Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πόσο επηρέασε η κρίση το χόμπυ μας?
Πάρα Πολύ - Σταμάτησα ή σχεδόν σταμάτησα το χόμπυ 21 7,64%
Πολύ - Συνεχίζω με μεγάλη δυσκολία και περικοπές 111 40,36%
Αρκετά - Ένα 60άλιτρο και πολύ είναι 32 11,64%
Λίγο - Συνεχίζω σχεδόν όπως και πριν 94 34,18%
Καθόλου - (!!) 17 6,18%
Ψήφισαν: 275. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-15, 09:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή Πόσο επηρέασε η κρίση το χόμπυ μας?

Κλείνουμε επταετία με κρίση και δυσκολίες για όλους που οπωσδήποτε επηρέασαν την ενασχόληση με το αγαπημένο μας χόμπυ.
Ας μετρήσουμε σε ποιό βαθμό έγινε αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-15, 10:28
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Aρχισα το χομπυ μεσα στην κριση. Πιστευω οτι το χομπυ μπορει να ειναι αρκετα προσιτο εφοσον γινει μια αρχικη αγορα σωστου εξοπλισμου. Απο εκει και περα, με τα τις DIY κατασκευες ( λιπασματα, τροφες, εξοπλισμος) και με τις προσφορες που ολα τα μαγαζια κανουν για να τα βγαλουν περα και αυτα, το κοστος συντηρησης ειναι αρκετα χαμηλο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-15, 11:22
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Εγώ έκανα μια αναβάθμιση στα λίτρα πριν την κρίση ευτυχώς και μετά δεν άλλαξε κάτι μιας και δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις το ενυδρείο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-08-15, 11:52
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Καλησπέρα στην παρεα

Σχεδόν ολους μας ,λιγο πολύ μας εχει επηριασει.

Και να μην εχεις εσυ ο ιδιος πρόβλημα,γυρω σου, υπαρχει τετοια μιζερια,δυστυχια,ανεργια,εκμεταλλευση ανθρωπου από ανθρωπο,δεν σου μενει διαθεση να απολλαυσεις και να αναπτύξεις αυτό που εχεις.Θα ηταν προκλητικο να μιλαω εγω για τις τροφες των ψαριων ,και ο άλλος να περνει 400 τον μηνα για10ωρο.

Εγω τα εχω όπως τα ειχα,και αν και θα ηθελα να κανω καποιες αλλαγες,δεν μου κανει κεφι.

Σε λιγο δυστυχως θα κλεισουν όλα τα μαγαζια στην επαρχεια.

Αλλωστε αυτό φαινεται και στα κεφια που εχουν τα φορουμ(γενικως)
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-15, 11:55
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Με επηρέασε λίγο... αλλά είμαι από τους "τυχερούς" μέχρι στιγμής και θα πάω σε ανανέωση ενυδρείου
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-08-15, 12:14
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Έχω κάνει περικοπές σε πολλά τα ενυδρεία συνεχίζουν με ελάχιστες προσπαθώ να μην τους λήψη τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-08-15, 12:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εμενα πολυ,σχεδον σταματησα να ασχολουμαι.αν εξαιρεσω τη λιμνη δηλαδη,ενυδρεια δεν εχω κ δεν ξερω ποτε θα ξαναστησω.
δηλαδη σταματησα να ασχολουμαι με τα δικα μου ενυδρεια.καλα που υπαρχει το φορουμ κ μπορω να ασχολουμαι με τα δικα σας τουλαχιστον
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-15, 13:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτοι που εξαρτωνται (ακομα) απο τα καταστηματα, πιστευω οτι την εχουν πατησει.
Η δυσκολια με τις αγορες απο το εξωτερικο δυσκολευει ακομα περισσοτερο την κατασταση συν οτι καποιοι εμποροι σπευδουν να το εκμεταλευτουν αυτο ακομα περισσοτερο.
Βλεπω πχ την κατωτερη τιμη σε Ελληνικο καταστημα σε ενα φιλτρο και ειναι σχεδον διπλασια απο καταστημα πχ στη Ρουμανια που στελνει με δωρεαν μεταφορικα στην Ελλαδα. (155e Ρουμανια, 260e εδω)
Tα ιδια και σε ψαρια, Ιδια ψαρια ιδιων εκτροφεων,
Δλδ ελεος. Οι Ρουμανοι μπορουν να εχουν ενυδρεια, οι Ελληνες οχι.

Προσωπικα, δεν εχω προβλημα γιατι εδω και καιρο εχω επιλεξει ειδη ενυδρειων που δεν εχουν μεγαλο κοστος συντηρησης και εχω ηδη φουλ εξοπλισμο και ανταλλακτικα για καιρο.
Αν μου τελειωσουν, δεν ξερω τι θα κανω.
Αν δω εμπορικη εκμεταλευση, απλα τα σταματαω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-08-15, 13:37
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Σπυρο για το παραδειγμα που αναφερεις η τιμη των 155¤+φπα ειναι η τιμη χονδρικης στην Ελλαδα και ο ξενος πουλαει λιανικη πιο φθηνα απο την χονδρικη μας...Οποτε εδω χολενει ολο το συστημα....απο τον εισαγωγεα...μεχρι και το καταστημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-08-15, 16:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Είναι εντυπωσιακό που υπάρχουν τόσοι που δεν έχουν επηρεασθεί καθόλου ή έχουν επηρεασθεί λίγο.
Όσον αφορά το οικονομικό να υποθέσω πως τσοντάρει κάποιος γονιός?
Όσον αφορά πάντως το ψυχολογικό, που σωστά επισημαίνει ο Βασίλης-κιχλιδάτος, δεν θυμάμαι άλλη περίοδο να υπάρχει τόση νέκρα διαδικτυακή και τόση έλλειψη διάθεσης.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-08-15, 16:59
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι εντυπωσιακό που υπάρχουν τόσοι που δεν έχουν επηρεασθεί καθόλου ή έχουν επηρεασθεί λίγο. Γιατί σου φαίνεται περίεργο???
Όσον αφορά το οικονομικό να υποθέσω πως τσοντάρει κάποιος γονιός? Εάν έχει κάποιος στημενο ενυδρείο, πόσο χρήματα χρειάζεται για να το συντηρήσει??? Δεν νομίζω ότι χρειάζεται και πολλά....
Όσον αφορά πάντως το ψυχολογικό, που σωστά επισημαίνει ο Βασίλης-κιχλιδάτος, δεν θυμάμαι άλλη περίοδο να υπάρχει τόση νέκρα διαδικτυακή και τόση έλλειψη διάθεσης.
Πάντα μιλάμε σε λογικά πλαίσια (δηλαδή να έχει κάποιος ένα ενυδρείο και όχι πενήντα)
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-08-15, 17:07
Το avatar του χρήστη Antonios
Antonios Ο χρήστης Antonios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2011
Περιοχή: Αρμενιοί,Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Να συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Με ένα στημένο ενυδρείο χωρίς πολλές απαιτήσεις (με ζωοτόκα και φυτά χαμηλών απαιτήσεων) δεν είναι τρομερά τα έξοδα (αγορά τροφής και αντιχλώριου μια στο τόσο).
__________________
Αν η εμπειρία τρωγόταν, θα είχα πεθάνει από ασιτία
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-08-15, 17:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Είναι πραγματικοτητα πως εχει επηρρεαστει παρα πολύ το χομπυ. Κατ' αρχας πολλοι είναι αυτοι που θα ξεκινουσαν την ενασχοληση με τα ενυδρεια αλλα ολο αυτό το διάστημα της κρισης δε το εκαναν επειδη όπως ολοι γνωρίζουμε το κοστος εναρξης (αγορα ενυδρείου, εξοπλισμου κ.α.) είναι μεγαλο.

Το κοστος συντηρησης είναι σαφως χαμηλοτερο. Αν μιλαμε όμως για συντηρηση πολλων ενυδρειων ή για ενυδρεια "απαιτητικα" σε εξοδα, όπως φυτεμενο υψηλων απαιτήσεων ή reef, με πολλα λιτρα, τοτε πρεπει να παραδεχτούμε ότι η κριση καταφερε να παροπλισει παρα πολλα από αυτά.

Κρινοντας από τον εαυτο μου κατεληξα από 12 ενυδρεια (αναμεσα τους και reef και φυτεμενα περιπου 2000 λιτρα στο συνολο) σε 2 και αυτά με ελαχιστα εξοδα συντηρησης. Θεωρω τον εαυτο μου πολύ τυχερο όμως επειδη προλαβα να αχοληθω με καποια ειδη οσο ακομη οι τσεπες ειχαν χρηματα μεσα και όχι αραχνες. Το ιδιο σεναριο ειδα να συμβαινει και σε αρκετους φιλους μου χομπιστες.

Οσο για τη διαθεση...όπως προειπαν, είναι διαχυτη στα φορα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-08-15, 17:27
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Εμένα η κρίση με επηρέασε αρκετά , όχι στα ενυδρεία που διατηρώ αλλά στα Κόι τρώνε σαν μοσχάρια δεν τα προλαβαίνω θέλουν 1000 ml την ημέρα , δηλαδή ένα κουτί το οποίο κάνει απο 7 μεχρι 10 ευρώ εξαρτάται απο την εταιρεία .
Βάλε τώρα το μήνα.... και γι αυτο στράφηκα σε γειτονική χωρα που το 10000ml το παίρνω 22 ευρώ της ίδιας εταιρείας , τι να κάνω πεινάνε ....
Ήρθε και το capital control δεν μπορούμε να πάρουμε τίποτα απο έξω.... καταραμένη κρίση. Ότι και να γίνει άκρη θα βρούμε και τα ζωντανά μας θα τα ταϊζουμε .....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-08-15, 17:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Απαντώντας στον Γιώργο-no name, να πω πως μου φαίνεται πράγματι περίεργο να μην επηρεάσθηκε κάποιος κάπως-κάπου απ' την κρίση, από το οικονομικό μέχρι την διάθεση για ενασχόληση.
Φυσικά κάποιος που έχει ήδη την υποδομή μπορεί να συντηρήσει με μικρό κόστος ένα μέτριο ενυδρείο μέτριων απαιτήσεων (όχι φουλ φυτεμένο με δύσκολα φυτά, μεγάλο θαλασσινό, μεγάλο σε όγκο κλπ).
Η έναρξη ενασχόλησης πιστεύω ότι έγινε δύσκολη όπως και η ικανοποίηση επιθυμιών ενός χομπίστα για αναβάθμιση, αλλαγές, περισσότερα ενυδρεία κλπ
Εξαρτάται βέβαια κι απ' τις επιθυμίες του καθένα.
Είχα φτάσει να συντηρώ καμιά δεκαριά ενυδρεία διαφόρων όγκων, έχω 7 αυτή τη στιγμή και στο αμέσως επόμενο διάστημα θα αναγκαστώ να κρατήσω μόνο ένα-δυό και βέβαια έχω εγκαταλείψει αναζητήσεις σπάνιων ψαριών και άλλα περίεργα.
Επίσης ομολογώ πως μου λείπει η διάθεση πιά σ' έναν περίγυρο που περιγράφει πιο πάνω ο Βασίλης.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-08-15, 18:10
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Εγώ ξεκίνησα να ασχολούμαι περίπου όταν μπήκαμε στη "λούμπα".........τώρα πριν κάνα 2μηνο έστησα και ένα 400άρι!!!!Φίλε Κλεό αυτό που κάνω το αγάπησα και θα συνεχίσω να το κάνω,δεν θα επιτρέψω σε κανέναν κοπρίτη(από αυτούς που μας κάθονται στο σβέρκο)να με αναγκάσει να το σταματήσω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-08-15, 18:29
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Το χομπυ ειναι το αγχολυτικο μου.Οχι μονο δεν το σταματαω....αλλα θα το επεκτεινω και λιγο.... αυτες τις μερες με στησιμο γεννηστρων και ενυδρειων για μεγαλωμα γονου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-08-15, 18:32
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ξεκίνησα να ασχολούμαι περίπου όταν μπήκαμε στη "λούμπα".........τώρα πριν κάνα 2μηνο έστησα και ένα 400άρι!!!!Φίλε Κλεό αυτό που κάνω το αγάπησα και θα συνεχίσω να το κάνω,δεν θα επιτρέψω σε κανέναν κοπρίτη(από αυτούς που μας κάθονται στο σβέρκο)να με αναγκάσει να το σταματήσω
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!

Το θέμα είναι τι σ ευχαριστεί πιο πολύ.........
Θα κόψω κάτι απ τον εαυτό μου π.χ. τσιγάρο,ένα ποτό,μια βόλτα αλλά την ψαροκαψούρα μου δεν τη κόβω με τίποτα....για μένα είναι η πρωταρχική μου ευχαρίστηση και το μοναδικό χόμπι που λατρεύω τόσο πολύ!!!!
Μακάρι να ταν αλλιώς τα πράγματα και ως Έλληνες(λαός της υπερβολής) είμαι σίγουρος πως το μικρότερο ενυδρείο στο φορουμ θα ήταν 400λ........
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-08-15, 18:38
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι τα απαιτητικά ενυδρεία τους επηρέασε η κρίση, αλλά ένα ενυδρείο το οποίο δεν χτυπάει κόκκινο στις απαιτήσεις δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.

Προσωπικά έχω ένα ενυδρείο και σύντομα θα το χαλάσω για να το μεγαλώσω... θα το φτιάξω μόνος μου, θα στηθεί ώστε να έχει μέτριες απαιτήσεις (όπως και τώρα)... και όχι να χτυπάει κόκκινα.

Όσο για τα νέα μέλη στο χόμπι μας δεν νομίζω ότι είναι απαγορευτικό να στήσουν ενυδρείο. Υπάρχουν τρόποι να στήσεις ενυδρείο χωρίς πολλά χρήματα.. έως και καθόλου!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-08-15, 19:49
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χομπυ ειναι το αγχολυτικο μου.Οχι μονο δεν το σταματαω....αλλα θα το επεκτεινω και λιγο.... αυτες τις μερες με στησιμο γεννηστρων και ενυδρειων για μεγαλωμα γονου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-08-15, 21:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως κιεγω πιστευω πως το μεγαλυτερο κακο το εκανε η διαθεση.δεν ειναι τοσο το κοστος του ενυδρειου.αυτο μα με τον ενα μα με τον αλλο τροπο εστω και σιγα σιγα φτιαχνεται.
η διαθεση ειναι δυσκολο να φτιαχτει οταν βλεπεις τι συμβαινει γυρω γυρω.κ προσωπικα θεωρω τον εαυτο μου και απτους πολυ τυχερους.
οχι μονο βρηκα αρκετα καλη δουλεια σε ανελπιστο χρονο,αλλα εχω και μια δυο γνωριμιες που ξερω πως αν ζηταγα κατι ενυδρειακο θα μου βρισκανε την ακρη.(ναναι καλα τα παιδια).

αλλα ακομη και αν δεν γνωριζα κανεναν,παλι μεσω του φορουμ η μεσω αγγελιων θα μπορουσα να κανω κατι πολυ οικονομικα η και με μηδενικο κοστος.

εμενα αυτο που με χαλασε ηταν τα καταστηματα για να πω την αληθεια.μετα ηρθε και το καλοκαιρινο επεισοδιο που ζησαμε,ε διαθεση ειναι αυτη,δε θελει και πολυ.
ενταξει θα γυρισει ο τροχος ας μη μας παιρνει και απο κατω.
μια φαση ειναι θα περασει.άλλα ειναι που δεν φτιαχνονται.

απλα ειναι δυσκολη περιοδος.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-08-15, 21:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Νομιζω πως η δημοσκοπηση θα συνεχιστεί με επικρατέστερες τις 2 κατηγοριες που ξεχωρισαν ηδη. Η "με επηρρεασε πολύ" και θα αφορα αυτους με πολλα ενυδρεια ή με παρα πολλα λιτρα ή με πολυέξοδες δεξαμενες (σε θερμανση, φωτα, ζουμια-συμπληρωματα..) που αναγκαστηκαν να κανουν μεγαλες περικοπες....και η "με επηρρεασε λιγο" γιατι 1-2 ενυδρεια μετριων απαιτήσεων δε θελουν και τιποτα σπουδαιο στη συντηρηση. Κοβεις έναν καφε και εισαι στα ιδια.

Ας ελπισουμε σε καλυτερες μερες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-08-15, 21:30
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Το οτι τα φορά, είναι υπαίτια για την κρίση του χόμπι το έχει σκεφτεί κανεις; και όχι μονο των ενυδρείων αλλά και αλλων χόμπι...... Σε διάφορα που συμμετέχω πάντα σχεδόν επικρατεί η υπερβολή, πιο μεγαλα, με πιο καλό και ακριβό εξοπλισμό......

Στο συγκεκριμένο χόμπι, αν ακολουθούσαν την επικρατούσα αποψη σε αυτό το φορουμ , η λίμνη θα μου κόστιζε ενα καρό χρήματα για το στησιμο σε φίλτρα,υν,αντλίες κτλ ενω θα ήθελε και πολλά βατ για την συντηρηση της. Αντίθετα με σκάψιμο δικο μου, πολλά φυτά απο αλλες λίμνες ή και κανάλια , στηθηκε με αμελητέο κοστος και μηδενικό σχεδον κοστος συντηρησης!

Αντίστοιχα το ριφ που έστησαν, κόστισε 1\10 απο τα ποσά που ακούγονται στα διάφορα φορά, και η διατήρηση του δεν έχει καμια σχέση με το κοστος που επικρατεί στα φορά οτι απαιτείται.

Η ευθύνη των φόρουμ είναι μεγάλη ΙΜΟ, για την πτώση όχι μονο αυτου του χόμπι , γιατί την τελευταία 6ετια, δεν προσαρμόστηκαν στα νέα δεδομένα , αλλά γράφονταν απόψεις για ρουτίνες και εξοπλισμούς,λες και οι τσέπες είναι ακόμη γεμάτες!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-08-15, 21:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω αν δεν υπηρχε φορουμ δεν θα ειχα ενυδρεια.
Κι αν ειχα, θα ηταν καποια αποτυχημενη ψαροσουπα με ψαρια που αλλαζουν καθε λιγο λογω θανατων απο τις συνθηκες.
Και δεν μου δωσανε καμια συμβουλη για αγορα περιττου εξοπλισμου. Μονο οτι χρειαζοταν τα ψαρια που ηθελα και για να διαβωνουν σωστα/αξιοπρεπως και οχι απλα να επιβιωνουν (αυτος νομιζω οτι ειναι και ο σκοπος ενος φορουμ).
Και υπαρχουν ψαρια με μεγαλες απαιτησεις και ψαρια χωρις μεγαλες απαιτησεις.
Κι αν δωθηκε ποτε καποια υπερβολικη προταση, σιγουρα θα υπηρχε και καποια πιο οικονομικη αντιπροταση.

Αν το δω και με απολυτους αριθμους, το πρωτο μου ενυδρειο ψαροσαλατα 50 λιτρων, με ψευτικο διακοσμο, με εσωτερικο φιλτρο και χωρις βαση, που στηθηκε με συμβουλες απο πετσοπαδες, μου κοστισε σχεδον οσο το δευτερο, 200 λιτρα, με εξωτερικο φιλτρο, με επιπλο και αληθινη διασκοσμηση. Κι αυτο στηθηκε απο συμβουλες του φορουμ.
Αυτος ειναι και ο λογος που συνεχιζω να συμμετεχω σε φορουμ. Η ανταποδοση αυτη της πολυτιμης βοηθειας, αλλα και γιατι συνεχιζω να μαθαινω καινουρια πραγματα που βελτιωνουν τη διαβιωση των μικρων μου φιλων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-08-15, 22:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το οτι τα φορά, είναι υπαίτια για την κρίση του χόμπι το έχει σκεφτεί κανεις; και όχι μονο των ενυδρείων αλλά και αλλων χόμπι...... Σε διάφορα που συμμετέχω πάντα σχεδόν επικρατεί η υπερβολή, πιο μεγαλα, με πιο καλό και ακριβό εξοπλισμό......

Στο συγκεκριμένο χόμπι, αν ακολουθούσαν την επικρατούσα αποψη σε αυτό το φορουμ , η λίμνη θα μου κόστιζε ενα καρό χρήματα για το στησιμο σε φίλτρα,υν,αντλίες κτλ ενω θα ήθελε και πολλά βατ για την συντηρηση της. Αντίθετα με σκάψιμο δικο μου, πολλά φυτά απο αλλες λίμνες ή και κανάλια , στηθηκε με αμελητέο κοστος και μηδενικό σχεδον κοστος συντηρησης!

Αντίστοιχα το ριφ που έστησαν, κόστισε 1\10 απο τα ποσά που ακούγονται στα διάφορα φορά, και η διατήρηση του δεν έχει καμια σχέση με το κοστος που επικρατεί στα φορά οτι απαιτείται.

Η ευθύνη των φόρουμ είναι μεγάλη ΙΜΟ, για την πτώση όχι μονο αυτου του χόμπι , γιατί την τελευταία 6ετια, δεν προσαρμόστηκαν στα νέα δεδομένα , αλλά γράφονταν απόψεις για ρουτίνες και εξοπλισμούς,λες και οι τσέπες είναι ακόμη γεμάτες!!!!
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω, ετσι?

Δεν θα πω πολλα πραγματα, απλα μερικα που πιθανο να συμφωνεις:

1. Μεσω φορουμ θα βρεις την πιο οικονομικη λυση και δεν θα αγορασεις το πρωτο που βρεθηκε μπροστα σου (και σε οποια τιμη) υλικο που χρειαζεσαι. Αν δεν υπηρχαν φορουμ, ισως να επαιρνες ακομα το eheim 2213 απο καταστημα στα 120 ευρω (και θα ησουν και ευχαριστημενος).

2. Ενα φορουμ δεν θα κανει εκπτωση στο τι ειναι σωστο για ενα ενυδρειο, λογω χρηματων. Μπορει να βρεθει η πιο φθηνη σωστη λυση, ομως, αναλογα με το τι μπορει να διαθεσει ο καθενας.

3. Αν προκειται να γινει εκτπωση σε απαιτησεις και ποιοτητα, ειναι λογικο να μη βρεις ατομα που θα συμφωνησουν. Για παραδειγμα, δεν θα στησεις ενα 300αρι ενυδρειο με σαρκοφαγα ψαρια και θα θελεις ετσι κι αλλιως να εχεις ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο. Δεν βλεπω κατι το παραλογο να σου προταθει εξωτερικο φιλτρο. Αυτο αποτελει εκπτωση στην ποιοτητα φιλτρανσης.

4. Κανενας δεν θελει τα χρηματα σου εδω μεσα, αν δεν το εχεις καταλαβει (εκτος αν μπερδευτηκες και μπηκες σε λαθος φορουμ). Την καλυτερη ποιοτητα ζωης των κατοικων του ενυδρειου σου θελει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-08-15, 22:06
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω αν δεν υπηρχε φορουμ δεν θα ειχα ενυδρειο κι αν ειχα, θα ηταν καποια αποτυχημενη ψαροσουπα με ψαρια που αλλαζουν καθε λιγο λογω θανατων απο τις συνθηκες.
Για να μην παρεξηγηθω, η γνώση που υπάρχει στα φορά είναι τεραστια, φιλτράροντας της εφτασα στο επιθυμητό και οικονομικό αποτέλεσμα. Απλα συνήθως επικρατεί η άποψη , πιο μεγαλο ,πιο τουμπανο εξοπλισμό κτλ. Πχ ανέφερα παραπάνω τις λίμνες για να γίνει κατανοητό τι εννοώ. Χωρίς φορά, δεν θα είχα και εγώ ενα φυσικο οικοσύστημα στην αυλή μου, αλλά εναν βούρκο!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-08-15, 22:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι λοιπον βαση και αυτων που εγραψες, πιο σωστα θα ελεγα οτι το φορουμ θα διωξει (με τον τροπο του) μονο αυτους που δεν τους ενδιαφερει να στησουν σωστο ενυδρειο.
Συμπερασματικα δεν κανει κακο στο "χομπι", αλλα καλο.

ΟΚ το "τουμπανο" ειναι μια συνηθης εκφραση και εφαρμοζεται σε ολους τους τομεις της πλεονεκτικης (κατα πλειοψηφια) ανθρωπότητας.
Ο καθενας ομως μπορει κανει τα κουμαντα του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-08-15, 23:27
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι εντυπωσιακό που υπάρχουν τόσοι που δεν έχουν επηρεασθεί καθόλου ή έχουν επηρεασθεί λίγο.
Ισως γιατι αυτοί που επηρεάστηκαν πολύ... την έχουν κάνει
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-08-15, 09:11
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισως γιατι αυτοί που επηρεάστηκαν πολύ... την έχουν κάνει
έτσι είναι...πολλοί έχουν εξαφανισθεί τελείως
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-08-15, 16:09
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Δε νομιζω οτι χρειαζεται και πολυ αναλυση..Λιγο,πολυ ή ακομα πιο πολυ ,εχει επιρρεασει η κριση το χομπυ και αυτο ειναι εμφανεστατο..Οι εξαιρεσεις απλα το επιβεβαιωνουν.Και πρακτικα αφου πολλοι εχουν εγκαταληψει το σπορ τελειως αλλα και απο πλευρας διαθεσης αφου οπως και να το κανουμε τα γουστα επονται των καθημερινων αναγκων..Και βεβαια αν μεινω με ενα 60αρι χαμηλων απαιτησεων ναι μεν δεν εχω εγκαταληψει αλλα απ την αλλη -πιστευω- ειναι θεμα χρονου να συμβει και αυτο αφου η ελλειψη φιλοδοξιας και εξελιξης θα καταληξει σε βαλτωμα,ρουτινα και ..τελος..Το ψυχολογικο κομματι,η ελλειψη διαθεσης,φαινεται και στη καθημερινοτητα του φορουμ,αφου μειωνονται τα ενεργα μελη,τα ενδιαφεροντα θεματα,και βεβαια τα νεα μελη..Οταν βλεπεις ανθρωπους με υπερδεκαετη προσφορα στο χομπυ να λενε οτι ουσιαστικα απο συνηθεια θα κρατησουν ενα δυο ενυδρεια χωρις απαιτησεις κι αυτα με το ζορι και αλλους με ακομα περισσοτερα χρονια να εχουν εξαφανιστει δεν μπορει παρα να προβληματιζεσαι.Προσωπικα δεν εχω κλεισει ακομα ενυδρειο αλλα ομολογω οτι εχω αναβαλει επ αοριστον οτι -πολλα- σχεδια ειχα...Και μη χειροτερα..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καταραμένη κρίση ... GiWrGoS198 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 25-03-12 19:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09237 seconds with 14 queries