Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-09-11, 09:12
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή Αδελφια Αφρικανοι,θα μπορουσαμε να εχουμε περισσοτερη ποικιλια ψαριων αν?

Ολοι μας εχουμε τα λιτρα μας που παντα δεν μας φτανουν.Παντα λεμε αυτο ωραιο ψαρι,αλλα δεν μπορω να το βαλω γιατι εχω αρκετα χαρεμια.Ε σε αυτο το θεμα θα ηθελα την εμπιρεια σας,αλλα και εαν μπορει η οχι να γινει αλλιως.Και δεν μιλαω για κοπαδοψαρα (πχ Demasoni) ,ουτε για τα μονογαμικα,αλλα αυτα που ζουν σε χαρεμι.Εγω σαν λατρεις της Αφρικης και ειδικα της λιμνης malaw,φιλοξενισα πολλα ψαρια απο αυτα τα υπεροχα πλασματα.Η πρωτη μου επαφη με την Αφρικη εγινε πριν 10 χρονια.Πηγα σε ενα πολυ γνωστο μαγαζι (αλλα δεν θα πω ονομα)και ειδα κατι πολυ ομορφα ψαρακια με πολυ εντονα χρωματα,στους 3-4 ποντους.Διαλεξα 10 εγχρωμα ,γιατι υπηρχαν και τα αγχρωμα(καφε) τα πειρα τα πηγα σπιτι τα εβαλα στην αρχη στο 500αρι <<κοινονικο>> αλλα φανταζεστε τι εγινε ,μετα σε ενα 60αρι ενυδρειο,και αρχισε ο χαμος και το αποτελεσμα γνωστο.Σε 60αρι 10 αφρικανες και ολα αρσενικα (Borley venustus κτλ)τα μαζευα απο το πατωμα..Αλλα εδω αρχισε ο ερωτας ο μεγαλος για τις Αφρικανες.
Πριν δυο χρονια ,αποφασησα να στησω ενα μεγαλο ,για να βαλω πολλα ψαρια.Μονος μου και με την βοηθεια ενος σωστου επαγκελματια πλεον εκανα το ονειρο μου πραγματικοτητα.Εβαλα μπουνες και χαπς μαζι,στα 700 λιτρα και ενω δεν ειχα κανενα προβλημα (ισως και λογο ηλικιας ψαριων),ενας φιλος μου συστησε διαφορα ενυδρειακα φορουμ.Σε ενα απο αυτα ,ειχα την τυχη να εχω πολυ καλους δασκαλους και μου μαθανε οτι ξερω τωρα εγω.Ολοι μου λεγανε χαρεμια να βαλω,και αυτο εκανα.Τωρα εχω 5 χαρεμια σε 700 λιτρα.
Αλλα μου φενονται λιγα,οχι απο την ποσοτητα αλλα απο την ποιοκιλια που εχω.Και λεω εγω τωρα,μηπως θα μπορουσα να εχω αντι 1+3 = 4*5=20 ψαρια,να εχω 1+1 =2*10 =20 ψαρια.
Με την προσωπικη εμπειρια που απεκτησα,εχω μια αποψη επι του θεματος,αλλα θα ηθελα πρωτα να ακουσω και την αποψη ολων των Αφρικανων αδελφων.Δηλ.γιατι χαρεμια και οχι ζευγαρια

Οσα λιτρα και να εχω δεν μου φτανουν
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-11, 12:11
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

γιατι χαρεμια και οχι ζευγαρια?
επειδη αν υπαρχει ενα μονο θηλυκο ο αρσενικος θα το
κυνηγα συνεχως
και το ψαρακι θα τα παιξει απο το στρες
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-11, 12:37
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

και εγω ο ασχετος ετσι πηστευωμε την σειρα της περνει ο λαμπιτο μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-11, 12:47
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rawnerve Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω ο ασχετος ετσι πηστευωμε την σειρα της περνει ο λαμπιτο μου
Κρατα το αυτο,ειπες την μαγικη φραση
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-09-11, 13:17
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

Δηλαδη;μαλλον θες να πεις απο οτι καταλαβα οτι βρησκη κ ζευγαρονι;ε;
εγω εχω την εντυποση οτι αν ειναι μια θα την τρελλανη κ δεν θα μπορει να ανακαμπτει δυναμης!ταπηνι μου γνωμη οπος ειπα ειμαι ασχετος απλα παρατιρο τον τελευταιο χρονο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-09-11, 13:23
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rawnerve Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη;μαλλον θες να πεις απο οτι καταλαβα οτι βρησκη κ ζευγαρονι;ε;
εγω εχω τηνεντυποση οτι αν ειναι μια θα την τρελλανη κ δεν θα μπορει να ανακαμπτει δυναμης!ταπηνι μου γνωμη οπος ειπα ειμαι ασχετος απλα παρατιρο τον τελευταιο χρονο
Μα γιαυτο ανοιξα το θεμα για να πουμε εμεις οι Αφρικανοι το τι βλεπουμε στα ενυδρεια μας,και εαν μπορουμε να αλλαξουμε καποια πραγματα απο την πεπατημενη,δυχως να ειναι σε βαρος των ψαριων μας μεν ,αλλα και να εχεις ενα ενυδρειο 700 λιτρα και να εχεις μονο 5 αρσενικα εμενα μου κακοφενετε λιγο.Γιατι η διαφορα στην Αφρικη με τις αλλες ηπειρους ειναι οτι καθε ψαρι εχει τον χαρακτηρα και την προσωπικοτητα του.Οποτε μπορει εμεις να θελουμε ,αλλα αυτα αποφασιζουν η πεθαινουν.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-09-11, 13:42
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Έχω δει σε ενυδρείο να δουλεύει ζευγάρι αλλά δεν είναι ο κανόνας οπότε δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει και γι αυτό έχει επικρατήσει ο κανόνας με τα χαρέμια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-09-11, 14:10
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

Κ εγω περισοτερω νομηζω οτι οπος κατσι ειναι!καθε ψαρη εχει τον χαρακτιρα του!να πω κ κατι που παρατηρω η θυλικιες μου πιανοντε στομα με στομαεχω μια θυλικια πολυ ατιμη τα βαζει με τους παντες λαμπιτο,αν δεν την εβλεπα με αυγα στο στομα θα ελεγα αρσενηηκο ειναι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-09-11, 14:20
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rawnerve Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ εγω περισοτερω νομηζω οτι οπος κατσι ειναι!καθε ψαρη εχει τον χαρακτιρα του!να πω κ κατι που παρατηρω η θυλικιες μου πιανοντε στομα με στομαεχω μια θυλικια πολυ ατιμη τα βαζει με τους παντες λαμπιτο,αν δεν την εβλεπα με αυγα στο στομα θα ελεγα αρσενηηκο ειναι
Πολλες θηλυκες το κανουν αυτο,και οχι μονο μεταξυ τους αλλα κυνηγανε και μεγαλυτερα αλλης φιλης αρσενικα,και τσακωνονται αφρικανικαστωμα στωμα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-09-11, 15:18
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Εαν ετσι ειναι απο τη φισι τους τοτε οτι αλο ειναι δικιμας επιλογι,νομιζο οτι πρεπι να κανουμε οτι προσταζι η φισι και μονο αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-09-11, 15:22
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν ετσι ειναι απο τη φισι τους τοτε οτι αλο ειναι δικιμας επιλογι,νομιζο οτι πρεπι να κανουμε οτι προσταζι η φισι και μονο αυτο.
Ολα τα αρσενικα θελουμε πολλες γυναικες,και εμεις οι παντρεμενοι θα θελαμε το χαρεμακι μας,αλλα δεν.......
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-09-11, 15:25
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα τα αρσενικα θελουμε πολλες γυναικες,και εμεις οι παντρεμενοι θα θελαμε το χαρεμακι μας,αλλα δεν.......







Και εσύ άκαρδε θέλεις να τους δώσεις μόνο μία!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-09-11, 17:04
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

τουλαχιστον αν οχι μια θηλυκια
δωστου δυο
χε χε χε
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-09-11, 21:08
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η απαντηση ειναι τοσο γνωστη, οσο και το οτι τα ψαρια ζουν στο νερο. Υπαρχουν συγκεκριμενα ειδη κιχλιδων (μιας και για κιχλιδες μιλαμε) που ειναι πολυγαμικα - και τα αρσενικα τετοιων ειδων εχουν "μαθει" να αναπαραγονται συνεχως, με τα θηλυκα που διατηρουν (ή επιτρεπουν να ζουν) στην περιοχη τους (περιοχη μετακινουμενη πολλες φορες στη φυση, ποτέ ομως στο ενυδρειο). Το 1/3 που συνηθιζεται στην αιχμαλωσια ειναι το εντελως μινιμουμ για να προλαβαινουν τα θηλυκα να ξεκουραζονται - μενουν λιγο ησυχα - εκκολαπτουν αυγα.

Δεν υπαρχει δε, καμμια διαφορα μεταξυ Αφρικης και άλλων ηπειρων ως προς το οτι καθε ειδος κιχλιδας και καθε μοναδα, εχει τον χαρακτηρα και την προσωπικοτητα του.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-09-11, 22:15
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Σε είδη mbuna που έτυχε να έχω μόνο ζευγάρι λόγο έλλειψη θηλυκών, τα κορίτσια ήταν μόνιμα στο ‘‘φόβο‘‘ και αρκετές φορές ενώ ζευγαρώνανε κανονικά μετά λίγες μέρες ήταν χωρίς αυγά.

Είμαι τις γνώμης ότι για να εκτιμηθούν πραγματικά τα mbuna, το σωστό είναι να υπάρχουν το πολύ έως 2 είδη σε πολλά λίτρα και αφθονία κοπελιών με πολλές κρυψώνες για αυτά.

Βέβαια, και εδώ βάζω πρώτα τον εαυτό μου, έχουμε αυτό που λένε ‘‘αχόρταγο μάτι‘‘ και πώς να μην έχεις με τόσα όμορφα ψάρια Οι mbuna αν και φαίνονται εύκολες ‘‘έχουν δουλειά‘‘ και εύκολα ένας νέος στην Malawi μπορεί να παρασυρθεί και να βάλει ένα σωρό είδη σε λίγα λίτρα και να απογοητευτεί στο τέλος. Νομίζω ότι ελάχιστα άτομα ξεκίνησαν με πολλά λίτρα όπως ο φίλος kixlidatos.

Μια λύση είναι ενυδρεία 240 με 300 λίτρων δίπλα δίπλα με ένα μόνο είδος το καθένα… με καμιά 40 ενυδρεία καθάρισες
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-09-11, 10:55
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε είδη mbuna που έτυχε να έχω μόνο ζευγάρι λόγο έλλειψη θηλυκών, τα κορίτσια ήταν μόνιμα στο ΅΅φόβο΅΅ και αρκετές φορές ενώ ζευγαρώνανε κανονικά μετά λίγες μέρες ήταν χωρίς αυγά.

Είμαι τις γνώμης ότι για να εκτιμηθούν πραγματικά τα mbuna, το σωστό είναι να υπάρχουν το πολύ έως 2 είδη σε πολλά λίτρα και αφθονία κοπελιών με πολλές κρυψώνες για αυτά.

Βέβαια, και εδώ βάζω πρώτα τον εαυτό μου, έχουμε αυτό που λένε ΅΅αχόρταγο μάτι΅΅ και πώς να μην έχεις με τόσα όμορφα ψάρια Οι mbuna αν και φαίνονται εύκολες ΅΅έχουν δουλειά΅΅ και εύκολα ένας νέος στην Malawi μπορεί να παρασυρθεί και να βάλει ένα σωρό είδη σε λίγα λίτρα και να απογοητευτεί στο τέλος. Νομίζω ότι ελάχιστα άτομα ξεκίνησαν με πολλά λίτρα όπως ο φίλος kixlidatos.

Μια λύση είναι ενυδρεία 240 με 300 λίτρων δίπλα δίπλα με ένα μόνο είδος το καθένα… με καμιά 40 ενυδρεία καθάρισες
Σε άφησε η γυναίκα και έμεινες με τα ενυδρεία!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-09-11, 10:42
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Kαλημερα αδελφια Αφρικανοι.

Καταρχην πριν σας πω της παρατηρησεις ενος απλου χομπιστα,που σχετικα προσφατα εχει το πρωτο βιοτοπικο-σωστο ενυδρειο του,θελω να διευκρινησω και να τοποθετηθω σε καποα πραγματα
1)Οσες πολλες θηλυκες,τοσο το καλυτερο .
2)Θα συμφωνησω οτι ολα σχεδον τα ψαρια εχουν χαρακτηρα και προσωπικοτητα ,αλλα στην Αφρικη αυτα ειναι πολυ ποιο εντονα.
3) κακως λεμε καποια ψαρια κοπαδοψαρα πχ Φροντοζες Ντεμασονι,κατα την αποψη μου πρεπει να λεμε ,ζουν σε αγελη γιατι μπορει να υπαρχουν αρκετα αρσενικα αλλα και εκει υπαρχει η ιεραρχεια,ενω τα κοπαδια ειναι σαν τα προβατα.
4)Παλι κατα την αποψη μου η μπουνες με τα χαπς και μοιαζουν και δεν μοιαζουν στις συμπερηφωρες.Εχουν εκτος απο διατροφηκες αλλες 2 βασικες διαφορες.Επιδη δεν ειναι πετροψαρα ως γνωστον,σουλατσαρουν σε ολο το ενυδρειο,αρα δεν εχουν και σταθερα μερη που αναπαυονται η ζευγαρωνουν,η προστατευουν την φωλια τους.Οποιος ειναι το αφεντικο,αυτος κανει το κουμαντο σε ολο το ενυδρειο.
5) Οτι ειπα και θα πω ειναι καθαρα δικη μου αποψη ,για το δικο μου ενυδρειο,και οπως ειπε ο φιλος Γιαννης,αν ειχα μικροτερο ενυδρειο ,ισως και να μην τα εβλεπα.

Τωρα στην ουσια του θεματος που ανοιξα.
Οπως ειπε και ο φιλος rawnerve,ο αρσενικος μου τις περνει στην σειρα,πραγματι ετσι γινετε,δηλ.ο αρσενικος ποτε δεν κυνηγα τυχαια και οποια κατσει,παντα κυνηγα την ιδια στο χαρεμι του, ενω για τις υπολοιπες θηλυκες του αδιαφορει.Ενω με θεωρουν ακαταστατο(εχω καλη μνημη)με τα ψαρια μπερδευομουν,οποτε και εγω τα εβαλα νουμερα και απο την αρχη εφτιαξα ενα ημερολογιο και γραφω τα παντα που αφορουν το ενυδρειο μου.Αλλα επιδη περασαν σχεδον 2 χρονια ,και γεμισα 3 τετραδια,και αρχισα χανω παλια θεματα ,αποφασησα να κανω ημερολογιο για καθε τι χωριστα(πχ φιτρα,χαρεμια,τροφες κτλ)Οταν αρχισα να μεταφερω το καθε χαρεμι στον φακελο του,(δηλ.ποτε αρχισε ο αρσενικος να χορευει,ποτε η θηλυκια εβαλε τα αυγα στο στωμα ,ποσο τα κρατησε,μετα απο ποσο καιρο ξανα αρχισε ο κυκλος αυτος)εντελως τυχαια ειδα οτι υπαρχουν καποιοι σταθεροι παραμετροι.
1)Καθε φυλη εχει διαφορετικο μ/ο γεννησεων(αλλα γεννανε ποιο συχνα,και αλλα οχι)
2)Καθε θηλυκια εχει τον δικοτης κυκλο ωοτοκιας που ειναι διαφορετικη,ας ειναι και της ιδιας φυλης.
3)Ο αρσενικος παντα πριν 2-3 μερες αρχιζει τον χορο μονο με την θηλυκια που ειναι αυγομενη και οχι με τις υπολοιπες γυναικες του.
4)Κατα την διαρκεια που καμια θηλυκια δεν ειναι αυγομενη,ο αρσενικος αδιαφορει παντελως για τις γυναικες του, απλα καπου καπου ριχνει μια ζειμπεκια.
Και τωρα σας δεινω τα στοιχεια για τις θηλυκες που γενουν ποιο συχνα στο δικο μου ενυδρειο.
Scianohromis Frery No 1-(H κουνελα)
Μετα απο 22 μερες μερες ξανα μουκωνει.
>> >> Νο 2- μετα απο 27 μερες + 3 -5μερες ξανα μπουκωνει
>> >> Νο 3- μετα απο 38 μερες +3-2 μερες ξανα μπουκωνει.

Οποτε αν αυτα που λεω εχουν καποια βαση,το ζευγαρωμα δεν εξαρτατε απο τον αρσενικο,αλλα αν το θηλυκο ειναι ετοιμο και αυγομενο.Και μονο τοτε γυρνα το ματι του αρσενικου και αρχιζει τα τρελα του.Δηλ. οτι συμβαινει και σεμας τους ανθρωπους,δεν παει να θελουμε μια γυναικα ,αν δεν θελει αυτη τιποτα δεν γινετε.
Γιαυτο λεω μπας και οταν φτιαξω το παλατακι για τις φροντοζες μου,να βαλω μονο ζευγαρια,για να εχω ποικιλια ,αλλα και να βλεπω χορους και πανυγιρια
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-09-11, 14:56
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
3) κακως λεμε καποια ψαρια κοπαδοψαρα πχ Φροντοζες Ντεμασονι,κατα την αποψη μου πρεπει να λεμε ,ζουν σε αγελη
Κανεις δεν λεει κοπαδοψαρα αυτα τα ψαρια, και στις αγελες ζουν λυκοι και οχι φροντοζες.

Παράθεση:
Γιαυτο λεω μπας και οταν φτιαξω το παλατακι για τις φροντοζες μου,να βαλω μονο ζευγαρια,για να εχω ποικιλια ,αλλα και να βλεπω χορους και πανυγιρια
Τι απο ολα τα παραπανω που καταθετεις, σε οδηγει σε αυτο το συμπερασμα?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-09-11, 16:12
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

Ο αρσενικος παντα πριν 2-3 μερες αρχιζει τον χορο μονο με την θηλυκια που ειναι αυγομενη και οχι με τις υπολοιπες γυναικες του.

εγω πιστευω οτι ο αρσενικος αφου αρχισει το κυνηγητο και την εχει πρηξει
αναγκαζει τελικα την θηλυκια να φαει για να παρει βαρος και μετα
να αυγοθει οπως λες.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-09-11, 09:48
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Κατ εμε 20 ψαρια σε 700 λιτρα ειναι αμαρτια....!!!

Πιστευω οτι και 40 θα μπορουσες να εχεις ΑΝΕΤΑ με πανηγυρια καθε μερα !!! αρκει να εχεις αρκετες φωλιες και κρυψωνες...

ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΧΑΡΕΜΙΑ.... (αδιαπραγματευτο)

ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-10-11, 21:45
sx21 Ο χρήστης sx21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-06-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Κατα τη δικια μου μικρη εμπειρια πιστευω οτι με ζευγαρια δημιουργητε πολυ στρες στις μοναδικες θυληκιες του ενυδρειου απ ολα τα αρσενικα.Εγω ηθελα να ρωτησω κατι αλλο για ποικιλομορφια σε ενα ενυδρειο....αν βαζαμε μονο αρσενικα σε καποια ικανοποιητικα λιτρα με αρκετες κρυψωνες τι θα γινοταν?
Εχω διαβασει σε ξενο αρθρο πως ειχε δοκιμαστει χωρις απωλειες....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-10-11, 20:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sx21 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν βαζαμε μονο αρσενικα σε καποια ικανοποιητικα λιτρα με αρκετες κρυψωνες τι θα γινοταν?
Εχω διαβασει σε ξενο αρθρο πως ειχε δοκιμαστει χωρις απωλειες....
δε ξερω αν ειναι αυτο το αρθρο που διαβασες... http://www.cichlid-forum.com/article...ale_malawi.php αλλα εξηγει πολλες προυποθεσεις υπο τις οποιες θα μπορουσε να πετυχει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-10-11, 14:21
sx21 Ο χρήστης sx21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-06-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Nai αυτο διαβασα και βεβαια θελει προυποθεσεις αλλα εφικτες προυποθεσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-01-12, 10:29
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Εμένα πρωσοπικά ο αρσενικός saulosi δεν σταματάει να φλερτάρει με τις θηλικές μέχρι να μπουκωθεί και η τελευταία. Μόλις μπουκωθεί και η τελευταία τότε γίνεται αρνάκι!(Του πέφτουν οι ορμές)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-01-12, 10:56
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα πρωσοπικά ο αρσενικός saulosi δεν σταματάει να φλερτάρει με τις θηλικές μέχρι να μπουκωθεί και η τελευταία. Μόλις μπουκωθεί και η τελευταία τότε γίνεται αρνάκι!(Του πέφτουν οι ορμές)
Που το ξεθαψες αυτο Παναγιωτη

Τωρα πλεον ειμαι βεβαιος για τις πααρατηρησεις που εκανα στο δικο μου ενυδρειο.

Το μπουκωμα των θηλυκων εξαρτατε αποκλειστικα απο τις θηλυκες,και οχι απο τα αρσενικα.Αν η θηλυκια δεν ειναι αυγωμενη ,ο αρσενικος παραμενει αδιαφορος απεναντι της.Αυτο ισχυει και για τα 6 χαρεμια που εχω ,ακομα και για τις φροντοζες.Οσο η θηλυκια ειναι αυγωμενη,ο αρσενικος ειναι πολυ δραστιριος,και οπως παρατηρησες και εσυ,μετα γινετε αρνακι.
Και για να στηριξω και αλλο την αποψη μου ,θα σου πω και κατι αλλο.
Εχω ενα χαρεμι απο βενουστους εδω και δυο χρονια.Τα χαρια ειναι τωρα 20 ποντους,εχουν ωριμαση,αλλα για καποιον αγνωστο λογο για μενα δεν εχουν μπουκωσει ποτε.Ενω ο αρσενικος καποιες φορες ριχνει τον χοροτου,ποτε δεν εχει ασχοληθει με τις 3 θηλυκες του.

Κριμα τωρα που ξααναδιαβασα το θεμα,θυμηθηκα οτι ειχε πολυ ενδιαφερον,αλλα καποιες ειρωνικες κρητικες δεν αφησαν να καταθεσουν και αλλα παιδια τις αποψης τους.

Παντος η δικη μου αποψη ειναι αυτη.Τα αρσενικα ειναι δραστηρια,οσο η θηλυκες ειναι αυγωμενες και μεχρι να τις μπουκωσουν,μετα γινονται αρνακια
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-01-12, 11:13
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Συμφωνώ μαζι σου!
Μήπως οι βενούστοι σου δεν είναι ακόμα έτοιμε; οι θηλικές και δεν έχεις δεί μπούκωμα?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-01-12, 11:35
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ μαζι σου!
Μήπως οι βενούστοι σου δεν είναι ακόμα έτοιμε; οι θηλικές και δεν έχεις δεί μπούκωμα?

Οπως σου ειπα ειναι δυο χρονων ψαρι,αρα ειναι ωριμα ψαρια.οποτε ειναι ετοιμα,αλλα εγω πιστευω επιδη ειναι πολυ κυριαρχα ψαρια-θηρευτες,και την αρχηγια την εχει αλλος νιωθουν αβολα.Το χομπι μας θελει πολυ υπομονη
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-01-12, 11:38
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Να σε ρωτήσω κάτι. Σε τόσα λίτρα με τόσα χαρέμια, όταν σου μπούκωνε μια θηλικιά τι την έκανες? Την έβγαζες ή την άφηνες να τα φτύσει στο ενυδρείο και με τι ποσοστά επιτυχίας?
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-01-12, 11:46
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε ρωτήσω κάτι. Σε τόσα λίτρα με τόσα χαρέμια, όταν σου μπούκωνε μια θηλικιά τι την έκανες? Την έβγαζες ή την άφηνες να τα φτύσει στο ενυδρείο και με τι ποσοστά επιτυχίας?
Ευχαριστώ!
Εχω 700 λιτρα με χαπς και φροντοζες.Οπως και εσυ ειμαι στην επαρχια και το χειροτερο σε νησι.Οποτε για μενα θα ηταν πολυ δυσκολο να κρατησω μωρα και να τα χαρισω μετα,διοτι το χομπι μας δεν ειναι και τοσο γνωστο στο νησι που ζω.Οποτε εχω 3 συνοδοντιδες και δεν αφηνουν κανενα μωρο να επιβιωσει.Τα μονα μωρα που θα ηθελα να παρω,και θα τα παρω ειναι απο τις φροντοζες για μια και μοναδικη φορα.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-01-12, 14:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κριμα τωρα που ξααναδιαβασα το θεμα,θυμηθηκα οτι ειχε πολυ ενδιαφερον,αλλα καποιες ειρωνικες κρητικες δεν αφησαν να καταθεσουν και αλλα παιδια τις αποψης τους.
ξαναδιαβασα το θεμα απο την αρχη και δε βρηκα καποια ειρωνικη κριτικη που δεν αφησε αλλα παιδια να πουν τις αποψεις τους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΙΔΟΣ Η ΠΟΙΚΙΛΙΑ? bantourakis Αρχάριοι γλυκού νερού 14 03-09-10 13:04
8α εχουμε γεννητουρια αραγε ? water Malawi 11 21-07-09 22:12
για να ξερουμε τι εχουμε calmen Γλυκό νερό - Γενικά 6 04-06-07 14:28
Να χαρουμε ή να ανυσηχουμε? shadow Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 26-07-05 22:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09585 seconds with 13 queries