Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-15, 12:17
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή Ποσό συχνά κάνετε αλλαγές νερού;

Εγω στα 650 λιτρα καθαρα, κάνω 80 λίτρα με φρέσκο θαλλασινο νερό μια εβδομάδα, και την άλλη 45, με αποθηκευμένο. Στήσιμο έρχεται 10% εβδομαδιαίως, και ρίχνω σκόνες* χύμα από Καλογερόπουλο με δοσομετρικη, χωρις να προσθετω ιχνοστοιχεια. Εσείς; Θεωρήται ότι είναι απαραίτητες; Κάθε ποτέ και σε τι ποσότητα? Και πάντα σε σχέση με τη μέθοδο που προσθέτουμε kh,ca,mg.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-15, 13:14
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Εγω πλεοβ κανω μια τον μηνα 20% και επιδι δεν εχω νιτρικα σκεφτομαι να το μειωσω και αλλο.

Βεβαια παλιοτερα για οσο ειχα δοσομετρικη και εκανα foul balling εκανα μια φορα την εβδομαδα απαραιτητα 20%.
Μια φορα που το αφησα ανεβηκε μεσα σε 2εβδομαδες η αλατοτητα 2μοναδες!
Απο την balling τα προβληματα απο της λαθος οι μικρες αλλαγες δεν ερχονται κατευθειαν
Για μενα οι αλλαγες σου ειναι λαθος. Το λιγοτερο 10% και απο τον συνολικο ογκο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-15, 20:37
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Το παρακατω ενυδρειο τροφη για.σκεψη....χειροκεινητα σκονες, οχι ιχνοστοιχεια και.....καθολου αλλαγες! Καταριπτει πολλους.μυθους;;

http://reefkeeping.com/joomla/index....k-of-the-month
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-15, 22:51
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Κανε μια δοκιμη γξα κανενα χρονο να δουμε αποτελεσματα....
καλο θα ειναι αλλα μου φενεται πολυ δυσκολο με απλες σκονες....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-15, 23:26
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε μια δοκιμη γξα κανενα χρονο να δουμε αποτελεσματα....
καλο θα ειναι αλλα μου φενεται πολυ δυσκολο με απλες σκονες....
Σάκη δεν σκοπεύω να σταματήσω τις αλλαγές ,ούτε σκοπός του θέματοςνα δείξει οτι δεν είναι σημαντικές. Εξάλλου αν δεις στο θέμα του νανοιυ μου, περισυ που λόγω χαλια καιρου δεν μπορεεσα να αλλαξω νερο για 26 μολις ημερες, κόντεψε να τουμπαρει το ενυδρειακη, χωρις να εχω θρεπτικα, και ακομη προσπαθω να καταλαβω γιατι!

αλλά αν κάποια ενυδρεία έχουν πολύ καλά αποτελέσματα χωρίς αυτές, να δουμε πως είναι δυνατόν, και να καταλάβουμε καλύτερα την χημεία των ενυδρειωννυφαλου. Εσυ πως εξηγεί αυτός ο Ινδονήσιος τα κατάφερε τόσο καλά χωρίς αλλαγές; Δεν σου δημιουργούνται πολλές απορίες στις οποίες θα ήθελες απαντήσεις; Σε εμένα προσωοπικα μου έκανε τρομερή εντύπωση!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-15, 02:32
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σάκη δεν σκοπεύω να σταματήσω τις αλλαγές ,ούτε σκοπός του θέματοςνα δείξει οτι δεν είναι σημαντικές. Εξάλλου αν δεις στο θέμα του νανοιυ μου, περισυ που λόγω χαλια καιρου δεν μπορεεσα να αλλαξω νερο για 26 μολις ημερες, κόντεψε να τουμπαρει το ενυδρειακη, χωρις να εχω θρεπτικα, και ακομη προσπαθω να καταλαβω γιατι!

αλλά αν κάποια ενυδρεία έχουν πολύ καλά αποτελέσματα χωρίς αυτές, να δουμε πως είναι δυνατόν, και να καταλάβουμε καλύτερα την χημεία των ενυδρειωννυφαλου. Εσυ πως εξηγεί αυτός ο Ινδονήσιος τα κατάφερε τόσο καλά χωρίς αλλαγές; Δεν σου δημιουργούνται πολλές απορίες στις οποίες θα ήθελες απαντήσεις; Σε εμένα προσωοπικα μου έκανε τρομερή εντύπωση!
Κοιτα απο αυτο το ενυδρειο που εβαλες το μονο που μου κανει ενυπωση ειναι τα ωραια κοραλια.
Γενικα και χορις να θελω να το παιζω εξυπνος εχω βρει ρουτηνες που μου τεριαζουν και μου αποδιδουν και πολι απλα δεν σκεφτομαι να αλλαξω.
Απο εκει και περα γιανα γονω και λιγο κακος δεν ξερουμε αν αυτο που γραφει το κανει επακριβως.

Τωρα για το θεμα του ενυδρειο με κατανωλης και χορις αλλαγες ακουγετε δυσκολο.
Θα μου ακουγοταν πιο λογικο ακομα και αν εβαζε φουλ οχνοστοιχεια γιατι ειναι και αυτα βασικα στην υγεια κοραλιων-ψαροων
Αλλα βαζοντας απλες σκονες εμποριου με χλοριουχα ασβεστιο-μαγνησιο και χορις αλλαγες και αλλες προσθηκες μου φενετε ακατορθωτο....
ισως ειναι τυχερος..... αλλα καλο ειναι να μην περιμενεις την τυχει να σου φερει αποτελεσμα.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-12-15, 01:23
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Κι εγώ δεν το πιστεύω!! Όχι τουλάχιστον έτσι όπως το περιγράφει... Χωρίς τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία τα οποία μέσα σε 3 χρόνια, όχι μόνο έχουν καταναλωθεί πλήρως... δεν γίνεται να λειτουργήσει...
Έχω ξαναγράψει για γνωστό μου που έχει εντυπωσιακό reef 11 πλέον χρόνων και έχει μείνει περισσότερο από ένα χρόνο χωρίς αλλαγές νερού, αλλά έβαζε συμπληρώματα και αμπούλες προγραμματισμένα, που δεν θυμάμαι ακριβώς καθώς τι, καθώς τότε δεν ασχολούμουν με το χόμπι...
Θυμάμαι σίγουρα πάντως, οτι όταν άλλαζε μάρκα ενεργού άνθρακα (λογικά κοκκομετρία και είδος), άλλαζε και τον εμπλουτισμό του νερού με τα παραπάνω...
Είναι προκλητικός έτσι όπως γράφει τις ανύπαρκτες ρουτίνες του πάντως
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-12-15, 08:09
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Ας παρουμε σαν δεδομενο οτι δεν γραφει παπ...ριες, ειναι ο τροπος που βγαινουν τα totm που το εγγυαται αυτο, αν δε μου εκανε εντυπωση, δεν θα το ανεβαζα. Εγραψα για καταριψη μυθων γι κατι που μαλλον δεν προσεξατε. Αναπληρωση προσθετει απο νερο βρυσης! Γραφει βεβαια οτι στην περιοχη του προερχεται απο πηγες. Μηπως λοιπον, αν εξασφαλιζαμε οτι το νερο της περιοχης μας δεν περιεχει τιποτα περιεργο, και προσθεταμε αυτο για αναπληρωση, τα ιχνοστοιχεια που θα προσθεταμε ετσι, ειναι αρκετα γι το ενυδρειο μας? Μηπως κανοντας τα παντα με το αποστειρωμενο νερο οσμωσης, απλα.χανουμε τον ελεγχο που τοσο αποζητουμαι, προσθετοντας στη συνεχεια ιχνοστοιχεια με "μαγικα" μπουκαλακια που δεν ξερουμε ουτε ποσο ουτε αν περιεχουν τιποτα χρησιμο; ειλικρινα αν και βαριεμαι να κουβαλαω και νερο γι αναπληρωση, ειμαι ετοιμος.να παω να παρω 2*20λιτρα μπετονια απο το βουνο, εξαλου ειναι πολυ πιο κοντα απο την θαλασσα που γεμιζω!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-12-15, 09:56
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας παρουμε σαν δεδομενο οτι δεν γραφει παπ...ριες, ειναι ο τροπος που βγαινουν τα totm που το εγγυαται αυτο, αν δε μου εκανε εντυπωση, δεν θα το ανεβαζα. Εγραψα για καταριψη μυθων γι κατι που μαλλον δεν προσεξατε. Αναπληρωση προσθετει απο νερο βρυσης! Γραφει βεβαια οτι στην περιοχη του προερχεται απο πηγες. Μηπως λοιπον, αν εξασφαλιζαμε οτι το νερο της περιοχης μας δεν περιεχει τιποτα περιεργο, και προσθεταμε αυτο για αναπληρωση, τα ιχνοστοιχεια που θα προσθεταμε ετσι, ειναι αρκετα γι το ενυδρειο μας? Μηπως κανοντας τα παντα με το αποστειρωμενο νερο οσμωσης, απλα.χανουμε τον ελεγχο που τοσο αποζητουμαι, προσθετοντας στη συνεχεια ιχνοστοιχεια με "μαγικα" μπουκαλακια που δεν ξερουμε ουτε ποσο ουτε αν περιεχουν τιποτα χρησιμο; ειλικρινα αν και βαριεμαι να κουβαλαω και νερο γι αναπληρωση, ειμαι ετοιμος.να παω να παρω 2*20λιτρα μπετονια απο το βουνο, εξαλου ειναι πολυ πιο κοντα απο την θαλασσα που γεμιζω!
Θα αρχισουμε απο τα βασικα αυτο που λες για τους μυθος δεν υπαρχει!
Ολα ειναι λογια και μελετες!

Πολι σωστα το νερο της βρυσης εστω οτι ειναι στο βουνο και ειναι καθαρο εχει πολλα θρεπτικα στοιχεια και ιχνοστοιχεια!
Για παραδειγμα εγω το Νανο μου το κρατουσα με συπληρωμα νερου απο την βρυση και χορις αντιχλοριο πηγαινα για πιω νερο και αμα ηθελε νερο συπληρωνα απο το ποτηρι μου! Κρατουσε Kh mg Ca σχετικα σε καλα επιπεδα. Αλλα μηλαμε για Lps kai softies και οχι sps που φενεται να εχει ο φιλος!
Απο εκει και περα Το νερο της βρυσης μπορει να εχει το οτιδιποτε μεσα!
φυσικα το να πας μεχρι το βουνο η να κανεις 50χλμ γιανα μαζεψεις νερο για αναπληρωση ειναι fail καλυτερα κανε αλλαγη νερου πιο οικονομικα θα σου ερθει!
Αν παλι δουλευεις Balling δεν γινεται να μην κανεις αλλαγες οποτε οτι νερο και να βαζεις καλο ειναι!
Απλα η διαφορα με την οσμοση ειναι οτι σου βγαζει καθαρο ή νεκρω οπος ειχαν πει καποτε σε ενα φιλο μου νερο και ετσι προφυλασεις το ενυδρειο απο διαφορα!
Τα "μαγικα" μπουκαλακια δεν ειναι τυχαια σου προσφερουν ιδανικες ποσοτητες για το καθε τι που αναγραφετε στο μπουκαλακι!
Το νερο της βρυσης η του βουνου βοηθαει παρα πολυ της αλγες στο ενυδρειο!
δεν προκητε να βγαλεις συμπερασμαμε 40λτ νερου απο πηγη! Θα πρεπει να το κανεις αρκετο καιρο μεχρι να καταλαβεις τι παιζει απο αρνητικα και θετικα!Φυσικα ακομα και η αλλαγες νερου να συμπληρωνεις τετοιο νερο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγές νερού ΧΑΡΗΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 22 12-08-14 17:09
Ποιότητα νερού - αλλαγές νερού gianelos Γλυκό νερό - Γενικά 2 26-09-10 23:01
αλλαγές νερού karxarini Αρχάριοι γλυκού νερού 33 23-09-09 19:09
Αλλαγές νερού. manosdr Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 11 26-06-04 12:17
αλλαγές νερού gemini_str Γλυκό νερό - Γενικά 2 01-06-04 13:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05034 seconds with 13 queries