου καλό θα ήταν να το δώσεις μέχρι να είναι ΟΚ. Τα χρυσόψαρα είναι γενικά αρκετά ανθεκτικά και κάποιοι (κακώς) στρώνουν το ενυδρείο τους με τα χρυσόψαρα. Είναι πιθανόν το δικό σου ψαράκι να έχει ταλαιπωρηθεί.

Τις μετρήσεις νερού δεν τις γλιτώνεις αν θέλεις να είναι 100% σίγουρο ότι το ενυδρείο σου έχει στρώσει.

Το αντιχλώριο το βάζεις σε αναλογία με τα λίτρα του νερού που αλλάζεις, ανάλογα με το τι αντιχλώριο έχεις η αναλογία αλλάζει, δες στην συσκευασία ποια είναι η σωστή αναλογία. Όσον αφορά τα έτοιμα βακτήρια θα ακούσεις αντικρουόμενες απόψεις, στην δικιά μου περίπτωση είχαν δουλέψει, πριν από αρκετά χρόνια όμως οπότε δεν θυμάμαι και πολλά.

Οπότε ψυχραιμία, λίγο διάβασμα για αρχή (και πολύ διάβασμα για συνέχεια) και βουρ για μπόλι.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το καινούριο μου μικρό Undertaker Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 94 26-04-17 12:25
Μια αναπαντεχη εκπληξη ενα καινούριο ενυδρειο ilias vag Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 19 31-05-16 17:25
Νεο ενυδρειο βοήθεια!! Elhnaras Αρχάριοι γλυκού νερού 22 08-07-14 11:05
Καινούριο Group! frits Greek Aquarist's Boards 3 02-04-10 15:59
μεταχειρισμενο ενυδρειο! βοήθεια με φιλτρο και ψαρια παρακαλω.. stred Αρχάριοι γλυκού νερού 15 11-01-10 22:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03241 seconds with 13 queries