Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-12, 00:54
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή Αιφνίδοι, ασυμπτωματικοί θάνατοι

Καλησπέρα!
Ασχολούμαι με το χόμπυ του ενυδρείου εδώ και ένα χρόνο περίπου. Έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρα, στο οποίο έβαλα επτά μικρά σκαλάρια και πέντε τέτρας αρχικά.
Εδώ και ένα χρόνο, όχι απλά πηγαινε καλά το ενυδρείο, αλλά είχα διαρκείς γέννες από δύο ζευγάρια που σχηματίστηκαν. Το ένα από τα ζευγάρια το απομόνωσα, γέννησαν αυγά και έζησαν συνολικά 70 ψαράκια τα οποία έφτασαν σε ηλικία ενάμιση - δύο μήνες - οπότε έδωσα τα 35 περίπου και μετά από περίπου δύο μήνες έδωσα ακόμη 25. Γνωρίζω ότι το τόλμημα ήταν μεγάλο, λόγω του μεγάλου αριθμού που επιβίωσε, αλλά τα ψάρια έζησαν όλα, μεγάλωσαν και - φυσικά - το ενυδρείο ήταν σε πολύ στενή παρακολούθηση από την πλευρά μου. Δηλαδή, ο μεγάλος μου φόβος φυσικά, ήταν η ιχθυοφόρτιση με τις συνέπειες που μπορεί να έχει, η αμμωνία κλπ. Έκανα καθημερινές μετρήσεις αμμωνίας, έφτασα να αλλάζω 50 - 60 λίτρα νερού προληπτικά κάθε 2 -3 μέρες και το αποτέλεσμα ήταν να μην ανέβει ποτέ σε υψηλά επίπεδα, αλλά να "τσιμπάει". Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, το μόνο μου πρόβλημα ήταν να περιορίσω τον αριθμό των ψαριών, επιλέγοντας αυτά που θέλω να κρατήσω από αυτά που γεννήθηκαν. Τα ψάρια τρώγανε πάντα μεγάλη ποικιλία τροφής - παλέτες με σπιρουλίνα, για χρώμα και τις παλέτες της βασικής τροφής, αρτέμια κατεψυγμένη ( από την καλή ποιότητα ) και πολύ σπάνια blood worms. Έβαζα πάντα βιταμίνες δυο φορές την εβδομάδα, mefafix, όποτε έβλεπα κανένα μικροτραυματισμό και γενικά όλα έβαιναν καλώς. Είχαν γρήγορη ανάπτυξη, μάλιστα συγκρίνοντας αυτά που κράτησα με αυτά που έδωσα ( μετά από ένα μήνα ) διαπίστωσα ότι αυτά που είχα κρατήσει είχαν σαφώς μεγαλύτερη ανάπτυξη. Τα αυγά γεννήθηκαν το Σεπτέμβριο και πριν από δέκα μέρες περίπου ήταν η τελευταία "μεταφορά" μικρών που έκανα. Θεώρησα ότι το ενυδρείο πλέον, αφού είχε περάσει τα πιο δύσκολα χωρίς πρόβλημα, πραγματικά τώρα δεν είχα να φοβηθώ τίποτα..
Πρόσθεσα στο ενυδρείο 2 ραμιρέζι και 10 ροζ υπερκινητικά ψάρια επιφάνειας και εδώ και μία εβδομάδα άρχισαν τα προβλήματα.
Έχασα συνολικά 4 ψάρια. Δύο μικρά σκαλάρια, ένα τέτρας και ένα ραμιρέζι.
Δεν είχαν κανένα απολύτως σύμπτωμα ούτε εξωτερικό ούτε συμπεριφοράς ούτε όρεξης ούτε τίποτα.
Ολες οι μετρήσεις είναι όπως πρέπει, δηλαδή δεν έχω αμμωνία, δεν έχω νιτρώδη, έχω 40 - 60 νιτρικά, ph έχω 6.8 - 7 ( μόνο όσμωση ). Θερμοκρασία: δεν έχω αλλάξει τη θερμοκρασία του θερμοστάτη που είχα ανέκαθεν, δηλαδή 27 βαθμοί, μου έσπασαν δύο θερμόμετρα τον τελευταίο μήνα και αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να τη μετρήσω.
Πραγματικά, τα έχω χάσει.
Πιθανές αιτίες που σκέφτομαι: 1) είχαν κάποια ασθένεια τα καινούργια ψάρια, και αν ναι, ποια είναι αυτή, 2) δημιουργήθηκαν παράσιτα στο ενυδρείο, είτε από το μεγάλο αριθμό ψαριών είτε από τα blood worms, αλλά, πώς εξηγείται τότε να μην έχω πρόβλημα όσο καιρό είχα τόσα ψάρια μέσα και να δημιουργηθεί μόλις θα έπρεπε λογικά όλα να πηγαίνουν μόνο καλύτερα? 3) το θερμόμετρο που έσπασε μπορεί να τα έβλαψε?
Σας παρακαλώ, όποιος από τους εμπειρότερους υποψιάζεται κάτι, ας με βοηθήσει, δεν θα αντέξω να χάσω άλλο ψάρι χωρίς να μπορώ να κάνω και τίποτα
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-12, 01:00
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

την λυση στο προβλημα σου την γραφεις - 40 εως 60 νιτρικα- ειναι παααρα πολλα. το πολυ μεχρι 25, αλλα η γνωμη μου, αφου εχεις σκαλαρια και ραμιρεζι που ειναι πολυ ευαισθητα, πρεπει να τα ριξεις στα 10-15.
νιτρικα ποσο μετραγες μεχρι τωρα ολο αυτο τον καιρο?
τα ροζ ψαρια τι ψαρια ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-12, 01:26
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

απο τους πρώτους μήνες του ενυδρείου,αυτές τις τιμές είχα στα νιτρικά.Εχω πολλα μεγαλα φυτα,2 μεγαλες ανουμπιες φυτεμενες,1 δεμενη σε ξυλο κι ενα μεγαλο κερατοφυλλο.Τα ροζ ψαρια,μου ειπαν οτι ειναι τιγρακια αλλα ψαχνοντας φωτογραφιες στο ιντερνετ,μοιαζουν με τιγρακια αλλα δεν πρεπει να ειναι.Στο μαγαζι που τα πηρα με διαβεβαιωσαν οτι ειναι Ν.Αμερικης.εχω προβλημα με την φωτογραφικη,θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο σε λιγο.Σημειωνω ακομα οτι οσο μεγαλωνα τα μικρα εριχνα για τροφη ζωντανη αρτεμια - δεν ξερω αν εχεις υποψη σου τι εικονα εχουν οι γονοι της (σκουληκια).Πριν 2 εβδομαδες περιπου,ειδα πανω στο τζαμι του ενυδρειου 1 τετοιο ΄΄σκουληκι΄΄ αλλα εμφανως μεγαλυτερο.προβληματιστηκα αν επρεπε να το βγαλω,αλλα κατεληξα οτι μαλλον ειναι μερος του βιοτοπου του ενυδρειου και δεν το εβγαλα.Πιστευεις οτι ειναι καποιο παρασιτο που προκαλει τους θανατους?
Υ.Γ. Τα ροζ ψαρια τα μετεφερα ηδη στο βοηθητικο ενυδρειο που εχω.
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-12, 01:47
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

το σκουλικι που ειδες μηπως ειναι πλαναρια?
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=A6N8KZqGAJg
δεν ειναι επικινδυνη για τα ψαρια, ειχα και εγω πριν λιγο καιρο. για παρασιτο δεν μπορω να σου απαντησω, καλυτερα να συμπληρωσεις τη φορμα και να περιμενεις να σου πουν και οι αλλοι τη γνωμη τους. παντως εχεις πολυ ανεβασμενα νιτρικα και μην ξεχνας οτι ειναι και αυτο δηλητηριο που δρα εμμεσα και βλεπεις θανατους μετα απο καιρο χωρις εμφανη σημαδια απο καποια ασθενεια.
τα ροζ ψαρακια μπορει να ειναι και τιγρακια σε καποια παραλλαγη, ελπιζω οχι μεταλλαγμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-12, 02:03
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Όχι, δεν είναι πλανάρια. Ηταν τόσο λεπτό, που σχεδόν δεν ήμουν σίγουρη αν ήταν σκουλήκι ή όχι. Στην αρχή μου έμοιασε για άλγη, αλλά αφού το παρατήρησα λίγο, είδα ότι κινείται. Το χρώμα δεν ταιριάζει με άλγη, ήταν μπεζ.
Τα νιτρικά πώς να τα κατεβάσω με τόσα φυτά; ¶νθρακα?
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-12, 02:07
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

με αλλαγες νερου. τωρα καθε ποτε αλλαζεις και ποσα λιτρα? μπορει να χρειαζεται να κανεις αλλαγη και 2 φορες την εβδομαδα. φερε τα νιτρικα στο 15 και μολις δεις οτι πανε να ανεβουν κανε αλλαγη νερου, ετσι θα καταλαβεις καθε ποτε θα χρειαζεσαι αλλαγη. οι ανουμπιες ειναι φυτα αργης αναπτυξης και δεν τραβανε τοσα νιτρικα και ενα κοτσανι κερατοφυλλο (αν καταλαβα σωστα) τι να σου κανει?
δεν ξερω αν εχεις πλαναρια, αλλα πλαναρια υπαρχουν πολλων ειδων και διαφερουν και σε μεγεθος και σε χρωμα (γκρι και ασπρο και μαυρο), μη σε ξεγελαει το βιντεακι που ειναι σε μεγενθυση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-12, 02:40
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

ph έχω 6.8 - 7 ( μόνο όσμωση ) ?
Όταν λες μονο όσμωση ? ποσο καιρό την δουλεύεις ?
ποια είναι και με τι test μετράς ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-02-12, 05:25
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
ph έχω 6.8 - 7 ( μόνο όσμωση ) ?
Όταν λες μονο όσμωση ? ποσο καιρό την δουλεύεις ?
ποια είναι και με τι test μετράς ?
+1 Πως ειναι δυνατον να βαζεις μονο νερο οσμοση και να εχεις τετοιο ph.Αν το κανεις αυτο περισσοτερο απο 2-3 εβδομαδες το ph σου λογικα πρεπει να ειναι 3-4
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-12, 07:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως κιεμενα μου φαινεται οτι το προβλημα ειναι "συνδιασμος" προβληματων.τωρα σε τι βαθμο επηρρεαζει το καθενα δε μπορω να σου πω,αλλα θα πρεπει να τα λυσεις ενα ενα για να βρεις τι φταιει ισως.
απο αυτα που λες εγω βλεπω πιθανο προβλημα σε:

1)νιτρικα.πολυ μεγαλη συγκεντρωση για εκθεση σε αυτα για μεγαλο διαστημα.(+οτι εχεις φυτα αργης αναπτυξης,αυτο δεν βοηθαει...)

2)μεγαλη ιχθυοφορτιση,εστω και παροδικη με τις γεννες,αλλα και με την προσθεση σε ψαρια που εκανες.τα 180 λιτρα δεν ειναι και παρα πολλα...

3)νερο μονο απο οσμωση.αν το κανεις πολυ καιρο και δεν χρησιμοποιεις προσθετα στοιχεια,το νερο ειναι εντελως "γυμνο"απο χρησιμες ουσιες,μεταλλα κλπ.επισης το ph σου θα επρεπε να ειναι αρκετα χαμηλοτερο.αρα πρεπει να το κοιταξεις αυτο κατι παει στραβα εκει η κατι σου ξεφευγει.

4)ταισμα αποτι λες με ποικιλια τροφων και βιταμινες 2 φορες τη βδομαδα.μου φαινεται πολυ μεγαλη η δοση βιταμινων.η υπερβιταμινωση ειναι επικινδυνη και μπορει να ειναι και θανατηφορα.εγω βιταμινες δινω(η μαλον εδινα) μια φορα καθε 15 μερες μουλιαζοντας τροφη σε βιταμινη.ταιζα 2 και 3 φορες τη μερα με 10 διαφορετικες(μεταξυ αυτων και κατεψυγμενες και ζωντανες) τροφες και τη βιταμινη την εβαζα για να εξισσοροπω λιγο την "παλαιωση"καποιον τροφων.ανοιγμενες περισσοτερο καιρο κλπ.

5)οπως λες υπαρχει πιθανο παρασιτο.βαλε φωτογραφιες και συμπληρωσε και τη φορμα.

6)υπαρχει παντα η πιθανοτητα τα νεα ψαρια να ητανε αρρωστα.γιαυτο υπαρχει η καραντινα.η τουλαχιστον καλο ειναι να υπαρχει.ειδικα αν στο ενυδρειο που θα μπουνε υπαρχουν "ευαισθητα" ψαρια.

επισης τσεκαρε τα τεστακια σου,μηπως εχουν καποιο προβλημα,και περιμενε να παρεις κιαλλες γνωμες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-12, 11:29
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή O2

τα νιτρικα οντως ακουγονται πολλα...αλλα δεν ειναι μονο αυτο ή α αμμωνια κλπ το θεμα σ'ενα ενυδρειο. Ειναι και το οξυγονο θεμα...
Η ιχθυοφορτιση δεν αφορα μονο ρυπανση αλλα και το διαθεσιμο οξυγονο το οποιο σ'ενα ενυδρειο με τοσα ψαρια θα ειναι μηδαμινο για το καθε ψαρι...(αν και δεν καταλαβα ποσα ψαρια εχεις στα 180 λιτρα...)
αυτα που πεθαναν ηταν τα πιο αδυναμα.
το ph ειναι υψηλο για 100% νερο Α.Ο. Μηπως εχεις πολυ υψηλη αναταραξη της επιφανειας? Ασβεστολιθικο χαλικι ή/και πετρες και στο ανεβαζουν? Μετρα και σκληροτητες gh, kh. Κατι αλλο που εχω διαβασει ειναι οτι αν η τιμη της kh ειναι πολυ χαμηλη (κατω απο 4 νομιζω) τοτε μπορει να εχουμε ph crush στο ενυδρειο που σημαινει οτι το ph δεν σταθεροποιειται και παιζει οπως θελει. Δεν συμβαινει παντα απ'οτι εχω καταλαβει αλλα ενδεχεται να συμβει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-02-12, 14:20
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
με αλλαγες νερου. τωρα καθε ποτε αλλαζεις και ποσα λιτρα? μπορει να χρειαζεται να κανεις αλλαγη και 2 φορες την εβδομαδα. φερε τα νιτρικα στο 15 και μολις δεις οτι πανε να ανεβουν κανε αλλαγη νερου, ετσι θα καταλαβεις καθε ποτε θα χρειαζεσαι αλλαγη. οι ανουμπιες ειναι φυτα αργης αναπτυξης και δεν τραβανε τοσα νιτρικα και ενα κοτσανι κερατοφυλλο (αν καταλαβα σωστα) τι να σου κανει?
δεν ξερω αν εχεις πλαναρια, αλλα πλαναρια υπαρχουν πολλων ειδων και διαφερουν και σε μεγεθος και σε χρωμα (γκρι και ασπρο και μαυρο), μη σε ξεγελαει το βιντεακι που ειναι σε μεγενθυση.

Έκανα τεστ Νιτρικών με σταγόνες και είναι στα φυσιολογικά όρια, 25. Η συνηθισμένη ρουτίνα μου είναι κάθε εβδομάδα περίπου 50 - 70 λίτρα. Αν δω ότι το νερό θολώνει ή κιτρινίζει, κάνω πιο συχνές. Αυτό από τότε που έστρωσε το ενυδρείο, δηλαδή τουλάχιστον τους τελευταίους 7 μήνες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
ph έχω 6.8 - 7 ( μόνο όσμωση ) ?
Όταν λες μονο όσμωση ? ποσο καιρό την δουλεύεις ?
ποια είναι και με τι test μετράς ?

Νερό βάζω μόνο όσμωσης, από τον τρίτο μήνα λειτουργίας του ενυδρείου. Το ph, το ξαναμέτρησα σήμερα και είναι 6,5. Το test είναι με σταγόνες της Τetra ( tetrakit )
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StefanosS Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 Πως ειναι δυνατον να βαζεις μονο νερο οσμοση και να εχεις τετοιο ph.Αν το κανεις αυτο περισσοτερο απο 2-3 εβδομαδες το ph σου λογικα πρεπει να ειναι 3-4

To κάνω τουλάχιστον 7 μήνες ΜΟΝΟ ΟΣΜΩΣΗ και το ph μου είναι σταθερο. Μεταξύ 6 -7. Δεν γνωρίζω γιατί δεν πέφτει 3 - 4, αλλά για να πω την αλήθεια, προτιμώ που παραμένει 6 - 7, ενόψει του ότι για τα σκαλάρια το ιδανικό είναι 6,8
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StefanosS Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 Πως ειναι δυνατον να βαζεις μονο νερο οσμοση και να εχεις τετοιο ph.Αν το κανεις αυτο περισσοτερο απο 2-3 εβδομαδες το ph σου λογικα πρεπει να ειναι 3-4

To κάνω τουλάχιστον 7 μήνες ΜΟΝΟ ΟΣΜΩΣΗ και το ph μου είναι σταθερο. Μεταξύ 6 -7. Δεν γνωρίζω γιατί δεν πέφτει 3 - 4, αλλά για να πω την αλήθεια, προτιμώ που παραμένει 6 - 7, ενόψει του ότι για τα σκαλάρια το ιδανικό είναι 6,8
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
τα νιτρικα οντως ακουγονται πολλα...αλλα δεν ειναι μονο αυτο ή α αμμωνια κλπ το θεμα σ'ενα ενυδρειο. Ειναι και το οξυγονο θεμα...
Η ιχθυοφορτιση δεν αφορα μονο ρυπανση αλλα και το διαθεσιμο οξυγονο το οποιο σ'ενα ενυδρειο με τοσα ψαρια θα ειναι μηδαμινο για το καθε ψαρι...(αν και δεν καταλαβα ποσα ψαρια εχεις στα 180 λιτρα...)
αυτα που πεθαναν ηταν τα πιο αδυναμα.
το ph ειναι υψηλο για 100% νερο Α.Ο. Μηπως εχεις πολυ υψηλη αναταραξη της επιφανειας? Ασβεστολιθικο χαλικι ή/και πετρες και στο ανεβαζουν? Μετρα και σκληροτητες gh, kh. Κατι αλλο που εχω διαβασει ειναι οτι αν η τιμη της kh ειναι πολυ χαμηλη (κατω απο 4 νομιζω) τοτε μπορει να εχουμε ph crush στο ενυδρειο που σημαινει οτι το ph δεν σταθεροποιειται και παιζει οπως θελει. Δεν συμβαινει παντα απ'οτι εχω καταλαβει αλλα ενδεχεται να συμβει.

Τελικά είναι 25 τα νιτρικά, έκανα μέτρηση με σταγόνες ( η προηγούμενη μέτρηση ήταν με στικάκι οπως προείπα, από το οποίο συμπεραίνεις μόνο τον αριθμό νιτρικών ως γνωστόν - ανάλογα με το χρώμα που παίρνει ).

Έχω περίπου 4 βράχους, οι οποίοι δεν γνωρίζω αν είναι ασβεστολιθικοί, αλλά από το "κρατημα" του ph τόσο καιρό στο 6 - 7, υποθέτω ότι είναι. Δεν προβληματίστηκα που δεν πέφτει, γιατί δεν το θέλω πιο χαμηλό.
-------------------------
Η συνηθισμένη οξυγόνωση που κάνω είναι με μία αεραντλία, από τις φαρδιές που βγάζουν δυνατές μπουρμπουλήθρες, τόσο όσο να υπάρχει μία "κανονική" κίνηση στην επιφάνεια. Τον πρώτο καιρό που γεννήθηκαν τα αυγά, έβαλα δίπλα πρόσθετη αεραντλία ( από τις μικρές ) για να μην πιάσουν fungus και όταν άρχισαν να κολυμπάνε τα μικρά, την "θέλανε". Μόλις την έβγαζα, ανέβαιναν στην επιφάνεια και ζητούσαν οξυγόνο, μόλις την έβαζα, όλα καλά.
Μόλις πέρασαν τον ένα μήνα ζωής τα μικρά, δεν φαινόταν πια να χρειάζεται η εξτρά οξυγόνωση και έτσι άφησα την μία μεγάλη αεραντλία. Αν κάποια στιγμή βλέπω κάποια κίνηση "αναπνοής" στην επιφάνεια ( συνήθως το βράδυ, που έχουν μείνει και τα φώτα αναμμένα κάποιες ώρες ), βάζω τη συμπληρωματική.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
την λυση στο προβλημα σου την γραφεις - 40 εως 60 νιτρικα- ειναι παααρα πολλα. το πολυ μεχρι 25, αλλα η γνωμη μου, αφου εχεις σκαλαρια και ραμιρεζι που ειναι πολυ ευαισθητα, πρεπει να τα ριξεις στα 10-15.
νιτρικα ποσο μετραγες μεχρι τωρα ολο αυτο τον καιρο?
τα ροζ ψαρια τι ψαρια ειναι?

Επαναλαμβάνω ότι τελικά έδωσα λάθος πληροφορία για τα νιτρικά, είναι εντός των φυσιολογικών οριακά, στα 25. Τα ροζ ψάρια είναι ζεμπράκια τελικά
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 24-02-12 στις 14:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-12, 14:33
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

τα ζεμπρακια αν ειναι ροζ ειναι γεννετικα μεταλαγμενα, μην προτιμας να αγοραζεις ψαρια που κανουν τοσο μπαμ στα χρωματα.
λοιπον ειχες δωσει λαθος μετρησεις για τα νιτρικα, 25 ειναι αποδεκτο οριο αλλα προσπαθησε να το κατεβασεις λιγο ακομα. οπως ειπε και ο φιλος απο πανω μηπως εβαλες τα ψαρια χωρις καραντινα και μεταδωθηκε καποια ασθενεια? και αυτο με το θολωμα και κιτρινισμα του νερου που λες και μετα κανεις αλλαγη νερου δεν μου καθεται καλα.
και κατι αλλο, μετρα και σκληροτητες και πες μας, γιατι μπορει να παιζει και αυτο ρολο. αν εχεις μεσα ασβεστολιθικες πετρες, τοτε θα εχεις υψηλο πεχα με σχεδον μηδενικες σκληροτητες, αφου χρησιμοποιεις μονο α.ο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-02-12, 15:01
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Mίλησα με κάποιον προμηθευτή ψαριών και αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα: Αιφνίδιοι θάνατοι σκαλαριών χωρίς συμπτώματα και με "σωστές" μετρήσεις. Το αντιμετώπισε με μονοδόση dactopur. Εσωτερικά παράσιτα, σκουλήκια ή ταινία υποψιάζομαι.
Μόλις έκανα τη θεραπεία, οπότε δεν μπορώ να κάνω μετρήσεις τώρα. Ελπίζω να λύσει το πρόβλημα, έχω στεναχωρηθεί απίστευτα και είμαι στα όρια του πανικού
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ζεμπρακια αν ειναι ροζ ειναι γεννετικα μεταλαγμενα, μην προτιμας να αγοραζεις ψαρια που κανουν τοσο μπαμ στα χρωματα.
λοιπον ειχες δωσει λαθος μετρησεις για τα νιτρικα, 25 ειναι αποδεκτο οριο αλλα προσπαθησε να το κατεβασεις λιγο ακομα. οπως ειπε και ο φιλος απο πανω μηπως εβαλες τα ψαρια χωρις καραντινα και μεταδωθηκε καποια ασθενεια? και αυτο με το θολωμα και κιτρινισμα του νερου που λες και μετα κανεις αλλαγη νερου δεν μου καθεται καλα.
και κατι αλλο, μετρα και σκληροτητες και πες μας, γιατι μπορει να παιζει και αυτο ρολο. αν εχεις μεσα ασβεστολιθικες πετρες, τοτε θα εχεις υψηλο πεχα με σχεδον μηδενικες σκληροτητες, αφου χρησιμοποιεις μονο α.ο.

Δεν το ήξερα αυτό για τα ζεμπράκια, τα μετακίνησα ήδη στο δεύτερο - βοηθητικό ενυδρείο, γιατί τα "ταύτισα" με το πρόβλημα, χρονικά συμπίπτει η έναρξη των προβλημάτων με την εισαγωγή τους στο ενυδρείο. Το θόλωμα και κιτρίνισμα του νερού - παρατηρημένο σε βάθος μηνών - συνδέεται πάντα με τάισμα κατεψυγμένης ( cubes ) αρτέμια. Δεν ξέρω γιατί, κιτρινίζει το νερό ( εκτός του ότι βουλώνει συχνότερα τα φίλτρα και τις σωληνώσεις ). Όσον ήταν στην μεγάλη ανάπτυξη τα μικρά τάιζα συχνά αρτέμια ( επαναλαμβάνω καλής ποιότητας ), μόλις κατάλαβα τι προκαλεί στο νερό αραίωσα πάρα πολύ - τα μικρά φαινόντουσαν εξάλλου να μην έχουν τόσο επιτακτική ανάγκη "πρωτείνης". Τώρα τους δίνω μια στις τόσες για ποικιλία, αλλά βλέπω ότι πλέον και τα ίδια τα μικρά δεν τρελαίνονται όπως τρελαινόντουσαν για αρτέμια
-------------------------
Από τη στεναχώρια μου, ξέχασα και τους "τρόπους" μου, ευχαριστώ πολύ όσους αφιερώνουν χρονο με το θέμα
-------------------------
Υπόμνημα ΓιώργοςΚ για σκουλήκια και παράσιτα:

Το πρώτο σκαλαράκι που έχασα λίγες ώρες πριν πεθάνει είχε ανέβει προς την επιφάνεια σαν να ζητούσε οξυγόνο. Έβαλα την πρόσθετη αεραντλία και φάνηκε να συνήλθε, την επόμενη μέρα το βρήκα νεκρό. Υποψιάζομαι Gyrodactylus - φαίνεται στα ψάρια πριν πεθάνουν να "κλείνουν" τα βράγχια, ίσως ενστικτωδώς το αποδίδω εκεί το πρόβλημα, μακάρι να εντοπίστηκε σωστά η αιτία. Δεν έχω ωστόσο ισχυρές ενδείξεις έλλειψης οξυγόνωσης. Τα έχω πετύχει να "ξύνονται" στις ανούμπιες, αλλά όχι σε ανησυχητικό βαθμό. Τι να πω, ελπίζω να διαγνώστηκε το πρόβλημα
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 24-02-12 στις 15:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-02-12, 15:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω,παντως εγω θα κοιταζα πρωτα τα υπολοιπα και θα αφηνα τη θεραπεια για τελευταια λυση.εκτος αν ητανε τοσο φανερο πια το προβλημα.ισως να κανω λαθος.ας σου πουνε οι πιο εμπειροι.
την κιτρινιλα με την αρτεμια δεν την καταλαβα.κατεψυγμενη εχω κιεγω και δε μου εβγαλε ποτε κιτρινιλα στο νερο.και πριν οταν ειχα Clear water.ποτε δεν προκαλεσε καποιο προβλημα.μηπως η ποιοτητα που εχεις δεν ειναι και τοσο καλη?εγω χρησιμοποιω αυτη και αυτη(για bloodworm)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-02-12, 15:12
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν τα βλεπεις να ξυνονται συνεχεια, τοτε ειναι καποιο παρασιτο. αν ομως ξυνονται καπου-καπου κανοντας ενα αποτομο νευρικο τιναγμα, τοτε κατα 99% οφειλεται σε ανεβασμενα νιτρωδη-νιτρικα και μπορει και αμμωνια.
ελπιζω να σε βοηθησα και αν οι θανατοι ξεκινησαν με την εισαγωγη των καινουριων ψαριων τοτε μαλλον οι υποπτοι για ασθενεια να ειναι τα ζεβρακια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-02-12, 15:40
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ξύνονται κάπου κάπου με απότομα νευρικό τίναγμα, αλλά οι μετρήσεις σε νιτρώδη, νιτρικά και αμμωνία είναι 0, 25, 0. Πήγα δείγμα του νερού και στο pet shop και τις έκανα και εκεί τις μετρήσεις με σταγόνες και έχω τα ίδια αποτελέσματα ( πριν ρίξω dactopur ).
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εκτός από παράσιτα, εννοείται οποιαδήποτε γνώμη από εμπειρότερους, επιθυμητή και σίγουρα βοηθάει. Το brine shrimp που ταίζω είναι αυτό

http://www.readingaquatics.com/dry-g...ineshrimp.html
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-02-12, 15:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα 25 δεν ειναι λιγα...ειναι το ανωτατο οριο.και οχι για μεγαλη συνεχομενη εκθεση σε αυτα.ισως βοηθουσε σε αυτο ο μεγαλος αριθμος αλλαγων που κανεις,αλλα αν στο 25 εφτανες μετα απο αλλαγες,τοτε πρεπει να το κοιταξεις...
προσθεσε σε αυτο οτι σιγουρα εστω και παροδικα θα ανεβαινανε και παραπανω + οτι εχεις σκαλαρια μεσα που δεν εχουνε και μεγαλη ανοχη σε νιτρικα....
για το κιτρινισμα σου ειπα,η δικια μου δε βγαζει τιποτα στο νερο.αν σου βγαζει κιτρινιλα,εγω δεν θα την ξαναχρησιμοποιουσα.κιαυτο γιατι δεν ξερω τι ειναι αυτη η κιτρινιλα και αν περιεχει και τιποταλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-02-12, 15:51
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μπορει λογω των ψαριων που εβαλες να ανεβηκαν οι τιμες του νερου ξαφνικα. τα σκαλαρια και τα ραμιρεζι ειναι γενικοτερα πολυ ευαισθητα, δεν θελουν και πολλα-πολλα. τα αποτομα τιναγματα ειναι κλασικη ενδειξη κακης ποιοτητας νερου. το εκαναν και τα δικα μου καποτε οταν παραμελουσα αλλαγη νερου λογω δουλειας, ευτυχως δεν ειχα καποια απωλεια.
αλλα και παλι δεν αποκλειουμε την πιθανοτητα καποιας αρρωστιας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-02-12, 15:58
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να πω ότι παραμέλησα τις αλλαγές, ότι τις αραίωσα όμως με το που έφυγαν τα περισσότερα μικρά, ναι.
Δηλαδή, αν άλλαζα νερό κάθε 2 - 5 μέρες, μετά το πήγα στην κανονική ρουτίνα μία φορά την εβδομάδα, μέχρι εκεί όμως. Τι να πω ρε παιδιά, το ενυδρείο δεν έκανε crash σε συνθήκες που το φοβόμουνα και τώρα που ολοκληρώθηκε η διαδικασία του μεγαλώματος των μικρών, η απομάκρυνσή τους από το ενυδρείο και η σταδιακή επαναφορά στα φυσιολογικά βγάζει αναπάντεχο πρόβλημα...τι να πω. Τις επόμενες ημέρες λογικά θα δείξει αν έπιασε η θεραπεία, οπότε σε αυτη την περίπτωση νομίζω ότι μπορώ να καταλήξω ότι ευθύνονται τα zebras
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-02-12, 16:02
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

δεν ειναι καλα τα νιτρικα.συμφωνω!
και 25 δεν ειναι λιγα!
μια λυση ειναι να βαλεις κι αλλο κερατοφυλλο (απο υγειες ενυδρειο φυσικα) καθως θα τραβηξει αρκετα!


η αποψη μου παντως ειναι πως βαζοντας καινουρια ψαρια,ρισκαρες την ισοοροπια του ενυδρειου σου...
ολοι μας το παθαμε εστω μια φορα!
η καραντινα ειναι η μονη λυση!


ΥΓ:και τα παραπανω νιτρικα που εγραψες στην αρχη,δεν νομιζω να εδρασαν τοσο γρηγορα...
τα νιτρικα γενικα δεν ειναι τοξικα,αλλα ενοχλουν τα ψαρια μας και σε μακροχρονια εκθεση προκαλουν θανατους..

μακαρι να βρεις λυση γρηγορα και ελπιζω η χορηγηση φαρμακου να ηταν τελικα σωστη!
εχε επισης στο νου σου την βιολογια τωρα που εβαλες φαρμακο!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-02-12, 16:03
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Τα ψαρια ζούνε σε μόνιμο σεισμό με την αντιστροφη όσμωση και την ασβεστολιθική πετρα , δεν έχουν καμια σημασία που τα νιτρικά είναι χαμηλά , έχεις λάθος λογική εξισορρόπησης του ph επειδή σε βολεύει !! προσεξετο

Φιλικά
Μανος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-02-12, 16:08
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Συμπληρωματική παρατήρηση: Πριν την μετακίνηση της δεύτερης και τελευταίας παρτίδας μικρών ( 22 των αριθμό ) - λίγο πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα δηλαδή ( 15 μέρες πριν περίπου ), ένας παράγοντας επιτάχυνε την ως άνω απόφαση να τα απομακρύνω:
Οι γονείς τους ξαναγέννησαν και ξαφνικά άρχισε ανήλεο κυνηγητό των μικρών από τους γονείς - γεγονός που τα στρέσσαρε υπερβολικά. Τα μικρά πλησιάζαν τους γονείς και αντί να έχουν τη "συνήθη" μεταχείριση από αυτούς, οι γονείς τα κυνηγούσαν με μανία μακρυά από τα καινούργια αυγά. Με το που έγινε αντιληπτό αυτό από τα υπόλοιπα σκαλάρια, δηλαδή ότι έχασαν τα μικρά την προστασία τους, "ξεσάλωσαν" και αυτά και τα κυνηγούσαν επίσης. Υποθέτω ότι αυτή η αύξηση του στρες έριξε το ανοσοποιητικό τους και τα έκανε ακόμη πιο ευαίσθητα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι καλα τα νιτρικα.συμφωνω!
και 25 δεν ειναι λιγα!
μια λυση ειναι να βαλεις κι αλλο κερατοφυλλο (απο υγειες ενυδρειο φυσικα) καθως θα τραβηξει αρκετα!


η αποψη μου παντως ειναι πως βαζοντας καινουρια ψαρια,ρισκαρες την ισοοροπια του ενυδρειου σου...
ολοι μας το παθαμε εστω μια φορα!
η καραντινα ειναι η μονη λυση!


ΥΓ:και τα παραπανω νιτρικα που εγραψες στην αρχη,δεν νομιζω να εδρασαν τοσο γρηγορα...
τα νιτρικα γενικα δεν ειναι τοξικα,αλλα ενοχλουν τα ψαρια μας και σε μακροχρονια εκθεση προκαλουν θανατους..

μακαρι να βρεις λυση γρηγορα και ελπιζω η χορηγηση φαρμακου να ηταν τελικα σωστη!
εχε επισης στο νου σου την βιολογια τωρα που εβαλες φαρμακο!

Έτσι φαίνεται, τη ρίσκαρα και βαράω το κεφάλι μου τώρα... Ευχαριστώ πολύ, είμαι "πάνω" από το ενυδρείο να δω τι επίπτωση θα έχει η θεραπεία, να' στε καλά για τη βοήθεια
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 24-02-12 στις 16:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-02-12, 16:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το οτι δεν ειχες προβλημα τοτε που το περιμενες δε σημαινει οτι δεν επιβαρυνθηκαν τα ψαρια.εξακολουθω να πιστευω οτι το προβλημα σου ειναι συνδιασμος προβληματων δηλαδη.αλλο σε μεγαλυτερο ,αλλο σε μικροτερο βαθμο.περιμενε να ακουσεις και τους εμπειροτερους βεβαια.ελπιζω να πανε ολα καλα.εστω με τη θεραπεια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-02-12, 17:31
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το οτι δεν ειχες προβλημα τοτε που το περιμενες δε σημαινει οτι δεν επιβαρυνθηκαν τα ψαρια.εξακολουθω να πιστευω οτι το προβλημα σου ειναι συνδιασμος προβληματων δηλαδη.περιμενε να ακουσεις και τους εμπειροτερους βεβαια.ελπιζω να πανε ολα καλα.εστω με τη θεραπεια

Δεν αποκλείεται! Ευχαριστώ για το χρόνο σου και για τις ευχές
-------------------------
Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να πει την άποψή του για ενδεχόμενη αντιμετώπιση του προβλήματος? Καλά κάνω και ακολουθώ τη θεραπεία, είναι πιθανόν να είναι αυτή η λύση?? Είμαι σίγουρη ότι κάποιος θα το έχει ξαναντιμετωπίσει το πρόβλημα. Επαναλαμβάνω, τα ψάρια δεν έχουν απολύτως κανένα σύμπτωμα πριν πεθάνουν
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια ζούνε σε μόνιμο σεισμό με την αντιστροφη όσμωση και την ασβεστολιθική πετρα , δεν έχουν καμια σημασία που τα νιτρικά είναι χαμηλά , έχεις λάθος λογική εξισορρόπησης του ph επειδή σε βολεύει !! προσεξετο

Φιλικά
Μανος

Καμία πρόταση για άλλο τρόπο "κρατήματος" του ph στο επίπεδο 6 -7 με όσμωση?
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 25-02-12 στις 17:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-03-12, 14:43
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Καλά ρε παιδιά; Είναι φυσιολογικό να παίζει το ph από 6 έως 7;;; Δεν είναι ΠΟΛΥ μεγάλη η απόκλιση;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-03-12, 14:35
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Δεν μιλάει κανείς για να παίζει από 6 έως 7. Λέμε να κρατηθεί σταθερά μία τιμή ανάμεσα στο 6 και το 7...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
το σκουλικι που ειδες μηπως ειναι πλαναρια?
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=A6N8KZqGAJg
δεν ειναι επικινδυνη για τα ψαρια, ειχα και εγω πριν λιγο καιρο. για παρασιτο δεν μπορω να σου απαντησω, καλυτερα να συμπληρωσεις τη φορμα και να περιμενεις να σου πουν και οι αλλοι τη γνωμη τους. παντως εχεις πολυ ανεβασμενα νιτρικα και μην ξεχνας οτι ειναι και αυτο δηλητηριο που δρα εμμεσα και βλεπεις θανατους μετα απο καιρο χωρις εμφανη σημαδια απο καποια ασθενεια.
τα ροζ ψαρακια μπορει να ειναι και τιγρακια σε καποια παραλλαγη, ελπιζω οχι μεταλλαγμενα.
Nαι, τελικά πλανάρια είναι! Υπάρχει κανένα link πρόχειρο για να δω πως λειτουργούν μέσα στο ενυδρείο? Είναι λίγο αηδιαστικά πάντως, ευτυχώς τα έχω στο μικρό όχι στο μεγάλο ενυδρείο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratri1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά ρε παιδιά; Είναι φυσιολογικό να παίζει το ph από 6 έως 7;;; Δεν είναι ΠΟΛΥ μεγάλη η απόκλιση;

Δεν μιλάει κανείς για να παίζει από 6 έως 7. Λέμε να κρατηθεί σταθερά μία τιμή ανάμεσα στο 6 και το 7...
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 09-03-12 στις 14:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-03-12, 16:57
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ολγα προσθετεις λιγο νερο βρυσης και βρισκεις την ισορροπία με μια ρουτινα που θα διαλεξεις εσυ ...
Δεν υπαρχει λογος να εχεις ασβεστολιθικα μεσα στο ενυδρειο!
Και παρακατω να πεσει το ph μην σε αγχωνει!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-03-12, 23:46
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολγα προσθετεις λιγο νερο βρυσης και βρισκεις την ισορροπία με μια ρουτινα που θα διαλεξεις εσυ ...
Δεν υπαρχει λογος να εχεις ασβεστολιθικα μεσα στο ενυδρειο!
Και παρακατω να πεσει το ph μην σε αγχωνει!!!

Γιώργο, αφαίρεσα όλη την άμμο, με κίνδυνο να διαταράξω τη βιολογία 1) από φόβο ότι μου ανεβάζει το ph, 2) επειδή είχα τα προβλήματα που προανέφερα πιο πάνω στο θέμα αυτό. Τελικά, μέτρησα το νερό όπως βγαίνει από την όσμωση και διαπίστωσα ότι έχει ph 7,5... Να υποθέσω ότι θέλει αλλαγή η μεβράνη? Υπόψιν, τη δουλεύω ένα χρόνο ( από την αρχή έβαζα μόνο όσμωση ) και την έχω λιώσει και με τις ρουτίνες αλλαγής νερού και με τις έκτακτες περιστάσεις ( γεννητούρια ). Το πολύ χαμηλό ph το φοβάμαι λίγο, αλλά ίσως δεν είναι δικαιολογημένος ο φόβος μου ( ? ). Σκέφτομαι απλά ότι παντού υπάρχει η πληροφορία ότι τα σκαλάρια αγαπούν ελαφρώς όξινο περιβάλλον και οι ιδανικές τιμές αναγράφονται ως 6,5 - 6,8. Από την άλλη έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μία "διαμάχη" - διαφωνία μάλλον ανάμεσα σε αυτούς που υποστηρίζουν ότι το χαμηλό ph προστατεύει από τις αρρώστιες και σε άλλους που δεν συμφωνούν. Δεν έχω διαβάσει αρκετά για το θέμα ομολογώ και αρκέστηκα στο γενικό περί όξινου περιβάλλοντος για αγγελόψαρα
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-03-12, 00:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μη μετρας το ph που βγαζει η οσμωση!! Αλλα ζει συνεχεια και στην ουσια δεν εχει ph ...
Αν θελεις να δεις σε τι κατασταση ειναι η μεμβρανη σου μετρα tds ...

Οσο για τα χαμηλα ph και τα λοιπα ... η απαντηση ειναι απλη! Κοιταμε το περιβαλλον που ζει καθε ψαρι στη φυση και προσπαθουμε να το πλησιασουμε! Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες κατα την αποψη μου ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-03-12, 00:22
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη μετρας το ph που βγαζει η οσμωση!! Αλλα ζει συνεχεια και στην ουσια δεν εχει ph ...
Αν θελεις να δεις σε τι κατασταση ειναι η μεμβρανη σου μετρα tds ...

Οσο για τα χαμηλα ph και τα λοιπα ... η απαντηση ειναι απλη! Κοιταμε το περιβαλλον που ζει καθε ψαρι στη φυση και προσπαθουμε να το πλησιασουμε! Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες κατα την αποψη μου ...
Tι είναι τα tds? Συμφωνώ, ακριβώς επειδή θέλω να είναι το ph κοντά στο περιβάλλον του ψαριού, γι' αυτό φοβάμαι αν πέσει πολύ! Γιατί έχει σημασία ο τρόπος εξισορρόπησής του, θέλω να πω τι πειράζει αν γίνει με ασβεστολιθικές πέτρες ? ( που δεν νομίζω ότι έχω )
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θάνατοι... macgyver Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 37 16-02-12 00:59
SOS, θάνατοι ψαριών.....!!!!!! giorxatz Αρχάριοι γλυκού νερού 12 10-08-11 09:03
Θάνατοι Guppys Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 10 03-02-08 12:59
Ξαφνικοί θάνατοι! giannisg Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 09-03-07 22:04
Θάνατοι.... guppies_2 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 03-03-07 18:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11673 seconds with 15 queries