Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-06-12, 11:35
betta 21 Ο χρήστης betta 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Oκ να το σώσουμε, αλλά όσο περισσότερους αγοράζουμε, τόσο πιο πολοί μονομάχοι θα βρίσκονται σε ποτηράκια.. Αν εσύ είχες τη δυνατότητα να ξεκινήσεις πάλι, θα το έβαζες ξανά σε 10 λίτρα? Από όσο μπορώ να πω εγώ, για ένα δύο μονομάχους που κατά καιρούς μου πήραν δώρο από πανηγύρι όταν ήμουν μικρός, δε μπορείς να φανταστείς τη στενοχώρια μου όταν τους βρήκα ανάσκελα στη γυάλα (χωρίς φίλτρο, θερμοστάτη, αντιχλώριο κλπ)
δεν θα σταματησουνε ποτε να φερνουν μονομαχους ασχετα αν θα παρουμε η' οχι,εγω για αρχη θα το ξανακανα,ηταν ενα λαθος που μου αλλαξε ολη μου την ζωη χωρις να χασω κανεναν μονομαχο γτι ημουν τυπικος σε αλλαγες νερου κλπ.εγω ξανα λεω παλι, 10 λιτρα γυαλα με φιλτρο ενοείτε αντιχλωριο και ενοείτε θερμοστατης τον χειμωνα.
  #32  
Παλιά 03-06-12, 11:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Oκ να το σώσουμε, αλλά όσο περισσότερους αγοράζουμε, τόσο πιο πολοί μονομάχοι θα βρίσκονται σε ποτηράκια..
Σωστα! Οι εισαγωγεις - εμποροι κοκ παιρνουν τα λεφτα που θελουν ... Και αντικαθιστουν τα ψαρια με αλλα που θα πωληθουν παλι με τον ιδιο τροπο!
Ενας κυκλος που μονο τα ψαρια δεν ευνοεί αλλα το κερδος των εμπλεκόμενων!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #33  
Παλιά 03-06-12, 11:37
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από betta 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα σταματησουνε ποτε να φερνουν μονομαχους ασχετα αν θα παρουμε η' οχι,εγω για αρχη θα το ξανακανα,ηταν ενα λαθος που μου αλλαξε ολη μου την ζωη χωρις να χασω κανεναν μονομαχο γτι ημουν τυπικος σε αλλαγες νερου κλπ.εγω ξανα λεω παλι, 10 λιτρα γυαλα με φιλτρο ενοείτε αντιχλωριο και ενοείτε θερμοστατης τον χειμωνα.
Γιατι, θερμοστατη μονο χειμωνα τον βαζεις???
  #34  
Παλιά 03-06-12, 11:44
betta 21 Ο χρήστης betta 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από noutsman Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι, θερμοστατη μονο χειμωνα τον βαζεις???
εσυ βαζεις και καλοκαιρι που εχει 30 βαθμους το νερο απο μονο του και βαζουμε ανεμηστηρακια για να ριξουμε τους βαθμους?
  #35  
Παλιά 03-06-12, 11:47
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από betta 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
εσυ βαζεις και καλοκαιρι που εχει 30 βαθμους το νερο απο μονο του και βαζουμε ανεμηστηρακια για να ριξουμε τους βαθμους?
Οχι αλλα βαζω και φθηνωπορο και αρχες ανοιξης...!!!!
  #36  
Παλιά 03-06-12, 11:54
betta 21 Ο χρήστης betta 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

μιλαμε μονο για καλοκαιρι απο ιουνιο μεχρι αυγουστο εδω στην αθηνα εχει πολυ ζεστη,στα γρεβενα που εισαι εσυ μπορει να χρειαζεται να τον εχεις και το καλοκαιρι,δεν ξερω τι θερμοκρασιες πιανετε εκει.ειναι αναλογα το μερος που ζεις.
  #37  
Παλιά 03-06-12, 12:03
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από betta 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλαμε μονο για καλοκαιρι απο ιουνιο μεχρι αυγουστο εδω στην αθηνα εχει πολυ ζεστη,στα γρεβενα που εισαι εσυ μπορει να χρειαζεται να τον εχεις και το καλοκαιρι,δεν ξερω τι θερμοκρασιες πιανετε εκει.ειναι αναλογα το μερος που ζεις.
Καλοκαιρι (τα βραδυα) πεφτει μεχρι και +10
  #38  
Παλιά 03-06-12, 12:06
betta 21 Ο χρήστης betta 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από noutsman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλοκαιρι (τα βραδυα) πεφτει μεχρι και +10
αυτο θελω να σου πω οτι μπορει σε εσας πανω να χρειαζεται ακομα και καλοκαιρι
  #39  
Παλιά 03-06-12, 12:18
μονομαχος Ο χρήστης μονομαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2012
Περιοχή: αλεξ/πολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από betta 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο θελω να σου πω οτι μπορει σε εσας πανω να χρειαζεται ακομα και καλοκαιρι
οκ απο οτι καταλαβα εσεις μαλωνετε για το αμα θα ζησει δεν ειμα ατομο το οποιο μπορω να πω οτι ξερω πολλα αλλα ξερω μονομαχους (οκ δεν ειναι και το πιο καλο παραδειγμα) μεσα σε 2 λιτρα μονο εζησαν για 3 χρονια εγω προσωπικα εχω ενα ενυδρειο με εναν μονομαχο και ειναι ενταξει αλλα στην αρχη μου τον εφεραν σε 4 λιτρα γυαλα και εζησε για 1 χρονο σχεδον μονο που αρωστησε για αυτο τον μετεφερε σε ανυδρειο!!
  #40  
Παλιά 03-06-12, 15:12
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

παιδια μην βαζετε τους μονομαχους σε μικρες γυαλες!
υπαρχουν περιπτωσεις (εχω ακουσει κατι τετοιο),οτι μονομαχος εφτασε και τα 5 χρονια.

διωφωνω και στο οτι τα σωζουμε απο τα ποτηρακια!
δεν ξερω πως θα αντιδρασει ενας εμπορος,αλλα ενα τοπικο πετσοπ που τα εχει σε ποτηρακια (μην τους καταδικαζουμε ολους!) και σταματησει να πουλαει,θα του πεθανουν ολα απο την αμμωνια!
στην καλυτερη θα ξαναφερει αλλη μια "φουρνια" και αν του συμβει το ιδιο,δεν θα ξαναφερει!!

το ιδιο ισχυει και για τα χρυσοψαρα!
αν δεν τα παιρνει ο κοσμος για να τα "σωσει",βαζοντας τα σε 30-40 λιτρα (ακομη και με επαρκης βιολογια!),τοτε οι πετσοπαδες θα φερνουν λιγοτερα!
__________________
  #41  
Παλιά 03-06-12, 15:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αφου πας που πας για ενυδρειο γιατι να τον περιορισεις και να μην τον βαλεις σε ενα ανθρωπινο καπου 50-60 λιτρα?
Το κοστος ειναι ιδιο (με απειροελαχιστη διαφορα), ο χωρος ειναι παλι ελαφρα μεγαλυτερος, και ετσι και το ψαρακι θα ζει καλα και εσυ δε θα χαροπαλευεις με τις συνθηκες του νερου και την εξατμιση.
Ειδικα τα 10λιτρα και τα 20λιτρα ειναι απαραδεκτα και ουτε ειδικο εργαστηριο δε θα μπορουσε να εχει υπο πληρη ελεγχο τις συνθηκες, ποσο μαλλον ενας αρχαριος.
Χωρια που βεβαια θα δεις εντελως διαφορετικη συμπεριφορα, και η προταση μου -εχω ασχοληθει παρα πολυ με το συγκεκριμενο ειδος ψαριου και παντα ηταν το πιο αγαπημενο μου- ειναι να επιλεξεις ενα ενυδριακι με οσο πιο μεγαλο μηκος (να δινει τα λιτρα σε μηκος κι οχι σε υψος. Στην τελικη και στη φυση το μονομαχο μονο το βαθος δεν τον απασχολει)
  #42  
Παλιά 03-06-12, 15:42
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου πας που πας για ενυδρειο γιατι να τον περιορισεις και να μην τον βαλεις σε ενα ανθρωπινο καπου 50-60 λιτρα?
Το κοστος ειναι ιδιο (με απειροελαχιστη διαφορα), ο χωρος ειναι παλι ελαφρα μεγαλυτερος, και ετσι και το ψαρακι θα ζει καλα και εσυ δε θα χαροπαλευεις με τις συνθηκες του νερου και την εξατμιση.
Ειδικα τα 10λιτρα και τα 20λιτρα ειναι απαραδεκτα και ουτε ειδικο εργαστηριο δε θα μπορουσε να εχει υπο πληρη ελεγχο τις συνθηκες, ποσο μαλλον ενας αρχαριος.
Χωρια που βεβαια θα δεις εντελως διαφορετικη συμπεριφορα, και η προταση μου -εχω ασχοληθει παρα πολυ με το συγκεκριμενο ειδος ψαριου και παντα ηταν το πιο αγαπημενο μου- ειναι να επιλεξεις ενα ενυδριακι με οσο πιο μεγαλο μηκος (να δινει τα λιτρα σε μηκος κι οχι σε υψος. Στην τελικη και στη φυση το μονομαχο μονο το βαθος δεν τον απασχολει)
  #43  
Παλιά 03-06-12, 16:07
betta 21 Ο χρήστης betta 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μην βαζετε τους μονομαχους σε μικρες γυαλες!
υπαρχουν περιπτωσεις (εχω ακουσει κατι τετοιο),οτι μονομαχος εφτασε και τα 5 χρονια.

διωφωνω και στο οτι τα σωζουμε απο τα ποτηρακια!
δεν ξερω πως θα αντιδρασει ενας εμπορος,αλλα ενα τοπικο πετσοπ που τα εχει σε ποτηρακια (μην τους καταδικαζουμε ολους!) και σταματησει να πουλαει,θα του πεθανουν ολα απο την αμμωνια!
στην καλυτερη θα ξαναφερει αλλη μια "φουρνια" και αν του συμβει το ιδιο,δεν θα ξαναφερει!!

το ιδιο ισχυει και για τα χρυσοψαρα!
αν δεν τα παιρνει ο κοσμος για να τα "σωσει",βαζοντας τα σε 30-40 λιτρα (ακομη και με επαρκης βιολογια!),τοτε οι πετσοπαδες θα φερνουν λιγοτερα!
απο την μια λεμε να μην πεθανει το ψαρακι που πηρε το παιδι,απο την αλλη λεμε να πεθανουν αυτοι που εχουν τα πετ σοπ για να φερουν κι αλλους και να πεθανουν κι αυτοι και να μην ξανα φερουν?και μετα ξανα λεμε μια απ'την αρχη παλι για να ζησει του παιδιου το ψαρακι?δεν σου κανω επιθεση μην το παρεις ετσι εγω καταλαβαινω τι λες αλλα για 5-6 μηνες σε ενα 10 λιτρο με φιλτρο μεχρι να μπορεσει ο το παιδι με το χαρτζιλικι του να του παρει ενα ενυδρειο δεν εχει προβλημα ο μονομαχος
  #44  
Παλιά 03-06-12, 16:11
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από betta 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο την μια λεμε να μην πεθανει το ψαρακι που πηρε το παιδι,απο την αλλη λεμε να πεθανουν αυτοι που εχουν τα πετ σοπ για να φερουν κι αλλους και να πεθανουν κι αυτοι και να μην ξανα φερουν?και μετα ξανα λεμε μια απ'την αρχη παλι για να ζησει του παιδιου το ψαρακι?δεν σου κανω επιθεση μην το παρεις ετσι εγω καταλαβαινω τι λες αλλα για 5-6 μηνες σε ενα 10 λιτρο με φιλτρο μεχρι να μπορεσει ο το παιδι με το χαρτζιλικι του να του παρει ενα ενυδρειο δεν εχει προβλημα ο μονομαχος
χαχαχαχαχαχαχαχαχ..... !!!! Ποιος ΡΕ σου ειπε οτι δεν θα εχει πρόβλημα! Μπορει να σου φενεται ευτυχησμενος, αλλα ΔΕΝ ειναι! Δηλαδή αν βαζαμε εσενα σε ενα δωματιο 2x2 θα ησουν μια χαρα???? ΜΗΝ ΛΕΣ ΡΕ ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑ!!!
  #45  
Παλιά 03-06-12, 16:21
betta 21 Ο χρήστης betta 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από noutsman Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχαχαχαχαχαχ..... !!!! Ποιος ΡΕ σου ειπε οτι δεν θα εχει πρόβλημα! Μπορει να σου φενεται ευτυχησμενος, αλλα ΔΕΝ ειναι! Δηλαδή αν βαζαμε εσενα σε ενα δωματιο 2x2 θα ησουν μια χαρα???? ΜΗΝ ΛΕΣ ΡΕ ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑ!!!
κατ' αρχάς να μιλας καλυτερα και μαθε τροπους.μετα, με τους δισκους σου βαλτους οπου θελεις ακομα και σε cdθικη δεν με ενδιαφερει δεν ασχολουμαι με αυτους.και τελος αν δεν ξερεις κατι καλα να μην μιλας,εγω εχω φαει τα νιατα μου πανω στους μονομαχους εχω παει και σε τρεις εκθεσεις μονομαχων στην ολλανδια αλλα δεν εχω βγει ποτε να πω οτι ξερω, εχω μιλησει και με 3 μεγαλους ετροφεις BETTA και κατι ξερουν κι αυτοι περισοτερο απο εμας.
  #46  
Παλιά 03-06-12, 16:22
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από betta 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατ' αρχάς να μιλας καλυτερα και μαθε τροπους.μετα, με τους δισκους σου βαλτους οπου θελεις ακομα και σε cdθικη δεν με ενδιαφερει δεν ασχολουμαι με αυτους.και τελος αν δεν ξερεις κατι καλα να μην μιλας,εγω εχω φαει τα νιατα μου πανω στους μονομαχους εχω παει και σε τρεις εκθεσεις μονομαχων στην ολλανδια αλλα δεν εχω βγει ποτε να πω οτι ξερω, εχω μιλησει και με 3 μεγαλους ετροφεις BETTA και κατι ξερουν κι αυτοι περισοτερο απο εμας.
φιλε μου εγω δεν εχω συμετασχει στο θεμα αλλα ειμαι μαζι σου με 100000
  #47  
Παλιά 03-06-12, 16:23
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Έχουμε πει ότι οι απόψεις όλων είναι σεβαστές αν έχουν επιχειρήματα. Οι απόψεις έχουν ακουστεί και επειδή έχετε ξεφύγει - πάλι - το θέμα κλειδώνεται. Να προσέχουμε πως εκφραζόμαστε.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Κλειστό Θέμα

Tags
αρχαριος, γυαλα, μονομαχοι, στησιμο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γυάλα με προνύμφες κουνουπιών; Manuel Διατροφή 19 22-07-12 12:42
Ήρθε η καινούρια γυάλα!!! frits Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 11 05-09-10 11:35
Φωτισμός σε γυάλα japetus Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 31-05-10 19:59
Μονομάχος σε γυάλα για δώρο mariaL Bettas 11 06-01-09 14:44
Μονομάχος σε γυάλα Blanch Bettas 14 24-08-05 10:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06441 seconds with 13 queries