Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-07-09, 15:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

1. δεν γνωριζω..
2.φυτεψε το οπως ειναι και απλα κοψε καποια φυλλα αν εχουν προβλημα.
3. ειναι Rotala rotundifolia
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-08-09, 15:47
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Επιτελους εδω και δυο εβδομαδες εχει μπει το ενυδρείο μου σε καποια ταξη. Μπηκαν νεα φυτα (οσα μπορεσα να βρω λογω καλοκαιριου) και ενα ακομα ξλο. Αυτο το διαστημα εκανα αρκετες αλλαγες. Καποια φυτα βγηκαν εντελως και καποια αλλα ξανααλλαξαν θεση. Τωρα θεωρω πως πρεπει να το αφησω στην ηρεμια του για να δω πως θα εξεληχθει και αν θα πιασουν ολα τα φυτα. Βεβαια ενα κλαδεμα το θελει η rotala. Σιγουρα αργοτερα θα υπαρξουν και νεες αλλαγες-προσθηκες, αλλα βλεποντας και κανοντας.
Μερικες φωτο για να μου πειτε την γνωμη σας και τις συμβουλες σας. Για βοηθηστε λιγο την κατασταση...
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0425small.jpg
Εμφανίσεις:  492
Μέγεθος:  254,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0437small.jpg
Εμφανίσεις:  396
Μέγεθος:  247,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0430small.jpg
Εμφανίσεις:  415
Μέγεθος:  50,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0432small.jpg
Εμφανίσεις:  409
Μέγεθος:  67,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0435small.jpg
Εμφανίσεις:  389
Μέγεθος:  66,8 KB
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-08-09, 21:51
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μετα απο αρκετα χρονια ενασχολησης και πολλα διαφορετικα set up εχω καταληξει οτι μου αρεσει να βλεπω ηπια φυτεμενα ενυδρεια,ως εκ τουτου το ενυδρειο σου εχει υπεροχες προοπτικες.
Μια γνωμη μονο αν μου επιτρεπεις,τα μεγαλα και "φουντωτα" βαλτα πισω στις απεναντι γωνιες ωστε να κρυψεις τον εξοπλισμο σου και να δωσεις και προοπτικη στον χωρο,επισης μην εχεις τοσο διασπαρτα τα φυτα αλλαφτιαξε μικρες οασεις που θα κανουν τελεια αντιθεση με την λευκη αμμο και θα ειναι και καταφυγια για τα ψαρακια σου.
Οπως να εχει δειχνει οτι παει για κατι πολυ ομορφο...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-08-09, 11:33
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Και εμενα φιλε μου, μου αρεσουν τα ηπια φυτεμενα. Κυριως γιατι στον λιγο ελευθερο χρονο που εχω, θελω να καθομαι και να χαζευω τα ψαρακια μου, και να μην ειμαι συνεχεια με ενα κλαδευτηρι και να φυτευω και να ξεφυτευω. Δεν ειμαι δηλαδη "μποστανας"

Κατ' αρχην σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου. Το θεμα το ανοιξα για αυτον ακριβως τον λογο. Για να ακουσω ιδεες, προτασεις και παρατηρησεις. Τα φουντωτα φυτα είναι Alternanthera reineckii και, οπως ειπε ο Raven, Rotala rotundifolia. Το πρωτο αν και εδω και τρεις εβδομαδες που την εχω παει καλα, δεν πολυπιστευω οτι θα αντεξει πολυ λογω των συνθηκων που θελει αυτο το φυτο. Απο την αλλη η rotala θελει και αυτη αρκετο φως. Επειδη ομως το ενυδρειο μου στις ακρες εχει χαμηλοτερο φωτισμο (80 εκ. μηκος ενυδρειου - 60 εκ. μηκος λαμπων) δεν μπορω να το βαλω στις γωνιες. Ετσι προτιμησα να βαλω μπροστα απο το φιλτρο μερικες Cryptocoryne balansae. Το ιδιο εκανα αργοτερα και μπροστα απο την εισοδο του εξωτερικου φιλτρου, αλλα εκαι ειναι ακομα μικρες.
Επειδη ειχα αρκετες ριζες απο Sagittaria pusilla τις φυτεψα ολες περιμενοντας να δω πως θα αναπτυχθουν για να δω αν θα πρεπει να τις πυκνωσω και αλλο. Περιμενω επισης να δω αν θα επιβιωσουν απο τους ροδοστομους που δεν εχουν αφησει σε χλωρο κλαρι το tenellus.

Ολες οι προτασεις δεκτες...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-08-09, 01:06
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Και ένα μικρό update κυρίως στα ξύλα...

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  new_setup_21.jpg
Εμφανίσεις:  425
Μέγεθος:  136,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  new_setup_22.jpg
Εμφανίσεις:  354
Μέγεθος:  198,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  new_setup_23.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  190,1 KB
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-08-09, 01:42
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αααα... σε βλεπω παρεα στους διαγωνισμους aquascaping το 2010 και μαλιστα ως ισχυρο αντιπαλο !

Υπεροχο το νεο "μονοπαντο στησιμο". Πυκνωσε κι αλλο τα φυτα, βαλε μερικα ακομη να δημιουργησεις θαμνο και να κρυψεις το φιλτρο (εγω θα το αλλαζα με ενα εξωτερικο).
Λιγη μοσσ στα ξυλα, μερικες πετρες διασπαρτες στην βαση των ξυλων και ενα ευκολο γρασιδακι για να δεσει η συνθεση, και εισαι ετοιμος !
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-08-09, 02:25
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Αλέξανδρε για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σου!
Πάντως νομίζω οτι απέχω πολύ από το να αποκτήσω ένα ισορροπημένο ενυδρείο. Πάσχω πολύ και από χρόνο αλλά και από εξοπλισμό.
Να σκεφτείς οτι η τελευταία αλλαγή (διαμόρφωση ξύλων & εβδομαδιαία αλλαγή νερου) ξεκίνησε στις 22:30 (αφού κοιμήθηκε για τα καλά η μπέμπα) και τέλειωσε κατά τις 01:00. Όσο για τον εξοπλισμό και ο φωτισμός είναι χαμηλός και το CO2 είναι DIY. ¶σε που το ίδιο το ενυδρείο το θεωρό μικρό και αντι να επενδύσω σε αυτό, θα προτιμούσα αργότερα να πάω σε κάτι μεγαλύτερο.

Επί της ουσίας:
Η ιδέα για moss, δεν είναι άσχημη.
Και για τις πέτρες έχεις δίκιο. Θα μπορούσα να σπάσω σε μικρότερα κομάτια κάποια παρόμοια με αυτές που έχω στα αριστερά και να τις βάλω όπως είπες. Μάλλον όμως θα βγούν πολυ κοφτερές και σκέφτομαι μήπως έχω πρόβλημα. Θα φανεί όμως στην πράξη πως θα είναι τα κομματάκια.
Για το κρύψιμο του φίλτρου έχω πρόβλημα.Από μπροστά ελπίζω το φίλτρο να καλυφθεί από την Cryptocoryne Undulata. Από την πλευρά όμως της εξόδου, δεν ξέρω τι φυτό θα μπορούσα να βάλω, γιατί εξαιτίας του ξύλου έχω λίγο χώρο για να φυτέψω. Ένα φυτό γρήγορης ανάπτυξης, θα ήθελε συχνά κλάδεμα, ξερίζωμα και ξαναφύτεμα, πράγμα πολύ κουραστικό και δύσκολο λόγω περιορισμένου χώρου.

Τελικά ένα ενυδρείο θέλει πάρα πολύ σκέψη.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-08-09, 13:41
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Στην αριστερή πλευρά του φίλτρου μπορείς να βάλεις Micranthemoides το οπόίο είναι σχετικά εύκολο και κάνει καλό μπούγιο αφου κλαδεύεται εύκολά και πυκνώνει εύκολα,καθώς επίσης και λόγω μικρού φυλλώματος μεγαλώνει στο μάτι το ενυδρείο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 26-08-09, 14:59
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Πολύ καλή πρόταση! Αν το πετύχω κάπου θα το δοκιμάσω!
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-08-09, 15:59
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλή πρόταση! Αν το πετύχω κάπου θα το δοκιμάσω!
Αν τα καταφέρω και δεν χρειαστεί να κλαδέψω πιο νωρίς στη συγκέντρωση που θα ανέβω θα σου φέρω εγω αν έρθεις εχω πολύ πράγμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-08-09, 14:24
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα καταφέρω και δεν χρειαστεί να κλαδέψω πιο νωρίς στη συγκέντρωση που θα ανέβω θα σου φέρω εγω αν έρθεις εχω πολύ πράγμα.
Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ Σταύρο!
Αν κλαδεψεις νωρίτερα και δεν είναι κόπος, μπορεις να τα κάνεις ένα πακετάκι και να τα στείλεις με courier; Για περισσότερα θα επικοινωνήσουμε με πμ.
Αλλιώς θα τα πουμε στην συνάντηση...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-08-09, 15:44
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Όπως ανάφερα παραπάνω για φίλτρανση έχω το εσωτερικό της juwel (600lt/h) με τα σφουγγάρια του για μηχανική φιλτρανση και ένα εξωτερικό Eheim ecco 2231 (300lt/h) γεμάτο με EHEIM substrat pro για βιολογική φιλτρανση.

* Σκέφτομαι να αντικαταστήσω μέρος των σφουγγαριών του εσωτερικού με βιολογικό υλικό. Συγκεκριμένα έχω ένα λίτρο Seachem Matrix και λέω να το αξιοποιήσω. Τα υλικά που έχει το εσωτερικό φίλτρο φαίνονται στο συνημμενο αυτό : φιλτρο juwel υλικα.pdf . Φυσικά το σφουγγάρι άνθρακα έχει απομακρυνθεί προ πολλού. Επίσης, σύμφωνα με το σχήμα που δίνει η εταιρία ( φιλτρο juwel ροη.pdf ), η ροή του νερού μέσα από το υλικά είναι από πάνω προς τα κάτω. Η πρώτη μου σκέψη, ήταν να τοποθετήσω στο πρώτο καλαθάκι του φίλτρου με σειρά από πάνω προς τα κάτω 1.filterwool 2. μπλε σφουγγάρι (χοντρό) 3. μπλε σφουγγάρι (λεπτό) και στο δεύτερο "καλαθάκι" να βάλω ένα διχτάκι με το βιολογικό υλικό.
Διαβάζοντας όμως στο forum, είδα ότι η πιο ενδεδειγμένη σειρά είναι 1.filterwool 2. μπλε σφουγγάρι (λεπτό) 3. βιολογικό υλικό 4. μπλε σφουγγάρι (λεπτό). Στην περίπτωση αυτή όμως θα χρειαστώ δύο διχτάκια αφού υπάρχουν τα δύο πλαστικά καλαθάκια, που κρατάνε τα υλικά στην σωστή θέση.
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία :
Ερ. 1 Ποιος είναι ο ρόλος του τελευταίου μπλε σφουγγαριού; Είναι απραίτητο;
Ερ. 2 Συμφωνείτε με την αύξηση του βιολογικού υλικού ή μήπως η αλλαγή υλικών μειώσει πολύ την ικανότητα μηχανικής φίλτρανσης και θα έχω πρόβλημα;

* Έχω σκοπό να προσθέσω μία ακόμα λάμπα, Τ5 στα 24 watt. Η λάμπα αυτή θα ελέγχεται από ξεχωριστό χρονοδιακόπτη. Η φωτοπερίοδος μέχρι τώρα ήταν 8 ½ ώρες, από τις 15:00 ως τις 23:30. Όμως όλες τις πρωινές ώρες μέχρι να ανάψουν τα φώτα, το ενυδρείο παραμένει σκοτεινό και δεν μπορώ να το απολαύσω. Ιδίως το σαββατοκύριακο που είμαι σπίτι.
Ερ. 3 Θα μπορούσα την λάμπα των 24 watt να την έχω αναμένει από το πρωί; Δε θέλω να έχω προβλήματα με άλγες αλλά ούτε και να αυξήσω τις απαιτήσεις των φυτών σε CO2 και λίπανση λόγω μεγάλης φωτοπεριόδου.

* Είμαι έτοιμος να τοποθετήσω ενός δίλιτρο μπουκάλι για την παροχή έστω και ελάχιστου DIY CO2. Έχω σκεφτεί να τοποθετήσω την έξοδο του σωλήνα του CO2 στην έξοδο του φίλτρου.
Ερ. 4 Ποια είναι η γνώμη σας, θα έχω καλή διάχυση ή θα χρειαστώ κάτι άλλο;

Περιμένω τις γνώμες σας...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 31-08-09, 21:21
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Κανενας να δώσει απαντήσεις-συμβουλές στα τέσσερα ερωτήματα μου;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 01-09-09, 11:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
με τα σφουγγάρια του για μηχανική φιλτρανση το σφουγγαρι κανει και βιολογικη φιλτρανση...

. Η πρώτη μου σκέψη, ήταν να τοποθετήσω στο πρώτο καλαθάκι του φίλτρου με σειρά από πάνω προς τα κάτω 1.filterwool 2. μπλε σφουγγάρι (χοντρό) 3. μπλε σφουγγάρι (λεπτό) και στο δεύτερο "καλαθάκι" να βάλω ένα διχτάκι με το βιολογικό υλικό.
Διαβάζοντας όμως στο forum, είδα ότι η πιο ενδεδειγμένη σειρά είναι 1.filterwool 2. μπλε σφουγγάρι (λεπτό) 3. βιολογικό υλικό 4. μπλε σφουγγάρι (λεπτό). Στην περίπτωση αυτή όμως θα χρειαστώ δύο διχτάκια αφού υπάρχουν τα δύο πλαστικά καλαθάκια, που κρατάνε τα υλικά στην σωστή θέση.
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία :
Ερ. 1 Ποιος είναι ο ρόλος του τελευταίου μπλε σφουγγαριού; Είναι απραίτητο;προτιμω κι εγω μετα το siporax μου να εχω σφουγγαρι γιατι με τον καιρο επικαθονται στο siporax σωματιδια το ενα πανω στο αλλο και σχηματιζεται μουργα....βαζοντας σφουγγαρι στο τελευταιο επιπεδο την εμποδιζω να βγει στο ενυδρειο...προτιμω ομως επισης να εχω στο δευτερο επιπεδο και ενα χοντρο σφουγγαρι...γιατι οσο ειχα λεπτο βουλωνε γρηγοροτερα και ηθελε πιο συχνο καθαρισμα...θα σου προτεινα δηλαδη filter wool μετα χοντρο σφουγγαρι μετα λεπτο..μετα το siporax η substrat και μετα παλι λεπτο σφουγγαρι....
δε το προτεινω απο γνωση αλλα απο την προσωπικη μου εμπειρια...
Ερ. 2 Συμφωνείτε με την αύξηση του βιολογικού υλικού ή μήπως η αλλαγή υλικών μειώσει πολύ την ικανότητα μηχανικής φίλτρανσης και θα έχω πρόβλημα;αν δουλευει καλα το συστημα σου δε βλεπω λογο να το αλλαξεις...αν απο τηναλλη θες ισως να αυξησεις το βιοφορτιο και σε ανησυχει η βιολογικη φιλτρανση...αυξησε το....παντως νομιζω πως θα ειχες καλυτερη μηχανικη φιλτρανση αν ειχες ΚΑΙ σφουγγαρι και στα 2 σου φιλτρα...πιο γρηγορα περνα το νερο του ενυδρειου μεσα απο 2 φιλτρα...

* Έχω σκοπό να προσθέσω μία ακόμα λάμπα, ...................
Ερ. 3 Θα μπορούσα την λάμπα των 24 watt να την έχω αναμένει από το πρωί; Δε θέλω να έχω προβλήματα με άλγες αλλά ούτε και να αυξήσω τις απαιτήσεις των φυτών σε CO2 και λίπανση λόγω μεγάλης φωτοπεριόδου.αυτο δε νομιζω οτι μπορει να οσυ το εγγυηθει καποιος..θα το δεις εμπειρικα..και φυσικα ειναι ρισκο..αν ειναι να το δοκιμασεις παντως δοκιμασε το σταδιακα.

* Είμαι έτοιμος να τοποθετήσω ενός δίλιτρο μπουκάλι για την παροχή έστω και ελάχιστου DIY CO2. Έχω σκεφτεί να τοποθετήσω την έξοδο του σωλήνα του CO2 στην έξοδο του φίλτρου.
Ερ. 4 Ποια είναι η γνώμη σας, θα έχω καλή διάχυση ή θα χρειαστώ κάτι άλλο;θα εχεις ακομη καλυτερη διαχυση αν την τοποθετησεις στην εισοδο του φιλτρου

Περιμένω τις γνώμες σας...
περιμενε και αλλες γνωμες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-12-09, 17:07
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Μια μικρή ενημέρωση καθώς μετά από κάποιες θεραπείες και μπόλικη άλγη τα φυτά έχουν πάρει λίγο τα πάνω τους.
Όσον αφορά την τοποθέτηση βιολογικού υλικού στο εσωτερικό φίλτρο, ακολούθησα την συμβουλή του Πάνου. Ευχαριστώ πολύ Πάνο!
Μπήκαν και κάποια ακόμη φυτάκια : κλαδεματάκια από Gymnocoronis Spilanthoides (ακόμα είναι βρέφη ), Micranthemoides από τον Σταύρο, τα οποία περάσανε τα πάνδεινα μετά από μια θεραπεία στο ενυδρείο αλλά τώρα ανακάμπτουν και Hydrocotyle Verticillata (ακόμα προσαρμόζονται).
Επίσης φύγανε οι ροδόστομοι και οι καρδινάλιοι ( 2 διαφεύγουν ακόμα μέσα στο ενυδρείο) και στην θέση τους μπήκαν 12 Hyphessobrycon megalopterus

Περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις για βελτίωση...

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  my_tank.jpg
Εμφανίσεις:  428
Μέγεθος:  257,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  my_tank_1.jpg
Εμφανίσεις:  364
Μέγεθος:  168,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  my_tank_3.jpg
Εμφανίσεις:  385
Μέγεθος:  198,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  my_tank_4.jpg
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  182,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  my_tank_2.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  185,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  my_tank_5.jpg
Εμφανίσεις:  378
Μέγεθος:  170,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  my_tank_6.jpg
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  184,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  my_tank_7.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  192,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  my_tank_8.jpg
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  176,5 KB
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-12-09, 17:21
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Τα ραμιρέζι δεν ταιριάζουν με τα Black Phantom Tetra, πιάστα μαζί με τους καρδινάλιους και περνάω να τα πάρω.
Επίσης πολύ κοκκινίλα τα φυτά βρε παιδί μου, διώξε μερικά κόκκινα προς τα εδώ και θα γίνει κούκλα.
Πέρα από πλάκα, μου άρεσε πάρα πολύ αυτό που είδα, το βρίσκω πολύ καλοστημένο και με δυνατότητες.
Αν καταφέρεις να κρύψεις και τον σωλήνα εισαγωγής του φίλτρου στα αριστερά, μ' ένα ψηλό φυτό, θα είναι καλύτερα.
Μπράβο Θοδωρή, μου δίνεις ιδέες.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-12-09, 18:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Μιά κούκλα είναι Θοδωρή!να το χαίρεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-12-09, 23:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολυ ομορφο Θοδωρη! και θα το κανεις ακομη καλυτερο ειμαι σιγουρος!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-12-09, 09:00
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Mπράβο Θεόδωρε!! Πολύ όμορφο!
Και τα κόκκινα πάνε μια χαρά!

Και χωρίς CO2;;;;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 24-12-09, 09:06
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Θα το προτιμούσα έτσι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  yourtank.jpg
Εμφανίσεις:  369
Μέγεθος:  66,5 KB  
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 24-12-09, 12:18
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

εχεις καλες εικονες το ενυδρειο

καλες και οι ληψεις απο χαμηλα
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-12-09, 16:15
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά...

Θέλω να πω πως ότι έμαθα εδώ το οφείλω σε κάποια παιδιά που με σπρώξαν να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά με το χόμπυ. Έτσι να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τους panos-alex/polis, υδροχόος και lion για το αρχικό σπρώξιμο. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους Raven και delta66 για τις πολύτιμες γνώσεις που προσφέρουν μέσω του forum. Να μην ξεχάσω να αναφέρω για τα φυτά που κατά καιρούς μου έχουν δώσει δωρεάν. Ευχαριστώ Σταύρο για τις αποστολές από την Κατερίνη.


@ bokostas Ψάχνω κάποιο φυτό για να κρύψω τον σωλήνα εισαγωγής του φίλτρου. Στην αρχή είχα βάλει κάποιες Cryptocoryne balansae άλλα τελικά τις πήγα όλες δεξιά. Τώρα έχω βάλει μια bacopa caroliniana και περιμένω να μεγαλώσει για να δω πως θα φαίνεται. Για τα υπόλοιπα...ουδέν σχόλιο

@lion χωρίς διοξείδιο αλλά με λίγο excel. Και φυσικά με σχετικά λίγο φως. 36 watt + ανακλαστήρες. Όλα αυτά με τίμημα όμως την εμφάνιση άλγεων.( Έχασα και όλους τους otocinclus ) Αυτή η φωτογραφία που έβαλες με έχει μπερδέψει
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-01-10, 01:09
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Black phantom tetra 1.jpg
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  173,7 KB..Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Black phantom tetra 2.jpg
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  161,9 KB..Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Black phantom tetra 3.jpg
Εμφανίσεις:  374
Μέγεθος:  178,1 KB..Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Last oto.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  139,2 KB
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-01-10, 01:31
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Τα ψαράκια υπέροχα Θοδωρή, νομίζω ότι ομόρφυναν περισσότερο από όταν τα είχα δει κι από κοντά.
Το φυτό όμως απαράδεχτο, θέλει κλάδεμα (και δώσιμο, χι χι)
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-01-10, 01:41
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Oμορφα τα tetra σου Θοδωρη ! Κανουν flearing τα αρσενικα;
Μου αρεσει και η ριζα που επιασε αλγες παλι..
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 06-01-10, 02:06
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Όντος είναι εντυπωσιακά ψαράκια παρά το μέγεθος τους! Περίμενα αρκετό καιρό για να τα βρώ! Το κακό είναι ότι επειδή είναι αρκετά μικρά σε ηλικία δεν μπορούσα να ξεχωρίσω το φύλο τους στο ενυδρείο του pet shop και από τα δώδεκα που πήρα τα οχτώ τoυλάχιστον είναι αρσενικά. Οπότε καταλαβαίνεις τι χαμός γίνεται... Τελικά, ο συνδιασμός ψαριών που θα κρατήσω είναι Bolivian ram, Black phantom tetra και otocinclus. Δυστυχώς μόνο με A/O δεν μπορώ να ρίξω το ph κάτω από 7,2 -7,0. Ίσως αν αξιωθώ ποτέ να βάλω σε λειτουργία το DIY CO2 πέσω λίγο παρακάτω.

Από άλγες, άλλο τίποτα... Ιδίως πάνω στα φύλλα της alternathera. Εκεί έχει τόσο πολύ που λέω να κλαδέψω λίγη άλγη για τον Κώστα
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 06-01-10, 04:54
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από άλγες, άλλο τίποτα... Ιδίως πάνω στα φύλλα της alternathera. Εκεί έχει τόσο πολύ που λέω να κλαδέψω λίγη άλγη για τον Κώστα
Και κλαδέματα άλγης παίρνουμε, μη το γελάς καθόλου, ε, όλο και θα είναι κολλημένη σε κανένα κόκκινο φυλλαράκι.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 02-02-10, 00:47
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Αφού έχασα τους περισσότερους otocinclus, σκέφτομαι να προσθέσω ένα κοπαδάκι από ψαράκια βυθού.
Οι κάτοικοι του ενυδρείου είναι 2 Bolivian ram, 12 Black phantom tetra και μόνο 1 otocinclus. Δεδομένου ότι δεν θέλω να επιβαρύνω πολύ το ενυδρείο από πλευράς ψαριών και του μικρού μεγέθους του ενυδρείου, θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας.
Θα μπορούσα να προσθέσω ένα κοπαδάκι από μικρά cory, και αν ναι ποιά; (Βέβαια κοπαδάκι εννοώ μια εξάδα). Ή θα ήταν καλύτερο να αυξήσω και πάλι των αριθμό των otos;
Σαν πιο εφικτή λύση βλέπω μάλλον την δεύτερη, αλλά για πείτε μου και την γνώμη σας καθώς ποτέ δεν είχα στο ενυδρείο μου cory...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 02-02-10, 03:08
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μόλις σήμερα έγραψε ένα μαγαζί στην Μπότσαρη ότι έφερε otocinclus και corys panda, 2 πολύ καλές επιλογές για το ενυδρείο σου.
Εγώ θα προτιμούσα τα κορυντοράκια, γιατί δεν θα κρύβονται, θα έχεις πάντοτε κίνηση και χαρούμενα παιχνιδίσματα.
Καμία σχέση με τους otocinclus, τα κόρυς είναι πολύ πιο ευχάριστα ψαράκια (για μένα) και μπορείς να βάλεις 4 αν δεν θέλεις 6.
Βέβαια αν, όπως νομίζω, έχεις βάλει cuba, είναι πολύ πιθανό να στην σκάψουν και να την ξεριζώσουν, όχι όμως και σίγουρο.
Τα δικά μου (aeneus), 3 εβδομάδες τώρα δεν την έχουν πειράξει καθόλου.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 02-02-10, 15:47
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Πραγματικά από άποψη κίνησης τα δύο είδη δεν έχουν καμία σχέση. Βέβαια εγώ έχω ένα κολληματάκι με τα οtos, αλλά προσπαθώ να το ξεπεράσω . Bέβαια, καλό είναι να έχω και κάποιον να τσιμπολογάει την άλγη! Επειδή όμως όπως είπα θέλω να βάλω ένα μικρό κοπαδάκι, θεωρώ τον ελάχιστο αριθμό τους 6. Το θέμα είναι με πέρνει να βάλω σε αυτό το ενυδρείο 6 μικρά corys, ας πούμε panda, ή είναι οριακά;

Cuba δεν έχω βάλει, ούτε θα βάλω... Είναι αρκετά απαιτητικό φυτό για τις προδιαγραφές μου
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγη ενυδρειου(σε μεγαλυτερο) bill Reef 10 17-05-08 07:22
Συμβουλες διαμορφωσης του νεου μου ενυδρειου. mikenuke Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 60 16-03-07 00:49
αλλαγη χρησης ενυδρειου popay72 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 16-02-07 09:24
Aλλαγη στο aquascaping του ενυδρειου μου george Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 10 04-12-06 17:51
Αλλαγη Ενυδρειου cathyki Γλυκό νερό - Γενικά 10 20-01-06 18:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10899 seconds with 14 queries