Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-06-12, 14:36   #1
Ψάρια με μικρές απαιτήσεις χώρου
Diabolist23
Member
Εγγραφή: 20-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 49

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Diabolist23 Ο χρήστης Diabolist23 δεν είναι συνδεδεμένος 20-06-12, 14:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα!

Ηθελα τις γνώμες σας για ψάρια τα οποία όπως λέει και ο τίτλος δεν χρειάζονται παραπάνο απο μερικά λίτρα νερου για να είναι άνετα..

Παραδείγματος χάρη ,απο το Pet shop μου ανέφεραν πως ενας Μονομάχος σε 3lt νερού περνάει μια χαρα..

Εγω βέβαια ενδιαφέρομαι για μικρά ψαράκια που να τα πηγαίνουν και καλα μεταξύ τους :Ρ

Περιμένω τις απόψεις σας και ίσως και μερικές φωτογραφίες
Εμφανίσεις: 11133
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-06-12, 14:41
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν υπάρχουν τέτοια ψαράκια, αλλά και να υπήρχαν δε θα μπορούσες εσύ να κρατήσεις σταθερές συνθήκες εκεί μέσα! Στο pet shop μπορούν να λένε ό,τι θέλουν για να πουλήσουν.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-06-12, 15:37
Diabolist23 Ο χρήστης Diabolist23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις λίγο παραπάνω?
Και για να είσαι πιο ξεκάθαρος αλλα και για να δω τις απόψεις σου λίγο βαθύτερα.
Εγω όπως και πολλοί αλλοι ήρθαμε εδω για να πάρουμε και γνώσεις πέραν όλων των άλλων . Όταν μου λές κάτι χωρίς να το τεκμηριώνεις δε μου λέει κάτι.
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω ή κάτι τέτοιο..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-12, 15:45
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις λίγο παραπάνω?
Και για να είσαι πιο ξεκάθαρος αλλα και για να δω τις απόψεις σου λίγο βαθύτερα.
Εγω όπως και πολλοί αλλοι ήρθαμε εδω για να πάρουμε και γνώσεις πέραν όλων των άλλων . Όταν μου λές κάτι χωρίς να το τεκμηριώνεις δε μου λέει κάτι.
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω ή κάτι τέτοιο..

O pet-shopas πως ακριβώς επιχειρηματολόγησε και εσύ τον πίστεψες κατευθείαν ότι ο μονομάχος θέλει 3 λίτρα νερό? 2 μεγάλα μπουκάλια δηλαδή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-12, 15:47
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά και εδώ. Μια πολύ καλή παρουσίαση για αυτό το ψάρι. Όπως θα δείς χρειάζεται 60 λίτρα για ένα αρσενικό μονομάχο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-06-12, 16:07
Diabolist23 Ο χρήστης Diabolist23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αρχικα Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και όλες τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα..

Απλως θέλω να έχετε στον νού σας πως είμαι εδω γιατι ,νοιάζομαι.
Οπότε δε χρειάζεται πιστεύω "ακραία" κριτικη απο μέρους σας...
Όσο για τον Φίλο exelix φάνηκε να θέτει το θέμα κάπως πιο προσωπικά:
-"αλλά και να υπήρχαν δε θα μπορούσες εσύ να κρατήσεις σταθερές συνθήκες εκεί μέσα!"- και γι'αυτο σκάλωσα.

Ο Petshopas δεν επιχειρηματολόγησε.. αλλα καλώς ή κακώς εκείνος μου δείχνει οτι ο λόγος του μετράει μόνο και μόνο έχοντας αυτη τη θέση και αυτο το πόστο..άσχετα αν είναι όντως γνώστης και ενδιαφέρεται για κάτι παραπάνω απο το απλως να πουλήσει (για πολλά αλλα θεματα του ζήτησα τον λόγο και μου απάντησε πάντως)..αντιθέτως πίσω απο την οθόνη ενός υπολογιστή δεν ξέρω με ποιον μιλάω και πόσο βαρύτητα έχει ο λόγος του..
Οποτε επιχειρήματα ζητάω ...γιατι νοιαζομαι..

Δυστυχώς ζουμε σε μια εποχή που -απ'οτι εσείς έχετε δεί ήδη και εγώ άρχισα να βλέπω- δεν μπορείς να εμπιστεύτεις καν τον "ειδικό" του pet shop

Πάντως με όλους εσας εδω μέσα και τόσες απόψεις να διασταυρώνονται μεταξύ τους πιστεύω οτι μπορώ να μάθω πολλές και έγκυρες πληροφορίες και έτσι να μην κάνω τα ίδια λάθη που έκαναν πολλοι ..
Ευχαριστώ για αυτο

Οπότε ... ανακεφαλαιώνουμε ...
Δεν υπάρχουν ούτε μικρά ψάρια ,ούτε οτιδήποτε ψάρια που να ζουν ικανοποιημένα σε ενα πολύ μικρό ενυδρείο έστω και μόνα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-06-12, 15:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις λίγο παραπάνω?
Και για να είσαι πιο ξεκάθαρος αλλα και για να δω τις απόψεις σου λίγο βαθύτερα.
Εγω όπως και πολλοί αλλοι ήρθαμε εδω για να πάρουμε και γνώσεις πέραν όλων των άλλων . Όταν μου λές κάτι χωρίς να το τεκμηριώνεις δε μου λέει κάτι.
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω ή κάτι τέτοιο..

τι να επιχηρηματολογησει? Στο ειπε πολυ απλα, ακομα κι αν υπηρχαν τετοια ψαρια, δε θα μπορουσες να κρατησεις ποτε σταθερες συνθηκες θερμοκρασιας, ph, σκληροτητες, νιτρικα κτλ κτλ κτλ...
Σε 3 λιτρα θες εξειδικευμενο εργαστηριο θαμενο 70 οροφους κατω απο τη γη για να κανει κατι τετοιο...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-06-12, 15:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα γινω αρκετα παραστατικος...

και εσυ μπορεις να ζησεις κλεισμενος μεσα σε ενα ασανσερ, με μια μικρη ανοιχτη τρυπα για να παιρνεις λιγο αερα, με καποιον να σου πεταει ενα πιτογυρο την ημερα και που και που να σου μαζευει τις ακαθαρσιες σου....θα ζησεις, δεν θα ζησεις? Το θεμα ειναι πως...

Γιατι να θελεις να κανεις το ιδιο και σε ενα ψαρακι?
Οι μονομαχοι όντως μπορουν να ζησουν σε πλαστικα ποτηρακια που βλεπεις στα pet shops, το θεμα ειναι πως? Και για ποιο λογο γινεται? Για τον ιδιο που ενας καταστηματαρχης που καλα κανει και θελει να πουλησει, σου λεει πως μπορουν να μπουν ψαρακια σε 3lt. Θα ζησουν για καποιο διαστημα, οχι πολυ ομως, πιστεψε με...

Ολοι αρχισαμε λαθος, κανοντας πολλα σφαλματα, αλλα καποια στιγμη ολα θα διορθωθουν. Υπαρχουν απειρες πηγες σωστης πληροφορησης στο ιντερνετ πλεον, οπως αυτο το φορουμ. Ψαξε καλυτερα και ασε τους petshopαδες, σου μιλαω απο προσωπικη πειρα, προσπαθωντας ακομα να συμμαζεψω αυτα που μου ειπαν και δυστυχως εκανα, ενα χρονο μετα απο το στησιμο του πρωτου ενυδρειου μου.

Καλη συνεχεια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-06-12, 15:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diabolist23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραδείγματος χάρη ,απο το Pet shop μου ανέφεραν πως ενας Μονομάχος σε 3lt νερού περνάει μια χαρα..

Ε ΟΧΙ!
Μολις ειδα τον τιτλο ηξερα πως θα αναφερθει αυτο το χιλιοπαιδεμενο ψαρακι.
Οποιος το ειπε αυτο να τον βαλουν να ζησει σε ενα πορτ μπαγαζ και να περναει μια χαρα.


δες λιγο αυτο το θεματακι και το βιντεακι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62759



Αν το προβλημα σου ειναι τι θα την κανεις τη γυαλα σου, βαλε μεσα λιγο χαλικι απο το ΙΚΕΑ και κανα φυτουλι (εχω κι εγω μερικες γιατι ηταν καποια υδροβια φυτα στο ΙΚΕΑ που μου αρεσαν πολυ αλλα δεν τα εβαλα σε ενυδρειο γιατι μου αρεσαν μονα τους)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
Λίτρα, μικρά ψάρια, μονομάχος


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απαιτήσεις ψαριών fh84 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 03-11-09 00:32
Διατροφικές απαιτήσεις gaitan_chris Μεσογειακό 1 30-03-09 21:51
Αλλαγή χώρου του συλλόγου. aristomenis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 1 14-03-09 21:43
Απαιτήσεις για ζωοτόκα sifo Ζωοτόκα 2 01-05-06 11:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04976 seconds with 13 queries