Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-12, 14:04
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Θερμοχωρητικοτητα θαλασσινου νερου

Μηπως ξερει κανεις αν το θαλασσινο νερο έχει μεγαλυτερη θερμοχωρητικοτητα (ειδικη θερμοτητα) σε σχεση με το γλυκο; Με αλλα λόγια μπορει και αποθηκευει τη θερμοτητα οπως και το γλυκο νερο ή έχει μεγαλυτερη ικανοτητα αποθηκευσης της θερμοτητας;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-12, 14:15
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το θαλασσινό νερό έχει μικρότερη θερμοχωρητικότητα από το γλυκό. Από περιέργεια τι θες να υπολογίσεις;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-12, 16:22
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θαλασσινό νερό έχει μικρότερη θερμοχωρητικότητα από το γλυκό. Από περιέργεια τι θες να υπολογίσεις;

Κριμα... Ειναι ασχετο με τα ενυδρειακα αλλα αφου ρωτας... Βαζω στο σπιτι μου κατι φωτοβολταϊκα πανελ που ειναι υδροψυκτα, δηλαδη εκτος απο το να παραγουν ρευμα λειτουργουν και σαν ηλιακοι θερμοσιφωνες. Περνανε κατω απο τα φωτοβολταικα πανελ υδροσωληνες και το νερο ψυχοντας τα πανελ θερμαινεται και μετα πηγαινει στα καλοριφερ και χρησιμοποιειται για να θερμαινεται το σπιτι (ετσι λενε τουλαχιστον απο την κατασκευαστικη, ότι το νερο θα θερμαινεται μεχρι τους 60 βαθμους, στην πραξη θα δειξει κατα ποσο δουλευει τον χειμωνα που ερχεται). Αν δουλευει δηλαδη δεν θα χρειαζεται να καιω πετρελαιω για περιπου μια βδομαδα χωρις ηλιο. Η αυτονομια θερμανσης λοιπον που θα εχω με το συστημα αυτο σε μερες χωρις ηλιοφανεια, θα είναι τόσο μεγαλυτερη, όσο μεγαλυτερη είναι η δεξαμενη που θα αποθηκευω το νερο (εκει η θερμοκρασια του θα διατηρειται σταθερη με μια ειδικη μπαταρια που θα εχω μεσα στη δεξαμενη). Και για να δουλεψει το συστημα με ικανοποιητικη αυτονομια για τα καλοριφερ που εχω χρειαζονται καμποσα κυβικα δεξαμενης (γυρω στα 5 υπολογισα). Αλλα αυτος ο ογκος θα μπορουσε να μειωθει αν χρησιμοποιουσα καποιο υγρο με μεγαλυτερη θερμοχωρητικοτητα απο το γλυκο νερο, αλλα απο οτι μου λες το θαλασσινο δεν κανει (μαλλον ηταν ετσι κι αλλιως τραβηγμενη σκεψη).
Αυτα, παντως για να ειμαι ειλικρινης ολο αυτο ειναι ενα μεγαλο πειραμα, (το κομματι που αφορα τη θερμανση εννοω), δεν εχει ξαναδουλεψει στην Ελλαδα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-12, 16:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Για πες βρε αδερφε τιμες(ποση επιφανεια)κτλ για αυτα τα φωτοβολταικα.Ενδιαφερον ακουγεται(ειδικα με αυτη την κριση).Εχω και στεγη που καθεται.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-12, 17:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν είσαι μηχανικός, πάντως ένα τέτοιο υπολογισμό για το ποιο υγρό θα μπει δεν μπορείς να τον κάνεις αν δεν είσαι, γιατί δεν μπορείς να ξέρεις πώς θα συμπεριφερθεί το σύστημα. Το νερό πάντως έχει πολύ μεγάλη θερμοχωρητικότητα και μεγαλύτερη έχει η αμμωνία, αλλά δε νομίζω ότι συμφέρει!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-12, 19:23
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ναι exelix εχεις δικιο οτι ειναι παρακινδυνευμενο να κανω τετοιους υπολογισμους και οχι δεν ειμαι μηχανικος. Απλα το πρωι μιλαγα με τον μηχανικο της εταιρειας και μου εγραψε εναν τυπο για να βρουμε τον ογκο της δεξαμενης που χρειαζομαι για να θερμανθει το σπιτι: Q=m*c*ΔΤ, οπου Q ειναι οι αναγκες θερμανσης του σπιτιου (σε kcal/h), m=ο ογκος του νερου c=η θερμοχωρητικοτητα του νερου και ΔΤ η διαφορα της θερμοκρασιας του νερου προτου ζεσταθει και μετα. Και σκεφτηκα εκεινη τη στιγμη πως ο μονος παραγοντας που δεν παιξαμε ειναι η θερμοχωρητικοτητα, του ειπα να τσεκαρουμε αλλα υγρα και το βρηκε καλη ιδεα και να το ψαξουμε. Το θαλασσινο ηταν το πρωτο που σκεφτηκα. Η αμμωνια ποση θερμοχωρητικοτητα εχει;

Γιαννη το υδροψυκτο φωτοβολταικο κανει περιπου 70% πιο ακριβα απο το συμβατικο φωτοβολταικο. Αλλα εχει το πλεονεκτημα εκτος απο το οτι γλυτωνεις το πετρελαιο για θερμανση(σε τι βαθμο δεν μπορω να σου πω πριν το δουλεψω), ότι τα υδροψυκτα πανελ επειδη δουλευουν σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο τα συμβατικα λογω της ψυξης απο το νερο, παραγουν περιπου 15% περισσοτερο ρευμα. Ετσι σε βαθος 25ετιας που διαρκει η συμβαση με τη ΔΕΗ εχεις παρει πισω τα λεφτα σου και εχεις και τη τσαμπα θερμανση. Το ποση επιφανεια χρειαζονται εξαρταται απο το ποσο ογκο κατοικισιμου χωρου θελεις να ζεστανεις, δηλαδη πρεπει εκτος απο το εμβαδο να συνεκτιμησεις αν το σπιτι σου ειναι ψηλοταβανο αλλα και αν εχεις μεγαλες διαρροες θερμοτητας απο τα κουφωματα και τους τοιχους. Αλλα για να μη σε μπερδευω, σε γενικες γραμμες με ενα συστημα 5KW (περιπου 20 πανελ= περιπου 50 τετραγωνικα) με υποστηριξη μιας δεξαμενης νερου 5-7 κυβικων επαρκει για να εχεις θερμικη αυτονομια χωρις λεβητοστασιο για ενα σπιτι 100 τ.μ. για 6 μερες χωρις ηλιο ανοιγοντας τα καλοριφερ 6 ωρες τη μερα. Αυτα παντως τα λεω ακομα σε θεωρητικο επιπεδο (αρα δεν τα υπογραφω) και οπως ειπα οι παραγοντες που παιζουν ειναι παρα πολλοι για να μιλησω με ακριβεια. Στα σιγουρα θα ξερω σε λιγο καιρο που θα τα δω στην πραξη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-12, 19:36
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ενδιαφερον ακουγεται και σε ευχαριστω για την απαντηση.Εχω και εγω 70τμ στεγης και σκεφτομαι για φωτοβολταικα,γιατι η ΔΕΗ δεν υποφερεται αλλο,αλλα αυτο το συστημα που βαζεις ειναι αλλη φαση,μιας και το σπιτι ειναι ανακαινισμενο απο την αρχη και μεσα σε ολα τα αλλα εχει καινουρια(4ετων)κουφωματα με διπλα τζαμια.Απο συντηρηση τι σου ειπαν οτι χρειαζεται;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-12, 19:51
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Στη συντηρηση δεν παιζει κατι διαφορετικο απο το συμβατικα. Αν εχεις τοσο καλη θερμομονωση στο σπιτι σου τοτε το συστημα θα είναι πιο ευκολο να κανει καλη δουλεια χωρις να απαιτει δεξαμενη με απαγορευτικο ογκο. Αυτο ειναι το πιο δυσκολο κομματι νομιζω. Παντως αν οντως δουλεψει θα κανει θραυση με τις τιμες που εχει φτασει το πετρελαιο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-12, 20:21
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εχεις κανα λινκ να βαλεις με αυτα τα πανελ;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-12, 20:43
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Οχι δεν εχω προχειρο. Στο εξωτερικο βρηκα αρχικα πληροφοριες και μετα διαπιστωσα οτι και στην Ελλαδα εχουν αρχισει να το φερνουν δειλα δειλα. Ψαξτο στο διαδυκτιο και οτι επιπλεον πληροφορια θες εδω ειμαστε.
-------------------------
Παντως τα πανελ της Everlight ειναι και στο Χονκ Κονγκ κατασκευαζονται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gvergyris : 22-05-12 στις 20:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-05-12, 21:02
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ,θα το κοιταξω.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
παραμετροι νερου θαλασσινου crambro Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 1 27-12-09 17:49
Aλλαγες Θαλασσινου Νερου Αιμιλιανος Σεραφειμ Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 8 06-09-09 21:14
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ ksifias Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 19-11-07 09:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04873 seconds with 13 queries