Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-10, 22:17
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή CO2? Controller ?????

Kαλησπερα σε ολους! Επειδη εχω την εντυπωση πως ξανασυζητηθηκε το θεμα, θα σας ευχαριστουσα αν μου δινατε το λινκ γιατι δεν βρισκω κατι..αν παλι οχι,για πειτε...
Και λεω εγω : οσο ειχα το CO2 ανοιχτο συνεχεια τα φυτα δεν προλαβαινα να τα κλαδεψω,ακομα και μεσα στο κατακαλοκαιρο.Απο τοτε που εβαλα τον controller,χω σταθερες τις τιμες μου στο πεχα,αλλα τα φυτα εχουν φρεναρει πολυ (για να μην πω τελειως)και ετσι μειωσα και την λιπανση γιατι αρχισαν να εμφανιζονται αλγες..τελικα ποσο βοηθαει ο controller σε ενα φυτεμενο που το λιπαινεις τακτικα και χρειαζεται αρκετο CO2? Επισης οσο ειχα ανοιχτη συνεχως την παροχη,τα ψαρια δεν φανηκαν να εχουν καποιο προβλημα.
Εχω ΚΗ 6 και το ΡΗ στο 6.8 που συμφωνα με το πινακακι ειμαι στα 29ppm...αν ειναι ετσι,τοτε πριν τον controller θα επρεπε τα ψαρια να ειχαν μεγαλο προβλημα,μιας και το διοξειδιο θα ηταν σε επικινδυνα επιπεδα,αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο.Μηπως τελικα δεν μου χρησιμευει,η μπορει απλα να ηταν θεμα χρονου μεχρι να τα τιναξουν τα ψαρακια?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-10, 07:35
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Όλγα,

Η ακρίβεια με την οποία μετράς το ΚΗ σου είναι περιορισμένη. Επίσης, το Ph είναι συνάρτηση και άλλων παραγόντων εκτός από το CO2 (π.χ. φύλα αποσυντίθενται, ακαθαρσίες ψαριών κ.α.). Οπότε - η εκτίμησή μου είναι ότι - στην πραγματικότητα πρέπει το Ph να είναι _κάτω_ από την τιμή που είδες στο πινακάκι για να έχεις το CO2 που θέλεις.

Ένα πείραμα που μπορείς να κάνεις, είναι να βάλεις το διοξείδιο με τη ροή που είχες συνεχώς πριν δηλαδή, χωρίς το κοντρόλερ, και να μετρήσεις τι Ph έχεις τότε. Στοιχηματίζω ότι θα το βρείς αρκετά χαμηλότερο από αυτό που σου λέει το πινακάκι ότι πρέπει να είναι για π.χ. 29ppm Co2.

Τώρα, πόσο πιό κάτω πρέπει να ρυθμίζεις το ph, αυτό δεν νομίζω ότι μπορείς να το ξέρεις ακριβώς. Θα μπορούσες να αρχίσεις από την τιμή που θα βρεις στο πείραμα που περιέγραψα παραπάνω, ενδεικτικά, και να παρατηρείς ψάρια και φυτά.

Βασικά το κοντρόλερ είναι καλό στο να κρατάει το ph σταθερό (σχετικά), αλλά οι τιμές στους πίνακες KH-Ph-CO2 δεν λαμβάνουν υπόψη την υπόλοιπη χημεία στο νερό (συν ότι η μέτρηση του ΚΗ είναι περιορισμένης ακρίβειας).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-10, 08:57
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Δημητρη τελικα θα το δοκιμασω καπως ετσι τελοσπαντων,ρυθμισα το μαραφετι ξανα και εβαλα το ΡΗ λιιιιιγο πιο κατω και θα το κατεβασω λιγακι ακομα σε μερικες μερες,παρακολουθω τα ψαρια και προς το παρον με αυτη την μεταβολη ειναι ενταξει.Βλεποντας και κανοντας τωρα,παντως ηδη η παροχη βλεπω οτι ειναι πιο συχνα ανοιχτη,αρα και περισσοτερο Co2,για να δουμε..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ph controller temp controller απο fish-street!! Papas35 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 12-10-09 11:14
fan controller aris2 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 07-03-09 08:16
ph controller iliastra Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 05-03-09 18:32
Ph controller vouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 11-08-08 16:07
Ph controller jimfytakis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 01-01-08 18:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03193 seconds with 13 queries