Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-07, 18:47
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή Μονομάχος με μαύρο "μούσι"...

Πριν από λίγο με φώναξε ο γιός μου να δω τον μονομάχο που είχε μαύρο "μούσι" όπως χαρακτηριστικά είπε... Το πήρα στ' αστείο αλλα όταν τον είδα και εγώ είδα ότι από την δεξιά μεριά των βραγχίων του και μέχρι κάτω από το κεφάλι του υπήρχε μια μαυρίλα η οποία στο κάτω μέρος έμοιαζε σαν κύστη από ξερό αίμα...

Η μικρή εμπειρία μου δεν με βοηθά και πολύ.... Εχω δει - και αντιμετωπίσει - fungus που ήταν σαν άσπρο βαμβάκι αλλα τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί..

Παραθέτω και ένα PDF αρχείο με μερικές φωτογραφίες που τραβήχτηκαν στα γρήγορα
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf betta.pdf (49,6 KB, 353 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-07, 19:34
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

PH 7.5 και μη ανιχνεύσιμη αμμωνία. Επίσης το φαγητό το εξαφάνισε σε χρόνο ρεκόρ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-07, 01:52
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

To ph 7.5 ειναι καπως για μονομαχο, προσθεσε τυρφη στο φιλτρο και βλεπεις στη συνεχεια. Αν εχεις και melafix προλυπτηκα δεν θα εβλαπτε να του εριχνες μια δοση. Απο τα λιγα που διακρινονται στις φωτο μαλλον ζωρισμενο δειχνει το ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-07, 07:30
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το να προσθετει κανεις τυρφη σε ενα μικρο ενυδρειο με μονομαχο και να παραμενει το ph σταθερο ειναι σταυρολεξο για πολυ λιγους λυτες.
Εξαλλου μιλαμε για pH 7.5.. Οπως και να χει δεν φταιει αυτό για αυτο που βλεπουμε. Λιγο melafix μαλλον δεν θα κανει κακό /εναλλακτικα αλατακι επισης.
Επι της ουσιας δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα, οποτε το παρακολουθεις και βλεπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-07, 08:58
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Παιδιά καταρχήν να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια.

Στ' αλήθεια και εγώ ούτε έχω ξαναδεί ούτε έχω ξανακούσει για κάτι παρόμοιο.... Μάλιστα σε δύο βιβλία - άτλαντες - που έχω για διάγνωση και θεραπεία ασθενειών ούτε κατα διάνοια αναφέρεται κάτι τέτοιο.... Ειδικά στο κομμάτι των διαγνώσεων για ζωντανά ψάρια, γιατί σε νεκρά ουσιαστικά μιλούν για νεκροψίες και έλεγχους για παρουσία μικροοργανισμών με μκροσκόπιο στα σπλάχνα του ψαριού...

Τα περί ΡΗ και αμμωνίας διαβάζοντας τα βιβλία αυτά τα υποψιάστηκα, αλλά και πάλι χωρίς κάτι το συγκεκριμένο... Το ΡΗ μου μετρήθηκε με stick (από αυτά όμως που χρησιμοποιούν σε διυλιστήριο πετρελαίου και όχι κοινό αγορασμένο από pet shop) οποτε το 7,5 είναι κατα προσσέγγιση... Η τιμή είναι πολύ κοντά στο 7, πράγμα που σημαίνει ότι έχω ουδέτερο περιβάλλον που ακόμα και αν δεν είναι το ιδανικό για τον μονομάχο, σίγουρα δεν μπορεί να τον βλάψει....
Η αμμωνία μετρήθηκε με τεστ της sera, εγώ όμως για καλό και για κακό έκανα αλλαγή νερού 50%....

Από εκεί και πέρα ό μονομάχος μου είχε σχετικά περίεργο χρώμα σε σημείο να μοιάζει με "λερωμένος" στο κεφάλι όπου είναι λιγάκι καφετής... Μάλιστα στην βάση των μπροστινών πλαγίων πτερυγίων είχε και λίγο μαύρο επάνω του... Με παραξένεψε το "μούσι" που φαίνεται από την κάτω μεριά...
Μια σκέψη που έκανα είναι μήπως το λίγο μαύρο χρώμα του, επεκτάθηκε - πως εμείς ασπρίζουμε όταν γερνάμε?

Η όλη του συμπεριφορά δεν έχει κάτι το περίεργο, τρώει κανονικά, κινείται κανονικά, κάνει φωλιές - μικρές όμως - πράγμα φυσιολογικό αφού θεωρώ πως δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα στο συγκεκριμένο ενυδρείο στο οποίο μετακόμισε πριν 10 περίπου μέρες. Το ενυδρείο όμως δεν είναι "άστρωτο" δεδομένου ότι το υπόστρωμα, το φίλτρο και το ξύλο με τα φυτά μεταφέρθηκαν αυτούσια από το παλιό ενυδρείο με πολύ προσοχή για να μην καταστραφεί η Βιολογία...

Αρκετά σας κούρασα όμως - ευχαριστώ και πάλι όσους έσπευσαν να πουν την γνώμη τους - θα κάνω πάλι σήμερα μια αλλαγή νερού, θα βάλω melafix και βλέπουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-11-07, 22:34
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Kαλη τυχη με τον μικρο σου.Περιμενουμε τη συνεχεια.Τα καλα νεα εννοω...Μηπως εχει χτυπησει καπου μεσα στο ενυδρειο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-07, 01:00
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Κάνα νέο? Τελικά μάθαμε τι έχει?
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-07, 13:20
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giagligian Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνα νέο? Τελικά μάθαμε τι έχει?
Οχι! Δυστυχώς... τρώει ορεξάτα, κάνει φωλιές αλλα η μαυρίλα μαυρίλ γύρω γύρω από τα βράγχια...
Σκέπτομαι μήπως είναι καλό να του κάνω καμμιά θεραπεία για παράσιτα, αλλά για φαντάσου να μην έχει τίποτα σημαντικό και να τον "στείλω" εγώ πριν την ώρα του...

Λέω να ρίξω αλάτι, αλλα μέχρι πόσο στα 15 λίτρα του ενυδρείου?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-11-07, 14:30
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι! Δυστυχώς... τρώει ορεξάτα, κάνει φωλιές αλλα η μαυρίλα μαυρίλ γύρω γύρω από τα βράγχια...
Σκέπτομαι μήπως είναι καλό να του κάνω καμμιά θεραπεία για παράσιτα, αλλά για φαντάσου να μην έχει τίποτα σημαντικό και να τον "στείλω" εγώ πριν την ώρα του...

Λέω να ρίξω αλάτι, αλλα μέχρι πόσο στα 15 λίτρα του ενυδρείου?
Τρια γραμμαρια αλατι ανα λιτρο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
"Ζωντάνεμα" νεκρού βράχου accnt Θαλάσσια Βιολογία 6 26-02-07 09:29
"Βιολογική" vs "χημική" λίπανση Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-08-04 18:59
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
"Λίμνουλα" (κοινώς σκάφη με νερό) στον κήπο Simpethera Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 22-09-03 14:50
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04336 seconds with 14 queries