Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-14, 16:46
cgrigor Ο χρήστης cgrigor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2013
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Απορίες για χελωνάκια νερού

Καλησπέρα και από εμένα,

Εδώ και τρεις μήνες προστέθηκαν στην οικογένεια δύο ακόμα μέλη η Λίλα και η Άνιαν (έτσι τα ονόμασαν οι μικρές μου). Δυστυχώς στα pet shops δεν σου δίνουν καμία πληροφορία για τα χελωνάκια όταν τα αγοράζεις, παρά μόνο αλλαγή του νερού κάθε 3-4 μέρες , 2 γαριδούλες το πολύ τη μέρα (προφανώς για να μην θέλουν πολύ καθάρισμα και να μην μεγαλώνουν πολύ) και λίγες σταγόνες αποχλωρίωσης .
Αφού διάβασα ορισμένα πράγματα στα forums έκανα μερικές διορθωτικές κινήσεις αλλά έχω ακόμα απορίες. Καταρχήν ζούνε σε ένα ενυδρείο 40*25 με 12cm ύψος νερού στο οποίο έχω τοποθετήσει χαλίκι, θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 26C και φίλτρο. Αλλαγή νερού 100% από το φίλτρο της βρύσης μου με προσθήκη 9 σταγόνων jbl biotopol Τ, πλύσιμο τοιχωμάτων μόνο με σφουγγάρι και πλύσιμο χαλικιού με φρέσκο νερό κάθε εβδομάδα. Επίσης πλύσιμο τον υπόλοιπων αντικειμένων του ενυδρείου και των σφουγγαριών του φίλτρου με το νερό που βγάζω από το ενυδρείο. Είχαν ξεκινήσει να τρώνε 2-3 γαρίδες με τάση προς το καθόλου όμως μετά την τοποθέτηση του θερμοστάτη δεν τα προλαβαίνω. Τρώνε 4-5 γαρίδες επί 2 φορές τη μέρα και παρόλα αυτά με κοιτάνε σαν τρελά και για άλλο. Μερικές φορές τους δίνω λίγο μαρούλι ή βρασμένο καρότο (μόνο το ένα τα προτιμάει). Τέλος τα έχουμε δίπλα σε νότιο παράθυρο και τα βλέπει ο ήλιος αρκετές ώρες την ημέρα.

Ερωτήσεις λοιπόν:

1. Η ποσότητα τροφής είναι εντάξει ή πρέπει να τρώνε μέχρι να μην θέλουν άλλο;
2. Λαχανικά από τώρα ή πρέπει να περιμένω να μεγαλώσουν;
3. H θερμοκρασία που δείχνει το θερμόμετρο μέσα στο νερό όταν το βλέπει ο ήλιος είναι 32C χωρίς καμία αλλαγή στην συμπεριφορά τους. Είναι πρόβλημα η θερμοκρασία αυτή;
4. To νερό τους φαίνεται καθαρό (απομακρύνω και τα περιττώματα τους κάθε μέρα με σύριγγα) αλλά στο πλύσιμο του χαλικιού έχει αρκετές βρωμιές. Πρέπει να γίνονται αλλαγές πιο συχνά;
5. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα για στρώσιμο του ενυδρείου και για αυτό πλένω το φίλτρο και τα υπόλοιπα πράγματα του ενυδρείου με το παλιό νερό του, αλλά επειδή δεν το κατέχω το θέμα χρειάζομαι βοήθεια
6. Τελευταίο και πολύ σημαντικό. Το νερό του ενυδρείου μειώνεται άρα εξατμίζεται. Υπάρχει πρόβλημα υγείας για τους υπόλοιπους από εμάς ; Το ενυδρείο βρίσκεται στο υπνοδωμάτιο των κοριτσιών και το βράδυ το σκεπάζω με ένα κομμάτι plexy glass .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3856a.jpg
Εμφανίσεις:  3472
Μέγεθος:  146,5 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3857a.jpg
Εμφανίσεις:  2743
Μέγεθος:  182,8 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3858a.jpg
Εμφανίσεις:  7027
Μέγεθος:  144,5 KB
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-14, 19:29
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Γεια σου,
σε γενικές γραμμές είναι εντάξει σαν προσωρινή βέβαια κατάσταση γιατί πολύ σύντομα θα μεγαλώσουν αρκετά και δεν ανταποκρίνεται.
Το νερό δεν πρέπει να το αλλάζεις 100%, περίπου στο 50% πάντα με χρήση αντιχλώριου.
Το φίλτρο δεν το πλένουμε κάθε φορά που αλλάζουμε το νερό, όταν βλέπεις ότι μειώθηκε η ροή του.
Το φίλτρο μήπως έτσι που είναι δεν τραβάει σωστά από κάτω το νερό;
Επίσης αν γίνεται (σε σχέση με την ξηρά σου) να ανέβαζες λίγο την στάθμη του νερού.
Λάμπα uvb πρέπει να πάρεις γιατί η ακτινοβολία μέσω του τζαμιού δεν επαρκεί για τις ανάγκες τους.
Τάϊζέ τες δεν είναι κακό όχι όσο ζητάνε γιατί είναι ακόρεστες αλλά δύο φορές την ημέρα είναι εντάξει. Όσο είναι μικρές 75% της διατροφής τους πρέπει να είναι πρωτείνες και 25% λαχανικά. Καλά κάνεις και τους δίνεις από τώρα γιατί μεγαλώνοντας αυτή η ισορροπία θα πρέπει να ανατραπεί και αν δεν μάθουν δεν τρώνε αργότερα λαχανικά.
Τα παιδιά δεν κινδυνεύουν από την εξάτμιση του νερού. Το μόνο που θέλει προσοχή να πλένουν τα χέρια τους καλά αν τις πιάσουν γιατί υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος σαλμονέλας. Και πάλι βέβαια το μόνο θα είναι κάποια διάρροια αλλά δεν το θέλουμε ούτε αυτό για τα παιδιά μας.
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις, ζούνε πάρα πολλά χρόνια και γίνονται πολύ μεγάλες. Στο τελικό μέγεθος το καβούκι τους θα έχει γύρω στα 25 εκ. πλάτος και θα χρειάζονται τουλ. στα 400 λίτρα ενυδρείο ή λιμνούλα.
Να σας ζήσουν
-------------------------
Ξέχασα όταν αλλάζεις το νερό, πρέπει πριν βάλεις το φρέσκο, να το φέρνεις στην θερμοκρασία του ενυδρείου (ίσως βράζοντας λίγο από αυτό) μην τους κάνεις ψυχρολουσία
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 09-01-14 στις 19:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-14, 21:23
cgrigor Ο χρήστης cgrigor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2013
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Γεια σου Μαρία,
όταν τα πήραμε μας είπαν ότι ζουν αρκετά χρόνια, κάτι το οποίο μας άρεσε αλλά το ότι μεγαλώνουν τόσο το έμαθα αρκετά αργότερα και έχω αγχωθεί λίγο αλλά θα το παλέψω. Και να φανταστείς ότι το ενυδρείο αυτό το πήρα για μεγάλο για να είναι καλύτερα.
Το φίλτρο όντως τραβάει νερό από πάνω και από 'τι κατάλαβα πρέπει να το γυρίσω. Αν αλλάζω νερό 50% κάθε εβδομάδα, κάθε πότε θα καθαρίζω τα χαλίκια και τα υπόλοιπα πράγματα του ενυδρείου?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-14, 22:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι απο μένα
Αν θες, διάβασε εδώ μερικά (έως πολλά) χρήσιμα πραγματα
Ισως λυθούν αρκετές απ τις απορίες σου (και ίσως αποκτήσεις νέες)

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=32
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-14, 22:12
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cgrigor Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Μαρία,

Το φίλτρο όντως τραβάει νερό από πάνω και από 'τι κατάλαβα πρέπει να το γυρίσω. Αν αλλάζω νερό 50% κάθε εβδομάδα, κάθε πότε θα καθαρίζω τα χαλίκια και τα υπόλοιπα πράγματα του ενυδρείου?
Ναι να το γυρίσεις στο πλάι βέβαια όχι προς τα κάτω.
Για την καθαριότητα του χαλικιού δεν χρειάζεται να το βγάζεις και να το πλένεις παρά μια φορά το εξάμηνο περίπου. Υπάρχουν κάποιες λεγόμενες σκούπες βυθού που μπορείς να ταμπονάρεις τον βυθό ή αν αλλάζεις το νερό με λάστιχο, τραβάει και τις ακαθαρσίες. Κανονικά χρειάζεσαι μεγαλύτερο φίλτρο βέβαια γιατί λερώνουν πολύ οι χελώνες. Αν μπορέσεις σε κανένα εξάμηνο να πάρεις το ανάλογο μικρότερο εξωτερικό φίλτρο θα στο καθαρίζει τέλεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-14, 22:39
cgrigor Ο χρήστης cgrigor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2013
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

@ChocolatePuma: Τα έχω διαβάσει όλα και άλλα τόσα, που η πληροφορία έχει αρχίσει και ξεχειλίζει, απλά τα έχω ακόμα ανακατεμένα

@maria p: εννοείται. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο εξωτερικό? Μπορεί αυτό το φίλτρο να είναι μεγαλύτερο ώστε να το έχω και για μελλοντική χρήση σε μεγαλύτερο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες για τις παραμέτρους του νερού Skydiver Γλυκό νερό - Γενικά 36 31-12-13 00:09
Νέα Χελωνάκια daron Άλλα ζώα 6 29-08-10 15:56
Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου exelix Άλλα ζώα 6 20-12-09 17:16
Αρχαριος με χελωνάκια ntararis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-01-08 09:03
Ενυδρείο για χελωνάκια spirit Γλυκό νερό - Γενικά 15 05-09-03 17:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15428 seconds with 16 queries