Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-04, 17:42
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή ΤΙΓΡΑΚΙΑ ΕΝ ΔΡΑΣΗ :D

μεσα σε 2 μηνες και ουτε απο τοτε που βρηκα το board ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας πω οτι ενα τιγρακη μου ειναι εγκυος
ετοιμαζα ενα 37 λιτρων ενυδρειο για καρδικαλιους αλλα μαλλον θα περιμενουν ακομα.

οι αποριες τωρα.το 37 ενυδρειο μολις τελειωσε τον κυκλο του και ειναι ετοιμο να δεχτει τα πρωτα ψαρια.εχει μεσα ηδη 2 γλυφτες και λεω να βαλω και 2 cory joulie.
θα πρεπει να μεταφερω και το αρσενικο και το θυληκο σωστα αφου απο οτι εχω καταλαβει τα αυγα των ψαριων δεν ειναι γονιμοποιημενα αλλα τα γονοιμοποιει το αρσενικο μετα( ευτυχως που ειμαι ανθρωπος στα ψαρια δεν εχει καθολου πλακα ) στο μεγαλο μου ενυδρειο ειναι τωρα μεσα 3 τιγρακια, 2 cory και 1 labeo ο οποιος εχει ξεσαλωσει και κυνηγαει συνεχεια τα τιγρακια.αρα το συντομοτερο να τα μεταφερω στο αλλο ενυδρειο σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-04, 02:32
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

ειχα ενα προβλημα εχω 3 τιγρακια.η μανα ξερω πια ειναι αλλα ο πατερας δυστηχως δεν γνωριζω πιο απο τα 2 ειναι.αναγκαστηκα να τα βαλω και τα 3σ το μικρο ενυδρειο. λετε να εχω ασχημα αποτελεσματα?
δεν ξερω να τα ξεχωρισω.λεω να τα αφησω μεχρι να γενησει και μολις εντοπισω το πρωτο νεογενιτο να τα απομαρηνο και τα 3 και να τα ξαναβαλω παλι στο μεγαλο ενυδρειο. τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-04, 03:24
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αρσενικος επανω.

Αρσενικος κατω.

Ο αρσενικος ειναι πιο λεπτος και το σχημα του πιο αεροδυναμικο, ενω η θηλυκια πιο χοντρη και κυριως,
η κοιλια της ειναι παντα πιο φουσκωμενη και ασπριζει λιγο.

Το να λεμε οτι η θηλυκια σε ωοτοκα αυτων των οικογενειων ειναι "εγκυος", ειναι λιγο ατοπο - παντα εχουν αυγα, κι απλως σε καποιες περιοδους (μετα απο καλες συνθηκες με διατροφη καλή, πολλή, και με ποικιλια), τα αυγα αυξανονται και κατα καποιο τροπο η θηλυκια ειναι πιο ετοιμη.

Αν θες να τα ζευγαρωσεις, βαλε στο μικρο σου ενυδρειο πολλα φυτα (οτι βρεις), πιασμενα κατω με πετρες για να μην επιπλεουν, βαλε ενα ζευγαρι μονο του και παρακολουθησε τα ψαρια - ή καποια στιγμη θα δεις το ζευγαρωμα, ή θα δεις την θηλυκια λιγο "ξεφουσκωτη".
Βγαλε τοτε τους γονεις, και περιμενε μερικες μερες να εκκολαφθουν και να αρχισουν να κολυμπανε τα μωρα, τα οποια ειναι πολυ δυσκολο να τα δεις , την εχω πατησει δυο τρεις φορες εγω με Barbus titteya, εβλεπα μωρα την στιγμη που απογοητευμενος ετοιμαζομουν να ξεστησω το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-04, 04:19
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

απο φυτα ειναι φουλ με καμπομπες και ντοματιες.μεσα εχω επισης και 2 Hillstream Loach.να τα βγαλω απο μεσα? η δεν θα ενοχλησουν τα νεογεννητα μολις σκασουν μυτη?γενικα δεν τα βλεπω ποτε ειναι παντα χωμενα στο πισω τζαμι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03411 seconds with 12 queries