Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-08, 21:10
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή Dwarf Gourami II

To Colisa Lalia που έχω συνεχώς δείχνει στρεσαρισμένο. Συνεχώς κόβει βόλτες μπροστά στο τζάμι κουνόντας το κεφάλι του απότομα δεξιά-αριστερά. Κάνει μερικές ήρεμες βόλτες ανάμεσα στα φυτά, τσιμπάει και λίγη άλγη, και αυτές τις στιγμές χαίρομαι να το βλέπω το ψαράκι, και μετά πάλι τα ίδια.

Ιστορία: Στην αρχή μπήκαν 2 αρσενικά. Το ένα άρχισε να κάνει φωλιά και στρεσάριζε το άλλο, το κυνηγούσε και τον άφηνε να κυκλοφορεί μόνο στη μία γωνιά του ενυδρίου αλλά δεν είχαμε μαλλώματα. Μετά από 15 ημέρες το ¨άγριο¨ δόθηκε σε άλλο σπίτι. Το ήρεμο που κράτησα σιγά-σιγά άρχισε να στρώνει αλλά μετά από λίγο άρχισε να δείχνει πολύ στρεσαρισμένο. (~30 ημέρες)

Και στρεσάρομαι και εγώ που το βλέπω έτσι ....

Τι να κάνω;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-08, 21:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
. Συνεχώς κόβει βόλτες μπροστά στο τζάμι κουνόντας το κεφάλι του απότομα δεξιά-αριστερά.
τωρα γιατι αυτο μου θυμιζει ολα τα δικα μου ψαρια που κανουν ετσι οταν με βλεπουν και παρακαλουν για φαγητο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-08, 21:24
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Τα νεον που έχω κολυμπούν αμέριμνα αλλά αυτό έτσι πως το βλέπω... με βλέπω να βγάζω ick
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-08, 21:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στρες που να εκδηλωνεται με βολτες μπροστα στο τζαμι δεν εχω ξανακουσει...παντα υπαρχει η πρωτη φορα...αλλα συνηθως το στρες εκδηλωνεται με ακινησια του ψαριου..κρυψιμο η παραμονη στον πυθμενα....ξεθωριασμα χρωματων..αρνηση φαγητου...ταχυπνοια....
ενημερωσε μας πως παει........
αν ειναι στρες τι μπορει να το στρεσσαρει?? εκανες μετρησεις? αλλαξες κατι στη ρουτινα σου??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-08, 21:45
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Πανο ....
Βεβαια αν το ψαρι ανεβοκατεβαινει στο πλαι του ενυδρειου τοτε μπορει να ειναι στρες....
Συνηθως το παθαινουν τα νεο αγορασμενα ψαρια (κυριως γκουραμι) και κραταει μερικες μερες...
Αν ειναι μπροστα στο τζαμι και σε κοιταει μαλλον ....παρακαλουν για φαγητο....!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-05-08, 21:54
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
στρες που να εκδηλωνεται με βολτες μπροστα στο τζαμι δεν εχω ξανακουσει...παντα υπαρχει η πρωτη φορα
στο forum το διάβασα. Σε ερώτηση μέλους για τέτοια συμπεριφορά ψαριού η απάντηση ήταν στρες ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
συνηθως το στρες εκδηλωνεται με ακινησια του ψαριου..κρυψιμο η παραμονη στον πυθμενα....ξεθωριασμα χρωματων..αρνηση φαγητου...ταχυπνοια....
Μπα, μια χαρά είναι. Ζωηρό, με ωραίο χρωματάκι, τρώει καλά, αλλά δείχνει αγχωμένο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ενημερωσε μας πως παει........
Εδώ και 1 μήνα από τότε που έμεινε μόνος του έτσι συμπεριφέρεται... πιο πριν ήταν τρομοκρατημένος από το άλλο αρσενικό (είχα 2 από λάθος)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι στρες τι μπορει να το στρεσσαρει?? εκανες μετρησεις? αλλαξες κατι στη ρουτινα σου??
Από μετρήσεις είμαι καλά.
-------------------------
Δεν έχω πείρα από συμπεριφορές οπότε μήπως παρακαλάει τελικά για φαγητό. Βόλτες στο μπροστά τζάμι δεξιά αριστερά, πάνω κάτω και κούνημα το κεφαλιού δεξιά-αριστερά κοτώντας προς τα έξω.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lion : 03-05-08 στις 21:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-05-08, 12:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
στο forum το διάβασα. Σε ερώτηση μέλους για τέτοια συμπεριφορά ψαριού η απάντηση ήταν στρες ...



Μπα, μια χαρά είναι. Ζωηρό, με ωραίο χρωματάκι, τρώει καλά, αλλά δείχνει αγχωμένο


Εδώ και 1 μήνα από τότε που έμεινε μόνος του έτσι συμπεριφέρεται... πιο πριν ήταν τρομοκρατημένος από το άλλο αρσενικό (είχα 2 από λάθος)



Από μετρήσεις είμαι καλά.
-------------------------
Δεν έχω πείρα από συμπεριφορές οπότε μήπως παρακαλάει τελικά για φαγητό. Βόλτες στο μπροστά τζάμι δεξιά αριστερά, πάνω κάτω και κούνημα το κεφαλιού δεξιά-αριστερά κοτώντας προς τα έξω.

μεινε λιγο μακρια απο το ενυδρειο σε σημειο που δε μπορει να σε δει(κρυψου)...αλλα να το βλεπεις εσυ...κανει το ιδιο οταν δε σε βλεπει η κοβει βολτες μεσα στο ενυδρειο? και τι κανει οταν εμφανιζεσαι? αν ερχεται και κανει τα ιδια μολις εμφανιζεσαι.....νομιζει οτι θα του δωσεις φαγητο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Dwarf Gourami discofied ¶λλα λαβυρινθόψαρα 28 08-06-16 19:48
Dwarf Gourami lion Αρχάριοι γλυκού νερού 14 21-03-08 13:38
dwarf gourami αρρωστο! giler84 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 23-02-08 15:11
dwarf gourami+tiger barbs.... imichal Γλυκό νερό - Γενικά 19 01-12-07 19:47
dwarf gourami άρρωστο CASPER Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 25-01-06 18:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04065 seconds with 13 queries