Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-14, 22:57
Το avatar του χρήστη nick_dark
nick_dark Ο χρήστης nick_dark δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2012
Περιοχή: Βόρεια Εύβοια
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή 70Lt Africa

Καλησπέρα στην παρέα.
Σήμερα ξεκίνησα το στήσιμο για το νέο 70άρι που ετοιμάζω, το οποίο τελικά θα φιλοξενήσει τα μούλτις που έχω στο 120άρι. Έκανα μερικές δοκιμές με το στήσιμο, και κατέληξα σε αυτό

Εκτός από φυσικό σύνορο, οι πέτρες θα έχουν και χρήση (ελπίζω) καταφυγίου.
Πως σας φαίνεται;
Λογικά αύριο θα μπει και άμμος και θα 'ναι έτοιμο να φιλοξενήσει τα μουλτάκια όταν έρθει η ώρα!

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-14, 23:17
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με το καλο!

Για τα Multies, στην ουσια οι πετρες δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια που θα μπουν, αν θελεις να ορισεις περιοχες με τη βοηθεια τους. Τις περιοχες τις οριζουν μονα τους, ακομα και αν δεν υπαρχει ιχνος πετρας. Ή ακομα, μπορεις να βαλεις ομαδες απο κελυφη, φτιαχνοντας κατα καποιο τροπο περιοχες, μεχρι να τα μετακινησουν και να κανουν οτι θελουν

Ωστοσο, μερικα συνηθιζουν να τις κανουν σπιτι τους και να τις προτιμουν απο τα κελυφη, αν κρινω απο τα δικα μου. Αν το εστηνα εγω, θα εβαζα στην ακρη τις πολλες πετρες, ωστε τα ψαρακια που θα θελησουν να εγκατασταθουν εκει, να ειναι στην ακρη και να νοιωθουν πιο ασφαλη. Με αλλα λογια, να μη νοιωθουν οτι μπορει κατι να μπει στην περιοχη τους απο πολλα σημεια. Για ντεκορ, θα σκορπιζα και μερικες σε αλλα σημεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-14, 23:23
Το avatar του χρήστη nick_dark
nick_dark Ο χρήστης nick_dark δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2012
Περιοχή: Βόρεια Εύβοια
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλο!

Για τα Multies, στην ουσια οι πετρες δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια που θα μπουν, αν θελεις να ορισεις περιοχες με τη βοηθεια τους. Τις περιοχες τις οριζουν μονα τους, ακομα και αν δεν υπαρχει ιχνος πετρας. Ή ακομα, μπορεις να βαλεις ομαδες απο κελυφη, φτιαχνοντας κατα καποιο τροπο περιοχες, μεχρι να τα μετακινησουν και να κανουν οτι θελουν

Ωστοσο, μερικα συνηθιζουν να τις κανουν σπιτι τους και να τις προτιμουν απο τα κελυφη, αν κρινω απο τα δικα μου. Αν το εστηνα εγω, θα εβαζα στην ακρη τις πολλες πετρες, ωστε τα ψαρακια που θα θελησουν να εγκατασταθουν εκει, να ειναι στην ακρη και να νοιωθουν πιο ασφαλη. Με αλλα λογια, να μη νοιωθουν οτι μπορει κατι να μπει στην περιοχη τους απο πολλα σημεια. Για ντεκορ, θα σκορπιζα και μερικες σε αλλα σημεια.
Ευχαριστώ πολύ!
Βασικά την έμπνευση για το στήσιμο αυτό την πήρα από αυτό το ενυδρείο
https://www.youtube.com/watch?v=8erq...pVezaaM5WhQzGA
, όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει, μιας και έχω 1 χαρέμι, 1 ζευγάρι και ένα αρσενικό..
Επειδή είδα και στα δικά μου ότι τους αρέσουν οι πέτρες αρκετά, είπα να το δοκιμάσω μόνιμα..
Όπως και να 'χει θα δοκιμάσω αύριο να βάλω το νταμαράκι στην άκρη και εδώ είμαστε!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-14, 23:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο στησιμο, οντως.

Εγω την αποψη μου ειπα, απλως, παρατηρωντας τις συμπεριφορες των δικων μου. Δε σημαινει οτι ειναι κανονας ή κατι τετοιο. Δεν υπαρχει κανονας, οτι θελεις κανεις. Αυτα θα τη βρουν την ακρη ετσι κι αλλιως

Αναμενουμε εξελιξεις με την πορεια του ενυδρειου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-14, 00:36
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο στησιμο, οντως.

Εγω την αποψη μου ειπα, απλως, παρατηρωντας τις συμπεριφορες των δικων μου. Δε σημαινει οτι ειναι κανονας ή κατι τετοιο. Δεν υπαρχει κανονας, οτι θελεις κανεις. Αυτα θα τη βρουν την ακρη ετσι κι αλλιως

Αναμενουμε εξελιξεις με την πορεια του ενυδρειου.
Καλησπέρα φίλε μου,εγώ θα διαφωνήσω με το είδος της πέτρας που χρησιμοποιείς. Οι πέτρες ηφαιστείου είναι αιχμηρές ακόμα κι αν προσπαθήσεις να τις λειάνεις όπως κάνουν μερικοί και παραμένουν επικίνδυνες για τραυματισμούς των ψαριών. Όσο για τα κοχύλια καλό θα είναι να μην χρησιμοποιήσεις από τα σαλιγκάρια που τρώμε γιατί αυτά χρησιμοποιούν οι περισσότεροι και δεν θα ΄ναι ωραία εικόνα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-14, 07:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για το στησιμο του βιντερο εννοω Πετρο.

Για τις πετρες λαβας, τωρα, δε θα διαφωνησω. Στο δικο μου εχω μαζεψει ωραιοτατες μη αιχμηρες πετρες απο παραλια. Ασβεστολιθικες και μη. Για τα Multies, τα κελυφη σαλιγκαριων ειναι εντελως απαραιτητα, μιας και δεν ειναι πετροψαρα, αλλα ζουν σε αυτα. Απλα μερικα (οχι πολλα), δειχνουν για καποια περιοδο της ζωης τους προτιμηση στις πετρες, παρατηρωντας τη δικη μου αποικια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μια πρωτη γευση (Tanganyika Lake, Africa) stanisalus18 Tanganyika 70 09-10-19 08:24
70lt Guppies Project Malawi Lover Ζωοτόκα 49 26-09-12 22:20
Βοήθεια Με Στήσιμο 70lt SeXperT Χρυσόψαρα 5 28-12-11 22:40
AFRICA LAKES - VIDEO AFRICANOS Malawi 14 13-04-08 20:26
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 70lt angelos7577 Γλυκό νερό - Γενικά 21 27-05-07 19:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03881 seconds with 14 queries