Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-13, 00:29
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Smile Προβλημα με την εκδυση

Εχασα αρκετες γαριδες κυριως red cherry, με προβληματα εκδυσης , η γαριδα ενω ξεκινουσε την εκδυση μετά πεθαινε.. ή μερικες δεν αλλαζανε στο κεφάλι και στη ουρά.
Ολα νομιζω ξεκινησαν απο την αντικατασταση του equilibrium , με καθαροτερα χηλικό ασβεστιο cao , και θειικο μαγνησιο (epsom salt) ,εχει 2 εβδομαδες περιπου .
Εχθες εκανα αλλαγη και μετά την αλλαγη ξεκινησαν το molting , τα αρσενικα ετρεχαν αλλα τα θυληκά δεν μπορουσαν να ολοκληρωσουν την εκδυση, και πεθαιναν. βρηκα παρα πολλές με κολλημενο τον εξωσκελετο , και εχει αλλες που εζησαν οι οποιες δεν εχουν κανει εκδυση το κεφάλι και την ουρά...
Το ενυδρειο ειναι 80λιτρο , εχει μέσα crs και σακουρα, τιμες , Ph 6.4 -6.2 ,kh1,gh 6,nh3 0 ,no2 0 και νιτρικά 20 ,tds 134, απο λιπανση τιποτα , χρηση co2 και αεραντλιας το βραδυ.
Αλλαγες την εβδομαδα 15 λιτρα.
Για πειτε καμια γνωμη ...
Θα παραγγειλω το mosura mineras plus ,μου φαινεται να τελειωνω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-13, 01:18
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μαρεσει που ειχαμε προσφατα τη συζητηση περι equilibrium. Εγω στη θεση σου θα ξαναγυρνουσα σαυτο εμενα προσωπικα με εχει αφησει ικανοποιημενο. Βεβαια για gh 6 σε 15 λιτρα θελεις ζυγαρια με διαιρεση γραμαριου, εγω γεμιζω απλα μια κουταλια σουπας (~16γρ αποτι λεει η εταιρεια) στα 140 λιτρα περιπου. Γιατι δεν βαζεις μονο αυτο να ξεμπερδευεις; Η γιατι δεν πας σε καποιο discus trace, εγω λεω να το γυρισω εκει για ανεβασμα gh, της preis που ειναι σχετικα οικονομικο. Αλλα το σκεφτομαι γιατι απτο equilibrium την εχω βρει την ησυχια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-13, 01:28
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρεσει που ειχαμε προσφατα τη συζητηση περι equilibrium. Εγω στη θεση σου θα ξαναγυρνουσα σαυτο εμενα προσωπικα με εχει αφησει ικανοποιημενο. Βεβαια για gh 6 σε 15 λιτρα θελεις ζυγαρια με διαιρεση γραμαριου, εγω γεμιζω απλα μια κουταλια σουπας (~16γρ αποτι λεει η εταιρεια) στα 140 λιτρα περιπου. Γιατι δεν βαζεις μονο αυτο να ξεμπερδευεις; Η γιατι δεν πας σε καποιο discus trace, εγω λεω να το γυρισω εκει για ανεβασμα gh, της preis που ειναι σχετικα οικονομικο. Αλλα το σκεφτομαι γιατι απτο equilibrium την εχω βρει την ησυχια μου.
Ναι οντως... δεν μπορω να καταλαβω ομως το γιατί ... δεν πηγε καλά...
Καθαρότερα ειναι , 15 λιτρα ειναι η αλλαγή οχι το ενυδρειο, ειπα μπας και τα καταφερω και γλυτωσω το mosura , αλλα δεν το βλέπω , το 30 αρι δεν το γλιτωνω.
Mε το equilibrium ελαχιστα μικρα επιβιωνουν απο τις crs ....
το preis τι ειναι πρωτη φορά το ακουω .
Σε τι ενυδρειο το χρησιμοποιεις εσυ ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-13, 07:38
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Το preis diskus trace ειναι ιχνοστοιχεια για δισκους. Δεν μιλαω για γαριδες γιαυτο και σε ρωτησα. Βαλε μου ενα λινκ με το μοσουρα να ψαξω να βρω την συσταση και των δυο να δουμε τουλαχιστον αν εχει καποιο ιχνοστοιχειο παραπανω το μοσουρα το οποιο κανει για γαριδες και τις βοηθαει. Αν και νομιζω αν δει το θεμα ο αλεξ σαλονικα θα μας λυσει ολες μας τις αποριες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-13, 10:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπερδευεις τα σκευασματα ιχνοστοιχειων με αυτα των μεταλλικων αλατων.
Τα ιχνοστοιχεια traces ειναι σκευασματα με ιχνη στοιχειων, δλδ σε μικρες ποσοτητες.
Αυτα δεν επηρεαζουν σοβαρα τιμες σκληροτητας.
Τα μεταλλικα αλατα ειναι φουλ ασβεστιο μαγνησιο.
Το preis που λες εχει μεταλλικα αλατα και ανεβαζει GH.
Καποια σκευασματα ανεβαζουν μονο GH και χρειαζεται και σοδα αν θελουμε ναανεβασουμε και KH και καποια ανεβαζουν και ΚΗ σε μια στανταρ αναλογια παραλληλα με τη GH.
Διαβαζουμε οδηγιες.
-------------------------------------------
Κοιτα το preis, γραφει discus traces ή discus minerals (μεταλλικα αλατα)?
Η seachem βγαζει discus traces, ιχνοστοιχεια.
--------------------------------------------
nicpapa μαλλον αυτα σχετιζονται με το θεμα που ειχες με τα νιτρικα ή/και στις διαφοροποιησεις στις ρουτινες σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 24-01-13 στις 10:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-13, 13:22
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να ειναι απο τα νιτρικά, κατι με την χημεια του νερου, ειναι κατι λάθος απο αυτα που χρησιμοποιησα για την ανοδο της gh ?
Ειναι cao , και MgSO4·7H2O. Για να αναιβάσω την gh στο 6 .
Δες τε την φωτο , στο 1 εχει μεινει η κολησει στην ουρα ο παλιος εξωσκελετος, και στο 2 στην κεφάλη εχει ανασηκωθει απο τα πλαγια.

Το mosura ειναι για γαρίδες crs , αναιβάζει την γενικη σκληροτητα , και προσθετει minerals στο νερό, τωρα τι μπορει να περιέχει δεν ξερω.

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-13, 13:34
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

http://www.theshrimptank.com/brands/Mosura.html mosura ειναι εταιρεια αποτι βλεπω. Δες ποιο προιον ειναι αυτο που λες να δω για τα συστατικα του μπασ και υπαρχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-13, 13:41
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.theshrimptank.com/brands/Mosura.html mosura ειναι εταιρεια αποτι βλεπω. Δες ποιο προιον ειναι αυτο που λες να δω για τα συστατικα του μπασ και υπαρχουν.
Δεν αναγραφονται πουθενα ... mosura mineral plus ultra.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-13, 13:56
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχασα αρκετες γαριδες κυριως red cherry, με προβληματα εκδυσης , η γαριδα ενω ξεκινουσε την εκδυση μετά πεθαινε.. ή μερικες δεν αλλαζανε στο κεφάλι και στη ουρά.
Ολα νομιζω ξεκινησαν απο την αντικατασταση του equilibrium , με καθαροτερα χηλικό ασβεστιο cao , και θειικο μαγνησιο (epsom salt) ,εχει 2 εβδομαδες περιπου .
Εχθες εκανα αλλαγη και μετά την αλλαγη ξεκινησαν το molting , τα αρσενικα ετρεχαν αλλα τα θυληκά δεν μπορουσαν να ολοκληρωσουν την εκδυση, και πεθαιναν. βρηκα παρα πολλές με κολλημενο τον εξωσκελετο , και εχει αλλες που εζησαν οι οποιες δεν εχουν κανει εκδυση το κεφάλι και την ουρά...
Το ενυδρειο ειναι 80λιτρο , εχει μέσα crs και σακουρα, τιμες , Ph 6.4 -6.2 ,kh1,gh 6,nh3 0 ,no2 0 και νιτρικά 20 ,tds 134, απο λιπανση τιποτα , χρηση co2 και αεραντλιας το βραδυ.
Αλλαγες την εβδομαδα 15 λιτρα.
Για πειτε καμια γνωμη ...
Θα παραγγειλω το mosura mineras plus ,μου φαινεται να τελειωνω...
Τα βασικά συστατικά που επηρεάζουν την έκδυση είναι το ασβέστιο και το μαγνήσιο. Πολύ μεγάλο ρόλο όμως παίζει και η τροφή. Οι γαρίδες θα πρέπει οπωσδήποτε να παίρνουν και πρωτεΐνη.

Προσωπικά αν θα διατηρούσα CRS ξανά εκτός από το ψυκτικό που το θεωρώ απαραίτητο, για το νερό θα χρησιμοποιούσα μόνο Α/Ο και minerals.

Τα Mosura είναι κορυφαία, αυτό που χρειάζεσαι είναι το mineral plus και αν δεις ότι δεν έχουν συχνά εκδύσεις προσθέτεις και το Mosura eros και ησυχάζεις.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-13, 14:01
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βασικά συστατικά που επηρεάζουν την έκδυση είναι το ασβέστιο και το μαγνήσιο. Πολύ μεγάλο ρόλο όμως παίζει και η τροφή. Οι γαρίδες θα πρέπει οπωσδήποτε να παίρνουν και πρωτεΐνη.

Προσωπικά αν θα διατηρούσα CRS ξανά εκτός από το ψυκτικό που το θεωρώ απαραίτητο, για το νερό θα χρησιμοποιούσα μόνο Α/Ο και minerals.

Τα Mosura είναι κορυφαία, αυτό που χρειάζεσαι είναι το mineral plus και αν δεις ότι δεν έχουν συχνά εκδύσεις προσθέτεις και το Mosura eros και ησυχάζεις.
Απο τροφές εχω μεγάλη ποικιλια, τι αλλη επιλογη υπαρχη εκτος απο minerals απο το ebay?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-13, 14:09
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τροφές εχω μεγάλη ποικιλια, τι αλλη επιλογη υπαρχη εκτος απο minerals απο το ebay?
Οι CRS απαιτούν χαμηλό PH-ΚΗ-GH-TDS άρα και χρήση Α/Ο, η ανάμιξη με νερό βρύσης είναι ρίσκο, δυστυχώς τα minerals είναι η μόνη λύση.

http://www.ebay.com/itm/MOSURA-Miner...item3cc50f6cea αυτό θες, κάνε την καρδιά σου(και την τσέπη σου) πέτρα και πάρτο
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-13, 14:51
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Υπαρχει και αυτη η λυση σε συσκευασμενο προιον
http://www.fraku-aquaristik.de/xanar...d233c6785e6a29

Και αυτη σε...χυμα
http://www.fraku-aquaristik.de/xanar...d233c6785e6a29

Τα εχω δοκιμασει και τα δυο με τις Crystal Red. Λειτουργουν μια χαρα..Κανενα προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-02-13, 23:46
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Νομίζω πως βρήκα το προβλημα , υπερβολικό ασβέστειο , με την προσθηκη του χηλικου ασβεστειου cao , τα τεστάκια δεν μπορουν να μετρησουν την σκληροτητα που υπηρχε στο νερό...
Γιαυτο και μερικές γαρίδες ειχανε προβλημα στην εκδυση... εγινε πολυ σκηρό ο εξωσκελετος και πνιγοντουσαν μεσα σε αυτό...
Οποτε τέλος τα πειραματα , ξεκινησα με SaltyShrimp - Bee Shrimp Mineral GH+ αυτο που ανεφερε παραπάνω ο Γιάννης ... και ειδη καλυτερευσαν τα πραματα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-02-13, 00:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως βρήκα το προβλημα , υπερβολικό ασβέστειο , με την προσθηκη του χηλικου ασβεστειου cao , τα τεστάκια δεν μπορουν να μετρησουν την σκληροτητα που υπηρχε στο νερό...
Eννοεις οτι δεν επηρεαζεται το τεστ GH απο την προσθηκη χηλικου ασβεστιου? Δεν το "πιανει" δλδ?
Αφου το TDS ηταν 134 και η GH 6 φαινεται να το πιανει. (GH6 = 108ppm tds)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-02-13, 01:56
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Αυτα θα ανεβηκαν λογικά απο το μανγησιο που εριχνα σε αναλογία 3 ca προς 1 μανγησιο .. μεχρι να ανεβει το tds στο 134 η το gh στο 6 .
Αν θυμαμαι καλα απο αυτα που διαβασα , τα τεστ μετράνε ιοντα αποCa(HCO3)2 & Mg(HCO3)2. ... το cao δεν μπορουν να το μετρησουν.
Θα κάνω και ένα πειραμα καποια στιγμη να δώ..
Εκει αποδiδω την ευθυνη εγώ , δεν μπορω να βρώ κάτι άλλο.
-------------------------
Αυτα θα ανεβηκαν λογικά απο το μανγησιο που εριχνα σε αναλογία 3 ca προς 1 μανγησιο .. μεχρι να ανεβει το tds στο 134 η το gh στο 6 .
Αν θυμαμαι καλα απο αυτα που διαβασα , τα τεστ μετράνε ιοντα αποCa(HCO3)2 & Mg(HCO3)2. ... το cao δεν μπορουν να το μετρησουν.
Θα κάνω και ένα πειραμα καποια στιγμη να δώ..
Εκει αποδiδω την ευθυνη εγώ , δεν μπορω να βρώ κάτι άλλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicpapa : 03-02-13 στις 01:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-02-13, 14:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δλδ θα πρεπει να εφτασες πανω απο 25 dGH
Χτιζεις οικοδομη με τοσο ασβεστη

Για να δουμε τη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εκδυση Αστακου xploder Αρχάριοι γλυκού νερού 5 27-05-11 08:44
εκδυση damselfly larvae daimosth Αναγνωρίσεις ειδών 1 18-04-11 20:36
Εκδυση Αστακου - Φωτογραφιες epistimon Γλυκό νερό - Γενικά 15 04-03-11 22:34
Εκδυση αστακου - Video aaaooll Αστακοί - Καραβίδες - Καβούρια 11 06-12-09 22:25
Εκδυση γαριδας Raven Γαρίδες 5 08-12-08 22:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06504 seconds with 15 queries