Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-14, 08:01
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Lightbulb Απορίες για κύκλο ζωής και επιβίωση red cherry

Καλημέρα σε όλους!

Με αφορμή τη συμπλήρωση 5 μηνών ζωής του ενυδρείου μου, μου προέκυψαν οι εξείς απορίες λόγω του ότι περίπου ένα μήνα πριν είχα μετρήσει συνολικά 4 ψόφιες γαρίδες και δεν έχω παρατηρήσει να αυξάνεται ο πληθυσμός τους στο ενυδρείο μου με βάση την ευκολία τους, το αντίθετο μάλιστα:

Περίπου ένα μήνα πριν, επί 4 διαφορετικές μέρες έβρισκα και από μία ψόφια γαρίδα... να διευκρινήσω ότι όλες οι ψόφιες γαρίδες ήταν ενήλικες και τελικού μεγέθους 1,5-2 cm. Υποψιάστηκα τότε την έναρξη λίπανσης στο ενυδρείο μου, παρόλο που δεν χορηγούσα (ούτε χορηγώ) τη φουλ δοσολογία άσχετα αν έχω πλήρες φυτεμένο, και μάλιστα την έσπαγα σε 2 δόσεις στο καθένα από τα 2 λιπάσματα.
Το ενυδρείο μου για όσους δεν γνωρίζουν είναι αυτό, αλλά οι μετρήσεις που αναγράφονται έχουν διαφοροποιηθεί και για το λόγο αυτό παρακαλώ να αντικατασταθούν στην δημοσίευση της παρουσίασής μου από κάποιον mod

pH: ≈ 6,7-6,8 (λόγω CO2)
Γενική σκληρότητα (GH): (μου έχει τελειώσει το τεστ)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 10% εβδομαδιαία (από νερό βρύσης 7,5 pH)
Θερμοκρασία: 24°C

ερωτήσεις:
- Ποιά η μέγιστη διάρκεια ζωής στα ενυδρεία μας των "ντόπιων" γαρίδων red cherry ?
- Πόσος γόνος σε αριθμό γεννιέται από κάθε αυγωμένη red cherry ??
- Τι αριθμός γόνου επιβιώνει σε φουλ πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, χωρίς ψάρια, με αφθονία τροφής και σε ποικιλλία, με μόνους συγκάτοικους μερικά σαλιγκάρια ramshorn, MTS και physa ???

Το θεωρώ "αδιανόητο" να τρέχει το ενυδρείο μου 5 μήνες, να κατοικούνε μόνο γαρίδες, να είναι πιο πυκνοφυτεμένο πεθαίνεις (), να βλέπω συνεχώς αυγωμένες red cherry από την πρώτη μέρα εισαγωγής τους και να μην αυξάνεται ο πληθυσμός τους - το αντίθετο μάλιστα να βλέπω αρκετά λίγες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-14, 11:53
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πόσος γόνος σε αριθμό γεννιέται από κάθε αυγωμένη red cherry ??
αυτην την απορια την εχω και εγω....αν και στην δικη μου περιπτωση η 12-15 γαριδες σε διαστημα 4-5 μηνων εγιναν 40 ..... εχουν και παρεα ψαρια (και μονομαχο)!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-14, 15:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι γαριδες ζουν 1-2 χρονια.

Ειναι λογικο να πεθανουν σε τελικο μεγεθος, αφου φτασουν σε μια ηλικια. (γιαυτο δεν πρεπει να παιρνουμε μονο τελικο μεγεθος γαριδες, αφου δεν ξερουμε την ηλικια τους και σε μερικες μερες απο την αγορα τους, μπορει να τελειωσουν οι μερες τους)

Δεν ειναι λογικο ομως να μη βλεπεις γονο.
Δεν βλεπω αλλο λογο απο τα στοιχεια που παραθετεις (και αφου δεν εχεις θηρευτες) απο τα λιπασματα ή/και καποιο προβλημα στο βυθο.
Υποθετω εχεις και αρσενικα μεσα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-14, 17:10
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Προφανώς κατάλαβες φίλε Σπύρο ποιες γαρίδες μου ψοφήσανε, και ειλικρινά μου έκανε πάααααρα πολύ μεγάλη εντύπωση γνωρίζοντας το "βιογραφικό" τους και το πόσο καλοαναθρεμένες είναι (παρεμφερές πρόγραμμα διατροφής εφαρμόζω κι εγώ)... Φυσικά και εννοείται ότι οι υπόλοιπες της σειράς τους βόσκουν και κάνουν βόλτες ορεξάτες ενας λόγος παραπάνω που με παραξένεψαν οι 4 θάνατοι, και ειδικότερα το ότι καθεμιά ψόφησε μέσα σε διαφορετική συνεχόμενη μέρα... και εννοείται ότι πριν με αποχαιρετήσουν είχαν ζήσει 2 μήνες το λιγότερο στο δικό μου ενυδρείο.

Από κοντά στη συνάντηση που σου είχα πει ότι έβλεπα φυσαλίδες να αναδύονται από παντού στο ενυδρείο τελικά δεν ήταν αναερόβιες περιοχές όπως φοβόμουνα αλλά pearling από τα φυτά!! xaxaxa

Να σας εξηγήσω πιο σωστά 3 σημαντικά πράγματα:
- Περίπου 40-50 γαρίδες μόνο είχαν μπει στο ενυδρείο!
- Γόνο βλέπω, αλλά όχι τον αριθμό που περίμενα! (υποτείθεται ότι οι red cherry είναι οι πιο εύκολες τους είδους! τι θα γίνεται δηλαδή με τα πιο απαιτητικά είδη?)
- Το ενυδρείο είναι αρκετά πυκνοφυτεμένο, το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι δεν προλαβαίνουν να κυκλοφορήσουν και για πολύ διάφορα θρεπτικά και "τοξίνες" στη στήλη του νερού, σας λέω τα ρουφάνε όλα ούτε νιτρικά αφήνουν παρόλο που έχω γενναιοδωρία στο τάϊσμα...
Ξέρω ότι δε μπορώ να περιμένω να κοκκινήσει ξαφνικά μια έκταση 125 λίτρων μόνο από αυτές αλλά όλος ο γόνος που βρίσκεται? κάθε 10-15 μέρες τις βλέπω γκαστρωμένες λέτε να κρύβονται μέσα σε τέτοια φυτομάζα αλλά συνέχεια να κρύβονται? Στο ενυδρείο πέρα από red cherry είχα προσθέσει και καμια 10αριά amano.. κι αυτές άφαντες είναι! Μήπως λέτε να φταίει ένα ξυλλαράκι κανέλλα Κεϋλάνης που έχω βάλει εδώ και κάμποσο καιρό στο ενυδρείο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 23-03-16 στις 12:04
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-14, 22:28
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

λογικα Πανο με τις γαριδες που εχεις βαλει πρεπει να εχουν γεννηθει στους μηνες που τρεχει το ενυδρειο 200 μωρα +!!! ποσα θα επιβιωσαν χοντρικα τα βλεπεις;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-14, 23:15
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

ερωτήσεις:
- Ποιά η μέγιστη διάρκεια ζωής στα ενυδρεία μας των "ντόπιων" γαρίδων red cherry ?
- Πόσος γόνος σε αριθμό γεννιέται από κάθε αυγωμένη red cherry ??
- Τι αριθμός γόνου επιβιώνει σε φουλ πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, χωρίς ψάρια, με αφθονία τροφής και σε ποικιλλία, με μόνους συγκάτοικους μερικά σαλιγκάρια ramshorn, MTS και physa ???


Μεγιστη διαρκεια ζωης 1,5-2 χρόνια εξαρτάται απο την θερμοκρασια που τις έχουμε.

Ο γονος, εξαρτάται απο το μεγεθος της γαρίδας, την ηλικια, και τις παραμετρους, καθε γαριδα μπορει να εχει 25 εως και 40 αυγα...

Το φουλ πυκνοφητεμένο, να ξερεις οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο...
Εχει μεγάλo σκαμπανέβασμα στο ph, πρωι με βράδυ, γιαυτο και θα δεις οι περισότροι στο εξωτερικο , χρησιμοποιουν κυριως μοςς και ευκολα φυτα.

Τωρα για τον γονο ποσος επιβιωνει... ειναι ευκολες γαρίδες , σε οτι παραμέτρους και να τις βάλεις θα γεννησουν και θα επιβιωσουν τα μικρά.
Το ποσοστο της επιβιωσης των μικρων εξαρτάται απο την ποιοτητα του νερου, και το φαγητό.
Αν δεν εχει ωριμασει καλά το ενυδρειο σου ( να εχει μερικές αλγες μέσα , κυριως green spot, και μικροσοργανισμους) , τοσο λιγοτερα επιβιωνουν...
-------------------------
ξεχασα ...
Να προσθέσω οτι , αν ειναι λιγες, και υπάρχει αφθονία σε τροφη τυπου αλγης και μικροοργανισμων στο ενυδρειο θα τις προτιμησουν , απο τις ετοιμες τροφες που ριχνουμε, γιαυτο και μπορει να εχουν εξαφανιστει οπως λές και οι αμανο..
Τα μικρά , συνηθως κρυβονται, οπως και οι αυγομένες, πισω απο τα φυτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicpapa : 15-02-14 στις 23:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-14, 00:25
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα για τον γονο ποσος επιβιωνει... ειναι ευκολες γαρίδες , σε οτι παραμέτρους και να τις βάλεις θα γεννησουν και θα επιβιωσουν τα μικρά.
Το ποσοστο της επιβιωσης των μικρων εξαρτάται απο την ποιοτητα του νερου, και το φαγητό.
Αν δεν εχει ωριμασει καλά το ενυδρειο σου ( να εχει μερικές αλγες μέσα , κυριως green spot, και μικροσοργανισμους) , τοσο λιγοτερα επιβιωνουν...
-------------------------
ξεχασα ...
Να προσθέσω οτι , αν ειναι λιγες, και υπάρχει αφθονία σε τροφη τυπου αλγης και μικροοργανισμων στο ενυδρειο θα τις προτιμησουν , απο τις ετοιμες τροφες που ριχνουμε, γιαυτο και μπορει να εχουν εξαφανιστει οπως λές και οι αμανο..
Τα μικρά , συνηθως κρυβονται, οπως και οι αυγομένες, πισω απο τα φυτα.
Δηλαδή μου λες ότι παίζει μέσα σε τέτοια φυτομάζα να "χάνονται" σε σημείο που να τις θεωρώ ψόφιες ενώ δεν είναι?? κάτι τέτοιο φαντάστηκα κι εγώ αλλά είπα να ανοίξω θέμα για μεγαλύτερη σιγουριά

Από άλγες... ούουουουου να φάνε και οι κότες πράσινη spot στο πίσω τζάμι, μαύρη νηματοειδής και stanghorn στο μπροστινό τμήμα και στα παλιά φύλλα όλων των φυτών τα οποία κόβω μηχανικά κάθε φορά με την εβδομαδιαία αλλαγή. Αλλά παρ' όλα αυτά τα φυτά είναι υγιέστατα και ακμαιότατα δόξα το Θεό!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-14, 23:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν εχετε παρατηρησει οτι υπαρχουν περιοδοι μεσα στο ετος, που βγαινει περισσοτερος γονος απο αλλες φορες?

Πανο, εχεις αρκετα αρσενικα στο ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-14, 03:10
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Τώρα που μου το λες, βλέπω που και που μερικές μικρόσωμες που έχουν πιο διάφανο χρώμα που μοιάζουν γι αρσενικές... λες να παίζει κι αυτό το ρόλο του

Επίσης ενώ πριν 1+ μήνα παρατηρούσα τους χαρακτηριστικούς χορούς των αρσενικών, τώρα έχει μειωθεί κατακόρυφα το φαινόμενο αυτό... επιμένεις δηλαδή ότι υπάρχουν και περίοδοι μειωμένης αναπαραγωγικής διαδικασίας και αντίστοιχα αυξημένης? παίζει μήπως το ρόλο της και η εποχή (χειμώνας-καλοκαίρι)?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 23-03-16 στις 12:42
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-14, 18:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν επιμενω, απλα βλεπω κατα εποχες (οχι απαραιτητα χειμωνα ή καλοκαιρι) να αλλαζουν οι ρυθμοι αναπαραγωγης.
Καποιες φορες στουμπωνει γαριδα το ενυδρειο και πρεπει να δινω πολλες για να ερθει στα ισα του κι αλλες ειναι πιο χαλαρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-02-14, 16:08
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παίδες... έχω προσθέσει καμια 10αριά (επιπλέον από αυτές που ήδη έχω εννοώ) αρσενικές γαρίδες στο ενυδρείο μου αλλά βλέπω όλες σχεδόν τις θηλυκές σελωμένες και μια-δυο μόνο αυγωμένες.. τι να συμβαίνει άραγε εννοείται τρώνε και κινούνται όλες φυσιολογικά...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-03-14, 18:04
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παιδιά χρειάζομαι άμεσα τις συμβουλές και τη βοήθειά σας!!

Έχω μια υποψία ότι τελικά εντόπισα τον λόγο που δεν αυξάνεται ο αριθμός των γαρίδων μου!...

Πριν λίγες ώρες, με αφορμή την προσαρμογή σε μια γαρίδα bamboo για να μπει στο ενυδρείο, διαπίστωσα με τον μεγανθυντικό φακό κάτι μικροσκοπικά σαν σκουληκάκια πάνω στα μπροστινά τζάμια...
Μετά από αναζήτηση σε αυτό το άρθρο διαπίστωσα ότι είναι microworms (μέτρησα περίπου 5-6)..
Δεν ανησύχησα ιδιαίτερα μέχρι που κοιτάζοντας ακόμα πιο προσεκτικά στο τζάμι ανακάλυψα μετά μεγάλης μου έκπληξης ότι είχα και ύδρες (ύδρα / hydra) !!!!
Διαπίστωσα μετά από διάβασμα ότι ευθύνονται για θανάτους γόνου γαρίδων! ...Και μετά από μια αναζήτηση εδώ βρήκα αυτό το θέμα του Σάββα...

- Αν κατάλαβα σωστά από το πινακάκι εδώ, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το 25% (ή αλλιώς το 1/4 του χαπιού) σε 3 ημερήσιες δόσεις ?
- Το χάπι από που το προμηθεύομαι, από φαρμακείο ή κτηνιατρείο ??


Υ.Γ. καθώς σκεπτόμουν διάφορα σχετικά με το θέμα μου αυτό, θυμήθηκα ότι το παλικάρι που μου έδωσε κλαδέματα μου είχε πει ότι το χαλίκι του με ανακατεμμένο υπόστρωμα που είχε στο ενυδρείο του από το οποίο μου έδωσε τα κλαδέματα, του το είχε δώσει ο Αλέξανδρος (Raven) και είχαν εμφανιστεί από ύδρες και διάφορα σκουληκάκια μέχρι ramshorn και λαθρεπιβάτες(!!)
Αν συνυπολογίζω ότι το ίδιο παλικάρι είχε στα ενυδρεία του τριχοειδή άλγη και cladophora, τότε μάλλον διαπίστωσα ότι την έχω "πατήσει" άσχημα....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-03-14, 18:18
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Οπως ειπα και στο αλλο θέμα σου , ταιζεις πολυ...
Γιαυτο εμφανιστηκαν και τα τερατάκια...

Ειχα και εγω τερατακια, ειναι απο το υπερβολικό ταισμα.

Απο αυτα επικινδυνα , ειναι τα πλαναρια και οι υδρες.

Δεν προτεινω φαρμακα... γιατι πάλι θα εμφανιστουν...

Στις αλλαγες αφαιρεσε οσα μπορεις χειροκινητα, ελατωσε το ταισμα και βαλε προσεχτικα σκουπα βυθου στο σημειο οπου ταίζεις.

Τα σκουληκάκια, αν δεν ειναι πλαναρια , ειναι ακινδυνα.
Μπορεις να χρησιμοποιησεις και παγίδες.

Οσο για την clado , δυσκολα θα την εξολοθρευσεις όλη, απλα την αφερεις χειροκινητα, και δες λιγο co2 και no3.. με λιγα λόγια την αναπτυξη των φυτων σου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-03-14, 18:34
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Συνοψίζοντας, τι σκέφτομαι να κάνω και να μου πεις αν συμφωνείς:

1) Αλλαγή νερού 30% και μηχανική αφαίρεση όσες ύδρες και σκουληκάκια μπορώ (τα σκουληκάκια κατά 80% είμαι σίγουρος ότι δεν είναι πλανάρια)
2) Κόψιμο ταΐσματος και λιπασμάτων τελείως για 1 βδομάδα
3) Οριστική ελάττωση του ταΐσματος (αυτό πίστεψέ με μου είναι το πιο δύσκολο! )
4) Σταδιακό ξήλωμα όλου του μπροστινού βυθού από τη marsilea και φύτεμα στη θέση της lobelia cardinalis (μου μένει πολύ χαμηλή σε ύψος και μου αρέσει σαν υποκατάστατο γρασίδι)

Έχεις κάποια διαφωνία ή προσθήκη σε αυτά που σκέφτομαι να πράξω ??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
...και δες λιγο co2 και no3.. με λιγα λόγια την αναπτυξη των φυτων σου.
Εδώ τι εννοείς? κάνε το μου πιο κατανοητό.. διότι είμαι ικανοποιημένος από την ανάπτυξη των φυτών και χωρίς πολλά-πολλά στη λίπανση..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 23-03-16 στις 12:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-03-14, 19:05
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

1)Τα πλαναρια εχουν τριγωνικό σχημα στο κεφάλι και οταν τα ακουμπησεις με κάτι γινονται σαν μπαλιτσα...
Για κανε και ενα ντου το βραδυ αφου εχουν κλεισει τα φωτα , πολλα τερατακια βγαινουν τοτε..

2) Δεν θες να τα εξολοθρευσεις κατευθεια, ολα μαζι , σιγα σιγα. απλά θα δινεις στις γαριδες πολύ λίγο φαγητο.

3) Και ομως ολη η ιστορια εδω βρισκεται... τι τις ταίζεις?

4) Αν το κάνεις για την cladophora, τζάπα θα το κάνεις, απλα αφαιρεσε χειροκινητα την αλγη , αν δεν εχεις αμάνο, δοκιμασε τες πολλές φορες την τρώνε.


Αν σταματησεις την λιπανση, και δεν εχεις νιτρικά, θα φουντωσει η cladophora.. ασε τα φυτα να παρουν τα πάνω τους, καθε ελειψη των φυτων ειναι υπερ της άλγης.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-03-14, 23:50
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

1) Γι αυτό σου είπα ότι τείνω στο ότι είναι microworms και όχι πλανάρια, διότι σώμα και κεφάλι είναι το ίδιο πράγμα, δεν ξεχωρίζω τριγωνικό ή εξογκωματικό κεφάλι..

2) Σύμφωνοι, αλλά να κάνω μια νηστεία καλού-κακού για 2-3 μέρες? (έρχεται και Καθαρά Δευτέρα )

3) Ταΐζω πολλές και διαφορετικές (θα σου πω σε λίγο..)

4) Έχεις απόλυτο δίκιο για τη λίπανση φίλε Νίκο, γράψε λάθος... συνέχεια κανονικά το πρόγραμμα της λίπανσης !

Πάντως η Cladophora δεν ευδοκιμεί πουθενά αλλού, τη βλέπω μόνο πάνω στη marsilea και όχι οπουδήποτε αλλά μόνο σε εκείνο το μπροστινό σημείο, ίσως επειδή εκεί ρίχνω τις τροφές.
Βρε λες όντως η ιστορία να βρίσκεται στο είδος των τροφών που ταΐζω??....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 23-03-16 στις 12:45
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ο χάρτης της ζωής genecr Ιστοσελίδες στο Internet 0 17-05-12 13:33
Μικρές απορίες περί red cherry + crs kifinas Γαρίδες του γένους Neocaridina 12 11-01-11 14:57
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Διάρκεια Ζωής Βιβή Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-02-09 15:48
Κάλιο. ThDam Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 18-11-05 02:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07647 seconds with 15 queries