Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Αυστραλία - Νέα Γουινέα > Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish)

Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) Μελανοταινίες, "blue eyes"

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-10, 14:14
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή Βοηθεια με γεννα??

Εδω και 20 μερες ειμαι ο περηφανος ιδιοκτητης 6 pseudomugil getrudae ειναι 2 αρσενικα και 4 θυλικα(χωρις να ειμαι σιγουρος)....εδω και 2-3 μερες ειχα την εντυπωση πως το ενα ειναι λιγο φουσκωμενο και ελεγα να ζητησω συμβουλες για το τι να κανω γιατι στο ενυδρειο εχω και καμια 15αρια γαριδουλες τσερυ και μια glass shrimp(απο σποντα ηρθε)....
Δυστυχως δεν ρωτησα εγκαιρα,οποτε σημερα που ανοιξα το καπακι για να ταισω τα ψαρακια μου ειδα και ενα μικρο να κολυμπαει στην επιφανεια αναμεσα στο κερατοφυλο.....Τωρα τι κανω???????? το μικρο φαινεται υγιεστατο προς το παρον
Οι μετρησεις μου ειναι
Ph--->7.2
Gh--->7
Kh--->10
No3-->0
No2-->0
Oi μετρησεις ειναι με στικ οποτε δεν τουσ εχω και πολυ εμπιστοσυνη.
Και τωρα οι ερωτησεις μου,Ειχε κανεις αλλος γεννα τετοιου ειδους για να δωσει καμια συμβουλη? Τι να ταισω αφου δεν εχω αρτεμια? μονο σπιρουλινα εχω σε πολυ λεπτουσ κοκους.Οι γαριδες μπορει να πειραξουν τα αυγα των ψαριων μεχρι αυτα να εκολαφθουν?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-10, 14:57
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Εισαι πολυ πολυ τυχερος!!!Προσωπικα τα συγχαρητηρια μου -ζηλευω ρε γαμωτο-και προτεινω να πεταχτεις σε πετ σοπ για baby food γιατι εαν εγινε μια φορα θα ξαναγινει σιγουρα!!!(ο δικος μου ο φουρκατους τρωει τα αυγα ο ατιμος και δεν εχω δει ακομα γονο....)
Εχω κανει ακριβως την ιδια ερωτηση για τις γαριδες και μου ειπαν οτι ειχαν γεννες με γαριδες στο ιδιο ενυδρειο οποτε εισαι ασφαλης.
Αφου ριξεις baby food , αρχισε να ετοιμαζεις αρτεμια και βουρ στον πατσαααααα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-10, 15:05
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τις πρωτες τους μερες δοκιμασε να τα ταισεις με σκονη σπιρουλινας (αν βρεις clorella ακομα καλυτερα),καλυτερα οχι αγνη σπιρουλινα αλλα τροφη για ψαρια με βαση την σπιρουλινα σε περιεκτικα αυτης στην τροφη ανω του 30%,τριψτην καλα να γινει σκονη εντελως,αν θες μπορεις να ανακατεψεις με πιο λιπαρες τροφες,σε σκονη παντα.
Αυτο ειναι ενα μετρο που εφαρμοζεται για να διατηρηθουν στην ζωη την πρωτη εβδομαδα,μετα απο αυτο το διαστημα μπορουν να τραφουν με νεοεκκολαυθησα αρτεμια.Τις πρωτες 6-10 μερες ειναι δυσκολο να τραφουν με αρτεμια λογο του μικρου στοματος τους,η ενναλακτικη ειναι να εχεις αφθονη ινφουσορια στο χωρο που εκκολαπτοντε.

Οσο για τα αυγα,οπου τα βρισκεις μαζευε τα (μην τα φοβασαι,αντεχουν ακομα και να τα πιασεις με το χερι,ειναι αρκετα σκληρα) και ριχτα στην γεννηστρα στην οποια να εχεις θερμοκρασια 27-28 c,καλη οξυγονωση,χαμηλη σταθμη και οσο το δυνατον περισσοτερη μος η ριτσια απο το ωριμο σου ενυδρειο,φροντισε τα συγκεκριμενα βρυοφυτα να ειναι αρκετα κοντα στην σταθμη του νερου (γι αυτο προτεινω χαμηλη σταθμη) ωστε τα μωρα να μπορουν να βουτηξουν,απο την επιφανεια που κυκλοφορουν τις πρωτες μερες,για να βοσκησουν...
Προσοχη στις αλλαγες νερου η θερμοκρασια να ειναι αυστηρα η ιδια παντοτε,αυτη ειναι η μεγαλυτερη ευαισθησια των μωρων.
Δοκιμασε τα παραπανω και νομιζω ολα θα πανε καλα!


Αυτη ειναι η απαντηση που εδωσα στον Γιαννη Μ5 για την γεννα απο τις praecox του.
H red cherry δεν προκειται να βλαψουν τα αυγα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-10, 16:09
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...
Παμε τωρα στα προβληματα,ενυδρειο γεννηστρα δεν υπαρχει ακομα αλλα το ενυδρειακι που τα φιλοξενει ειναι ασφυκτικα πυκνοφυτεμενο οποτε εχει βρει καταφυγιο ο μικρουλις αναμεσα στην καμποπα που εχω φυτεψει,ινφουσορια αν και δεν ειμαι σιγουρος για το τι ειναι ξερω οτι μεγαλωνει στο μοςς που εχω αρκετο μεσα στο ενυδρειο οποτε ισωσ με καλθπτει για τις επομενες μερες....Αρτεμια δεν παιζει να βρω στην Καβαλα οποτε μαλλον θα παραγγειλω η θα παω να παρω αυριο απο Κομοτηνη.
Σιγουρα πολλα μικρα γετρουδακια δε θα τα καταφερουν αλλα θελω οσο μπορω να μεγαλωσω αρκετα γι αυτο και τους ετοιμαζω ενα φυτεμενο πολυ πολυ πολυ μεγαλυτερο....και γι αυτο θα χρειαστω τις γνωσεις σας,γιατι εγω απο γεννες δεν το χω και πολυ,αυτα τα αναλαμβανει ο κουμπαρος μου.............Α και κατι τελευταιο,σημερα παραλαμβανω και το Co2 να το τοποθετησω η δεν κανει λογω των μικρων?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-10, 16:33
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Νομίζω ότι από Θεσσαλονίκη από πετ σοπ, με κατάλληλη συσκευασία ,μπορείς να πάρεις αρτέμια κατεψυγμένη και να φτάσει μια χαρά σε σένα.
Insuforia κανεις και μονος σου http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ight=insuforia.

Για το CO2 χρησιμοποιώ μόνο υγρό και δε γνωριζω αλλά προσωπικά δεν θα ρίσκαρα με μικρά μεγάλες αλλαγές στη χημεία του νερού,απότι έχω διαβάσει είναι ρίσκο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-10, 16:45
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Kατεψυγμενη εχω αλλα ειναι πολυ μεγαλη και δεν την τρωνε ουτε τα μεγαλα ψαρακια ποσο μαλλον τα μωρα,οσο για σαλονικα πεφτει ποιο μακρια απο Κομοτηνη, και εχω ταξει και σε ενα συμπατριωτη που εχει πετσοπ εκει να παω οποτε με βλεπω για ταξιδακι αυριο ΑΝ βεβαια τα καταφερω και εχω ρεπο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-10, 16:55
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Κατεψυγμενη δεν μπορουν να την φανε.Ειναι πολυ μεγαλη για το στομα τους.
Επειδη τα μωρα μεχρι τον να κλεισουν μηνα κινουντε μονο στην επιφανεια πρεπει να βαλεις την ωριμη μος με καπιο τροπο εκει στην επιφανεια που κυκλοφορει το μωρο ωστε να βρισκει τροφη.
Ταιζεις 3-4 φορες την ημερα με τις τροφες που σου προτεινα και οταν κλεισει 10-15 μερες ζωης να εχεις ετοιμη νεοεκκολαυθησα αρτεμια.
Αν δεν εχεις γεννηστρα ή εστω ενα κουβα-λεκανη δυσκολα θα ξαναδεις μωρα,δεν ειναι ομως απιθανο διοτι τα γερτουδια εχουν μικρο στομα και πολλες φορες δεν καταφερνουν να φανε τα μωρα.
Το CO2 σε ηπιες ποσοτητες δεν τα ενοχλει διοτι ουτως η αλλως κινουντε στην επιφανεια οπου μπορουν να βρουν οξυγονο.Προτεινω παντως καλη οξυγονωση του νερου οταν μεγαλωνουμε γονο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-10, 19:08
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Καλως τα δεχτηκες φιλος αλλα εγω θελω να σε ρωτησω αν εισαι σιγουρος οτι εχεις Νο3=0??
Το ενυδρειο ειναι καινουριο?Μηδενικο Νο3 σημαινει η αστρωτο φιλτρο η λαθος μετρηση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-10, 19:30
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Λειτουργει εδω και 2 μηνες,κανω συχνα προσθεση βακτηριδιων, και ειναι φουλ φυτεμενο...και εμενα με εχει παραξενεψει αυτη η μετρηση γι αυτο λεω μηπως φταινε τα στικακια που μετραω.....εχω μεσα και ταχειας αναπτυξεως φυτα οπως κερατοφυλλο και ειπα μηπως γι αυτο να εχω τετοιες μετρησεις,αυριο αν καταφερω να παρω ρεπο θα παω να αγορασω και τεστ αμωνιας να δω τι παιζει!!!!!!!

Καμια αλλη συμβουλη υπαρχει??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-12-10, 20:35
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αλλη συμβουλη οσον αφορα τι?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-12-10, 00:00
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

συμβουλη για τα συγκεκριμενα ψαρακια οποιος ειχε πριν απο μενα γεννα και μπορει να βοηθησει......
-------------------------
Τι εγινε ρε παιδια κανεις δεν ειχε παλιοτερα γεννα απο αυτα τα πλασματακια?
Να το παρω πανω μου δηλαδη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikeruless : 03-12-10 στις 00:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-12-10, 14:34
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Καλα αυτα που εγραψα ειναι αορατα?
Σου ειπα και πως να τα μεγαλωσεις και πως να τα ταισεις και τι να προσεξεις!
Τι αλλο θελεις?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-12-10, 16:26
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Βρε Μιχάλη, οι συμβουλές του dimis1978 ήταν τόσο αναλυτικές και πλήρεις, που εγώ τις τύπωσα, για να μη τις ψάχνω αν και όταν έχω γέννα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-12-10, 16:53
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Κωστα...Οταν και εαν εχεις....Στειλε μου ενα mms να το βαλω screen saver στη δουλεια....

P.S. Οι αθερινες πως τα πανε στα δικα σας τα μερη? Σε μενα οι θηλυκιες δεχονται παρενοχληση απο το τελευταιο μοναχικο γκαπι....Λες να βγαλω υβριδια γκαπι με iriatherina....?!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-12-10, 18:44
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Καταρχην,φιλε dimis αν και μαλλον ειναι η ιδεα μου νιωθω σα να μου τη λες για καποιο λογο,αλλα κανενας δε σε αναγκαζει να ξαναποσταρεις στο θεμα μου,ελπιζω να ειναι η ιδεα μου και αν ειναι τοτε πραγματικα συγνωμη αλλα επειδη ειναι η πρωτη γεννα που εχω θα ηθελα να ακουσω γνωμες γενικα για τα ψαρακια η συμπεριφορες που εχουν δειξει σε καποιο αλλο μελος του φορουμ.Δε νομιζω ενα ατομο να τα ξερει ολα η οταν ποσταρει να τα θυμηθει και να τα αποτυπωσει ολα οσα ξερει,δεν αμφισβητω τις γνωσεις σου αλλα πιστευω πως ολοι εχουμε δει καποιες συνηθειες η συμπεριφορες που αλλοι δεν εχουν δει οποτε αυτο που ηθελα να μαθω και ζηταω ακομα,ειναι να συλλεξω οσα μπορω,ελπιζω να καταλαβαινεις και εσυ bokosta το υφος της απαντησης μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-12-10, 19:05
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

φιλε μηχαλη συγχαριτιρια να σου ζησει και αντε και αλλα γεννιτουρια γρηγωρα........
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-12-10, 19:12
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ευχαριστω ρε αγορι,ελπιζω να τα αυξησω τα μικρουλια γιατι τα γουσταρω παρα πολυ τα ατιμα,μολις τους φτιαξω και το θηριο θα κανω το μικρο γεννηστρα και βλεπουμε..........
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SOS ΓΕΝΝΑ!!!!!!!! manos_samos Ζωοτόκα 13 20-08-10 14:55
την βοηθεια σας γεννα...... panoscorfu Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 25 14-05-09 18:24
γεννα μινι πινσερ βοηθεια... kanarini ¶λλα ζώα 29 09-07-08 16:47
γεννα labidohromis caerelius βοηθεια please panos kerkyra Malawi 7 13-01-07 00:26
βοηθεια με γεννα afrodite ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 5 24-10-06 12:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05810 seconds with 15 queries