Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-10, 23:50
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή Πρόβλημα με μαύρα φύλλα και στίγματα....σε φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων

Καλησπέρα τελευταία έχω πρόβλημα σε κάποια απο τα φυτά στο ένα από τα δύο ενυδρεία μου.
το Ενυδρείο ειναι 98λιτ με 2 χρυσόψαρα και έχει μέσα από ανούμπιες, egera densa, cryptocorines,
Η αμωνία μου είναι μηδέν εδώ και αρκετό καιρό, τα νιτρικά είναι λίγο τσιμπιμένα και τα νιτρώδη 0
Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι άλγη ή το κυανοβακτηρίδιο ή κάτι άλλο διαβάζοντας το stick για τις άλγες. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω τι είναι και πως να το αντιμετωπίσω.

Να βάλω και τις μετρήσεις μου
Αμωνία 0
ph 6,8
no2 0
no3 50
kh 3d
gh 18d

ΥΓ. Προληπτικά ρίχνω Εxcel 5 ml κάθε μέρα εδώ και δυο εβδομάδες αλλά δεν ειδα να υποχωρεί. Επίσης ριχνω βιταμίνες κανονικα της echem flourist.
θα προσπαθήσω να ανεβάσω τις φώτο για να δείτε.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG0075-1.JPG
Εμφανίσεις:  727
Μέγεθος:  111,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG0076-1.JPG
Εμφανίσεις:  579
Μέγεθος:  140,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG0077-1.JPG
Εμφανίσεις:  562
Μέγεθος:  129,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG0079-1.JPG
Εμφανίσεις:  522
Μέγεθος:  93,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG0081-1.JPG
Εμφανίσεις:  585
Μέγεθος:  107,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-10, 11:22
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Μια που δεν εχει απαντήσει ακόμη κανείς πιο έμπειρος για δες μια ματιά εδώ:

http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-10, 11:32
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το έχω διαβάσει αυτό αλλά και όλα τα άρθρα σχετικά με την άλγη και τα προβλήματα αλλά δεν μπόρεσα να κατάλαβω αν ειναι ασθένεια ή άλγη και ποια. Αν μπορει κάποιος έμπειρος μα με διαφωτίσει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-10, 11:32
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Κυανοβακτηριο δεν ειναι.Νιτρικα 50;;;;;;Αμεση αλλαγη νερου.Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου και ποσο φωτισμο και φωτοπεριοδο εχεις;;;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-10, 11:35
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

έκανα άμεση αλλαγή νερού και εγώ μόλις το είδα για τα νιτρικά. Συνήθως ήταν κάτω απο 25. Ισως είναι τυχαία η μέτρηση.
Φωτισμό έχω μία λάμπα 11W (ήταν δύο και κάηκε η μία) και μετά έβαλα και άλλη μία 8W αλλά επειδή δεν μου άρεσε και τόσο το φως (σε ορισμένα σημεία ήταν σκοτεινα) έβαλα και μία ledoταινία. Φωτοπερίοδος με χρονοδιακόπτη το εχω και περίπου είναι 8 με 9 ώρες το 24ωρο. Το ενυδρείο στήθηκε αρχές Αυγούστου. Στην αρχή είχα αμωνία αρκετή μετά μειώθηκε και αυξήθηκαν τα νιτρώδη και νιτρικά τωρα τα νιτρώδη ειναι μηδεν και εχω μόνο νιτρικά. Τα νιτρικά τα ρυθμίζω με αλλαγές νερού. Που σημαίνει ότι έχει στρωθεί. Δεν ξέρω αν χρειάζεται λιγότερο η περισσότερο φωτισμό. Για σήμερα του εχω μειώσει στις 4 ώρες τον φωτισμό έτσι προληπτικά. Αν είναι σωστό ας μου πει κάποιος. Αυτό το έκανα γιατί ειδα ότι μία κίνηση είναι ο περιορισμός του φωτισμού αρχικά όταν υπάρχουν αλγες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-10, 11:48
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gtok34 Εμφάνιση μηνυμάτων
έκανα άμεση αλλαγή νερού και εγώ μόλις το είδα για τα νιτρικά. Συνήθως ήταν κάτω απο 25. Ισως είναι τυχαία η μέτρηση.
Φωτισμό έχω μία λάμπα 11W (ήταν δύο και κάηκε η μία) και μετά έβαλα και άλλη μία 8W αλλά επειδή δεν μου άρεσε και τόσο το φως (σε ορισμένα σημεία ήταν σκοτεινα) έβαλα και μία ledoταινία. Φωτοπερίοδος με χρονοδιακόπτη το εχω και περίπου είναι 8 με 9 ώρες το 24ωρο. Το ενυδρείο στήθηκε αρχές Αυγούστου. Στην αρχή είχα αμωνία αρκετή μετά μειώθηκε και αυξήθηκαν τα νιτρώδη και νιτρικά τωρα τα νιτρώδη ειναι μηδεν και εχω μόνο νιτρικά. Τα νιτρικά τα ρυθμίζω με αλλαγές νερού. Που σημαίνει ότι έχει στρωθεί. Δεν ξέρω αν χρειάζεται λιγότερο η περισσότερο φωτισμό. Για σήμερα του εχω μειώσει στις 4 ώρες τον φωτισμό έτσι προληπτικά. Αν είναι σωστό ας μου πει κάποιος. Αυτό το έκανα γιατί ειδα ότι μία κίνηση είναι ο περιορισμός του φωτισμού αρχικά όταν υπάρχουν αλγες.

Τα νιτρικα να τα κρατας κατω απο 20 ισως και 15 απο την στιγμη που δεν εχεις πολλα φυτα μεσα.Με τι μετρας,με υγρα ή στικς;Η αλγη σου βγαινει σε ολα σχεδον τα νεοστημενα ενυδρεια μεχρι να βρουν τον δρομο τους και μετα φευγει.Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αυξησεις λιγο τον φωτισμο σου σε 8 ωρες(καλα θα κανεις να το κανεις σταδιακα,και γενικα μην παιζεις με τον φωτισμο).Το ειδος της αλγης που εχεις δεν θελει να μειωσεις τον φωτισμο σου.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-10, 12:09
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

τα φυτά είναι αρκετά θα έλεγα. 8 ώρες εχω φωτισμό έτσι κι αλλιώς να μειώσω κάτω των 8?? Γνωρίζεις ποια είδους άλγης είναι έτσι που την βλέπεις??? Μετράω με sticks εκτός την αμωνία με υγρά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-10, 12:13
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Για καφε αλγη μου κανει και δικαιολογητε απο το οτι ειναι φρεσκοστημενο.Βεβαια εσυ που το βλεπεις live μπορεις να κανεις καλυτερη και σιγουρη αναγνωριση της αλγης σου.Δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-09-10, 12:22
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

ναι αλλά τρίβωντας τα φύλλα δεν βγαίνει. Επειδή λεει για την καφέ άλγη ότι μπορεί να φύγει έυκολα με το χέρι. Εγώ να φανταστείς έβγαλα την ανούμπια με τα μεγάλα φύλλα και την έτριψα αλλα τίποτα. Ειναι σαν να ειναι ασθένεια . Υπόψιν ότι το υπόλοιπο ενυδρείο γιαλί και χαλικι ειναι καθαρό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-09-10, 12:34
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Πρεπει να μας βοηθησεις λιγο στην αναγνωριση.Προσπαθησε να την αναγνωρισεις.Για δοκιμασε να καθαρισεις την ανουμπια με μια καθαρη οδοντοβουρτσα(αν ειναι δυνατον εξω απο το ενυδρειο)
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-09-10, 13:38
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Λοιπόν την έτριψα με την βούρτσα και καθάρισε αλλά το φύλλο είναι ποιο ανοιχτό από τα υπόλοιπα που δεν έχουν ακόμα άλγη. Μάλλον ξεθώριασε από το τρίψιμο. Την καθάρισα μέσα στο νερό καθώς δεν μπορώ να βγάλω όλη την ρίζα μοπανι που ειναι δεμένη η ανούμπια αλλά και άλλα φυτά. Αν είναι η καφέ άλγη δεν πρέπει να είναι και τα χαλίκια καφέ? ή να πιάνει και σε άλλα σημεία? Αλλά και το άλλο αν δείτε (ludwigia repens στην δεύτερη φώτο)σε μερικά από τα φύλλα όχι μονο έχει πάνω αλλά μαυρίζουν στις άκρες τους. Η και σχίζονται ή κάνουν τρύπες όπως η ανουμπια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-09-10, 15:01
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Λοιπον καθαρισε και τα υπολοιπα και κανε μια καλη αλλαγη νερου να μαζεψεις την αιωρουμενη αλγη.Μην μπερδευεσαι με τις τρυπες στα φυλλα.Αυτο ειναι ελλειψη καποιου στοιχειου λιπανσης.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-09-10, 20:56
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

To έκανα εβγαλα τα φυτά μετά απο 3 ώρες παίδεμα και τα καθάρισα όλα. Μέσα στο φίλτρο βρήκα πολύ λάσπη που μάλλον αποδεικνύει ότι ίσως είναι η καφέ άλγη. Τώρα για τα φυτά που μου μαυρίζουν μου προτείνεις κάτι??? βάζω ήδη flourish της seachem καθώς και flourish excel.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-09-10, 22:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Στο φιλτρο αν την λασπη την βρηκες στο πρωτο σφουγγαρι απλα ξεπλυνε το σε νερο ενυδρειου(αν εχεις υαλοβαμβακα πρωτο αντικατεστησε τον).Αν η λασπη βρισκεται και στο μακαρονι εκει την αφνεις γιατι αυτη ειναι η βιολογια σου.Για τα φυτα δες εδω,(μιας και εσυ απο κοντα τα βλεπεις καλυτερα)και προσθεσε αυτο που λειπει.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5033
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-09-10, 22:33
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Καλά ναι το γνωρίζω αυτό με το φίλτρο ενοείτε ότι δεν πειράζω το βιολογικό. Αλλωστε εχω διαβάσει τόσα μέσα σε αυτό το φορουμ που μπορώ να πω ότι ενημερώθηκα αρκετά πριν αρχίσω να ασχολούμαι.
Για το site με την διαγνωση δεν με βοηθάει καθώς λεει αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα και όχι αυτό που βλέπεις πρώτα εμφανές πχ οπως μία φωτογραφία. Ας πούμε λέει χαμηλός φωτισμός και αναλύει. Ενώ θα έπρεπε να ήταν ανάποδα πχ παρατήρηση αυτό και αυτό φταίει ο χαμηλός φωτισμός.... δεν ξερω αν καταλαβες τι ενοώ. Ασε που σε μπερδευει ειδικά στα συμπτώματα μοιάζουν πολλά πεδία μεταξύ τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-10-10, 08:09
Το avatar του χρήστη gtok34
gtok34 Ο χρήστης gtok34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2010
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Λοιπόν το πρόβλημα επιμένει μετά από μέρες και πάλι άρχισε να εμφανίζεται το ίδιο ακριβώς πρόβλημα μαυρισμένα φύλλα είτε σε μέρη του φύλλου είτε σε στίγματα. Το excel το συνεχίζω 5 ml την μέρα. Αλλά τίποτα ακόμα. Εβαλα και ένα φυτό ακόμα μέσα να φανταστείτε που δεν θυμάμε πως λέγετε και έπιασε και αυτό. Οταν την τρίβω φεύγει ελαφρως αλλά αδυνατίζει πολύ το φύλλο σχεδόν γίνεται διαφανές. Στις ανούμπιες όταν τις τρίβω με οδοντόβουρτσα τα φύλλα αυτά ξεθωριάζουν αλλά μετά από λίγες μέρες έχουν ξαναπιάσει.

Καμιά ιδέα κανείς?? Η αλλαγή θερμοκρασίας απο το ζεστό των 28 και 30 βαθμούς στο 23 που ειναι τώρα παίζει ρόλο?? Τώρα βέβαια έβαλα θερμοστάτη και την ανέβασα στο 26.

Οποιος μπορεί να μου πει έστω ποια άλγη ειναι γιατί δεν μπορώ να βρω άκρη. (εχω διαβάσει όλα τα άρθρα μην μου δώσετε link) αλλά και πάλι δεν μπορώ να αναγωρίσω ποια άλγη είναι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-10-10, 10:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αυτη την αλγη την ειχα συναντησει πριν χρονια στα πρωτα μου βηματα με τα φυτα....κυριως στις ανουμπιες και δεν ηταν BBA. τοτε δεν ειχα τις γνωσεις για μετρησεις αλλα δεδομενου οτι εκανα αραια αλλαγες υποθετω οτι ειχα πολλα φωσφορικα..
σιγουρα δεν ειναι λυση να βγαζεις τα φυτα και να τα βουρτσιζεις....κανεις κακο στο φυτο ετσι.
στη θεση σου με το φωτισμο που εχεις (πιστευω οτι δεν ειναι πολυ μακρυα η λεντοταινια για να εχεις υπερβολικο φως) θα κρατουσα σταθερη φωτοπεριοδο 8 ωρες.....θα εκανα μετρησεις και αντιστοιχες αλλαγες για πτωση νιτρικων και ΚΥΡΙΩΣ φωσφορικων (ενοχοποιουνται για διαφορες αλγες ενω τα νιτρικα οχι ιδιαιτερα) θα σταματουσα να ριχνω τοσο πολυ εξελ (5 μλ καθημερινα ειναι πολυ μεγαλη ποσοτητα) θα εριχνα τη μιση δοση που προτεινει για το γενικο flourish σαν λιπανση...και θα κρατουσα αυτη τη ρουτινα σταθερη.....σιγα σιγα δε βρισκω λογω να μην εξαφανιστει η αλγη.
τωρα αυξομειωνεις φωτοπεριοδους....εχεις περισσειες σε καποια στοιχεια ...ειναι και καινουριο το ενυδρειο....ολα αυτα μαζι δεν ειναι καλος συνδυασμος. νομιζω οτι θελει σταθεροτητα και το χρονο του. ισως απλα θυσιαστουν μερικα φυτα μεχρι να γινει αυτο...

(μη σε απασχολει η θερμοκρασια τοσο εισαι σε πολυ λογικα πλαισια)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια: μετάβαση από high-tech σε χαμηλών απαιτήσεων aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 15-08-10 15:25
Θέλω να φυτεύσω φυτά χαμηλών απαιτήσεων mikeepidio Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 17-06-10 02:08
Μαύρα στίγματα σε φύλλα ανούμπιας cpapakon Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 15-10-09 08:43
Υγρό λίπασμα για φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων xontros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 21-07-08 23:19
Ξεκίνημα φυτεμένου χαμηλών απαιτήσεων... John T Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 22-03-05 19:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06441 seconds with 14 queries