Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-10-10, 22:55
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή Καινουριο ενυδρειο

Kαλησπερα....και μιας και ξυπνησα πριν απο λιγο και πινω τον καφε μου,λεω επιτελους να σας γραψω το σεντονι που θελω εδω και καιρο,καλο κουραγιο σε αυτους που θα διαβασουν .
Μπαινω στο ζουμι.Εδω και εναν χρονο εξεταζω το ενδεχομενο αγορας μεγαλυτερου ενυδρειου (για την ακριβεια ''κανονικου'' ενυδρειου,αυτο που εχω τωρα ειναι μεγαλη γυαλα στην ουσια),μετραω απο δω,μετραω απο κει και δεν μου φτανει ο χωρος..με τα πολλα κατεληξα οτι μπορω να αλλαξω λιγο την διαρρυθμιση στο σαλονι (η να κοψω κανενα μπρατσο απο τον καναπε)
Απο μηκος με παιρνει ΤΟ ΠΟΛΥ 1 μετρο.Και αφου ειδαμε οτι θα χωρεσει,ξεκιναμε με τα ερωτηματα. Επειδη το ενυδρειο αρχικα θα προοριστει για φουλ φυτεμενο,δεν θελω να ξεπερασει τα 200 λιτρα,που και παλι ειναι πολλα γιατι ανεβαζουν κατακορυφα το κοστος συντηρησης .Απο την αλλη δεν θελω εξαιτιας αυτου να το κανω πολυ πιο μικρο,γιατι αν καποια στιγμη θελησω να καταργησω το φυτεμενο,θελω να μπορω να εχω καμια επιλογη παραπανω ως προς την ψαροσυνθεση.Και επειδη ειναι κατι που το περιμενω καιρο και θα αργησει πολυ να ξανασυμβει,θελω να κανω μια σωστη επιλογη.
Ο πρωτος μεγαλος προβληματισμος μου ειναι για το αν θα παω σε ετοιμο, η αν θα βρω μαστορα να μου το φτιαξει στις διαστασεις που θελω.Ειδα προχθες σε καποιο μαγαζι (που κατασκηνωσα για κανενα δυωρο..) ενα αρκετα καλο ενυδρειακι,τουλαχιστον οπτικα,μαρκας waves.Εχει κανεις υποψην του? Μοιαζει παρα πολυ με τα jewel, με ιδιο ξυλινο τελαρακι γυρω γυρω και ιδιο στυλ καπακι,αυτο που ερχεται στην ιδια ευθεια με το τζαμι.Ειναι μαζι με το ντουλαπι του και με εξοπλισμο ενα εσωτερικο φιλτρο (ενα γομαρι που γεμιζει το μισο ενυδρειο ) , θερμοστατη και δυο λαμπες Τ8 των 30 watt.Και εδω ειναι το μεγαλο θεμα...δεν ξερω αν θα μπορεσω να κανω καποια μετατροπη στον φωτισμο,που φαινεται λιγο δυσκολο.Οποιος εχει τετοιο ενυδρειο ας μας δωσει τα φωτα του. Αυτος μου προτεινε να συμπληρωσω με λεντ,αλλα διαβαζω συνεχεια θεματα εδω σχετικα με τα λεντ και οτι πεφτει γρηγορα η αποδοση τους.Α ! να πω οτι το πακετο , ενυδρειο-βαση, βγαινει στα 320 ευρω,το ενυδρειο ειναι 190 λιτρα ( 100χ42χ53)
Για να πω την μαυρη μου αληθεια ο αρχικος μου στοχος ηταν ανοιχτο ενυδρειο με κρεμαστο φωτιστικο,οπως ειναι το μικρουλι τωρα,αλλα τα φωτιστικα ξεφευγουν παρα πολυ,εγω τουλαχιστον δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικα οικονομικο,αν εχετε κατι να προτεινετε ειμαι ολη αφτια ! Γενικα αν παω σε κατασκευη νομιζω οτι το budget θα ξεφυγει αρκετα,μιας και θα πρεπει να υπολογισω και ντουλαπι..Ειμαι πολυ μπερδεμενη και δεν γνωριζω και ποσο πανε τετοιες κατασκευες,δηλαδη ενυδρειο-βαση-φωτισμος.
Κοινως αν παω σε ετοιμο θα πρεπει να συμβιβαστω με καποια πραγματα και να κανω και μερικες μετατροπες,αν παω σε χειροποιητο,θα πληρωσω πολυ ακριβα το τιμημα του να τα εχω ολα οπως τα θελω..
Παω να φτιαξω αλλο ενα καφεδακι..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-10, 23:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε περιπτωση που θελεις φωτιστικο για ανοιχτου τυπου..τα φθηνοτερα που βρηκα ηταν τα shanda στο quiko. με 150 ευρω πηρα 2 φωτιστικα των 120 εκατοστων με 2 λαμπες Τ5 το καθενα..συνολο 4χ54=216 βατ. για ενυδρειο 1 μετρου θα εχει φανταζομαι και 90αρια ή 100αρια με λιγοτερα βατ.

αα..και ειχαν και λαμπες για φυτεμενο μαζι με το φωτιστικο..μια λευκη μια ροζ.

αν πας σε κατασκευη να κανεις οπωσδηποτε σαμπ. εχει πολλα πλεονεκτηματα...και ανεβαινεις σε λιτρα αρα και σε ιχθυοφορτωση (για το μελλον) ενω δε θες επιπλεον φωτισμο για τα παραπανω λιτρα μιας και φωτιζεις μονο την κυριως δεξαμενη. (μονο μια μικρη αυξηση στη δοση των λιπασματων)

η γνωμη μου ειναι να δωσεις αν χρειαστει κατι παραπανω και να το κανεις ακριβως οπως το θελεις...σε διαστασεις..επιλογη ξυλου ντουλαπιων..σαμπ...κ.α.
κοιτα εδω τι μου εφτιαξαν τα παιδια... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44035 οπως το ηθελα.
εσυ φυσικα θα πας σε μικροτερο που ομως θα κοστισει και λιγοτερο
καλο καφε...

υ.γ. αν θελεις κατι πραγματικα οικονομικο....δωσε χρονο και παρακολουθα τις αγγελιες....εχω χτυπησει φοβερα ενυδρεια ετσι...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-10-10 στις 00:08
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-10-10, 23:17
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν μου άνοιξες την όρεξη για καφέ βραδυάτικα!!...
...και αφού τον έκανα έχουμε και λέμε

Συμβαίνει κι εγώ αυτόν τον καιρό να την ψάχνω για ενυδρείο με αυτές περίπου τις διαστάσεις (100Χ50Χ50 - ΜχΠχΥ)
Τα χειροποίητα συνήθως συμφέρουν μόνο αν τα κάνεις μόνη σου. Για ενυδρείο με τις παραπάνω διαστάσεις είχα ρωτήσει ένα τζαμά στην γειτονιά μου (πριν κανένα εξάμηνο) και μου είχε πεί 110 ευρώ για τα τζάμια +30 ευρώ να μου το κολλήσει (συμβαίνει να είναι χομπίστας και ο ίδιος).
Από κεί και πέρα, τα υπόλοιπα (καπάκι, φωτισμός & έπιπλο) αν τα δώσεις σε μάστορα καλύτερα να αγοράσεις κανένα ADA ή TUNZE, θα σου βγεί πιό λίγο.
Εγώ δεν θα αγόραζα ποτέ έτοιμο ενυδρείο μιάς κάποιας μάρκας. Το φίλτρο που έχει μέσα τι θα το κάνεις; Θέμα γούστου βέβαια αλλά προτιμώ τα ενυδρεία που έχουν τον ελάχιστο εξοπλισμό μέσα άρα πάω για εξωτερικό φίλτρο, θερμοστάτη κ.λ.π. Το έπιπλο για το 100Lt που έχω το έφτιαξα μόνος μου από φυσικό ξύλο γιατί όλες οι βάσεις που κυκλοφορούν μου φαίνονται πολύ κακόγουστες.
Η αλήθεια είναι πως με τις ιδιοκατασκευές ξοδεύεις πολύ χρόνο και κόπο αλλά αν υπάρχει υπομονή και λίγο μαστοριά στο τέλος σε ανταμοίβουν.
Υπολόγισε και κάτι άλλο. Εκεί που θα "στριμώξεις" το ενυδρείο να έχεις πρόσβαση για την συντήρηση του.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-10, 23:28
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Γιατι βρε Πανο?? θελεις να μεινω στους 5 δρομους????
Το ειχα διαβασει το thread,καταπληκτικο το ενυδρειο..
-------------------------
τι καλα ! εχουν κι αλλοι αυπνιες !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη olga : 05-10-10 στις 23:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-10, 23:29
Το avatar του χρήστη chris z3
chris z3 Ο χρήστης chris z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2010
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

να πω εγω τι πιστευω....παντα οι ιδιοκατασκευες ειναι καλυτερη επιλογη γιατι ειναι στα μετρα μας......αν πας για φουλ φυτεμενο το φως ειναι λιγο αρα θα αλλαξει φωτιστικο....γιαυτο λοιπον,καλυτερα ιδιοκατασκευη....!
παρε μια ματια αφου εισαι θεσσαλονικη!
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...t&tag=alepakis
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-10, 23:36
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Ναι,χωρο θα εχω για συντηρηση,απλα το νερο θα ειναι λιγο μακρυα.Το φιλτρο το εσωτερικο δεν θα το βαλω,αυτο δεν το συζηταμε,εχω ενα εξωτερικο EHEIM 2026,και ισως βαλω αλλο ενα πολυ πιο μικρο βεβαια για εξτρα κυκλοφορια.Οντως οι τιμες πρεπει να ειναι απγορευτικες ..αν κρινω και μονο απο τον φωτισμο που εψαξα,ο οποιος ισως να ξεπερναει και ολο το υπολοιπο κοστος (ενυδρειο-βαση-εξοπλισμος)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris z3 Εμφάνιση μηνυμάτων
να πω εγω τι πιστευω....παντα οι ιδιοκατασκευες ειναι καλυτερη επιλογη γιατι ειναι στα μετρα μας......αν πας για φουλ φυτεμενο το φως ειναι λιγο αρα θα αλλαξει φωτιστικο....γιαυτο λοιπον,καλυτερα ιδιοκατασκευη....!
παρε μια ματια αφου εισαι θεσσαλονικη!
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...t&tag=alepakis
Τα ειδα και αυτα,δεν ειναι τρομερα τα λεφτα,αλλα μετα εχεις το ντουλαπι και τον φωτισμο που σιγουρα κοστιζει παραπανω απο την τιμη που γραφει εδω,μιας και θα χρειαστω περισσοτερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη olga : 05-10-10 στις 23:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-10, 23:40
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ειδα και αυτα,δεν ειναι τρομερα τα λεφτα,αλλα μετα εχεις το ντουλαπι και τον φωτισμο που σιγουρα κοστιζει παραπανω απο την τιμη που γραφει εδω,μιας και θα χρειαστω περισσοτερο.
Στα συγκεκριμένα ενυδρεία καπάκι και φωτισμός περιλαμβάνονται. Βέβαια δεν ξέρω αν ο φωτισμός είναι Τ8 ή Τ5 και αν είναι επαρκής.
Στείλε τους ένα mail, δεν χάνεις τίποτε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-10, 23:47
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να το κανω,για ντουλαπι ξερετε τιποτα? Να ψαξω να βρω κανενα ετοιμο και απλα αν χρειαστει να το ενισχυσω? στα ιδια ομως θα μου βγει περιπου και το ετοιμο που ειδα αν διορθωσω τον υπαρχοντα φωτισμο...και ξενοιαζω και απο ντουλαπι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-10-10, 23:52
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

σαν τα ανοιχτα εγω πιστευω δεν υπαρχει ποιο ομορφο απο την στιγμη που θελεις να το κανεις φυτεμενο!!υπαρχουν κ πολυ ωραια φυτα που βγαινουν απο εξω!!απο φωτιστικο σου ειπε κ ο πανος,κ εγω πηρα ενα 60cm απο εκει!!οσο για το νερο αν δεν δουλευεις Α/Ο υπαρχει κατι που το βιδωνεις στο σπιραλ του μπανιου βαζεις το λαστιχο κ ετοιμη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-10-10, 00:07
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Γιαννη με καταλαβαινεις...αυτο εχω στο μυαλο μου,απλα βλεπω οτι θα χρειαστει πολυ χρημα για να το κανω ετσι και διανυουμε δυσκολες εποχες,αλλιως δεν το σκεφτομουν καν.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-10-10, 00:25
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

περιμενεις μια καλη αγγελια στο μεγεθος που θελεις,αφαιρεις το καπακι που πολυ πιθανον να εχει,βαζεις κ ενα φωτιστικο σαν αυτα που σου ειπε ο αλεξανδρος εεε πανοςκ εισαι ετοιμη!υπομονη...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-10-10, 00:42
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Όλγα κι εγώ είμαι υπέρ των μεταχειρισμένων, τα 5 από τα 7 που είδες τα έχω πάρει από αγγελίες στο φόρουμ και δεν το μετάνιωσα καθόλου.
Αν έχεις υπομονή, βγαίνουν κατά καιρούς διαμάντια και η διάσταση που προσανατολίζεσαι είναι από τις πιο κοινές, έχω πάρει τρία 200λιτρα.
Αν είσαι και λίγο τυχερή, την ενίσχυση του φωτισμού θα την έχει κάνει ο πωλητής, θα έχει προσθέσει λάμπες, ανεμιστήρες, ποτέ δεν ξέρεις.
Τις ιδιοκατασκευές τις φοβάμαι λίγο, μην σε ξεγελάει αυτή που παρουσίασε ο Πάνος, οι συγκεκριμένοι είναι καλύτεροι από επαγγελματίες.
Και τον φωτισμό μπορείς να τον αυξάνεις σταδιακά (ειδικά σε ανοιχτό), εκμεταλλευόμενη γιορτές, γενέθλια, επετείους, χωρίς να ξοδέψεις μία.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-10-10, 01:02
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Σοφο το τελευταιο..
Επειδη ομως δεν το βλεπω για να παρω αλλο για τα επομενα χρονια και επειδη και αυτο που εχω μεταχειρισμενο το πηρα,θελω αυτο που θα παρω τωρα να ειναι ολοκαινουριο,να ειμαι η πρωτη που θα το γεμισει !! Μπορει να σου φαινεται χαζο,θα πληρωσω που θα πληρωσω,ας χαρω και τα ''εγκαινια''.Το περιμενω με πολυ μεγαλη χαρα και θελω ολα να ειναι στην εντελεια ! κολλημα,τι να πεις....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-10-10, 01:11
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

μην σπασεις καμια σαμπανια επανω του στα εγκαινια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-10-10, 01:14
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

μην το γελας,ειδα σε εγκαινια φουσκωτου στην Επανωμη,σπασιμο σαμπανιας,δεν προλαβε να μπει στο νερο το βαρκακι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-10-10, 02:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοφο το τελευταιο..
Επειδη ομως δεν το βλεπω για να παρω αλλο για τα επομενα χρονια και επειδη και αυτο που εχω μεταχειρισμενο το πηρα,θελω αυτο που θα παρω τωρα να ειναι ολοκαινουριο,να ειμαι η πρωτη που θα το γεμισει !! Μπορει να σου φαινεται χαζο,θα πληρωσω που θα πληρωσω,ας χαρω και τα ''εγκαινια''.Το περιμενω με πολυ μεγαλη χαρα και θελω ολα να ειναι στην εντελεια ! κολλημα,τι να πεις....
Δεν μου φαίνεται καθόλου χαζό, απλά αντιοικονομικό, τς τς ...γυναίκες.
Εκτός κι αν βαριέσαι το καθάρισμα του μεταχειρισμένου, οπότε είσαι διπλά κατάπτυστη.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-10-10, 09:28
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Κοιτα,αντιοικονομικο θα ηταν αν ειχα στο μυαλο μου να στησω τουλαχιστον 2-3 ενυδρεια,αλλα μονο που θα ξεστομισω κατι τετοιο,καποιος θα στησει εμενα στον τοιχο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινουριο ενυδρειο Dourios Αρχάριοι γλυκού νερού 22 01-04-10 13:45
καινουριο ενυδρειο.... LeF Αρχάριοι γλυκού νερού 5 06-11-09 09:01
ερωτηση για καινουριο ενυδρειο Μίμης Γλυκό νερό - Γενικά 6 19-10-09 21:59
ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ valantis Αρχάριοι γλυκού νερού 20 05-04-09 16:21
ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ OSCAR angelos7577 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 19 01-11-08 14:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06430 seconds with 15 queries