Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-07, 20:54
STeDoRiaN Ο χρήστης STeDoRiaN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Στην υπέροχη Θεσσαλονίκη (για μερικούς που ρωτάνε!)
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Πληροφορίες για Πιράνχα!

Hello, είμαι καινούργιος και λίγο άσχετος όσο αφορά τα ψαράκια....

Θέλω πολύ να πάρω Πιράνχα και θα ήθελα να μάθω μερικά χαρακτηριστικά που τα διακρίνουν.

Μου έχουν πει οτί θέλουν ειδιαίτερη προσοχή όσο αφορά το νερό, τη θερμοκρασία, και το φαγητό. Αλήθεια τι τρώνε??? (Κρέας)


Εχω ακούσει οτι τα σαγόνια αυτω των ψαριών ανοιγοκλείνουν πιο γρήγορα από κομπρεσερ. Αληθεύει?

Τί ενυδρείο πρέπει να έχω για να τα πάρω??


Αν είναι εύκολο πείτε και καμια ενδεικτική τιμή.....


Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-07, 21:17
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

φιλε μου καλυτερα αν αρχισεις τωρα το χομπι να μην αρχισεις με πιρανχα εχεις αρκετο διαβασμα μεχρι να φτασεις σε ενα πιρανχο ενυδρειο και να σε ενημερωσω οτι χρειαζονται περιπου 60+λιτρα ανα ψαρι και πρεπει να πηγαινουν κοπαδι που σημαινει αρκετα μεγαλο ενυδρειο και αρκετα εξοδα αρχισε σιγα σιγα να διαβαζεις διαφορα στην κατηγορια αυτη αλλα και γενικα για το στρωσιμο κτλ και τα ξαναλεμε
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-07, 21:39
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STeDoRiaN Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ακούσει οτι τα σαγόνια αυτω των ψαριών ανοιγοκλείνουν πιο γρήγορα από κομπρεσερ. Αληθεύει?
και αυτός δεν είναι ο βασικός λόγος για να τα αγοράσεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-07, 22:21
Το avatar του χρήστη flipper
flipper Ο χρήστης flipper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

λοιπον φιλε μ στεντοριαν το ενα πιρανα θελει 70 με 80 λιτρα μπορεις να παρεις πιρανα π.χ. απο την οικογενια serrasalmus κ να το εχεις μονο τ στο ενυδρειο γιατι δν χρειαζοντε να ειναι σε κοπαδι..εγω θα σ ελεγα να αρχισεις με το ποιο γνωστο ειδως τα pygocetrus reb belly piranha..τα p.reb belly πανε κοπαδι τν 3 κ οσο ποιο πολλα τοσο καλυτερα "να σκεφτεσε πανω απο 5" τιμη αν τα παρεις απο μικρη ηλικια δν θα ξεπερασουν τα 7ευρο..τι μπορεις να ταισεις περκα,γαριδα,άσπρο φιλέτο ψαριού,pellets κ (καρδια απο βοδι "εγω δν τα εχω ταισει ποτε για να λεω την αληθεια")..δν ξερω αν τα σαγωνια τσ ειναι ποιο γρηγορα απο κομπρεσερ αλλα θεωρουνται απ τα πιο γρηγορα ψαρια του αμαζονιου..πρωτου καταληξεις στην αγωρα τους ριξε καλο διαβασμα περι στωσηματος του ενυδρειο σ γιατι εχει μια διαδικασια π πρεπει να την κανεις σωτσα, τωρα το ενυδρειο σ θα πρεπει να ξεπερναει τα 230λιτρα για τα 3 πιρανακια σ για να ειναι κ ανετα..καλη επιτυχια!!!!!
__________________
..Ιορδανης..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-06-07, 01:15
STeDoRiaN Ο χρήστης STeDoRiaN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Στην υπέροχη Θεσσαλονίκη (για μερικούς που ρωτάνε!)
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Τόσα πολλά πρέπει να ξέρει κανείς για ένα ψαρι??

Σε βιβλία θα βρω τις απαραίτητες πληροφορίες? Βιβλιοθήκη κ.τ.λ???

Μπορείς να βάλεις Πιράνχα με χρυσόψαρα ή θα τα φάνε????

Γενικά με τα Πιράνχα μπορώ να βάλω κάποιο άλλο είδος ψαριού????

Είδα σε ένα μαγαζί κάτι ψαράκια που άνετα με τρώνε...

Έμοιαζαν με καρχαριάκια ή κάτι τέτοιο, είχανε κάτι δόντια πω πω

Υπάρχουν άλλα αιμοβόρικα ψαράκια που τρώνε κρέας, ανθρώπους κ.τ.λ.?

Υπάρχει ένα είδος Πυράνχα ή και άλλα?

Αλήθεια, τα ψαράκια που μάλλον θα πάρω είναι του ίδιου τύπου με αυτά που έφαγαν τα 300 άτομα στον Αμαζόνιο?

Ρωτάω πολλά ε?

Εντάξει ρ παιδιά κάποτε πρέπει να γίνει η αρχή...

Μη βαράτε!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-06-07, 07:11
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STeDoRiaN Εμφάνιση μηνυμάτων

Είδα σε ένα μαγαζί κάτι ψαράκια που άνετα με τρώνε...

Έμοιαζαν με καρχαριάκια ή κάτι τέτοιο, είχανε κάτι δόντια πω πω

Υπάρχουν άλλα αιμοβόρικα ψαράκια που τρώνε κρέας, ανθρώπους κ.τ.λ.?

Αλήθεια, τα ψαράκια που μάλλον θα πάρω είναι του ίδιου τύπου με αυτά που έφαγαν τα 300 άτομα στον Αμαζόνιο?



Μαλλον βλεπεις πολλες ταινιες τρομου....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-06-07, 11:27
Το avatar του χρήστη flipper
flipper Ο χρήστης flipper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

μεσα απ το gab θα διαβασεις "ψαξε παλια ποστ αυτα π ρωτας εχουν συζητηθει αρκετες φορες" κ απο αυτη την σελιδα http://www.tsamisaquarium.gr/eisagogi.htm.. STeDoRiaN μν το σκεφτεσε καν το χρυσοψαρο κ οτιδιποτε αλλο αν δν το φανε την πρωτη μερα θα ειναι επειδη θα ειναι χορτατα δν θα ζησει με τιποτα κ ειναι κριμα,γιατι θα εγκοβισεις ενα ψαρακι που δν θα εχει την ευκαιρια να ξεφυγει οπως σε αλλες συνθηκες στον αμαζονιο π μπορει να ειχε την τυχη να γλιτωνε,αυτη την ερωτηση την ειχα κανει κ εγω σε εναν παιδι π ειναι πολυ εμπειρος στο χωρο με τα πιρανα κ μ εδωσε αυτη τν απαντηση "Μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας θα έχεις με διάφορα τέτρα.Αυτή την στιγμή έχω black neon tetra χωρίς πρόβλημα.Στο παρελθόν είχα ancistrus,corydoras και clown loach χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά ήταν εξαίρεση" (Είδα σε ένα μαγαζί κάτι ψαράκια που άνετα με τρώνε)= γιατι δν δοκιμασες να μπεις μεσα να σ φυγει η απορια χεχεχε πλακα κανω!!! που μενεις???σιγα να μν ητνα κ οι 300 του λεονιδα οντως πολλεσ ταινιες βλεπεις κ αλλο αμαζονιος κ αλλο ενυδρειο για να φτασεις σε αυτο το επιπεδο να παρεις ψαρια τοσο αγρια κ να τα βαλεις στο ενυδρειο σ θα σ παρει καμια 10ετια experience κ βαλε,επισεις πολα λιτρα κ λεφτα...μεγαλη πιθανοτητα ειναι τα ψαρια που φαγαν τους 300 να ηταν reb belly αλλα μν το συγκρινεις θα στο ξανα πω αλλο ενυδρειο κ αλλο αμαζονιος αλλεσ καταστασεις μονο αν παραγκιλεις να στα φερουν π ειναι λεφτα κ δν θα στο σινιστουσα γιατι δν θα μπορεσεις να τα κρατησεις σε αυτο το σταδιο π εισαι..τωρα αν υπαρχουν αλλα πιρανα κ βεβαια πολλον ειδον κ χωριζονται κ σε οικογενιες αν κανεις μια αναζητηση θα τα βρεις ολα
__________________
..Ιορδανης..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-06-07, 12:01
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STeDoRiaN Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν άλλα αιμοβόρικα ψαράκια που τρώνε κρέας, ανθρώπους κ.τ.λ.?
Γιατί ρωτάς ??

ps.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STeDoRiaN Εμφάνιση μηνυμάτων
από προφίλ STeDoRiaN (Περιοχή: giati_rwtas? )
την περιοχή την ρωτάει το σύστημα για πάρα πολλούς διαφορετικούς λόγους ... για εμένα ο σημαντικότερος είναι το να γνωρίζουμε ο ένας τον άλλον καλύτερα .. είμαστε μία μεγάλη παρέα .. και το γνωριζόμαστε είναι κάτι που βοηθάει αρκετά ...
όταν κάποια στιγμή για παράδειγμα ρωτήσεις που μπορείς να βρεις τα πιράνχα ... πως απαιτείς να σου απάντηση κάποιος άμα δεν ξέρει σε ποια πόλη - χώρα μένεις ???
ελπίζω τώρα να σου λύθηκε η απορία ... και να φροντίσεις να αλλάξεις το προφίλ σου.

Ps2. πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση διάβασε πολύ … ΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΡΙΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ … και ευτυχώς υπάρχει πολύς κόσμος εδώ που ευχαρίστως θα σε βοηθήσει … συνέχισε να ρωτάς και να διαβάζεις … http://www.tsamisaquarium.com/

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parrot Εμφάνιση μηνυμάτων
και αυτός δεν είναι ο βασικός λόγος για να τα αγοράσεις...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 08-06-07 στις 12:20
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-06-07, 12:27
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Δεν ήθελα να απαντήσω εδώ μια και οι προηγούμενοι καλυψαν απόλυτα τις ερωτήσεις σου αλλά πρέπει να σου επισημάνω ότι τα πιράνια είναι ΥΠΕΡΟΧΑ ψάρια και αν κάποια στιγμή απόκτήσεις θα τα λατρέψεις ΑΛΛΑ σίγουρα δεν πρέπει να τα πάρεις για φιγούρα ή εφέ στους φίλους σου.

Δίαβασε εδώ μέσα και θα καταλάβεις. Και αν και όταν με το καλό τα αποκτήσεις και τους δώσεις τις συνθήκες που θέλουν, τότε και αυτά θα σε ανταμείψουν με την συμπεριφορά τους και θα τα ΘΑΥΜΑΖΟΥΝ (με την καλή έννοια) και οι φίλοι σου.

Διάβασε ΠΟΛΥ, πριν κάνεις το οτιδήποτε. ΔΕΝ είναι ψάρια για αρχάριους εκτός αν θέλεις να πετάξεις ορισμένα χρήματα και να σκοτώσεις ορισμένα ψάρια...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-06-07, 13:32
epouranios Ο χρήστης epouranios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Για να μην πεταξεις λεφτα και μετα να τραβας τα μαλλια σου εγω προσωπικα σου συστηνω να παρεις κανενα χρυσοψαρο που ειναι και ενα σχετικα ευκολο ψαρι.
Το οτι ειναι ευκολο ψαρι δεν σημαινει πως με το που αγοραζουμε ενυδρειο αγοραζουμε και δεκα χρυσοψαρα και τα ριχνουμε μεσα.Πρεπει πρωτα απο ολα να γινει σωστο στρωσιμο του φιλτρου διαδικασια που θα παρει περιπου ενα μηνα.Μετα μπορεις να βαλεις 1 χρυσοψαρο ανα 30 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-06-07, 15:27
STeDoRiaN Ο χρήστης STeDoRiaN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Στην υπέροχη Θεσσαλονίκη (για μερικούς που ρωτάνε!)
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Βασικά έχω 2 χρυσόψαρα σε γυάλλα, περίπου 3 μήνες... Καλά κρατάνε!

Έχουνε πάρει και ωραίο χρώμα!!!!

Ωραία ψαράκια αλλά θέλω κάτι πιο τολμηρό, κάτι τροπικό, κάτι επιθετικό...

Τα reb belly θεωρούνται και καλά τα πιο επιθετικά και επικίνδυνα ψάρια στην κατηγορία των Πιράνχα?

Έχει κανείς κανένα βιντεάκι με Πιράνχα????

Και καμιά photo δεκτή είναι...

Αν είναι εύκολο στείλτε τα με e-mail sto rile@freemail.gr

Σκέφτομαι αυτές τις μέρες να πάρω ενυδρείο και δεν ξέρω τι χωρητικότητας θα πρέπει να είναι!!!

Σκεφτόμουν να βάλω τα χρυσόψαρα με τα Πιράνχα αλλά μάλλον θα έκανα 2 φόνους.

Δηλαδή για να καταλάβω...

Αν θα έπαιρνα 5 Πιράνχα θα έπρεπε να τα έχω μόνα τους και να έχω ένα ενυδρείο που θα κόστιζε καμιά 200 euro?

15 Ε το ένα Πιράνχα είναι πολύ ή λίγο???

Γιατί αν χτυπάς το τζαμάκι του εντδρείου γίνονται εχθρικά τη στίγμη που τα ταιζεις?

Έχει καμιά ιδιαίτερη διαδικασία όσο αφορά το τάισμα?

Όχι για την τροφή αλλά για το τάισμα πιο πολύ ( δηλαδή τη διαδικασία).

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-06-07, 15:33
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

μαλλον με το διαβασμα και την υπομονη,θα πρεπει να εισαι λιγο μαλωμενος εε...???
ψαξε στο google,για φωτος,αρθρα κλπ....
ψαξε στην αγορα και στα πετ σοπ για ενδεικτικες τιμες....
αν χτυπας το τζαμακι του ενυδρειου,και εγω χτυπαω το παρμπριζ του αυτοκινητου σου,οταν βρισκεσαι σε τρυφερη στιγμη....(παραδειγμα-απαντηση στην ερωτηση σου)
για το ταισμα,ισχυει οτι και στα υπολοιπα ψαρια,προσοχη στην διατροφη και στην ποσοτητα,ποικιλια,και συχνες αλλαγες νερου......
...............
δεν σχολιαζω για γυαλα και χρυσοψαρα....αφου το λες οτι περνανε καλα,εισαι σιγουρος οτι περνανε,και μαλιστα πολυ καλα....(εκανες σε προηγουμενη ζωη χρυσοψαρο,και δεν μας το λες...??,και εμεις παιδευομαστε ακομα με ενυδρειακια ,φιλτρα,και αλλλαγες νερου.........)
με το συμπαθειο,ολα τα παραπανω....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-06-07, 15:44
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
συνέχισε να ρωτάς και να διαβάζεις … http://www.tsamisaquarium.com/
όταν το έγραφα αυτό υπέθεσα ότι θα γίνει κατανοητό ...
πρώτα διαβάζουμε ότι μας δίνουνε και μετά πάνω σε αυτά που δεν έχουμε καταλάβει ρωτάμε ...
βασικά το site που σου έδωσα είναι πολύ καλό κα έχει μέσα πάρα πολλά πράγματα τα οποία θα πρέπει οπωσδήποτε να ξέρεις πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε κίνηση ... τι είναι τα φίλτρα , πως δουλεύει η βιολογία του ενυδρείου μας ...κτλ κτλ κτλ ... ένα σορό πράγματα ...

αφού μάθεις καλά όλα όσα λέει αυτό το site μέσα ... θα δεις ότι θα έχεις πολύ πολύ λιγότερα πράγματα να ρωτήσεις ... και οι ερωτήσεις σου θα είναι πολύ ποιο εύστοχες ...

παράδειγμα αυτό θα το ήξερες αν είχες διαβάσει το site :

τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού ... τα πιράγχας τροπικά .. με τίποτα δεν θα έπρεπε να μπούνε μαζί έτσι και αλλιώς.
είναι σαν να βάζεις να ζήσουν μαζί στης ίδιες συνθήκες ένας εσκιμόο και έναν αφρικανό ... λες να πέρναγαν καλά ???



ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ... αλλιώς θα πετάξεις λεφτά και θα ταλαιπωρήσεις ζωντανά που δεν σου ταίνε σε τίποτα ... έχεις ένα μεγάλο πλεονέκτιμα που δεν το είχαμε οι περισότεροι εδω μέσα ..πρώτα έμαθεσ για εμάς .. και μετά θαπάρεις ενυδρείο ... έχεις μοναδική ευκερία να το ξεκηνίσεις σωστά και να το χέρεσε χωρής προβλήματα και θανάτους για πάρα πολυ καιρό ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-07, 00:22
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Φίλε STeDoRiaN, καλωσόρισες!

Απο τις ερωτήσεις που κάνεις, καταλαβαίνω οτι μάλλον ΔΕΝ έχεις και μεγάλη εμπειρία στο χόμπυ και θα πρότεινα τα εξής:
1. Μείωσε λίγο τις ταινίες τρόμου που βλέπεις
2. Διάβασε πρώτα ΟΣΟ μπορείς για τα ενυδρεία.
3. Ξεκίνα με απλά πραγματάκια και πιο "εύκολα" ψάρια. Το χόμπυ μας έχει διαβαθμίσεις στον βαθμό δυσκολίας σε διάφορα επίπεδα.
4. Κάνε ΥΠΟΜΟΝΗ και προσπάθησε να συγκεντρώνεις όσο πιο πολλά στοιχεία μπορείς. Εξασφάλισε πρώτα ένα "μέτριο" επίπεδο, και μετά προχώρα αργά και σταθερά στα πιο "δύσκολα"...

...επίσης θα ήταν χρήσιμο να συμπληρώσεις την ηλικία σου στο προφίλ για να μην έχουμε παρεξηγήσεις...

Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-06-07, 00:30
Το avatar του χρήστη flipper
flipper Ο χρήστης flipper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=Bvnst6Mr4TU
"Τα reb belly θεωρούνται και καλά τα πιο επιθετικά και επικίνδυνα ψάρια στην κατηγορία των Πιράνχα?"
ΟΧΙ, αλλα θα ηταν μια καλη αρχη για να μαθεις το ειδος κ μετα να πας σε ποιο αργια, αν βεβαια σ αρεσουν π δν υπαρχει περιπτωση να μν σ αρεσουν
"Αν θα έπαιρνα 5 Πιράνχα θα έπρεπε να τα έχω μόνα τους και να έχω ένα ενυδρείο που θα κόστιζε καμιά 200 euro?"
ΝΑΙ,σ ειπα με ποια ψαρια μπορεις να τα συνδεσεις αλλα δν εχω τν εμπειρια να σ πω κατι παραπανω δν εχω κανει το λαθος να βαλω αλλο ψαρι μεσα κ θα σ συνηστουσα να μν το κανεις ουτε συ..εδω μεταξυ τους δν τα ταιζεις κ αρχιζουν κ τρωγονται τους πιανει το φανομενο του κανιβαλισμου π θα πρεπει να το προσεχεις αν τυχον κανεις τν αγωρα τους..για τιμες θα πρεπει να την ψαξεις αλλα τα 200ευρο που λεσ ειναι πολυ λιγα κ σ ειπα οτι το ενα σε πολυ μικρη ηλικια 2 3cm γυρο στα 7ευρο..μηλαω παντα για τα reb belly, γιατι μπορεις να βρεις αλλο ειδους π να ξεπερνα κ τα 70ευρο αν ψαρι..
"Έχει καμιά ιδιαίτερη διαδικασία όσο αφορά το τάισμα?"
ΟΧΙ, ανοιγεις καπακι ριχνεις τροφη τρωνε τα θυριακια...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  amazon-animals-piranha.jpg
Εμφανίσεις:  1118
Μέγεθος:  40,2 KB  
__________________
..Ιορδανης..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-06-07, 12:55
ΠΕΤΡΟΣ Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2005
Περιοχή: Iωάννινα
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΠΕΤΡΟΣ Send a message via Skype™ to ΠΕΤΡΟΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από flipper Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.youtube.com/watch?v=Bvnst6Mr4TU
"Τα reb belly θεωρούνται και καλά τα πιο επιθετικά και επικίνδυνα ψάρια στην κατηγορία των Πιράνχα?"
ΟΧΙ, αλλα θα ηταν μια καλη αρχη για να μαθεις το ειδος κ μετα να πας σε ποιο αργια, αν βεβαια σ αρεσουν π δν υπαρχει περιπτωση να μν σ αρεσουν
"Αν θα έπαιρνα 5 Πιράνχα θα έπρεπε να τα έχω μόνα τους και να έχω ένα ενυδρείο που θα κόστιζε καμιά 200 euro?"
ΝΑΙ,σ ειπα με ποια ψαρια μπορεις να τα συνδεσεις αλλα δν εχω τν εμπειρια να σ πω κατι παραπανω δν εχω κανει το λαθος να βαλω αλλο ψαρι μεσα κ θα σ συνηστουσα να μν το κανεις ουτε συ..εδω μεταξυ τους δν τα ταιζεις κ αρχιζουν κ τρωγονται τους πιανει το φανομενο του κανιβαλισμου π θα πρεπει να το προσεχεις αν τυχον κανεις τν αγωρα τους..για τιμες θα πρεπει να την ψαξεις αλλα τα 200ευρο που λεσ ειναι πολυ λιγα κ σ ειπα οτι το ενα σε πολυ μικρη ηλικια 2 3cm γυρο στα 7ευρο..μηλαω παντα για τα reb belly, γιατι μπορεις να βρεις αλλο ειδους π να ξεπερνα κ τα 70ευρο αν ψαρι..
"Έχει καμιά ιδιαίτερη διαδικασία όσο αφορά το τάισμα?"
ΟΧΙ, ανοιγεις καπακι ριχνεις τροφη τρωνε τα θυριακια...
O ψάρης στην φωτό είναι p.cariba όχι naterreri
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-06-07, 20:59
Το avatar του χρήστη flipper
flipper Ο χρήστης flipper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

οντως φιλαρακι εχεις δικαιο ζητω συγνωμη η βιασινη μ φταιει..οριστε μια φωτο απο p.naterreri
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  piranha_super_red_04_05_02.jpg
Εμφανίσεις:  456
Μέγεθος:  65,7 KB  
__________________
..Ιορδανης..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-06-07, 07:18
Το avatar του χρήστη TaitO
TaitO Ο χρήστης TaitO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Κι εγώ όταν ξεκίνησα να ψάχνω για πιρανχα ρώτησα ποια είναι η πιο άγρια φυλή από αυτά αλλά εσύ είσαι το κάτι άλλο :Ρ (άκου να τρώνε ανθρώπους.... χαχαχαχαχα)
__________________



Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-06-07, 00:17
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

όταν λέτε p.caribe εννοείται catoprion mento (wimple piranha) ή .....;;;;
αυτό υποθετικά δεν ξεπερνά τα 15cm (σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο fish base). θα μπορούσα να βάλω 2 σε φυτεμένο ενυδρείο 120 λίτρων;
Με τις άλγες τι κάνετε; καθαρισμός με ξύστρα ή μπορεί να μπει κάποιο sae, γλύφτης ή .....;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-06-07, 00:53
Το avatar του χρήστη flipper
flipper Ο χρήστης flipper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

φιλε μ οχι ειναι 2 διαφορετικα ειδη το Catoprion metro οντως φτανει στα 15cm ετσι οπως λενε αλλα κρατιουνται μονα τους σε ενα ενυδρειο..με τσ αλγες οτι θες χρεισιμοποιησε εκτος απο καποιο ψαρι, κ χερακι αλλα σε μικρη ηλικια στο μελλον γαντι γιατι οσο κ να σε μαθει ποτε δν ξες..περιμενε κ την απαντηση του Στελιου "taito"
__________________
..Ιορδανης..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-06-07, 02:46
STeDoRiaN Ο χρήστης STeDoRiaN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Στην υπέροχη Θεσσαλονίκη (για μερικούς που ρωτάνε!)
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Σας ακούω να μιλάτε για μεγέθη Πιράνχα κ.τ.λ.

Αλήθεια το πιό μεγάλο μέγεθος Πιράνχα που υπάρχει πιο είναι?

Τουλάχιστον μέσα σε ένα ενυδρείο πόσο μεγαλώνουν?

Αν τα πάρω μικρά (Πιράνχα) θα μεγαλώσουν ή θα μείνουν πάντα μικρά?

Γνωρίζω πως πρέπει να έχουν και κάποια "άνεση" στο ενυδρείο!

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-06-07, 07:51
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Τα πιράνια αν δεν τους δώσεις εσύ "ανεση" φροντίζουν και την κάνουν μόνα τους...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-06-07, 08:22
Το avatar του χρήστη TaitO
TaitO Ο χρήστης TaitO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Stedorian,

Καταρχήν δεν ξέρω κατα πόσο ενδιαφέρεσαι για τα συγκεκριμένα ψάρια...
Όσον αφορά το τι θέλεις να κάνεις με αυτά τα ψάρια και από τα λεγόμενά σου μάλλον θέλεις να τα ταίζεις ζωντανή τροφή από ότι κατάλαβα για να κάνεις το κέφι σου.... (πράγμα που δεν συμφωνεί κανείς και ίσως να μην σε βοηθήσει και κανείς ώστε να βρεις αυτό που θέλεις...)

Τεσπα...
Αυτα που κυκλοφορούν στην αγορά φτάνουν στα 25cm maximum και είναι κοπαδόψαρα (P. Nattereri)
Άλλο είδος δύσκολα να βρεις αν και κατά καιρούς φέρνουν κάποια μαγαζιά...

Πολυ γενικά σου λέω :

Λίτρα: 60cm / ψάρι (minimum 3 ψάρια)
Οπότε μιλάμε για 60Χ3 = 180 λίτρα ενυδρείο...

Τροφή: chichlid pellets, κατεψυγμένα (καλαμάρια,γαρίδες,φιλέτο ψαριού)

Συμβίωση με άλλο ζωντανό οργανισμό δεν μπορείς να πετύχεις... ελάχιστοι το πέτυχαν...

Το ενυδρείο πρέπει να είναι στυλ αμαζονιου και ευρύχωρο φυσικά...
Φυτεμένο και με ξύλα είναι πολύ καλή λύση...
Άλγες , αν το ενυδρείο δεν είναι φυτεμένο και σε ισορροπία , θα έχεις συνέχεια δυστυχώς...

Αυτά τα λίγα...
__________________



Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-06-07, 21:48
STeDoRiaN Ο χρήστης STeDoRiaN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Στην υπέροχη Θεσσαλονίκη (για μερικούς που ρωτάνε!)
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Όχι δεν θέλω να τα ταίζω ζωντανή τροφή!

Απλά με παραξένεψε το γεγονός ότι τρώνε κρέας......

Γιαυτό και ρώτησα και κάποια άλλα πράγματα, για τα Πιράνχα.

Όυτε και εγώ είμαι της άποψης να ταίζουμε σε οποιοδήποτε κατοικίδιο ζωντανή τροφή.

Αναφέρατε κάτι για ξύλα μέσα στο ενυδρείο ή κάτι που να θυμίζει Αμαζόνιο....

Για το πώς θα διαμορφώσω το ενυδρείο κ.τ.λ. θα ρωτήσω απο εκεί που θα το αγοράσω?

Τώρα όσο αφορά τα άλγη θα είναι μεγάλο πρόβλημα???

Δεν είναι καλό για τα ψάρια? (Πιράνχα)

Όσοι είναι απο Θεσσαλονίκη ας με διαφωτίσουν στο πρόβλημα της επιλογής του βιβλίου για ψάρια-κατοικίδια.

Γίνεται η έκθεση βιβλίου!!!

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-06-07, 09:03
Το avatar του χρήστη TaitO
TaitO Ο χρήστης TaitO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

θα σου πρότεινα να διαβάσεις εδω μέσα τα ποστ που έχουν σχέση με το είδος... έχει και πολλά links για ανάλογες σελίδες...
Και να έρθεις σε κανα meeting κάθε πρώτη κυριακή κάθε μήνα που κάνουμε στι θεσ/νικη για να σε κατατοπίσουμε και να δεις τι θέλεις να κάνεις..
__________________



Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-06-07, 02:44
STeDoRiaN Ο χρήστης STeDoRiaN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Στην υπέροχη Θεσσαλονίκη (για μερικούς που ρωτάνε!)
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Σε ποιό μέρος γίνεται αυτή η συνάντηση και τι ώρα???

Βασικα έχω βαρεθει να ψάχνω απο εδώ κι απ' κει....

Λίγο πολύ τα ίδια λένε.

Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω για την συνάντηση αυτή περισσότερα!

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-06-07, 00:43
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όχι δεν θέλω να τα ταίζω ζωντανή τροφή!

Απλά με παραξένεψε το γεγονός ότι τρώνε κρέας......
εκπλησομαι απο το γεγονος οτι σε παραξενεψε οτι τρωνε κρεας αλλα δε σε παραξενεψε οτι φαγανε τον Λεωνιδα και τους 300 στον αμαζονιο! απο τι ειμαστε δηλαδη εμεις απο σοκολατα? οΟ

λιγο διαβασμα οπως ειπαν οι αλλοι και κατα τα αλλα δεν εχω να συμπληρωσω τιποτα παραπανω για την ωρα..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-06-07, 09:04
Το avatar του χρήστη a-sakis
a-sakis Ο χρήστης a-sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 219
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chriskousis Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα δε σε παραξενεψε οτι φαγανε τον Λεωνιδα και τους 300 στον αμαζονιο!
Δεν το κατάλαβα αυτό; Από ποιά ιστορία είναι;
Φτάσανε οι 300 μαζί με τον Λεωνίδα στον αμαζόνιο;
Από έγκρυρη πηγή αυτό;
Κανένας Λιακόπουλος θα το είπε πάλι!!!
__________________
Τα tropheus μου
Ότι έχω γράψει σ'αυτό το forum,συμπεριλαμβανομένης και αυτής της πρότασης,είναι ψέμα...
ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ.
ΓΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΖΗΤΟΥΜΕ ΔΙΟΡΙΑ 24 ΩΡΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προετοιμασία για αστακό - Πληροφορίες filoxenos Γλυκό νερό - Γενικά 1 17-07-06 09:38
Πληροφορίες για AMMOLOCK 2... filoxenos Γλυκό νερό - Γενικά 7 30-12-05 14:44
Πληροφορίες για προϊόντα Tetra halvas69 Ιστοσελίδες στο Internet 2 16-11-05 00:59
Πληροφορίες για Reef ;;; pauuuulllllllll Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 5 27-03-05 12:22
Πληροφορίες για θυληκά Guppies sv2fpi Ζωοτόκα 6 05-06-03 00:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09547 seconds with 14 queries