Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-01-18, 17:39
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Όταν το ανοίξεις βγάλε μια φωτό , μήπως και καταλάβουμε .... αλλά όπως και να έχει την δουλειά του την κάνει
Επίσης σε πολλές εταιρείες λέει στο κουτί "για καλύτερα αποτελέσματα να αλλάζεται κάθε 6 μήνες " το βιολογικό , αλλιώς πώς θα πουλήσει η εταιρεία .... συμπληρώνω εγω
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-01-18, 17:57
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Και χωράει στις σωληνώσεις ;
Εγω το πηρα απο ebay και εκανε εξαιρετικη δουλεια με τις σωληνες (οι δικες μου ειναι λειες εσωτερικα). Πριν απο αυτο ειχε πεσει η ροη τουλαχιστον στο μισο,
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-01-18, 18:00
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν το ανοίξεις βγάλε μια φωτό , μήπως και καταλάβουμε .... αλλά όπως και να έχει την δουλειά του την κάνει
Επίσης σε πολλές εταιρείες λέει στο κουτί "για καλύτερα αποτελέσματα να αλλάζεται κάθε 6 μήνες " το βιολογικό , αλλιώς πώς θα πουλήσει η εταιρεία .... συμπληρώνω εγω
Α για αυτό στο Πετ μου είπανε έχω μακαρόνι που αλλάζεται κάθε τρεις μηνες και μακαρόνι πιο καλό που αλλάζεται κάθε χρονο. Στην αρχή λοιπον πήρα αυτό που μου δώσανε και μετα διαβάζοντας πήγα και πήρα σιποραξ. Πάντως αν θυμάμαι καλά αύριο θα το διαπθστωσω το πρωτο μακαρονι που πήρα δεν ηταν σαγρε όπως το σιποραξ. Ηταν λείο για αυτό λέω μήπως είναι μηχανικό. Αν είναι να το αλλάξω με σιποραξ? Ποιες οι διάφορες μηχανικού και βιολογικού?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-01-18, 18:19
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roulamidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Α για αυτό στο Πετ μου είπανε έχω μακαρόνι που αλλάζεται κάθε τρεις μηνες και μακαρόνι πιο καλό που αλλάζεται κάθε χρονο. Στην αρχή λοιπον πήρα αυτό που μου δώσανε και μετα διαβάζοντας πήγα και πήρα σιποραξ. Πάντως αν θυμάμαι καλά αύριο θα το διαπθστωσω το πρωτο μακαρονι που πήρα δεν ηταν σαγρε όπως το σιποραξ. Ηταν λείο για αυτό λέω μήπως είναι μηχανικό. Αν είναι να το αλλάξω με σιποραξ? Ποιες οι διάφορες μηχανικού και βιολογικού?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατί να βάλεις σιποραξ ;
Να πάρεις απο πρακτικέρ ελαφρόπετρα κι θα είσαι μια χαρά... Αν βάλεις σιποραξ θα πρεπει να βάλεις μονο σιποραξ... (Αν λέω κάτι λάθος διορθωστε με)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-01-18, 18:32
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δεν έχει σημασία πώς είναι το μακαρόνι την δουλειά του την κάνει και η ελαφρόπετρα την ίδια δουλειά κάνει και την "μοσχοπουλάει" η seachem ως matrix Ουάου τι πιασάρικο όνομα !!!!
Με κατάλαβες ? όλα τα βιολογικά για ένα ενυδρείο είναι καλά , εξαρτάται πόσα μπορεί να διαθέσει κάποιος .
Θα πάρω παράδειγμα εμένα , έχω ένα φίλτρο 700 λίτρα και θέλω βιολογικο υλικο οκ ? Πιο νομίζεις ότι αγορασα ? Μιλάμε για ένα ολόκληρο αυτοκίνητο βιολογικό! Αγόρασα ελαφρόπετρα και πέτρες λάβας , για την ακρίβεια άδειασα 2 μάρκετ
Μου βγήκε περίπου 300 ευρώ αν θυμάμαι καλά , το αντίστοιχο σε κάποιας εταιρείας ??? Μάλλον θα αγόραζα καινούριο αυτοκίνητο !

Η μηχανικη φίλτρανση απομακρύνει από το νερό διάφορα αιωρούμενα σωματίδια , δηλαδή σκουπιδάκια που υπάρχουν στο νερό .
Η βιολογική φίλτρανση απομακρύνει από το νερό του ενυδρείου τα βλαβερά οργανικά όπως η ίδια η Αμμωνία, τα Νιτρώδη ιόντα, οι Πρωτεΐνες και τα Αμινοξέα που φτιάχνουν Αμμωνία.
Αν υπάρχει υλικό φίλτρανσης που κάνει και τα 2 μιά χαρά ! Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι στο φίλτρο δεν χρειάζεσαι σφουγγάρι
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-01-18, 18:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roulamidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιες οι διάφορες μηχανικού και βιολογικού?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει σημασία πώς είναι το μακαρόνι την δουλειά του την κάνει και η ελαφρόπετρα την ίδια δουλειά κάνει ................
εδώ γράφει ποιά είναι η διαφορά μηχανικής και βιολογικής φίλτρανσης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71000
Όλα τα υλικά λειτουργούν κατά ένα ποσοστό και ώς υλικά μηχανικής και ως υλικά βιολογικής φίλτρανσης. Επιλέγουμε τα υλικά που διαθέτουν την μεγαλύτερη ωφέλιμη επιφάνεια για την αποίκιση από τα ωφέλιμα βακτήρια σαν την βάση της βιολογικής μας φίλτρανσης. Αυτό δεν σημαίνει ότι ωφέλιμα βακτήρια δεν υπάρχουν αλλού (υπάρχουν σε όλες τις επιφάνειες του ενυδρείου).
Τα υλικά της μηχανικής (κατά βάση) φίλτρανσης, όταν καθαρίζουμε το φίλτρο μας, μπορούμε να τα κάνουμε και σχολαστικό καθαρισμό (πλύσιμο σε νερό βρύσης ή βράσιμο) αφού δεν μας ενοχλεί η απώλεια των όποιων ωφέλιμων βακτηρίων υπάρχουν στην επιφάνεια τους.
Τα υλικά της βιολογικής (κατά βάση) φίλτρανσης τα ξεπλένουμε ελαφρά σε νερό ενυδρείου για να ξεβγάλουμε ότι βρωμιά κατακράτησαν χωρίς να χάσουν το μεγάλο μέρος της βιολογίας.

*τα λεία κεραμικά "μακαρόνια" είναι υλικό μηχανικής (κατά βάση) φίλτρανσης λόγω της μικρής ωφέλιμης επιφάνειας που διαθέτουν σε σχέση με τα πορώδη υλικά.
*η ελαφρόπετρα είναι από τα υλικά με μεγάλη ωφέλιμη επιφάνεια.
*το σιποράξ επίσης έχει μεγάλη ωφέλιμη επιφάνεια και αν θέλουμε να έχουμε και άλλα διαφορετικά υλικά στο φίλτρο μας καλό είναι να τα διαχωρίζουμε μεταξύ τους (είτε με σφουγγάρια ανάμεσα, είτε βάζοντας τα υλικά σε δίχτυ) γιατί είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε το νερό να διαχέεται στις τρύπες του "μακαρονιού" (και αν βάλουμε πχ ελαφρόπετρα μαζί του, θα φράξουν).
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-01-18, 18:59
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει σημασία πώς είναι το μακαρόνι την δουλειά του την κάνει και η ελαφρόπετρα την ίδια δουλειά κάνει και την "μοσχοπουλάει" η seachem ως matrix Ουάου τι πιασάρικο όνομα !!!!
Με κατάλαβες ? όλα τα βιολογικά για ένα ενυδρείο είναι καλά , εξαρτάται πόσα μπορεί να διαθέσει κάποιος .
Θα πάρω παράδειγμα εμένα , έχω ένα φίλτρο 700 λίτρα και θέλω βιολογικο υλικο οκ ? Πιο νομίζεις ότι αγορασα ? Μιλάμε για ένα ολόκληρο αυτοκίνητο βιολογικό! Αγόρασα ελαφρόπετρα και πέτρες λάβας , για την ακρίβεια άδειασα 2 μάρκετ
Μου βγήκε περίπου 300 ευρώ αν θυμάμαι καλά , το αντίστοιχο σε κάποιας εταιρείας ??? Μάλλον θα αγόραζα καινούριο αυτοκίνητο !

Η μηχανικη φίλτρανση απομακρύνει από το νερό διάφορα αιωρούμενα σωματίδια , δηλαδή σκουπιδάκια που υπάρχουν στο νερό .
Η βιολογική φίλτρανση απομακρύνει από το νερό του ενυδρείου τα βλαβερά οργανικά όπως η ίδια η Αμμωνία, τα Νιτρώδη ιόντα, οι Πρωτεΐνες και τα Αμινοξέα που φτιάχνουν Αμμωνία.
Αν υπάρχει υλικό φίλτρανσης που κάνει και τα 2 μιά χαρά ! Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι στο φίλτρο δεν χρειάζεσαι σφουγγάρι
Κατάλαβα.... Εχω πολυυυ διάβασμα ακόμα...... Ελπίζω να αποκτησω τις γνώσεις σου και να φτιαξω ενα τέλειο βιότοπο για τα ψαράκια μου γιατί μιλάμε για τρελό ερωτα μαζι τους. Μέχρι και συζήτηση τους πιάνω. Τρελή για δέσιμο έτσι? Ευχαριστώ παιδιά κι αύριο που θα κάνω καθαρισμό του φίλτρου θα σας δείξω τα βήματα που θα κάνω να με διορθωσετε αν κάτι κάνω λάθος. Επίσης έχω σκοπό να βγάλω και τα φυτά και τους βραχους να τα καθαρισω απο την άλγη με οξυζενέ κι οδοντοβουρτσα. Αλλά έχω ανοίξει άλλο θέμα για αυτο

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-01-18, 19:06
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μια χαρά θα τα πάς Ρούλα , φτάνει που νοιάζεσαι Μήν νομίζεις ότι ξέρω τα πάντα , όσο ζω μαθαίνω .... όπως όλοι όρεξη να έχεις !!!
Δεν ξέρω για τις άλγες για να βοηθήσω αλλά αφού άνοιξες θέμα , θα σε βοηθήσουν
Διάβασε και αυτά που έβαλε ο Κλεόβουλος πιο πάνω
Καλή συνέχεια εύχομαι στο χόμπι , να είσαι καλά !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-01-18, 19:16
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
εδώ γράφει ποιά είναι η διαφορά μηχανικής και βιολογικής φίλτρανσης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71000
Όλα τα υλικά λειτουργούν κατά ένα ποσοστό και ώς υλικά μηχανικής και ως υλικά βιολογικής φίλτρανσης. Επιλέγουμε τα υλικά που διαθέτουν την μεγαλύτερη ωφέλιμη επιφάνεια για την αποίκιση από τα ωφέλιμα βακτήρια σαν την βάση της βιολογικής μας φίλτρανσης. Αυτό δεν σημαίνει ότι ωφέλιμα βακτήρια δεν υπάρχουν αλλού (υπάρχουν σε όλες τις επιφάνειες του ενυδρείου).
Τα υλικά της μηχανικής (κατά βάση) φίλτρανσης, όταν καθαρίζουμε το φίλτρο μας, μπορούμε να τα κάνουμε και σχολαστικό καθαρισμό (πλύσιμο σε νερό βρύσης ή βράσιμο) αφού δεν μας ενοχλεί η απώλεια των όποιων ωφέλιμων βακτηρίων υπάρχουν στην επιφάνεια τους.
Τα υλικά της βιολογικής (κατά βάση) φίλτρανσης τα ξεπλένουμε ελαφρά σε νερό ενυδρείου για να ξεβγάλουμε ότι βρωμιά κατακράτησαν χωρίς να χάσουν το μεγάλο μέρος της βιολογίας.

*τα λεία κεραμικά "μακαρόνια" είναι υλικό μηχανικής (κατά βάση) φίλτρανσης λόγω της μικρής ωφέλιμης επιφάνειας που διαθέτουν σε σχέση με τα πορώδη υλικά.
*η ελαφρόπετρα είναι από τα υλικά με μεγάλη ωφέλιμη επιφάνεια.
*το σιποράξ επίσης έχει μεγάλη ωφέλιμη επιφάνεια και αν θέλουμε να έχουμε και άλλα διαφορετικά υλικά στο φίλτρο μας καλό είναι να τα διαχωρίζουμε μεταξύ τους (είτε με σφουγγάρια ανάμεσα, είτε βάζοντας τα υλικά σε δίχτυ) γιατί είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε το νερό να διαχέεται στις τρύπες του "μακαρονιού" (και αν βάλουμε πχ ελαφρόπετρα μαζί του, θα φράξουν).
Δεν έχω βάλει διχτακι γιατί είναι ξεχωριστά καλαθακια το ενα πανω στο άλλο και τα σφουγγάρια σε ξεχωριστή θήκη στο πλαι. Απλα σκεφτόμουν στο τελευταιο καλαθακι που μάλλον έχει μηχανικό μάλλον μακαρόνι να εβαζα σιποραξ που μου χει μείνει απο μια καραντίνα που είχα( θα το βρασω πρωτα). Στα αλλά δυο καλαθακια έχω ήδη σιποραξ. Να τα αφήσω καλυτερα έτσι όπως είναι?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-01-18, 19:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Με τα καλαθάκια μια χαρά.
Αφού το έχεις το σιποράξ βάλτο στη θέση του μηχανικού κεραμικού. Στο φίλτρο σου η μηχανική φίλτρανση γίνεται επαρκώς με τα σφουγγάρια του.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 27-01-18, 19:28
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τα καλαθάκια μια χαρά.
Αφού το έχεις το σιποράξ βάλτο στη θέση του μηχανικού κεραμικού. Στο φίλτρο σου η μηχανική φίλτρανση γίνεται επαρκώς με τα σφουγγάρια του.
Να καθαρισω και τον κάδο ε? Να αδειασω την λασπη?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-01-18, 19:33
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ναι φυσικά , αλλά νερό μετα θα γεμίσεις απο το ενυδρείο στον κάδο , και τα βιολογικά τα κρατάς σε νερό της αλλαγής του ενυδρείου μην σου στεγνώσουν έξω .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-01-18, 19:34
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roulamidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Να καθαρισω και τον κάδο ε? Να αδειασω την λασπη?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι...θα αφαιρέσεις όλα τα καλαθακια
Θα έχει βρώμα κι στο καπάκι απο πανω...
Κι κάτω κάτω και αναμεσα... Βγάλε το όλα αυτά
Και στο καπάκι του φίλτρου θα έχει σαν "μουσγα" δεν ξέρω πως την λέτε εσείς αυτή τη βρώμα αλλά εγώ την λέω έτσι..
Ααα ναι! Και το φίλτρο θα το γεμισεις μέχρι πανω πανω γιατί Αλλιως μπορεί να μην σου παιρνει μπρος...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-01-18, 14:18
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Το μακαρονι στο κάτω καλαθάκι η πρωτη φωτο. Το σιποραξ στην δεύτερη και τριτη φωτο

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Αλλαγή νερου. Κι ο γιος μου απο τώρα μυημένος στο χομπι

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Καθάρισμα το ιμπελερ με μπατονετα. Δεν ειχαμε βουρτσακι ειδικό. Δεν φανταζεστε τι βρωμα βγαλαμε

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roulamidi : 28-01-18 στις 14:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-01-18, 16:17
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ρούλα ωραία πράγματα οικογενειακή υπόθεση !!!
Το πρώτο καλάθι μου φαίνεται σαν το βιολογικό της fluval δεν είναι μηχανικό Τα άλλα τα ξέρεις !!!
Αχ δεν σου είπαμε η φτερωτή impeler , βγαίνει . Το τραβάς και βγαίνει . Και το πλένεις καθαρίζεις και λίγο μέσα μετα το ξαναβάζεις είναι μαγνητικό δεν μπορείς να το βάλεις λάθος
Μπράβο !! Στο team οικογένεια !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-01-18, 16:21
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρούλα ωραία πράγματα οικογενειακή υπόθεση !!!
Το πρώτο καλάθι μου φαίνεται σαν το βιολογικό της fluval δεν είναι μηχανικό Τα άλλα τα ξέρεις !!!
Αχ δεν σου είπαμε η φτερωτή impeler , βγαίνει . Το τραβάς και βγαίνει . Και το πλένεις καθαρίζεις και λίγο μέσα μετα το ξαναβάζεις είναι μαγνητικό δεν μπορείς να το βάλεις λάθος
Μπράβο !! Στο team οικογένεια !!
Σ ευχαριστώ πολύ.θα είσαι στην κοπή να σε γνωρίσουμε απο κοντα.έχω και αλλες φωτο απο την εργασία μου

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-01-18, 16:23
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Θα είμαι θα είμαι !! είδα που θα ρθείτε , θα βρεθούμε απο κοντά
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-01-18, 18:40
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα είμαι θα είμαι !! είδα που θα ρθείτε , θα βρεθούμε απο κοντά
Εντάξει θα έρθουμε.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Κοιταχτε μπιχλα που εβγαλε https://youtu.be/3b9d_8x02k4.Ξέχασα να βγάλω βίντεο απο τους σωλήνες τι έβγαλα.......

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
https://youtu.be/WyYQhbX1wl0 αυτό που φαίνεται σαν σκόνη ο άντρας μου λέει οτι είναι οξυγόνο απο την ανατάραξη. Τι λέτε εσείς?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Και το τελικο αποτελεσμα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roulamidi : 28-01-18 στις 18:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-01-18, 19:08
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Αέρας απο το φίλτρο είναι Ρούλα όλα καλά !!
Να το καθαρίζεις πιο συχνά το φίλτρο όχι και τις σωλήνες , το φίλτρο τα σφουγγάρια και το βιολογικό
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-01-18, 19:12
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Το ενυδρειακο βαμβακι που έβαλε πανω ο άντρας μου. Πολύ μου φαίνεται....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-01-18, 19:18
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Mια χαρά είναι
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-01-18, 19:21
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Αρτεμισία μου που με βοηθάς τόσο πολύ. Ο γιος μου σου ετοίμασε μια ζωγραφιά καθώς σαν ηλίθιοι ετοιμαστηκαμε να πάμε στην κοπή πίτας νομιζωντας οτι είναι σήμερα. Ευτυχώς πριν ξεκινήσουμε την είδα την ημερομηνια. Χαχαχα.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-01-18, 19:35
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Aχου βρε !!! Με συγκίνησες να του κάνεις μια αγκαλειά απο εμένα που βοηθάει την μανούλα στο ενυδρείο
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-01-18, 19:40
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Ναι και μαλιστα τσαντιστηκε οταν του ειπα οτι δεν ειναι σημερα τελικα η εκδηλωση. Αρτεμισία εκανα ενα λάθος που ξέρω οτι δεν επιτρέπεται αλλά ηταν αναποφευκτο. Εκανα μεγάλη ανατάραξη του βυθού καθώς καθάριζα τα φυτά μου απο την άλγη. Βέβαια εκανα κατευθείαν αλλαγή νερου μετα αλλά μου έχουν πει οτι η ανατάραξη βυθού μπορεί να προκαλέσει ασθένειες στα ψάρια λόγω της βρωμας που βγάζει. Λες να χω πρόβλημα?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-01-18, 19:55
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δεν νομίζω , και εγω το έχω κάνει μπορεί και το 90% αυτων που έχουμε ενυδρείο. Μην ανησυχείς Με ανόργανο υπόστρωμα λίγα μπορούν να συμβούν.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-01-18, 21:28
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Απλά κάνε μερικές έξτρα αλλαγές νερού μέσα στη βδομάδα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συντηρηση φιλτρου Vangelis21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 32 04-09-12 09:59
συντηρηση εξωτερικου φιλτρου georot1981 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 01-05-10 19:29
Συντηρηση φιλτρου fotis478 Γλυκό νερό - Γενικά 2 28-06-09 20:28
συντηρηση φιλτρου steady Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 15-10-07 09:02
Συντηρηση φιλτρου Juwel abrous Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-12-06 12:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08737 seconds with 15 queries