Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-18, 08:53
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή Αντεχει ο ορόφος 700λιτρα ενυδρειο?

Παντα ηθελα ενα τεράστιο ενυδρειο και προσεχώς εχω την δυνατότητα να το κανω.
700λιτρα με μηκος 1,80,σκέφτομαι anubias a1800 η Rehau 600.

Ομως με ανησυχεί πολυ αν το αντέχει το 2οροφο σπιτι το οποιο ειναι παλιο μεν αλλα γερο δε.
Ειναι ολο απο τουβλο με 12cm πλακα στη μεση,με μια μπετο κολώνα μονο.
Το ενυδρειο θα μπει μακρια απο αυτήν την κολωνα,απο κάτω του ομως υπαρχει τοίχος απο τούβλα.

Συνολικά λιτρα μαζι με βαση,γυαλί,νερο,αμμο,πέτρες υπολογίζω να είναι 900κιλα και η επιφάνεια που θα παταει 1.07 m2 που σημαίνει 833κιλα ανα m2.
Σωστα τα λέω?
Λετε να εχω πρόβλημα?

Το να παω σε μηχανικό ειναι δυσκολο και απο οτι διαβάζω στα φορουμ* πολλες φορες δεν σού δινουν σαφή απάντηση.

Θελω να ακούσω απόψεις απο συνχομπιστες που το εχουν ψάξει και εχουν τετοια βαρια ενυδρεία σε οροφο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-18, 09:31
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Δε μπορει να σου δωσει σαφη απαντηση ο μηχανικος και να παρει την ευθυνη για ενα κτηριο που δεν εχει φτιαξει. Οποτε σωστο.

Συνηθως και απο οτι διαβαζω απο τα παιδια εδω αντεχει. Σιγουρα εχεις τα σχεδια του σπιτιου τα οποια μπορεις να προσκομισεις στον μηχανικο για να κανει μια εκτιμηση πιστευω...

Αν ειναι οικοδομη πριν το 1980 που τα σπιτια δεν ειχαν καποιες προδιαγραφες θελει περισσοτερο ψαξιμο πιστευω.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-18, 09:35
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν έχει σκελετό από μπετό το σπίτι; Είναι η παλιά δόμηση που στηριζόταν στους τοίχους και τα χωρίσματα για στήριξη; Αν ναι, η όλη κατασκευή εξαρτάται από το πόσο καλός ήταν αυτός που το έφτιαξε, δεν υπάρχει ακριβώς τυποποίηση σε τέτοιες κατασκευές. Αν ήταν κατασκευή που στηριζόταν σε μπετό ή σίδερο, θα σου έλεγα σίγουρα αντέχει γιατί είναι φτιαγμένα να αντέχουν με ασφάλεια 1-1,5τόνο/τμ και πρακτικά οι αντοχές είναι μεγαλύτερες.
Τα παλιά σπίτια που χρησιμοποιούσαν τους τοίχους για στήριξη, ιδιαίτερα όσα έχουν περάσει τους σεισμους τόσα χρόνια μια χαρά, γενικά είναι γερές κατασκευές και πρέπει να αντέχουν τέτοιο βάρος χωρίς πρόβλημα. Η πλάκα αντέχει άνετα, λογικά και οι στηρικτικοί τοίχοι είναι οκ. Προσωπικά θα το έκανα.

Όταν λέω να αντέχει το βάρος, εννοώ να μην επηρρεάζεται η στατικότητά του σε σεισμούς, αλλιώς το βάρος το αντέχει για πλάκα.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-18, 10:25
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει σκελετό από μπετό το σπίτι; Είναι η παλιά δόμηση που στηριζόταν στους τοίχους και τα χωρίσματα για στήριξη; Αν ναι, η όλη κατασκευή εξαρτάται από το πόσο καλός ήταν αυτός που το έφτιαξε, δεν υπάρχει ακριβώς τυποποίηση σε τέτοιες κατασκευές. Αν ήταν κατασκευή που στηριζόταν σε μπετό ή σίδερο, θα σου έλεγα σίγουρα αντέχει γιατί είναι φτιαγμένα να αντέχουν με ασφάλεια 1-1,5τόνο/τμ και πρακτικά οι αντοχές είναι μεγαλύτερες.
Τα παλιά σπίτια που χρησιμοποιούσαν τους τοίχους για στήριξη, ιδιαίτερα όσα έχουν περάσει τους σεισμους τόσα χρόνια μια χαρά, γενικά είναι γερές κατασκευές και πρέπει να αντέχουν τέτοιο βάρος χωρίς πρόβλημα. Η πλάκα αντέχει άνετα, λογικά και οι στηρικτικοί τοίχοι είναι οκ. Προσωπικά θα το έκανα.

Όταν λέω να αντέχει το βάρος, εννοώ να μην επηρρεάζεται η στατικότητά του σε σεισμούς, αλλιώς το βάρος το αντέχει για πλάκα.

Τετοια κατασκευή ειναι και απο οτι μου ειπαν εχει πεσει πολυ σίδερο στην κατασκευή.
Αν βαλω κατω απο το ενυδρειο μια βαση 2μ x 1μ δεν θα εχω αυτόματος 900κιλα σε 2m2 αρα 450 σε 1m2?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-18, 10:36
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν η βάση είναι αρκετά άκαμπτη ώστε να κατανέμει το βάρος ομοιόμορφα, ναι. Πρακτικά όμως δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο γιατί τον ρόλο της διάχυσης και κατανομής του φορτίου τον παίζει η ίδια η πλάκα, η οποία δεν ενοχλείται πουθενά από τέτοια φορτία.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-18, 11:00
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ένας εμπειρος μηχανικός μπορεί να σου δώσει μια εκτίμηση γιατί γνωρίζουν τις προδιαγραφες που ίσχυαν οταν χτίστηκε το σπίτι σου. Μην περιμένεις ομως να βάλει το χερι του στην φωτιά για κατασκευή που δεν είναι δικιά του μιας και κακοτεχνίες ή μη τήρηση των προδιαγραφών δεν μπορεί να τις γνωριζει. Εκτός κι αν βγάζουν μάτι. Για να στο "υπογράψει" θα πρεπει να μπει στην διαδικασία πραγματικής αυτοψίας στο σπίτι κατι που σημαίνει οτι θα τρυπήσει σε αρκετά σημεία...

Πάντως στα βάρη που αναφέρεις κατα 99% δεν υπάρχει προβλημα αν μιλάμε για σπίτια μετά το 1970.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-04-18, 12:09
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Καταλαβα! Το χειρότερο που μπορεί να γίνει ειναι ρογμη?ή να βρεθεί απο κατω το ενυδρειο κατευθιαν?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-04-18, 13:13
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβα! Το χειρότερο που μπορεί να γίνει ειναι ρογμη?ή να βρεθεί απο κατω το ενυδρειο κατευθιαν?
Μπα, αυτα δεν είναι τίποτα. Διορθωνονται. Μπορεί ομως να τύχουν και χειρότερα. Να είσαι πχ στον πέμπτο και να σου βγει στο ισογειο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-04-18, 19:11
Το avatar του χρήστη Baggelhs.
Baggelhs. Ο χρήστης Baggelhs. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2016
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

και εγω σε παρομοια φαση βρίσκομαι , ( συντομα θα ερθει 750λιτρο) σε παλια οικοδομη και με ξυλινο πατωμα ) ηδη εχω μεσα περιπου 1 τονο σε νερο .. 420 λιτρα γλυκου --- και --αυτο που εκανα στο θαλασινο 620 λιτρα- ηταν να αφησω το μαιν στο σαλονι και να βαλω το σαμπ στην κουζινα κανοντας τρυπες και σωληνωσεις αναμεσα στον τοιχο , αρα τωρα το νεο ενυδρειο θα μπει με βαση flat κοιλοδοκου- στην αλλη πλευρα του δωματιου ( 16 τμ ) και θα ακουμπηση σε γωνια , ευελπιστω να μην εχω θεμα γτ εγω ειμαι στον 5ο οροφο .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-04-18, 19:58
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Ετσι ακριβως!Αν σε πιασει η τρελα να στησεις νεο ενυδρειο δεν σε σταματαει τιποτα,ουτε κατασκευες,ουτε χωρος,ουτε χρονος!ολα ξεπερνιουνται!!!

Σε ποιον οροφο?τι πλακα εχει?ρωτησες μηχανικο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-04-18, 20:06
Kostas.1986 Ο χρήστης Kostas.1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2018
Περιοχή: Γρεβενά
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Λόγο της ιδιότητας μου σου λέω ότι αντέχει άνετα... Τα 700 λίτρα είναι γύρο στα 900 κιλά... Εάν δεν αντέχε αυτά τα κιλά θα έπρεπε να το γκρεμίσεις.. χαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-04-18, 09:01
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ότι αντέχει ως έχει, είναι σίγουρο.
Αυτό που προβληματίζει είναι τι συμπεριφορά θα υπάρξει σε έναν σεισμό. Εκεί όπου η φόρτιση στην πλάκα πολλαπλασιάζεται.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-04-18, 11:01
Kostas.1986 Ο χρήστης Kostas.1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2018
Περιοχή: Γρεβενά
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι αντέχει ως έχει, είναι σίγουρο.
Αυτό που προβληματίζει είναι τι συμπεριφορά θα υπάρξει σε έναν σεισμό. Εκεί όπου η φόρτιση στην πλάκα πολλαπλασιάζεται.
Το ενυδρείο θα σπάσει.. το σπίτι δεν πέφτει...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-04-18, 12:50
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν αναφέρω πουθενά ότι θα πέσει κάποιο σπίτι. Στην πλάκα αναφέρομαι, μιας και δεν υπάρχουν επαρκή δοκάρια και κολώνες.
Το ενυδρείο για να σπάσει ή θα πρέπει να πέσει κάτω, οπότε 900 κιλά για να πέσουν από το κούνημα θα πέσουν και τα σπίτια (άρα αδύνατο), ή θα πρέπει να ακουμπήσει σε κάποιο τοίχο…
Εγώ μιλάω για την στατικότητα και την αντοχή της πλάκας που θα πατήσει το ενυδρείο. Στην καθημερινότητα τίποτα δεν θα συμβεί. Το θέμα όμως αλλάζει σε έναν σεισμό, που τότε η πλάκα θα δεχτεί -ανάλογα την ισχύ του- και άλλες δυνάμεις. Αυτές λοιπόν οι δυνάμεις + το βάρος του ενυδρείου, μπορεί να είναι καθοριστικές για μια ενδεχόμενη ζημιά.
Στην δικιά μου περίπτωση σε ίδιο βάρος, μίλησα με μηχανικό (δεν έκανε αυτοψία ούτε και είδε σχέδια). Αλλά του εξήγησα ότι η οικοδομή είναι σχετικά νέα και ότι εκεί που θα πατήσει το ενυδρείο υπάρχουν δυο δοκάρια και κολώνες. Τότε μου έδωσε το ok.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-04-18, 12:50
Kostas.1986 Ο χρήστης Kostas.1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2018
Περιοχή: Γρεβενά
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναφέρω πουθενά ότι θα πέσει κάποιο σπίτι. Στην πλάκα αναφέρομαι, μιας και δεν υπάρχουν επαρκεί δοκάρια και κολώνες.
Το ενυδρείο για να σπάσει ή θα πρέπει να πέσει κάτω, οπότε 900 κιλά για να πέσουν από το κούνημα θα πέσουν και τα σπίτια (άρα αδύνατο), ή θα πρέπει να ακουμπήσει σε κάποιο τοίχο…
Εγώ μιλάω για την στατικότητα και την αντοχή της πλάκας που θα πατήσει το ενυδρείο. Στην καθημερινότητα τίποτα δεν θα συμβεί. Το θέμα όμως αλλάζει σε έναν σεισμό, που τότε η πλάκα θα δεχτεί -ανάλογα την ισχύ του- και άλλες δυνάμεις. Αυτές λοιπόν οι δυνάμεις + το βάρος του ενυδρείου, μπορεί να είναι καθοριστικές για μια ενδεχόμενη ζημιά.
Στην δικιά μου περίπτωση σε ίδιο βάρος, μίλησα με μηχανικό (δεν έκανε αυτοψία ούτε και είδε σχέδια). Αλλά του εξήγησα ότι η οικοδομή είναι σχετικά νέα και ότι εκεί που θα πατήσει το ενυδρείο υπάρχουν δυο δοκάρια και κολώνες. Τότε μου έδωσε το ok.
Ναι βρε για την πλάκα σου μιλάω φίλε..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-04-18, 13:21
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
οπότε 900 κιλά για να πέσουν από το κούνημα θα πέσουν και τα σπίτια (άρα αδύνατο)
Θα βιδωσεις τη βαση με στριφωνια στο τοιχο ή με φλαντζες στο πατωμα?

Γιατι αν δεν τη βιδωσεις δε θεωρω αδυνατο να πεσει το ενυδρειο απο τη στιγμη που το εσωτερικο του (νερο) ειναι κινητο.

Σχετικο-Ασχετο:
Εχω δει τεραστιες κατασκευες ενυδρειων εδω για τις οποιες εχω απορια στη σεισμογενη χωρα που ειμαστε αν εχει προβλεφθεί κατι τετοιο.

Καθε 20 χρονια περιπου γινονται σεισμοι και ο τελευταιος ηταν το 1999.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-04-18, 13:22
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Με το μεγεθος η τη διαρκεια του σεισμου,
που τυχον ΘΑ αντιμετωπισει η πλακα η/και το ενυδρειο,
εμεις θα τρεχουμε μαλλον να σωθουμε
και δεν θα μας απασχολει κατι τετοιο εκεινη την ωρα.

Και αυτο μιλωντας τουλαχιστον για εργοστασιακων διαστασεων ενυδρεια.

Καλο παντως θα ειναι να λαμβανουμε τα παντα υποψιν
και να μελεταμε τη θεση που θα μπει ειδικα ενα μεγαλο ενυδρειο,
οπως δοκαρια, κολωνες απο κατω/διπλα του κλπ.

Οσο για την παλαιοτητα των οικοδομων,
υπαρχουν πολυκατοικιες εξαιρεσεις,
5 και 6 οροφων στο Κολωνακι (και οχι μονο),
που σηκωθηκαν τη δεκαετια του 1950,
(σκεψου το μπετον το φτιαχνανε με τα χερια τοτε)
και στους σεισμους του 1981 και του 1999,
δεν επαθαν το παραμικρο σε σχεση με πολλες οικοδομες μετα του 1970.

Περισσοτερες αμφιβολιες εχω αν θα αντεξουν
οι πιο πολλες ψευτικες εργοστασιακες βασεις
που δινουν οι εταιριες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-04-18, 13:30
Kostas.1986 Ο χρήστης Kostas.1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2018
Περιοχή: Γρεβενά
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Αμάν ρε παιδιά.. Τι είναι τα σπίτια για να πέσουν; Μην λέτε χαζαμαρες.. Εδώ στα χωριά έχουν κάτι παλιόσπιτα και βάζουν 5 τόνους ξύλα στο μπαλκόνι και είναι μια χαρά... Αυτό το θέμα ούτε καν έπρεπε να το συζητάτε.. ΕΓΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΩ 2 ΤΟΝΟΥΣ ΞΥΛΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ. ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠ ΤΟ 1986... Και το ενυδρείο να πέσει η πλάκα δεν παίρνει τίποτα. Ρώτησα τον μηχανικό μου γιατί βγηκαμε για καφέ και γελούσε... Όσο λεπτή και όσο παλιά να είναι η πλάκα δεν πέφτει... Εάν δεν αντέχει 5 με 7 τόνους τότε το σπίτι κρίνετε ακατάλληλο για κατοίκηση μου είπε..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-04-18, 13:31
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kill_bill Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το μεγεθος η τη διαρκεια του σεισμου,
που τυχον ΘΑ αντιμετωπισει η πλακα η/και το ενυδρειο,
εμεις θα τρεχουμε μαλλον να σωθουμε
και δεν θα μας απασχολει κατι τετοιο εκεινη την ωρα.
Αυτό εννοείται....

Αν γίνει τόσο μεγάλος σεισμός που θα ρίξει κάτω ενυδρείο 900 κιλών, τρέχουμε να σωθούμε!

Αν όμως το βάλουμε σε σπίτι χωρίς καλά καλά κολώνες και με έναν μικρότερο σεισμό, μπορεί η πλάκα να ραγίσει... Τόσο απλά...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-04-18, 13:32
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Προσωπικα δε μιλαω για τα σπιτια αλλα για τα ενυδρεια.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-04-18, 13:42
Kostas.1986 Ο χρήστης Kostas.1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2018
Περιοχή: Γρεβενά
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Από ενυδρεία εάν αντέχουν ή όχι δεν ξέρω γιατί είμαι αρχάριος.. Αλλά από σπίτια έχω μια γνώση.. Σε οικοδομή δούλευα 15 χρόνια...
-------------------------
Επειδή με βοηθήσατε αρκετά εδώ στο φόρουμ με τα ψάρια πήρα τον μηχανικό μόλις τωρα και του το είπα. Με ρώτησε έτος κατασκευής και τι οπλισμό έχει.. Είναι σε χωριό ή σε πόλη; Και σε πια πόλη ή χωριό; (Η οικοδομή στην πόλη έχει κάποια στανταρ. Στο χωριό όχι τόσο) Αυτά αρκουνε.. Εάν έχει κολόνα από κάτι ή όχι δεν έχει σημασία μου είπε γιατί τα κιλά είναι πολύ λίγα για την πλάκα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas.1986 : 11-04-18 στις 13:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-04-18, 14:06
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas.1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ενυδρεία εάν αντέχουν ή όχι δεν ξέρω γιατί είμαι αρχάριος..
Δε χρειαζεται να ξερεις πολλα. Κοινη λογικη και λιγο μυαλο θελει.
Οταν εχεις 1 μετρο υψωμενη γυαλα με ρευστο περιεχομενο ειναι θεμα απο μονο του.

Μενω στον πρωτο οροφο οικοδομης του 2006. Οταν εφτιαξα τη βαση για το 180λιτρο παροτι ειναι λιγα τα κιλα η βαση βιδωθηκε στο τοιχο με φλαντες 8 στριφωνια 12αρια και ρητινη στις τρυπες. Κοστος μηδαμινο.

Για αυτο μιλαω και δε ξερω ποσοι το εχουν κανει για να εχουν το κεφαλι τους υσηχο, και ειδικα οσοι εχουν πολλα περισσοτερα λιτρα ενυδρειο.

...συγγνωμη απο το φιλο που βγηκαμε offtopic.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-04-18, 14:36
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Νομιζω οτι το παρακανουμε πλεον. Με τέτοιο βαρος είναι απίθανο να έχει προβλημα η πλακα, θα πρεπει να μιλάμε για πολύ παλιό σπίτι που κτίστηκε εντελώς εκτός προδιαγραφών.

Στο μονο που θα μπορούσε να δημιουργηθεί προβλημα με βαρος κοντά στον τόνο δεν ειναι στην πλακα αλλα στο πάτωμα του σπιτιού αν αυτό είναι απο φτηνο/πολυκαιρισμενο ξυλο, αν εχει κακοτεχνιες στην τοποθετηση του ή αν το πατωμα ειναι παρκε της πλάκας...

Σε οτι τωρα αφορα την ασφάλεια του ενυδρείου, για να φύγει απο την θέση του γυαλα 1 τόνου σημαίνει οτι στο υπολοιπο σπιτι έχει γίνει καταστροφή οποτε το τελευταίο που σε απασχολεί ειναι το ενυδρείο. Απο την αλλη ομως το να το "ασφαλιζουμε" βιδωνοντας αν ειναι δυνατον την βαση στον τοίχο έχει θετικα γιατί έτσι μειωνουμε την ταλάντωση του σε περιπτωση σεισμού. Κατι που -αν μη τι αλλο- μπορεί να μας γλυτώσει απο το Ν1 προβλημα στα ενυδρεία οταν υπάρχει δυνατός σεισμός, το να χυθεί νερο απ εξω...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-04-18, 15:19
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε οτι τωρα αφορα την ασφάλεια του ενυδρείου, για να φύγει απο την θέση του γυαλα 1 τόνου σημαίνει οτι στο υπολοιπο σπιτι έχει γίνει καταστροφή οποτε το τελευταίο που σε απασχολεί ειναι το ενυδρείο. Απο την αλλη ομως το να το "ασφαλιζουμε" βιδωνοντας αν ειναι δυνατον την βαση στον τοίχο έχει θετικα γιατί έτσι μειωνουμε την ταλάντωση του σε περιπτωση σεισμού. Κατι που -αν μη τι αλλο- μπορεί να μας γλυτώσει απο το Ν1 προβλημα στα ενυδρεία οταν υπάρχει δυνατός σεισμός, το να χυθεί νερο απ εξω...
Συγγνωμη φιλε αλλα διαφωνω. Το ενυδρειο με τη ταλαντωση εχει πολυ μεγαλες πιθανοτητες να πεσει οχι μονο να χυθει νερο οταν η κατασκευη ειναι ισα ισα με το ενυδρειο δεν ειναι βιδωμενη πουθενα σταθερα και εχει οπως προειπα ρευστο περιεχομενο που πολλαπλασιαζει τη ταλαντωση.

Εγω θυμαμαι στο σεισμο του 1999 "πολλες βιβλιοθηκες σε κεφαλια"... τωρα δε ξερω αν τα 20 σχεδον χρονια ειναι πολυς καιρος για να ξεχναμε κατι τετοιο.

Τελοσπαντων των φρονιμων τα παιδια που λενε....
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-04-18, 17:01
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Βιδώνεις την βάση, όχι το ενυδρείο. Σε σεισμό η βάση θα ταλαντεύεται όπως το κτήριο (τοίχος) που είναι βιδωμένη. Από πάνω το ενυδρείο ακολουθεί την ταλάντωση ή κουνιέται και μετατοπίζεται πέραν της βάσης?
Μήπως αυτό που έκανες είναι χειρότερο? Γιατί σπας την ομοιογενή ταλάντωση βάσης + ενυδρείου, που μπορεί να λειτουργεί σαν ένα.
Διάλογο κάνουμε και συζήτηση παιδιά, μην παρεξηγηθούμε λόγω του γραπτού λόγου, έτσι?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-04-18, 18:52
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνωμη φιλε αλλα διαφωνω. Το ενυδρειο με τη ταλαντωση εχει πολυ μεγαλες πιθανοτητες να πεσει οχι μονο να χυθει νερο οταν η κατασκευη ειναι ισα ισα με το ενυδρειο δεν ειναι βιδωμενη πουθενα σταθερα και εχει οπως προειπα ρευστο περιεχομενο που πολλαπλασιαζει τη ταλαντωση.

Εγω θυμαμαι στο σεισμο του 1999 "πολλες βιβλιοθηκες σε κεφαλια"... τωρα δε ξερω αν τα 20 σχεδον χρονια ειναι πολυς καιρος για να ξεχναμε κατι τετοιο.

Τελοσπαντων των φρονιμων τα παιδια που λενε....
Κινδυνολογούμε! Για την Ελλάδα μιλάμε. Όχι για σεισμούς 7,5 ρίχτερ...

Αν λοιπόν βάση είναι γερή και στέρεη δεν μπορεί να γλιστρήσει και να πέσει ενυδρείο. Πολύ δε περισσότερο αν μιλάμε για ενυδρείο 1.000 κιλά, με τυπικές διαστάσεις. Να γλιστρήσει αντικείμενο τέτοιου βάρους σε σεισμό "Ελληνικό" δεν γίνεται.

Οι βιβλιοθήκες, οι βιτρίνες κλπ είναι άλλο πράγμα. Έχουν μεγάλο ύψος, μικρό πλάτος. Αυτό πολλαπλασιάζει την ταλάντωση, γίνονται εύκολα ασταθείς. Γι' αυτό και είναι τα πρώτα έπιπλα που πέφτουν στους σεισμούς. Δεν πέφτουν οι καναπέδες
Το ίδιο και τα βιβλία, τα μπουκάλια, οι κορνίζες. Αυτά έχουν και μικρό βάρος σε σχέση με το φορτίο που δέχονται.
Και στους δυο σεισμούς του 80 και του 90 είχα ενυδρεία. Το 80 ένα 90λιτρο, το 90 ένα 180 λιτρο. Το πρώτο μάλιστα δεν ήταν καν σε βάση. Ήταν σε ανεξάρτητο ράφι στον τοίχο το οποίο ράφι εκτός από τις βίδες στηριζόταν από κάτω με τρία χοντρά "Γ"! Νερό χύθηκε μόνο...

Κουβέντα βέβαια κάνουμε και πάμε με βάση τις...πιθανές πιθανότητες...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-04-18, 18:57
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Ναι τη βαση... ετσι δεν θα εχεις ενα υψηλο κεντρο βαρους ενος αντικειμενου αλλα ενα "χαμηλο" κεντρο βαρους γιατι η βαση θα ειναι "ακινητη".

Δε ξερω πως να στο εξηγησω πιο σωστα γιατι δεν ειναι ο τομεας μου απλα παω βαση του δικου μου σκεπτικου. Πιστευω ομως οτι καταλαβαινεις.

Ετσι λοιπον οπως σωστα ειπαν εφοσον υπαρχει αυτη η προσδεση της βασης για να πεσει το ενυδρειο θα πρεπει να πεσει το σπιτι (σχεδον) ....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Κινδυνολογούμε! Για την Ελλάδα μιλάμε. Όχι για σεισμούς 7,5 ρίχτερ...

Αν λοιπόν βάση είναι γερή και στέρεη δεν μπορεί να γλιστρήσει και να πέσει ενυδρείο. Πολύ δε περισσότερο αν μιλάμε για ενυδρείο 1.000 κιλά, με τυπικές διαστάσεις. Να γλιστρήσει αντικείμενο τέτοιου βάρους σε σεισμό "Ελληνικό" δεν γίνεται.

Οι βιβλιοθήκες, οι βιτρίνες κλπ είναι άλλο πράγμα. Έχουν μεγάλο ύψος, μικρό πλάτος. Αυτό πολλαπλασιάζει την ταλάντωση, γίνονται εύκολα ασταθείς. Γι' αυτό και είναι τα πρώτα έπιπλα που πέφτουν στους σεισμούς. Δεν πέφτουν οι καναπέδες
Το ίδιο και τα βιβλία, τα μπουκάλια, οι κορνίζες. Αυτά έχουν και μικρό βάρος σε σχέση με το φορτίο που δέχονται.
Και στους δυο σεισμούς του 80 και του 90 είχα ενυδρεία. Το 80 ένα 90λιτρο, το 90 ένα 180 λιτρο. Το πρώτο μάλιστα δεν ήταν καν σε βάση. Ήταν σε ανεξάρτητο ράφι στον τοίχο το οποίο ράφι εκτός από τις βίδες στηριζόταν από κάτω με τρία χοντρά "Γ"! Νερό χύθηκε μόνο...

Κουβέντα βέβαια κάνουμε και πάμε με βάση τις...πιθανές πιθανότητες...
θυμασαι ποσα ριχτερ ηταν πραγματικα ο σεισμος του 1999? ή εμεινες και εσυ οπως και εγω στο 5,9?

....τελοσπαντων αλλο θεμα αυτο!

Οπως ειπα και πιο πανω ειναι θεμα ταλαντωσης και κεντρου βαρους στο οποιο βασικα συμφωνουμε απο οσο βλεπω...
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WiSe : 11-04-18 στις 18:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-04-18, 14:07
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε χρειαζεται να ξερεις πολλα. Κοινη λογικη και λιγο μυαλο θελει.
Οταν εχεις 1 μετρο υψωμενη γυαλα με ρευστο περιεχομενο ειναι θεμα απο μονο του.

Μενω στον πρωτο οροφο οικοδομης του 2006. Οταν εφτιαξα τη βαση για το 180λιτρο παροτι ειναι λιγα τα κιλα η βαση βιδωθηκε στο τοιχο με φλαντες 8 στριφωνια 12αρια και ρητινη στις τρυπες. Κοστος μηδαμινο.

Για αυτο μιλαω και δε ξερω ποσοι το εχουν κανει για να εχουν το κεφαλι τους υσηχο, και ειδικα οσοι εχουν πολλα περισσοτερα λιτρα ενυδρειο.

...συγγνωμη απο το φιλο που βγηκαμε offtopic.
Έχεις κάνει χοντρή (ναι... αυτό που κατάλαβες)... το ενυδρείο (και η βάση του) πρέπει να μπορεί να κινηθεί ελεύθερα, σε περίπτωση σεισμού.
ΑΝ το έχεις ακόμα έτσι... "ξεβίδωσε" το.-
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-04-18, 15:00
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Μου ερχεται στο μυαλο η εικονα να κουνιεται το ενυδρειο δεξια -αριστερα και να εχουμε το τελειο κυμα για τα ψαρια.. χαχα
Εκεινο που παιζει επισης ρολο περα απο το να σπασει ,για να πεσει παιζει μεγαλο ρολο το κεντρο βαρους, οσο πιο ψηλη η βαση και επισης και το ενυδρειο τοσο πιο ευκολα τουμπαρει
ψηλη βαση + ψηλο ενυδρειο + μικρη επιφανεια που παταει το ενυδρειο στο πατωμα=μεγαλυτερος κινδυνος για πτωση
Πιο εκολα θα τουμπαρει ενας κυβος (ειδικα ψηλος) απ οτι ενα κλασικο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-04-18, 15:16
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ειδικά αν το "κυμα" του σεισμού είναι παράλληλο με το μήκος του ενυδρείου. Τότε δεν πέφτει με τπτ.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
700λιτρα.πιστευω καθαρο καπου 500 giannisqq Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 18-04-09 20:56
700λιτρα για κρυο νερό nickthegreek Χρυσόψαρα 41 15-10-08 15:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10265 seconds with 16 queries