Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-02-14, 08:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νιτρικα ποσα ηταν συνηθως πριν την αλλαγη?
Να μετρησεις και με αλλο τεστ γιατι καποια δειχνουν οτι ναναι (ιδιως αν κρυσταλωσει ενα συστατικο που εχουν)
Συνήθως ήταν 20 πριν τις εβδομαδιαίες αλλαγές. Ανοιξα και τα καινούρια τεστ και έκανα μέτρηση και έδειχναν το ίδιο γιατί φοβήθηκα μήπως δεν έδειχναν σωστά τα προηγούμενα γιατί ήταν στο τέλος (και μόλις τελείωσαν)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημμα του Τάκη έτσι όπως μας τα έγραψε νομίζω πως είναι συνδιασμός καταστάσων. Υπερβολικό τάισμα, μικρό ενυδρείο, πολλά ζωντανά, αλλαγή ρυθμού οξυγόνοσης, θερμοκρασία νερού ανεβασμένη. Αυτός ο συνδιασμός για κάποια στιγμή προκάλεσε μπαμ στις συνθήκες του ενυδρείο και κάποιες από τις πολλές γαρίδες δεν αντέξανε.

Για όλους μας το τάισμα είναι αυτό που πρέπει να προσέχουμε. Με πιο πολλή φαί θα τις κάνουμε κακό... με πιο λίγο θα αντέξουν
Κάτι τέτοιο σκέφτομαι και εγώ (εκτός από τη θερμοκρασία που είναι 24,5 - 25,5 ). Είναι αλήθεια πως τις ταΐζω πολύ και μη τη διακοπή της αεραντλίας άρχισε να γκρεμίζεται η ευαίσθητη ισορροπία του ενυδρείου λόγω υπερπληθυσμού και μικρού όγκου νερού. Ηδη άρχισε η μείωση του ταίσματος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 28-02-14 στις 08:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-02-14, 09:24
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Αν, όμως, ήταν από το πολύ τάισμα δεν θα είχαμε εμφανή αύξηση αμμωνίας/ΝΟ2/ΝΟ3; Πώς μπορεί να φταίει η υπερβολική τροφή και να μην το έχουν δείξει οι μετρήσεις;
Μήπως οι RCS παράφαγαν και από αυτό αρρώστησαν; Αλλά γιατί αυτό συνέβηκε μόλις τώρα, χωρίς αερόφιλτρο και δεν συνέβηκε νωρίτερα;

Από την άλλη, σκέφτομαι ότι οι συμπεριφορές που παρατήρησε το Τάκης (οι γαρίδες στην επιφάνεια) υποδηλώνουν χαμηλό οξυγόνο. Η μεγάλη ποσότητα τροφής μπορεί να δημιούργησε υπερτροφία σε βακτηρίδια που καταναλώνουν οξυγόνο και το ταυτόχρονο βούλωμα της αεραντλίας ανέδειξε το πρόβλημα. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-02-14, 09:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μέτρησα πάλι τώρα και είναι όλα οκ. ΝΗ3/ΝΗ4 = 0 , ΝΟ2 = 0 , ΝΟ3 > 5 < 10. Όλα δείχνουν πως επανήλθε. Από εδώ και πέρα δραστική μείωση του ταΐσματος, όχι και να λιμοκτονήσουν βέβαια. Θα καθαρίσω και το φίλτρο απόψε και θα κάνω και μια μικρή αλλαγή νερού.



Και μια ερώτηση , αν ξεκινήσω να βάζω νερό από το ίδιο που βάζω στο μεγάλο (μεγάλο για εμένα) που το προετοιμάζω με τύρφη, άνθρακα και ζεόλιθο, θα κάνω ζημιά στις γαρίδες με πιο μαλακό και έλαφρώς πιο όξινο νερό (PH 6,8 - 7); Οχι απότομα βέβαια, σταδιακά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-02-14, 09:50
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια ερώτηση , αν ξεκινήσω να βάζω νερό από το ίδιο που βάζω στο μεγάλο (μεγάλο για εμένα) που το προετοιμάζω με τύρφη, άνθρακα και ζεόλιθο, θα κάνω ζημιά στις γαρίδες με πιο μαλακό και έλαφρώς πιο όξινο νερό (PH 6,8 - 7); Οχι απότομα βέβαια, σταδιακά
Νομίζω ότι το ιδανικό ph για τις RCS είναι ελαφρώς όξινο (6,5-7), άρα μάλλον καλύτερα θα είναι γι' αυτές.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-02-14, 12:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι το ιδανικό ph για τις RCS είναι ελαφρώς όξινο (6,5-7), άρα μάλλον καλύτερα θα είναι γι' αυτές.
Τότε θα το ξεκινήσω σιγά σιγά.
Σήμερα το πρωί με τις μετρήσεις που έκανα το PH ήταν 7,1 και δεν βάζω τίποτα στο ενυδρείο, ενώ μετά την αλλαγή ήταν 7,4.
Μάλλον στο Κερατσίνι το νερό της ΕΥΔΑΠ δεν είναι και τόσο αλκαλικό και το φίλτρο άνθρακα από ότι ξέρω δεν επηρεάζει το PH, μόνο αν είναι κακής ποιότητας και περιέχει στάχτη θα το ανεβάσει και όχι θα το κατεβάσει.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-02-14, 15:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
το φίλτρο άνθρακα από ότι ξέρω δεν επηρεάζει το PH, μόνο αν είναι κακής ποιότητας και περιέχει στάχτη θα το ανεβάσει και όχι θα το κατεβάσει.
Ο ενεργος ανθρακας εχει την ταση (αναλογα διαφορους παραγοντες) να φερει το πεχα προς το ουδετερο 7.

Εγω παντως οταν τις ειχα σε μικρο ενυδρειο (50 λιτρα) και ταιζα πολυ, εκανα 80-90% αλλαγη την εβδομαδα, για να κραταω καθαρο το νερο.
Παντως αν δεν ταιζεις πολυ, εχει την ταση η αποικια να κρατιεται σε χαμηλο πλυθησμο απο μονη της.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-02-14, 16:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως οταν τις ειχα σε μικρο ενυδρειο (50 λιτρα) και ταιζα πολυ, εκανα 80-90% αλλαγη την εβδομαδα, για να κραταω καθαρο το νερο.
Σπύρο δεν κάνω οικονομία στο νερό όταν κάνω αλλαγές και ειδικά σε αυτό.
Τις αλλαγές σε αυτό το ενυδρείο τις κάνω με τον εξής τρόπο. Έχω ένα DIY φίλτρο που έχει την έξοδο από επάνω, εκεί έχω προσαρμόσει το spray bar. Όταν κάνω αλλαγές ξεκουμπώνω το spray bar και βάζω το αλφαδολάστιχο για τις αλλαγές. Αυτό το κάνω γιατί φοβάμαι πως οτιδήποτε άλλο και να κάνω θα ρουφήξω και καμιά γαρίδα , ενώ από το φίλτρο είναι δύσκολο έως αδύνατο να συμβεί αυτό. Όταν φτάσει η στάθμη περίπου στη μέση το φίλτρο ξενερίζει , και τότε με την αντλία καθαρού νερού ρίχνω φρέσκο νερό στην απέναντι γωνία του ενυδρείου, σε αυτή τη φάση ρίχνω 1-1,5 10λιτρους κουβάδες, βγάζω τη σωλήνα εξαγωγής και ξανακουμπώνω το spray bar, βάζω σε λειτουργία το φίλτρο και συμπληρώνω νερό μέχρι να γέμιση (15 λίτρα περίπου ακόμα. Δηλαδή συνήθως καταναλώνω 20-30 λίτρα νερό για αυτό το ενυδρείο


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως αν δεν ταιζεις πολυ, εχει την ταση η αποικια να κρατιεται σε χαμηλο πλυθησμο απο μονη της.
Προφανώς από το πολύ τάισμα έχει μεγαλώσει η αποικία αλλά με τόσο τάισμα μάλλον θα πρέπει να κάνω αλλαγες και μεσοβδόμαδα.
Για αυτό, προσωρινά νηστεία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-02-14, 23:21
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry αν βγαίνουμε λιγάκι εκτός θέματος, αλλά με αυτό που λες φίλε Γιάννη δείχνεις απόλυτη σιγουριά.. Δηλαδή έχεις κλαδέψει το ρίζωμα ανούμπιας εντός ενυδρείου και δεν παρατήρησες κάτι?
Το έψαξα και το έχουν αναλύσει και άλλοι... με σιγουριά σας λέω ότι τα φυτά είναι ο.κ.,

"Τα φυτά Anubia και Cryptocoryne είναι επικίνδυνα για τις γαρίδες… μύθος ή αλήθεια;"
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 23-03-16 στις 11:49
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-03-14, 01:15
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Πάρα πολύ χρήσιμο και σωστά δομημένο ως άρθρο δικό σου είναι φίλε Γιάννη έτσι?!

Γενικότερα - και ζητώ συγγνώμη στον φίλο μου και συνονόματο Τάκη για το off topic - επειδή ειλικρινά έχω βαρεθεί να διαβάζω και να ακούω ενυδρειακούς μύθους (οι οποίοι τις περισσότερες φορές δεν αποδεικνύονται με βάσιμες μελέτες παρά λέγονται απλά για να ειπωθούν) προτείνω να δημιουργηθούν κάποια θέματα τα οποία να γίνουνε pinned στις κατηγορίες στις οποίες ανήκουν, όπου να καταρρίπτονται η μύθοι αυτοί έμπρακτα μέσα από πειράματα, μελέτες και αποδείξεις, είτε εργαστηριακές-επιστημονικές είτε προσωπικές δηλαδή μέσα από δοκιμές και εμπειρίες κάποιων χομπιστών.

- Ένα πολύ σημαντικό θέμα είναι αυτό περί του κλαδέματος Ανούμπιας και Κρυπτοκορίνας, επαναλαμβάνω με αυτό το πολύ χρήσιμο άρθρο του Γιάννη ως βάση ή τροφή για βαθύτερη και πιο επιστημονική τεκμηρίωση.
- Ένα άλλο εξ΄ισου σημαντικό είναι το στρώσιμο με αμμωνία, όπου κάποιοι για κερδοσκοπικούς λόγους είναι κατά αυτής της μεθόδου κατονομάζοντάς την "δηλητήριο". Πάντως για κακή τους τύχη υπάρχουν κάποιο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ με Ε κεφαλαίο όπως ο James S. Koga, πτυχιούχος Βιολογίας και Βιβλιοθηκονομιας με εμπειρία στο Public Health Library του University of California, ο οποίος έχει αναπτύξει μια έρευνα για το στρώσιμο ενυδρείου με χρήση αμμωνίας.
- Και κλείνοντας με το πρόσφατο topic του Σπύρου Delta66 για το μύθο επιστροφής των γαρίδων Red Cherry στην άγρια μορφή τους.

Δυστυχώς πάντως από τη μικρή μου εμπειρία και ενασχόληση μέχρι στιγμής στο χόμπι, έχω διαπιστώσει ότι ο περισσότερος "κρότος" δε προκαλείται από τους ίδιους τους μύθους αλλά από την λάθος επικοινωνία με τη μέθοδο του χαλασμένου τηλεφώνου και κυρίως από τα "παπαγαλάκια" τα οποία είτε εσκεμμένα είτε από άγνοια πολλές φορές αναπαράγουν αυτές τις λανθασμένες νοοτροπίες (χωρίς αυτό να ισχύει αποκλειστικά και μόνο για τις περιπτώσεις των μύθων αλλά γενικότερα στο χόμπι μας)! Υ.Γ. ξέρει ο Σπύρος delta66 ακριβώς τι θέλω να πω...

Τάκη και πάλι χίλια συγγνώμη βρε φίλε που άνοιξα αυτή τη μεγάλη παρένθεση στο topic σου αλλά πιστεύω ότι είναι για καλό όλων μας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 23-03-16 στις 11:50
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-03-14, 03:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάνο το θέμα του Γιάννη δεν είναι καθόλου off topic, συζητάμε για ομάδικο θάνατο γαρίδων και προσπαθούμε να βρούμε τις πιθανές αιτίες που μπορούν να προκαλέσουν κάτι τέτοιο. Γιάννη προσωπικά σε ευχαριστώ για το άρθρο σου, πολύ κατατοπιστικό και ξεκαθαρίζει πλέον το τοπίο για τον μύθο του κλαδέματος αυτών των φυτών.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίστα με πιθανές Αιτίες Εμφάνισης Αμμωνίας matser Γλυκό νερό - Γενικά 9 27-11-13 17:09
Ξαφνικός θάνατος σε αρλεκίνους palia13 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 25 04-08-13 15:40
Ξαφνικός θάνατος, 3 SAE. kesanis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 08-06-12 14:10
Τόσο ξαφνικός θάνατος? Χριστόφορος Μίχας Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 8 27-02-10 03:17
Ξαφνικός Θάνατος Ζωοτόκων manick Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 10-03-05 22:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07430 seconds with 15 queries