Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Αυστραλία - Νέα Γουινέα > Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish)

Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) Μελανοταινίες, "blue eyes"

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-08-10, 15:06
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Olga, να σου ζησουν και να τα χαιρεσαι !
Πολυ ομορφα και τα 2 ειδη, αλλα εχω σοβαρη ενσταση για την συγκατοικιση τους. Δεν ειναι καλη ιδεα ο συνδυασμος των P.furcata μαζι με τα P.gertrudae.
Οι καλυτεροι συγκατοικοι για τα furcata ειναι οι μικρες/μεσαιες μελανοταινιες και για τα gertrudae οι καλυτεροι συγκατοικοι ειναι τα Iriatherina werneri.
Οι κυριοτεροι λογοι ειναι
- τα furcata ειναι πιο κυριαρχικα, δυνατοτερα, ταχυτερα και γινονται μεγαλυτερα. Ο ανταγωνισμος ειναι ανισος για τα gertrudae.
-στο φαγητο, τα furcata υπερισχυουν με αποτελεσμα τα gertrudae να μην τρφονται αρκετα.
-διαφορετικες απαιτησεις νερου. Tα gertrudae προτιμουν πιο οξινο νερο , ακριβως σαν τα I. werneri.

Θεωρητικα, δεν θα επρεπε να υπαρξουν μεγαλα προβληματα αλλα εχω διαβασει οτι οσοι τα κρατησαν μακροχρονια μαζι σε λιγοτερο απο 300 λιτρα, ειχαν αργα ή γρηγορα αντιμετωπισαν προβλημα με τα μικροτερα και πιο ηρεμα και ντροπαλα gertrudae.
Αν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη τους, προχωρα το και μην το αναβαλλεις.Ειναι πολυ παραγωγικα στους πρωτους 12 μηνες ,μετα αν και φτανουν στην ηλικια των 3-4 χρονων απο καποιο σημειο και επειτα σταματανε να αναπαραγονται.
Οι θηλυκιες γεννανε ολο το χρονο σχεδον και κανουν λιγα αυγα καθημερινα για 5-7 μερες, μετα σταματουν για μια εβδομαδα και ξανα παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-08-10, 15:11
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Oι ριζες που υπαρχουν μεσα σε αυτες τις λιμνουλες και ρυακια ειναι απο τα δενδρα που φυοντε στην περιοχη,ειτε απο τις ριζες τους που εξεχουν μεσα στο νερο ειτε απο δενδρα που επεσαν μεσα στο νερο και σαπιζουν εκει.
Οι οποτε αναλογα τι θες να αναπαραστησεις.
Αν θελεις κομματια που ειναι στον βυθο και σαπιζουν εκει καταλληλα ειναι τα ειδη driftwood,αν παλι θες ζωντανες ριζες των δεντρων που εφαπτοντε στο ρυακι καταλληλα ειναι τα ρεντμουρ και τα mangrove.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-08-10, 15:16
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Μαλιστα...δηλαδη θα ηταν προτιμοτερο να πανε τα furcatus σε ενα αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο με καμια μελανοταινια για συγκατοικο,και να μεινουν χωρια τα gertrudae...και αυτη ειναι μια πληροφορια που δεν βρηκα πουθενα (η συγκατοικηση των δυο),οπως δεν ειχα διαβασει και πουθενα οτι τους αρεσουν και οι βολτες εκτος ενυδρειου,το οποιο το ανακαλυψα λιγο μετα....
-------------------------
Δημητρη με προλαβες,απαντουσα στο προηγουμενο ποστ ,του Raven

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη olga : 10-08-10 στις 15:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-08-10, 15:46
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Να υπερθεματισω λιγακι στην απαντηση του Αλεξανδρου...
Οντως τα furcatus ειναι το μεγαλυτερο και πιο κυριαρχικο ειδος των "γνωστων" pseudomugil.Επισης ειναι γνωστο και διαπιστωμενο απο εμενα τον ιδιο οτι ειναι "εχθροι" με τα Signifer,οπου 2 θηλυκα furcatus μου σκοτωσαν 3 αρσενικους Signifer σε 2 ημερες.
Με τα gertrudae ομως δεν εχει παρατηρηθει κατι τετοιο,εχουν αναφερθει πληθυσμοι gertrudae στις περιοχες οπου ζουν τα furcatus οπου συναντηθηκαν λογω πλυμμηρισμενων λιμνων και ποταμων στην διαρκεια των εντονων βροχοπτοσεων,χωρις να ξερουμε τα αποτελεσματα της συναντησης τους.
Σε ενυδρειο χομπυστα 170 λιτρων κατοικουσαν και τα 2 ειδη χωρις προβλημα για 2 χρονια,μεχρι που ξεστηθηκε το ενυδρειο.
Επισης σε ερωτηση που εκανα προσφατα σε 2 εκ των σπουδαιοτερων χομπιστων και αναπαραγωγεων στον κοσμο (Marcel dielen & Gilbert Maebe απο την IRG BELGIE) αν μπορω σε βιοτοπο 200 λιτρων να βαλω μαζι τα 2 ειδη η απαντηση και των 2 ηταν θετικη.
Οσο αφορα τους παραμετρους νερου για τα δε furcaus ειναι δεδομενα και τις ανεφερα παραπανω για τα δε Gertrudae λογω της διασπορας τους σε διαφορους βιοτοπους ανα την NG και την Αυστραλια μπορει να τα συναντησει κανεις απο εντελως οξινα νερα εως και υφαλμυρα.Γι αυτο και πολλα gertrudae φερουν και το ονομα της περιοχης οπου πιαστηκαν π.χ. Gertrudae Aru Islands,Gertrudae Cadell Rriver κ.α.
Αυτο μπορεις να το μαθεις μονο αν ξερει ο πωλητης η ακομα καλυτερα ο αναπαραγωγεας γνωριζει να σου πει απο ποια περιοχη ειναι το ειδος που πουλαει η εκτρεφει (πραγμα δυσκολο αν αναφερομαστε στα ελληνικα πετσοπ)
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-08-10, 15:58
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεκτα τα γραφομενα σου Δημητρη, αρα λοιπον ισως οι αποψεις διιστανται.
Παντως εγω προσωπικα δεν θα τα εβαζα μαζι, και κυριως αν ηθελα αναπαραγωγες απο τα gertrudae.

Bρηκα και μια ενδιαφερουσα συζητηση εδω: http://www.rainbowfish.info/forum/vi...hp?f=80&t=1304
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-08-10, 16:32
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ακομα και εκει,στο οποιο φορουμ ειμαι μελος,οπως βλεπεις οι αποψεις ειναι αντικρουομενες.
Ξεχωριζω την αποψη του Gunther Schmida (βελγος χομπυστας και ιδρυτης του rainbowfish.info και μελος του IRG BELGIE) που υποστιριζει οτι καλυτερα να μην τα βαλει μαζι λογω κυριαρχιας των furcatus και αλλων προβληματων που προκυπτουν απο το διαφορετικο μεγεθος,και η αλλη αποψη του Adrian R. Tapin (κορυφαιος Αυστραλος ιχθυολογος - βιολογος και χομπυστας,ο οποιος πιανει τα ψαρια μονος του στους βιοτοπους και τα αναπαραγει και συγγραφεας-ιδιοκτητης του http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42110 ) οπου λεει οτι φυσικα και μπορει να κρατησει καποιος τα 2 ειδη μαζι και παραθετει και τις ιδανικες παραμετρους για να γινει αυτο και να αναπαραχθουν και τα 2 ειδη μεσα στο ενυδρειο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-08-10, 16:40
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γι αυτο σ αγαπαω, γιατι το ψαχνεις σε βαθος το καθε θεμα και προχωραει η συζητηση..

Οποτε μενουμε στο οτι υπαρχει διασταση αποψεων και αυτο που ενδιαφερει την Ολγα ειναι οτι μπορει να τα κρατησει μαζι πιθανον χωρις προβληματα.
Το μονο που μενει λοιπον ειναι να δουμε τι θα γινει με αυτη την συγκατοικιση.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-08-10, 16:48
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ειναι πολυ καλο που υπαρχει αυτη η ανταλλαγη αποψεων,εστω και εκ διαμετρου διαφορετικων,διοτι ετσι καποιος μπορει να εξαγαγει πολυτιμα συμπερασματα και αποψεις που αν ολοι συμφωνουσαν σε μια συζητηση δεν θα "εβγαιναν" ποτε.
Ολγα ελπιζω να σε βοηθησαμε περισσοτερο απο οσο σε μπερδεψαμε.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-08-10, 22:32
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Οχι,μην το λετε,δεν με μπερδεψατε .
Απλα το σκεφτομουν τον διαχωρισμο τους σε 2 ενυδρεια και εσταξε λιγος ιδρωτας..κυριως λογω χωρου στο σπιτι,αλλα θα το δουμε..Αν λοιπον τα κρατουσα μαζι,θα μπορουσα να βαλω ενα χαρεμακι μελατοναινιες και αν ναι,ποιες ? Α, και ποσα λιτρα χρειαζομαι περιπου αν τελικα γινεται αυτος ο συνδιασμος? Πρεπει να ετοιμασω το πλανο αλλα και το budget...
Να πω και κατι ακομα.Δεν ξερω αν ειναι λογω του οτι ειναι ακομα μικρα τα ψαρια,αλλα μεχρι στιγμης (επειδη εχω περασει αρκετες ωρες μπροστα τους....),δεν εχει δειξει κανεις κυριαρχικοτητα,απλα ο πιο σβελτος και φαταουλας ειναι ο αρσενικος furcatus,χωρις ομως να κανει μανουρες με τους αλλους,απλα δεν προλαβαινουν καν να τον δουνε ! Προς το παρον παρακολουθω σχεδον ολα τα ταισματα τους και ριχνω σιγα σιγα την τροφη μεχρι να σιγουρευτω οτι εφαγαν ολοι.
Ενα μπραβο παντως και στους δυο σας,ειστε πολυ καλα ενημερωμενοι και οι απαντησεις ειναι η μια πιο ενδιαφερουσα απο την αλλη....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-08-10, 09:08
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Σε αυτα τα λιτρα δεν θα μπορουσες να βαλεις τιποτα αλλο.
Σε 120+ λιτρα θα μπορουσες να βαλεις ενα κοπαδι 6 melanotaenia praecox ή maccullochi οι οποιες ειναι μικροσωμες και ειρηνικες και επισης δεν χαλας και την γεωγραφικη προελευση του ενυδρειου που ειναι η NG.
Βεβαια καμια απο τις δυο δεν ζει στον ιδιο βιοτοπο με τα furcatus αλλα ειδικα η praecox ζει σε νερα με ιδιες παραμετους νερου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-10-10, 18:46
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

δηλαδη οι praecox μπορουν να μπουν σε φυτεμενο 120 λιτρων σε ενα κοπαδι 4-6 !!!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-10-10, 22:21
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη οι praecox μπορουν να μπουν σε φυτεμενο 120 λιτρων σε ενα κοπαδι 4-6 !!!

Εγω εχω 9 σε 120 λιτρα αυτη την στιγμη.(2 αρσενικες-7 θυληκες).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-10-10, 22:00
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Επιστρεφω σημερα στο θεμα για να μοιραστω την χαρα μου..σημερα λοιπον μετα το ταισμα ειπα να αραξω να χαζεψω τα ψαρακια και προς μεγαλη μου εκπληξη ειδα τα μικρα μου gertrudae να κανουν τρελλες επιδειξεις και χορους με τα θυληκα,αλλα και αρκετα κυνηγητα μεταξυ αρσενικων.Οταν καποιο αρσενικο πλησιαζει ενα θυληκο,σκουραινει το σωμα του και σερνονται τρεμουλιαστα παρεα αναμεσα στο γκαζονακι
Αυτο γινεται συνεχεια και θελω να πιστευω οτι αργα η γρηγορα κατι θα συμβει...το θεμα ειναι πως απο τοσο μικρα ψαρακια μαλλον θα ειναι αδυνατον να εντοπισω αυγα,ειναι και πυκνη η βλαστηση..θα συνεχισω ομως να ψαχνω.
Μακαρι να μπορουσα να τραβηξω ενα βιντεο της προκοπης,δοκιμασα αλλα δεν. Γενικα τα gertrudae δεν ειναι ιδιαιτερα εντυπωσιακα ψαρια οταν κολυμπανε η περιφερονται.Οταν ομως κανουν επιδειξεις ειναι απλως καταπληκτικα και σ'αυτη τη φαση βλεπω παρα πολλες τετοιες επιδειξεις!
.....αυτα,νεοτερα ισως να εχω τις επομενες μερες,οπως ειπα και στην αρχη,ηθελα να το μοιραστω
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-10-10, 23:38
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Tέλεια, είναι ίσως η μόνη περίπτωση που πραγματικά τα χαίρεσαι αυτά τα ψαράκια, όταν τα αρσενικά αρχίζουν τις επιδείξεις και το flaring.
Και η απόδειξη ότι ο μόνος λόγος ύπαρξης των κακάσχημων θηλυκών, είναι να προκαλούν τους αρσενικούς σε επίδειξη και να γεννοβολάνε.

ΥΓ: Όλγα και λούσυ, για τα ψάρια μιλάω, οποιαδήποτε ομοιότητα εντοπίσετε με άλλα είδη του ζωικού βασιλείου, είναι εντελώς συμπτωματική.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-10-10, 23:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ολγα νομιζω οτι ηρθε η ωρα να προσπαθησεις μια αναπαραγωγη. Δεν εχει σημασια που δεν ειναι σε πληρες μεγεθος , ειναι γονιμα μαλλον ή θα γινουν συντομα.
Τ Pseudomugil γενικα γεννανε με μεγαλυτερη συχνοτητα οταν ειναι στον 1ο χρονο της ζωης τους. Οταν μεγαλωσουν συνηθως αραιωνουν ή σταματανε και οι γεννες.

Τσεκαρισε λιγο και εδω ενα θεμα τοτε με τα furcata μου. Δεν ειναι δυσκολα..ο γονος τους ειναι ευκολο να μεγαλωσει με λιγη φροντιδα τις πρωτες μερες μεχρι να φανε αρτεμια.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-10-10, 00:36
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή


Ευχαριστω Αλεξανδρε,πρεπει να ομολογησω ομως οτι αυτα που εχεις πει πιο πανω περι συγκατοικισης...μαλλον ισχυουν στην αναπαραγωγικη περιοδο.Ο φουρκατους ο αρσενικος ολο τους κυνηγαει και τους κανει χαλαστρα και ενω βλεπω χορταρακια να κουνιουνται,κανει ενα περασμα και τα διωχνει.Δεν ξερω τι να κανω τωρα και που να βαλω τα φουρκατακια,τοσο καιρο ολα ηταν ενταξει,αλλα τωρα αλλαξαν τα δεδομενα και πρεπει να χωριστουν αμεσα,αλλιως μικρα δεν θα δω..
Bokostas δεν απανταω,θα τα πουμε την Κυριακη
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-10-10, 00:52
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν ξερω τι να κανω τωρα και που να βαλω τα φουρκατακια,τοσο καιρο ολα ηταν ενταξει,αλλα τωρα αλλαξαν τα δεδομενα και πρεπει να χωριστουν αμεσα,αλλιως μικρα δεν θα δω..
Bokostas δεν απανταω,θα τα πουμε την Κυριακη
Φέρε μαζί και τα φουρκάτα, για να τα χωρίσουμε. Μόνον έτσι θα δεις εσύ γκερτρουδάκια ...κι εγώ φουρκατάκια... Και μετά, σου δίνω μωρά.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-10-10, 09:18
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Περα απο την πλακα Κωστα,μου περασε απ'το μυαλο σε καποια φαση ως προσωρινη λυση,αλλα τα ατιμα μου αρεσουν πολυ και δεν θελω να τα αποχωριστω,εχω ενα μια 17λιτρη γυαλα με καπακι αδεια,η οποια ομως ειναι πολυ μικρη για να τα φιλοξενισει και δεν εχει και φωτισμο.Αν απομακρυνω τα φουρκατακια που δημιουργουν την αναστατωση αυτη τη στιγμη,λετε να εχω προβλημα με τους υπολοιπους κατοικους? εχω 2 οτοκυκλους (τους επιζησαντες απο τον διαβολικο κυκλοφορητη) και μερικες ρεντ τσερυ.Α....και πολλα σαλιγκαρια,physa kai ramshorn.
Δεν θελω σε καμια περιπτωση να μετακινησω τα gertudae απο κει μεσα τωρα που εχουν βρει τις συνθηκες τους και ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη,το θεμα ειναι ποιος αλλος μπορει να μεινει μαζι τους χωρις προβληματα και χωρις τον κινδυνο να μου φανε αυγα (οταν με το καλο δω..)
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-10-10, 09:31
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Από Δευτέρα εάν θέλεις τα φιλοξενώ μόνα τους (με γαρίδες), στο νέο ασιατικό 54άρι. Μου λές τι συνθήκες θέλεις να διαμορφώσω και τα βάζουμε!
Αλλιώς ίσως περιμένω στη σειρά για απογόνους, εάν δεν ερωτευτώ μέχρι τότε κάτι άλλο...
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απΆαλλού φερμένο
Δέν τΆαντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-10-10, 09:47
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερουσα η προταση σου Πανο...αρχοντες θα ειναι μεχρι να βρω μερος να τα βαλω γιατι πραγματικα τα θελω αυτα τα ψαρουλια και που ξερεις,μπορει να προλαβουν να σου αφησουν και μωρα πριν τα παρω πισω..ειναι ενα αρσενικο και δυο θυληκα,αν σταματησει ο αρσενικος να πουλαει μουρη στους αλλους μπορει να κοιταξει και την δικια του την ''δουλεια''
Θα τα πουμε αναλυτικοτερα απο κοντα την Κυριακη.
Bokostaς,φοβαμαι πως αν σου δωσω τα φουρκατακια μου θα παρω πισω ξιφοφορους Μηπως θα ηταν καλο ομως να τα χωρισεις και συ μηπως μοιρασουμε κανενα μωρο pseudomugil στον κοσμο?? ειναι στην ιδια ηλικια τα ψαρακια μας ,οποτε εχε το νου σου μηπως τραβανε τα ιδια ζορια με τις δικες μου τις γερτρουδες και ενω ''θελουν'' δεν μπορουν ,εξαιτιας των ταλιμπαν..
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-10-10, 00:12
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Για οποιον ενδιαφερεται για συγκατοικους των pseudomugil,το waterinn εφερε Τelmathrina (Marosatherina) Ladigesi,πολυ καλη επιλογη για 70 λιτρα +...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 03-11-10, 12:29
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Την Κυριακη που μας περασε εφερε ο Λεωνιδας την φωτογραφικη του,αν και κανονικα ηθελε βιντεο,μια μικρη γευση εστω απο τα αρσενικα gertrudae την ωρα που εβγαλαν μαχαιρια..

και μια με τον κακο της υποθεσης που πλησιαζει απειλητικα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  olga_web_007.jpg
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  27,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  olga_web_009.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  63,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 03-11-10, 16:28
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Απίθανα Όλγα κι εμένα μ' έχουν τρελλάνει τα ουρανιοτοξοψαρούδια.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-11-10, 21:31
Το avatar του χρήστη torren
torren Ο χρήστης torren δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2010
Περιοχή: Αγρίνιο
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Αυτό είναι μόλις ερωτεύτηκα είναι εκπληκτικά να τα χαίρεσαι αλήθεια σε τι τιμές κυμαίνονται ?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 15-11-10, 00:07
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

2.50 euro εκαστο...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-12-10, 10:10
Το avatar του χρήστη torren
torren Ο χρήστης torren δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2010
Περιοχή: Αγρίνιο
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Όλγα πως πάνε τα ψαράκια σου ? Πέτυχες τελικά καμια αναπαραγωγή ?
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-12-10, 13:29
posidwnas Ο χρήστης posidwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Αναπαραγωγή είχε, αλλά η μαμά- ψαρίνα έχοντας ως παράδειγμα την Όλγα τράκαρε το καροτσάκι με τα μωρά πάνω σε 2 ρίζες ρεντ-μουρ, 1 μοπάνι, 3 σταθμευμένα αμάξια, 2 λεωφορεία του ΟΑΣΘ που περιμέναν να επιβιβαστεί κόσμος στην στάση και δυστυχώς τα ψαράκια δεν άντεξαν...



γυναίκες οδηγοί, τι περιμένεις !!!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-12-10, 13:36
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Kαπως ετσι εγιναν τα πραγματα σε γενικες γραμμες...
Δυστυχως φιλε μου δεν εχει γινει τπτ ακομα,ενα αλλο παλικαρι σε καποιο ποστ τα πηρε και μεσα σε 20 μερες εκαναν αυγα..τι να πω..μαλλον δεν με θελει.Να φανταστεις πηγα και προηγουμενως να απαντησω στην ερωτηση σου πανω στο θεμα και εκλεισε ο υπολογιστης.Ειναι σημαδι???
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 26-12-10, 19:00
Το avatar του χρήστη torren
torren Ο χρήστης torren δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2010
Περιοχή: Αγρίνιο
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Μωρε λες ?? τεσπα η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μαυρα ματια jimfytakis Ζωοτόκα 15 06-06-10 13:06
Mπλε αλγη kospets Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 05-08-09 22:45
πρηξιμο στα ματια Mary-z Malawi 0 26-02-09 23:12
Δεν πιστευω στα ματια μου....!!!!!!!!!!!!! _jimmakos_ Κιχλίδες Κ. Αμερικής 5 25-11-04 02:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08313 seconds with 14 queries