Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-12, 15:51
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή Σκαλάρι - Χνούδι στο μάτι

Καλησπέρα, σήμερα μόλις διαπίστωσα ότι το ένα σκαλάρι μου, περίπου ενάμιση έτους και αρκετά μεγάλο σε μέγεθος, έβγαλε πάνω στο ένα μάτι του χνούδι. Θα συμπληρώσω φόρμα ασθενειών, αλλά αν γνωρίζει κάποιος προς τα που πρέπει να κινηθώ σε έρευνα ( όνομα ασθένειας ) ας μου το πει, παρακαλώ.
Αναρωτιέμαι, είναι fungus στο μάτι?
Η μεγάλη αλλαγή που έγινε στο ενυδρείο εδώ και ένα μήνα περίπου, είναι η απότομη πτώση PH ( Από 7,5 σε 5 ). Μπορεί να ευθύνεται αυτό?
Από την αρχή λειτουργίας του ενυδρείου χρησιμοποιούσα μόνο όσμωση, αλλά το ph δεν έπεφτε κάτω από 6,8. Ωσπου κάποια στιγμή ανέβηκε στο 7,5 και με προβλημάτισε, άλλαξα μεμβράνη στην όσμωση και είχα αυτή την απότομη πτώση.
Τα υπόλοιπα ψάρια ( ακόμη 6 σκαλάρια ) φαίνεται να δέχτηκαν με χαρά την αλλαγή αυτή, γιατί δύο ζευγάρια γέννησαν και έχω τώρα σε δύο εστίες αυγά με ουρές.
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-12, 16:04
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Το ότι γεννάει ένα ψάρι δεν σημαίνει ότι έχουμε καθαρά η σωστές παραμέτρους στο νερό για το είδος του ψαριού
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-12, 16:11
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Δεν συμφωνώ μαζί σου. Καταρχάς, στη δική μου περίπτωση δεν ισχύει σίγουρα αυτό, γιατί είμαι πολύ τακτική στις ρουτίνες αλλαγής νερού, χρησιμοποιώ μόνο όσμωση και γενικά αντιμετώπισα πολύ λίγα προβλήματα. Από την άλλη, το γεγονός ότι τα ψάρια νιώθουν αρκετά καλά για να διεκπεραιώσουν μία τόσο βασική τους λειτουργία ( αναπαραγωγή ), είναι αρκετά σημαντική ένδειξη ότι τα πράγματα πηγαίνουν καλά. Ειδικά όταν στο ενυδρείο αυτό έχουν καταφέρει να επιβιώσουν συνολικά 70 ψάρια από γεννητούρια, δείχνει ότι οι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί των νεογέννητων βρήκαν πρόσφορο έδαφος στο ενυδρείο.
Θα έλεγα, ότι επιτέλους, το γεγονός ότι κάποιο από τα ψάρια σε ένα ενυδρείο αρρωσταίνει κάποια στιγμή, δεν σημαίνει ότι φταίει κάτι σε αυτά που κάνει ο ενυδρειόφιλος
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συμφωνώ μαζί σου. Καταρχάς, στη δική μου περίπτωση δεν ισχύει σίγουρα αυτό, γιατί είμαι πολύ τακτική στις ρουτίνες αλλαγής νερού, χρησιμοποιώ μόνο όσμωση και γενικά αντιμετώπισα πολύ λίγα προβλήματα. Από την άλλη, το γεγονός ότι τα ψάρια νιώθουν αρκετά καλά για να διεκπεραιώσουν μία τόσο βασική τους λειτουργία ( αναπαραγωγή ), είναι αρκετά σημαντική ένδειξη ότι τα πράγματα πηγαίνουν καλά. Ειδικά όταν στο ενυδρείο αυτό έχουν καταφέρει να επιβιώσουν συνολικά 70 ψάρια από γεννητούρια, δείχνει ότι οι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί των νεογέννητων βρήκαν πρόσφορο έδαφος στο ενυδρείο.
Θα έλεγα, ότι επιτέλους, το γεγονός ότι κάποιο από τα ψάρια σε ένα ενυδρείο αρρωσταίνει κάποια στιγμή, δεν σημαίνει ότι φταίει κάτι σε αυτά που κάνει ο ενυδρειόφιλος
Αν είναι εύκολο, ας βοηθήσει κάποιος, γνωρίζοντας ότι απευθύνεται σε άτομο που ασχολείται πολύ με το ενυδρείο και είναι "από πάνω" συνέχεια, έχοντας τουλάχιστον μία πολύ πετυχημένη γέννα, κάτι που, από όσο γνωρίζω, άλλοι προσπαθούν χρόνια ανεπιτυχώς. Αυτή στη στιγμή ψάχνω λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα. Ευχαριστώ και πάλι
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 20-05-12 στις 16:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-12, 16:19
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

βάλε καμια φωτογραφία αν μπορείς , δες και εδώ http://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups μήπως σε βοηθήσει να βρείς τι είναι .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-12, 16:20
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
βάλε καμια φωτογραφία αν μπορείς , δες και εδώ http://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups μήπως σε βοηθήσει να βρείς τι είναι .

Ευχαριστώ, ανεβάζω τώρα φώτο
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-12, 16:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις φωτογραφιες?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-05-12, 00:39
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να βαλεις φωτογραφιες?
Παιδιά, συνέβη το απίστευτο και πολύ ευχάριστο. Το ψάρι αυτή τη στιγμή δεν έχει τίποτα!! Φαίνεται σαν να ξύθηκε και να έπεσε το "Βαμβάκι" αν είναι αυτό δυνατόν! Θα το παρακολουθήσω βέβαια στενά και τις επόμενες μέρες, ελπίζω ή να ήταν false alarm ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να έγινε!! Ευχαριστώ πολύ πάντως
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-05-12, 00:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προφανως προκειται γαι Fungus, αφεταιρου η αιτια ειναι ενα θεμα.

Σιγουρα, παντως κατι δεν εκανες καλα με την οσμωση.
TDS μετραγες? Ποσο εβγαζε και ποσο ειχε η βρυση?
Η οσμωση θελει και συντηρηση.
Εκανες flushing και αλλαγη προφιλτρων σε σωστο χρονο?
Αλλιως γιατι να μη δουλευε η μεμβρανη σωστα?
Ποσα χρονια την ειχες και τι τιμες εχει το νερο βρυσης? (pH GH KH TDS NH3 NO2 NO3)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-12, 01:40
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Tds δεν έκανα και την όσμωση την αγόρασα Μάρτιο του 2011. Τις μεμβράνες τις άλλαξα πριν δύο μήνες, όταν διαπίστωσα ότι το ph ανέβηκε στο 7.5, δηλαδή στον ένα χρόνο περίπου από την ημερομηνία αγοράς της. Από το pet shop που την αγόρασα μου είπαν ότι λόγω της πολύ συχνής χρήσης προφανώς χρειάστηκε να αλλάξουν οι μεμβράνες. Η αιτία μπορεί να είναι και άγχος του ψαριού από την απότομη πτώση ph, επαναλαμβάνω ότι είμαι πολύ σχολαστική με τις ρουτίνες και γενικά ασχολούμαι πολύ με το ενυδρείο, δεν πιστεύω ότι φταίει κάποια παράλειψη δική μου. Πάντως, τώρα φαίνεται μια χαρά, ελπίζω να ήταν παροδικό! Θα το παρακολουθώ από κοντά το ψάρι σε κάθε περίπτωση

Όσον αφορά τη μέτρηση του ph της βρύσης, έχω ακούσει αντιφατικές απόψεις, δηλ. μία που το προτείνει και άλλη που λέει ότι δεν είναι αξιόπιστη η μέτρηση και θεώρησα πιο σκόπιμο να μετρήσω και να ελέγξω το ph του ενυδρείου

Tώρα προβληματίζομαι για κάτι άλλο. Θέλω να αλλάξω νερό και το ένα από τα δύο ζευγάρια έχει γεννήσει ψηλά στο εσωτερικό φίλτρο, με αποτέλεσμα, αν πέσει η στάθμη του νερού, να κινδυνεύσουν τα μικρά ( ουρίτσες ). Καμία ιδέα? Είναι αναπόφευκτη η θυσία τους?
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-12, 01:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Tds δεν έκανα και την όσμωση την αγόρασα Μάρτιο του 2011. Τις μεμβράνες τις άλλαξα πριν δύο μήνες, όταν διαπίστωσα ότι το ph ανέβηκε στο 7.5, δηλαδή στον ένα χρόνο περίπου από την ημερομηνία αγοράς της. Από το pet shop που την αγόρασα μου είπαν ότι λόγω της πολύ συχνής χρήσης προφανώς χρειάστηκε να αλλάξουν οι μεμβράνες. Η αιτία μπορεί να είναι και άγχος του ψαριού από την απότομη πτώση ph, επαναλαμβάνω ότι είμαι πολύ σχολαστική με τις ρουτίνες και γενικά ασχολούμαι πολύ με το ενυδρείο, δεν πιστεύω ότι φταίει κάποια παράλειψη δική μου. Πάντως, τώρα φαίνεται μια χαρά, ελπίζω να ήταν παροδικό! Θα το παρακολουθώ από κοντά το ψάρι σε κάθε περίπτωση
Λαθος κινησεις σου και οδηγιες υποψιαζομαι.
Σε ενα χρονο δεν χαλανε οι μεμβρανες.
Και ολα αυτα χωρις τσεκαρισμα με tds meter (7 ευρω κανει το κερατο) για το αν λειτουργει ή οχι σωστα.
Εχουν γραφτει χιλιαδες ποστ για την ΑΟ.
Ανεβηκε το pH και αλλαζουμε μεμβρανη, και πεφτει μετα αποτομα απο 7,5 σε 5.
Αυτα ειναι τα αποτελεσματα.


1. Ποσο νερο ΑΟ χρησιμοποιουσες την εβδομαδα?
2. Τι αποδοση καθαρο/βρωμικο ειχε η ΑΟ σου?
3. Φουλ 100% ΑΟ εβαζες στο ενυδρειο?
4. Αλλαγη προφιλτρων δεν σου ειπαν να κανεις? Ουτε Flush?
(αυτα ειναι φτηνα μαλλον, και η μεβρανη ακριβη ....γιαυτο )
5. Compact ειναι η ΑΟ (με πλαστικα φυσιγγια)?
6. Τι διαμετρου ειναι τα προφιλτρα (2? 2.5 ιντσων?)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-05-12, 12:16
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν ενημερώνει κανένας στα μαγαζιά το τι είναι η RO και πως συντηρείται , αυτός είναι και ο λόγος που χάλασα και εγώ την δικιαμου RO καθώς στέγνωσα την μεμβράνη ...
τώρα για TDS δεν το συζητάμε μονο από internet γιατί αυτά τον 7 euro που λες στα μαγαζιά τα δίνουν μέχρι και 70 euro .
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-05-12, 14:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς δεν ενημερώνει κανένας στα μαγαζιά το τι είναι η RO και πως συντηρείται , αυτός είναι και ο λόγος που χάλασα και εγώ την δικιαμου RO καθώς στέγνωσα την μεμβράνη ...
τώρα για TDS δεν το συζητάμε μονο από internet γιατί αυτά τον 7 euro που λες στα μαγαζιά τα δίνουν μέχρι και 70 euro .
Δεν χρειαζεται η ενημερωση οταν υπαρχουν οι σωστες οδηγιες (στα ελληνικα) να συνοδευουν καθε προιον που αγοραζουμε.
Αλλιως ειναι υποχρεωση του καταστηματος να σου κανει "μαθημα".
Παρολαυτα, πρεπει να υπαρχει η aftersales εξυπηρετηση και βοηθεια οπως και η υποστηριξη με ανταλλακτικα.
Πολλες φορες φταιμε κι εμεις οι ιδιοι που αγοραζουμε κατι, και το βαζουμε .... στην πριζα , χωρις να ριξουμε ουτε μια ματια στο βιβλιαρακι του.
Μετα αρχιζουμε τις ερωτησεις "γιατι χαλασε" και "γιατι δεν κανει αυτο και το αλλο", "τι εχουν τα ερμα και ψοφαν" κλπ .
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λευκό χνούδι σε μοπάνι morfeas2002 Γλυκό νερό - Γενικά 5 18-05-11 12:27
apple snails καφέ χνούδι στο κέλυφος dimple Σαλιγκάρια 9 30-09-10 21:12
Σκαλάρι με γουρλωμένο μάτι. bokostas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 30-09-09 08:58
Μολυ,λευκό χνούδι????? vassilis23 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 31-03-07 08:27
Γριζοάσπρο διάφανο χνούδι oscar Δίσκοι 2 05-05-05 09:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05684 seconds with 15 queries