Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-08, 07:29
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή αλλα ζωα

η δαφνη (ελληνικος ποιμενικος) η χλοη (πανεξυπνο ημιεμο) ο γιοντα (τρελος γατουλης)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGP0104.JPG
Εμφανίσεις:  410
Μέγεθος:  117,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGP0106.JPG
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  164,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGP0064.JPG
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  90,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-08, 10:01
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από σταυρος γ Εμφάνιση μηνυμάτων
ο γιοντα (τρελος γατουλης)

Ποσο τρελος??????????????
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-08, 13:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γουσταρω ελληνικο ποιμενικο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-08, 08:12
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τα ελληνικά ποιμενικά δεν είναι πιό μακρύτριχα;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-08, 11:54
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ελληνικά ποιμενικά δεν είναι πιό μακρύτριχα;
μπορει να μαδησε για το καλοκαιρι
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-08, 06:34
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή ελληνικα ποιμενικα

τα ελληνικα ποιμενικα υπαρχουν σε δυο τυπους μακρυτριχα και κοντοτριχα. δεν γινεται δαχωρισμος .τη δαφνη την πηρα απο το συλογο ελληνικου ποιμενικου και ειναι σε προγραμα αναπαραγωγης για την σωτηρια της ρατσας. τα αρσενικα (γαμπρους) τα διαλεγουν απο το συλογο οταν ειναι να ζευγαρωσει. αυτο ειναι καλο γιατι ο συλογος βρισκει και σπιτια για τα κουταβια. την εχω παει για ζευγαρωμα και με κοντοτριχους και με μακρυτριχους αρσενικους. ειναι σκυλια τελεια προσαρμοσμενα στο κλιμα μας αν και υποφερουν λιγο με τις πολλες ζεστες.το χειμωνιατικο παλτο τους ειναι πολυ πυκνωτερο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-08, 07:36
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Σύλλογος ελληνικού ποιμενικού; πολύ ενδιαφέρον! Θα το έχω υπόψην μου
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-08, 11:14
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.ofep.gr/

Αυτόν λες ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-08, 16:21
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή συλογος ελληνικου ποιμενικου

ακριβως αυτος ειναι ο συλογος. τα μονα καθαροαιμα ελληνικα ποιμενικα ειναι μεσω του συλογου. οποιος λεει οτι εχει ελ ποιμενικο και δεν ειναι μελος του συλογου ειναι απλα ψευτης. τ σκυλια δινονται απο το συλογο μονο σε οικογενειες που θα τα αγαπανε και θα εχουν σπιτι με μεγαλο κηπο. η τιμη ειναι συμβολικη (καλυπτει μονο εξοδα εμβολιων και διατροφης) αλλα υπαρχουν υποχρεωσεις. απαγορευεται το ζευγαρωμα χωρις να ειναι συντονισμενο απο το συλογο και η πωληση κουταβιων εκτος συλογου. βλεπω συχνα αγγελειες με πωλησεις ποιμενικων να ξερετε οτι ολοι αυτοι ειναι απατεωνες και τα σκυλια τους λιγοτερο η περισοτερο μπασταρδεμενα με διαφορες αλλες ρατσες.πριν απο 15 χρονια υπηρχαν στον κοσμο 20--30 καθαροαιμα ποιμενικα ολα αυτα που υπαρχουν τωρα (γυρω στα 400) ειναι απογονοι αυτων και ολα καταγεγραμενα.ειναι πανεμορφα σκυλια και πολυ καλοι φυλακες αλλα δεν ειναι υπακουα εχουν το χαρακτηρα γατας θα ελεγα. για προστασια παντως του χωραφιου τελεια. μια φορα μπηκε αλεπου για να προσπαθησει να παρει τισ παπιες η δαφνη πρεπει να ξεκουραζονταν, η αλεπου πηγε να σκαψει κατω απο το χωρο με τις παπιεσ για να μπει(βρηκα το σκαμενο μερος). την ακουσε ομως η τη μυρισε το αλλο πρωι βρηκα μελη απο την αλεπου σκορπισμενα στο οικοπεδο αλου το ενα ποδι αλου το αλλο αλου το κεφαλι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-08, 16:48
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από σταυρος γ Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβως αυτος ειναι ο συλογος. τα μονα καθαροαιμα ελληνικα ποιμενικα ειναι μεσω του συλογου. οποιος λεει οτι εχει ελ ποιμενικο και δεν ειναι μελος του συλογου ειναι απλα ψευτης. ...............
Συγνώμη αλλά σ' αυτό δεν συμφωνώ. Επειδή ο σύλλογος έχει καθαρόαιμα δεν σημαίνει ότι δεν έχει και κάποιος άλλος, και λέει ψέματα! Είναι δυνατόν ο σύλλογος να κατάφερε να μαζέψει όλα τα ελληνικά ποιμενικά;

Βέβαια λέγοντας αυτό δεν υποστηρίζω ότι όσοι μιλάνε για ελληνικά ποιμενικά λένε την αλήθεια. Δυστυχώς ψεύτες είναι πολλοί.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-09-08, 11:57
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή σιγουρα εχεις δικιο

εχεις δικιο σε αυτο που λεσ αλλα σε μια σχεδον εξαφανισμενη ρατσα ειναι δυσκολο να βρεισ καθαρα ατομα (οχι πως εχει ιδιεταιρη σημασια το να ειναι ενα ζωω καθαροαιμο. απλως δεν υπαρχει κανενασ αλος οργανισμος η στανταρ για να πει αν ενα σκυλι ειναι ελληνικος πομενικος. το μονο που μπορει να πει ενας ιδιοτηςειναι οτι το σκυλι που πουλαει ΜΟΙΑΖΕΙ με ελληνικο ποιμενικο το αν ειναι η όχι μπορει σε αυτη τη περιπτωση να το πει ενασ κριτης σκυλων και μονο μετα απο μετρήσεισ (υψος .φαρδος σαγωνιων κτλ) δεν ειμαι ιδιεταιρα υπερ των καθαροαιμων σκυλων αλλα ηθελα ενα ζωο που να μπορω νατο ζευγαρωνω να βλεπω το μεγαλωμα και να μην ανυσυχω για το μελλον των κουταβιων. θα μπορουσα βεβαια να παρω κατι σαν μολοσο που τα κουταβια αξιζουν πολυ αλλα δεν εχω την οικονομικη αναγκη να βγαζω λεφτα απο τα ζωα μου, προτιμω να ξοδευω λεφτα για αυτα. τη φυλη την ειχα γνωρισει οταν εκανα την πτυχιακη μου εργασια η οποια ειχε θεμα το μελλον της καφε αρκουδας , εκει εμαθα οτι ο σκυλος αυτος χρησιμοποιειται για να προστατευει τα κοπαδια απο αρκουδες εξαιτιας του θαρους του και της επιθετικοτητασ του. ειναι ζωο που αν επιτεθει η σκοτωνει η σκοτωνεται ποτε δεν κανει πισω.
παντως η χλοη (ο αλλος σκυλος ) εχει πολυ καλυτερο χαρακτηρα οπως ολα τα ημιαιμα και ειναι πολυ υπακουη σε αντιθεση με τη δαφνη. παντα τα καλυτερα ζωα σε χαρακτηρα ειναι τα ημιαιμα αλλα το προβλημα ειναι τα μωρα. ειδα και επαθα μεχρι να βρω σπιτι για τα γατακια απο τις γατες μου και τις στειρωσα το ιδιο θα κανω και για τη χλοη τη σκυλιτσα. ετσι κουταβια μονο απο τη δαφνη γινεται να δω. ζωα που δεν προοριζονται για ανπαραγωγη ειμαι της αποψης οτι πρεπει να ειναι παντα στειρωμενα.
-------------------------
ο συγκεκριμενος συλογος βασικα ξαναζωντανεψε τη φυλη. αν δεν ειχαν γινει προσπαθειες σημερα δεν θα ειχε κανενας τετοιους σκυλους . η πιθανοτητα να εχει καποιος παρει απο αλου σκυλους και να εκανε το ιδιο με τη βοηθεια κτηνιατρων και ειδικων κριτων στις ρατσες ειναι στα ορια του αδυνατου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη σταυρος γ : 03-09-08 στις 11:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-08, 12:42
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Είναι άξιοι συγχαρητηρίων που σώσανε την ράτσα! Αν δεν υπάρχει πιστοποίηση δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος.
Άκουσα όμως για κάποιον βοσκό που έμεινε "πιστός" στη ράτσα και φρόντισε να έχει πάντα καθαρόαιμα κουτάβια.

Εμένα μ' ενδιαφέρει να είναι καθαρόαιμο μόνο και μόνο για να μου "βγει" το ζώο - κατα το δυνατό - με τον χαρακτήρα που θέλω, και λέω κατά το δυνατό γιατί έχουν κι αυτά την προσωπικότητά τους.
Για έναν παράξενο λόγο (γκαντεμιά να πω όσα αδέσποτα ημίαιμα μάζεψα μου έκαναν πολλές ζημιές. Το τελευταίο ρήμαξε το κοτέτσι κι έπνιξε τα περισσότερα πουλιά, κι ας το μεγάλωσα από 2-3 μηνών περίπου!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-09-08, 14:27
Το avatar του χρήστη smernaros
smernaros Ο χρήστης smernaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

πανεμορφα ζωα φιλε να τα χαιρεσαι.

θα ηταν πολυ ευχαριστο, αλλα μου φενεται δυσκολο να εχουμε 15 χρονια επιλεκτικης εκτροφης του ελληνικου ποιμενικου.το πεντιγκρι της δαφνης ποσων γενεων ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-09-08, 14:54
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ωραιοι οι ελληνικοι ποιμενικοι

καποιες αποριες τωρα

η φυλη ακομα δεν εχει αναγνωρισθει απο την fci ετσι;

ειναι σταθεροποιημενος ο χαρακτηρας και η μορφολογια ; ή αυτο προσπαθειτε τωρα;

τι εξετασεις γινονται στα ζωα εκτροφης ;

ποια ζωα κρινονται καταλληλα για εκτροφη ;

τι δεν σου αρεσει στον χαρακτηρα τους ;

λουσυ οι ζημιες αυτες μπορουν ευκολα να αποφευχθουν με λιγη προσπαθεια απο εσενα μαζι με τον σκυλο και δεν φταιει το οτι ειναι ημιαιμα

για το οτι ο Ε. ποιμενικος σου δεν τις κανει μπορει να φταιει το οτι ειναι ποιμενικος
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-09-08, 08:05
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

η φυλη δεν εχει αναγνωριστει ακομη γιατι υπαρχουν καποια προβληματα απο οτι ξερω. θελουν να χωριστει η φυλη σε δυο διαφορετικες φυλες. τα ασπρα να ονομαστουν ελληνικοσ ποιμενικοσ και τα χρωματιστα σαν μολοσος της ηπειρου. ειναι λιγο παραλογο γιατι σε μια γεννα υπαρχουν ολων των χρωματων σκυλια και ειναι λιγο κουλο να ονομαζεισ τα μισα ωσ μια ρατσα και τα αλλα ωσ αλλη αφου ειναι αδερφια. οι εξετασεισ ειναι συνηθως απλος μετρισεισ για να διαπιστωθει αν ειναι εντοσ των στανταρ της φυλης. ξερω για τη δαφνη μεχρι τρεις γενειες πριν. αρνητικα τωρα: δεν ειναι υπακουα, δεν κανει σχεδον ποτε οτι του λεω. μασαει οτιδηποτε πλαστικο με μανια (ολα τα λαστιχα αυτοματου ποτισματος ακομα και τισ μπριζες ξεκολησε απο τουσ τοιχους του κηπου και τισ εφαγε. ειναι αδυνατον να παει βολτα χωρισ λουρι γιατι κινδυνευει να επιτεθει και να κοματιασει το πρωτο σκυλι που θα συναντησει μπροστα της. δεν τα παει καλα με τα υπολοιπα ζωα αν εβρισκε τισ παπιες η τιςγατες ελευθερες στον κηπο ειμαι σιγουρος οτι θα τις εκανε κομματια.τωρα αυτα δεν ξερω αν ειναι χαρακτηριστικα του δικου μου σκυλου η γενικα της φυλης. η δαφνη ειναι το πρωτο σκυλι που πηρα (μεχρι τοτε ειχα μονο γατες) και πολυ φοβαμαι οτι της φερομουν σα γατα οποτε απεκτησε το χαρακτηρα γατας.γενικα θα ελεγα οτι ειναι περισοτερο αγρια σκυλια απο το συνηθισμενο προς τα αλλαζωα και σε ορισμενουσ ανθρωπους. πρεπει να παιρνεις τις προφυλαξεις που θα επαιρνες για ενα αγριο θηριο( παντα κλειστη η πορτα του κηπου) ποτε σε καμια περιπτωση το ζωο ελευθερο εκτος κηπου κινδυνευει να κανει φονο και αμα αγριεψει μονο το τραβηγμα του λουριου στο λαιμο το σταματαει και αυτο με δυσκολια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα ζωα μου angelwho Άλλα ζώα 26 16-06-08 08:18
Τα Ζωα μου Σπύρος Μ Άλλα ζώα 27 29-05-08 00:12
να και τα αλλα μου ζωα NIKOL Άλλα ζώα 136 26-05-08 19:41
2 απο τα καινουρια μου ζωα NIKOL Άλλα ζώα 33 20-05-08 16:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07346 seconds with 14 queries