Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-07-14, 19:18   #1
ανεμηστηρες για ψυξη και ταιστρα
puntakias22
Member
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος 14-07-14, 19:18
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα εχω ενα anubia A-1200 ενυδρειο και θελω να βαλω ανεμηστηρες για ψυξη...διαβασα πολλα ποστ για αυτο το θεμα και οι ερωτησεις μου ειναι..
α. οσο μεγαλυτεροι ειναι οι ανεμηστηρες τοσο καλυτερα??βεβαια βαρενει το καπακι...η με αυτους των 8mm ειμαι οκ?
β. αν ειναι περισσοτεροι απο 4 οι ανεμιστηρες ειναι ανωφελο??δηλαδη 6??και αν ειναι 6 συνδεονται στον κοντρολερ??
γ. λετε ολοι(φυσικα το δοκιμασατε) 3 μεσα ενας εξω τον αερα..γιατι οχι 2 και 2???και μετα αυτος που ειναι εξω ο αερας πρεπει να ειναι στην γωνια??τελευταιος η πρωτος???
και μετα με την ταιστρα τωρα που ερχεται καλοκαιρι.οσοι εχετε χρησιμοποιησει καποια στιγμη κολλησε...δεν μπορει να μην εγινε ετσι???μετα πουλανε κατι μπαλακια μικρα ασπρα σαν μεγαλη ασπιρινη αναβραζουσα ας πουμε..και λενε οτι το ριχνεις και κραταει 1 βδομαδα.ισχυει??
να αναφερω οτι εχω κιχλιδες αφρικης 6 Labidochromis Caeruleus Sp. Yellow μικρα φανταζομαι 2 μηνων περιπου 1,5ποντο με 1 μεγεθος.να πω ακομα οτι μεχρι στιγμης η θερμοκρασια μεσα στο ενυδρειο δεν εχει φτασει παρα μονο μια μερα τους 28 βαθμους.το οριο τους δηλαδη.το λεω για να μου πειτε αν αξιζει το κοπο να βαλω ανεμηστηρες η οχι.αλλα αλλαζω νερο μια φορα την εβδομαδα περιπου 70 λιτρα.αυτο το λεω οτι σιγουρα παιζει ρολο στη θερμοκρασια του ενυδρειου
Εμφανίσεις: 5648
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-14, 19:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα εχω ενα anubia A-1200 ενυδρειο και θελω να βαλω ανεμηστηρες για ψυξη...διαβασα πολλα ποστ για αυτο το θεμα και οι ερωτησεις μου ειναι..
α. οσο μεγαλυτεροι ειναι οι ανεμηστηρες τοσο καλυτερα??βεβαια βαρενει το καπακι...η με αυτους των 8mm ειμαι οκ?
β. αν ειναι περισσοτεροι απο 4 οι ανεμιστηρες ειναι ανωφελο??δηλαδη 6??και αν ειναι 6 συνδεονται στον κοντρολερ??
γ. λετε ολοι(φυσικα το δοκιμασατε) 3 μεσα ενας εξω τον αερα..γιατι οχι 2 και 2???και μετα αυτος που ειναι εξω ο αερας πρεπει να ειναι στην γωνια??τελευταιος η πρωτος???
και μετα με την ταιστρα τωρα που ερχεται καλοκαιρι.οσοι εχετε χρησιμοποιησει καποια στιγμη κολλησε...δεν μπορει να μην εγινε ετσι???μετα πουλανε κατι μπαλακια μικρα ασπρα σαν μεγαλη ασπιρινη αναβραζουσα ας πουμε..και λενε οτι το ριχνεις και κραταει 1 βδομαδα.ισχυει??
να αναφερω οτι εχω κιχλιδες αφρικης 6 Labidochromis Caeruleus Sp. Yellow μικρα φανταζομαι 2 μηνων περιπου 1,5ποντο με 1 μεγεθος.να πω ακομα οτι μεχρι στιγμης η θερμοκρασια μεσα στο ενυδρειο δεν εχει φτασει παρα μονο μια μερα τους 28 βαθμους.το οριο τους δηλαδη.το λεω για να μου πειτε αν αξιζει το κοπο να βαλω ανεμηστηρες η οχι.αλλα αλλαζω νερο μια φορα την εβδομαδα περιπου 70 λιτρα.αυτο το λεω οτι σιγουρα παιζει ρολο στη θερμοκρασια του ενυδρειου
α. Οχι. Τη ορη του αερα (CFM - cubic feet per minute) να ειναι οσο πιο πολλα γινεται. Ποσο ακριβως χρειαζεται δεν μπορεις να ξερεις, γιατι παιζουν ρολο διάφορα. Οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα.
β. Συνηθως πανω απο 4 (καταλληλοι) δεν χρειαζονται. Αν χρειαζεσαι πανω απο 4 υπαρχει μαλλον ... προβλημα και πας σε κατι πιο ισχυρο (και πιο ακριβο φυσικα) οπως το chiller.
γ. Ανεμιστηρας προς τα εξω χρειαζεται μονο αν το καπακι κλεινει ερμητικα. Αν υπαρχουν ανοιγματα ή μπορει να μεινει ανοιχτι καποιο φλαπ, δεν χρειαζεται να χανεις θεση ανεμιστηρα για εξοδο αερα. Μπαινει οπο θελεις.
δ. Τροφη μεγαλης διαρκειας την ξεχνας. Αν ειναι μονο 7 μερες η απουσια σου δεν βαζεις ουτε ταιστρα. Αναλογα και τα ψαρια μπορει να μη χρειαζεται και για μεγαλυτερη απουσια.
Οι ταιστρες δεν κολλανε συνηθως. Εκτος κι αν ειναι τιποτα πολυ μουφα.
Φυσικα τις δοκιμαζεις αρκετο καιρο πριν τις αφησεις να δουλεψουν μονες τους.
Αν ειναι να λειψεις πολυ καιρο και βαλεις ταιστρα, υπολογισε οτι το νερο θα χρειαζεται και τις αλλαγες του. Οποτε ταισμα με τσιγγουνια, για να αντεξει το νερο (και τα ψαρια).
Συνηθως χρειαζεται και χρονοδιακοπτης στα ανεμιστηρια (εκτος απο controller) για να διακοπτει την λειτουργια τους κατα την διαρκεια του ταισματος. Υπαρχει περιπτωση, αναλογα τα ανοιγματα κλπ, να πεταει ο αερας την τροφη εξω.

Η ψυξη χρειαζεται σε ολα σχεδον τα ενυδρεια (λιγα ψαρια ζουν χωρις προβλημα αμεσο ή εμμεσο, στις θερμοκρασιες που πιανουν τα ενυδρεια το ακλοκαιρι)

Αναπληρωση της εξατμισης υθα χρειαστεις. Χειροκινητη (απο καποιος που θα επιβλεπει οσο λειπεις) ή αυτοματη,
Αλλιως, αναλογα το ενυδρειο, μπορει να το βρεις μεχρι αδειο απο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-14, 20:42
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
α. Οχι. Τη ορη του αερα (CFM - cubic feet per minute) να ειναι οσο πιο πολλα γινεται. Ποσο ακριβως χρειαζεται δεν μπορεις να ξερεις, γιατι παιζουν ρολο διάφορα. Οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα.
β. Συνηθως πανω απο 4 (καταλληλοι) δεν χρειαζονται. Αν χρειαζεσαι πανω απο 4 υπαρχει μαλλον ... προβλημα και πας σε κατι πιο ισχυρο (και πιο ακριβο φυσικα) οπως το chiller.
γ. Ανεμιστηρας προς τα εξω χρειαζεται μονο αν το καπακι κλεινει ερμητικα. Αν υπαρχουν ανοιγματα ή μπορει να μεινει ανοιχτι καποιο φλαπ, δεν χρειαζεται να χανεις θεση ανεμιστηρα για εξοδο αερα. Μπαινει οπο θελεις.
δ. Τροφη μεγαλης διαρκειας την ξεχνας. Αν ειναι μονο 7 μερες η απουσια σου δεν βαζεις ουτε ταιστρα. Αναλογα και τα ψαρια μπορει να μη χρειαζεται και για μεγαλυτερη απουσια.
Οι ταιστρες δεν κολλανε συνηθως. Εκτος κι αν ειναι τιποτα πολυ μουφα.
Φυσικα τις δοκιμαζεις αρκετο καιρο πριν τις αφησεις να δουλεψουν μονες τους.
Αν ειναι να λειψεις πολυ καιρο και βαλεις ταιστρα, υπολογισε οτι το νερο θα χρειαζεται και τις αλλαγες του. Οποτε ταισμα με τσιγγουνια, για να αντεξει το νερο (και τα ψαρια).
Συνηθως χρειαζεται και χρονοδιακοπτης στα ανεμιστηρια (εκτος απο controller) για να διακοπτει την λειτουργια τους κατα την διαρκεια του ταισματος. Υπαρχει περιπτωση, αναλογα τα ανοιγματα κλπ, να πεταει ο αερας την τροφη εξω.

Η ψυξη χρειαζεται σε ολα σχεδον τα ενυδρεια (λιγα ψαρια ζουν χωρις προβλημα αμεσο ή εμμεσο, στις θερμοκρασιες που πιανουν τα ενυδρεια το ακλοκαιρι)

Αναπληρωση της εξατμισης υθα χρειαστεις. Χειροκινητη (απο καποιος που θα επιβλεπει οσο λειπεις) ή αυτοματη,
Αλλιως, αναλογα το ενυδρειο, μπορει να το βρεις μεχρι αδειο απο νερο.
Η γνώμη σου ποια ειναι, τα ανεμιστήρια να χτυπάνε όλα μέσα και το ενυδρειο με άνοιγμα (φλάπ ή άλλο) ή ερμητικά κλειστό το καπάκι και να χτυπάει ενα ανεμιστήρι έξω και τα αλλα μέσα; Δηλαδη ποτε έχω καλυτερο αποτέλεσμα;
Φυλάξου, τωρα θα κανω μια ερώτηση που ίσως ακουστεί βλακώδης. Αν έχω ανοιχτό φλάπ και τα ανεμιστήρια χτυπάνε όλα μέσα, ουσιαστικά ο κρυος αέρας που παράγουν δε χτυπά/αντανακλά στην επιφάνεια του νερου και εξέρχεται απο το ανοιχτό φλάπ οπότε δεν έχω το αποτέλεσμα που θέλω;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-14, 20:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn
Η γνώμη σου ποια ειναι, τα ανεμιστήρια να χτυπάνε όλα μέσα και το ενυδρειο με άνοιγμα (φλάπ ή άλλο) ή ερμητικά κλειστό το καπάκι και να χτυπάει ενα ανεμιστήρι έξω και τα αλλα μέσα; Δηλαδη ποτε έχω καλυτερο αποτέλεσμα;
Φυλάξου, τωρα θα κανω μια ερώτηση που ίσως ακουστεί βλακώδης. Αν έχω ανοιχτό φλάπ και τα ανεμιστήρια χτυπάνε όλα μέσα, ουσιαστικά ο κρυος αέρας που παράγουν δε χτυπά/αντανακλά στην επιφάνεια του νερου και εξέρχεται απο το ανοιχτό φλάπ οπότε δεν έχω το αποτέλεσμα που θέλω;
Αυτο ακριβως θελεις στην ουσια. Να περναει ο αερας δημιουργωντας ρευμα στην επιφανεια του νερου, με αποτελεσμα να δημιουργειται εξατμιση. Ετσι πεφτει η θερμοκρασια. Οχι παρεχοντας κρυο αερα στην επιφανεια του νερου με σκοπο να κρυωσει ολο το ενυδρειο, αλλα με την εξατμιση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-14, 21:00
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Φίλε Δημήτρη καλησπέρα,με 4άρη ανεμιστήρα θα 'σαι οριακά γι' αυτό θα σου πρότεινα να πάρεις 6άρη.Χτες που παράγγειλα από τον παρακάτω σύνδεσμο ο 6άρης στοίχιζε 26¤ μαζί με τα έξοδα αποστολής.

http://www.ebay.com/itm/Cooling-Fan-...item2578e0f7d2
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-07-14, 21:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μακαρι να σου δουλεψουν σωστα Πετρο. Το κακο με αυτα τα προϊοντα ειναι οτι αν χαλασει ενα, ειναι για πεταμα μετα. Θα εμπιστευομουν περισσοτερο τα ανεμιστηρακια υπολογιστη με εναν controller να τα ελεγχει σε σχεση με οτιδηποτε αλλο (περα απο chiller φυσικα), προσωπικα. Ολα εχουν να κανουν με το ποσο ζεστο ειναι το καθε σπιτι το καλοκαιρι, βεβαια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-14, 21:41
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Αυτο ηθελα να πω και εγω..αφου ειναι ετσι με την εξατμιση οπως λετε βαζω 4 στα 4 να φυσανε μεσα και ανοιγω το μπροστα καπακι!!!σωστα;;;που και να νην το ανοιξω εχει κατι κενα απο πισω αριστερα και δεξια που περνανε φιλτρα καλωδια και τα λοιπα...σωστα;;;και μετα για το συγκεκριμενο καλοκαιρι που δεν πιασανε και τρελες ζεστες μια φορα πηγε το ενυδρειο 28...αρα???το αφηνω ετσι;;;απο την αλλη του πετρου ομως αφηνει το καπακι οπως ειναι...δεν τρυπας τιποτα...και αν γινουν ολα αυτα που λεει στο υπομνημα για τη ψυξη,το καπακι δεν γερνει;;δηλαδη απο το βαρος δεν λιγιζει?εμενα ειναι κατι σαν πλεξιγκλας το καπακι.μπορει και πλαστικο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-07-14, 21:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

To καλοκαιρι δεν εχει αρχισει ακομα, για να εισαι σιγουρος που θα φτασει η θερμοκρασια. Τα δικα μου ανεμιστηρακια δουλευουν απο το Μαϊο καθε χρονο, εφοσον δεν τα βγαζω ποτε.

Τα ετοιμα ανεμιστηρακια, δεν ξερεις ποτε μπορει να σταματησουν να δουλευουν για οποιοδηποτε λογο. Του υπολογιστη, απλα αλλαζεις το ενα αν παθει κατι ή ξαναβλεπεις τη συνδεσμολογια. Επισης, τα ανεμιστηρακια υπολογιστη ειναι δοκιμασμενα πολλα χρονια απο χομπιστες, κατι που σιγουρα λεει πολλα. Η επιλογη του καθενος, ειναι φυσικα δικη του υποθεση.

Μερικα ανεμιστηρακια υπολογιστη το καπακι σου, δεν εχουν και μεγαλο βαρος για να προκαλεσουν προβλημα. Πιστεψε με, τα εχω χρησιμοποιησει σε πολυ μικρα ενυδρεια με πολυ λεπτο καπακι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-07-14, 21:59
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Και σε μεγεθος??συμφωνουμε ολοι για 8mm???
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-07-14, 22:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλα ειναι νομιζω. Μικροτερα, σιγουρα οχι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-07-14, 22:04
kalafan Ο χρήστης kalafan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

εγω σε Anubias 1000 εχω 2 x 120αρια και ειναι μια χαρα...καθολου θορυβος και αποδοση φουλ...το μονο προβλημα ειναι οτι λογω μεγεθους και κακου υπολογισμου στο τρυπημα αναγκαστηκα να αφαιρεσω την πισω λαμπα γιατι εβρισκαν πανω της...

τα Αnubias εχουν ανοιγματα πισω κι ετσι δεν χρειαζεται να φυσαει προς τα εξω κανενας ανεμιστηρας...

το καπακι δεν θα εχει προβλημα να κρεμασει γιατι παταει παντου περιμετρικα...

με 8αρια παντως θα εχεις θορυβο...

στο αλλο ενυδρειο που εχω βαλει 3 x 92αρια εχω αισθητα περισσοτερο θορυβο απο τα 120αρια...

απλα μετρησε καλα να δεις αν σε παιρνει σχετικα με τη θεση της πισω λαμπας...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-07-14, 22:18
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

και υπο καταλληλες συνθηκες ποσους βαθμους πεφτει ενα ενυδρειο 260 λιτρων με τη χρηση ανεμηστηρων??να μου πεις παιζει ρολο και ποση ωρα δουλευουν...καποιος δηλαδη που εχει στη μιση ωρα τα 250 λιτρα με 4 ανεμηστηρια πεφτουν χοντρικα 2 βαθμους???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-07-14, 22:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει κανονας. Πρεπει να το δεις στην πραξη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-07-14, 22:24
kalafan Ο χρήστης kalafan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

κοιτα...εννοειται οτι θα βαλεις και Controler...σωστα?

αρα δεν θα χρειαζεται να ριχνεις καθε φορα τη θερμοκρασια 2 βαθμους.

οι ανεμιστηρες θα χρειαζονται για να σου ριξουν την θερμοκρασια κατα 0.3 βαθμους.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-07-14, 22:38
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

ναι αυτος σημερα εφτασε επιτελους...κοντα 1,5 μηνα...και τωρα ειμαι για ανεμηστηρια!τωρα απλα με αγχωσε ο φιλος που ειμε μη βρισκουν στη πισω λαμπα...αλλα δεν νομιζω.αν βρισκουν να βαλω 2* 12αρια?ενα απο τη μια,ενα απο την αλλη??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-07-14, 22:42
kalafan Ο χρήστης kalafan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

να μετρησεις απο την λαμπα μεχρι την πατουρα του καπακιου και θα δεις αν χωρανε τα 12αρια...

αλλιως παρε 92αρια ...μια χαρα ειναι κι αυτα...

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...m-p-PER.811357
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-07-14, 22:51
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

O φιλος kalafan γραφει οτι εκανε κακο υπολογισμο και ισως εκει οφειλεται οτι δεν χωρεσαν οριακα,εσυ υπολογισε οτι εχεις και λιγο πιο φαρδυ καπακι με το ιδιο ομως φωτιστικο.
Μετρησε απο τη λαμπα μεχρι την ακρη και θα δεις αν χωραει.
Αν σε απασχολει ο θορυβος η ενδειξη στους ανεμηστηρες ειναι τα db,οσο μικροτερο τοσο πιο αθορυβο που συνηθως αυτο εχει να κανει με το μεγεθος και τις στροφες του ανεμηστηρα.

Κανε μια ερευνα στους ανεμηστηρες και προσπαθησε να βρεις ποιος εχει χαμηλες στροφες,καλο CFM και χαμηλο db.
Αλλα να ξερεις οτι συγκρινοντας το ιδιο μεγεθος παντα συνηθως παιζει ο κανονας : low db (θορυβος)=> low RPM(στροφες) => low CFM(αποδοση).
Επισης οσο μεγαλωνει το μεγεθος του ανεμηστηρα τοσο λιγοτερες στροφες θα χρειαστεις,τοσο πιο αθορυβος αλλα πιο αποδοτικος γιατι λογο μεγεθους θα φυσαει περισσοτερο αρα περισσοτερα CFM.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-07-14, 22:54
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

και η τελευταια μου ερωτηση(για σημερα τουλαχιστον) τα ανεμηστηρια τα παιρνω και τι κοιταω σε αυτα που πηρα για να διαλεξω μετα τροφοδοτικο??δηλαδη τι να λενε και μετα τι τροφοδοτικο να παρω??
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-07-14, 23:05
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Noμιζω οτι πρεπει να αθροισεις τα Αmper αναλογα με το ποσα και ποια ανεμηστηρακια θα βαλεις και το τροφοδοτικο θα πρεπει να ειναι το διπλασιο και οχι οριακο.
Δηλαδη αν τα ανεμηστηρακια συνολικα ειναι μισο Αmper καλο ειναι να παρεις τροφοδοτικο 1 Amper και κατα προτιμηση μεταβλητης τασης 3-6-9-12V κτλ.
Aν δεις οτι στα 12V σε υπερκαλυπτουν σε ελαχιστο χρονο τοτε μπορεις να τα βαλεις να δουλευουν στα 9V η στα 6V καταφερνοντας να ελατωσεις το θορυβο αλλα θα ριξεις και την αποδοση παραλληλα με το θορυβο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-07-14, 23:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Noμιζω οτι πρεπει να αθροισεις τα Αmper αναλογα με το ποσα και ποια ανεμηστηρακια θα βαλεις και το τροφοδοτικο θα πρεπει να ειναι το διπλασιο και οχι οριακο.
Δηλαδη αν τα ανεμηστηρακια συνολικα ειναι μισο Αmper καλο ειναι να παρεις τροφοδοτικο 1 Amper και κατα προτιμηση μεταβλητης τασης 3-6-9-12V κτλ.
Aν δεις οτι στα 12V σε υπερκαλυπτουν σε ελαχιστο χρονο τοτε μπορεις να τα βαλεις να δουλευουν στα 9V η στα 6V καταφερνοντας να ελατωσεις το θορυβο αλλα θα ριξεις και την αποδοση παραλληλα με το θορυβο.
+1
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-07-14, 00:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

4 Konig 92αρια παρε.
http://www.skroutz.gr/s/2274256/Koni...AN24-92mm.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-07-14, 06:38
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Καλημερα μια χαρα ειναι αυτα.μετρησα εχτες και χωρανε.και ενα λινκ για ενα τροφοδοτικο για αυτα;;;και οι σιτες που εχουν για τη σκονη μπροστα πως λεγονται για να παρω και 4 τετοιες?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-07-14, 09:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα μια χαρα ειναι αυτα.μετρησα εχτες και χωρανε.και ενα λινκ για ενα τροφοδοτικο για αυτα;;;και οι σιτες που εχουν για τη σκονη μπροστα πως λεγονται για να παρω και 4 τετοιες?
http://www.e-shop.gr/xilence-xp-ff80...m-p-PER.809440
Πρόσεξε όμως, ο συγκεκριμένος είναι 80αρις, αν έχεις 92αρια ανεμιστηράκια πρέπει να βρεις 92αρι
Πλαστικό φίλτρο σκόνης για ανεμιστήρες Η/Υ λέγεται
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-07-14, 10:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα μια χαρα ειναι αυτα.μετρησα εχτες και χωρανε.και ενα λινκ για ενα τροφοδοτικο για αυτα;;;και οι σιτες που εχουν για τη σκονη μπροστα πως λεγονται για να παρω και 4 τετοιες?
Υποψιν τα Fan filters κοβουν πολυ τη ροη.

Τροφοδοτικο θελεις ενα οποιοδηποτε με τις εξης προδιαγραφες
ac/dc
input 230V 50hz
output 3-12V
1A (και πανω)

πχ http://www.e-anagnostou.gr/%CF%84%CE...ma-p-4939.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-07-14, 13:16
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Δηλαδη δουλευουν μια χαρα θες να πεις και χωρις φιλτρα τα ανεμηστηρια;δηλαδη μια χαρα θα δουλευουν,εννοω δεν υπαρχει προβλημα εαν δε βαλω;;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-07-14, 13:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη δουλευουν μια χαρα θες να πεις και χωρις φιλτρα τα ανεμηστηρια;δηλαδη μια χαρα θα δουλευουν,εννοω δεν υπαρχει προβλημα εαν δε βαλω;;
Μια χαρα δουλεύουν και χωρίς φίλτρα,
στο ένα ενυδρείο το έχω έτσι με αυτό, μόνο για τα δάχτυλα



και στα άλλα με τέτοιο

αυτό θέλει που και που καθάρισμα γιατί πιάνει σκόνη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-07-14, 14:21
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Αυριο ερχονται τα ανεμηστηρια και αν βρω επιτοπου φιλτρα θα παρω αν οχι θα μεινουν ετσι...δεν νομιζω να ειναι επικηνδυνο...αλλα σιγουρα θα ηταν πιο ομορφο...αυτος παντως στο υπομνημα εχει βαλει κατι σαν σιτα και οχι φιλτρο....ωραιο και αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-07-14, 14:44
kalafan Ο χρήστης kalafan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυριο ερχονται τα ανεμηστηρια και αν βρω επιτοπου φιλτρα θα παρω αν οχι θα μεινουν ετσι...δεν νομιζω να ειναι επικηνδυνο...αλλα σιγουρα θα ηταν πιο ομορφο...αυτος παντως στο υπομνημα εχει βαλει κατι σαν σιτα και οχι φιλτρο....ωραιο και αυτο
http://www.e-shop.gr/akasa-grm92-30-...r-p-PER.805972
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-07-14, 15:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη δουλευουν μια χαρα θες να πεις και χωρις φιλτρα τα ανεμηστηρια;δηλαδη μια χαρα θα δουλευουν,εννοω δεν υπαρχει προβλημα εαν δε βαλω;;
Ναι, φυσικα και χωρις αυτα δουλευουν κανονικα.
Το φιλτρο ειναι και καλα για τη σκονη. Αλλα δεν υπαρχει προβλημα στο ενυδρειο. Η σκονη θα ηταν προβλημα σε κουτι κομπιουτερ στα ηλεκτρονικα εξαρτηματα (γιαυτο ειναι φτιαγμενα).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυριο ερχονται τα ανεμηστηρια και αν βρω επιτοπου φιλτρα θα παρω αν οχι θα μεινουν ετσι...δεν νομιζω να ειναι επικηνδυνο...αλλα σιγουρα θα ηταν πιο ομορφο...αυτος παντως στο υπομνημα εχει βαλει κατι σαν σιτα και οχι φιλτρο....ωραιο και αυτο
Ουτε για τα δαχτυλα υπαρχει προβλημα. Δεν μπορει να κοψει δαχτυλο το ανεμιστηρι.
Στο υπομνημα εχω βαλει σιτες αλουμινιου (aluminum fan filter) αλλα τις εχω βγαλει πια.
Και τα ανεμιστηρια τα τοποθετω πλεον πανω απο το καπακι για να τρωνε λιγοτερη υγρασια και αλατα.

Στο υπομνημα προσεχα πιο πολυ το look.
Αλλα μ'αρεσει και χωρις φιλτρα και πανω απο το καπακι το ανεμιστηρια.
Δουλευουν και πολυ καλυτερα/ανετα ετσι.
Εχω καταληξει στα παραπανω απο τη χρηση τους μεσα στο χρονο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-07-14, 16:07
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Και οντως σαρεσουν απο πανω;;βγαλε μας μια φωτογραφια να δουμε.και το καναλι με το καλωδιο απο πανω;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΨΥΞΗ ΣE ΡΙΟ 180 lionor Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 58 24-10-12 11:48
ψυξη xploder Αρχάριοι γλυκού νερού 20 09-06-11 01:16
Ψυξη ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 30-08-10 00:21
ψυξη VLASIS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 30 21-04-10 22:23
ψυξη chris129 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 24-04-07 18:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13300 seconds with 15 queries