Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-22, 22:18
bilisg Ο χρήστης bilisg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Αλλαγή φωτισμού σε Juwel 60lt από Τ8 σε Led

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα μικρό ενυδρείο 60lt το οποίο τρέχει σταθερά τα τελευταία 15 χρόνια.

Από φυτά δεν έχει πάρα πολλά. Aυτά που έχει είναι χαμηλών απαιτήσεων και πάνε καλά. (1 Anubia, 1 cryptocoryne, 1 Hygrophila siamensis, egeria densa και Limnophila sessiliflora.)

Πλέον είναι αρκετά δύσκολο να βρήσκω λάμπες φθορίου Τ8 (αυτή που χρησιμοποιώ τώρα είναι η sera plant color) και επίσης είναι αρκετά μεγάλο το κόστος δεδομένου ότι κάθε χρόνο θέλουν αλλαγή.

Σκεφτόμουν λοιπόν την αλλαγή σε LED αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι για το τί πρέπει να επιλέξω. Επίσης σε κάποια pet sop μου προτείνανε κάποιες λάμπες με δικό τους μετασχηματιστή αλλά δεν ξέρανε να μου πούνε lumen και Kelvin.

Για την ώρα το ενυδρείο μου πάει καλά και δεν θα ήθελα να βάλω κάτι που θα μου προκαλέσει πρόβλημα.

Θα μπορούσεκάποιοσ να μου προτείνει κάποια led λαμπα που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για τα λίτρα μου? (έστω και αν χρειαστεί να βγάλω το καπάκι τελείως)



Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-22, 22:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Αν το κόστος δεν σ' ενδιαφέρει δες αυτό https://eheim.com/en_GB/aquatics/tec...s-360mm?c=1838
Πάντως υπάρχουν και λάμπες λεντ που μπαίνουν στη θέση των απλών φθορίου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-22, 10:56
bilisg Ο χρήστης bilisg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το κοιτάξω αυτό που μου έστειλες. Πάντως σε κάποιο pet shop μου πρότειναν μια hailea dy 45 αλλά δεν μου φάνηκε αρκετά δυνατή κ δεν μπόρεσα να βρω στοιχεία για τα lumen της λάμπας. Όπως σου ανέφερα τα φυτά μου κ τα ψαράκια μου πάνε αρκετά καλά κ δεν θέλω να τους χαλάσω την ισορροπία.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-23, 13:00
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Αν το θέμα είναι το κόστος, μπορείς να μείνεις σε Τ8 πηγαίνοντας στην Sylvania Grolux η οποία έχει το μισό κοστος της Sera. Και δεν τίθεται θέμα συζήτησης περί ποιότητας ή απόδοσης της Grolux αφού μιλάμε ίσως για μια απο τις κορυφαίες λάμπες που μπορεί να βάλει κάποιος σε φυτεμένο ενυδρείο...

Επίσης, εφ όσον μιλάμε για φυτά εύκολα, να σου διαλύσω κι έναν μύθο περί φωτισμού και ειδικών λαμπτήρων για ανάπτυξη; Με τέτοια φυτά, μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου και μια απλή λευκή Τ8 των 2-3 ευρώ. Και δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-23, 21:39
bilisg Ο χρήστης bilisg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το θέμα είναι το κόστος, μπορείς να μείνεις σε Τ8 πηγαίνοντας στην Sylvania Grolux η οποία έχει το μισό κοστος της Sera. Και δεν τίθεται θέμα συζήτησης περί ποιότητας ή απόδοσης της Grolux αφού μιλάμε ίσως για μια απο τις κορυφαίες λάμπες που μπορεί να βάλει κάποιος σε φυτεμένο ενυδρείο...

Επίσης, εφ όσον μιλάμε για φυτά εύκολα, να σου διαλύσω κι έναν μύθο περί φωτισμού και ειδικών λαμπτήρων για ανάπτυξη; Με τέτοια φυτά, μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου και μια απλή λευκή Τ8 των 2-3 ευρώ. Και δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά...
Σ ευχαριστώ. Απλά σκεφτόμουν να βγάλω τελείως το καπάκι κ να πάω στην επιλογή led φωτιστικού σαν πιο μνήμη αποδωτικη κ οικονομική λύση όπως έχω διαβάσει μέχρι τώρα. Επίσης όλο κ πιο δύσκολα θα είναι να βρίσκω λαμπες T8.
Εσείς τι λέτε δεν αξίζει τον κόπο να κάνω την αλλαγή;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-23, 14:27
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν έχω καταλάβει τελικά ακριβώς ποιό είναι το πρόβλημα που θέλεις να λύσεις. Θες led γιατί δεν βρίσκεις φθορίου Τ8, όπως λες; Θέλεις γιατί είναι ακριβές οι Τ8 που παίρνεις; Ή γιατί θέλεις να έχεις μικρότερο κόστος κατανάλωσης;

Αν θες Led, υπάρχουν T8 led όπως σου είπε ο Κλεόβουλος. Δεν είναι φθηνές αυτές. Θα γλυτώσεις απο κατανάλωση αλλά ίσως ότι γλυτώσεις να το πληρώσεις στην αγορά τους. Υπάρχουν όμως φθορίου Τ8 φθηνότερες αν θέλεις να βάλεις, όπως σου είπα. Είτε ειδικές για φυτά στην μισή τιμή των δικών σου είτε "γενικής χρήσης" σε τιμή χώμα. Και τις βρίσκεις εύκολα και τις δύο. Ακόμα κι αν δεν έχεις μαγαζί κοντά σου που να τις πουλάει, με παραγγελία σου έρχονται σε 2 μέρες απο την άλλη άκρη της Ελλάδας...

Οτι άλλο αν κάνεις, θα χρειαστούν μετατροπές. Που σημαίνει είτε να βγάλεις το καπάκι και να βάλεις άλλο φωτιστικό σώμα (άρα 50-60 ευρώ μόνο η αγορά του...) ή να κάνεις αλλαγές στο υπάρχον φωτιστικό σύστημα του ενυδρείου σου ώστε να δεχθεί άλλης μορφής led, πλην led T8. Κι αυτό θα έχει ένα κόστος...

Αν είχες μεγάλο ενυδρείο με 2...3...4 φθορίου των 39W ή των 54W που λειτουργούν πολλές ώρες καθημερινά θα σου έλεγα, οκ, με την αλλαγή θα γλυτώσεις ένα αξιόλογο ποσό τελικά. Αν μιλάμε όμως για μια λάμπα όλη κι όλη κι αυτή 24W, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι αν βάλεις κάτω όλα τα κόστη της αλλαγής vs της εξοικονομησης που θα πετύχεις θα είναι κάτι που θα σου δώσει απόσβεση πριν περάσουν 3-4 χρόνια...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
λάμπες led, φυτά


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή φωτισμού pgkioulf Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-03-20 21:47
Αλλαγή φωτισμού thanastasiou Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 29-10-15 21:28
60lt ενυδρείο, αλλαγή DaltonGR Αρχάριοι γλυκού νερού 6 08-02-13 13:44
Αλλαγή στο φυτεμένο μου 60lt giannisaek Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 23 12-12-10 12:51
Ενυδρείο 60lt JUWEL yiannis1980 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 5 13-08-10 18:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03992 seconds with 13 queries